Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51001) kuyarashi válasza akos878 (#51000) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nehéz megszokni. Ha játszik a használt, akkor mondjuk a D610 simán belefér a keretbe.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#51002) tvamos válasza akos878 (#51000) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem nem lennel sokkal elorebb ezen az arszinten semmivel, en inkabb objektivbe tennem a penzt, de en csak itt nezelodtem: [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51003) rekid válasza akos878 (#51000) üzenetére


rekid
addikt

Mit fotózol és most milyen objektívvel?

Gyáva népnek nincs hazája!

(#51004) Winnie The P


Winnie The P
őstag

Hali! Sok képen láttam olyat, hogy pl. Nikon D5600-nál a hátsó kijelzőnél nem fehér alapon feketével volt látható az adat hanem kék alapon. Ezt hol lehet beállítani?

Gigabyte B450M S2H|Ryzen 5 5500|Arctic Freezer12|G. Skill 2*8 Gb 3000Mhz|MSI RX 570 8Gb|Kingston A400 240Gb SSD|SP Nvme 512 Gb|Seagate 2TB|FSP Hexa+ 500W|Zalman Z3|Philips 243V7|W11|

(#51005) sandokanaa válasza Winnie The P (#51004) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Menu gomb ➜ beállítás menü
Válassza ki az információs kijelző formátumát
Válasszon ki egy elrendezést.

Leírás 264. oldal :D

(#51006) Winnie The P válasza sandokanaa (#51005) üzenetére


Winnie The P
őstag

Köszi szépen.

Gigabyte B450M S2H|Ryzen 5 5500|Arctic Freezer12|G. Skill 2*8 Gb 3000Mhz|MSI RX 570 8Gb|Kingston A400 240Gb SSD|SP Nvme 512 Gb|Seagate 2TB|FSP Hexa+ 500W|Zalman Z3|Philips 243V7|W11|

(#51007) kuyarashi válasza tvamos (#51002) üzenetére


kuyarashi
őstag

12.800-as ISO-nál valóban nincs nagy különbség, de a D610 eleve 6.400-at tud natívban, és senki nem használ ekkora ISO-t a gyakorlatban, tehát ez az összehasonlító ábra nem mérvadó.
A D610-nek ritka jó a jel-zaj aránya. 2-3.000-ig értelmesen használható.
Kb. 3.200-as ISO értéken ad annyi zajt ebben a tesztben és (ránézésre), mint a D7100 1.600-as értéken. Szóval van különbség rendesen. De hasonlítsd össze őket 6.400-ig. Ég és föld.
Más kérdés, hogy a D610 azért lehetett ilyen relatíve olcsó a FF ellenére, mert a zárat alacsonyabb kategóriás vázaktól örökölte. Tehát egy kis', APS-C méretű mechanikának kell elbírnia azt a nagy redőnyt, ezért általában nem is bír annyit egy D610, mint mondjuk egy D7100. Ettől függetlenül én a D610-re szavatok, mert brutál jó az érzékelője.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#51008) tvamos válasza kuyarashi (#51007) üzenetére


tvamos
nagyúr

Elvileg egyet ertek, de direkt azt irja, hogy sotetben. Nekem ez azt jelenti, hogy fel fogja csavarni az ISO-t. A masik, hogy 200 ezre van. Az oke, hogy megveszi belole a vazat, de mibol fog ra objektiveket venni, foleg full frame szenzoros gepre?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51009) kuyarashi válasza tvamos (#51008) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ez is igaz. Mondjuk tényleg írja, hogy 3.200 ISO fölött szemcsésedik. Na de mi nem? :) Mondjuk nyilván a D610 közel sem annyira, mint a D7100 (nem 7200). Egyébként ki használja a 3.200 ISO-t? Mármint tényleg érdekel, hogy csak én szoktam nagyon ritkán addig tekerni, és fölé, például 6.400-ig.
Akos878-at kellene megkérdezni, hogy akkor pontosan mi a szitu, mert ha van egy D7100-asa, akkor azt eladva csak kicsit kell megtoldani egy használt D610-ért. Ha a jelenlegi optikái nem rajzolnak FF-et, akkor azokat is le kell cserélnie. Nem tudni, hogy hány objektívet szeretne és hány van most, meg hogy a 200.000 Ft az az az összeg, amivel meg tudja toldani az eladásból befolyó összeget, vagy az már benne van, a teljes keretben, stb.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#51010) rekid válasza tvamos (#51008) üzenetére


rekid
addikt

Az FF nikonra felmegy az APS-C obi, és használja azt a látószöget amit addig. Amikor meg megjött a zseton vesz jobb obit.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#51011) kovaripeti


kovaripeti
aktív tag

Sziasztok. Nikon D7100+fix 35 f1.8. Észrevettem, hogy a készített képeken fekete foltok vannak. 1.8 rekeszen még semmi nem látszik, f8-on már halványan, f22-n meg tele van apró fekete foltokkal. Ez a gépbe került be kosz, vagy az objektívbe? Mellékelek egy képet.

(#51012) Throme válasza kovaripeti (#51011) üzenetére


Throme
veterán

Én a szenzorra tippelnék, hogy koszos.
A fix lencse zárt, és nem "szuszog" , mint a zoom-ok.
(vagy a lencse kívülről koszos, ami lehet a front oldalon, de lehet a váz felőli oldalon is, szóval érdemes megnézni ott is).

Ezek a foltok, piszkok szűk rekeszen láthatók leginkább.

Szenzor esetén első körben körtepumpa, ha nem változik, akkor kell valamelyik szenzortisztító...

Képszerkesztőben ezek eltávolíthatók, ha már elkészült és nehezen újralőhető fotókon van, de célszerű megszüntetni a kiváltó okot, minthogy minden képet emiatt szerkesztgetni ;)

[ Szerkesztve ]

(#51013) HThomas válasza kovaripeti (#51011) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Tipp: nem tudom mi az aktuális policy, de nekem 2 éve a Nikon szervíz ingyen csinálta a szenzortisztítást, garancia lejárat után is (feltétel, hogy hivatalos, magyar garis gép legyen).

(#51014) Throme válasza HThomas (#51013) üzenetére


Throme
veterán

... ha ez a sok szmötyi a szenzoron van... obit nem tisztítanak ingyen úgy tudom (már ha obin belül van a kosz, amire kisebb az esély persze)

(#51015) HThomas válasza Throme (#51014) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igen... a 35 1.8 hátulját mondjuk könnyű tisztítani, a belsejébe meg ahogy írtad te is, nem mehet könnyen por.

(#51016) anaqer válasza kovaripeti (#51011) üzenetére


anaqer
veterán

Ez szvsz egyértelműen szenzor, de az obit magad is ellenőrizheted ha az ég felé fordítod és ujjaddal kitolod a rekeszpöcköt tágra aztán átkukucskálsz rajta.

Szenzortisztításra nekem EZ a szett nagyon bevált - valami 6 éve vettem és amikor szükség van rá, simán elintézi a problémát.

(Csak arra figyelj, hogy ami a képen felül kosz, az a szenzoron alul kosz - ez elsőre engem is megtréfált. :B )

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51017) topikk


topikk
senior tag

Nem tudom, hogy lattatok-e, a Nikon bejelentette, hogymegszunteti a D500 forgalmazasat. Gomndolom a Z9 sikere adta az utolso lokest.

https://nikonrumors.com/2022/02/01/the-nikon-d500-is-now-officially-discontinued.aspx/

(#51018) anaqer válasza topikk (#51017) üzenetére


anaqer
veterán

Nem lepődtem meg.

Már a D500 is egy nagyon anakronisztikus madár volt, és előtte hány durva éven keresztül ment a "D400, jön, jön, találgassunk" bénázás... a profi APS-C DSLR vonal úgy ahogy van, halott. (Nem csak Nikonnál - Canon 7D-ből se látok akár rebesgetést is arról, hogy lenne Mk3...)

Sőt - szerintem már se D7, se D790, se D880 nem lesz. Alsó kategóriában talán még látunk majd egy D3700-at, de aztán kb. ennyi a Nikon tükrösöknek.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51019) HThomas válasza anaqer (#51018) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

A szomorú az egészben, hogy igazából nincs tükör nélküli utódja... a Z50 alatta van jóval, marad talán a Z6-II, de az egy más világ, és drágább is.

Sőt - szerintem már se D7, se D790, se D880 nem lesz. Alsó kategóriában talán még látunk majd egy D3700-at, de aztán kb. ennyi a Nikon tükrösöknek.

Szerintem pont a D880-nak lenne még értelme, hogy még egyszer megfejjék az öregedő D850 tulajokat, akik már leragadtak a tükrösnél és nem akarnak váltani.

[ Szerkesztve ]

(#51020) tvamos válasza anaqer (#51018) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez ezzel egyutt lehet hogy az egesz profi APS-C vonal el lesz kaszalva...Vagy szerintetek van ertelme neki?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51021) anaqer válasza HThomas (#51019) üzenetére


anaqer
veterán

Törölt okoskodás.

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51022) Throme válasza anaqer (#51018) üzenetére


Throme
veterán

Állítólag vége a Canon DSLR-nek
[link]

Ez a chip hiány is betett szerintem a DSLR-eknek.
Megy a kapacitás a milceknek.

Végül is adaptorral lehet használni a régi obikat... már aki akarja az adapteres milce használni....

(#51023) wms válasza Throme (#51022) üzenetére


wms
senior tag

A gyár szerint a belépő illetve alacsonyabb kategóriás tükrösök a még gyártásban maradnak, mert a tengerentúlon nagyon nagy a kereslet irántuk. De a csúcs és csúcsközeli vázakat leállították. :K

(#51024) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Off téma.

A tükrösök rolóját már félig lehúzták és lassan tetőzik is sajnos. A felső kategóriás MILC kiszorítja. Ha majd 20 év múlva előveszünk egy pro FF tükrös vázat, nagyon fog tetszeni a képi világa. Ugyanaz lesz, ami a plazmatévékkel is. Sajnos a kikopásukkal meghal valami és már nincs sok hátra.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#51025) Lex Icon válasza kuyarashi (#51024) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Off téma.

A tükrösök...

-> Nikon DSLR topik

:D :N

(#51026) markussandor válasza kuyarashi (#51024) üzenetére


markussandor
senior tag

Ha jól gondolom, a képalkotást nem befolyásolja a tükrös mechanika, szemben az objektívvel és érzékelővel.

(#51027) akos878 válasza kuyarashi (#51009) üzenetére


akos878
csendes tag

Leng a kezem a jelentkezem!
200k azért szemmel látható összeg :-)

(#51028) rekid válasza kuyarashi (#51009) üzenetére


rekid
addikt

3 hónapos gyerekről lövök itthon életképeket jellemzően este lámpafényél beltérben vaku nélkül. Koppan az auto ISO 5000-nél f.2.2-vel..

Gyáva népnek nincs hazája!

(#51029) akos878 válasza rekid (#51028) üzenetére


akos878
csendes tag

Én gokartokról szoktam vaku nélkül készíteni képeket, vaku nélkül.
Ez az ASIAcenter gokartpályályán még nappal is igazi kihívás.

(#51030) Throme válasza rekid (#51028) üzenetére


Throme
veterán

Szerintem próbáld meg auto iso nélkül.
Zársebesség prioritás, hogy ne mozduljon be a kép, de válassz kisebb iso-t.

... vagy nem tudom milyen vázad van, de a d7xxx vázakon lehet állítani az auto iso-t, hogy gyorsabb, vagy lassabb zársebességet vegyenek figyelembe, így nyersz egy kis iso-t, ha csak nem az ezerrel rohangáló gyerkőcöt fotózod, nem a kvázi nyugalomban lévőt.

(#51031) rekid válasza Throme (#51030) üzenetére


rekid
addikt

d750-nel fotózom.
Auto Iso-nál pedig be tudod állítani a minimum zársebességet, ahogy írod is.
Nálam jellemzően 1/125 a leglassabb amivel lőhet (így mindegy melyik obi van fenn 50 vagy 85) és max 5000 iso. Ha koppan az iso akkor lentebb tolja a zársebességet automatikusan. (..és jelöli is, hogy nem tudott a kereteken belül maradni.)

Gyáva népnek nincs hazája!

(#51032) HunNuke válasza Throme (#51012) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Ha a rekesszel együtt változik a fekete foltok élessége, akkor a kosz nem az objektíven kellene, hogy legyen?
Ha a szenzoron lenne a kosz: miért változna a rekesz nagyságának állításával a kosz élessége? Nem pont ugyanott és ugyanolyannak kellene lennie (más lencsékkel is)?
Nekem is volt ugyanilyen problémám, és az objektív volt poros.

(#51033) Lex Icon válasza HunNuke (#51032) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mivel a rekesszel változik a mélységélesség, így a kosz élessége is változik, ahogy minden más élessége, ami a fókuszsíkon kívül esik.
Kosz teszthez ezért szokás kis rekeszt állítani (f/22-32).

(#51034) tvamos válasza Lex Icon (#51033) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezt nem ertem. Hogy lesz a melysegelesseg a szenzoron? De tenyleg! Nem kotozkodom! Kivancsi vagyok.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51035) Viperator válasza tvamos (#51034) üzenetére


Viperator
őstag

Minél kisebb a rekesz (pl. f/22-32), annál nagyobb mélységélességet kapsz, azaz jobban fogod észrevenni a foltokat a képen.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#51036) HThomas válasza tvamos (#51034) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Szemléletesebben inkább arról van szó, hogy nagyobb blende nyílás mellett egy-egy szenzorpixelbe nagyobb térszögből érkezik fény, vagyis a koszfolt árnyéka nagyobb területen terül szét. Kis blendénél ezeket a szélső sugarakat kizárjuk a képalkotásból, tehát a koszfolt árnyéka jól definiált, pontszerű lesz.

Szerk: itt van hozzá kép:
https://photographylife.com/why-sensor-dust-is-more-visible-at-small-apertures

[ Szerkesztve ]

(#51037) tvamos válasza HThomas (#51036) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom! Igy ertem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51038) anaqer


anaqer
veterán

Teljes mértékben egyetértek az előttem szólókkal. Megfordult a kezemben pár elöl-hátul-belül koszosabb F obi, de soha egyik sem reagált olyan egyértelműen a lerekeszelésre, mint amikor a szenzor volt porszemcsés.

(Pont ezért tetszik amúgy jobban a Canon R vonal "kikapcsolva zárt a rekesz" megközelítése... és nem értem, hogy a Z9 ha nem is egy tradicionális mechanikus rekeszt alkalmaz, miért nem tud egy *PUFF* teljes védőpajzsot lecsapni a szenzor elé, amikor kikapcsolod vagy kioldod a bajonett-zárat.)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51039) Roachy válasza anaqer (#51038) üzenetére


Roachy
senior tag

Pont hogy van külön szenzor pajzs a Z9-en.

(#51040) anaqer válasza Roachy (#51039) üzenetére


anaqer
veterán

Oh? Nem volt a kezemben, és review-kon sem vettem észre - bocs, akkor én voltam figyelmetlen. :B

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51041) Lex Icon válasza anaqer (#51038) üzenetére


Lex Icon
senior tag

(forrás: Pixinfo)

(#51042) HThomas válasza Lex Icon (#51041) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Mi történik a pajzsra kerülő kosszal bekapcsoláskor?

(#51043) Lex Icon válasza HThomas (#51042) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Lepereg az aknába. Gondolom.

(#51044) HThomas válasza Lex Icon (#51043) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog (1)

Hm, a tükrösnél az akna falát elvileg úgy alakítják ki, hogy összeszedje a bejutó por és a kosz egy részét... de itt nem látok olyan felületet...

(#51045) Lex Icon válasza HThomas (#51044) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem néztem, de kosz szempontból lényegtelen, hogy DSLR vagy MILC. A kosz az bejut obi cserénél és obi szuszogásnál is.

(#51046) topikk válasza HThomas (#51042) üzenetére


topikk
senior tag

Akár le is lehet törölni, nem annyira érzékeny mint egy igazi zár.

(#51047) Ba cy lus


Ba cy lus
őstag

Sziasztok!

Van egy Nikon D3300-am, annak a keresőjét kellene kitisztítani. Csinál valaki ilyet?
Régebben már próbáltam többször is, csakhogy ez a por mintha annak a felső, vízszintes üvegnek (nem tudom, mi a szakszerű neve) a túloldalán lenne. :U

[ Szerkesztve ]

(#51048) Throme válasza Ba cy lus (#51047) üzenetére


Throme
veterán

Keresőben lévő port, piszkot a váz megbontásával lehet eltávolítani.
Erre még a gari sem vonatkozik és szemben a szenzortisztítással, amit néha vállalnak szervizben, vagy fotós boltok nyílt napokon ingyen, a váz megbontásos tisztítás már fizetős.

amolyan star wars-osan "nem ezeket a porszemeket keresed" :N
Keresőben lévő porszemeket akkor nem is látni, ha a szemeddel a témára fókuszálsz.

(#51049) tozso76


tozso76
aktív tag

Sziasztok! Tudtok ajánlani webshopot, en-el15c akku + USB-s töltő és Cfexpress kártya beszerzésére. Hobbi szinten kell, tehát utángyártott akku elégséges. Aliexpress nem játszik. Max 3 héten belül kellene.

(#51050) Viperator válasza tozso76 (#51049) üzenetére


Viperator
őstag

Szia, Patona német cég (akku és USB töltő), ott lehet válogatni tetszés szerint.

Üdv!

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.