Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15001) anaqer válasza #40935168 (#14998) üzenetére


anaqer
veterán

A Kelby neve alatt futó videó-tréningekre mennyire érdemes figyelni? Pl. a Bill Fortney-s landscape dolgok nekem tetszettek - de az a szintű felszerkó, amivel operál... nem igazán az én teáscsészém.

Van esetleg landscape (és esetleg arch.) témában olyan tutoriál, ami nem veszi rögtön alapvetésnek az f/2.8-as pro zoomokat meg a csilliárdos karbon állványokat, stb.?

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#15002) #40935168 válasza anaqer (#15001) üzenetére


#40935168
törölt tag

Sztem landscape-hez nem kell sok fotós tudás. Inkább PS tudás az utómunkára. Meglőni relatív egyszerű.

(#15003) Larry303 válasza #40935168 (#15002) üzenetére


Larry303
addikt

csak bírd kivárni :)
sztem a fotozásban nincs olyan terület, ahova -nem kell sok fotos tudás-
annyiban igaz, hogy először is látásmód kell, ha így gondoltad akkor többit tényleg könnyű megtanulni :DDD

anaqer: nagyon sok jó blog van ahonnan jópár tuti trükköt leshetsz el sztem

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#15005) gab.m válasza anaqer (#15001) üzenetére


gab.m
senior tag

Fortney-nak több landscape-s oktatóvideója is fent van a kelbyone-on, ha ez a téma érdekel, érdemes megnézni őket. Ha egy hónapos tagságra fizetsz elő, az nem is drága, de az éves se. Kb 1 komolyabb workshop ára az éves előfizetés és ezért korlátlanul nézheted a tartalmakat. Attól meg szerintem nem kell beszarni, hogy a Fortney az aktuális csúcsvázat és csúcs objektíveket használja, meg használtautó árú állványokat. Ő egy Nikon promóter, ezért is villog, de a "sima tájfotó" szerintem pont nem olyan felszerelés igényes. (sima tájfotó alatt azt értem, hogy pl. nem nagytelés vad/madár fotózás meg éjszakai felvételek, ahol pontszerűek a csillagok, nem csíkok). Szóval mondjuk egy D7000+Sigma10-20+Nikon 35mm1.8+Nikon 55-300 szettel simán lehet tájfotózni, és így elég jól le vagy fedve, de ez csak egy hasraütés szerű összeállítás, de lényeg az, hogy ez az egész használtan 400 alatt tuti megáll. Állványt meg szintén használtan kell venni, 30 körül szoktak felbukkanni olyan fej+állvány kombók amik már elég jó minőségűek (nekem is így van jó állványom, slik állvány+giottos fej 30ért).

-- Eladó cuccok: Világítástechnikai szett, Slik állvány Giottos fejjel, Dell U2312HM IPS monitor --

(#15006) #40935168 válasza Larry303 (#15003) üzenetére


#40935168
törölt tag

Most nyilván a szint nem mindegy, persze. Ez igaz és amit írsz, az is. De technikailag meglőni egy tájképet nem nagy kunszt. Egy portrét nehezebb, egy fél vagy egészalakosat már annál inkább, hogyan hajtogasd a végtagjait, mi van a háttérben, bla bla bla.. makro is nehéz, csillagos ég is.. ehhez képest a napfényes tájképezés gyaloggalopp még a panorámával együtt is.

A szemlélet és látásmód egy más tészta, én most itt a technikára céloztam.. tájképet elkészíteni tökegyszerű és kezdőként is lehet nulla érzék esetén is bemákolni jókat. A cél nem ez, de most ha valaki egy DSLR-t fog, auto focus, napsütés, csak annyit kell tudnia, hogy kb. f/8-11 ízlés szerint és katt - nem lehet elrontani nagyon. Így értettem. :D A gyönyörű képekhez kell raklap utómunka is azért.

A szemlélet érzék (tehetség) kérdése is és tanulható is. Tehát én technikailag gondoltam amit írtam. Még a látásmód előtt, nem utána. :D ;)

Hugomat ha kieresztem Bora Bora-n a tengerpartra anyám Olympus xy UZ gépével, tuti hozna haza olyan képet, amire azt mondanám hogy "hűűű". A csillagos égről tuti nem, még akkor sem, ha a tankot viszi. :))

(#15007) Balinov válasza anaqer (#15001) üzenetére


Balinov
félisten

van koztuk jo, es ertheto is, csak keresni kell petopén. amugy YT-n egy csomo jo cucc van, AdoramaTV-n Gavin Hoey is jo videokat csinal, (mar az AdoramaTV-n belul).

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#15008) Gulyopapa


Gulyopapa
addikt

Aki macrózik attól kérdezem hogy hogy világítja meg az 5 cm-re levő témát ? :DDD

(#15009) Larry303 válasza Gulyopapa (#15008) üzenetére


Larry303
addikt

nap, softbox, derít, vaku stb -gondolom :) force-chapel-mess majd leírja pontosan

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#15013) forceberg válasza Larry303 (#15009) üzenetére


forceberg
veterán

A vaku meg a softbox okés, de az 5 centinél távolabbról jobb azért.
De 5 centit is be lehet villantani akár több vakuval is.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#15019) Larry303 válasza forceberg (#15013) üzenetére


Larry303
addikt

akkor tán még vmi körvaku jöhetne szóba

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#15020) forceberg válasza Larry303 (#15019) üzenetére


forceberg
veterán

Vázról levett vakuval azért 5 centire is be lehet villantani.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#15021) dabgergo


dabgergo
őstag

Laptopon dolgozom képeken mert sajnos nincs nálam a normális monitorom. És nem tudom eldönteni h mi a jó: maxra felnyomni a fényerőt vagy lejjebb venni? Hogyan tudnám belőni optimális?

Vkinek akinek van nagy kalibrált monitorja privátban átküldhetek egy képet h megállapítsa h nem túl sötét-e (vagy két opciót összehasonlítása)?(ezt nagyban)

(#15022) #40935168 válasza dabgergo (#15021) üzenetére


#40935168
törölt tag

Nekem ez okénak tűnik. Amúgy vészhelyzetre jó a Windows kalibráló motyója is a monitorbeállítások környékén, kontrasztot, gammát, minden vackot lehet vele - műszern nélkül persze - belőni, szemre.

A semminél mégis több. Amúgy én felnyomnám, max vaksötétben nem. De ez laptopfüggő nagyon, mert az én Fujitsu Siemens-em pl. max fényerőn fele annyi kb, mint a cégben használt Dell-em anno :U

[ Szerkesztve ]

(#15023) gab.m válasza dabgergo (#15021) üzenetére


gab.m
senior tag

Az expo szerintem ok (bár lehet, hogy egy pöppet visszavennék), inkább fehéregyensúly gondok vannak, ennek a beállításához meg tényleg kalibrált monitor kéne. Maxra egyébként nem ajánlott feltolni a kijelző fényerejét, nekem 2/3 környékén volt a laptopom amíg nem lett ips monitorom (és ez sincs maxra húzva).

-- Eladó cuccok: Világítástechnikai szett, Slik állvány Giottos fejjel, Dell U2312HM IPS monitor --

(#15024) dabgergo


dabgergo
őstag

OK, köszi!
Érdekes mert én pont azt gondoltam h túl sötét az egész. Otthon majd finomhangolhatom újra a képek nagyrészét...

(#15025) Frigetrus


Frigetrus
senior tag

Jó régen jelentkeztem már D90-el kapcsolatban. Mióta visszakaptam utoljára a szervizből úgy tűnik nagyrészt jó a fókusz, bár még határozottam nem merem kijelenteni.
Ellenben észrevettem egy érdekességet, ami lehet, hogy csak nekem újdonság. Idáig úgy tudtam, hogy a D90-el élőkép módban G-s objektív kizárólag nyitott rekesszel lát, azaz ha rekeszelek, akkor a számérték változik, de csak akkor húzza össze a rekeszt, amikor ellövöm a képet, hiába állítok előzőleg is be bármit, akkor is nyitva marad teljesen. Most próbálgattam a gépet az 50-essel, be volt állítva előzőleg egy 5.6-os rekesz, átváltottam élőkép módra, és behúzta 5.6-nak megfelelően. Mondom "wtf?" ennek nem nyitva kellene maradnia? Azt vettem észre, hogy ez 8-9-es rekeszig így megy, utána nem szűkül jobban, hiába állítok mondjuk 11-et vagy 16-ot.
Ez most bug vagy feature? Nagyon meglepődtem, eddig mindenhol azt olvastam, hogy csak nyitott rekesszel lehet például videózni D90-el, ha G-s obi van rajta.
Használati útmutató nem ír ilyenről, sőt azt írja, hogy a kiválasztott rekeszértéknek megfelelő mélységélesség nem ellenőrizhető élőkép során.
Megint egy fura dolog amit a gépem alkot :D Mondjuk ez nagyjából pozitív, hiszen ellenőrizhető a mélységélesség, lehet nagyobb mélységélességgel videózni stb., de nem tudom, hogy normális-e.
Tapasztalt valaki ilyet? Vagy ennek így kell lennie, és csak félreértelmeztem az irományokat eddig?
(amúgy ha jól látom a 18-105-el is csinálja, csak ott alig látni a rekesz mozgását)
Az az igazság, hogy eddig ezt nem figyeltem, mivel nem nagyon használtam élőképet, és videózni se nagyon videóztam.

[ Szerkesztve ]

(#15026) Digger


Digger
senior tag

Barkácsolni szeretnék egy szenzortisztító lupét!
Úgy képzeltem el, hogy a meglevő 58-as szűrőmenetű 4 tagú makróüvegeimet használnám erre a célra. Egy darabka megfelelően kialakított műanyag cső végére egy hibás, üvegétől megszabadított 58-as szűrő karikáját ragasztanám és erre már a makrólencséket lehetne felcsavarni. A belsejébe néhány ledet applikálva a gyárinál használhatóbb eszközt kapnék, mert a 4 különböző dioptriájú üveggel variálva állítható a nagyítása.
Szóval olcsón keresek egy már használhatatlan, karcos vagy repedt 58-as szűrőt. Ha valakinek van ilyenje, megköszönném!

(#15027) MC Pite válasza Frigetrus (#15025) üzenetére


MC Pite
veterán

Szerintem hasonlóan működik mint más rendszereknél: Magának dönti el mennyi fényre van épp szüksége, oda ugrasztja a rekeszt; expónál majd a beállítottra. Próbáld ki sötét helyen, majd fény felé fordítva, állít-e lv közben a rekeszen. Nyilván fényerős obin nagyobb a mozgástere...

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#15028) negyedes


negyedes
addikt

Sziasztok!

Szerintetek melyik eri meg jobban?
Nikon 24-120 f3.5-5.6 VR, elso generacios
vagy
Sigma 17-70 f2,8-4 OS 2012 model.

arban a sigma duplaja a nikonnak

"nagy" telere mar szamitasban van egy 55-200 f4-as nikon es egy f1,8 50mm fix is

[ Szerkesztve ]

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#15029) m3ss válasza negyedes (#15028) üzenetére


m3ss
veterán

ezeket az obikat max ar ajapjan lehet osszehasonlitani :)
milyen vazad van? 24-120 az egy fullframe-re kitalalt objektiv, ott relative nagylato lesz az alja. nem sok ertelme van croppos vazra ilyet venni.
sigma 17-70 vagy tamron 17-50 esetleg 18-105 ha vmi altalanos zoomobi kell.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#15030) negyedes válasza m3ss (#15029) üzenetére


negyedes
addikt

d3100 :(

akkor inkabb a sigma legyen?

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#15031) TayRol válasza negyedes (#15030) üzenetére


TayRol
veterán

igen. mindenképp. volt croppos vázon 24-120-am, hát semmi extra.

(#15032) #40935168 válasza TayRol (#15031) üzenetére


#40935168
törölt tag

+1

(#15033) crey válasza negyedes (#15030) üzenetére


crey
MODERÁTOR

Vagy inkább egy 17-50 Tamron VC nélküli változat. Árban szerintem ott van, ahol a Sigma (kb.).

Sarcasm: just one of the many services I offer.

(#15034) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Üdv
A haver most akar gèpet veni. Egy d3100-ast nézett ki. Mit tudtok róla mondani....
by süsü

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#15035) JohnyBlue válasza 7Heads Drago (#15034) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Teljesen jó kis fényképezőgép. Vegye meg és kattingason sokat és lelje benne örömét. Ja, és szép fényeket :)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#15036) Throme válasza JohnyBlue (#15035) üzenetére


Throme
veterán

Azért ez így elég kevés infó, ami alapján lehet, vagy éppen nem ajánlani.
Ha van affinitása az illetőnek a fotózáshoz és marad dslr vonalon, akkor lehet hamar lecseréli. Igaz most már sokat nem bukik egy kifutó típuson.
A 3100 elég kicsi ahhoz, hogy szétnézzen milc fronton is...
Ha kizárólag dslr, és csak kell egy gép, akkor teljesen jó (persze evés közben jön meg az étvágy...).

stb stb stb.

szvsz

(#15037) Gulyopapa válasza Throme (#15036) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Akkor olvasson utána.
Én is azt tettem.
1000 és 1 videó, teszt, leírás van a neten ezekről a gépekről.

(#15038) #40935168 válasza Throme (#15036) üzenetére


#40935168
törölt tag

A kérdés is egyszerű volt, mint a szög. Fogalmunk nincs az ismerős fotózási szokásairól (ha van egyáltalán), előéletéről, ilyesmikről.. komolyan akar-e belecsobbanni, avagy sem, stb. De bármi legyen is ezekre a válasz, ha a 3100-at nézte ki, akkor igencsak előélet mentes még, ergo kezdő.

Kezdőnek pedig tökéletes egy 3100 és hiába kezdenénk el itt mindenféle hókuszpókuszt szavalni a gépről, lehet, felét sem értené.

Sztem JB válasza pont olyan volt, mint a kérdés. Mit kell ezt túlragozni ? :U
Jó és kész. Vegye, vigye, ábelesz kóbelesz. :K Nem lesz vele baja és ha rákap az ízére, majd jön - immár tapasztaltabbként - értelmesebb kérdésekkel is. :)

@ Gulyo: +1
(huh, ilyet még nem írtam Neked) :U

[ Szerkesztve ]

(#15039) Gulyopapa válasza #40935168 (#15038) üzenetére


Gulyopapa
addikt

Kedves vagy :DDD

(#15040) Elektrosokk


Elektrosokk
addikt

Mivel itt tapasztalatban és szakmai hozzáértésben a színvonal az eget veri, ezért itt is megkérdem. :D használt már valaki 85mm 1.4 samyang obit ? nyilván nem lóversenyt szeretnék vele fotózni, de azért érdekel mennyire kényelmes vagy nem az. :)

"Bárcsak elviselnétek tőlem egy kis esztelenséget, sőt viseljetek el engem is." Szabadságot Aweriotnak! ️

(#15041) Kleroo válasza Elektrosokk (#15040) üzenetére


Kleroo
veterán

Ha nem böszmenagy keresős(vagy "mókolt) vázra teszed, akkor csak a hajadat tépnéd az MF-fel.

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#15042) Elektrosokk válasza Kleroo (#15041) üzenetére


Elektrosokk
addikt

lehet hogy igazad van, az 50mm 1.4 ais-el nehéz volt ét 2.8 alatt, azt gondoltam ezzel könnyebben ha már eleve digitálisra készült, láthatóbb a fokusz. a képi világi egyszerűen bámulatos.

"Bárcsak elviselnétek tőlem egy kis esztelenséget, sőt viseljetek el engem is." Szabadságot Aweriotnak! ️

(#15043) Frigetrus válasza MC Pite (#15027) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Nem, itt nem erről van szó, bármilyen fényviszony van, mindig behúzza a rekeszt a beállítottra. De csak úgy működik a dolog, ha mondjuk 1.8-ra beállított rekesszel belépek élőkép módba, akkor marad 1.8-on, (legyen bármilyen is a fény), aztán ha átállítom, akkor még nem történik semmi, ha kilépek, majd visszalépek élőképbe, akkor viszont már behúzza a rekeszt a beállított értékre (de max 8-9-ig), és lehet vele úgy nézelődni, illetve videózni. Azt tudom, hogy ez például már a D7000-nél így működik, de itt most teljesen újdonság volt (mert még nem is igazán próbáltam), nekem a leírásokból nem ez jött le.
(pixinfo, videófelvétel: "Értelemszerűen ebben a módban nem állítható a rekesz és a záridő sem, mindig nyitott rekesszel kell dolgoznunk, ugyanígy az érzékenység is mindig a szenzor alap beállítása (ISO200).")

Azt pedig, hogy folyamatosan állítson a rekeszen magától élőkép módban a fényviszonyoknak megfelelően, na azt nem csinálja.

[ Szerkesztve ]

(#15044) Larry303 válasza Frigetrus (#15043) üzenetére


Larry303
addikt

szvsz ha nem így működne ahogy leírod, nem is tudom hogy tudnád használni? :F

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#15045) Frigetrus válasza Larry303 (#15044) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Ezt nem vágom mire érted. Ha mindig nyitva lenne a rekesz, akkor értelem szerűen G-s obival mindig a legszűkebb dof-al, és a legnagyobb fényerővel lehetne mondjuk videózni, meg élőképpel kukucskálni. Mondjuk mivel a D90 egy butított élőképet kapott még annó, és ez egy szoftveres megkötés lenne.
Mondom, eddig azt hittem így van, láthatod, hogy a pixinfo is ezt írja, és használati útmutatóban sincs semmi róla.
Örülök neki, ha ez működik így, csak kíváncsi vagyok, másnak is megy-e így a D90.

(#15046) nesa válasza Frigetrus (#15025) üzenetére


nesa
veterán

D90 elokep modba f8 ig rekeszel a video miatt, igy vagy kepes f8 on videozni.
Az ujabb vazak mar akar f22 is tudnak.

(#15047) Throme válasza #40935168 (#15038) üzenetére


Throme
veterán

Most minek estek nekem?
Inkább a kérdezőt világosítsátok fel, hogy több infót osszon meg, annak érdekében, hogy könnyebben dönthessen.
Ezzel szerintem csak elzavarjátok, hogy olvass utána b+.

Annyi ezresem lenne, ahányan úgy jöttek ide, hogy a fórumozóktól várták a csodát (mit vegyek címen), akkor ingyen lenne a fotóstalálkozó...

#15037) Gulyopapa: ne haragudjál már meg, de itt szüttyögtél a 85-ös obiddal, mégse írták, hogy olvass utána...

Inkább segítsetek.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.