Hirdetés

2024. június 27., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27601) gery2123 válasza Fritz Teufel (#27599) üzenetére


gery2123
őstag

Ah Samsung :)) Hát sajnos a Stock romot ahogy a gyártó megcsinálta szinte csak úgy van esély felrakni. Mobil Odin jó ötlet, de nincs a rendszerfrissítés a menüben? Ja és Heimdall ha nem látja az nem lehet azért mert nincs fent az android adb-tools, és a fastboot csomag?

-- PSN_ID: GerY2123

(#27602) Fritz Teufel válasza N0zer0 (#27600) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Én is qBittorrentet használok, de nálam nem csinálja. A torrentek egy NTFS meghajtón vannak, és először nem tudodd letölteni. NTFS felcsatolva, megoldódott. Amikor újrahúztam a rendszert, először nálam is újraellenőrzött, de ezt kiküszöböltem azzal, hogy előtte beállítottam a célokat qBittorrentben, majd a mentett *.torrent fájlokat csak ezután eresztetem rá. Ekkor már nem ellenőrzött újra. Igaz, most Manjaro 0.8.10-es csinálta és én sem jövök rá, hogy miért.

Attól tartok, Winfos vissza. Az, hogy nem tudok ROM-ot cserélni, az nálam dealbreaker. Minden másra jó volt a Linux :W

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27603) Fritz Teufel válasza gery2123 (#27601) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Előtte root-oltam sajnos. Eltávolítottam és megcsináltam a visszaállítást, hogy tiszta telepítés legyen. Megpróbálom, hátha lefut. Ha nem, akkor Winfos vissza és ennyi volt.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27604) N0zer0


N0zer0
senior tag

Esetleg arra gondoltam, hogy írok egy scriptet, ami minden két órában csinál egy alacsony prioritású dátumos biztonsági mentést /home/felhasználóinév/.config/deluge/state mappáról, mondjuk a /home/felhasználóinév/deluge-mentés/YYYY-MM-DD_HH:MM.zip néven. 2 másodperc alatt, 61KB-ból megúszható, ha csak a szükséges fájlokat mentem, ha mindet, akkor is pár másodperc, és 6MB-os lesz az archívum, lemértem. Lehet, hogy a napi mentés is elég lenne.

[ Szerkesztve ]

(#27605) N0zer0 válasza Fritz Teufel (#27603) üzenetére


N0zer0
senior tag

Wine alatt nem megy a ROM-cserélés?

(#27606) Fritz Teufel válasza N0zer0 (#27605) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Wine-t még nem használtam csak próbálkoztam a PLayonlinux-szal, de nem ment a WoT, így hagytam a fenébe. Ez volt a váltás egyetlen áldozata (azt hittem).

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27607) CloZee válasza gery2123 (#27598) üzenetére


CloZee
aktív tag

Ez nem igaz!
A tabletemen is custom rom van de nincs rá CWM.

(#27608) gery2123 válasza CloZee (#27607) üzenetére


gery2123
őstag

Hát ha én egy costum romot rakok fel, akkor azt vagy twrp vagy cwm alól teszem. Könnyebb, és úgy se az az utolsó rom ☺

-- PSN_ID: GerY2123

(#27609) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Megoldódott a probléma. Visszaállítottam az eredeti állapotot a tableten, eltakarítva a korábbi root nyomait és már jön is rá a frissítés. Gáz, hogy Linux alól nem lehet megcsinálni, így asszem véget ért a szerelem, megy vissza a Winfos hétvégén.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27610) Rimuru


Rimuru
veterán

N0zer0: Zárt bootloader esetén egyáltalán nem triviális feladat másik romot rakni a telefonra. Ismerősöm a tabletjét dd-vel zúzta szét.

Decepticon: Régen talán láttam valamit amivel lehet(et) Samsung telefont flashelni, de pl Sony alatt nincs semmi gond. Sőt Linux alól tudtam csak rootolni, Win 8.1 nem szerette a telefont. Amúgy wine-vel nem hiszem hogy menne, viszont Virtualboxban egy Windows segítségével simán meg lehet csinálni.

Vigyázat, csalok!

(#27611) _Dumber_ válasza Fritz Teufel (#27603) üzenetére


_Dumber_
őstag

Te minden problémánál vissza akarod tenni a wint?
Itt a válasz

(#27612) CloZee válasza gery2123 (#27608) üzenetére


CloZee
aktív tag

Ez oké, de a tabletemre nem létezik CWM.

(#27611) _Dumber_: Ez a fétise :D

[ Szerkesztve ]

(#27613) Fritz Teufel válasza _Dumber_ (#27611) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Köszi, legközelebb onnan fogom megcsinálni. Elmúlt a mérgem, már vissza is állítottam a tabletet és a frissített rendszer van üzemben. :))

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27614) N0zer0 válasza Fritz Teufel (#27613) üzenetére


N0zer0
senior tag

Amíg nem oldod meg Linux alól azt az Andoridos variálást, addig csináld virtuális gépről. Szerintem csak átmeneti lesz, meg fogod tudni oldani. Hihetetlen lenne, ha pont Linux alatt nem lehetne megcsinálni.

(#27615) Fritz Teufel válasza N0zer0 (#27614) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Holnap még tovább nyúzom a témát, mert a felcsatolás sem jön össze. Csak Nautilussal férek hozzá úgy, mintha pendrive lenne. Krusader látja, de valami brutál módon eldugva csatolódik fel és csak olvasás jogom van. Megpróbálom majd beírni esetleg fstab-ba, nem tudom.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27616) MurdR


MurdR
veterán

A különböző desktopra szánt disztribúciók általában telepítés után egy alapértelmezett felülettel indulnak, de ha ki akarunk próbálni valami mást, a grafikus felületet le is cserélhetjük.
Ubyegon által ajánlott könyv

Ezt ubuntun is meg tudom tenni így kezdőként nextnextnextnext-tel, vagy inkább maradjak még ami most van mert csak összezavarna? :D

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27617) Rimuru válasza MurdR (#27616) üzenetére


Rimuru
veterán

Simán meg tudod tenni, ha telepítesz valami mást akkor a bejelentkező képernyőn (display manager) tudsz váltani a felületek között. Azzal számolj hogy némelyik helyigényes lehet (pl.: KDE). A zárójelbe tett az elvileg nem csak a felületet rakja fel hanem az összes olyan csomagot amit megkapnál akkor ha alapból *ubuntut telepítettél volna (ha nem így van majd az Ubuntusok kijavítanak).
Pár példa:
sudo apt-get install kde-full (vagy kubuntu-desktop)

sudo apt-get install lxde (vagy lubuntu-desktop)

sudo apt-get install xfce4 (vagy xubuntu-desktop)

Vigyázat, csalok!

(#27618) _Dumber_ válasza MurdR (#27616) üzenetére


_Dumber_
őstag

Tedd csak meg. Ez az első lépés a szikla széléről.

Ha valakinek nem elég a gyári feltelepített kinézet, vagy DE, akkor elkezd másikat telepíteni.. ez az első dominó.. aztán elkap a gépszíj és nincs menekvés... :).. linuxguru leszel Te is :DDD

[ Szerkesztve ]

(#27619) MurdR válasza _Dumber_ (#27618) üzenetére


MurdR
veterán

& Colomb: köszi :D
Akkor hogy teljesen világossá váljék: A rendszerem marad Ubuntu, csak a grafikus felületet cserélem le? A rendszermag akkor nem változik.

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27620) Rimuru válasza MurdR (#27619) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, ugyanaz marad a core. A grafikus felületet se cseréled le teljesen (választhatsz hogy melyik induljon), az eredeti is megmarad (addig amíg nem törlöd le).

Vigyázat, csalok!

(#27621) N0zer0 válasza MurdR (#27616) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, meg tudod tenni, jó válaszokat írtak neked. Egyet nem ajánlok: Ubuntura, vagy Linux Mint MATE/Cinnamonra LXQt-t vagy KDE-t ne tegyél fel, mert ez Qt-s csomagokkal dolgozik, míg az Ubuntu Unityje pl. Gtk-s. Az eredmény az lesz, hogy lesz egy hányadékul kinéző, félig Qt-s, félig Gtk-s rendszered, az alkalmazások rondák lesznek, és lesz vele egy csomó szívás. Viszont más ablakkezelőt nyugodtan feltehetsz: Openbox, LXDE, Xfce, Enlightenment, Gnome, MATE, Cinnamon, stb.. Kiadod azokat a parancsokat, amit írtak. Miután feltelepült, kijelentkezel a munkamenetből, megkapod a bejelentkező képernyőt. Azon a bejelentkezési ablaknál lesz egy embléma, arra rákattintasz, legördül egy menü, és ott kiválasztod az új felületet, hogy azzal induljon. A rendszer esetleg ilyenkor megkérdezheti, hogy ez az új felület legyen-e az alapértelmezett, arra nyomhatsz igent. Nem nagy szám végül is, kísérletezz. Szinte bármelyik felület jobb, mint az Unity, ami alapértelmezetten van az Ubuntuban.

[ Szerkesztve ]

(#27622) Siriusb válasza Fritz Teufel (#27593) üzenetére


Siriusb
veterán

Google a barátod, pl. [link]

(#27623) _Dumber_ válasza N0zer0 (#27621) üzenetére


_Dumber_
őstag

Alapvetően MurdR-nak szól:

És ezután az jön, hogy megtetszik valamelyik felület, és rájössz, hogy lehet ezt közvetlenül Unity nélkül is felrakni, mert az jó.. és mondá a fórum, hogy igen.. keresd meg a megfelelő ubuntu alapú linuxot és használd.. (pl. Lubuntu, Xubuntu, Kubunti, Gubuntu, Mint, Elementary)... majd rájössz, hogy van élet az ubuntun kívül is.. majd rátalálsz más distrokta.. (pl: OpenSuse, Mageia, Manjaro, Fedora...)...
Majd rájössz, hogy lehet ezt minimalistában is.. mert már tudod, hogy mit akarsz és mi kell neked.. valamint a tudásod is meglesz telepteni és válogatni.. és jön a Debian-minimal, vagy Arch...
És ezeken felül is van élet... ez már a hardcore szint.. ide én még nem nyertem bebocsátást :)

[ Szerkesztve ]

(#27624) Vladi válasza MurdR (#27616) üzenetére


Vladi
nagyúr

"nextnextnextnext-tel,"
nem. Mert annál egyszerűbb módja van. Nem kell letölteni, meg keresni meg anyámtyúkja.
Előveszed a csomagkezelőt - mert ugyebár már tudod mi az :P - aztán... felteszed. És kész. Belépésnél meg kiválasztod, hogy akkor most melyik is legyen.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27625) BoB válasza N0zer0 (#27621) üzenetére


BoB
veterán

Sosem értettem KDE alatt miért okoz ez mindenkinek olyan hatalmas problémát...

Egyszerű menü klikk-klikk és lám csodát nem ronda a GTK-s alkalmazás.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27626) tvamos válasza _Dumber_ (#27623) üzenetére


tvamos
nagyúr

Vagy mint en...
Minel tobb feluletet kiprobalok, annal kevesbe vagyom masra, mint az LXDE.
Tenyleg megszunik? Vagy mit olvastam... hogy nem fejlesztik tovabb, mas lesz helyette...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#27627) lionhearted válasza _Dumber_ (#27623) üzenetére


lionhearted
őstag

Szóval, akkor aki Ubuntu-t használ, az csak és kizárólag kezdő lehet. És Ubuntu-minimal sem készült soha. Így kell értelmezni?

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#27628) BoB válasza tvamos (#27626) üzenetére


BoB
veterán

Összeolvad a Razor-QT -val. LXQT az új név. Egyelőre még nem stabil.

Szvsz csak előnyére válik.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27629) _Dumber_ válasza lionhearted (#27627) üzenetére


_Dumber_
őstag

Én nem mondtam, hogy csak kezdő lehet az ubuntu felhasználó..

A folyamat arról szólt, hogy kipróbálható minden, és ami a legszimpatikusabb lesz, az marad meg az egyénnek. Ez akár az Ubuntu is lehet. Olyan ez, mikor a kisgyerek egyre jobban felfedezi a világot..
Lakás - Utca - Város - Ország - Föld.. Majd eldönti, hogy hol is akar élni (én még mindíg a szülövárosomban..)
Tény ugyanakkor, hogy a legjobban ismert , az az Ubuntu. Az esetek nagy töbségében a kezdő ezt (esetleg OpenSuset-t ) rak fel elsőnek..
Akinek megtetszik az marad is ennél.. (végül is használható.. ) ;]

[ Szerkesztve ]

(#27630) #82679040 válasza tvamos (#27626) üzenetére


#82679040
törölt tag

Ha jól tudom mind2 felületet fejlesztik tovább de,hogy hosszabb távon mi várható azt passzolom.Sanszos,hogy az lxde eltűnik szépen lassan.
Vagy ha úgy tetszik csak átkeresztelődik lxqt-ra.Ha jól összehozzák a dolgokat nekem végül is tök mind1 ,hogy hívják.

[ Szerkesztve ]

(#27631) Jester01 válasza BoB (#27628) üzenetére


Jester01
veterán

Nekem valahogy a "lightweight" és a "qt" nem passzol össze, de biztos csak előítélet :B

Jester

(#27632) #82679040 válasza _Dumber_ (#27629) üzenetére


#82679040
törölt tag

Ubuntuval kezd, aztán áttér Mintre ami DE-n kívül nem sokban különbözik az Ubitól és buguntunak kezdi hívni az ubit,majd választ valami rollingot és és az egész ubi vonalat "lesajnáló megvetéssel pocskondiázza".
:C Vicces dolgok ezek.Szerencsére én nem fogok eljutni-e csodás fejlettségi szintre.
(persze disztrók jönnek-mennek a gépemen ha épp olyanom van de még egyik se telepített antiubi.rpm-et, vagy az egydistromindfelett.deb-et)

(#27633) lionhearted válasza _Dumber_ (#27629) üzenetére


lionhearted
őstag

Csak egyértelműen leírtad, hogy ha meglesz a tudás, akkor jön az Arch vagy a Debian. :U

Kár skatuláyzni az embereket, főleg ha ilyen kevés linux user van, és kezdő, vagy más egyéb címkével ellátni. Végső soron mindegyik ugyanarra a kernelre épül, és nagyon, de nagyon hasonló csomagokkal. Nem gondolnám, hogy a betöltő logó bármit is elárulna az emberről, vagy a tudásáról. Inkább az, hogy hogyan használja, mit hozott ki belőle.

Ui: Igen, a legjobbak azok a MINT-es arcok, akik megvetéssel kezelnek minden Ubuntu-st, meg értetlenkednek, hogy az egyáltalán hogy maradhatott fent... Aztán valójában ő is azt használja.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#27634) kispx válasza Jester01 (#27631) üzenetére


kispx
addikt

Kicsivel többet fogyaszt. De szerintem nem vészes.

(#27635) N0zer0 válasza #82679040 (#27632) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nincs baj az Ubuntuval sem, semmivel nem bugosabb, mint a többi, talán azért olvasni több bugról és panaszról vele kapcsolatban, mert többet is használják és főleg kezdők, akik nem boldogulnak az egyszerűbb dolgokkal sem. Egyébként teljesen használható disztró lenne, ha nem erőltették volna bele azt a fostos Unityt, bár ismerek pár embert, akinek meg tetszik, hogy a Macre hajaz a cucc. Az Unity miatt kezdőknek én mindig Mintet ajánlok, azzal nincs semmi baj.

(#27636) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Az nálam tény, hogy hibaüzenettel nem találkozom, mióta nem Ubuntut használok. Nem viccelek, azóta egyetlen egy hibaüzenetet nem láttam. Ubuntu alatt volt, hogy úgy indult a rendszer! Szerintem ezért lett Buguntu a csúfneve. Az is tény, hogy Debian is volt fent nálam és ott sem volt hibaüzenet, pedig az az alapja a Bug izé Ubuntunak. Aztán meg az is tény, hogy az Ubuntu rengeteg usert hozott az Opensource mozgalomnak és ezt nem szabad elvitatni tőle. Igaz, én személy szerint ezt tartom az Ubuntu küldetésének: megismertetni a Linuxot, majd úgy is vált a többség, ha belejött. 12 év után tértem vissza a Linuxhoz és engem is az Uborka hozott vissza.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#27637) MurdR


MurdR
veterán

NA újra itt :D
A csomagkezelőt már tudom hogy mi, de ha beírom a kezelőbe hogy Synaptic akkor nem dob fel lehetőséget. Hol keressem?

Ohh, átsiklottam rajta, fel kell tenni. Máris intézem. Vagyis csomagkezelem. :D

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27639) #82679040 válasza MurdR (#27637) üzenetére


#82679040
törölt tag

Mit szeretnél telepíteni? A synaptic a csomagkezelő! Synaptic csomagkezelő! Elindítod megadod a root jelszavát és rákeresel arra amit telepíteni akarsz. Átnézed a találati listát ha több van ,van a csomagokhoz leírás ha rájuk klikkelsz és telepíted a neked megfelelőt.

(#27640) BoB válasza #82679040 (#27639) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem pont a synaptic-ot akarja feltenni. A csomagkezelőt! :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27641) CPT.Pirk válasza Buster17 (#27638) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Linuxal nem írsz önéletrajzot, max valamilyen szövegszerkesztő programmal. ;)

Esetleg meg kellene nézned a saját mappádat, nagy valószínűséggel oda mentette. Meg persze lehet keresést is indítani, csak tudod milyen néven mentetted el a fájlt. "evvel a foschal" :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27642) MurdR válasza CPT.Pirk (#27641) üzenetére


MurdR
veterán

Na most leszedtem egy AEWM nevű "skint"-t a csomagkezelőből, ami elvileg win 3.1-hez hasonló kinézetet ad a rendszernek. A telepítés sikerült, hogy tudom én ezt használni?

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27643) CPT.Pirk válasza MurdR (#27642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom mit használsz, nem követtem. De nyilván van benne olyan beállítási lehetőség, ahol a témát lehet kiválasztani. Amúgy az igen, majd tegyél fel képet róla, milyen az a win 3.1 kinézet nálad. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27644) #82679040 válasza BoB (#27640) üzenetére


#82679040
törölt tag

:))

@MurdR

Ha nincs fenn alapból synaptic akkor valami más szoftverközpont biztos van fenn.
Ha nincs,vagy ha ... terminal akkor sudo apt-get install synaptic ha debian,ubuntu alapú distro.

[ Szerkesztve ]

(#27645) MurdR válasza CPT.Pirk (#27643) üzenetére


MurdR
veterán

Ubuntu 14 van fenn (azthiszem) :D

max4o4: köszi túl vagyok rajta :DDD

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27646) BoB válasza MurdR (#27645) üzenetére


BoB
veterán

Unity tweak tool-t tedd fel, abban lehet témát állítani.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#27647) MurdR válasza BoB (#27646) üzenetére


MurdR
veterán

Megtörtént.
Hol kéne megtalálnom az említett aewm-et? A témák között nincs ott.

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27648) #82679040 válasza BoB (#27646) üzenetére


#82679040
törölt tag

Az a aewm egy minimalista ablakkezelő X11-hez.

@MurdR
Kijelentkezés és loginnál átállítod az ubuntu iconra kattintva a kívánt felületre.

(#27649) MurdR válasza #82679040 (#27648) üzenetére


MurdR
veterán

Ami azt jelenti, hogy...?
Áh, a hszed második része kimaradt. :B
Most átváltottam rá, de nem akar betölteni a rendszer. :D
Eljut addig, higy betöltsön az ubuntu felirat alatta a 4-5pöttyel, és fekete képernyőm van csak egy egérrel. :((

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#27650) MurdR válasza MurdR (#27649) üzenetére


MurdR
veterán

Sikeresen megöltem a rendszert az első Synaptic használatom után. :DDD
Harmadjára indítom újra, ez srácok nem fog betölteni, de nem is erőlködik.

A jelszókérésig sem jut el.

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.