Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50401) Lex Icon válasza bayarena (#50399) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Kar, hogy a penz nem hozza vissza a Fuji Velvia50et

Lehet kapni. ;)

(#50402) bayarena válasza Lex Icon (#50401) üzenetére


bayarena
aktív tag

Vannak elvetve eltett darabok, de nem ujak. Plusz az elohivas is egyre macerasabb.
Azert valahogy mikor a diakat nezegetem mindig azt erzem, hogy semmilyen digitalis nem hozza vissza azokata szineket. Van benne valami plusz.
Nade ilyen a vilag.

(#50403) Timer válasza FerNandor (#50400) üzenetére


Timer
veterán

Már leáldozott. Csak vagyunk néhányan, akik műkedvelők (vagy épp csórók, mint én).

(#50404) Throme válasza FerNandor (#50400) üzenetére


Throme
veterán

Technikai kütyük előbb-utóbb elavulnak.
Lehet eljön az idő, mikor a milceknél korszerűbb fényképezők nyugdíjba küldik a most még meg sem jelent Z9-et is.
De ezzel nincs is baj.

(#50405) BoscoD55 válasza Timer (#50365) üzenetére


BoscoD55
tag

Ha már 170e forint körül gondolkozol, akkor miért nem ő? Laowa 100mm

[link]

(#50406) Lex Icon válasza BoscoD55 (#50405) üzenetére


Lex Icon
senior tag

AF-osat akar. Makrónál az jól jön.

(#50407) Roachy válasza bayarena (#50402) üzenetére


Roachy
senior tag

Van egyébként egy újra gyártott "modernizált" velvia 50, de az nem teljesen ugyanaz mint a régi.

(#50408) FerNandor válasza Throme (#50352) üzenetére


FerNandor
őstag

Hát nem gondoltam volna, hogy a DSLR "kiment" a divatból amúgy, de mondjuk nem is követtem.

Hát amúgy meg igen.... :DDD D7200 lett végülis. Próbáltam a realitás talaján maradni és a D610-re nem akartam sok-sok pénzért obikat venni. De egy fényerős 35-öst azért még majd nézek hozzá.
Ma még annyira nem értem rá nyomkodni, de nagyon tetszik. meg el kell olvasnom a használati útmutatóját... ;]
26.400 körüli expo van benne.

De lenne egy kérdésem, mondjuk talán nem tartozik szorosan ehhez a topikhoz, de nem baj.

Van hozzá egy ilyen objektívem (ezzel jött a gép).
Itt ez az Aperture Lock, mire való? Mert azt sikerült kiderítenem, hogy 22-es értéken lehet lockolni és a gépen meg ugyanúgy tudom állítani. Viszont, ha kivettem ezt a lockot, akkor meg valami "hibát dob" mintha nem ismerné fel az objektívet. Mire való ez tulajdonképpen? Vagy milyen esetekben kell használni?

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#50409) anaqer válasza FerNandor (#50408) üzenetére


anaqer
veterán

Nikon AF-D obiknál az az "üzemszerű működtetés", hogy belockolod a narancs 22-re, aztán a vázon tárcsázol neki rekeszt.

Erre lettek kitalálva - egyedül backwards compatibility miatt lehet kiszedni a lockot, hogy mondjuk egy elektronikusan "butább" filmes Nikon gépeken is lehessen használni a kézi rekeszelést. D7200-on lockold be, aztán ne is foglalkozzál vele - nem arra a gépre vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#50410) Throme válasza FerNandor (#50408) üzenetére


Throme
veterán

Grat a vázhoz!
Remek váz az. Mikor kijött az elődje, egyből megvettem. Mai napig szeretem, csak mostanában milcesedtem is, viszont eszem ágában sincs megválni a d7100-tól.
A7200 még jobb lett.

(#50411) bayarena válasza Roachy (#50407) üzenetére


bayarena
aktív tag

Nekem az eredeti hianyzik, illetve az is baj hogy a legkozelebbi hely ahol meg foglalkoznak dia hivassal kb 30 km-re van, nem idealis oda jarkalni. Plusz gondolom ok sem invesztalnak mar bele uj gepparkba, szoval ha barmi problema lesz, akkor megszunik ez a szolgaltatas is.

(#50412) rekid válasza bayarena (#50398) üzenetére


rekid
addikt

Amúgy mit fotóznál?

Gyáva népnek nincs hazája!

(#50413) tvamos válasza bayarena (#50399) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem felesleges várnod az új Nikon DSLR vázat. Max. fingreszelés lesz. Ha így teszed fel a kérdést, akkor Fuji!

AUD? Az Ausztrália? Jó lehet! Én félnek ott, minden meg akar ölni...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#50414) FerNandor válasza Throme (#50410) üzenetére


FerNandor
őstag

Köszi és neked is anaqer!

Sehol sem találom, hol lehet beállítani, hogy én manuálisan válasszam ki lépkedve a fókuszpontot vagy automatikus legyen. Hol lehet ezt állítani? Fókuszpontok száma, af-a, c stb megvan csak ez nem, pedig valamit egyszer állítottam, amitől automata lett és most megint single pointon van, de a kiskönyvben sem találom...

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#50415) sandokanaa válasza FerNandor (#50414) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Grat a vázhoz, én is ilyennel próbálkozom.
A fókusz pontok számát az AF/MF kapcsolónál lévő gomb benyomásával és az első tárcsa tekerésével tudod választani.
A hátsó tárcsa tekerésével választod az AF-A/C/S állapotot.
A leírásban: Élességállítás (83.oldaltól)

(#50416) FerNandor válasza sandokanaa (#50415) üzenetére


FerNandor
őstag

Köszi.
Igen, csináltam így is. Tekergetem bőszen, de jelenleg még mindig csak 1db (manuális és mozgatható fókuszpontom van). Nem lesz sehogysem automata. (amúgy így, manuálisan használnám egyelőre, csak szeretném tudni, hogyan kell átállítani, de lehet, hogy nem látom a fától az erdőt, vagy nem tudom ;] )

Na, meg is van. Nem forgattam ezek szerint arra, amire kellett volna. Ahogy írtad és a teli téglalpot kell kiválasztani, akkor automaták a fókuszpontok. :)

[ Szerkesztve ]

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#50417) bayarena válasza rekid (#50412) üzenetére


bayarena
aktív tag

Elsosorban termeszetet mivel Ausztraliaban elek, pl remelhetoleg nemsokara megyek
Uj-Zelandra is, ott meg aztan minden gyonyoru, Pápua Új-Guinea meg Japan is a tervekben van, illetve itt Sydney kornyeken is ezernyi jo tema van.
Illetve portre fotokat szeretnek majd csinalni, mert a felesegem fotorealisztikus rajzokat csinal es kell neki is vmi alapanyag :)

tvamos: O, ez csak akkor igaz, ha bemesz a termeszetbe eszetlenul, de a varosokban teljesen biztonsagban vagy, illetve ha turazol es nem tersz le a kijelolt utrol akkor nagy baj nem lehet :)
Szerintem a 8 ker kornyeke veszelyesebb :)

(#50418) topikk válasza bayarena (#50417) üzenetére


topikk
senior tag

Azert nezd meg elotte, hogy milyen obik johetnek szoba es mennyiert, meg van-e GFX-re egyaltalan. Ha jol emlekszem 150mm ekv a leghosszabb a G mount-ra, ez nagyon karcsu termeszetfotozasra.

(#50419) bayarena válasza topikk (#50418) üzenetére


bayarena
aktív tag

Igen, talan 200mm a leghosszabb, plussz van 2szerezo. Tobbnyire inkabb nagylatoszogu obira lenne szuksegem, az biztos, hogy telefotos lehetoseg nemigen van kozepformatumra, de tudok elni nelkule. Nagylato, portre ill makro obi ami tervben van.
Az teny, hogy Nikon eseteben jellemzoen 1000 es 2000 Ausztral dollar kozt vannak a jobb, fenyeros fix obik, a Fuji eseteben ez 2000 es 3000 kornyeke, de inkabb 3000.

Azert meg mindig olcsobb mint otthon a kisebb ado miatt.

(#50420) rekid válasza bayarena (#50417) üzenetére


rekid
addikt

Hmm.
Nézd ez alapján tényleg nem kell újdonságra várnod. Tájfotónál a váz esetében egy dolog számít az pedig a dinamikatartomány. A Nikonok hagyományosan jók ebben. Nekem d750-van (2014!) ehhez képest a z6 II csak 1 FÉ-vel tud többet. (A d850 meg 0,5-el.) 7 év fejlesztés! Emiatt teljesen felesleges d850 utódot várni nem lesz olyan különbség ami számottevő lenne.

Tájképnél használsz 1 darab fókuszpontot vagy azt sem magyarán ez sem egy olyan dolog ami miatt a d850 fókuszrendszerénél neked jobbra lenne szükséged.

Portré már más tészta, ott egyértelműen a MILC-ek vannak előnyben egyrészt nincs back/front fókusz sz@rakodás másrészt a szemkövető fókuszok egyértelműen jól jönnek portrénál.

Ha utálod a MILC-et a kukucska miatt akkor a Nikon d780-at neked találták ki. Még mindig DSLR pentaprizmás keresővel de live viewban ugyan az a fókuszrendszer mint z6-esetében. Tehát tájképnél megvan az összes előny a DSLR-ekből portrénál pedig a milcekből ha akarod.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#50421) bayarena válasza rekid (#50420) üzenetére


bayarena
aktív tag

Szerencsere van idom meg, kb jovo ev elejen kellene megvennem a kepet, addig mindenkepp tudok varni, ha addig nem lesz D850 utod, akkor nem fogok ra tovabb varni :)
Addig amugy a D850 ara meg mehet lejjebb is.
A D750 is nagyon klassz gep, egyik kollegamnak is olyan van, nagyon tetszik neki, csak volt egy balesete egy kigyoval es azota javitasra var :)

(#50422) tvamos válasza bayarena (#50417) üzenetére


tvamos
nagyúr

Túrázáshoz en csak meggondolnám, hogy esetleg mégis megbarátkozzak egy kisebb szereléssel. Főleg az objektívek miatt.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#50423) Roachy válasza rekid (#50420) üzenetére


Roachy
senior tag

Pont a dinamikatartomány ami miatt érthető a közép formátumra ugrás.
És szerintem ha lesz utód, akkor az egy kiemelkedő gép lesz, amire lesz értelme leváltani a D850-et. Különben csak egy sima frissített verzióért nem érné meg dolgozni a MILC fejlesztések mellett.
A portrénál is többnyire tökmindegy a fókusz, persze ha beállított fotózásról beszélünk. A modellnek van ideje megvárni, nem fog elszaladni. Persze más a helyzet ha utcai portrézásról, vagy street fotózásról, vagy esküvőről, eseményről van szó, na ott tényleg hasznos tud lenni a szemkövető. De ha pl több ember közül akarsz leválasztani egy valakit, akkor meg kimondottan zavaróvá válik.
A D780 egy érdekes darab amúgy. De a legjobb az lenne, ha a kereső válhatna valahogyan kapcsolhatóvá optikai és elektronikus között. A Nikonnak volt egy ilyen szabadalma, ahol azt hiszem valamilyen félig áteresztő tükör segítségével oldanák meg. Nem hiszem, hogy megvalósul, pedig azt nagyon csípném.

(#50424) VivienR


VivienR
tag

Én portré és akár egész alakos témához sem feltétlenül vennék D850 46MPx-elénél nagyobb felbontású gépet. Sigma 85mm Art-al szoktam párosítani és azt is lényegében meg lehet mondani hogy mikor borotválta utoljára a modell a lábát... :U Portré esetében szinte számolhatóak a bőr pórusok... Hacsak nem kell giganagy magazin minőségű képet készítened.... Szerintem felesleges.
Természet és táj fotó esetében érthető a minél nagyobb annál jobb kategória, ugyanakkor a D850-nek sem kell szerénykednie.
Másrészt az obiktól is sok függ, és ez sokszor a súlyban is érződik. Szóval ha túrázni mész hamar észre fogod venni azt a plusz súlyt, főleg a hegyekben felfelé. :DDD Szeretem a D850-em kepminőségét csak nem feltétlenül szeretem felfelé cipelni. Persze ha az embernek vannak saját sherpái.... :DDD
Ugyanakkor természetesen a te döntésed hogy milyen gépet veszel, ezek csak az én tapasztalataim. Nem mondom hogy nem lennék szívesen gazdája egy GFX-100S-nek, de hozzá még az obik mégtöbb súlya, tuti nem cipelgetnem naphosszat, tény hogy a szenzorának megvannak az előnyei, de megint csak ott van, hogy a D850-nek sincs sok szégyellni valója.
Valószínűleg úgy is a Fuji-nál fogsz kikötni, mert szinte biztos hogy jövő év közepénél előbb semmilyen utód nem fog érkezni, még bejelentés szintjén sem, ha egyáltalán érkezik majd utód. A Z széria által nyújtott lehetőségekkel megfelelő helyre tette a Nikon az objektívek minőségét és lehetőségeit, és ezt meg is fogják lovagolni a nyilatkozataik alapján. Akár még szinte adapterezhetőek is lennének az S objektívek a GFX-re. Miközben egyre redukálják az F objektívjeiket. Persze ez a legkevesebb, mert van elég a piacon, és meg ott vannak a további gyártók is. Sigma, Tamron és a többiek....

(#50425) Throme válasza Roachy (#50423) üzenetére


Throme
veterán

Félig áteresztő tükröt kicsit más formában a sony már használta - SLT vagy ilyesmi - de aztán azzal is felhagyott...

(#50426) Timer válasza Roachy (#50423) üzenetére


Timer
veterán

Egyik kedves fotós ismerősöm melóhelyén D780-at nyúz pár hete, privátban pedig dupla D750-nel tolja azóta, amióta megjelent. Előzetesen azt mondta, hogy biztos nem cseréli majd a saját szettjét, ha elkezd fotózni a cégessel, és most is ezt mondja, csak már szívesen megtenné. Hamarosan nekem is lesz alkalmam összevetni a D750-nel pár kép erejéig az utódot, remélem, nem fog tetszeni! ;]

Sajnos ugyanígy jártam a D3500 >> D750 esetében is tavaly, de legalább most nincs erre a területre "felesleges" pénzem, így könnyebb lesz kibírni! :O

[ Szerkesztve ]

(#50427) bayarena válasza VivienR (#50424) üzenetére


bayarena
aktív tag

Nagyon koszi a tapasztalataidat, egyet ertek a suly temaval. En egy jo fizikumu sracnak tartom magam, de ha osszeadom, hogy 2 objektiv eseten mennyi plussz sulya lenne a kozepformatumnak akkor valoban az a helyzet, hogy kihivas lenne mondjuk egy egesz napos turan cipelni. Nem is a gep miatt, az objektivek adjak a legtobb plussz sulyt.

(#50428) rekid


rekid
addikt

Valóban a középformátum dinamikatartomány miatt tényleg jól jön odakinn. Csakhogy ott meg az obi választékkal (Fuji esetében, más értelmezhető meg nem nagyon van) lesz meglőve a kolléga, persze kompromisszumokkal megoldható. Félreértés ne essék nem károgni akarok ha belefér akkor hadd szóljon. (mondjuk kb. 5M elfüstölése után én nem szívesen kötnék kompromisszumot.)

Érdemes számolni az utómunkához használt erőmű felújításával is mert a 100mpx-eles irgalmatlanságokat fel is kell dolgozni na meg tárolni is.

Súly tekintetében az FF kategóriát is érdemes átgondolni, ha valóban túrázni is akarsz a szettel. (A kocsival odamegyek és sétálok fél órát nem túrázás.) A "karcoló" obik irgalmatlan tömegűek. Általában a UWA - általános obi - tele hármas f.2.8-al már sok. (Plusz szűrők állvány kioldó meg a sallang.) Egy két napos túrafelszerelés ezzel a szettel már simán bele szalad 17-20Kg-ba és nem a ruhák miatt. Ezt lehet redukálni olyan 12-15-ig de az már eléggé kompromisszumos minden téren és jó szállásod kell, hogy legyen.

Ilyen tömeggel a hátadon garantálom, hogy ezerszer meggondolod mikor veszed elő a gépet. (Nem véletlen oldom meg 17-35 f2.8-4 + 35-150 f2.8-4-el a túrás fotóim és ez az a határ tömegben ami a plafon. 190 centivel sportos testalkattal 100kg körül és ha lehet inkább ledobok magamról egy 5-öst ha olyan túráról van szó. )

Gyáva népnek nincs hazája!

(#50429) Throme válasza Timer (#50426) üzenetére


Throme
veterán

Azért az utóbbi sokkal nagyobb ugrás volt, mint egy d750->d780 lenne. ;)

(#50430) Timer válasza Throme (#50429) üzenetére


Timer
veterán

Persze, ezért is nem bírtam ellenállni neki. Mondjuk, nem bánom egy percre se, bár ez a folyamatos AF para már kezdi felb@szni az agyam. Legutóbb a vizsgaremekemet fotóztam stúdióban jellemzően 85-össel, és 10-15 képenként simán befigyelt 1 back fókuszos lövés, pedig a modell úgy állt, mint cölöp a földben, én meg már levegőt sem veszek, ráadásul most HSS vakuval 1/250 alá nem is mentem, szóval nem valószínű, hogy bedőltem volna, vagy ilyesmi. Ettől eltekintve, még mindig porcosodik a répám a képek részletgazdagságától. Ha esetleg egyszer beesik 600 alá a D850, én és a pénztárcám szerintem ott leszünk! :P

(#50431) bayarena válasza rekid (#50428) üzenetére


bayarena
aktív tag

Errol az jut eszembe, mikor Sydney-tol kb 2 ora autoutra voltunk egy hatalmas homok dunes tengerparton. Nyar volt, iszonyat meleg (itt a nap sokkal erosebb, aki meg nem jart erre nem is tudja elkepzelni), kb csak egy kistaska volt nalam vizzel, nah ott kb 15 percig masztam fel a dunere, utana azt hittem, hogy ott halok meg :)

(#50432) .mf válasza rekid (#50428) üzenetére


.mf
veterán

"Súly tekintetében az FF kategóriát is érdemes átgondolni, ha valóban túrázni is akarsz a szettel. (A kocsival odamegyek és sétálok fél órát nem túrázás.) A "karcoló" obik irgalmatlan tömegűek. Általában a UWA - általános obi - tele hármas f.2.8-al már sok. (Plusz szűrők állvány kioldó meg a sallang.) Egy két napos túrafelszerelés ezzel a szettel már simán bele szalad 17-20Kg-ba és nem a ruhák miatt. Ezt lehet redukálni olyan 12-15-ig de az már eléggé kompromisszumos minden téren és jó szállásod kell, hogy legyen. "

Papírkutyák ;]

... na jó, a Himalája "alja" ("csak" 3600-ig mert már dec volt és nem akartam havazásban ottragadni) meg Japán Alpok 20 kilónyi cuccal után én is csökkentettem a tömegen, de nem a fgép és obik részlegen (igaz az f2.8-asok helyett eleve a könnyebbeket vittem) - a fotós részlegből még az állványt cseréltem kisebbre-könnyebbre, és a vaku+vezérlő helyett egy kicsi-könnyű, de erős videós lámpa; inkább a többin faragtam: könnyebb sátor, hálózsák, főzőcucc, hátizsák, kevesebb és könnyebb ruha és egyéb holmi. A tavasz-őszi túracuccom (kétrétegű sátor, hátizsák, hálózsák, matrac, főzőcucc, váltóruha) 5 kg alatt van.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#50433) Throme válasza Timer (#50430) üzenetére


Throme
veterán

Nekem is volt d7100 + N35mm hogy nem az általam kiválasztott fókuszpontra lőtte be az élességet a gép, hanem mellette. F1.8 és rossz fényviszonyok (szoba , lámpafény) mellett.
Máskor is elő-előfordult ilyen.
Amikor tág rekesszel fotóztam ezek után a fix lencse használatával, akkor inkább lőttem 2-3 képet, hogy tuti legyen.
Kirándulós fotózás, nem modell. Utóbbinál van azért idő visszanézegetni, belenagyítgatni.

Ha ilyen gondod van (márpedig nem először írod) inkább válts a 780-ra, vagy milc-re, vagy egy új d750-re , mert hibás darabbal küzdesz.

Nem vagyok FF júzer, így nicns rálátásom, de nem vacakolnék a 850-nel, hanem inkább 780.
Lehet csak azért, hogy elkezdjek kihátrálni a tükör adta problémákból....

(#50434) Timer válasza Throme (#50433) üzenetére


Timer
veterán

Nem lennék vele előrébb, mert a fókusz ugyanúgy PDAF benne, (ha jól tudom) csak a liveview kapta meg a Z5 (6?) rendszerét, én meg LV-t soha nem használok. Markolatot viszont mindig, az meg nincs a D780-hoz. Tudom, Z6II... ;]
Egyébként 6.3-as rekesszel és afelett dolgoztam stúdióban, így is mellé durrantott. Csak elég nehéz úgy hibára hivatkozni, amikor csak minden sokadik kép rossz, és nem konzisztensen lő mellé minden lövésre. Lehet, én várok sokat a technikától, passz. Eleve megkértem a modellt, hogy maradjon pózban, amíg nem jelzek, így végül mindenből lett egy jó verzió, csak ez így nem a leggyorsabb, és nem is mindig életszerű.

Az a baj a visszanézéssel, hogy a kijelző felbontása miatt nem feltétlenül egyértelmű, hogy na, az nem teljesen jó lett. Szemen nézem, de igazából csak monitoron látszik, hogy bazze, nem éles, bezzeg a szeme melletti rész az arc oldalán az penge. Illetve, a haj jó irányadó még ilyen szempontból, de ez is csak nagyban látszik, tether meg nem játszik modell fotózásnál (legalábbis nálam nem, én jóformán esek-kelek így is a modell körül! :DDD )

[ Szerkesztve ]

(#50435) m3ss


m3ss
veterán

"A portrénál is többnyire tökmindegy a fókusz, persze ha beállított fotózásról beszélünk. A modellnek van ideje megvárni, nem fog elszaladni. Persze más a helyzet ha utcai portrézásról, vagy street fotózásról, vagy esküvőről, eseményről van szó, na ott tényleg hasznos tud lenni a szemkövető."

hogyhogy tokmind1? ha van fel orad egy modellre akkor nem jobb az ha adott ido alatt tobb hasznalhato kep keszul? sorban all a tobb ezer fotos, akik lehet adott ido alatt jobb/tobb hasznalhato kepet csinalna akar a technika miatt is. modell fotozasnal nem elony, ha nem kell a fokuszpontokat pakolgatni? atkomponalsz es csak exponalsz. amig egy tukros user lo 3 fele kompoziciot, addigra meglosz 10 felet eye fokusz+autowide afc-vel. fokuszpont pakolgatas helyett instrualhatod a modellt, gondolkozhatsz mas kompoban. barmilyen emberfotozasnal oriasi elony ez. olyasmi analogia ez, mintha azt mondtak volna amikor kitalaltak az autofokuszt, hogy van ido manualban megtalalni az elesseget...nyilvan tulzas, de hasonlo.

aki azt mondja, hogy neki megbizhato a tukros af, az nem fotozott meg tisztesseges milc geppel. vagy csak nekem voltak olcso uvegeim dslhez. de kb az osszes olyan volt, hogyha 2.5 meterre bekalibraltam, akkor 8 meternel fokuszaltak mashova. ha 8 meterre kalbiraltam akkor kozelre voltak pontatlanok. ha a camera kft kalbiralta akkor is ugyanez volt a szorasrol ne is beszeljunk. nehezen veszi eszre az ember egy portrenal, hogy kicsit szor az obi. ha meglosz egy fokusztesztet (ahol pontosan latni hogy a tema elott es utan hogy oszlik el az elessegi sik)10x egymas utan, vegtelenre tekert fokuszrol inditva, akkor latni hogy hol kicsit backes, hol kicsit frontos a jol bekalibralt obi is. olyan nincs, hogy 10bol 9x ugyanoda fokuszalna...
es akkor ott az art obi, amit legalabb be lehet kalibralni tobb targytavra, cserebe orakat tolthetsz el a kalibralassal, es par havonta kezdheted elolrol. ki a fene akar ezzel szorakozni, amikor hasonlo aron vehet jobb technikat? es arrol ne is beszeljunk, hogy a juzerek nagy resze, aki ph-t sem olvas fogalma sincs arrol hogy front meg back fokusz meg kalibralas.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#50436) Throme válasza Timer (#50434) üzenetére


Throme
veterán

Ez szerintem ilyen DSLR, és azon belül FF berögződés, hogy a LV ördögtől való :P .
Oké eddig a LV az egy lassú fícsőr volt.
Ha van kisebb obi bizonytalanság, jól jöhet a LV szvsz.
Portrézásnál mondjuk annyira nem is érezhető a LV hasznossága, de nekem a turistafotóimnál bizony nagyon jó, hogy nem csak a keresőben komponálhatok (milc).

Hát lehet el kéne engedned azt a vázat, mert nem sűrűn olvasok itt hasonló panaszról.
Pláne nem f6,3 rekesszel (még ha az FF vázzal is van).
Úgy is bosszantó, ha csak hobbiból portrézol. Ha pénzt is keresel, akkor még nagyobb idegfeszkó lehet.

Hát én a portréfotózásnál nem is arra gondolok, hogy a váz LCD-n nézed vissza.
Itt már a képeket wifin keresztül valami tablet (>10"), laptop vagy pc monitor megjelenítőn kéne visszanézni szerintem.
Pláne egyre magasabb MP -es szenzorok esetén. Egy pici bemozdulás nem nagyon vehető észre a vázon.

(#50437) m3ss válasza Throme (#50436) üzenetére


m3ss
veterán

pedig teljesen normalis, hogy f6.3-nal is ossze-vissza szor egy tukros. csak kisebb az eselye h feltunik a nagyobb melysegelesseg miatt, mintha nyitva csinalnad ugyanezt.

az nem eletszeru, hogy helyszinen azert tetheringelsz hogy elesseget ellenorizz :) vagy ha igy dolgozol, sokaig nem fognak fizetni. ha a megrendelo valogat a helyszinen (nem az elesseg miatt) vagy egy termek vagy kaja fotozasnal latni akarjak a kesz kepet hogy tudjak modositani sajat igenyuk szerint akkor szokas inkabb.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#50438) bayarena válasza m3ss (#50437) üzenetére


bayarena
aktív tag

Ez vmi uj technologiai cucc miatt van, mert a regi Canon 40D-m eseteben sosem tapasztaltam semmilyen elkalibralodast.

(#50439) m3ss válasza bayarena (#50438) üzenetére


m3ss
veterán

lehet, de az is lehet hogy nem hasznalod eleget. nem razod a kocsiban 2 naponta a cuccot, nem fotozol vele minusz 10ben meg 40 fokban is. nem utod vered mindennek a geped mint akin egesz nap log a cucc.
nem tudom mi okozza, de nekem elmasztak. ez egy idejemult af rendszer, mashol van az af szenzor mint a szenzor. annak a rogzitese lenne? vagy a tukor is problemat okozhat ami az af szenzorra vetiti a kepet. lehet be kellene ragasztani az ezeket rogzito csavarokat?
en mar 4? eve is vigyorogva menekultem, pedig akkor hasonlo aron meg lassu, eleg borzaszto keresos gepeket lehetett kapni, de manapsag no brainer az egesz ha nem vagy profi sport vagy termeszetfotos. aztan meg ki tudja, csucs milceket nem probaltam, lehet abban is jok.. :)

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#50440) Throme válasza m3ss (#50437) üzenetére


Throme
veterán

Na de pont ezért fura, hogy f6,3 és szűkebb rekesznél téveszt Timer váza, miközben - ahogy írod - a kisebb hibák nem jönnek elő a nagyobb dof miatt.
Az hogy szór a tükrös váz AF addig nem gond, amíg dof-on belül van.

Természetesen nem a megrendelő miatt jó a nagy kijelző, és nem feltétlen képenkénti ellenőrzés a cél. Fotósnak nyújt segítséget.
Nem szoktam melózni a fényképezővel, de egy megrendelés esetén nem hiszem, hogy a 3" kijelzőn ellenőrizném csak vissza az élességet.
Max ha űber profi lennék, vagy egy pozícióról lőnék legalább 10 képet :)
(végülis most is ezt csinálom csak 10 képnél kevesebb készül egy témából :) , de alig nézem vissza a képeket, azokat is a hátsó kijelzőn)

(#50441) Timer válasza Throme (#50440) üzenetére


Timer
veterán

Van tether kábelem egyébként, amikor 'ingyé dolgozok, akkor néha használom is, de amikor fizetsz a modellnek és helyért is, akkor inkább az van, hogy több képet lövök ugyanarról a beállásról, és majd csak lesz valami. Ha pró lennék, és ebből élnék, már MILC-et nyomnék emiatt én is.

Az a perverz ebben a hibában, hogy minden obival jelentkezik, de nem mindig, és amikor lenscal előtt van a gép, kvázi soha.

[ Szerkesztve ]

(#50442) pergabb válasza Throme (#50440) üzenetére


pergabb
senior tag

ne aggódj, a milcek esetén, ahol kismillió pixel van már a hátsó kijelzőn, ugyan úgy nem látni, hogy éles lett e a téma :) érdekes mód egy z50-en jobban kivehető, mint pl a z6ii vázon, de még mindig otthon derül ki a gépnél, hogy jé, azt hittem nem éles, lőttem még 10-et és az összes kép penge.

(#50443) pergabb válasza Timer (#50441) üzenetére


pergabb
senior tag

én már lemaradtam, nem voltam egy ideig, de járt a vázad lassan minden szervizben? csak mert gondolom igen és gyanús, hogy belenyúltál a szarba, több D750-em is volt anno és soha nem volt ilyen gondom, szóval kikaptál egy lutri vázat.

(#50444) Timer válasza pergabb (#50443) üzenetére


Timer
veterán

Nem volt még szervizben, mert épp az OKJ végét csinálom, kellett folyamatosan a portfolio / vizsgaremek miatt. Lassan vége, utána elküldöm, de rossz esetben heteket mondott rá Fotoptix Dávid.

Ráadásul azóta született egy Kislányom, úgyhogy kábé fingani nincs időm, ha otthon vagyok, nem hogy a vázzal játszadozni! :)

[ Szerkesztve ]

(#50445) rekid válasza .mf (#50432) üzenetére


rekid
addikt

"A tavasz-őszi túracuccom (kétrétegű sátor, hátizsák, hálózsák, matrac, főzőcucc, váltóruha) 5 kg alatt van."
Ehhez még jön:
- elsősegély csomag, fejlámpa, bicska, iratok, etc..kb: 1-1,5 kg
- fotós cucc tokban (váz, két obi, 3 akku, 3 csavaros szűrő, kioldó, 5,2 kg plusz állvány 1,3 az összesen 6,5 kg
- 3 liter víz camel packban.

És hipp hopp meg is jöttünk 11 + 5 = 16 kg és ez egy könnyű szett ahogy te is írod. (A zsák nettó 0,5-1kg tömegét nagyzolóan nem számolom.. :) )

Gyáva népnek nincs hazája!

(#50446) Throme válasza Timer (#50444) üzenetére


Throme
veterán

Nálam a gyerek, illetve vele való kimozdulás hozta el a milc korszakot, abból is a kicsi M43 rendszert.
Nikon megmaradt, nem adtam el.

(#50447) FerNandor


FerNandor
őstag

Lenne pár kérdésem.
Tudtok Pécsen vagy a környéken (Baranya-Somogy-Tolna megyében) valakit (szerelő/szerviz), akire rá lehet bízni egy D7200-as alapos és precíz tisztítását, és ahol lehetőleg megvárható vagy 1-2 órán belül elkészül előre megbeszélés után?

[link] Egy ilyen akksi jó lehet?
[link] Ebayen találtam még ilyet pl.

Valami tesztképet érdemes csinálnom? Rémlik valami hot pixeles cucc régről. Igaziból arra lennék kíváncsi, hogy a szenzornak van-e valami hibája? Lehet ilyet és, ha igen, hogyan?

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#50448) .mf válasza rekid (#50445) üzenetére


.mf
veterán

"Ehhez még jön:"

Igazából ebben már benne van az elsősegély csomag, fejlámpa, 7800 mAh powerbank + kábelek + töltő, aláöltöző, alvózokni és egy könnyű de meleg kabát, meg még pár apróság, csak nem akartam mindent felsorolni.
Fotós cucc: váz + 4 obi (Z6 + 24-70S, FTZ, T17-35 f2.8-4, N70-300, 50 f1.8G), 3 akku, könnyű utazótöltő, 2 szűrő (CPL és ND1000), kioldó, videós lámpa, makró közgyűrű, mindez egy oldaltáskában = 4 kg; ha csak (magas)hegy, akkor a 70 cm-es karbon kisállvány 500 g.
Szóval:
- túracucc alaptömeg 5 kg
- fotós cucc 4.5 kg
- vízből elég 2 l (+Sawyer mini, ha olyan a hely, hogy nincs sok forrás) + 0.5-0.8 kg 2-2.5 napra való műzliszelet és instant-tészta+snack-kolbász
= 12-12.3 kg. Ahhoz képest, hogy ebből mennyi a fotós cucc, ez egy könnyű szett (bár még lehetne tovább súlyt faragni, csak ahhoz már drága cuccok kellenek)

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#50449) FerNandor


FerNandor
őstag

Úgy kiraktak a FB Nikon adok-veszek csoportból, hogy gugliból is csak inkognitó módban találom meg :F :Y

[ Szerkesztve ]

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#50450) Roachy válasza m3ss (#50435) üzenetére


Roachy
senior tag

Beállított portrénál 90%-ban manuál fókuszt használok lv-n belenagyítva, sokszor még a MILC-el is. A szemem biztosabb az elektronikánál és volt is olyan, hogy minimálisan de a szemkövető is mellé lőtt. Amúgy sem célom fölöslegesen kismillió képet lőni, így van idő rá fél órás fotózásnál, de még 15 percesnél is.
Nekem kellően megbízható a tükrös AF, (ha nem Sigma az obi), pedig van mellette tisztességes MILC is.
És csak egyszer kell kalibrálnom egy obit, évek múlva is ugyanúgy megmarad, pedig használom a gépeimet mindenféle körülmények között.
Persze van, hogy olykor téveszt az AF de koránt sem olyan sűrűn, hogy zavaró legyen. A Milc-el lőtt képek hasonló arányban mennek valamilyen okból mellé, valamivel persze jobb jobb az arány, de az sem túl egetrengető különbség. Egy dolog amiben mindenképpen jobb a tükör nélküli, hogy a teljes mezőt lefedik a fókuszpontok, mozgó témánal, követő AF-el az azért igencsak jól jön. Míg a Dslr-nél a kompozíció miatt sokszor kicsúszik a fókuszmezőből az alany és olyankor gyorsan pörögnek a jó pillanatok, így az utána komponálással, vagy manuál fókusszal tényleg több időt vesztek. Ilyenkor amíg nem volt, vagy ha éppen nincs kéznél a MILC, akkor kénytelen voltam/vagyok tágabban fotózni és később vágni a képet.
Nyilván ez is olyan, hogy ki milyen technikát fogott ki, ki-mihez szokott hozzá, milyen a fotózási stílusa, vérmérséklete stb...
Én valószínűleg akkor a szerencsésebbek közé tartozom. Van olyan Tamron zoom-om, hogy semennyire sem kellett kalibrálni, pedig 2 gépen is használom és tökéletes minden tartományban az élesség, nincs se back, se front focus. A gyári Nikonokat meg eleve nem kellett, csak egynél volt szükség kalibrálásra, mondjuk ott rendesen el volt csúszva, de szerencsére az meg fix obi.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.