Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17751) bficsor1


bficsor1
lelkes újonc

Sziasztok! Tudnátok segíteni abban, hogy miért lesz hasáb a kúpomból? Kezd bosszantani, hogy nem jövök rá a megoldásra... A gépemben keressem az okot?

[ Szerkesztve ]

(#17752) DrojDtroll válasza bficsor1 (#17751) üzenetére


DrojDtroll
addikt

a program a ludas ami exportálta az stl-t

általában be lehet állítani a minőséget. Ha feljebb veszed több háromszögből fog állni a modell -> szabályos "többszög" lesz a körből

(#17753) zsolt320i válasza Imy (#17750) üzenetére


zsolt320i
senior tag

dugesz77, Imy

:R

(#17754) zsolt320i válasza bficsor1 (#17751) üzenetére


zsolt320i
senior tag

Nézz rá az STL fájl minőségére, amikor elmented a legjobb minőségben mentsd el.

Szerk: most látom (#17752) DrojDtroll már megadta a választ :)

[ Szerkesztve ]

(#17755) bficsor1 válasza zsolt320i (#17754) üzenetére


bficsor1
lelkes újonc

Köszi! A javaslatotokkal megoldódott!

(#17756) trialkornel válasza Imy (#17749) üzenetére


trialkornel
tag

Nekem ilyen ptfe cső van: [link]. Ezzel nem volt még gondom.

(#17757) Janos250


Janos250
őstag

Szevasztok!
3D nyomtatásban abszolút kezdőként kérek segítséget:

A történet:
Régen megvásárolt Anet A8 most lett összerakva. Első bekapcsolásnál felfűtés PLA-ra. Felment, tartotta egy darabig, majd elkezdett hűlni, és teljesen lehűlt. Mérés: kiégett a fűtő betét, végtelen ellenállás. Új komplett fúvóka fűtőbetéttel, hőmérséklet érzékelővel (ezt nevezik hotendnek?) vásárlás, majd próba.

A felfűtésnél a hőmérséklet felmegy 100 fok környékére, majd 10-20 fokos tartományban le/föl mászkál, függetlenül attól, milyen hőfokot állítok be.
Mi lehet a rossz? Fűtőbetét teljesítménye kicsi? Táp kicsi? A vezérlő panel hibás? Vagy más?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#17758) Mr.Csizmás válasza Janos250 (#17757) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

pid tuning-ot próbáltad már?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17759) Janos250 válasza Mr.Csizmás (#17758) üzenetére


Janos250
őstag

Nem, de mivel még abszolút nem értek hozzá, egyelőre nem babrálnám a firmware-t, mert egyszerre túl sok paraméterben lesz bizonytalanság. Elvileg az eredetivel is kéne menni, hiszen régebben nagyon sokan használták így.
Valami a fűtéssel van, mert tökmindegy neki, hogy 120, vagy 200 fokra állítom, 100 körül mindenképpen megáll.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#17760) Mr.Csizmás válasza Janos250 (#17759) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

nem kell piszkálni, ez finombeállítás. olyan mint a keréknél a centírozás.

lényegében 2x kell 1-1 sort beírnod a terminálba, és a kapott értékeket elmenteni.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17761) Janos250 válasza Mr.Csizmás (#17760) üzenetére


Janos250
őstag

Na, akkor kipróbálom. Az A8-on eredetileg Merlin van? Nem külön kell rá felvinni?
Viszont ha ki/bekapcs módon nem tud 100 fok fölé fűteni, akkor a PID szabályozással hogyan fog tudni? Az nem csak a belengést, miegymást minimálja?

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#17762) Mr.Csizmás válasza Janos250 (#17761) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

minimalizálja igen, de viszont ha ilyen van, helyén van minden? csatlakozók, csavar ami benntartja a szenzort, stb.

A8-on nem tudom mi van alapból :F csak nagy valószínűséggel marlin.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17763) Janos250 válasza Mr.Csizmás (#17762) üzenetére


Janos250
őstag

Köszi, igazad van, a csatlakozásokat kell megnéznem. Most itthon vagyok, de majd ha ott leszek, ellenőrizgetek, és méricskélek. Eleve furcsa nekem, hogy a fűtőbetét kábele olyan vékony, nekem a 3A-hez vastagabb volna logikus.

Közben olvasgatok a neten

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#17764) Reggie0


Reggie0
félisten

Hoszigetelo szerkezet nyomtatasaval van valakinek tapasztalata? Az erdekelne, hogy milyen strukturat celszeru hasznalni a minel nagyobb hoszigeteles eleresehez, ami persze meg kis hibaval nyomtathato is es jo lesz az elert eredmeny.

Ilyemire gondolok: [link]

[ Szerkesztve ]

(#17765) trialkornel válasza Janos250 (#17763) üzenetére


trialkornel
tag

Véletlenül nem 24 v-os fűtőpatront vettél 12 v-os helyett? Akkor van ilyen jelenség hogy baromi lassan fűt fel és nem is éri el a 200 körüli hőt sem.

Sőt, A8-nál még nincs thermal runaway protection szóval el sem száll hibával a firmware az ingázás miatt. Én azt mondom az 24 v-os patron lesz.

[ Szerkesztve ]

(#17766) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Tegnap este sikerült végre a BMG-t a beüzemelni a bugfix-Marlin 1.1.X-el egyetemben. Hosszas kalibárálás után sikerült beállítanom, hogy épp a megfelelő mennyiséget nyomja. Viszont egy 25mm-es tesztkockát kinyomtatva (1 fal, 0% infill, 0,15mm layer height, top-bottom layer 0, layer width ha jól emlékszem 0,44 volt), és tolómérővel méregetve elég változatos eredményeket kaptam. Külső méreteket illetően is, és falvastagság terén is. Valamelyik oldalán (z-irányban; valószínű a teteje felé) jóval nagyobb eltérések voltak 25-höz képest (+ irányba), illetve a falvastagság is szór rendesen.
Egy fontos lépést mondjuk kihagytam, nem szinteztem be az asztalt....Mondjuk múlt héten kinyomtattam a BMG-hez a konzolt, akkor sem szinteztem, és sikerült egész jól a nyomtatás.
Keresgélve a méreteltérés okait, ERRE a megoldásra bukkantam. Meglátom a szintezés milyen eredményre vezet, de lehet, hogy akkor az itt leírtakat megcsinálom majd.

(#17767) dugesz77


dugesz77
őstag

Mit kavarhattam el a Simplify3D beállításai között ha ilyen az eredmény:

Lyukasak a falak illetve nincsen összedolgozva a belső résszel. Ha már rossz lett megnéztem milyen erős és teljesen szétválnak egymástól a rétegek a ellenben cura szépen megcsinálta.

Hőmérsékletek + az anyag ugyan az Devil Design ASA 240/110 en.

(#17768) Gabesz87 válasza dugesz77 (#17767) üzenetére


Gabesz87
addikt

Na nekem pontosan ez volt a tapasztalatom, amikor kíváncsiságból kipróbáltam a S3D-t a Cura után! Ugyanezt csinálta. Az első layer nagyon gáz volt, akkor rések voltak a vonalak közt, hogy csak pislogtam. A Cura nem csinál ilyet. Ellenben úgy vettem észre, hogy S3D-vel talán összességében kicsit szebb a nyomtatás minősége (a felület). De én inkább maradok a Cura-nál.

(#17769) dugesz77 válasza Gabesz87 (#17768) üzenetére


dugesz77
őstag

Nyomtatási időben viszont sokat ver az S3D a Cura-ra jelen esetben 3:20 vs 4:15 .. Már csak az elkészült nyomtatásnak kellene használhatónak lennie :U

(#17770) Reggie0 válasza dugesz77 (#17769) üzenetére


Reggie0
félisten

Merd le a tomeget, abbol kiderul hogy mi a kulonbseg. Szerintem a simplify3d kevesebb anyagot is nyom bele, vagy gyorsabban nyomtat adott reszeken ami miatt kevesebb anyag jut oda.

(#17771) dugesz77 válasza Reggie0 (#17770) üzenetére


dugesz77
őstag

Lemértem és érdekes a Cura-ban kevesebb az anyag. 80 % infill-el készült mind a kettő bár a S3D ben a Fast Honeycomb a Cura-ban meg a Gyroid kiköltés használtam ott is lehet eltérés.
A nagy darab amúgy 12,4 g S3D-ben 11,8 g Cura-val.
Megpróbálom újrarakni az S3D-t , mert tetszett a gyorsasága és eddig ilyen ordas nagy hibákat nem csinált.

[ Szerkesztve ]

(#17772) Tankblock


Tankblock
aktív tag

Sziasztok,

Cura 4.2.1 re váltottam, kinek mi a véleménye az Ender 3 profillal? nálam szörnyen működik, eddig a 4.0.0 használtam. Ahhoz képest visszalépés...

Valakinek van-e hasonló tapasztalata?

Release the Beast....

(#17773) energy4ever válasza Reggie0 (#17764) üzenetére


energy4ever
addikt

Gondolom a tomor nem jatszik... En addnek neki valami specko kitoltest, es annyi, csak egy ilyenert nem terveznek mintat kitoltesnek, rabiznam a szeletelore.

(#17774) flyaholic válasza trialkornel (#17745) üzenetére


flyaholic
csendes tag

Engem legfőképp az érdekelne, hogy-hogy fogattad fel az mgn12-es "kocsijára" az x-tengelyt (vagyis aluprofilt). Ha tudsz küldeni stl -t azt elfogadnám :)

(#17775) Paserák Gőcs válasza Tankblock (#17772) üzenetére


Paserák Gőcs
csendes tag

Szia,

Írtam egy nyúlfarknyi parancssori programot, ami kinyeri a Cura naplójából a szeletelések beállításait - összehasonlítás céljából.

Ha kell, privátban elküldöm.

(#17776) izisz válasza dugesz77 (#17767) üzenetére


izisz
senior tag

- szerintem ezzekkel próbálj meg játszani, mikor jó, azt látni fogod a gcode előnézetben is
A Cura->S3D ugrásról: cura alapból tudtommal 0.4 layer width-t használ, míg S3D defaultban 0.48 az auto értéke (0.4 nozzle esetén). Így nincs értelme összehasonlítani 2 kinyomtatott tárgyat, ha esetleg más szükséges beállítás hiányzik (ezért tippelek nálad a thin wall hiányára, bár ezt látnod kellene már a gcode előnézetben, már ott is hiányosak a hurkák, "nagy a térköz" elvileg, nem csak a kész modellen)

[ Szerkesztve ]

(#17777) dugesz77 válasza izisz (#17776) üzenetére


dugesz77
őstag

Köszönöm, igazad van itt volt elállítva nekem. Az Internal thin wall type volt Perimeters ony-ra állítva.. user error :W Most már jónak tűnik előnézetben is , estére odarakok egyet letesztelni. :R

[ Szerkesztve ]

(#17778) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

help:

a letapadós-szintezős tesztelést hogy keressem? :F anno volt egy kereszt alakú linkelve, nem találom.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17779) izisz válasza Mr.Csizmás (#17778) üzenetére


izisz
senior tag

Ender 3 Level Test - ez esetleg?
Meg egy rakás másik - search - level test

[ Szerkesztve ]

(#17780) Mr.Csizmás válasza izisz (#17779) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

"level test"

ezaz, hogy nem jutott eszembe :B :o

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17781) Reggie0 válasza dugesz77 (#17771) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor infill overlap esetleg okozhat meglepeteseket.

(#17782) Reggie0 válasza energy4ever (#17773) üzenetére


Reggie0
félisten

A tervezese nem problema, openscad-ben pillanatok alatt megvan. Inkabb a lenyeg a minel nagyobb hoszigeteles, hokamrat keszitek -40...+100 fokos hotartomanyra.

(#17783) trialkornel válasza flyaholic (#17774) üzenetére


trialkornel
tag

Úgy működik hogy a két lap, amin eredetileg a görgők vannak rögzítve, azok vannak rácsavarozva a kocsira. Utána pedig az x tengely aluprofilja van rácsavarozva erre a lapra. Majd csinálok róla képet mert úgy jobban átlátható.

(#17784) Bakus


Bakus
tag

Sziasztok, van nálam kölcsönbe egy Zortrax M200-as nyomtató és szeretnék vele kinyomtatni egy 165x120 mm alapterületű alkatrészt, de több próbálkozás után is felhajlik az ABS. Próbáltam 95 és 100 fokos asztalal 270 és 260 fokos extruderrel a gyári tárgy asztalon hajlakk rásegítéssel is, 40 és 50 mm/s sebességgel alacsony hűtéssel és hűtés nélkül is. Brim-et minden alkalommal használtam addig nem is volt gond de a tárgy 4-6 rétegénél neki állt felhajlani. :W
Mi tudtok tanácsolni mivel próbálkozzam még.

[ Szerkesztve ]

"A víz örök, de a gép változik"

(#17785) izisz válasza Bakus (#17784) üzenetére


izisz
senior tag

Ha a gép oldalai nem zártak, akkor ideiglenesen zárd le kartonlapokkal vagy ami kéznél van.
Meg mehet az asztal is feljebb, 110 fok akár. Meg a tárgyhűtés szerintem felejtős.
Meg ha a fentiek nem válnak be, akkor lakk helyett feloldhatsz kis filamentet acentonban, az oldattal kend be az asztalt.

[ Szerkesztve ]

(#17786) trialkornel válasza flyaholic (#17774) üzenetére


trialkornel
tag

A beígért képek:
[kép1]
[kép2]
[kép3]

(#17787) Bakus válasza izisz (#17785) üzenetére


Bakus
tag

Köszi a választ, az asztalt max 105-re engedi felmelegíteni. De megpróbálom amiket írtál talán össze jön.

"A víz örök, de a gép változik"

(#17788) flyaholic válasza trialkornel (#17786) üzenetére


flyaholic
csendes tag

Aha ... így már tisztább a kép :) Köszönöm szépen!

(#17789) gerleimarci válasza Bakus (#17784) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

270°C :Y

(#17790) Imy válasza Bakus (#17784) üzenetére


Imy
veterán

Asztal mehetne 110 fokig is.
Ugye burkolt a nyomtató, és nem is kap külső hideg levegőt nyomtatáskor? Tárgyhűtést kapcsold ki, ha be van kapcsolva.

(#17791) Paserák Gőcs


Paserák Gőcs
csendes tag

Az este sikerült felraknom a bootloadert és frissíteni a Marlint az Ender5-re. :DD

A Tom által mutatott USBTinyISP-vel dolgoztam.

Az első akadály az volt, hogy a kínaiak kispórolták a helyet az alaplapról az ISP pin-ek és az LCD foglalat között, így nem lehetett simán csatlakoztatni a programozót. :W
Én az LCD foglalat szélét csíptem le a cél érdekében.

A második gond, hogy az általam vásárolt TinyISP valószínűleg csak 64kb-ig működik, így a visszaellenőrzés hibát dob. Végül is ennek ellenére a bootloader sikeresen felment.
Ki kellett húzni a programozót, hogy lássam az LCD-n, hogy tényleg üres a gép. (Utólag visszanézve a fórumon is írták ezt a lépést.)

Az Ender kapcsolathoz az USB drivert frissíteni kellett az eszközkezelőben (win10).

Ezután USB-n keresztül a Marlin már ripsz-ropsz felment.
Annyi változást máris látok, hogy a nyomtatott darabok nem háttal állnak a Cura szeleteléshez képest, hanem szemben. A nyomtatási minőségről még nem tudok beszámolni.

A legijesztőbb/mókásabb pillanat az volt, amikor a szerelés/upload kellős közepén - áram alatt levő nyomtatónál - elkezdtem erős füst+égett műanyag szagot érezni. :Y
Hál'Istennek kiderült, hogy csak a szomszéd gyújtott be a kályhába, és ilyenkor mindig akad nála valami műanyag, amivel fűszerezheti az illatot. ;]

(#17792) Bakus válasza gerleimarci (#17789) üzenetére


Bakus
tag

A gyári szeletelőben az az alap.

Imy
Az asztalt max 105-re lehet felmelegíteni. A nyomtató félig burkolt és egy külön szobában van. Tárgy hűtést már kikapcsoltam.

A hétvégén már nincs időm az itt leírt lehetőségeket kiprobálni, de jövő héten teszek még 1-2 próbát.

"A víz örök, de a gép változik"

(#17793) Imy válasza Bakus (#17792) üzenetére


Imy
veterán

Külön szobában, de nincs beburkolva => ez a probléma, így nem fog menni! ABS nyomtatáshoz zárt doboz kell.

(#17794) dugesz77


dugesz77
őstag

Melyik anyag bírja legjobban a hajtogatást? Ilyesmi janger fogast szeretnék nyomtatni ehez kellene . Talán PETG?

(#17795) Joshi válasza dugesz77 (#17794) üzenetére


Joshi
titán

Kizártnak tartom hogy ilyen fogas ne lenne olcsóbb Aliról rendelve. :( :B ;)

(#17796) dugesz77 válasza Joshi (#17795) üzenetére


dugesz77
őstag

Elég sokat keresgéltem nem találtam(nem jeleni azt,hogy nincs). Az eredetiből a 20 db 4,5 font. Amúgy 100% infill-el nincs 53 Forint az anyagköltsége. De inkább a tervezést tanulgatnám azért ugrok bele ilyenekbe.

[ Szerkesztve ]

(#17797) energy4ever válasza dugesz77 (#17794) üzenetére


energy4ever
addikt

"Melyik anyag bírja legjobban a hajtogatást?" TPU

(#17798) gerleimarci válasza energy4ever (#17797) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Azért egy Nylon vagy PP sem rossz.

(#17799) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

halp:

ender3 + 32bit + tmc2208

mik a kb. határok fw és slicer szinten? 120 mm/s a beállított nyomtatási sebesség, meddig érdemes reszkírozni a jerk, acc, stb. értékeket fw-ben?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#17800) DarkByte


DarkByte
addikt

Prusa i3 MK3S-el van olyan problémám, hogy PLA-val képtelen vagyok pár órahosszánál tovább tartóan nyomtatni. Egy idő után elkezd kattogni az extruder és nem jön többet anyag a fejből (eldugul). Ha megállítom, unload, levágom az elrágott véget, load, akkor megint megy tovább egy ideig (persze ekkor már kimaradt valamennyi és nem lesz az igazi az objektum, de mentettem már meg így tárgyat).
Főleg a sok retraction-t tartalmazó nyomatoknál van ez.

Kíváncsiságból vettem PETG-t (3DJake saját márkás) és azzal kipróbáltam egy 9+ órás nyomtatást, gond nélkül végigment. Persze ilyen miniatűrhöz nem ideális mert sokat szőröz, de ahhoz képest egész jó lett, és még rendesen le se pucoltam ebben az állapotban:

Neten kétféle infót találtam:
- túlhevül a motor és bontech gear is felmelegszik ami előlágyítja a PLA-t, így egy idő után a fogaskerék megrágja és képtelen hajtani / előretolni. Erre gyanakodtam, mert nekem is enyhén el volt nyúlva az anyag unload után. Ezt viszont kizártam azzal, hogy nyomtattam egy kis ventilator tartót és egy plusz 40mm-es ventilatorral hűtöttem az extruder motort. Ugyanúgy előjött a probléma, viszont érzésre így már a motor teljesen hűvös volt. (sajna nincs lézeres hőmérőm még) Illetve PETG nyomtatás után unload-olvas se néz ki máshogy a filament vége.

- a másik probléma állítólag az MK3S MMU kompatibilis heatbreak-je lehet, amiben van egy "ajak" (lip) ami azért van benne, hogy amikor filament-et vált a nyomtató, könnyedén fel tudja húzni.

Ez azonban létrehoz egy hideg-meleg tranzíciós zónát, és amikor retraction mozgás közben visszahúzza az ajakon túl, ott kitágulhat a filament, amit ezután már nem lehet visszafelé lenyomni. Ebben a videóban beszélnek erről a problémáról, kép is innen van: [NO MORE JAMS on the Prusa i3 mk3 3D Printer!]
Több megoldást is javasolnak itt:
- cseréljem ki a heatbreak-et egy olyan verzióra amiben nincs ez a lip (de akkor elvesztem a későbbi MMU kompatibilitást)
- nyomtassak PLA-t 210 helyett 240 fokon (még nem próbáltam, de 210 helyett 220 fok jelentett valamennyi javulást)
- kapcsoljam ki teljesen vagy vegyem nagyon agresszívre a retraction-t (próbáltam, tényleg javít valamennyit, de ekkor beindul a szőrőzés és akkor már nem jobb mint a PETG)

Valakinek volt-e már itt ezzel a nyomtatóval itt ilyen problémája?
Egy párszor már átállítgattam az extruder-t, az idler gear-t, az extruder szorítást. Mivel ezek nem hoztak érdemi változást kizárnám hogy rosszul raktam össze, szóval két dolog maradt: tervezési hibás a nyomtató (fenti második pont), vagy a nyomtató kit-hez adott Prusa PLA túlérzékeny erre.

Alapvetően el tudom használni így is a PLA-t, mert a nem túl bonyolúlt tárgyakkal nincs gond, tényleg ezek a kis miniatűrök voltak eddig egyedül a problémásak.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.