Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#36101) JNashville válasza Bodz (#36099) üzenetére


JNashville
senior tag

Kár érte és béke poraira akkor. Megszolgálta az idejét. Köszi a válaszokat.

MARVEL AT HIS MIGHT!

(#36102) Doky586 válasza JNashville (#36095) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor NE legyen rákötve gáp induláskor.. Ez ilyen egyszerű.. :K

(#36103) Frawly válasza JNashville (#36095) üzenetére


Frawly
veterán

Nyugodtan kidobhatod. Halott SSD-ről senki nem fogja a személyes adataidat lelopkodni. Ha nagyon paranoiás vagy, szereld ki az SSD nyákot a 2,5 colos házából, és törd össze kalapáccsal vagy hasonló megoldással. Vagy a NAND chipet leforrasztod róla, és használod dísznek kilógatva, mint mások a CD-t.

A sima 840-esek sajnos megdöglenek egy idő után, ez most kezd tömegesen előjönni ennyi év után a topikban. A Samsung eddigi leggyengébb szériája. Sokat már úgy se ér, nem drágák az SSD-k, lement az áruk. Nem tragédia, ha beadja a kulcsot, főleg, ha ilyen hosszú idő után, azért sok éves modell már.

A mai háttértárak nem javíthatók már, se szoftveresen, se hardveresen. Ha megdöglött és nincs már rá gari, csak a kidobás marad. Vagy hogy elteszed emlékbe a vesekő vagy hasonló mellé :D

[ Szerkesztve ]

(#36104) Frawly válasza phoenix64 (#36092) üzenetére


Frawly
veterán

Nézd meg mi az a folyamat, amihez 150 MB/sec van írva. Innen nem látszik, takarja a másolás ablaka a screenshoton.

De lehet meg is van a hiba, szoftveresen fogja valami az SSD-t, valami vírusirtó vagy egyéb, azért lassul be. Sokszor még a feladatkezelő sem mutatja jól a lemezterheléseket. Ilyen nálam is van, hogy Win10 tekeri a lemezt, 100% lemezhasználat, közben meg ha Feladatkezelővel nézem, olyan nagyon intenzíven egyik folyamat sem ír, hogy 100% legyen, max ilyen 4-10 MB/sec-kel. És biztosan nem SSD, mert többnél is előjön, meg HDD-vel is előjött. Igaz nálam ilyen 4 MB/sec-re egyik SSD sem lassul be, ahogy nálad.

Amit még megpróbálnék, hogy a disabledeletenotify engedélyezésével tiltanám a TRIM-et, csak tesztképpen, úgy belassul-e.

[ Szerkesztve ]

(#36105) Ciccuka válasza JNashville (#36098) üzenetére


Ciccuka
veterán

Próbáld ki másik (más paraméterű) gépben is.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#36106) MCs88 válasza Emperor_ (#36091) üzenetére


MCs88
aktív tag

Így egy nap alatt, egyelőre még nem nőtt a száma a hibáknak.

Én ezzel kapcsoltam ki: (ms ahci driver)
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device] "NcqDisabled"=dword:00000001

AMDs driver esetén:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_sata\Parameters\Device] "AmdSataNCQDisabled"=dword:0000000F
"AmdSataQueueDepth"=dword:00000001

Naponta néztem, majd kiderül, hogy ez volt a megoldás vagy csak épp nem volt rajta olyan fajta load ami a hibákat okozná.

(#36107) Amazonas válasza Raymond (#36096) üzenetére


Amazonas
senior tag

Erről ez a jelenet jutott eszembe... :D

(#36108) phoenix64 válasza Frawly (#36104) üzenetére


phoenix64
őstag

Hát igazából a windows intézőhöz írja mind a 160mb/s-et másolás közben. Érdekes hogy pl most HDD-ról másoltam át SSD-re 3nagyobb filet és nem ugrott le csak egyszer a sebesség 30mb/s-re. Itt most épp tiltva van a trim:

Ugyanezek a fileok ssd-n belüli másoláskor így néznek ki:

[ Szerkesztve ]

(#36109) phoenix64 válasza phoenix64 (#36108) üzenetére


phoenix64
őstag

Itt van két mérés crystal diskmarkkal.

Trim off:

Trim on:

Illetve annyi kérdésem lenne még, hogy a ReFS mit jelent?

[ Szerkesztve ]

(#36110) Frawly válasza phoenix64 (#36109) üzenetére


Frawly
veterán

Kapcsold vissza a TRIM-et, így letiltva még rosszabb a sebesség. A ReFS a MS új fájlrendszere, annál csak azt írja hogy annak a vonatkozásában nem tiltottad le a TRIM-et, de nem is baj, ha nem használsz olyat, nem kell vele foglalkozni.

Akkor nincs más ötletem.

(#36111) phoenix64 válasza Frawly (#36110) üzenetére


phoenix64
őstag

Hát már tényleg én sem tudom. Szerintem fellövök egy win7-et és megnézem azzal mi a helyzet

(#36112) Doky586 válasza phoenix64 (#36109) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Felesleges ezt kapcsolgatnod. 0 a helyes érték, ez a telepítéskori default, ne próbáld meg elrontani..

(#36113) Emperor_ válasza MCs88 (#36106) üzenetére


Emperor_
addikt

Kíváncsian várom.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#36114) Frawly válasza Doky586 (#36112) üzenetére


Frawly
veterán

Én mondtam neki, hogy próbálja letiltani próbaképpen. Hátha a TRIM lassítja be, hogy a vezérlő későbbre ütemezi, és azzal molyol a háttérben, ahelyett, hogy a OS felől érkező lemezműveletekkel foglalkozna, de kiderült, hogy nem ez az eset áll fenn. Így érdemes visszakapcsolni a TRIM-et.

De a Win7 telepítése sem rossz ötlet, egy próbát megér.

[ Szerkesztve ]

(#36115) Dragon3000 válasza phoenix64 (#36111) üzenetére


Dragon3000
veterán

Esetleg egy live linux-on is megnézhetnéd a fájlmásolást, akkor nem kell minden telepítéssel vacakolni és azzal is ki lehet zárni az os-t.

(#36116) Amazonas


Amazonas
senior tag

Úgy látom, bővült a WD termékpalettája - legalábbis, nekem ezek viszonylag újnak tűnnek:
WD PC SA530
WD PC SN520
WD PC SN720

[ Szerkesztve ]

(#36117) Amazonas válasza Amazonas (#36116) üzenetére


Amazonas
senior tag

Utólag rákeresve, már a PH!-n is volt egy cikk két típusról majdnem egy éve.
Valakinek van tapasztalata ezekkel, esetleg?

(#36118) Frawly válasza Amazonas (#36117) üzenetére


Frawly
veterán

Én árlistán nem látom ezeket sehol. Egyedül SN750-van, ami WD Black NVMe néven fut, azok lettek már itt korábban ajánlva, igaz nem sokan vettek még, főleg, mióta a 970 Evo ára is eléggé lement.

(#36119) Amazonas válasza Frawly (#36118) üzenetére


Amazonas
senior tag

Black-ből van egy ilyen is az SN750-esen kívül.

(#36120) ubyegon2 válasza Amazonas (#36119) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem véletlenül van a WD Outlet sekcióban, amúgy ugyanaz, csak közben a WD beindult, elkezdi számozni/elnevezni a SSD-it, ha már saját vezérlőt is dob rá. Elképzelhető, hogy az outlet névtelen még nem a saját vezérlővel jött ki. Sebességben minimális eltérés van, viszont a számozott tipusnál már van 2TB-os.

A számozás is ezt erősíti. Ja és a későbbin van heatsink nélküli is. WDS500G3X0C

WDS500G2X0C
WDS500G3XHC van heatsink

Különben egy videón láttam, hogy az ottani mérések alapján gyorsabb a WD Black a 970 EVO és 970 PRO-nál. ;)

[ Szerkesztve ]

(#36121) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

Sziasztok!

Korábban klónoztam HDD-t SSD-re a Samsung gyári progijával, amivel nagyon elégedett voltam.

Most ugyanez a feladatom csak Kingston SSD-re. Mit használjak a Samsung progija helyett, melyik progi a legmegbízhatóbb?

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#36122) Raymond válasza Motion_Blur (#36121) üzenetére


Raymond
félisten

Macrium Reflect Free: [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#36123) Motion_Blur válasza Raymond (#36122) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Thx! :R

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#36124) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok nem tartozik szorosan a topikba, de érintőlegesen mégis és nem tudok jobb helyet ahol megkérdezhetném, ezért itt teszem fel a kérdést:

M.2 formátumú SSD-hez van valami bevált ajánlat olcsó kínai külső USB Type C / M.2 ház adapterre?

TRIM megy ezekkel?

(#36125) Amazonas


Amazonas
senior tag

Újabb tapasztalat Adata SU650-esekkel:
[link]
[link]

(#36126) Amazonas válasza joysefke (#36124) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szia,

ennek a témának King Unique a mestere.

[ Szerkesztve ]

(#36127) galervin93 válasza Amazonas (#36125) üzenetére


galervin93
őstag

Azért ezek elég kemény tények, durva... Pedig egy-két éve még az egyik leginkább ajánlott márka volt az Adata az alsó szegmensben (persze egy rossz típus/széria nem kellene jelentse az egész márkát, de úgyis ez lesz).
Kis SP 920 szerencsére tök jól megy két és fél éve rendszermeghajtóként, maradjon is így. :)

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés, három mérés - na azzal már kezdhetsz valamit!

(#36128) czanga


czanga
őstag

Sziasztok!

850 EVO esetében is voltak/vannak problémák AMD lapoknál? Konkrétat nem találtam sajnos, hogy az enyémmel lesznek a bajok, de várható volt, így a Magician ki is írta, hogy hoppá, lehetnek gondok..
Mac mini-ben bővítettem egy nagyobb 860 EVO-ra, így ez felszabadult, gondoltam betolom a játékokra használt gépbe.

lap: Asus M5A97 EVO R2.0

(#36129) Ciccuka válasza galervin93 (#36127) üzenetére


Ciccuka
veterán

Ki ajánlotta? :W

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#36130) Emperor_ válasza czanga (#36128) üzenetére


Emperor_
addikt

Nem voltak.
A korábbi verziós, ugyanilyen alaplapom van, 128 GB-os Samsung 850 EVO SSD-m is van. Hibátlanul teszi a dolgát.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#36131) czanga válasza Emperor_ (#36130) üzenetére


czanga
őstag

Köszi Emperor! :R

Nekem mégis kidobta a Magician, hogy lehetnek problémáim, és firmware frissítés sem ment végbe valami miatt, egyszerűen nem tudta megcsinálni. Megpróbálom holnap átmigrálni rá a rendszerem, és meglátjuk.

(#36132) liszi70


liszi70
nagyúr

Sziasztok!
Jól gondolom, hogy egy ssd-től igencsak vékonyka ez az eredmény?
Intel Pro 1500 Series 180Gb SSDSC2BF180A4H
Oprendszer Win10
AHCI módban vannak a sata portok.
HD Sentinel
Alaplap
Lehet ezen gyorsítani valamit? Ha igen, hogy?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#36133) Doky586 válasza liszi70 (#36132) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

SSDOK..?

(#36134) liszi70 válasza Doky586 (#36133) üzenetére


liszi70
nagyúr

(#36135) Doky586 válasza liszi70 (#36132) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

2012-es Sata2 lap. Ez az alaplap ennyit tud. Jó ez így is.

(#36136) galervin93 válasza Ciccuka (#36129) üzenetére


galervin93
őstag

Jó, költői túlzás volt :D , de semmiképpen sem volt ilyen feketelistás.

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés, három mérés - na azzal már kezdhetsz valamit!

(#36137) liszi70 válasza Doky586 (#36135) üzenetére


liszi70
nagyúr

Köszönöm!
Jé, tényleg, most nézem, "4 x SATA 3Gb/s connector(s)". Na, ezt se tudtam, hogy csak sata2-es a lapom. :) (Elég vicces, hogy kb. két hónapja vettem újonnan a 2012-es alaplapot. :D Az előző lap meghalt, és csak egy ilyen régi lapnak van a meglévő procihoz megfelelő foglalata.)
Egy 7200-as hdd-hez viszonyítva ez így mennyivel gyorsabb? Érdemes ssd-t használni így is? (Lenne helye ennek az ssd-nek, van egy másik gépem, az tutira sata3-as.)

[ Szerkesztve ]

(#36138) joysefke válasza liszi70 (#36137) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Egy 7200-as hdd-hez viszonyítva ez így mennyivel gyorsabb?

A különbség ég és föld, nap és éjszaka. Általános használat során nem lesz szembetűnő a SATA3 hiánya. A gép amiről ezt írom szintén csak SATA2-es csatolóval rendelkezik ennek ellenére szépen pattog a rendszer.

(#36139) Doky586 válasza liszi70 (#36137) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak van egy HDD-d is.. Mérj rajta egy ugyanilyen CDM tesztet. 100x lassabb lesz. Főleg a 4k értékeknél ami számít OS alatt..!

(#36140) liszi70 válasza joysefke (#36138) üzenetére


liszi70
nagyúr

Értem, köszönöm!

(#36139) Doky586
"Csak van egy HDD-d is.. Mérj rajta egy ugyanilyen CDM tesztet."

OK, mértem. Igaz, másik gép, más alaplap:
SATA2 SSD
SATA3 HDD

Valaki konyhanyelven leírná nekem, hogy mi az a Seq, és a többi, ami 4KiB? :B (A "Seq" szekvenciális akar lenni? Mit jelentenek ezek a számok a napi gyakorlatban?)

[ Szerkesztve ]

(#36141) joysefke válasza liszi70 (#36140) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A 4KiB a 4KB (négy kilobájt) hippszter neve. Arra van, hogy a háttértár gyártók átverjenek a méretekkel.

A Seq azt jelenti, hogy szekvenciális átvitel, tehát egybefüggő területet írsz/olvasol.

Akkor van rá szükség, amikor nagy fájlokat, pld film, ISO lemezkép stb. másolsz egyik háttértárról a másikra.

Ez az egyetlen kategória, ami a merevlemezeknek értelmezhetően megy, értsd, a sebességbeli lemaradásuk az SSD-khez képest itt kevesebb mint egy 10-es számrendszerbeli nagyságrend. :))

Ahol ilyen-olyan KB-értékek vannak megadva, azok a véletlenszerű (= nem szekvenciális ) hozzáférés sebességét jelentik, tehát, ha a háttértáron véletlenszerűen elhelyezkedő 4KB-os fájlokat kell írni/olvasni, akkor ezek az értékek a mérvadóak. Deszktopon ezen belül is a Q1T1

A Q-T értékek azt adják meg, hogy egyszerre hány különböző művelet elvégzésére küld az adott tesztben oprendszer utasítást. Mivel a háttértárakban van egy vezérlő ami egyszerre több utasítást tud befogadni és azokat a számára legoptimálisabb sorrendben végrehajtani, ezért a nagyobb Q-T értékekkel növekszik az átviteli sebesség.

Az operációs rendszer szubjektív fürgeségére/pattogására ezek vannak a legnagyobb kihatással. Itt az SSD-k sebessége lazán lehet 100X-os a HDD-s értékekhez képest.

----------------------

Egyébként az igazán lényeges különbség HDD és SSD között nem az átviteli sebességekben van, hanem a válaszidőben. Mire egy átlagos HDD előkerít egy 4KB-os fájlt, az nagyságrendileg 10ms. Egy jobb SSD válaszideje ennek mondjuk az 1/20-a max.

[ Szerkesztve ]

(#36142) liszi70 válasza joysefke (#36141) üzenetére


liszi70
nagyúr

Nagyon köszönöm! :R

(#36143) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

Üdv!

Több partíció tartalmát szeretném SSD-re klónozni, de egy partícióba.

Ha így elindítom a klónozást akkor rendben lesz?

Vagy inkább másoljam az E kötet adatait át a C-re és akkor csak a C-t klónozzam?

[ Szerkesztve ]

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#36144) Atomantiii


Atomantiii
őstag

Az mennyire normális CrucialBX500 esetén, hogy kb 1 hónapja használom és 1%-ot esett HD Sentinel szerint a kondíciója, illetve SSDDOK szerint is 100 / 99 %-os.

Ez idővel romlani fog?

(#36145) King Unique válasza Motion_Blur (#36143) üzenetére


King Unique
titán

Eleve több partíció van a HDD-n (?), beleértve a Windows számára létrehozott kisebbeket is, elég abszurd lenne mindent egybe klónozni... Ha így elindítod a klónozást, akkor jó eséllyel nem fogja engedni a Macrium, mivel eleve eltérő a forrás- és a célmeghajtó kapacitása, és a partíciók mérete. Ahhoz előtte csökkenteni kellene olyan mértékben, hogy ráférjen az SSD-re. Vagyis pl. drag & drop módszerrel áthúzogatni a célmeghajtóra a partíciókat, majd pl. a E méretét megváltoztatni (csökkenteni), ha engedi így a program. Vagy az E-ről a C-re átmásolni az adatokat és akkor csak a többit klónozni, az E-t nem.

(#36146) Motion_Blur válasza King Unique (#36145) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Köszi!

Közben már rájöttem hogy csak a C-t klónozom és a többi particióról majd átmásolom az adatokat :R

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#36147) King Unique válasza Motion_Blur (#36146) üzenetére


King Unique
titán

Mármint az addig oké, hogy E partíciót nem. De ez esetben nem kizárólag csak a C-t, hanem nyilván az előtte lévő kicsi system partíciót is kellene. Meg ha az utána lévő helyreállítási partíció is ehhez a telepítéshez tartozik és nem egy korábbi "maradéka", akkor azt sem ártana. Viszont ez esetben lesz utána egy kb. 100 GB-os nem lefoglalt (unallocated) terület, amire a C-t nem lehet majd kiterjeszteni a Windows lemezkezelőjével a 2 között lévő helyreállítási partíció miatt. De külső particionáló programmal már inkább. Vagy másik megoldás létrehozni ott egy új partíciót és oda másolni a korábbi E partíció tartalmát. Vagy a klónozás előtt megnövelni a programban a C méretét annyival, hogy a WinRE a lemez végére kerüljön. Vagy esetleg drag & drop módszerrel a C elé rakni, esetleg. Vagy át sem másolni... :D

[ Szerkesztve ]

(#36148) Motion_Blur válasza King Unique (#36147) üzenetére


Motion_Blur
félisten

"De ez esetben nem kizárólag csak a C-t, hanem nyilván az előtte lévő kicsi system partíciót is kellene."

Úgy csináltam! :R

A többi amit írtál nekem kínai, de köszi :DD

próbálom felfogni :B

[ Szerkesztve ]

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#36149) Emperor_ válasza czanga (#36131) üzenetére


Emperor_
addikt

Érdekes. 2 éve vettem, az akkori Magician verzióval nem volt problémám win7 alatt.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#36150) Emperor_ válasza Atomantiii (#36144) üzenetére


Emperor_
addikt

Olvasnivaló

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.