Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17451) zsolt320i


zsolt320i
senior tag

Elkezdtem ma PETG-vel nyomtatni, hááát nem egyszerű.
Három problémám van:

1. Nem tapad, felválik
Próbáltam a szintezést, próbáltam 65 foktól 80 fokig az asztal hőfokot, nem oldotta meg.
Üveggel és origi asztallappal is, nem segített.
PEI sheet segíthet? Tudnátok javasolni?

2. Nagyon szálaz, szőröz. (ha valahogy véletlenül megtapad)
Próbáltam 235 tő. 255 ig a hőmérsékleteket, a retractot is 3mm-től 6mm-ig de nem oldotta meg a szálasodást
Szerintetek mit kéne még kipróbáljak?

3. Az extruder nem birja nyomni az anyagot.
Nagyon nehéz jön ki az olvadt filament a nyomtatófejből, az E-lépetőt elég gakran kattog.
HA visszaveszem a sebességet, nem nyom elég anyagot.
Itt mi lehet a megoldás?

Thx! :R

(#17452) Mr.Csizmás válasza zsolt320i (#17451) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

3. áttételes, directdrive extruder kell (maradhat az eredeti helyén is akár)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17453) kzkz válasza zsolt320i (#17451) üzenetére


kzkz
őstag

1. Nálam az volt a trükk, hogy az első réteget nagyon lassan (kb. 15mm/s) kell nyomtatni, akkor nem kunkorodik fel a vége. Sima alulapra nyomtatok, 245/95 fokon, majd 240/90 a második rétegtől. Tárgyhűtésem nincs.

[ Szerkesztve ]

(#17454) zsolt320i válasza kzkz (#17453) üzenetére


zsolt320i
senior tag

kzkz, Mr.Csizmás, köszönöm az infót!

(#17455) dugesz77 válasza zsolt320i (#17451) üzenetére


dugesz77
őstag

Nálam a gyári üveglappal nagyon jól megy a petg.
237/80-al még raft nélkül is úgy tapad, hogy szinte a gépet meg lehet vele emelni 40 fok körül meg magától feljön. Elég kényelmes,hogy nem kell spaklit használni meg vakarászni. Mondjuk anyag függő is,mert a DD-t jobbnak érzem mint a Spectrumot. Szebb a felület és nem szőrözik.

[ Szerkesztve ]

(#17456) Joshi válasza dugesz77 (#17455) üzenetére


Joshi
titán

Linkelnéd a konkrét DD PETG anyagot? Köszi. :R

(#17457) dugesz77 válasza Joshi (#17456) üzenetére


dugesz77
őstag

Ezt rendeltem.
Tegnapi 2,5 centre kicsinyített űrhajóst is próbáltam belőle, szép csillogós:

[ Szerkesztve ]

(#17458) Joshi válasza dugesz77 (#17457) üzenetére


Joshi
titán

Köszi. Egyébként miért jó kínlódni a PETG-el ha ennyire macerás a nyomtatása? Mennyivel jobb anyag mint a PLA? Azt tudom hogy az ABS is makacs tud lenni, gondolom az ASA is.

(#17459) Mr.Csizmás válasza Joshi (#17458) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

nem macerás, csak igényli a directdrivet, hotbed, és hisztisebb a sebességre, meg retractra. csináltam pár petg gyíkocskát tesztnek.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17460) dugesz77 válasza Joshi (#17458) üzenetére


dugesz77
őstag

Sajnos a csillogó feketét nehéz fotózni de itt van belőle egy flexi macsek és egy moai fej:


Jó anyag, jól tartja az alakját jól bírja a hajtogatást. Én mondjuk egy alap Ender 3 Pro-val ugrottam neki semmi nagy átalakításon nem esett még át. Csak a szokásos sárga rugó asztal álltáshoz , fém extruder, zajcsökkentő damperek /OFF]

[ Szerkesztve ]

(#17461) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Tudnátok linkelni itthon és ebay-en/ali-n a cyclops extruderhez fittinget? Olyan kellene amin átmegy a teflon cső(4mm)

(#17462) Saccco


Saccco
nagyúr

Elég durva modellek. :Y

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#17463) Atamano


Atamano
csendes tag

Milyen extrudert lenne érdemes creality nyomtatóra rakni?
Aliexpressen a trianglelab eladó termékeit nézegettem.A visszajelzésekből az ár tükrözi a minőséget.

(#17464) gerleimarci válasza Atamano (#17463) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Jó a BMG-jük jó, főleg direkt extruderként :K

(#17465) DarkByte


DarkByte
addikt

Meglepően hatásos a 800Ft-os Decathlon-os fitnesz szőnyeg a zajcsökkentés szempontjából. Úgy kb. azonnal -50% Y axis zaj :Y Majd ha végzett a nyomtatással duplán aláhajtom hogy úgy milyen. Kemény 800Ft-os tuning. :D

(#17466) Reggie0 válasza DarkByte (#17465) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem ehhez a nyomtatohoz is vannak nyomtathato zajcsokkento labak.

(#17467) DarkByte válasza Reggie0 (#17466) üzenetére


DarkByte
addikt

Igen, találtam. Viszont ehhez ki kell venni a tömör gumi lábait amelyek alapból járnak hozzá (már a négyszögletű van hozzá, nem az a kiesős kerek ami régen volt). És az tippre együtt ezzel a polifoammal többet ér.
Igazából ez így számomra teljesen rendben van ebben a formában, ha kicsit igényesebbre akarom venni, akkor méretre alá vághatom egy tapéta késsel. Lehet az is lesz majd. :)

(#17468) Mr.Csizmás válasza DarkByte (#17467) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

azok a kis félcentis öntapadós gumikockák? semmit nem érnek.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17469) Reggie0 válasza DarkByte (#17467) üzenetére


Reggie0
félisten

Biztos nem, az alacsonyabb frekvenciakat a polifoam nem tudja ugy elnyelni.

(#17470) kzkz válasza Joshi (#17458) üzenetére


kzkz
őstag

PETG előnye:
-nem hajlik fel a széle nyomtatás közben, ellentétben a PLA-val.
-kicsit jobban bírja a hőt, később lágyul el.
-rugalmasabb.

Én a szélek felhajlása miatt váltottam PLA-ról PETG-re. Hátránya annyi nálam, hogy az első réteget sokkal lassabban tudom nyomtatni, ott nagyon figyelni kell, hogy az jól sikerüljön.

(#17471) Joshi válasza kzkz (#17470) üzenetére


Joshi
titán

Nálam nem hajlik fel a PLA sem, legalább is eddig nem tapasztaltam ilyet.

"Hátránya annyi nálam, hogy az első réteget sokkal lassabban tudom nyomtatni, ott nagyon figyelni kell, hogy az jól sikerüljön."

Ez ugyan úgy fontos az összes anyagnál is, szerintem.

Majd rendelek PETG anyagot is és kipróbálom. Köszi.

Most éppen ezt a modellt nyomtatom szürke Gembird PLA-val, eddig jónak tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#17472) Joshi válasza Joshi (#17471) üzenetére


Joshi
titán

Konkrétan ezt a modellt 60mm magasságba.

(#17473) Reggie0 válasza Joshi (#17471) üzenetére


Reggie0
félisten

Ilyen kicsi targynal nem is fog, probalj 20x20 centist nyomtatni. Brim nelkul felhajlik.

A gembird szurke az elmult fel evben nagyon gyatra lett. Neked is mar blobos az oldala. Ha hazerek aug kozepen csinalok fotot, gembird szurke es ezust kozotti kulonbsegrol, ugyanolyan beallitasokkal. A szurke alig akar kifolyni, hianyos sok helyen, de amikor retract van akkor bezzeg stringel.

[ Szerkesztve ]

(#17474) Joshi válasza Reggie0 (#17473) üzenetére


Joshi
titán

A minap nyomtattam fekete Spectrum PLA-ból és szürke Gembird PLA-ból is, nagyjából ugyan az lett az eredmény. Persze nem nyomtattam nagy modellt, mert egyelőre nincs időm itthon lenni ennyi ideig. Talán majd a jövőhéten nyomtatok egy nagyobb modellt.

"Neked is mar blobos az oldala."
Mire gondolsz? :F

[ Szerkesztve ]

(#17475) Reggie0 válasza Joshi (#17474) üzenetére


Reggie0
félisten

Nezd meg az infilleket a kep bal also fele korul, latszik, hogy vastagodik a kanyar toveben, utana meg anyaghiany van. Az utolso ket tekercs amit elozo heten vettem, ugyan ezt csinalta, sebessegtol fuggoen a kulso falakon is, nem csak a belsokon.

[ Szerkesztve ]

(#17476) Atamano


Atamano
csendes tag

Szerintetek mi lehet ezzel a probléma?

Különböző hőmérsékletek,szíjak feszítése,filament csere (más márkájú),E-step,flow rate kalibráció,fúvóka,bowden csere,más szeletelő program,más beállítások,de a hiba az maradt.(Creality cr 20 pro)

(#17477) Reggie0 válasza Atamano (#17476) üzenetére


Reggie0
félisten

Laza szij, esetleg talan tul szoros.

[ Szerkesztve ]

(#17478) Joshi válasza Reggie0 (#17475) üzenetére


Joshi
titán

Nem tudom mire gondolsz. :(

(#17479) Joshi válasza Joshi (#17478) üzenetére


Joshi
titán

Én papírragasztót használok, eddig bevált. Jó tapadást biztosít nyomtatás közben, de utána könnyen lejön az üvegről a modell.

Már meg van hogy mi az az Infill, a térhálós kitöltés. És valóban olyan a képen mintha hiányos lenne az elvékonyodó részeknél. Akkor ez az anyag miatt van?

[ Szerkesztve ]

(#17480) azbest válasza Joshi (#17479) üzenetére


azbest
félisten

az infill az bármilyen kitöltés. A szeletelő programban lehet állítani százalékban, hogy mellyire legyen tömör és azt is, hogy milyen mintázatot kövessen. A szeletelő programok általában különböző sebességeket használnak a külünböző fajta részekhez, lehet alapból rejtett az a részletes beállítás.

Például a felszínt a megadott sebesség felével nyomtatja, hogy szép legyen, a kitöltést meg akár gyorsabban is, mint a megadott. Az benne a logika, hogy amit nem látsz, az lehet csúnya is. Így van hogy a kitöltés hálója az nem szép egyenletes, hanem elvékonyodó részei vannak, attól függő oldalon, hogy melyik irányból járt arra fej.

(#17481) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

bepattintottam az ender3 speckós SKR-t, a következőek a gondok:

- fordított tengelyek
- home xyz nem megy
- serial port nem csatlakozik octoprinthez
- bootnál tmc connection error-t ír.

halpplz :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17482) azbest válasza Mr.Csizmás (#17481) üzenetére


azbest
félisten

A kábelek lábkiosztását érdemes ellenőrizni, mert nem biztos, hogy ugyanaz, mint a másik boardnál. Marlinból az övéket vagy hivatalost bekonfigolva használtál? Érdemes a konfigjukat megnézni a saját marlin módosításban.

A home hogy nem megy? nem áll meg? Arra is van marlin paraméter, hogy milyen módon működjön az érzékelő. Vagy endstop nélküli módot szeretnél? Mindenképp érdemes végignézni a konfigot. Mondjuk marlinnál tmc -re vonatkozólag több issue is van jelenleg felvéve a github repóban.

(#17483) Joshi válasza azbest (#17480) üzenetére


Joshi
titán

Vágom, de igazság szerint én erre reagáltam. Ugye arról diskuráltunk hogy feljön a PLA széle, de nálam nem jön fel mert stiftes papír ragasztót használok az üveglapra. De mégelőbbre az volt a téma, hogy miért nem jó a PLA?

(#17484) Reggie0 válasza Joshi (#17474) üzenetére


Reggie0
félisten

(#17485) azbest válasza Joshi (#17483) üzenetére


azbest
félisten

aha... hát nagy méretű, tömör felszíneknél nekem is van, hogy felkunkorodik hegyes végekekbél a pla is az üvegről. A papír ragasztó stift az tökéletes megoldás erre, vagy legalább brim alá*, ha nem akarjuk, hogy a felszínen látszódjon a stift helye. Üvegnél amúgy is javasolt a brim, mert kevésbe masszívan tapad.

*Ahogy elkezdi csini a brimet, úgy még gyors odahúzok a stifttel kritikusabb részekre egy kis csíkot. Asztal hőfok meg 70, mert alatta könnyebben felválik. Fixen, mert ha nyomtatás közben csökkentjük, akkor az összehúzódás miatt felválhat.

Üreges cuccoknál kevésbé rántja fel, meg persze az ívesnél sem annyira. Hőfok és tisztaság is szempont :)

Az utóbbi képen karika, meg gondolom pont az, amit mondtam, hogy a vázlatosabb minőségű paraméterekkel készült infillben simán vannak hibák, de ez szerintem normális. Ha valamiért kifejezetten striktúrálisan is erős infill kell, akkor lassabbra kell azt is venni és curában még olyan opció is van, hogy az infill és a fal jobban össze legyen dolgozva (pl, minden második rétegben plusz egy fal, vagy az infill rajza a fal mentén is folytatódjon)

Egyébként, most direct drive megoldással látom, hogy sokkal kritikusabb a beállításokra. A 0.1mm -es kezdő réteggel odakenni erősen az alapot, hogy szép felszín legyen, az most néha kapufa, mert direct drivevval nincs az a rugalmasság, mint bowdennél, így a nagyobb fejnyomás miatt extra műanyag kibuggynását okozza már a brimnél is. És ha egy körben ottt a plusz anyag, a következőben is ott lesz, mert távolabbra nyomja a fejet az előző körbeli dudor. Lehet direct drive-val át kell állnom vastagabb első rétegre.

[ Szerkesztve ]

(#17486) zsolt320i válasza dugesz77 (#17455) üzenetére


zsolt320i
senior tag

Thx!

Akkor megvan a gond.
Sejtettem, hogy a PETG körül lehet gond, de így már biztos vagyok benne.

Thx!

(#17487) DarkByte válasza Reggie0 (#17469) üzenetére


DarkByte
addikt

Hmm, akkor majd rálesek :) Amit linkeltem dampener-t az ránézésre érhet valamit?

(#17488) azbest válasza Joshi (#17474) üzenetére


azbest
félisten

te figyu, megpróbáltam én is nyomtatni tengeri csillagot... de valahogy mindig alien jön ki belőle :DDD

(#17489) Reggie0 válasza DarkByte (#17487) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, de ez mindig probalkozasos sztori, ki kell tapasztalni, hogy melyik valik be jobban, fugg a nyomtato tomegetol is, illetve, hogy milyen asztalon van, az milyen hangokat erosit fel/tesz hallhatova.

(#17490) moex1


moex1
tag

Sziasztok!
Milyen ismert módszerek vannak az első réteg tapadásának a csökkentésére? Nagyobb gap szintezésnél? Kisebb első réteg vastagság?

Más. Próbált már valaki PLA Tough filamenttel nyomtatni? Többször előfordult, hogy az extruder forog, de nem húzza be a szálat. Helyette csak szétforgácsolja. Erre van valakinek ötlete? Akadásmentesen jön a spoolról, csapágyakon forog.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#17491) Reggie0 válasza moex1 (#17490) üzenetére


Reggie0
félisten

Kisebb felulet, esetleg valam iraft-tal vagy supportra rakod az egeszet. Probalhatsz valami port is rakni a talcara, titanium dioxidot(elermiszeradalek, de eleg finom szemcses porkent is kaphato), vagy homokot, esetleg valamilyen so-t ha vizben leoldhatosag megkonnyiti az eltavolitast.

Erosebb rugo a feederbe, es szukseg szerint attetel a hajtasba(a rugo ereje fojtja is a motort, ha daralas helyett pattogni kezd, azaz lepest ugrik, akkor kell az attetel).

[ Szerkesztve ]

(#17492) energy4ever


energy4ever
addikt

Latom vannak megint uj spectrum filamentek. :K :Y
Tud valaki linkelni kepet ami latszodnak, akar ezekkel keszult 3D nyomatokrol? :B

[ Szerkesztve ]

(#17493) compi.hu válasza moex1 (#17490) üzenetére


compi.hu
senior tag

Nekem a PVA slury jött be mint tapadás növelő és csökkentő egyben. Baromi sok PVA filament megy a kukába teszteléskor a cégnél, én meg jól összeszedem, és először teljesen telített oldatot csinálok belőle majd hozzáadok még úgy 1/3 rész vizet, így szépen terül az üvegen ha ecsettel felhordom. Üvegszerű, gyakorlatilag teljesen sima felületet ad száradás után, melegen tapad mint állat, hidegen meg majdnem minden leesik róla anélkül, hogy mondjuk (pl. a PETG a CPE+vagy a nylon) kagylósra törné hülés közben az üveget.
Egy felhordott réteg akár hónapokat is kibír ha vigyáz rá a zember, amikor meg már gáz, simán lemosható.

(#17494) moex1


moex1
tag

Köszönöm mindkettőtöknek, kilróbálom őket.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#17495) energy4ever


energy4ever
addikt

Ma csinaltam egy olyan nyomtatast, sima megszokott cura beallitasokkal elso reteg PLA-bol, majd pause, filament csere ABS-re, emeltem a hofokon 5fokot, majd folytattam a nyomtatast.
Egesz jo lett, nem tudtam szetszedni a ket anyagot, pedig fogoval tepkedtem a brim-et, es ugysem jott szet.
Szoval ABS uvegre letapadas gondok megoldva. :D

(#17496) zsolt320i válasza energy4ever (#17495) üzenetére


zsolt320i
senior tag

nagyon jó ötlet :R
a bajom az, hogy macerás :(

(#17497) DarkByte


DarkByte
addikt

Ezt a modellt szeretném kinyomtatni, de eddig nem sok sikerem van vele.

Cura tree support-tal próbálkoznék, mert a Prusa Slicer elég durván "felállványozná", amit tippre az életben nem szedek le róla.

Viszont a jobb kar annyira apró ponton érintkezik a support-tal (kb. csak a puska csöve), hogy egy magasságban letörik amint oda jut a nyomtatófej. Tippre el deformálódik annyit, hogy hozzá érjen.

Ez volt a legmagasabb eddig amíg eljutottam vele. A karokat nyilván a support tartotta volna itt még, de azt levettem. Egyébként a minősége rendben lenne, de nem tudom melyik beállításhoz nyúljak ami jobb support-ot eredményez az ilyen miniatűrökhöz? Gondoltam rá, hogy megpróbálom a Meshmixer felé support generátort, de az ránézésre meg gyengébb szerkezetet épít.

Így néz ki amúgy a support abban a rétegben, ahol letörik a karja:

[ Szerkesztve ]

(#17498) Mr.Csizmás válasza DarkByte (#17497) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

PSL-ben force support-al tudsz hozzáadni geometriát, ahova plusz supportot számoljon. sőt, szerintem force only, és állványozd körbe magad. (esetleg fektesd a hátára, ha fix kiállítós szobor lesz :F)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17499) DarkByte válasza Mr.Csizmás (#17498) üzenetére


DarkByte
addikt

A hátra fektetést megnézem, köszi. :R Csak a talpa miatt az rossz ötletnek tűnt eddig. De tény hogy a hátáról letörni jobb lenne ezeket, kevésbé ronda.

Esetleg még Meshmixer-ben gondoltam rá, hogy lecsapom a karjait és ilyen csapos illesztéssel utólag ráapplikálom, de nem tudom ahhoz nem-e túl vékony az a rész.

(#17500) Reggie0 válasza DarkByte (#17497) üzenetére


Reggie0
félisten

Support vonal vastagsagat vedd le 0.35-re, ugy sokkal konnyebb letorni es kevesbe hagy nyomot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.