Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12651) Lompos48 válasza totya694 (#12650) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Annak még rosszabb a hatásfoka, mint a szelénnek. :K

(#12652) totya694 válasza Lompos48 (#12651) üzenetére


totya694
őstag

De egy csöves erősítőhöz jobban "illik" :B mint pl. eldugva 2db(vagy 4db) 1N4007

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#12653) Lompos48 válasza totya694 (#12652) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Erre 2 kommentár:

1. A diódák simán verik a csövet egyenirányításban: Jól emlékszem, EZ80 max 100mA?, és nem fűtenek el hiába kapásból 2W-ot.

2. Anódfeszültségnak nem is jó a diódás egyenirányítás, mert a bekapcsolás pillanatától szívja/tépi nagy térerővel a katódok BaO bevonatát, még mielőtt az felhevülne. Ezért "illik" az anódtápot késleltetni.

(#12654) totya694 válasza Lompos48 (#12653) üzenetére


totya694
őstag

Ez így igaz :K
Vagy 2db főkapcsolóval látja el a csövest.Amúgy beszéltük egyik barátommal,hogy pl. egy higanygőz egyenirányító cső ha nincs kellő képen felfűtve akkor átüt.Magyar adócső gyártól van 2db 4Q 025

Üdv:Attila

(#12655) totya694 válasza Lompos48 (#12653) üzenetére


totya694
őstag

Ilyenek mellé szántam
[link]

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#12656) totya694 válasza totya694 (#12655) üzenetére


totya694
őstag

De nem hiszem,hogy valaha is fogok ezekkel a csövekkel építeni valamit is.

Üdv:Attila

(#12657) Lompos48 válasza totya694 (#12656) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy látványos, eredeti kandallót. :)

(#12658) totya694 válasza Lompos48 (#12657) üzenetére


totya694
őstag

Ez nem ki mondottan a rendeltetés szerű használata a GK-71-nek ;]

Üdv:Attila

(#12659) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#12653) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

EZ80 az 80mA-es, és az a teljes cső árama, a benne lévő két "diódát" egyben nézve.

Csináltam ilyennel anódfesz késleltetést, de túl sok csövet és elfűtött energiát eredményezne ezt 1-2 csatornánként megcsinálni, többcsatornás csövesnél.
Ellenben állítom, hogy ha ott van a cső az anódkörben, attól kicsit másabb, talán lágyabb lesz a hang.

Van 1-2 komolyabb egyenirányító cső, de azoknak meg mindenféle extrém fűtése van, meg ritkák. Ezekkel a kis csövekkel meg graetz hidat max 2 csatornáig lehet megcsinálni, azt is csak kis teljesítményű csövesnél.

Jah a fentiek PCL, ECL86 Single Ended kapcsolásra vonatkoznak nálam. Most a héten vége a melónak, remélem jutok valamire a csövekkel. Nem tiszta még a visszacsatolás hogyanja, mert ha van, akkor szeret oszcillálni, ha nincs, akkor meg nekem kell valamit csinálni a vonali szintű bemenettel, hogy ne ordítson a legkisebb jelre...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12660) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#12659) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hatalmas hülyeséget voltam képes korábban leírni, a hasonlítás 2 oldalára pozicionáltam a csöves meg diódás egyenirányítást. Hát az EZ80 mi, ha nem dióda? Én hülye! Ezért megkövetek mindenkit, aki olvasta. Tudom, hogy értettétek a mondanivaló "rejtett" tartalmát, de akkor is.

...túl sok csövet és elfűtött energiát eredményezne ezt 1-2 csatornánként megcsinálni...

Valószínű egyszerűbb olyan esetekben, ahol közösen van megoldva/lehet megoldani fűtést és anódfeszültséget egyaránt. Itt képbe jöhetnek akár a relék is.

...visszacsatolás hogyanja, mert ha van, akkor szeret oszcillálni...

Túlságosan régen volt, amikor én csöveket tanultam/használtam ahhoz, hogy az ismeretek csak úgy előjöjjenek. De arra még emlékszem, hogy a gerjedés jelentős probléma (te már többször említetted az erősítés-gerjedés problémádat), és pontosan az erősítés "kordában tartásával" kezelhető, amit a negatív visszacsatolás old meg. És arra is emlékszem, hogy néha bizont sokat nyom a latban még az alkatrészek geometriai elhelyezése is.

Kíváncsi vagyok/leszek hogy haladsz majd az építéssel/teszteléssel. :K

(#12661) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#12660) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most nekem a köv lépés az, hogy kiszedem az anódköri EZ80-akat, és oda valami rendes anódfesz késleltetést teszek, a graetz hidat meg valszeg Shottkey diódákból fogom csinálni, mert elvileg azok a gyors működésük miatt kevésbé engedik át a hálózati zavarokat, az egyik szakkönyv szerint.
Aztán az lesz, hogy változtatható értékűre csinálom meg a visszacsatolást, valamint pontosan beállítom ismét a munkapontot A osztályba, a megváltozott anódfesz miatt. Aztán csak kialakul valami, és akkor már lenne 5 csatornám, onnan már csak a mélynek a PP kapcsolását kell megépíteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12662) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#12661) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...a gyors működésük miatt kevésbé engedik át a hálózati zavarokat, az egyik szakkönyv szerint...

Hol olvastad? Tény, hogy a Schottky sebessége miatt meg az alacsony VF értéke miatt kevesebb kapcsolási zajt generál, de a zaj átengedése szempontjából szerintem fordítva áll a dolog, minden "átfütyül rajta, még a parazita kapacitása is sokkal kisebb, mint egy mezei diódának.

[ Szerkesztve ]

(#12663) totya694 válasza Lompos48 (#12662) üzenetére


totya694
őstag

Én is olvastam már érdekességeket(amire mások azt mondták,hogy hülyeség)

Üdv:Attila

(#12664) totya694 válasza Lompos48 (#12662) üzenetére


totya694
őstag

Volt,hogy a hajam is égnek áll pedig annyi van mint az avatarom-nak :P

Üdv:Attila

(#12665) Lompos48 válasza totya694 (#12663) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én ilyet nem mondtam/mondok. Rendelkezek egy akármekkora ismeretmennyiséggel. Ez nincs benne. Következtetéseim mást diktálnak. Azért elfogadok újakat, szeretek tanulni is...

(#12666) totya694 válasza Lompos48 (#12665) üzenetére


totya694
őstag

Nekem is van még mit tanulnom :B

Üdv:Attila

(#12667) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#12662) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt hiszem, hogy az Ágoston könyvben volt, de ha nem ott, akkor a John Leansey Hood könyvben. Egész pontosan azt írták, hogy "bedarálják" a hálózati zavarokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12668) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#12667) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Érdekes! Megnézném nagyon, de itt nincsenek forgalomban. Majd még érdeklődök. Kösz!

(#12669) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#12668) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha időben hazaérek melóból holnap, akkor megnézem majd. Elvileg valamilyen formában megvan a két könyv nekem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12670) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No meg is van. Az Ágoston könyvben (Audiofil erősítők építése) van a 48-as oldalon:

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12671) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#12670) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Köszönöm. Megint tanultam valamit. És megvan a "second source" igazolása is a problematikának.
A magyarázat nem darálásról szól, de az itt már mindegy. :)

[ Szerkesztve ]

(#12672) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?
Mit lehet benne konkrétan tisztítani?
Az addig rendben, hogy ékszereket, meg CD/DVD lemezeket, ilyen apróságokat.
De pl kisebb trafókat, IC-ket, hűtőbordákat, esetleg processzort, memóriát?

Mit gondoltok?

Előre is köszi!

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#12673) joecontra


joecontra
addikt

Hali!

Lenne egy érdekes kérdésem. Egy régi TV-re amin csak antennabemenet van, a kapcsolási rajz birtokában lehetne RGB Scart bemenetet építeni?

Üdv,
J

(#12674) Lompos48 válasza PH-User (#12672) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Félóra múlva majd jövök majd egy "mesével".

(#12675) fenergie84


fenergie84
addikt

Újra itt :D
Van egy kis gondom megint :DDD
A Mini PCI-e kártyára akarok bekötni még mindig egy SATA kábelt.
Az itt látható oldalon rajta van minden: [link]
Viszont nekem nincs olyan SATA kábelem, amiben lenne "föld kábel", csak az adatnak 4 szál.
Kérdés, h ez gond lehet-e?
Mivel a gépemet megjárt kábelről van szó így feltételezem, hogy anélkül is működne...
Vélemény?

(#12676) Lompos48 válasza PH-User (#12672) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Van.

Ez egy olyan cucc, amivel nagyon rejtett helyekről lehet például akár évek alatt lerakódott koszt vagy egyebet kimosni. Általában nem vízben, hanem valamilyen oldószerben (alkohol, aceton, triklóretilén, széltetraklorid stb) történik a folyamat.

Általában egy fémvályú aljára szerelt 1-2 piezoelemmel van felszerelve, a vályú "rá van hangolva" az üzemi frekvenciára. A frekvencia 30-40 kHz körül van, amit modulálnak egy alacsonyabbal (ez lehet az adatok közt megadott 42Hz, ahol nem TETSZIK nekem, hogy az üzemi nincs megadva).

Legszemléletesebb számomra egy fémből készült óralánc mosása volt, ami ugye száz körüli ökis alkatrészből van összerakva, amik mozgásban koptatják egymást. Mosás közben fekete füstként áramlott ki a fémpor mindenhonnan, mai napig magam előtt látom.

Én CD-t nem mosnék vele, mert egy lavórban is leázik róla a fémbevonat (as'szem tegnap volt szó róla). Trafót se, mert a löttyöt úgy berázza a menetek közé, hogy utána képtelenség kiszárítani. IC-t, memóriát, processzort ugyancsak nem. Ezekben az összeköttetések a lábak és a csip között "odaforraszott" milliméternél rövidebb 10 mikron vastagságú aranyszálakkal történik, amik nem tudom hogy viselnék a rázást.

[ Szerkesztve ]

(#12677) CPT.Pirk válasza PH-User (#12672) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ajánlom a fékfelületek mosásra szolgáló azonnal párolgó spréket, mint pl. a Textar cuccok, bármelyik autósboltban kapni. Gyak. nincs olyam, amit ne szedne le, pc téren is tökéletes, pl.procira rákeményedett paszta is lefolyik rögtön tőle.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12678) mezis válasza PH-User (#12672) üzenetére


mezis
nagyúr

Én az Aldiban ennél sokkal olcsóbban vettem egy kinézetre pont ilyet (3 év garanciával).

Modell: GT 7810A.
Teljesítményfelvétel: 50 W
Tisztítási frekvencia: 42 kHz
Tartály űrméret: : 600 ml
Tömeg : 1000 g
Méretek: : kb 21 x 16 x 12 cm

Az internetes hirdetésen valószínű téves a 42 Hz. Lemaradt a kiló.

Ékszerek, vízálló karórák, szemüveg,..... tisztítására való.

Csak vízzel használható, vegyszerrel nem. (Én óraszerkezetet tisztítottam benzinnel úgy, hogy a vízbe tettem egy lezárható tégelyt, abba a benzint. Nagyon figyeltem, hogy mennyire párolog a benzin, nehogy tűz, robbanás legyen.)

Határozottan tiltja az írható, újraírható CD-k tisztítását.

Billentyűzet gombjainak a tisztítását is nagyon hatékonyan végezte.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#12679) PH-User válasza Lompos48 (#12676) üzenetére


PH-User
addikt

Aha, köszönöm a kimerőtő választ.
Akkor úgy gondolom, hogy ennyi pénzt felesleges kiadni érte, főleg, hogy csak vízzel működhet és elég kicsi is.
Egyébként jó találmány, csak...

CPT.Pirk - Sokféle anyaggal szoktam én is mosogatni, csak kíváncsi voltam, hogy talán lehet-e ezzel ilyet végezni. Köszönöm a válaszod.

mezis - Akkor ezzel is beigazolódott nálam, hogy nem egy olcsó hely...
Akkor leginkább ékszerek tisztítására jó. Hm. Köszönöm neked is a reagálást.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#12680) totya694 válasza PH-User (#12679) üzenetére


totya694
őstag

Volt,hogy kaptam egy AM2-es alaplapot mert rossznak hitték hol ott csak fém alapú(ezüst színű) hővezető pasztával összekenték a proci foglalatot.
Mint ahogy fentebb iis olvasható volt féktisztító spray meg kis ecset és jó is lett.(igaz ráment vagy fél kupa de akkor még volt áruk és megérte)

Üdv:Attila

(#12681) totya694 válasza PH-User (#12679) üzenetére


totya694
őstag

Szoktam is javasolni,hogy inkább a hagyományos hővezető pasztát használják mint sem a fém alapú könnyen végzetes zárlatot okozható pasztákat.
Az egy értelmű,hogy "jobb" a hővezető képességük de sok gagyi van amelyek nyúlnak/folynak és nem lehet őket kordában tartani.Nagyobb hűtőt kell feltenni ha szükséges.

Üdv:Attila

(#12682) totya694 válasza totya694 (#12681) üzenetére


totya694
őstag

Most nekem is lenne egy kérdésem.
Van egy Benq Q7C3 hibás monitorom és sok érdekességet produkál.
Hibája: nem dolgozott az inverter mert 1db 2SC5707 tranyó zárlatos volt.Kicseréltem párba de semmi változás.Majd nyomoztam a tápján és "csak" 5 és 3,3V-ot találtam.
A kapcsoló üzemű táp kis tarfóján csak egyik kivezetés páron tudok feszültséget mérni de 12V 2W-os izzóval terhelve pulzál az izzó fénye :U
A belseje hasonlít erre a DELL belsőségre
A táp részen megvan a 12V-os stab IC-nek a helye "de" nem is volt még gyárilag se bekötve.
Valakinek esetleg tapasztalat ezzel a típussal kapcsolatosan?

Üdv:Attila

(#12683) Lompos48 válasza totya694 (#12682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szervíz könyvében van nagyon szép részletes rajz. Kell bele a 12V-os IC. :K

Vagy itt.

Vagy adj egy email címet és postázom.

[ Szerkesztve ]

(#12684) Lompos48 válasza totya694 (#12682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elment mail-ben.

[ Szerkesztve ]

(#12685) totya694 válasza Lompos48 (#12683) üzenetére


totya694
őstag

1000 hála és köszönet :R :R :R
Már a kapcsolási rajzokat nézegetem.

Üdv:Attila

(#12686) totya694 válasza Lompos48 (#12684) üzenetére


totya694
őstag

Azt is köszönöm :R :R :R

Üdv:Attila

(#12687) moha21


moha21
addikt

Üdv! Adott egy laptop töltő, ami iszonyatosan melegszik. Ennek van valami tipikus hibája?

Kapcs. üzemű cucc, primer puffer nincs, képet este tudok rakni. Van benne 1 trafó a kimeneten 2 25V-os kondi. Meg ugye vmi tranzisztor ami megszaggatja a HF trafónak a jelet. Kb ennyi. A töltőn a kimeneti vezeték cserélve lett., de normálisan.

Amúgy 19V ~ 5A körül van, és mérve is ennyit mutat.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#12688) Lompos48 válasza moha21 (#12687) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valószínű a specifikáció határán van, ennyire volt tervezve. Esetleg a fogyasztás nőhetett meg valamiért? Eddig nem nagyon tapasztaltam olyan kb. 50 foknál melegebb laptop adaptert. Megoldás nem nagyon van rá. Azért ha kibontod, nézd meg mi fűti úgy fel, hátha néhány négyzetcenti borda belefér még (nem valószínű). Érdemes megnézni azt is, hogy nem-e száradt ki a pasztája itt-ott, összehasonlítva (ha lehet) komponens és borda hőmérsékletét.

(#12689) moha21 válasza Lompos48 (#12688) üzenetére


moha21
addikt

Ezt úgy képzeld el, hogy műanyagon keresztül forró volt. Na leszedtem a műanyagot, ugye van a fémborítás, ami egyben vezeti is a hőt, de azt is lehetetlen kézzel fogni kb. 3-4 perc után. Most aktív hűtéssel "megoldottam a gondot", de ez nem járható út.

Valóban meg kellene mérni mennyi áramot adhat le, de most nincs mivel. :(

Ja az egész egy nagy borda. Frissen pasztázva.:(

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#12690) joecontra


joecontra
addikt

Valaki erre?

Üdv,
J

(#12691) Peter789 válasza fenergie84 (#12675) üzenetére


Peter789
senior tag

szia! a differenciális átvitel miatt elegendőnek kell lennie a 4 szálnak is, a földnek az árnyékolás miatt kellene ott lennie

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#12692) fenergie84 válasza Peter789 (#12691) üzenetére


fenergie84
addikt

Köszönöm, közben találtam itthon egy olyan kábelt amiben van 3 szál föld is...szóval megoldódott :D

(#12693) totya694 válasza fenergie84 (#12692) üzenetére


totya694
őstag

Én azért lehetőleg a klipszes(kapoccsal záródó) SATA kábeleket részesítem előnybe.például vagy a Gigabyte alaplapok mellé adott példányok.Találkoztam már több ízben is "olcsó" SATA kábelből származó hibával.

Üdv:Attila

(#12694) fenergie84 válasza totya694 (#12693) üzenetére


fenergie84
addikt

van ilyenem is, de az nem földelt, amit szétvágtam, az tökéletes lesz a célra, a notiban amúgy sincs sok hely, valamint elmozdulási lehetősége...

(#12695) totya694 válasza fenergie84 (#12694) üzenetére


totya694
őstag

Sőt ha még a hézagokat is kinyomkodod FBS-el ;] (csak vicc volt)

Üdv:Attila

(#12696) fenergie84 válasza totya694 (#12695) üzenetére


fenergie84
addikt

:D még csak az kellene :D
Így is éppen hogy felmegy a hátlap a gépre, nagyon sakkozós a kevés hely miatt...

(#12697) totya694 válasza Lompos48 (#12688) üzenetére


totya694
őstag

Szép napot!
Nos a rajz sokat segített amit ez úton is köszönök még 1x :R de a hibája még mindig nincs meg és ahogy nyomozgattam nem is lesz.Ez a monitor elektronika már már sokkal jobban túl van bonyolítva a kelleténél.
17V-os tudok mérni az inverter biztosítékon de amikor bekapcsolom a monitort ez az érték vissza esik 5-6V-ig(amikor a neonokat próbálja indítani).Maguk az inverterek jók(külön adtam nekik áramot és dolgoztak ahogy kell)
Már a blokk séma alapján sem egyszerű a felépítése(minden szabályzó és regulátor hatással van a másikra)
Azért nincs benne gyárilag 12V mert az inverter IC szabályoz egy FET-es ÁK-t ami a 17V-ból gazdálkodik.

Üdv:Attila

(#12698) Lompos48 válasza totya694 (#12697) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sajnálom! Pedig majdnem annyira örültem a rajzoknak, mintha nekem kellettek volna. :)

[ Szerkesztve ]

(#12699) totya694 válasza Lompos48 (#12698) üzenetére


totya694
őstag

Még rászánok egy kis időt...
Már az inverter szabályzó ák-t is átnéztem tranyók jók de FET-et nem tudom kimérni.
Még a végén azt csinálom mint régebben 1x :B vettem egy PC ház megvilágító neon set-et és az inverterét felhasználva már ment is monitor éveken keresztül.(szabályozni nem kellett a fényerőt de kb 2-2500Ft-ból meg volt és működött. :B
"A cél szentesíti az eszközt"

Üdv:Attila

(#12700) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Az mit jelent egy ellenállásnál, hogy 1k5? 1kohm-os gondolom, de mi az 5? Az, hogy 5%-os?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.