Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#129601) Csaby25 válasza pjen (#129598) üzenetére


Csaby25
senior tag

Igen, tudom. De télen sajna nem szellőztettünk eleget... Tavaly télen, szellőztetés + páramentes úgy tűnik megoldotta, nem jelent meg a penész, viszont helyenként ilyen sötétebb foltok maradtak mintha nedves lenne, de nem penész (a szavo nem viszi le), ezért szeretném újrafesteni.....

[ Szerkesztve ]

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129602) Csaby25 válasza aleister (#129600) üzenetére


Csaby25
senior tag

Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, a ház külső falainak belső feléről van szó... :)

[ Szerkesztve ]

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129603) pjen válasza aleister (#129600) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem a külső falak belső oldaláról van szó. Másképp nem írna páramentesítőről.
129599. Valóban nem, de sokat tud segíteni. Pár évig laktam vizes házban.

(#129604) Exodion válasza zoli03 (#129596) üzenetére


Exodion
aktív tag

Panel, vasalt beton.

macilaci78: Vilagos :R

(#129605) Egon válasza pjen (#129603) üzenetére


Egon
nagyúr

A penészesedésnek három összetevője van, illetve lehet: hőhíd (harmatpont léte), páratartalom, belső hőmérséklet. Bármelyik paraméter elmozgatásával megelőzhető a penészesedés, de értelemszerűen azt kell megváltoztatni, ami a leginkább problémás.
Más szavakkal: más a nyerő beavatkozás, ha 80%-os a páratartalom, és más, ha 40%.
Példa. A sógoréknál egy nem használt szoba fala penészesedett, amit alig fűtöttek. Egy fokkal megemelték a fűtés hőmérsékletét, és eltűnt a penész. Plusz szellőztetés nélkül.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#129606) aleister válasza Csaby25 (#129602) üzenetére


aleister
veterán

Fura is volt elsőre, de nálunk például az utcában az összes ház északi oldala kívülről gombás. A mostani nemesvakolatokban már van penész és egyéb gombaölő adalék.
Szóval ezért láttam realitását más esetében is. :)

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#129607) zoli03 válasza Exodion (#129604) üzenetére


zoli03
őstag

Azt nem annyira könnyű. Téglánál azt szoktam, ha nagyon pontos pozíciójú furat kell, hogy megpontozom a vakolatot, 4-es fúrószárral megfúrom ütvefúrás nélkül hogy kicsit a téglába is belemenjen a fúrószár, aztán utána jöhet a nagyobb fúrószár akár ütvefúrással.

(#129608) pjen válasza Egon (#129605) üzenetére


pjen
félisten

Alig fűtötték, de nem is szellőztették. Gondolom.

(#129609) macilaci78 válasza zoli03 (#129607) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Azt nem annyira könnyű. - Ezért is javasoltam olyan megoldást, ahol akár centikkel is el lehet térni az ideális helytől.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#129610) Freddzger


Freddzger
csendes tag

Szisztok!
Beltéri járólapon lévő apró sérülések javításához van valakinek valami bevált/ajánlott anyaga? Sajnos régi sérülések, már be vannak teljesen feketedve, de emiatt nem szedném fel az egészet, pótlap amúgy nincs.

Neten Harzo fix javítótapaszt és kőhatású pasztát (pl pentart) találtam tippnek, de egy kis megerősítés nem ártana. Plusz esetleg valami tanács az előkészítéshez jól jönne (mivel kellene jól kitakarítani javítás előtt a már piszoktól befeketedett sérüléseket?). A sérülés feltöltése után meg gondolom csiszolás+polírozás elég kellene legyen.

Ugyanehhez a témához: a járólapi fuga javításához milyen anyagot lehet használni? Elég gyatrán lett megcsinálva, itt-ott hiányos/lyukas/eltérő mélységű a fuga, vagy sérült, ezt sima bármilyen fugaanyaggal ki lehet tölteni? (Gondolom itt is valami alapos előkezelés nem ártana, hogy ne koszra tapadjon az új anyag, aztán elváljon 2 hét múlva.) A színeltérés javítása meg majd utána a következő lépés, gondolom.

(#129611) Exodion válasza zoli03 (#129607) üzenetére


Exodion
aktív tag

Nem lenne az olyan nehez ha lenne kaphato megfelelo furo hozza :D. Az a linkelt 2mm-es gyemant furoszar siman belemenne a betonba. Utana mar meretekkel lehet a lyukat boviteni, 3-4-5-6-7-8 es ott is van a pontos helyen a lyuk.

Multkor dobozfurot kerestem, talaltam SDS+ gephez egy bosch-t. Aztan leirjak hogy 1300-as fordulaton.... Hat mutasson nekem egy SDS+ furot ami 1300-at fordul terheles alatt. Az enyem uresjaratban 1100. Inkabb 6-os furoval korbefurkaltam a vasat elvagtam es kesz .

(#129612) macilaci78 válasza Exodion (#129611) üzenetére


macilaci78
nagyúr

es ott is van a pontos helyen a lyuk - hacsak egy vasat nem fogtál meg mondjuk az 5-ös szárral. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#129613) Exodion válasza macilaci78 (#129612) üzenetére


Exodion
aktív tag

Azt a nemesis II furo elviszi ;]

(#129614) macilaci78 válasza Exodion (#129613) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem az a kérdés, elviszi-e, hanem hogy mennyivel tolja félre a lyukat közben. :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#129615) Bikkrom válasza _q (#129591) üzenetére


Bikkrom
senior tag

Majdnem mindegy a márka. Nem kell feltétlen deszka, csak akkor több rétegben vidd fel, száradást megvárva. Egyszerre max egy centit (nem látszik a képről, hogy milyen mély a lyuk). Várj vele egy napot, aztán mehet rá megint egy centi. Így tuti nem esik le az anyag. Állagra vigyázz, youtube-on vannak jó videók, hogy milyenre keverd be a csemperagasztót. Kb, mint egy lágyabb mogyorókrém.

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#129616) Csaby25 válasza Egon (#129605) üzenetére


Csaby25
senior tag

Padlófűtés van 22 fokra van állítva a termosztát. 10 cm-es polisztirol külső szigetelés. Egy telet nem volt szigetelés, ekkor nedvesség és utána penész jelentkezett a külső sarkok belső felén. Szigetelés után kevesebb volt a penész, de nem szűnt meg, viszont megjelentek a fentebb említett pöttyök. Télen 70% körül volt a páratartalom, páramentesítőt vettem és 60 % - ra állítva megszűnt a penészedés. Viszont a foltok megmaradtak. Mindez napi kétszer 5 perces szellőztetés kereszthuzattal télen...

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129617) Egon válasza Csaby25 (#129616) üzenetére


Egon
nagyúr

Jó eséllyel a páratartalom a probléma egyébként. Naponta többször kell 3-5 percet szellőztetni, minél magasabb fordulatszámon centrifugázni (megfontolandó egy szárítógép beszerzése, ha lehetséges), illetve érdemes akár mínuszban is kirakni egy órára a frissen mosott ruhát, ha van erkélyetek.
Szerintem ha ráglettelsz és bármilyen festékkel lefested, nem fog foltosodni a festés után, ha odafigyelsz a páratartalomra (esetleg érdemes lehet előtte még penészeltávolító folyadékkal lemosni).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#129618) Csaby25 válasza Egon (#129617) üzenetére


Csaby25
senior tag

Ez lett volna az eredeti kérdés, hogy érdemes penész gátló alapozót használni? Glettelést nem akartam, mert amúgy a falaknak semmi bajuk, se repedés, semmi... Tök egyenesek... :)

[ Szerkesztve ]

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129619) _q válasza Bikkrom (#129615) üzenetére


_q
addikt

Köszi megpróbálom. Régi terasz járólapot ami felvált azt is lehet javítani hatékonyan csemperagasztóval? Ha igen előtte kaparjak ki valamennyit a régiből hogy legyen helye az újnak?

(#129620) Egon válasza Csaby25 (#129618) üzenetére


Egon
nagyúr

Biztos ami biztos, én lekenném penész lemosóval. Az klóros, fehérít, elvileg mélyen kiirtja a penészt, és ha a továbbiakban megszünteted a kiváltó okot (magas páratartalom), akkor nem fog előjönni többet.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#129621) robag93


robag93
aktív tag

Van egy remek 5 méteres tolókapu, aminek a kereke megadta magát [kép1] [kép2]. Úgy fest, hogy kiestek a csapágyak. Ezt lehet javítani? Mit kell keresnem milyen néven és hol? Fogalmam sincs és nem merem csak úgy szétszedni, mert nyitva marad a kapu :D Ha nem lenne egy ökör ára, akkor lehet egyszerűbb lenne egy az egyben cserélni.

(#129622) pjen válasza Csaby25 (#129616) üzenetére


pjen
félisten

Kétszer 5 perc az semmi. Nálam a velux tetőtéri ablakok szellőhője még sose volt becsukva.3x20 perc többet segítene. Mondjuk, ha naponta felmosol azt is megvárni nyitott ajtóval ameddig felszárad.

(#129623) KrAt


KrAt
veterán

Sziasztok!

Adott egy ásott kút, benne egy búvárszivattyú.

Elkezdtem szépen locsolni, majd egyszercsak elkezdett csökkenni a víznyomás. Majd már csak csorgott.
Ekkor megnéztem, víz még volt a kútban, a szivattyú teteje sem látszott még ki.

Namost ugye szárazság van, meg minden, de egy búvárszivattyúnak nem az lenne a lényege, hogy a szívó részéig (ami az alján van) kéne tudnia szívni a vizet? Tehát felszívott valamit az aljára, és azért nincs víz? Vagy rosszul gondolom, és ez így természetes? :)

(#129624) [w] válasza KrAt (#129623) üzenetére


[w]
őstag

ha klasszikus búvárszivattyúról van szó annak a tetején van a szívónyílása, nem az alján

cmdr PETER W. VOLKOV

(#129625) Csaby25 válasza pjen (#129622) üzenetére


Csaby25
senior tag

Kicsit nehezen, kivitelezhető időhiány (mindketten dolgozunk) és a két kisgyerek miatt... :)

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129626) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

A baloldali part felől kéne zsaluzni az 5 cm magas szerelőbeton miatt, 5x15-ös deszkával.. Hogy rögzítenétek a deszkát a zsalukőhöz?

(#129627) Egon válasza pjen (#129622) üzenetére


Egon
nagyúr

LOL. 20 perces szellőztetés télen többet árt mint használ. Lehűlnek a falak, még könnyebben kicsapódik a pára, még több penész az eredmény.
3-5 perces szellőztetés kell, amikor magas a páratartalom (mosás, fürdés után), minél többször egy nap (akár 6-8 alkalommal), ha gond van a párával.
Btw szívesebben küzdenék a pára ellen, mint a száraz levegő ellen. Nálunk télen 30% körül van a páratartalom, kínszenvedés 40%-ra is feltornászni, pedig 50% környékén lenne ideális.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#129628) Ton-ton válasza robag93 (#129621) üzenetére


Ton-ton
tag

Kiveszed a csavart. Megnézed milyen csapágy van benne, és csak a csapágyat cseréled. Szerintem 1000 Ft alatt van a csapágy.
Persze ehhez kellhet csapágylehúzó, és esetleg más szerszám is...

Tolókapu görgőre rákeresel, elég sok találatot ad.
Ha van valami zár, akkor a kerék mérete adott (ha az egészet, tehát a tartót is cseréled, akkor a kapu alja és a sín közti távolság a mérvadó)

Arra figyelj ha az egész kereket cseréled, hogy ugyanilyen legyen a profil (van csőhöz való, és van V alakú kerékprofil)

http://qtp.hu

(#129629) Ton-ton válasza Atomgeszi (#129626) üzenetére


Ton-ton
tag

A zsalukőhöz nem nagyon szokás rögzíteni.
Leütsz karókat a zsalukőtől pár centire (lehetőleg függőlegesen), a pallód kicsit rálógatod a zsukőre (pár mm elég), és összecsavarozod a kettőt.

http://qtp.hu

(#129630) mezis válasza KrAt (#129623) üzenetére


mezis
nagyúr

Ahogy már írták, az egyszerűbb, olcsóbb (pár m mélységű) kutakban használatos búvárszivattyúk a tetejükön szívják be a vizet. Pl.
Ahhoz, hogy levegőt e szippantson hozzá, kell fölötte 20 - 30 cm víznek lenni.
Ha kevés a víz, nem lesz elegendő a hűtés, vehetsz új szivattyút.

mezis

(#129631) Borisz76 válasza Egon (#129627) üzenetére


Borisz76
veterán

Csak nem padló fűtéses van?
Nálam az van és télen 30-40% a páratartalom.
Már vettem tavaly télre 2db kis párásító ami fel tudja tornázni 50%-ra.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#129632) KrAt válasza mezis (#129630) üzenetére


KrAt
veterán

Koszi, muszaki hiba volt, egyszercsak kopott egyet, majd jott a viz rendesen, ahogy kell.. Bar tudnam, mi volt.. Lehet a labszelep szorult meg?

Amugy ilyen szivattyu, ez alul sziv, tuti:

(#129633) pjen válasza Egon (#129627) üzenetére


pjen
félisten

Nálunk is akvarium és csobgó is van, olyan száraz a levegő. De azért szellőztetünk, még talán többet is mint írtam.egyébként 20 perc alatt nem hűlnek ki a falak és a bútorok se.

[ Szerkesztve ]

(#129634) macilaci78 válasza Egon (#129627) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Anno újépítésű társasházi lakásba költöztünk novemberben. Volt olyan lakás, ahol még a burkolásig se jutottak.
Reggelente az ablak alsó 3/4-e gyöngyözött a párától, belül nem volt párkány, csak festve volt, annyi víz gyűlt össze, hogy a diszperzit elkopott a törölgetésben.
Napi 3-5 alkalommal szellőztettünk egész télen alkalmanként 20 percig, 36 m2, 3 ablak. Mi tettünk így egyedül, csak mi nem penészedtünk be.
Igen, felvettük a pulóvert, de ennyi.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#129635) Bikkrom válasza _q (#129619) üzenetére


Bikkrom
senior tag

Lehet azt is, de akkor kültéri flexis legyen a ragasztó.

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#129636) z0d1@Ku$


z0d1@Ku$
senior tag

Sziasztok!
Kéne egy kis SOS segítség. Kiderült, hogy az egyik fal nincs bekötve a másikba semmilyen módon, csak hozzá letr építve. Viszont van ott egy ajtó, amit szeretnénk cserélni, de természetesen áthidaló sincs felette.
Hogyan lehetne megoldani, hogy kivehessük az ajtó a legkisebb bontás mellett anélkül, hogy kidőlne a fal? :( :F

(#129637) Flowtation válasza mezis (#129630) üzenetére


Flowtation
őstag

nem kötekedésből, de szerintem ez is alulról szív. Az a csonk a tetején az a nyomócső. Ezek alján vannak lyukak, ott szívja a vizet tudomásom szerint.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#129638) Exodion


Exodion
aktív tag

Tud valaki ajanlani olyan zuhanykabin szifont amin van egy extra kis pocok (lasd kepen)

Es melle meg buzelzaros is? A Sanotechnik fele hat sajnos nem az... Kiszalad belole a viz es viszlat. Ott a padloosszefolyo lenne a buzelzaro de panelben ugye az nincs. Na most vagy talalok buzelzaros szifont, de akkor nincs ez a kis kiallo valami amire a guzgenerator megmaradt viz elvezeteset kellene kotni; vagy van rajta ez a kis szutyok de nem buzelzaros.

Gondoltam hogy veszek egy alcaplast kulon buzelzarot es rakotom a szifon utan de akkor uj hoszabb labak is kellenek a kabinra hogy elferjen alatta, amit elso korben probalnek elkerulni ;] .

(#129639) pjen válasza Exodion (#129638) üzenetére


pjen
félisten

A sanotechnik, legalábbis az enyém bűzelzárós. Ha felveszed a lefolyó takarót ott víznek kell lenni.

(#129640) Exodion válasza pjen (#129639) üzenetére


Exodion
aktív tag

Ez a CS99 zuhanykabinhoz kapott szifon:

Abban a kis vodorben (:D) marad viz de az legmentesen ugye nem zar, alola meg kiszalad es isten hozta a csatornaszagot. Ehelyezett kene nekem egy masik amiben ugye marad annyi viz hogy ellepje a lyukat es ne legyen csatornaszag a furdoben.

(#129641) pjen válasza Exodion (#129640) üzenetére


pjen
félisten

Minden szifonban a viz zár. Most néztem az enyém is hasonó, tegnap este használtuk és van benne víz. Vagy naponta 1x kéne bele engedni egy kis vizet, vagy megnézni nem e a WC lehúzás szippantja ki. Esetleg egy légbeszívó talán segíthetne. Egy víz szerelővel kéne megnézetni.

(#129642) Atomgeszi válasza Ton-ton (#129629) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Hát ja, ez lesz a megoldás, más ötletünk nekünk sincs.

(#129643) Exodion válasza Exodion (#129640) üzenetére


Exodion
aktív tag

Ha padlo kifolyo lenne akkor a flexibilis csove ellatna a vizaro szerepet. Nekem panelben viszont az oldalfalon a van a kifolyo ahonnan mar suvit is kifele. Szoval nekem egybol kiszalad belole a viz. Ezert keresek olyan szifont ami magaban buzelzaros es nem a flexibilis csove teszi azza.

(#129644) Csaby25 válasza Egon (#129620) üzenetére


Csaby25
senior tag

Nem igazán találok itt Romániában ilyet, hogy "penész lemosó", csak penészgátló alapozó, ezért kérdeztem rá erre. A gyanús részeket mindenképp le Savo-zom előtte...

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#129645) csababarca


csababarca
őstag

van értelme a mennyezethűtésnek, vagy inkább gondolkodjunk egy mennyezeti klímában?
most nem anyagi értelemben kérdezem, mert minden iszonyat drága. :DDD

hanem mondjuk komfort, hőérzet, stb.

iPhone 8 64GB, MacBook Air, Skoda Superb 2012, CRTDI 2.0

(#129646) csemberlen válasza csababarca (#129645) üzenetére


csemberlen
őstag

Egyértelműen a menyezethűtés a komfortosabb. Légmozgás nélkül van hüvös.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#129647) YAS-dude válasza csababarca (#129645) üzenetére


YAS-dude
őstag

Csak akkor gondolkodjatok felülethűtésben, ha a légkezelés is megoldott, különben megjelenhet a páralecsapódás miatti penész a hidegebb felületeken (ez nem szárítja a levegőt, mint a klíma ugye). Komfortra szuper amúgy, de nyilván jóval nagyobb a hőtehetetlensége, mint a levegős hűtésnek. Tehát lassabban hűl le és aztán lassan melegszik vissza.

[ Szerkesztve ]

(#129648) csemberlen válasza YAS-dude (#129647) üzenetére


csemberlen
őstag

Persze jó dolog a légkezelés, de nélküle is van élet. Loxone rendszereket telepitünk. Mérjük a hőmérsékletet, és a páratartalmat, ebből kiszámolja a rendszer a harmatpontot, és beavatkozik. Emeli a hütőviz hőmérsékletét, vagy lezárja az adott helyiség szelepét.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#129649) csababarca válasza YAS-dude (#129647) üzenetére


csababarca
őstag

Azon is gondolkozunk.
Bár iszonyat drága az is, mondjuk egy központi szellőztetés.
De vannak egyhelyiséges szellőztető megoldások is, ahogy keresgéltem ezügyben a neten.

Nem tudom azok mennyire hatékonyak.

iPhone 8 64GB, MacBook Air, Skoda Superb 2012, CRTDI 2.0

(#129650) Atomgeszi válasza csababarca (#129649) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Egy hálószobai szellőztetőt én is tudnék nagyon szeretni.. reggelre nagyon elfogy a levegő. :(

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.