Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#36851) Zoli-bácsi válasza Raymond (#36844) üzenetére


Zoli-bácsi
senior tag

Nos, nem lett jobb a helyzet, most is lassú.

Az első telepítésnél, amin hibásan RAID-be volt az SSD és nem működött a TRIM ilyen értékeket produkált:

Aztán újratelepítve, már AHCI-be, ahol működik a TRIM is pedig ilyen:

Annyi még, hogy az elsőnél feltettem egy chipset drivert is, a másodiknál viszont nem. Lehet ez hiba? Mert most elvileg minden jól működik, mégis baromi lassú.

Próbáljam meg most is feltenni azt a chipset drivert, hátha?

Viszont mi van ha azzal meg nem működik a TRIM? :D

[ Szerkesztve ]

(#36852) Raymond válasza Zoli-bácsi (#36851) üzenetére


Raymond
félisten

Ahogy neztem a chipset driver volt az ami nem kuldte at a TRIM-et. En talan maradnek a mostani TRIM-es drivernel, nem hiszem hogy sok QD8 vagy QD32 forgalom van a napi hasznalatod folyaman.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#36853) Frawly válasza Zoli-bácsi (#36851) üzenetére


Frawly
veterán

Ez még mindig lehet sok minden. Lehet, hogy az a régi SATA vezérlő ennyit tud, de lehet inkompatibilitás a 860 Evo-val. A gépben ki tudsz próbálni egy másik SSD-t?

Sanszosabb, hogy a vezérlő tud ennyit, ez egy Dell Latitude 6510-es laptop.

Mindenesetre én hagynám AHCI-n, hogy a TRIM menjen. Teszteredményre kicsit gyengébb, de a valóságban nem kéne érezhető sebességkülönbségnek lennie, főleg magas Queue-nál mutatja csak, egyszálas írásban egyforma az eredmény randomban és szekvenciálisan is.

Elvileg TRIM nélkül is lehet üzemeltetni, lehet meglesz nélküle, lehet belassul még jobban.

Amit még megpróbálnék, hogy az Intel oldaláról letöltve feltenném az ICH8/ICH9 SATA drivert, a legfrissebbet. Nem a RAID-et, a sima SATA drivert. Hátha ezzel rendbe jönnek a sebességek, de nem sok esélyt adok neki.

(#36854) Sabika válasza Frawly (#36817) üzenetére


Sabika
tag

Szia,

Sentinel verzió 5.4
Adata program pedig mindent jónak titulál.
Kábelt már teszteltem illetve cseréltem.Ugyan azt csinálta.

Sabján László

(#36855) Faterkam


Faterkam
addikt

Sziasztok!

Belinkelem ide is a kérdésem, hátha van valakinek ötlete! :R

"Ha nem válaszolok PÜ-re 1 nap alatt, akkor lehet, hogy az a 5 ember között vagy, akit letiltottam a 13 év alatt!" https://tinyurl.hu/LdG3

(#36856) Frawly válasza Faterkam (#36855) üzenetére


Frawly
veterán

Próbáld meg HD Sentinellel. Vagy Crystal Disk Info-val. Valamelyiknek mutatnia kell a SMART-ot. Az SSDOK alapján minden rendben van vele beállításügyileg, sebessége is megfelelőnek látszik.

(#36857) Blazkowicz


Blazkowicz
tag

Sziasztok.

Múlt december óta használok egy 500GB-os Crucial MX 500 SSD-t. HDS-el néztem a kezdetektől, és a kondíció egyik nap 99% a másikon meg 100% volt. Majd februárban elkezdődött a lejtmenet és rohamosan csökkent, és a hőmérséklete akár 50 fokig is emelkedett. Ez a rendszer SSD (Windows 10) és csak 110 GB van lefoglalva.
Még sosem vittem garanciáztatni adathordozót. Ilyen kondícióval már érdemes?
Van egy másik SSD-m. Szeretném ennek a tartalmát klónozni ameddig nem lesz másik. Milyen programot ajánlotok?
Crucial MX500 HDS
SSDOK

(#36858) Frawly válasza Blazkowicz (#36857) üzenetére


Frawly
veterán

A HDS-nél az egész SMART fülről csinálj képet, minden sor és oszlop kiférjen.

Ez tényleg aggasztónak néz ki, hogy ilyen gyorsan süllyed a kondíció, mikor még nem olyan idős ez a meghajtó, meg 1 TB írás sincs még rajta. Beadnám gariztatni, a SMART értékek ellenőrzése után.

Ilyen kevés írás után még 99% körül lennie kéne.

(#36859) Moho.Jojo


Moho.Jojo
csendes tag

Sziasztok!
Tegnap kaptam meg a gépemet, amiben egy 500gb-os ssd (crucial), illetve egy 250gb-os ssd van.
Mikor bekapcsoltam a gépet, csak a 250-es ssd-t lehetett látni, amin a windows is van.
Az 500-ast nem.
Leszögezném, hogy annyira értek a gép kezeléséhez, mint a tehénfejéshez. (Épp hogy betudom kapcsolni kb)
Valahogy elővarázsoltam az 500-as ssd-t youtube videók által, de biztos vagyok benne, hogy átállítottam. Mert nem dinamikus volt!
Pontosan nem tudom, hogy milyen néven szerepelt, de emlékszem, hogy rányomtam valamire, és utána lett dinamikus. Mit jelent, ha egy ssd dinamikus? Hamarabb kipurcan? Ha igen, hogy tudom visszaállítani a normális gyárira?
A vibert, és az internetböngészőt (Mozilla) miért nem engedi oda telepíteni?
Semmit nem engedett először, aztán rányomtam, hogy "teljes hozzáférés) És így már igen, de ezt a kettő programot nem engedi.
Formázzam?
Köszönöm, és szép hetet!

[ Szerkesztve ]

(#36860) Doky586 válasza Moho.Jojo (#36859) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Dinamikus a lehető legrosszabb amit tehettél.. Csináld vissza..!
(alaplemez + elsődleges partícióra)

[ Szerkesztve ]

(#36861) Moho.Jojo válasza Doky586 (#36860) üzenetére


Moho.Jojo
csendes tag

Szia!
Rendben, de hogyan?

(#36862) Zoli-bácsi válasza Raymond (#36852) üzenetére


Zoli-bácsi
senior tag

Milyen feladatoknál van jelentősége a QD8 és QD32 sebességének? Mert ha nem lenne kihasználva, akkor inkább hagyom így.

(#36863) Zoli-bácsi válasza Frawly (#36853) üzenetére


Zoli-bácsi
senior tag

Másikkal nem tudom kipróbálni, és mivel az első (rossz) telepítésnél magasabbak voltak az értékek, ezért gondolok driver gondra. Lehet megpróbálom még amit javasoltál, remélem nem lesz rosszabb. :D

(#36864) SpG válasza storm4 (#36811) üzenetére


SpG
csendes tag

Akkor isz :))

[ Szerkesztve ]

SpG

(#36865) Raymond válasza Zoli-bácsi (#36862) üzenetére


Raymond
félisten

Az a ketto az jelenti tobb szal masol atlagon felul tobb adatot egyszerre (Q8T8) vagy egy szalon nagyon nagy mennyisegu adat egyszerre (Q32T1). Normalis hasznalat alatt ilyeneket nehez elerni mert ezek a 4kB olvasas/irasrol szolnak az meg nemigen van ilyen mennyisegekben sima hasznalatt mellett. Limit nelkuli masolasnal (SSD-rol SSD-re) talan tobb GB-nal csinalsz QD4 vagy QD5-ot, de 8-at vagy 32-t nem egyszeru. Sok kis file masolasanal talan eszrevennel valamit de ez megint olyan hogy hanyszor masolsz par ezer 100kB alatti file-t peldaul.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#36866) King Unique válasza Moho.Jojo (#36859) üzenetére


King Unique
titán

Mivel még üres, ezért nem gond a destruktív módszer. Vagyis a lemezkezelőben először törölni kell a meglévő partíciót, majd konvertálás alaplemezzé, utána pedig új egyszerű kötet létrehozása NTFS fájlrendszerrel.

"A vibert, és az internetböngészőt (Mozilla) miért nem engedi oda telepíteni?"

Minek telepítenéd oda, amikor a 250-esen lévő Windows rendszerpartíciójának (C) 88%-a szabad? Semmi értelme, nyugodtan mehetnek a C-re és alapértelmezetten amúgy is oda települnek.

Ha az 500-as, NTFS fájlrendszerű SSD-nél esetleg jogosultsági probléma lenne, akkor ebben és ebben a leírásban szemléltetve van, hogy kellene beállítani, saját tulajdonba venni a meghajtót stb.

[ Szerkesztve ]

(#36867) Blazkowicz válasza Frawly (#36858) üzenetére


Blazkowicz
tag

4 éve vettem egy Intel 530 Series SSD-t, ott 85% a kondíció és és 9,84 TB az írt adat.
Itt a SMART infó.

(#36868) Moho.Jojo válasza King Unique (#36866) üzenetére


Moho.Jojo
csendes tag

Köszönöm, megoldottam :)

(#36869) Frawly válasza Blazkowicz (#36867) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudom, én ezen 0,96 TiB írt adatot látok, meg 65%-os kondíciót, bár a 65-ben nem vagyok biztos, nehéz ezt az értéket értelmezni, mert azt írja, hogy 65-ből 65, de az mehetett le 100-ról is, meg jelenthet még 100%-os értéket is.

De a 0,96 TiB biztos. 2 069 000 531 írt szektor × 512 bájt/szektor ÷ 1024^4 (1 TB) = 0,96 TiB = 1,06 SI TB. Viszont ez 4 év alatt túl alacsony. A 9 TB már reálisabbnak hangzik, de a SMART akkor sem annyit mutat, vagy a HDS rosszul jelzi ki a SMART-ot.

(#36870) Zlin50


Zlin50
senior tag

Sziasztok!

Ez [link] mennyire helytálló?
Valóban képes az Active Garbage Collection javítani az állapoton, vagy ajánlatosabb hogy mindenképpen legyen Trim?

[ Szerkesztve ]

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#36871) Frawly válasza Zlin50 (#36870) üzenetére


Frawly
veterán

Helytállónak tűnik, amit írnak. TRIM az lehetőleg legyen! Ha más nem egy pendrive-ról futó live Linux alól csatold fel az SSD-t és futtass rajta egy sudo fstrim -a -v parancsot terminálban. De ha XP-t használsz, a Crucial Storage Executive-ban talán van kézi TRIM funkció.

(#36872) Frawly válasza Blazkowicz (#36867) üzenetére


Frawly
veterán

Na, megnéztem a hivatalos Intel 530 datasheetben. A 65%-os kondíciót eltaláltam! 100-ról csökken 1-ig. A tól-ig érték is.

A Total LBA Written viszont rafináltan nem szektoronként van megadva, hanem 32 MB-os egységenként, így 2 069 000 531 × 32 MiB ÷ 1024^3 = 61,66 TiB. De négy év alatt ez is teljesen jó, napi 43,2 GiB, ami ugyan a szokásos felhasználói átlagnak majdnem a duplája, de még nem abnormálisan magas érték. A 61 TB írás a 65%-os kondíciónak is reálisabban megfelel.

Továbbra sem értem, hogy azt a 9,84 TB írást, meg 85%-os kondíciót honnan szedted.

[ Szerkesztve ]

(#36873) Blazkowicz válasza Frawly (#36872) üzenetére


Blazkowicz
tag

Nem kellett volna odaírnom az Intelt. Azt csak az összehasonlítás miatt írtam oda. Jelenleg mind a két SSD a gépben van.
Crucial MX500 Smart

Intel 530 Series áttekintés
Intel 530 Series Smart

:R

(#36874) Frawly válasza Blazkowicz (#36873) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, hogy ez MX500! A Crucialról is van ilyen technikai specifikáció, ami tárgyalja a SMART értelmezését. A kondíció továbbra is 65% ennek alapján.

A teljes írásmennyiség is akkor az első számolásom szerint alakul, 0,96 TB. Ez nem egy nagy írási mennyiség, de megfelel a 813 órás = 34 napos üzemidőnek. Viszont ehhez mérten a 65%-os kondíció nagyon kevés, én visszapattintanám gariba, így ezzel az elmentett SMART táblázattal.

Nálam Crucial MX300-nál az első ráírt 2TB után süllyedt a kondíció 100%-ról 99%-re. Nehogy már az MX500-on még az első terát sem írtad fel, de már harmadát elkoptattad a kondíciónak.

(#36875) Blazkowicz válasza Frawly (#36874) üzenetére


Blazkowicz
tag

Fogalmazhattam volna pontosabban is.
Az Intelnek másfél hónap alatt nem esett a kondíciója (igaz kevesebbet is van használva), míg a Crucialnak 2 napja változatlan :D . A SMART táblázatot majd hozzácsatolom a szervizes hibabejelentő laphoz. Megpróbálom 2 héten belül elvinni.
Köszönöm a segítséget :)

(#36876) csaba17


csaba17
senior tag

sziasztok!

tegnap vettem egy samsung 860 qvo 1terás ssd-t.
át is klónoztam a 250es adatát, megy minden de a 199-es smart érték, az utal ata crc error-ra, növekszik, 127nél tart most.
egyből cseréltem sata kábelt, ma reggel megint de ugyanúgy növekszik.
a régi adatánál nem volt ilyen és ezt is arra a kábelre dugtam rá, annyi, hogy egy molex sata átalakítóval megy ez is, mint ahogy az előző ssd is ment, van a gépbe még 4 hdd is de azoknál nincs ilyen probléma.
valami ötlet?

(#36877) Frawly válasza csaba17 (#36876) üzenetére


Frawly
veterán

A teljes SMART tábláról tegyél be képet, hogy lássuk biztosan jól értelmezed-e az oszlopokat.

Simán lehet, hogy semmi gond nincs vele, csak a Hard Disk Sentinel még nem ismeri a QVO-t. Egy eléggé új modell, a Samsung Magician-nel is meg kéne nézni a SMART-ot.

(#36878) Cobrusz válasza csaba17 (#36876) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Majd rakj már be sebesség tesztet.
Én is akarok venni az EVO mellé még egy 1 terrásat, kíváncsi vok mennyire marad el tőle.... :B

(#36879) csaba17 válasza Cobrusz (#36878) üzenetére


csaba17
senior tag

Frawly-nak:

szerk: a magican szoftverben is a smartnál ez az érték szerepel a 199esnél.

sebesség: a 2. képen aktív a rapid mód.

illetve azt hozzá tenném, hogy nálam rapid mód nélkül elég hamar belassul az ssd 90mega/sekre, holott ha jól olvastam saját magát használja cache-ként talán 40 gigáig?
Klónozás előtt futtattam egy diskpartot, ott majd 500mega/sekkel kezdett de nem telt el 10p és ilyen 90mega/sekkel írta végig mind az 1 terát...
majd 3 órán át futott a diskpart(és lehet nem is kellett volna, de ezt is javasolták a macrium reflectnél clone failed error 0 hibára)

ja a procim egy régi fx4130-as, ez nem is tudja úgy kihasználni mint kellene.

[ Szerkesztve ]

(#36880) Frawly válasza csaba17 (#36879) üzenetére


Frawly
veterán

Ha kábelcserével sem sikerül megoldani, pattintsd vissza gariba. Vagy akár anélkül is.

Ez tényleg gáz, hogy 90 MB/sec-re esik be. Ezt említeni fogjuk azoknak, akik QVO-t akarnak venni. Ennek fényében egyébként nem éri meg, alig pár ezressel olcsóbb csak, mint az Evo, aminek ilyen problémája nincs.

Szekvenciális átvitelben a proci nem annyira számít. Az inkább random műveleteknél fontos.

[ Szerkesztve ]

(#36881) csaba17 válasza Frawly (#36880) üzenetére


csaba17
senior tag

még a héten használom, pénteken meg átkötöm egy másik tápkábelre, hátha tényleg az átalakító miatt ingadozik a fesz, de nem hiszem.
illetve most olvastam, hogy nemigazán szereti az amd drivert a samsung ssd
(Under the current system environment, some functions in Magician CANNOT be run.
If multiple iterations of Read and Write are performed, RAPID mode may become inactive due to system internal errors on some of the AMD / AsMedia Controller or Driver.)
erre kerestem rá, hogy mit takar.

(#36882) csaba17 válasza csaba17 (#36881) üzenetére


csaba17
senior tag

bocsi a dupláért: kikapcsoltam a rapid módot, most 5x lefuttattam a tesztet, érdekes, nem esett le az írás...
ez az utolsó mérés:

de a 199-es hibánál most 199db hiba van, egy restart és elég sokkal növekszik ez az érték...

(#36883) sinci01


sinci01
aktív tag

Üdv. Olyan kérdésem lenne, hogy egy SSD-t (Kingston SSD NOW 300) beraktam egy 3.0-ás USB mobil házba, de a gépre csatlakoztatva nem látja a kezelő. Ha kicserélem az SSD-t egy hagyományos HDD-re, akkor, akkor azt látja, szóval a mobil ház tuti működik. Ha viszont az alaplapra csatlakoztatom, akkor látja a gép. Vajon USB-n keresztül miért nem ismeri fel a rendszer? WIN 10 az oprendszerem. Egy komplett rendszer van az SSD-n, csak klónoztattam egy nagyobbra, így feleslegessé vált, gondoltam formázom, és felhasználom mobil meghajtónak, de sajnos USB-n keresztül nem megy. Valami ötlet? Köszi!

(#36884) csaba17 válasza sinci01 (#36883) üzenetére


csaba17
senior tag

a lemezkezelő látja? pittyeg a gép mikor bedugod?

(#36885) sinci01 válasza csaba17 (#36884) üzenetére


sinci01
aktív tag

Nem látja. Nem is dobja fel az ablakot sem, mint másik meghajtó csatlakoztatásakor.

[ Szerkesztve ]

(#36886) Frawly válasza csaba17 (#36881) üzenetére


Frawly
veterán

Ez milyen AMD-s lap? A 860-as Samsungok Evo-nál meg van említve, hogy AMD-s lapokban gond lehet vele, bár inkább csak a régebbi lapokban, az új, Ryzen-esekben hibátlanul megy. Ezek szerint a Qvo sem különbözik.

Sajnos az ASMedia egy ritka ótvar fajta vezérlőtípus. Mondjuk ilyen CRC Errornak nem ez az oka, annak semmiképp nem kéne lennie.

Próbáltad másik SATA portokra átdugni vagy másik gépben?

(#36887) Frawly válasza sinci01 (#36885) üzenetére


Frawly
veterán

A lemezkezelő nem is dobál fel semmilyen ablakot. A diskmgmt.msc fájlt futtasd, az hozza elő a Lemezkezelőt.

Annak az USB-s mobil háznak mi a pontos típusa?

[ Szerkesztve ]

(#36888) sinci01 válasza Frawly (#36887) üzenetére


sinci01
aktív tag

Nem a lemezkezelő dobja fel, valóban, hanem az értesítés jelző. A lemezkezelőben nem látszik. A mobil ház no name, e-bay-es vásárlás volt. Hard Drive Enclosure USB 3.0. A WD HDD-vel megfelelően működik
[mobil ház]

[ Szerkesztve ]

(#36889) csaba17 válasza sinci01 (#36885) üzenetére


csaba17
senior tag

gigabyte ga-970a-d3, elég régi lap.

nem akarom elkiabálni, de már egy 2 órája nem növekedett a hibák száma, átdugtam egy másik táp csatlakozóra, amin eddig volt azon most vettem észre, hogy a ház hűtő venti be volt ékelve a két molex csati közé.
bár ez a kábel volt a leghosszabb, amire most átdugtam az meg a legrövidebb.
holnap este írok, hogy növekszik e vagy sem, jó lenne ha csak ennyit lett volna a baja.

sinci01 megnéztem a régi adata ssd-met, nálam gond nélkül látja a win, igaz nekem egy ugreen külső házam van, ezt aliról vettem majd egy éve.

(#36890) Doky586 válasza sinci01 (#36888) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Másik gépbe dugva is próbáld ki.
Esetleg másik lyukban.

(#36891) King Unique válasza sinci01 (#36883) üzenetére


King Unique
titán

Mi a helyzet az eszközkezelőben, ott megjelenik, nincsen hibakód? Ha az eszközkezelő oké, ellenben a grafikus lemezkelőben biztosan (?) nem látszik, akkor parancssorban (DiskPart), vagy külső particionáló programmal is rá lehetne nézni. Meg kipróbálni másik USB-portban, akár egy Windows restart után is stb.

(#36892) Ciccuka


Ciccuka
veterán

WD Blue NVMe SN500 500 GB Review

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#36893) Frawly válasza Ciccuka (#36892) üzenetére


Frawly
veterán

Végül is visszavágott x2-es létére, meg hogy DRAM cache sincs rajta, nem is teljesít rosszul, nem lassul be, és az ára is reális. Bár házon belül a WD-nél jobban megérheti a WD Black, ami csak 1-2 ezressel drágább adott esetben.

A Milyen SSD-t topikba lenne érdemes belinkelned.

[ Szerkesztve ]

(#36894) csaba17 válasza csaba17 (#36889) üzenetére


csaba17
senior tag

még mindig, nem növekedett: "A lemez és a számítógép közötti adatkapcsolatban előfordultak problémák 199 alkalommal."

lehetséges, hogy a ventillátor plusz csatlakozója zavart be, vagy jót tett neki a rövidebb(-10cm) tápkábel.

(#36895) sinci01 válasza Doky586 (#36890) üzenetére


sinci01
aktív tag

Az lesz. Jövő héten megpróbálom a munkahelyen, több gépen megnézni. Itthon végig próbáltam 3 USB portot, egyiken sem ment. De még van másik 3! :)

(#36896) Frawly válasza csaba17 (#36894) üzenetére


Frawly
veterán

Végül is hibás tápkábel is okozhatja, de ilyenről még nem hallottam. Az adatkábel szokott rossz lenni.

Tápot addig húzhatsz le másik háttértárról is, egy teszt erejéig.

[ Szerkesztve ]

(#36897) Frawly válasza sinci01 (#36888) üzenetére


Frawly
veterán

Az nem annnyira baj, ha noname. Azt meg tudnád nézni, hogy mi van a chipre írva a nyákon? Hátha abból kiderül, hogy milyen meghajtókat támogat.

Egyébként furcsa, hogy HDD megy vele, de SSD nem. Pedig fordítva szokott lenni, a nagyobb tápellátás miatt.

(#36898) sinci01 válasza Frawly (#36897) üzenetére


sinci01
aktív tag

Megnéztem, az eszközkezelő sem látja.
Sajnos nem látom az írást rajta, csak egy pacát látok! :) Lehet meg kellene keresnem a szemüvegemet hozzá :D
A led világít rajta, szóval müxik a ház, csak éppen nem látja a rendszer!

[ Szerkesztve ]

(#36899) Ciccuka válasza Frawly (#36893) üzenetére


Ciccuka
veterán

Csak kissé melegszik, ami hosszútávon nem annyira pozitív. Ha jól látom pont a vezérlő chipnél a legmelegebb.


[ Szerkesztve ]

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#36900) Met


Met
nagyúr

Beszereltem a WD 500GB Blue 3D WDS500G2B0A-t.
Rendben vannak ezek az eredmények?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.