Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24001) imyourfriend válasza torzo (#23999) üzenetére


imyourfriend
őstag

Előkaptam a szervizes "paksamétát" és ingyen tisztították valamint szürkeimportos termék, ebből következettem erre. De megszűnt, nem emlegetem nehogy elkezdjen olajozni megint. :P

(#24002) Real_Necro


Real_Necro
veterán

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24003) Throme válasza Telomanikus (#23984) üzenetére


Throme
veterán

Huh bakker, megnézve ezt az alkatrész listát a gépet egy rakat kétoldalú ragasztó tartja össze??!!! :B ;]
Mit csináltak, kitapétázták belülről ? ;)

(#24004) A Zéé válasza Throme (#24003) üzenetére


A Zéé
addikt

sztem csak behelyezték az új, korszerű, minden igényt kielégítő becsillanásgátló réteget is :)

Just a simple Lineman...

(#24005) forceberg válasza Throme (#24003) üzenetére


forceberg
veterán

Majd nézz bele a gépedbe egyszer, tele van porfogó anyagokkal a szenzor-bajonett közötti rész.
Ezeket is cserélték, lehet, hogy valami jobbra.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#24006) torzo válasza JohnyBlue (#24000) üzenetére


torzo
Ármester

(#24007) Throme válasza forceberg (#24005) üzenetére


Throme
veterán

Legalább tapétázni tudnak...

Bele se merek nézni...már az OLPF-et is kihagyták.
Néhány év és megérkezünk a milc-hez, mert mindent kidobálnak belőle ;)

(#24008) Colonel993


Colonel993
senior tag

Ha a mattüvegre mászkált fel a por és szutyi, arra mennyire él ez az INGYEN JÓFEJSÉG takarítás?

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#24009) Telomanikus válasza Throme (#24003) üzenetére


Telomanikus
senior tag

Azokat szerintem a gumira tették. :) Mert, hogy azt is ugye újat tettek.
pl. [kép]

Szerk.: Ami viszont felmerült most bennem, hogy a szétszedéstől ugye maradt időjárásálló?!!! :F

[ Szerkesztve ]

(#24010) Throme válasza Telomanikus (#24009) üzenetére


Throme
veterán

Jah, hogy ezek azok...
Akkor veled legalább jót tettek

(#24011) Frigetrus válasza Telomanikus (#24009) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Mitől nem maradt volna időjárásálló? Az ugyan úgy megmarad benne, hiszen a szigetelés is csak pár darab gumi.

[ Szerkesztve ]

(#24012) Kean_Sorbo


Kean_Sorbo
őstag

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a torzításkorrekció (D3200) csak a JPG képekre vonatkozik, vagy a RAW file-okat is érinti? Valamint érdemes-e használni?

Köszöntem.

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#24013) *Ropi* válasza Kean_Sorbo (#24012) üzenetére


*Ropi*
félisten

Csak a nef-et érinti. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#24014) hotkar válasza *Ropi* (#24013) üzenetére


hotkar
aktív tag

Meg a JPG-t.

(#24015) Kean_Sorbo


Kean_Sorbo
őstag

Köszönöm.
Melyiket érdemes használni? A beépített funkciót, vagy a Capture NX-D programot a korrekcióra? Van egyáltalán valamilyen minőségbeli különbség?

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#24016) Colonel993 válasza Kean_Sorbo (#24015) üzenetére


Colonel993
senior tag

Használj LightRoom-ot és/vagy Photoshop-ot...

(sokszor 30 napos próbaverziót)

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#24017) *Ropi* válasza hotkar (#24014) üzenetére


*Ropi*
félisten

A jpg a nef-be épített gyorsnézeti jpg. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#24018) hotkar válasza *Ropi* (#24017) üzenetére


hotkar
aktív tag

Igenis! :R

Csak én nem a beépített JPG-re gondoltam (szerintem a kérdező sem), hanem a gépből végtermékként kieső JPG-re. Biztosan furcsán hangzik, de vannak olyanok, akik úgy érzik, sohasem lesz annyi idejük, hogy minden képpel elbabráljanak negyedórát (vagy többet).

--------------------------------------------------------------------------------

Hátradőltem, jöhet a JPG vs. RAW vita ;]

(#24019) Ed Parker válasza hotkar (#24018) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Tök igazad van, ha egy esküvő fotós átlag x képet készít, x15-el, akkor pár hétig szerkeszthet :C
Vannak ám plug-in-ek is jó reggelt:)

(#24020) xXxian


xXxian
senior tag

D7100 tényleg nem tud olyant mint a Pentax, ti. hogy utolsó jpg képet raw-ba menteni..?

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24021) crey válasza xXxian (#24020) üzenetére


crey
MODERÁTOR

Lehet hogy most én leszek a totál marha, de az a kérdés hogy egy már sokszorosan tömörített, blokkosított, kvantált jpeg képet vissza mentsen raw-ba? Mert annak nem sok értelme lenne.

Sarcasm: just one of the many services I offer.

(#24022) xXxian válasza crey (#24021) üzenetére


xXxian
senior tag

Asszem nem így csinálja. Szerintem valami belső flash memóriában tudja tárolni, de csak egyet, az utolsót. Szóval ha mondjuk helytakarékosság miatt családi eseményt jpg-ben fotózol, de lősz egy képet ami kivételes, módod van RAW-ba menteni, hogy még többet ki tudj hozni belőle.

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24023) Throme válasza xXxian (#24022) üzenetére


Throme
veterán

Hát ennek gyakorlati előnye nem tudom mennyi van. Számomra egy értelmetlen funkció lenne.
Emiatt nem vennék pentaxot... (vagy pentax-et, mert ebből is volt valahol vita)..
Ráadásul a helytakarékosságot tekintve tegyél bele a D7100-ba 2 db memóriakártyát,. mert a 24 MP-es képek jobban zabálják a helyet!

[ Szerkesztve ]

(#24024) aleister válasza Ed Parker (#24019) üzenetére


aleister
veterán

Ebben mondjuk pont igaza van hotkar-nak.
Valami fostos kis rendezvénynél, amit szívességből fotózok az ismerősöknek 100%, hogy nem fogok időt pazarolni még egy LR importra sem. Belövöm az elején a WB-t, auto iso on, aztán a végén megkapják a vázból kieső jpg-ket.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#24025) Kean_Sorbo válasza hotkar (#24018) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

Igen én is a külön létrehozott JPG-re gondoltam. Mégpedig azért, mert úgy állítottam be, hogy egyszerre készítsen RAW+JPG képet. (Néha használja a testvérem is a gépet, ő neki elég a JPG. Így biztos nem felejtem átállítani, ha véletlenül kellene neki.)

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#24026) crey válasza xXxian (#24022) üzenetére


crey
MODERÁTOR

az az igazság, hogy annyira olcsó a memóriakártya ára a váz + optika páros mellett, hogy szerintem ez egy olyan funkció, ami totálisan felesleges. Ha belegondolsz elköltesz sok száz ezret egy normális kitre, majd spórolnál a memória kártyán? Nem a legokosabb ötlet.

Ha meg a végén az a kérdés, hogy de a RAW archíválva is többet foglal, ez igaz, de kb. akkor használd a RAW+fine JPEG rögzítést, és amikor archíválsz, csak abból a képből tartsd meg a rawot, amit később feldolgozni is szeretnél még, a többit kukázhatod.

Egy helyen gondolom azt, hogy ez szerintem problémás lehet, a sorozat fotónál (bár ott sem hiszem 1-2 képnél több lenne a különbség RAW és JPEG között, meg ha megtelt a buffer úgy is memóriakártya sebessége dönt arról, hogy milyen gyorsan tudja üríteni).

Sarcasm: just one of the many services I offer.

(#24027) xXxian válasza crey (#24026) üzenetére


xXxian
senior tag

Szerintem hasznos funkció.

Fotózod a kutyát ahogy fut a réten, érted. Sok snasz emlékkép, nem RAW-ozol, mert minek. De az egyiken mondjuk elkapsz egy kivételes pillanatot..egy gombnyomás és RAW-van is megvan, tudsz véle szórakozni.

Nem a kártya a lényeg, tényleg filléres dolog. A HDD már nem annyira, és RAW-val hamar telik...Ha meg átnézegeted egyenként az sok idő.

Hasznosnak gondoltam, ezért kérdeztem meg van-e ilyen az elvileg okosabb gépeken. (Úgy sejtem most már hogy nincs).

S még egy dolog; Pentax tud TAV módot, ez akkor analóg azzal, ami a Nikon-on M+Auto ISO?

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24028) Ed Parker válasza aleister (#24024) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Na most ha magamnak fotózok nem számit annyira az idő, megcsinálom mikor ráérek, ha másnak akkor meg engem minősít mit adok ki a kezemből.

Egy import és plug in használata egy korszerű gépen nem vesz el sok időt, ki igy ki úgy csinálja.

Xxxian: egy gyors sorozatnál 8-10fps raw-ban hurka kártya megfullad, ami meg bírja az meg egyáltalán nem filléres, persze relatív.
Pláne a te példádnál egy rohanó kutyát elkapni, ahhoz kell a gyors sorozat.

[ Szerkesztve ]

(#24029) Colonel993 válasza xXxian (#24027) üzenetére


Colonel993
senior tag

Semmi sem garantálja, hogy az az utolsó kép lesz pont az über tuti...
Kivételes eset mikor ez hasznos funkció, sokkal inkább parasztvakítás !

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#24030) xXxian válasza Colonel993 (#24029) üzenetére


xXxian
senior tag

Ezt most nem vágom...mindig van egy utolsó kép, vissza tudod, nézni, meg tudod nyomni a gombot. Természetesen ha elfelejted akkot arról nincs RAW

Ed Parker: ahogy előtte is volt szó róla, a kártya ára a váz/objektív árához képest alacsony.

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24031) Colonel993 válasza xXxian (#24030) üzenetére


Colonel993
senior tag

Sorozatnál mindig jön egy "ÚJ UTOLSÓ" kép...
Nálam a sorozat, egy mozgó témánál az, hogy ráeresztek minimum 5FPS-t 10-15képig valamire...

Aztán tök jó ha most az utolsó JPEG kép-et még RAW-ban is eltudom menteni.
Mert ennyi a funkciója ennek a Fícsörnek (jah és van az emlékeimben olyan is, hogy sorozatban ez nemigen akar működni... de javítson ki valaki ha tévednék)

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#24032) Colonel993 válasza Ed Parker (#24028) üzenetére


Colonel993
senior tag

A kártya sebessége egy dolog... de kell olyan váz is ami kitudja használni / tud írási sebességben odapirítani !

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#24033) Ed Parker válasza xXxian (#24030) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Ebben egyetértünk.

Colonel:így van, azert a jobb vázak ezt megoldják.

[ Szerkesztve ]

(#24034) xXxian válasza Ed Parker (#24033) üzenetére


xXxian
senior tag

Mos egyébként Eye-Fi kártyán gondolkodom, hogy ne kelljen nyitogatni az ajtót. Ez valóban drága. :D

Nem tudom van-e ennek a típusnak itt létjogosultsága...amit a kártyás topicban ajánlottak ott pont nem ismert a sebesség. :-S

Vagy a kábel a jobb megoldás?

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24035) Ed Parker válasza xXxian (#24034) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Én kábelpárti vagyok, a raw amúgy is valami bődületes lassan megy át.
Nálam az eye-fi nem játszik, meg ahhoz képest hogy nem rakéta elég drága is.

(#24036) Real_Necro válasza xXxian (#24034) üzenetére


Real_Necro
veterán

Miért kellene túlbonyolítani? Kell egy olcsó USB3.0-ás SDHC olvasó és nincs probléma. Nem fog az az ajtó sem elkopni sem letörni mert ki-be teszed a kártyát. Ellenben a gyors olvasóval (meg ugye kártyával) pillanatok alatt a gépre tudod másolni.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24037) xXxian válasza Real_Necro (#24036) üzenetére


xXxian
senior tag

Nem akarom bonyolítani, a tisztább, szárazabb, biztonságosabb megoldást keresem. :)

Jelenleg egy laptopon keresztül mennek a képek egy külső vinyóra. Beépített olvasó van, USB 3.0 nincs :)

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24039) Real_Necro válasza Telomanikus (#24038) üzenetére


Real_Necro
veterán

Itt van olvasnivaló: [link]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24040) matyi012345 válasza Telomanikus (#24038) üzenetére


matyi012345
őstag

Megelőztek

[ Szerkesztve ]

(#24041) Telomanikus


Telomanikus
senior tag

Köszi, pont megtaláltam. :R :D

(#24042) aleister válasza Ed Parker (#24028) üzenetére


aleister
veterán

Minősít a fenét. Van egy rakat alkalom, amikor csak az esemény dokumentálása számít mindenféle fotótechnikai igényesség és művésziesség nélkül.
Az ilyen esetekben sznobság rawozni.

Máshogy fogalmazva, agyfaszt kapok az olyanoktól, aki ész nélkül rávágja mindenre, hogy csakaróóó, mert olvasta, hogy a trúúú fotós róóóba lő.

[ Szerkesztve ]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#24043) Real_Necro válasza aleister (#24042) üzenetére


Real_Necro
veterán

Szerintem ez ízlések és pofonok kérdése. Van aki meg azért lő abban, mert ki tudja, idővel lehet újragondolná a kép feldolgozását és van mihez nyúlni.
Én a raw + jpg párosítást nem tudom hova tenni. Ma már majdnem mindennel meg lehet nyitni a raw-t is. Minek tárolni a jpg-t? (ne keverjük a raw-ból feldolgozott jpg-vel) ;) Ja meg pár kattintással meg van belőle a jpg. De ez megint csak az én véleményem, második karira pl én is jpg-t mentek de kb sosem tartom meg. Ellenben az bosszant hogy ha pl nem sikerül egy kép és kitörlöm a raw-t, a jpg még meg marad...

Aztán folytathatnám, hogy így meg eléggé gyorsan fogy a tárhelyem mert nincs elég időm raw-t válogatni... :B

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24044) aleister válasza Real_Necro (#24043) üzenetére


aleister
veterán

Régebben használtam a NEF+JPG-t, mert Anita rögtön akarta a képeket. Én meg tudtam pofozgatni őket utána, ha naptárt akart belőlük nyomtatni.
Mindig azt használok, amit a cél megkíván. Ha "komoly" dologról van szó NEF, ha lazulás (mint pl a keddi focifotózás), akkor JPG.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#24045) Real_Necro válasza aleister (#24044) üzenetére


Real_Necro
veterán

Párom tudja, hogy a képfeldolgozás időigényes. Így türelmesen kivárja az 1 évet, míg a nyaralásosakat elkészítem. Igaz az olasz úttal már 2 éve kések... :B :DDD

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24046) JohnyBlue válasza Real_Necro (#24045) üzenetére


JohnyBlue
őstag

jó munkához idő kell :D

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#24047) aleister válasza Real_Necro (#24045) üzenetére


aleister
veterán

Na pont emiatt én azoknak nem lövök NEF-ben, akiknek csak dokumentálás szinten kell a kép (pl az általad említett nyaralás), valamint a gyorsaság fontosabb, mint, hogy tökéletes legyen a hisztogram görbéje. :)

Az esetedre meg van egy mondás:
"Nem értem, hogy az asszony miért cseszeget állandóan, hogy csináljam meg a csapot? Ha egyszer azt mondtam, hogy kész lesz, akkor az úgy is lesz. Nem kell emiatt félévente szólni." :D

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#24048) xXxian válasza JohnyBlue (#24046) üzenetére


xXxian
senior tag

megelőztek :)

[ Szerkesztve ]

Eladó ASUS RT-N53 Router (9k)

(#24049) Ed Parker válasza aleister (#24042) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Ok :R

(#24050) forceberg válasza aleister (#24047) üzenetére


forceberg
veterán

Ez igényesség/önérzet kérdése is... Jpg-ket be lehet állítani egész jó a vázakon is, de nem minden esetben azt adja, amit szeretnénk. A rawból bármikor lesz jpg, de fordítva nem igaz.
Elfordulhat, hogy jó pillanatban hagy cserben az automatika, aztán készül rossz expós kép, vagy a fények épp nem olyanok, mint amilyennek szeretnéd. Ilyen kártya árak mellett nem igazán tétel a fájlméret. Meghagyni meg nem is kötelező az összes rawot, csak amelyik kell, hogy a HDD se teljen feleslegesen.
A nyaralás nem feltétlenül csak dokumentálás... sőt. Nyaraláson(utazás, nem csak pl. a sokak számára "kötelező éves Balaton kör") nem mindenki csak natúr képeket kattintgat, amire egy kompakt is megtenné.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.