Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#35651) Dragon3000 válasza gya/352 (#35650) üzenetére


Dragon3000
veterán

A legtöbb esetben az ssd-hez járó programmal manuálisan is tudod optimalizálni az ssd-t így sok károd nem lesz belőle, sokáig használtam egy samsung 120 gigás ssd-t olyan gépben ami csak ide módban tudta kezelni a satat, akkor se volt trim meg társai. Használat során nem vettem észre, hogy lassabb lett volna az ssd csak 8-9 hónap használat után tesztelve, de a samsung programjában lévő optimalizálás vagy milyen néven volt lefuttatása utána újra a régi értékeket produkálta az ssd.

(#35652) Doky586 válasza Dragon3000 (#35651) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Biztos hogy azok mennek XP alól..? [kép]

Esetleg a Paragon Hard Disk Manager (fizetős) progival (?) pár naponta v hetente lefuttatni az ssd-n az optimalizálást.

(#35653) pepejoe


pepejoe
tag

Sziasztok!

Egy Asus M2N-MX SE Plus nForce vezérlős alaplapra "valahogy" sikerült feltelepítenem az Nvida driverét ami nem engedélyezi a TRIM-et.


Hogyan tudnám letörölni a gépről és a windows saját driverét feltelepíteni? A gépre Win 7 Enterprise 32 bit lett telepítve.

Segítséget előre is köszönöm.

(#35654) gya/352 válasza Dragon3000 (#35651) üzenetére


gya/352
tag

Azt nem írtam, hogy egy Kingston SSD-ről lenne szó. A Kingston programja nem megy XP alatt sajnos. :(
Valami független program ami végre tudja hajtani a TRIM-et nem létezik? Hogy nem írt még egy ilyen programot senki?

(#35655) Doky586 válasza gya/352 (#35654) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Csak egyetlen ingyenes megoldást találtam rá: Telepítesz usb3 hdd-re egy Win-to-Go t aktiválatlan win10-el és azzal bootolsz és futtatod le hetente az optimalizálást (trim-et).. Sajnos még a winPE sem tudja ezt, legalábbis azok amiket én néztem..

Vagy valami linuxos megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#35656) Emperor_ válasza gya/352 (#35654) üzenetére


Emperor_
addikt

O&O Defrag régebbi verzióját nézd meg! Az aktuális verzió már nem megy XP-n.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#35657) Emperor_ válasza pepejoe (#35653) üzenetére


Emperor_
addikt

E cikk 4. pontja leírja.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#35658) gya/352


gya/352
tag

Köszönöm mindenkinek az ötleteket. A linuxos megoldás egy pendrájvról nekem is eszembe jutott, de mivel nem vagyok linux user, így nem tudom melyik disztróval érdemes próbálkozni, és milyen parancsot kell lefuttatni hozzá. Valahol egy fórumon olvastam olyat is hogy nem kell ezzel a TRIM-mel foglalkozni, tudomásul kell venni hogy nem támogatja az op rendszer, használni kell az SSD-t és kész. Találtam egy Auslogics Disk Defrag nevű progit, ami elvileg tud valami SSD optimalizálást és fut is XP alatt, el is indítottam, valamit csinált is, elvileg a TRIM-et is csinálná, de olyan lassú volt hogy inkább megszakítottam. Egy fél óra alatt sem csinálta meg és közben a lemezműveleteket meg érthetően nagyon visszafogta, így nem lehetett a gépet addig használni. Ráadásul elég izmos mennyiségű adatírást generált. Az alap kérdésem, hogy a TRIM nélkül mi fog történni, továbbra is kérdés. Szerintem "csak" lassabb lesz egy idő után az írás az SSD-re.

(#35659) #93794560 válasza gya/352 (#35658) üzenetére


#93794560
törölt tag

Trim nélkül elvileg csak az írási folyamat lesz lassabb. Elvileg. Gyakorlatilag nem tudom. Bár ilyen esettel még nem találkoztam.

(#35660) Doky586 válasza gya/352 (#35658) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Trim nélkül az SSD belassul annyi idő alatt mint amennyi a fizikai mérete írásban. Mondjuk egy hét alatt. Mivel nem tudja hogy törlés is történt (nem ismeri a filerendszereket, csak a trim-ből tudná hogy törlés történt) ezért úgy érzi mintha csurig teleírtad volna.

(#35661) Frawly válasza z123456z (#35647) üzenetére


Frawly
veterán

A Rapid Mode nem szemfényvesztés, de erős gép és megfelelő spéci szoftverek kellenek, hogy kihasználd. Egyébként a Rapid Mode arra is jó, hogy valaki megnézze, hogy mi lett volna, ha NVMe SSD-t vett volna. Ha a Rapid Mode nem gyorsít a felhasználásán, akkor az NVMe-től sem lett volna gyorsabb a rendszere a SATA-hoz képest.

(#35662) Frawly válasza gya/352 (#35658) üzenetére


Frawly
veterán

Elég sima Ubuntu-t vagy Xubuntut letöltened. Mikor bebootolsz, akkor kipróbálást nyomsz telepítés helyett, így tudod Live módban használni. Mikor már fut, nyitsz egy terminált, oda beírod:
sudo fstrim -a -v

Ez meg fogja trimezni az SSD összes partícióját. De az az O&O Defrag is megcsinálja, meg akármelyik újabb 3rd party defrag progi, ami már ismeri az SSD-ket. Ezek az újabb progik már töredezettségmentesítést hajtanak végre, ha SSD-t érzékelnek, hanem TRIM-et.

(#35660) Doky586: a modern SSD-ken nem feltétlenül lesz TRIM nélkül belassulás. A modern vezérlőkben elég jó a garbage collection. A régi SSD-knél volt igaz, hogy sokat számított a TRIM.

[ Szerkesztve ]

(#35663) Doky586 válasza Frawly (#35662) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Te nyugodtan tiltsd la a TRIM-et a windowsban és pár hét után majd meglátjuk mennyire leszel még elégedett vele.. Én inkább használom trimmel.. :)

(#35664) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

Vettem egy BX500-as ssd-t, és klónoztam rá a korábbi ssd-t. A gépemben egymás mellé vannak csavarozva, szóval eléggé hasonló körülmények között vannak.
A klónozás közben a korábbi hyperx 40 fok alatt maradt, az új corsair meg elment 67 fokig. (HD sentinel szerint)
Ez normális? Mert nekem eléggé ijesztőnek tűnik.

...csak én vagyok helikopter?

(#35665) Raymond válasza Sethdobaloah (#35664) üzenetére


Raymond
félisten

Normalis, ezek (BX500/MX500) ilyenek.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35666) Nuada herceg válasza Sethdobaloah (#35664) üzenetére


Nuada herceg
őstag

Corsair?

Egyébként a bx500 melegszik. Többen is azt mondják. Nálam is volt terhelés alatt 70 fokos is.
De valaki más mondta itt a fórumban hogy az övé meg még nem ment 45 fok fölé. Terhelés alatt sem. Szóval nem tudom mit lehet hinni ezzel kapcsolatban.
Én cseréltettem egy másik márkára.

[ Szerkesztve ]

Értem a csíziót.

(#35667) Sethdobaloah válasza Nuada herceg (#35666) üzenetére


Sethdobaloah
senior tag

Köszi nektek, akkor én nem foglalkozom vele :) Ha meghal, majd cserélig gariban, adatot úgy sem vesztek.

...csak én vagyok helikopter?

(#35668) Dragon3000 válasza Doky586 (#35663) üzenetére


Dragon3000
veterán

Mit korábban írtam, nem ment a trim egy régi 775-s géppel és csak tesztelővel vettem észre, hogy kb felére csökkent az írási sebessége az ssd-nek, de a gép használata közben semmit és mindezt 8-9 hónap után. De ettől függetlenül nem fogom kikapcsolni a mostani ssd-mnél, mert nem véletlen került bele ez a funkció.

(#35664) Sethdobaloah
Nekem egy Toshiba XG4 van és alapjáraton 50 fok körül szokott lenni, pedig hűtőborda is van rajta, intenzívebb használat során 60-65ig is fel tud menni.

[ Szerkesztve ]

(#35669) Ciccuka válasza Sethdobaloah (#35664) üzenetére


Ciccuka
veterán

Nekem is BX500 van és a megszokottnál jobban melegszik intenzív íráskor. Utána eléggé be is lassul. Ventilátorral érdemes hűteni.

[ Szerkesztve ]

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#35670) Frawly válasza Doky586 (#35663) üzenetére


Frawly
veterán

Nem azt mondtam, hogy ha megy, le kell tiltani, hanem ha valakinek csak az XP alternatíva, és nem megy a TRIM, akkor nem kell senkinek a kardjába dőlni, meg emiatt idegeskednie, főleg, ha újabb SSD-je van, az újabbon azt értve, hogy az utóbbi 3-4 évben megjelent.

Persze én XP-t nem használnék semmire. Nem a TRIM miatt, de elég régi, elavult rendszer minden szempontból. Nem kéne már átlag felhasználásra erőltetni.

Nyilván nem haszontalan, ha megy a TRIM, mert megkönnyíti a garbage collectiont. De ha nem megy, az sem lehetetleníti el. Mondom, ez régebbi SSD-knél volt fontos, amik még régi vezérlőkkel voltak felszerelve, amelyekben vagy nem volt GC, vagy volt, de elég kezdetleges. Ott sokat számított, néhány hét alatt brutálisan be tudott lassulni az SSD TRIM nélkül.

Egyébként nekem Linux alatt nincs is engedélyezve a TRIM, sem discard mount nincs, sem rendszeres fstrim. Néha napján kézzel futtatom le az fstrim-et. Volt már, hogy 3 hétig sem futott le TRIM, és nem lassult be az MX300.

Igazából ha nem hiszed el, fordítva kéne, teszteld te a letiltását. Majd számolj be, ha belassulást tudsz kimutatni. Nyilván nem ajánlom ennek ellenére senkinek, ha megy a TRIM, akkor piszkálja, vagy letiltással próbálkozzon. Ha egyszer tudja az SSD és az OS, akkor legyen használva rajta ez a funkció is, ne legyen parlagon hagyva.

(#35671) Doky586 válasza Frawly (#35670) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

> Néha napján kézzel futtatom le az fstrim-et. <

Ezt javasoltam neki én is. Te linuxon, ő XP miatt..

(#35672) z123456z


z123456z
senior tag

Még egy kérdés erejéig visszatérnék a problémámhoz.
Az energiaséma beállításai között van egy hdd-re vagy ssd-re vonatkozó energiatakarékos mód ( nincs előttem, nem emlékszem pontosan ), az úgy emlékszem be van kapcsolva. Az mit csinál pontosan? Okozhatja a lassulást? Ugyebár az update elött is ez az energiaséma volt, akkor nem jelentkezett, de hátha az új fw miatt. Azért kérdem, mert néha, ha más program fut, bezárom és rögtön inditok egy mérést, akkor látszólag semmi gond, de a következő mérés megint lassabb. Valójában nincs látható jele a lassulásnak, azért foglalkozom vele ennyit, mert a tudat idegesít.
Köszi

(#35673) zizidor


zizidor
senior tag

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy az SSD-ről törölt fájlokat vissza lehet még állítani, vagy a trim miatt ezek ténylegesen törlődnek? Van egy Win10-es gép amit eladnék, de a személyes dolgaim nélkül. Elég ha csak törlöm a saját profilomat és a trim elintézi a többit, vagy jobban járok egy újratelepítéssel?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#35674) Doky586 válasza zizidor (#35673) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Eladáskor egy Parted Magic -ból indított (belső) Secure Erase a legjobb, de egy wines lassú format is megteszi..

[ Szerkesztve ]

(#35675) z123456z válasza z123456z (#35672) üzenetére


z123456z
senior tag

Bocsánat, megnéztem. HDS infó írja: "ENERGIATAKARÉKOSSÁGI MÓD AKTÍV"
Na ez mit jelent, okozhatja e a lassulást, ha igen, hol lehet kikapcsolni?

[ Szerkesztve ]

(#35676) dugo_ válasza z123456z (#35675) üzenetére


dugo_
veterán

Futtasd le a lemezen, aztán mérj újra:
http://www.puransoftware.com/DiskFresh.html

Energiagazdos mókolásnak nem igazán a sebességhez van köze, pláne ha nem is állítottál rajta semmit.

[ Szerkesztve ]

(#35677) Archus


Archus
csendes tag

[SSD Hang]

Sziasztok!

Nemrég vettem egy Samsung 850 Evo SSD-t. Szépen működik, gyors, csak HDD hangokat ad. Amikor ír vagy olvas akkor hallatszik a tipikus HDD kerregés. Mivel egy csendes laptopban van, (más merevlemez nincs) biztos, hogy ez adja a hangokat. Szerintetek mi lehet ez? Elvileg nincs benne mozgó alkatrész.

Használtan vettem 0 GB írással, papírok nélkül. Szerintetek kínai hamisítvány? HD Sentinel minden infót ír róla, ez alapján jónak tűnik.
De akkor miért van hangja?

(#35678) varmi2 válasza Archus (#35677) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ez a ciripelés, ezzel nem tudsz mit kezdeni, van ssd, ami ciripel, notebooknál sélytelen, hogy tudj vele bármit kezdeni. Lehet ezért vált meg a tulaj is tőle.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#35679) Raymond válasza Archus (#35677) üzenetére


Raymond
félisten

Kiprobalhatod masik gepben es ott jo eselyel nem fog ciripelni. Ez sajnos egy ilyen dolog, valamilyen hardware kombinacio elohozza. Pl. a Crucial-ra itt irtak tobbszor hogy ciripelnek, nalam van most 5 kulonbozo (3x PC, 1x lapos, 1x kulso egy SATA2USB kabelen) es egyik se ciripel.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35680) Ciccuka válasza Archus (#35677) üzenetére


Ciccuka
veterán

Ez a tápegységen is múlik (és azon is, hogy hol milyen a kontakt). Zavarszűrő/ferrit gyűrű/mágnes van -e a megfelelő helyeken. A földelés pl. megfelelő -e. Milyen "minőségű" áramot/villanyt szolgáltatnak. Valaki flexel vagy hegeszt -e ugyanazon a körön. Szóval sok mindentől függhet.

[ Szerkesztve ]

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#35681) Doky586 válasza Archus (#35677) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ha egy vezetékben áram folyik akkor akörül mágneses tér alakul ki. A mágneses terek vonzák vagy taszítják egymást. A vonzás és taszítás a nem rögzített vezetékeket mozgatni fogja, ez bizonyos áram változásokat hangfrekvenciás füttyé alakítja. Ha kézrátétellel sikerül megtalálni melyik alkatrész fütyül akkor kis ragasztóval (pl technokol) jó eséllyel megszüntethető.

(#35682) Archus


Archus
csendes tag

Köszi a válaszokat :) Utánaolvasgattam a ciripelésnek, és úgy látom nem vagyok ezzel egyedül.

(#35683) regener


regener
veterán

Üdv topiklakók, a Crucialhoz kapott Acronis vagy a Macrium jobb ssd->ssd klónozásra?
Partíciókkal együtt persze. 180GB -> 500GB SSD-re költöznék fel.

(#35684) Archus válasza Ciccuka (#35680) üzenetére


Archus
csendes tag

A gyári táppal megy, majd kipróbálom egy másikkal, de akkuról is csinálja.

(#35685) Ciccuka válasza Archus (#35684) üzenetére


Ciccuka
veterán

Vagy lehet az is, hogy kifogtál egy kevésbé jó szériát.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#35686) Raymond válasza regener (#35683) üzenetére


Raymond
félisten

Kapsz Acronis-t, de a Macrium Reflect Free megcsinal mindent amire szukseged van, nem kell regisztralgatni semmit.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35687) z123456z válasza dugo_ (#35676) üzenetére


z123456z
senior tag

Köszönöm, de félek én az ismeretlentől. Marad így.

(#35688) regener válasza Raymond (#35686) üzenetére


regener
veterán

Köszi, sikerült, már az újról írok :D :R

(#35689) gya/352 válasza Doky586 (#35671) üzenetére


gya/352
tag

Köszi mégegyszer az ötleteket. Ez az win XP SSD-vel megoldás nekem sem tetszik igazán, de munkahelyi gépről van szó. Gondolkodtam rajta hogy rakok a gépbe RAM-ot és veszek rá egy win10-et néhány ezer forintért, de úgy döntöttem nem invesztálok a saját pénzemből egy fillért sem a munkahelyem gépébe. Ez is csak az informatikusok jófejsége hogy felajánlották hogy raknak SSD-t a gépbe hogy annyival is gyorsabb legyen. Az már más kérdés hogy klónozták a vinyót egy 2010-es Acronis-sal, ami valóban CSAK klónozott, így az SSD-n persze hogy nem lett helyes az alignálás. Hab a torán hogy ma reggel mikor bekapcsoltam a gépet az SSD-ről nem bootolt, visszatettem a régi vinyót onnan jó volt, az SSD-ről viszont eltünt a partíció. Ha csak tehetem nem szoktam az informatikusaink segítségét kérni, igyekszem mindent megoldani magamnak, úgy gondolom a folytatásban is ez lesz és én fogom újra leklónozni a HDD-t egy AOMEI-vel vagy Macriummal.

(#35690) regener válasza gya/352 (#35689) üzenetére


regener
veterán

Első klónozásom volt ma a Macriummal, de tényleg egyszerű. Csak egy pendrive kell hozzá :D

(#35691) Frawly válasza Archus (#35677) üzenetére


Frawly
veterán

Ez ilyen. Van, akinél ciripel ugyanaz az SSD, másnál nem. Nálam a 860 EVO nem ciripel. Az MX300 ugyanabban a gépben ciripel, másnál meg nem. Valóban az van, amit már írtak, a táptól függ. Bár olyan írás is van a neten, ami a proci energiagazdálkodással hozza összefüggésben, pl. a BIOS-ban bizonyos C-state-ek kikapcsolása, de ez nekem nem segített.

A 860 EVO-n kívül az összes SSD-m ciripel. ThinkPad X220-ban és Latitude E5430-ban is (ebben nem tudtam kipróbálni a 860 EVO-t).

(#35692) Frawly válasza gya/352 (#35689) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, hátha munkahelyi gép, akkor meg végképp nem érdemes az SSD miatt aggódni. Ha esetleg belassulna, akkor a legfrissebb Xubuntu .iso-t letöltöd, Rufus-szal kiírod pendrive-ra, bebootolsz Live módban, nyitsz egy Terminált, majd kiadod benne ezeket a parancsokat:
su -
fstrim -a -v

De jó rá valóban a Win To Go futtatása is, valami külső USB-s HDD-ről.

(#35693) tibi14


tibi14
tag

Sziasztok!
Ennek mekkora az esélye? Behalt a Kingston HyperX Fury 2.5" 120GB SATA 3 SHFS37A/120G 4 hónappal a garancia lejárta előtt.Kaptam helyette KINGSTON SUV500120G, ami 5nap üzemidő és 300GB után behalt.Ugyan azt produkálja, mint az elődje, windows fagyások, másolási hiba ilyenek. Vezérlő hibára gondolok.
Vélemények?

(#35694) Frawly válasza tibi14 (#35693) üzenetére


Frawly
veterán

A fagyás, másolási hiba lehet RAM hibától is. Honnan tudod, hogy az SSD-vel van a baj? Ki kéne próbálni egy HDD-vel.

Sorozatosan meghaló háttértárakért, ha tényleg az SSD rossz, felelős lehet még a táp is.

(#35695) tibi14 válasza Frawly (#35694) üzenetére


tibi14
tag

Hát, nem hiszem hogy táp hiba, mert a játék ssd nek nincs semmi baja, meg az adat vingyoknak se, ram hibát is kizárnám, mert teljes generáció csere volt. Az előző ssd 4. generációs rendszeren halt meg. A mostani meg 8. alatt szórakozik, és ugyan úgy a rendszer ssd. mindkét esetben hdd-ről futtatva a windowst nincs fagyás.
Az egész úgy indult, hogy nem tudott bootolni a rendszer, esti leállítás után. Azt megoldottam, utána jöttek a fagyások.

(#35696) kali válasza tibi14 (#35695) üzenetére


kali
legenda

Szia,

Attól még elképzelhető egyéb hardveres probléma, de akár inkompatibilitás is.

(#35697) tibi14 válasza kali (#35696) üzenetére


tibi14
tag

Értem, és mégis hogy tudnám kiszűrni, mi lehet a gond?

(#35698) Emperor_ válasza tibi14 (#35697) üzenetére


Emperor_
addikt

Ram teszt az első lépés.
Sata kábel csere pld pöckös delock.ra.
hds olvasási felület teszt.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#35699) tibi14 válasza Emperor_ (#35698) üzenetére


tibi14
tag

Ram teszt pontosan mivel? Kábelcsere már megvolt

(#35700) tibi14 válasza tibi14 (#35699) üzenetére


tibi14
tag

Még az jutott eszembe, olyankor fagyott a rendszer amikor az ssd kihasználtsága 100% volt, legalábbis azt írta.a feladatkezelő. Ez rendszerindításnál volt.
Már meguntam a tesztet ennyi gondolom elég kell hogy legyen.

[kép]
[kép]
[kép]
[kép]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.