Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#35801) Frawly válasza westlake (#35791) üzenetére


Frawly
veterán

Az pont lehet is oka, hogy valami régebbi rendszerben van az SSD, és az nem tudja rendesen 4K-ban kihajtani. Milyen proci van a lapban? Esetleg a chipseten is múlhat, mert az egy dolog, hogy támogat PCIe 3.0 x4-et, de NVMe és NVMe vezérlő között is lehet különbség. Az is lehet, hogy ezek a kicsit alacsonyabb értékek teljesen jók X99-es chipsettel. Végülis nem annyira alacsonyak, hogy amiatt lassú legyen az az SSD.

Az SSD meg ilyen műfaj, gyorsan esnek az árak. Ennyi erővel soha ne vegyen az ember semmit, mert majd csökken az ára és bukik rajta. Nem most vetted, de nem is csak most tudtad használatba venni. Mert aki most veszi, annak valóban 47 ezer 100k helyett, de te már használod egy ideje. Akkor kell megvenni mindent, mikor szükség van rá.

Az biztos, hogy 970 Pro-val mellényúlni nem lehet, de a legtöbb átlag felhaszálónak még a 970 Evo is overkill, és nem mindenkinek éri meg a felárat.

[ Szerkesztve ]

(#35802) meszike91


meszike91
senior tag

Sziasztok! SSD-m Alaplapom

Az a problémám, hogy a bios-ban nem látom az ssd-t. Maga az ssd pirosan világít, úgy sejtem az se jó jel. Az ssd-t most vettem, teljesen új. Már mindent kipróbáltam amit a neten olvastam. Korábban nem volt ssd-m, szóval lehet valami teljesen alap dolgon csúsztam el, de nem tudom elképzelni miért nem látja. Elvileg a bios ahci módban van, a secure boot pedig ki van kapcsolva.

du, du hast, du hast mich

(#35803) Raymond válasza meszike91 (#35802) üzenetére


Raymond
félisten

A piros LED normalis, az csak aktivitas jelzo (igen, valaszthattak volna mas szint :U). Az hogy miert nem latod az alaplap kezikonyveben kell megnezned. Az M.2 SATA allatalaban valamelyik masik sima SATA port-al osztozik a kapcsolaton igy ha abban van mar valami akkor az M.2 nem fog SATA modban mukodni.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35804) dugo_ válasza meszike91 (#35802) üzenetére


dugo_
veterán

Az alaplapnak csak az M2_2 foglalata támogat SATA modellt, az M2_1-be pedig csak PCIe mehet. Nem cserélted fel?

A másik lehetőség pedig, hogy a SATA3_3 használatban van, ugyanis egy sávon osztozik az M2_2-vel, vagy az egyik, vagy a másik működik.

(#35805) meszike91 válasza dugo_ (#35804) üzenetére


meszike91
senior tag

De, felcseréltem. Pontosabban fel se tűnt, hogy kettő van, azonnal az egyesbe tettem. :W :W :W

Köszönöm a segítséget, két órája ezzel szívtam. :R

du, du hast, du hast mich

(#35806) TMhun


TMhun
tag

Sziasztok!

Van nekem egy Kingston A400 240GB SSD-m. Kb. 2 hete került rá tiszta telepítéssel Windows 8.1. A particionálás a Windows telepítőből történt. Gyakorlatilag mondhatjuk, hogy a gép irodai célú felhasználású, tehát semmi extra. Az SSD-t a HD Sentinel monitorozza, ezért figyeltem fel rá, hogy kissé sok írás történik, szerintem indokolatlanul.
Feltettem az SSDready nevű progit, ami monitorozza a tényleges diszk írásokat. Itt is láthatóvá vált, hogy míg az SSDready szerint is csak 2,5 GB írás történt 2 óra alatt, addig az eszköz 10 GB-ot regisztrál a SMART-ban.
Természetesen ez nem a "Lifetime NAND Writes", hanem a "Lifetime Writes from Host" attribútum.

Szívesen veszek bármi használható ötletet.

(#35807) Raymond válasza TMhun (#35806) üzenetére


Raymond
félisten

Az a 2,5GB a host writes, ennyit kuldtel ra. A magasabb szam a NAND writes, ennyi irodott osszesen a belso pakolgatasok utan. A ketto kozti difi a write amplification, ebben a konkret esetben es 1:4 ami normalis.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35808) TMhun válasza Raymond (#35807) üzenetére


TMhun
tag

Ezt a részét teljes mértékben értem, köszönöm. A teljes WAF-om amúgy 1,17, ami tök jó.

Már csak az eredeti kérdésem oka bosszant, mert így gyakorlatilag átlagosan napi 41GB írás történik, ami nem túl jó.

(#35809) TMhun válasza Raymond (#35807) üzenetére


TMhun
tag

Lehet, hogy nem fogalmaztam teljesen érthetően. Az a 10GB is host writes, 2 óra alatt. Míg valójában elvileg csak kb. 2,5GB hoszt írás történik. A talány az, hogy miért regisztrál 10GB host writes-t a meghajtó, miközben tényelegesen elvileg csak 2,5GB írás történik.

(#35810) Raymond válasza TMhun (#35809) üzenetére


Raymond
félisten

Hosszabb ideig kell nezni, lehet rossz (garbage collection) paillanatot fogtal ki. Napi 40GB nem veszes egyebkent, ez is csak 14-15TB evente. Tobb mint Az 5-10TB atlag de nem a vilag vege.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35811) TMhun


TMhun
tag

Még egy kérdés: a gyártó által megadott TBW érték az a "Lifetime NAND Writes" vagy a "Lifetime Writes from Host" attribútumra értendő?

(#35812) Raymond válasza TMhun (#35811) üzenetére


Raymond
félisten

Valojaban sajat formula utan szamoljak ki mennyi elettartama van meg, ezt a Media Wearout Indicator vagy hasonlobol (van hogy mas neven van) lehet kiolvasni. Ezt belsoleg szamolja a NAN writes es valami mas (gyarto specifikus) adatok alapjan. Az hogy a TBW-t mikent nezik szinten gyarto fuggo, nem tudom itt hogy van.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35814) Graphics válasza redband (#35813) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Másik topic témaösszefoglalója ismételten... :)

• szekvenciális írás/olvasás (MB/s-ban): nagyobb fájlok mozgatásánál, videó szerkesztésnél beszélünk erről
• IOPS: másodpercenkénti olvasási/írási műveletek száma véletlenszerű 4KQD32 szegmensben, itt a QD = Queue Depth = párhuzamos műveleteket jelöl.
Példa: egy 80.000 IOPS-os SSD a 4KQD32 szegmensben 320 MB/s környékén tekerhet, mivel 80,000*4K (4096) az 320MB
4K írás/olvasás: apró fájlok kezelésének sebessége – ez az érték az igazán lényeges számunkra, de ugye nem is ezzel dobálóznak a gyártók a fenti kettővel szemben..
• elérési idő (ms-ban): ebben szintén hatalmas különbségek vannak SSD és HDD között, nyilván technológiai okokból kifolyólag (memória vs. lemez- és fejkezelés). Viszont SSD és SSD közötti elérési időkülönbségeket nem lehet megérezni, ebben az esetben nem hangsúlyos érték

A vastagon kiemelt szövegrészt ajánlom figyelmedbe! 3 nappal ezelőtt ugyanezt másoltam be neked ott is.. Nem olvastad? :U

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#35815) Emperor_ válasza TMhun (#35811) üzenetére


Emperor_
addikt

Jobbra legalul, 4. pont

Raymond
Ebben korrekt a Kingston. Az 5. pontban a szabvány is benne van, ami alapján mérnek, számolnak.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#35816) Cyberslider


Cyberslider
őstag

Hi,

van 3db SSD-m kiváncsiságból lemértem őket, Intel lapon (rapid) a következő eredmények születtek. Kérdésem, ez miért van így, a samsung jó, a másik kettő gyatra. :F

Samsung 850 Evo 250GB

Kingston HyperX Fury 120GB

Kingston ssdnow v300 120GB

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35817) dugo_ válasza Cyberslider (#35816) üzenetére


dugo_
veterán

SATA2 a többi alaplapi csatlakozó? Az tetőzik 280MB/s körül.

(#35818) Raymond válasza Cyberslider (#35816) üzenetére


Raymond
félisten

Ahogy a kollega irta SATA2 valoszinuleg plusz a 0Fill-t kapcsold be a CDM-nel a Settings-ben es futtasd ujra.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35819) Cyberslider válasza Raymond (#35818) üzenetére


Cyberslider
őstag

Sajna egyik sem, nem értem.. Sata3 a port (Asrock H81M-HDS, második sata3 portja), átállítottam a 0Fill-re (valóban afelett elsiklottam, biztos voltam benne,hogy ez a gond, de semmi változás!) Firmware is a legfrissebb. Maradt 280-on.

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35820) Cyberslider válasza Cyberslider (#35819) üzenetére


Cyberslider
őstag

Na most nézem a hddsentinelnél valóban, a jelenlegi átvitel sata2. Csak azt nem tudom miért? :F

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35821) Graphics válasza Cyberslider (#35820) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Szar a kábel,.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#35822) Cyberslider válasza Graphics (#35821) üzenetére


Cyberslider
őstag

Cseréltem, nem rossz a kábel. Most a BIOS-ban kikapcsoltam az external sata-t (itt észrevettem, hogy enabled volt, ami sata2-re redukál), de most sem jó, pedig a hddsentinel szerint már jó 6gps, de betöltött az intel rapid, szerinte már csak 3gps. Mindjárt lezúzom...

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35823) Pityu. válasza Amazonas (#35799) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Nos az ssd a hdsentinelben nem mutatja az állapotot csak kérdőjelek vannak,meg olyan hibát í ki,hogy virtuálislemez-kezelő fejléccel adathiba (CRC) hiba.
Azt mondja az ismerősöm,hogy windows 10 volt rajta de egyik nap nem jött be a windows.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#35824) dugo_ válasza Pityu. (#35823) üzenetére


dugo_
veterán

Kábelcsere, ha nem oldja meg, akkor gari. Az A400-ak szoktak hullani.

(#35825) dugo_ válasza Cyberslider (#35822) üzenetére


dugo_
veterán

Töröld le az Intel Rapidot és hagyd meg a 2006-os MS drivert, amit automatice telepít a rendszer.

(#35826) Cyberslider válasza dugo_ (#35825) üzenetére


Cyberslider
őstag

Megtörtént. Valamivel jobb:

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35827) Raymond válasza Cyberslider (#35826) üzenetére


Raymond
félisten

"Valamivel" :))

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35828) Cyberslider válasza Raymond (#35827) üzenetére


Cyberslider
őstag

Ideje, hogy vegyek egy normális ssd-t. Mindenkinek köszönöm. :DDD

https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/cyberslider/index.html

(#35829) Pityu. válasza dugo_ (#35824) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Hát ez elgondolkodtató,meg mondom neki a kábel dolgot de azt mondja garanciája nincs már rá,pedig elméletileg lennie kéne még nem olyan régi cucc.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#35831) Raymond válasza redband (#35830) üzenetére


Raymond
félisten

Nem, az SSD-knel egyelore meg mindig a standard MS/Windows driver az igazi, azok a problemamentesek.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35833) Doky586 válasza redband (#35832) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

-

[ Szerkesztve ]

(#35834) Brekkk válasza Raymond (#35831) üzenetére


Brekkk
senior tag

Nekem a gyári MS driverrel nem lehetett belőni a Trim-et. Csak manuálisan lehetett bekapcsolni, hogy menjen, de minden újraindításnál kikapcsolt állapotba került. Illetve az összes SATA porton lévő eszköz úgy jelent meg mintha cserélhető lemezek lettek volna.

Sajnos az MS driverrel is van gond.

Nálam Intel AHCI driver oldotta meg a gondot. (Csak AHCI driver!!, mindeféle sallang nélkül)

[ Szerkesztve ]

(#35836) Raymond válasza redband (#35835) üzenetére


Raymond
félisten

Nem kell eldonteni semmit, a kollega nem NVMe-rol beszel.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35837) dugo_ válasza redband (#35835) üzenetére


dugo_
veterán

Ahhoz biztos nem jó, mert ez egy SATA AHCI driver.

(#35838) Frawly válasza redband (#35813) üzenetére


Frawly
veterán

AS SSD Benchmark és ATTO Benchmark. Ez előbbinél főleg az elérési időt kell nézni (ms), a másik progiban meg hogy a 4K méret alatti kis fájloknál hogy teljesít.

De nem csak ez befolyásolja a betöltési időket, hanem hogy a többi hardver (CPU, GPU) mennyire erős, az visszafogja-e a betöltést. Ugyanaz az SSD lassabban fog teljesíteni egy C2D-ós gépben, mint egy i7/Ryzen-es erősebb gépben.

Általában betöltési időkben eléggé együtt van egy ideje az SSD-s mezőny, az olcsóbb és drágább SSD-k is, inkább szekvenciális átvitelnél van közöttük különbség, meg írásterhelhetőségben.

(#35840) Doky586 válasza redband (#35839) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

SSDOK (SATA esetén) vagy HDSentinel

[ Szerkesztve ]

(#35842) Frawly válasza redband (#35841) üzenetére


Frawly
veterán

Azt sehol, mert az NVMe-nél az alap működési mechanizmusba van beépítve a TRIM, nem külön utasításként van futtatva. Így nem kell vele foglalkozni, ha működik az NVMe SSD, akkor a TRIM is megy.

Ezzel az egész IDE/AHCI/TRIM témakörrel csak PATA, SATA, mSATA, M.2 SATA SSD-knél kell vergődni. Ilyen szempontból az NVMe problémamentesebb, már ha működik valakinek a lapjában és bootolni is tud róla.

(#35844) Frawly válasza redband (#35843) üzenetére


Frawly
veterán

Így van. Ha megfelelő, gyári sebességeket mérsz, és működik, felismeri a Windows, fut róla, akkor nincs vele egyéb teendő.

NVMe-seknek az a hátránya, hogy a legtöbb SSD-s progi csak SATA-sokat ismer fel. Crystal Disk Info és HD Sentinel ismer 1-2-őt, de csak az elterjedtebb modellek közül. Azon kívül meg csak az SSD gyári progiját tudod használni, ha nyomon akarod követni a meghajtó állapotát.

(#35845) kisZ2


kisZ2
csendes tag

256GB Team Group MS30 SSD M.2 (TM8PS7256G0C101) sebessége egy Acer A515-52G laptopban.

(#35846) phoenix64 válasza phoenix64 (#35453) üzenetére


phoenix64
őstag

Najó ez nekem már sok. :D Most tudtam venni egy új alaplapot(MSI B450M Bazooka). Megvettem, beszereltem és ugyanolyan f*s vele mindkét SSD mint a Gigabyteal... Mégis mi lehet akkor a probléma????


(#35847) #93794560 válasza phoenix64 (#35846) üzenetére


#93794560
törölt tag

Az SSDOK jelzése alapján 2%-os a kondíciója az SSD-nek.

(#35848) Graphics válasza phoenix64 (#35846) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

A400 kondíciója? 2% elég harmatos

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#35849) phoenix64 válasza #93794560 (#35847) üzenetére


phoenix64
őstag

1 honapos SSD. Mikor megvettem 0 volt a kondicioja. Kingston saját progija szerint 100-as. Van egy 99%-os corsair force LS, az is hasonloan szép eredményeket produkál. :D Ugyh elvileg akkor se a lapokkal se az SSD-kkel nincs baj..

[ Szerkesztve ]

(#35850) Emperor_ válasza phoenix64 (#35846) üzenetére


Emperor_
addikt

A legfrissebb HDS SMART fülét meg tudod mutatni? Lehetőleg minden infó látszódjon.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.