Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51101) kuyarashi válasza Vikthor (#51100) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ha más nem nyekkent meg, akkor tényleg nagy szerencséd van.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#51102) Lex Icon válasza Vikthor (#51100) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Akkor van mák a vilagon!

Vagy inkább vannak még rendes emberek a világon.

(#51103) Vikthor válasza Lex Icon (#51102) üzenetére


Vikthor
nagyúr

+1

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#51104) Viperator válasza Lex Icon (#51102) üzenetére


Viperator
őstag

Ebből kevesen.... viszont sok a geci....

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#51105) forceberg válasza Vikthor (#51103) üzenetére


forceberg
veterán

Csurgó úrnál voltál végül?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#51106) Vikthor válasza forceberg (#51105) üzenetére


Vikthor
nagyúr

Igen ezt meséltem pár poszttal lejjebb, foglalkozott vele kb pár másodpercet és közölte, hogy csak kiugrott az eséstől a belső mechanika és vigyem haza mert most már jó... :D És tényleg, mindkét lencsével megy az autofocus ismét.

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#51107) forceberg válasza Vikthor (#51106) üzenetére


forceberg
veterán

Azért kérdeztem, mert ajánlották, így akkor oda is mentél.
Jól becsüljétek meg őt!
Mikor legutóbb voltam nála, elmesélte, hogy vannak faxszopók, akik átverték, nem emlékszem pontosan, de valami olyasmit mondott, hogy a leadott cuccot kétszer akarták tőle visszakapni. Bexarás milyen taplók vannak...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#51108) Throme válasza forceberg (#51107) üzenetére


Throme
veterán

Nincs nála ilyen átadva (ez lenne a munkalap is), átvéve (munkalapra felvéve hogy a vevő átvette és nála is van valami példány) ... vagy valami hasonló?
Másol más termék esetében mindig papíroztunk. Mind2 félnél maradt példány.
Ilyet nem csinál?

(#51109) forceberg válasza Throme (#51108) üzenetére


forceberg
veterán

Pont az a helyzet, hogy lett ilyen, épp azért kérdeztem tőle, hogy mi ez az új módi?
Régebben csak a névjegykártyájára ráírta a gép adatait. Ő szó szerint egy régi motoros kis szaki, nem érdekelték a papírok, stb.. Ő adja a szavát, nem él vele vissza, nyilván ezt feltételezte a többi emberről is.
Gondolom, valaki(k) visszaélt(ek) vele. :((( Hígul a nép minden téren...
Nálam is volt, hogy javítás után nem kérte a gép számaival megírt névjegykártyáját. Igaz, nekem eszembe nem jutott, hogy mégegyszer "beváltsam"!

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#51110) anaqer


anaqer
veterán

[srrry, ez a Z topicba akart volna menni :B ]

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#51111) updog


updog
senior tag

Sziasztok! Újra előkaptam a D750-re a Tamron 70-200 2.8 G2-t. Már amikor megvettem ~2 éve, akkor is észrevettem hogy néha mellémegy a fókusz, de azt hittem az én hibám, nem volt elég fény stb. Szóval nem gondoltam az obira.

Most pont ugyanaz történt, szóval nem random valamiről van szó. A fókuszpont mindig a bal szemen volt, jó fény volt, napfényes szoba.

Úgy 30%-a a képeknek mégis életlen mint a bal oldali (azokon kicsit előrébb, a ruhán van az élesség, pedig 100% hogy fókuszpontot nem állítottam, kb. nem is mozdultam a helyemről). És a maradék viszont konzisztensen tűéles mint a jobb oldal... Valakinek van ilyen tapasztalata? Neten nem nagyon találtam hogy ilyen gondok lennének. Lehet hogy a váz?

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#51112) Roachy válasza updog (#51111) üzenetére


Roachy
senior tag

Kalibrálni kell az optikát, vagy a vázon belül, vagy Tap-in konzollal.

(#51113) hotkar válasza updog (#51111) üzenetére


hotkar
aktív tag

Amikor rosszak lettek a képek, akkor elindult egyáltalán az AF? Úgy értem, próbálkozott legalább?

Én észrevettem a D750-nél egy sunyiságot: ha a kiiduló állapot nagyon közel van a teljesen éles állapothoz, akkor nagyvonalúan "ráhagyja", és meg sem próbálja beljebb húzni az ideális helyzethez. Ha kézzel eltekerem a fókuszt, akkor hibátlanul berántja a megfelelő pozícióba.

(Bezzeg a D600 nem csinált ilyet - igaz, annak meg más baja volt.)

(#51114) updog válasza Roachy (#51112) üzenetére


updog
senior tag

Bakker és tényleg... végignéztem a képek metaadatait, 200mm-re kitekerve és 145mm-en karcolt, de 170, 180 és 195(!) mm-en is konzisztensen melléfókuszált. Ja. Még jó hogy van hozzá konzolom, legalább gyakorlom a használatát.

#51113hotkar nem tudom már utólag :) Én ugyanott álltam, és 1-2 kivétellel kb. nem is tekertem még a zoomon sem, tehát abban lehet valami hogy pár centit mozdult csak a lencse két pozíció között, de hogy emiatt ne fókuszálna.. passz.

De ahogy LR-ban végignéztem a képek paramétereit, tök egyértelmű lett hogy az obi...

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#51115) Timer


Timer
veterán

Nekem is van egy ilyen kombóm, és én azt tapasztaltam, hogy 200 mm-en 2 méterről tökéletes, 5 méteren már nagyon mellé megy. 100 mm-en kábé ugyanez. Vettem hozzá tap-in konzolt, no meg van itthon már Lenscal is, de az én D750-em amúgy is érdekesen fókuszál (csak keress rá a nevemre itt), szóval sok esélyt nem látok a megfelelő kalibrációra, plusz elvileg ehhez hely is kell rendesen (gyújtótáv *2,5, elvileg), úgyhogy halogatom a dolgot, kisbaba mellett semmire nincs idő. Annyira nem használtam az objektívet egyébként, hogy épp most gondolkodtam az eladásán. Stúdióban nem érzem létjogosultságát, kültéren meg nem fotózok portrét. De amúgy meg sajnálnám, mert tényleg egész éles, amikor talál.

(#51116) Viperator válasza updog (#51114) üzenetére


Viperator
őstag

A szakszerviz tökéletesen tud kalibrálni, a Camerához vittem (Sigma obikat) és élesek. Nem tudom, hogy a Camera is foglalkozik a Tamronnal. Artwork foglalkozik Tamronnal.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#51117) Timer válasza Viperator (#51116) üzenetére


Timer
veterán

Foglalkoznak vele, de csak a hazai forgalmazású cuccokkal, importot meg sem néznek.

(#51118) Viperator válasza Timer (#51117) üzenetére


Viperator
őstag

Az enyémek sem voltak hazai forgalmazásúak, mégis foglalkoztak, természetesen kifizettem a munkadíjat.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#51119) Timer válasza Viperator (#51118) üzenetére


Timer
veterán

Engem telefonban elhajtottak, de akkor csak rossz lapot húztam. Azért vettem inkább konzolt.

(#51120) ph_5.5 válasza Timer (#51119) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Pár éve másként álltak hozzá mint mostanában. Régen a Mikrosat is hajlandó volt pénzért javítani a kintről szürkén/feketén behozott vakukat. Most már elvben csak saját forgalmazásút vállalnak.

(#51121) Timer válasza ph_5.5 (#51120) üzenetére


Timer
veterán

Velük épp ellenkező a tapasztalatom. Drágábban, de kiválóan megjavították a kis TT350N vakukat (2020. december, ha jól emlékszem), amit sikerült megpörkölnöm. Annyit írtak, hogy ilyen esetekben drágább lesz az alkatrész ár, de a munkadíjat nem befolyásolja.

A kamerások nagyon gyorsan elhajtottak, pedig csak kalibráltatni akartam.

[ Szerkesztve ]

(#51122) ph_5.5 válasza Timer (#51121) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

"A külföldről vásárolt vakuk garanciális és azon túli javításáért, alkatrészellátásáért, használati utasításért a külföldi eladó a felelős, mi nem javítjuk."

ezt most másoltam ki az oldalukról- és erről kaptam hírlevelet valamikor ... mondjuk 1 éve.

Ez ezek szerint 2020 december utáni változtatás lehet. És valahol meg is értem őket, főként ha minimális alkatrész szerezhető csak be a gyártótól.

(#51123) csacsi77 válasza Timer (#51121) üzenetére


csacsi77
senior tag

Azért az k*rvára nem értem, hogy egy fizetős melót miért is hajt el egy vállalkozás. Nem kell a bevétel?

Öreg fater megoldja!!!!

(#51124) Viperator válasza Timer (#51121) üzenetére


Viperator
őstag

Hogyan kérted a kalibrálást? Külföldi garanciával vagy rendes fizetéssel?

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#51125) Timer válasza Viperator (#51124) üzenetére


Timer
veterán

Fizetni akartam érte. Bár az objektív Fotoptix Dávidtól van, még bőven érvényes garival, de az hozzá szól. Jelzem, Ő nagyon rendes tag, mert felajánlotta, hogy vigyem fel hozzá vázastól, és megnézi ( a váz is tőle van), de úgy voltam vele, hogy ha már felviszem vidékről, akkor a szerviz kalibrálja be, az biztos fullos lesz. Annyit kérdezett a Camerás ember a telefonban, hogy hazai vásárlás-e, mondtam, hogy nem, aztán rávágta, hogy akkor nem vállalják. Nem is erőltettem, igazából csak az árra voltam kíváncsi, addigra már döntöttem a tap-in vásárlás mellett. Végül nemrég vettem is egy konzolt, mert tervben van / volt, hogy szerzek egy 24-70-et is a Tamrontól, csak mostanában elmebeteg árai lettek ennek az egész sorozatnak.

Annyi egyébként még az eredeti témához, hogy a tap-in konzol sem enged minden gyújtótávon kalibrálni, négy gyújtótáv opció van, három fizikai távolságon:

@ph_5.5: ez már akkor is kint volt az oldalukon, lehet, hogy rosszul emlékszem a dátumra, de pont emiatt nem fűztem sok reményt a javításhoz, de bevállalták. Szerk.: na, nem is emlékeztem nagyon rosszul, annyi, hogy a javítás munkadíja is feláras. Itt a hozzászólásom a témában.

[ Szerkesztve ]

(#51126) Throme válasza ph_5.5 (#51122) üzenetére


Throme
veterán

Ha valóban alkatrész hiány miatt inkább a hazai vásárlásokkal foglalkozik, azt megértem.
Sőt még korrektnek is mondom.
Habár honnan tudja hányan mennek javíttatni ?

Ellenkező esetben nem értem. Alkatrészt, munkadíjat megfizetteti... keres rajta...akkor?

(#51127) ph_5.5 válasza Throme (#51126) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Ha egy helyi cég régi megoldásából indulok ki akkor lehet az lesz a megoldás- mert az úgy nézett ki hogy rendszervakuból kb 2x annyit rendeltek mint amennyit el akartak adni. A másik fele pedig ment rektárkészletnek- cseredarabnak, illetve később szervíz alkatrésznek.
tartok tőle hogy egyed dzsunkatermékeknél a gyártó nem ismeri a pótalkatrész fogalmát... és innen indult a story.
A Mikrosat nem garázscég, de amennyire képes egy-egy gyártó variálni az alkatrészeken lehet hogy ők is inkább vesznek pluszpa pár olyan darabot ami donor lesz. És pl egy gyakran meghibásodó mondjuk tápot megtartanak a garis javitáshoz. Mert tudják hogy el fog romlani... és lehet hogy a gyártó hajlandó lesz tőlük visszavenni, de mire azt elintézik addig az új szabályozás alapján 3x kellene kicserélni a terméket.
Pont náluk láttam a múltkor hogy az a vaku ami akcióban mondjuk 129ezer volt karácsony előtt (rendes áron 140 körül ment) most 165 magassága. És ha valakinek elromlik az akciós példánya... akkor nem érné meg nekik adni helyette egy 165-be kerülő darabot.

#51125Timer Ez érdekes hozzáállás. Kiírja hogy NEM, de közben igen. De csak akkor ha épp kedve van. És amihez kedve van. Vagy nem tudom :)

[ Szerkesztve ]

(#51128) Timer válasza ph_5.5 (#51127) üzenetére


Timer
veterán

Jó ég tudja, velem rendesek voltak, korrekten javítottak, és nem is aranyáron.

(#51129) randras_83 válasza Timer (#51125) üzenetére


randras_83
addikt

Ennél részletesebb kalibrációt csak a szakszerviz tud prezentálni, fú emlékszem mennyire ki voltam anno ezektől a backfocus frontfocus vergődéstől amíg D750 volt.

zoomot amúgy is dupla szopikártya kalibrálni tutira

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/randras83/

(#51130) Timer válasza randras_83 (#51129) üzenetére


Timer
veterán

Igen, engem is üldöz a jelenség. Egy szerencséje van a D750-nek: mocsok drága a Z6II.

Egyébként FTZ-vel a nem gyári obik működnek? Ez a Tamron USD G2 sorozat például megy vele?

(#51131) ph_5.5 válasza Timer (#51130) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A D750-nek még az is szerencséje hogy egy remek gép a mai napig :)
A dslr vázak minden jó tulajdonsága meg van benne, és baromi olcsó a milc vázakhoz képest.
Nekem alig van Nikon obim. És szinte mind ment- megy ftz-vel. Tamron 24-70/2.8 VC Gen1 is simán működött, volt stabim is, a fénymérés sem szórakozott.
Teljes Sigma 1.4-es sor pontos, gyors, jó a fénymérés, pedig sosem frissítettem fw-t egyiken sem. (mind hazai beszerzés és pl az 50-es szerintem kb a bejelentés utáni első évben jött)
Sőt van 10+ éves Sigma obim is ami simán fókuszál és stabi sem problémás. (UWA).

Ami nem ment és el is adtam: Sigma 70-200/2.8 OS HSM (2012-től gyártották ha jól rémlik)
Illetve a Sigma 150/2.8 HSM 1:1 makroja. Ez utóbbi pl "F" Errort dobott mindkét Z6II-nél ami itthon van, de D750 vázakon hibátlan, így nem az obinak volt baja.

(#51132) Timer válasza ph_5.5 (#51131) üzenetére


Timer
veterán

Köszi az infókat! Akkor nem vetem el a Tami 24-70 USD G2 beszerzését. Eddig jól elvoltam fixekkel stúdióban, de szabadtéren nem szívesen cserélek obit. Egy 24-70-nel ellennék csere nélkül, de ha később nem menne FTZ-vel, akkor inkább kihagynám, mert előbb vagy utóbb úgyis MILC lesz a táskában. Ezek szerint ez nem gond, ha a gen1 megy vele, talán a gen2 is működik majd. Sigmám meg nincs (és ezek után nem is lesz, ha ez vele a tapasztalatod).

Egyébkét én is szeretem a D750-et, egyedül ez a back/front szívat rettenetesen, visszatérő módon. Pont most néztem egy sorozatot tavalyról, amit Dorináról lőhettem. Kábé minden 10-ik kép éles, mert a fények és a hangulat miatt rá voltam kényszerülve az 1.8-4 közötti rekeszre. Persze, ez nem feltétlenül a gép hibája, de ennél a pontnál döbbentem rá, hogy mennyire elé szórt a 85 1.8, addig csak stúdióban toltam vele 6.3 körül, és fel sem tűnt. Utána persze kalibráltattam, és azóta pontosabb, de ha MILC-en van az objektív, jó eséllyel ezt nem szopom be. Az a sorozat legalább 5-6 olyan képet tartalmazott, amit imádok, de emiatt használhatatlan.

[ Szerkesztve ]

(#51133) ph_5.5 válasza Timer (#51132) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A 24-70 az a látószög számomra pl amit igazából nagyon ritkán szedek elő. Stúdióba szinte felesleges, ha pedig külső meló van akkor meg legtöbbször a 2.8 kevés.
Z-re a Nikon 2.8-as zoomja közel 1 milla. Akárcsak a 14-24-es változat. Vagy a 70-200 S. Szóval 3 obiért 3 milla az nem vicces árazása. (még akkor is ha minden gyártó lassan ilyen árakon kínálja a vázaihoz a saját példányait)
"Sigmám meg nincs (és ezek után nem is lesz, ha ez vele a tapasztalatod)."
A Sigmákat sokkal jobban kedvelem mint a Nikon sajátjait. (oké a 105 MCZ mindent megver... de a mostani 450e ára nagyon nem barátságos)

(#51134) Timer válasza ph_5.5 (#51133) üzenetére


Timer
veterán

A sigmás megjegyzésem csak arra vonatkozott, hogy ha nem megy az FTZ-vel, akkor nem fektetek bele pénzt, pedig egy Art 50 1.4-et nézegetek használtan már egy ideje.

Én a 70-200-zal jártam úgy, hogy azt hittem, milyen sokat használom majd kint, aztán nagyon nem. Abból indultam ki, hogy megnéztem az APS-C korszakomból származó képeim közül, mennyit lőttem milyen gyújtótávon, és elég sokszor volt a 18-200-as Tamim fent, mégpedig 140 körüli gyújtótávval. Valahogy az, hogy majd félmilla az objektív, meg az, hogy 2 kiló, elveszi a kedvem a használatától tudat alatt szerintem. Szinte mindig a 85-ös fix van fent, néha az ötvenes. Illetve, amikor még megvolt a 24-120 Nikon F4, azt is sokat használtam, csak nem szerettem az F4 miatt. Erre tavaly június óta, kábé a vásárlásától a szekrényben pihen a Tami 70-200 USD G2, de persze ebben az is szerept játszott, hogy időközben apa lettem, így semmire nincs idő, nem hogy kalibrálni (ami persze nem is egymenetes művelet, hanem legalább két körös).

Egy jó 24-70 szerintem gyakrabban kerülne elő, a 70-200-at majdnem el is adtam két hete, de végül marad, mert ha meg kellene egy hosszabb objektív, nem lesz mit feltenni.

A Nikon 2470 is egyre többször van használtan negyedmillió alatt, a VR nélküli verzió, persze. Érdemes lehet esetleg erre költeni, vagy akkor már inkább a VR-os Tamron? Eléggé remegős a kezem (fitalaság, bolondság, muhhhahha), szóval 160-ad alatt kvázi nem tudok stabilan tartani egy 85-ös fixet sem, de az is határeset nálam. De ezt már beszéltük itt, a sok rejszrojsz biztos most üt vissza! ;]

[ Szerkesztve ]

(#51135) ph_5.5 válasza Timer (#51134) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Akkor félreérthetően írtam, mert az Art fixek simán jól mennek az FTZ-vel. Az 50 1.4 is karcol, gyors és pontos. Szóval én azt ajánlom... sokkal sokkal jobb mint az 50 1.4G pl.

A 24-70/2.8 Nikon (stabi nélküli) 250ezres ára már elég régóta játszik. Jó obi, de papíron a Tamron 2.8 VC élesebb- és dslr vázon is stabilizált. Z rendszeren mindkettő stabilizált, ott ha választanom kellene akkor inkább a Nikon... de méginkább a sima 24-70/F4 S. F4.0-n is teljesen jó, ha kültéren nem kell a háttérmosás csak egy tisztességes riporternyi megoldás akkor oda hibátlan. Kicsi, könnyű és nulla hangja van.

(#51136) Timer válasza ph_5.5 (#51135) üzenetére


Timer
veterán

"Az 50 1.4 is karcol, gyors és pontos. Szóval én azt ajánlom... sokkal sokkal jobb mint az 50 1.4G pl."

Köszi, nekem az 1.8 van Nikonból, megérheti arról az upgrade? A 24-70 témakörében: portrét fotózok általában, oda azért nem árt, ha van bokeh, plusz háklis vagyok az élességre, részletességre, a kezem se stabil, ezek szerint marad a drágább Tamron. Csodák nincsenek! :)

[ Szerkesztve ]

(#51137) ph_5.5 válasza Timer (#51136) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Nikonból 2005 körül volt 50 1.8D-m, majd nagyon rövid időre 50 1.4D, utána pedig ahogy megjelent az 50 1.4G. (2009-től talán) Ezt váltotta az Art, ami mindegyikre sokat ver. Igaz árban, méretben és súlyban is... Nekem kellett, és most is kell az 1.4, mert gyakran fotózom olyan alig van fény és 1.4 mellett is kell néha az ISO12800 vagy annál is magasabb érzékenység.
Számszaki teszten a Sigma "picit" jobb. (sokkal jobb :) )

A portré rész kimaradt... 24-70-el nem szoktam, portrézni. Nekem rövid még a vége is, illetve ha mosás kell akkor 85 1.4, vagy 2.8-as tele

Ez 105mm..

[ Szerkesztve ]

(#51138) Timer


Timer
veterán

Ez a 105 nem egy rossz gyújtótáv, de nekem már nagyon szűk (100-as Tokina makróm van, néha bevetem portréra), de persze ez ízlés kérdése, látom én is, hogy sok profi használja. A 24-70 azért lehet jó (bár ez csak elmélet részemről), mert egész alakra, félalakra is van a kezedben egy azonnali megoldás. Nálam az 50/85 esetében ez mindig objektív váltást igényel, illetve a lábzoom lehet még megoldás. Stúdióban ez egyáltalán nem gond, inkább kültéren kényelmetlen ez. Amikor a portfóliómat lőttem, cserélgettem kültéren is, és a legnagyobb figyelem mellett is sikerült a keresőbe rakni egy porszemet, a szenzorra meg többet is. Szerencsére körtepumpával sikerült ezektől megszabadulni, de azért izzadtam emiatt, mikor megláttam az átnézetiben a port... Aztán a nyerseken meg a többi dzsuvát. Persze lehet, hogy csak én gondolom túl, kiemelten vigyázok a cuccaimra (persze néha így is adódnak malőrök).

Köszönöm a tapasztalataid megosztását, nem mellesleg felcsigáztad az 50 1.4 utáni érdeklődésem! ;]

[ Szerkesztve ]

(#51139) ph_5.5 válasza Timer (#51138) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A milc jobban porosodik. Mármint a D750 alig igénylet 7-8 év alatt tisztítást, a tükör nélkülinél pedig simán látom hogy akár hetente le lehetne szedni a koszt. (fotózási szokásaim nem változtak, tehát azonos obisor, kb azonos rekeszhasználat ami ugye a kosz megjelenítésében fontos)
Szerintem gyutávot az adott kürülményekhez célszerű választani. Ha van elegendő tered akkor simán jó a 85mm is egész alakra, máshol meg 35mm épphogy jó. A 24-70 tényleg jó látószög tartomány, de ott a háttérmosás nincs meg. (persze van valamennyi, de nem 1.8 vagy 1.4... ) Pont hobbynál meg nagyon nem fontos hogy leálsz obit cserélni és időt veszítesz. Szerintem...

(#51140) Timer válasza ph_5.5 (#51139) üzenetére


Timer
veterán

Nem a csere ideje a baj, hanem a sansz a koszolődásra közben. Egy poros, homokos erdei sétányon szoktam portrézni, de biztos abban a három másodpercben éled fel a szél, amikor nyitva van a váz! :DD Ez ilyen ökölszabály már nálam, mint amikor kocsit mosok, másnap eső lesz... Nekem egyébként másfél éve van meg kábé a D750, ez alatt többet takarítottam, mint az előd D3100 / D500 gépeket 7 év alatt, és ennek szerintem az az oka, hogy azokon zoomokat használtam, szinte soha nem voltak szabadtéren nyitva. Beltérre felraktam a 35 fixet, kültéren meg ott volt eleinte a kitobi, később pedig a 18-200 Tamron. De sajnálom azt az obit, mindenre IS jó volt... )Csak hát ugye DX, FF-en nagyon durva volt a vignetta, el kellett adnom.)

Egyébként a MILC miért porosodik jobban? Közelebb van a szenzor a külvilághoz? Mástól is hallottam már, csak nem értem igazából az okát.

(#51141) ph_5.5 válasza Timer (#51140) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A dslr esetén ha leveszed az obit, ott a tükör- ami lezárja a szenzor előtti részt. És a zárszerkezet is fedi a területet. Igy pl ha statikusan töltve is van a szenzor, akkor a por megreked a kinti részen, és onnan nehezebben jut majd el a szenzorhoz.
A milcnél ha lecsavarod az obit akkor ott a szenzor. Semmi nincs előtte. És annyivval közelebb is van a baromi nagy nyíláshoz, mint amennyi az ftz adapter vastagsága- ami nem kevés. Szóval azonnal ráül minden kosz. Sokat portrézom, és már F11-en is stúdióban látszik hogy előtte nap pl kültéren fotóztam. Néha ráküldöm a szenzortisztítás funkciót, de az pont annyit ér mint a tükrösnél.. sok fent tud maradni.

(#51142) Timer válasza ph_5.5 (#51141) üzenetére


Timer
veterán

Ja, a tükör, tényleg. Így már érthető, köszi a magyarázatot!

(#51143) ph_5.5 válasza Timer (#51142) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Igazából szerintem minden egyben. A bajonett is sokkal nagyobb, plusz mivel ezeknek állandóan megy a szenzora, simán kinézem belőel hogy statikusan vonza a port pl az obicsere miatt kikapcsolás után is még másodpercekig. Együtt lehet élni vele, és a takarítás is egyszerűbb, mert nem kell menüben tükörfelcsapást állítani. (nem mintha az olyan bonyolult lenne :) )

(#51144) Throme válasza ph_5.5 (#51141) üzenetére


Throme
veterán

A tükör nem zár légmentesen és a nagy tüköraknában megülő port csapkodás közben jól felkavarja, majd ami rámegy a szenzorra azt jól lezárja, hogy ne is kerüljön ki onnan.
Jól megtapad a szenzoron a cucc, hogy utána csak eszközzel lehessen "levakarni" és az ultrahangos rezgetés haszontalan marad.

Milcnél nincs nagy tükörakna, nincs ami kevergesse a szenzor előtt a port és minden ki-bekapcsoláskor "lerázza" magáról a szenzor a port.
Milcben még nem kellett szenzort takarítanom, ellenben tükrösben igen.

Én nem gondolom, hogy a tükrös szenzor jobban védve van a szennyeződéstől.

(#51145) ph_5.5 válasza Throme (#51144) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Nem légmentesen zár, de elegendő annyira a zárása hogy ha nem lefelé tartja valaki a bajonett nyílást cserekekor akkor nem a pár mm-re lévő szenzoron landol a szálló por mint a milcnél. A szenzor rázás pedig pont ugyanúgy ki-be kapcsolható a dslr vázon is ki és bekacsoláshoz társítva. Nekem sem a régieknél sem a mostaniáknál nins aktiválva. Akkor takarít ha menüből indítom... így sem bír sokat az akku a felhasználási módjaimat alapul véve.
YT video elég 2 sec-t megnézni, hogy a zárás azért bőven több mint a semmi. A tükör pedig a szatatikus töltésnél elválasztja a kültértől a szenzort.

(#51146) Throme válasza ph_5.5 (#51145) üzenetére


Throme
veterán

"elegendő annyira a zárása hogy ha nem lefelé tartja valaki a bajonett nyílást cserekekor akkor nem a pár mm-re lévő szenzoron landol a szálló por "

A tükör egy közbenső késleltető, mert amikor exponálsz minden rámegy a szenzorra, ami a tüköraknába bejutva ott "várakozik". És van ott hely dögivel a pornak.

(#51147) ph_5.5 válasza Throme (#51146) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Szerencsém volt a közel 20 évben mert minden dslr vázban amit használtam (legalább 15 típus) pont annyit késleltetett a tükör hogy 150e-200e expoig vázanként alig kellett takarítanom, és lehet hogy megvárta az utolsó 3 tükrös a milceket és átrázta oda a port hogy azon vegyen észre az eltését ;]
Van az elmélet és a gyakorlat. Nálam a milc jobban porosodik. Így erre "kellett" valami magyarázatot keresni, pont mint amikor adott egy életbeni jelenség, mint pl Arkhimédés esete a vízzel.
Másoknak is az a véleménye hogy a milc porosodik jobban. A beszélgetés alatt plusz linkeket is érdemes megnézni.
Ott is az a magyarázat amit én tippelek, hogy nincs közvetett fizikai védelem, és a statikusan a milc szenzor jobban vonza a port. (most kerestem rá, mert korábban pont nem érdekel a téma csak látom magát a jelenséget )

(#51148) Throme válasza ph_5.5 (#51147) üzenetére


Throme
veterán

A linkelt oldalon van olyan vélemény, ami az állításod alátámasztja és van olyan, ami az enyémet.
Ha a tükör ilyen nagy védelmet nyújt, akkor nem lett volna rendszeres, ingyenes szenzortisztítási akció a különböző nyílt napokon, úgy gondolom. Lehet most is van, de ez a tükrös érában kezdődött és nagy népszerűségnek örvendett, feltételezem okkal.

Minden cserénél én kikapcsolom a vázat (tükröst, milcet egyaránt). Így kétszer is működésbe lép a beépített szenzortisztítás.

Nem vonom kétségbe a tapasztalatod, pláne, hogy én csak amatőr hobbista vagyok, de akkor se gondolom csodafegyvernek a tükröt, szennyeződés ellen.

(#51149) Lex Icon válasza Throme (#51148) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a tükör körüli részt be szokták vonni olyan anyaggal/szövettel, ami megköti a port. Tükrösnél ez a "szőnyeg" hosszabb, így nehezebben jut át rajta a por.
A bejutott port egyes obiknál a zoom hátsó pumpálása is kavarja, amit szintén a tükör tud csillapítani, míg MILC-nél telibe fújja a szenzort.
De valószínűleg ez gépenként eltér, ezért nem lehet az összes MILC-re és összes DSLR-re kijelenteni, hogy melyik fajta porosodik jobban.

(#51150) ph_5.5 válasza Throme (#51148) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Ez a profi- nem profi dolog egyáltalán nem számít, az expo mennyiséget és éveket csak azért hoztam fel mert pl a croppos időszakában a Nikonnak (2004-2005-től) soha nem tisztítottam szenzort, majd fx esetén már előjöttek ezek a hibák rendszeresen (2008 környékén kezdtem el azt használni)... Milc tavaly óta van és sokkal erősebben érezhetőek a pöttyek megjelenései.
A kommentekben én azt olvastam hogy Sony rendszernél sokkal több a pötty mert nincs védelem a milcnél, míg Canonnál ott a redőny ami lezárja a szenzort. Nikonnál a működés (z9 kivételével) megegyezik s Sonyval... még sosem láttam a redőnyt a szenzor előtt.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.