Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#35101) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Egyik sata 3as ssdm nagyobb, vagy több fájl másolásánál felmelegszik, és belassul.
Hd sentinelben lekövettem az eseményeket, és így írásnál szinte semmivel sem gyorsabb egy hddnél.
Ráirányítottam már 12 centis ventit, de nem sokat értem el vele.
Tehetek még valamit, vagy ez IJ esete?

(#35102) dugo_ válasza bobalazs (#35101) üzenetére


dugo_
veterán

Milyen SSD? Hány fokos?

Nem lehet, hogy csak a cache fogy el, aztán nem bírja tartani a tempót?

(#35103) public73 válasza Frawly (#35086) üzenetére


public73
aktív tag

az adata ssd toolbox nagyon boldog, szerinte fasz@ minden...szerintem nem...
de itt vannak a képek:

(#35104) Fire/SOUL/CD válasza public73 (#35103) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Sajnos a gyári szoftvereknek ez a legnagyobb hibájuk, mert szeretnek "hazudni" (az összes)...
Nem vesznek olyan dolgokat figyelembe, amit pl a HDS igen (Magyar fejlesztésű szoftver, Máté János "tollából", szóval tessék büszke lenni rá, mert a legjobb szoftver ebben a kategóriában a világon :K )
Ha a HDS kezel/ismer egy meghajtót és arról azt írja ki, hogy "nem százas", akkor az "nem százas", még ha a gyári szoftvere azt is mondja. ;)
Az SSDOK-ot is lefuttathatod, de szvsz (sőt biztosan, mivel Én írom ;] ) az is 100-asnak fogja mutatni.

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35105) bobalazs válasza dugo_ (#35102) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Pontosan ezt csinálja, csináltam egy próba felvételt.
[link]

(#35106) public73 válasza Fire/SOUL/CD (#35104) üzenetére


public73
aktív tag

szerinted is garis csere?
alzából való, már akkor sem volt százas amikor kihoztam és vadi újjonnan betettem a notiba...de akkor úgy voltam vele, hogy ez még az "elmegy kategória"...de ez több már annál szvsz... :U

(#35107) Raymond válasza public73 (#35106) üzenetére


Raymond
félisten

Ez egyertelmuen HDS "hiba". Az SMART ertekekbol es eleve a HDS kondicio jelentesenek durva alakulasabol is latod.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35108) xcds válasza Fire/SOUL/CD (#35100) üzenetére


xcds
őstag

Szia! OEM-el mi a gond?

(#35109) Fire/SOUL/CD válasza public73 (#35106) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Biztos, hogy nem csak a HDS nem kezeli jól a meghajtót? (Lehet küldeni jelentést a HDS-ből, és akkor elemzik és lehet, hogy javítják a hibát(már ha tényleg hiba))
Ha működik, nincs fagyás, meg "szellem a gépezetben" effektus, akkor ne foglalkozz vele.
(SSDOK kép :R )

xcds
OEM meghajtók esetén (nem csak Samu esetén), nem a gyártó adja a Firmware-t, pl egy Leneovo lapos, ami Samu OEM (és csak azzal) van árusítva, a Samu SSD-n teljesen más FW van, Magician nem ismeri, nem tudja frissítsni a FW-t stb.
OEM meghajtóknál nem a gyártő, hanem az a cég biztosítja a support-t, amely beszerelik az adott SSD-t...
(pl egy HP laposban lévő Samu SSD-hez a Lenovo adja a FW-t, nem a Samu, Magician nem ismeri fel, nem kezeli stb, nem a Samu adja support-t hozzá, ami xar ügy (garanciát sem, hanem a HP (pl kedvéért)))
Sajnos OEM meghajtókhoz ritkábban jön javítás (akár évek is eltelhetnek), ha egyáltalán kiadnak valamit.

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35110) dugo_ válasza bobalazs (#35105) üzenetére


dugo_
veterán

Az SP550 az ilyen, ennyit tud.

(#35111) Bozso68 válasza King Unique (#35087) üzenetére


Bozso68
senior tag

Köszönöm, nekifekszem a hétvégén.

(#35112) bobalazs válasza dugo_ (#35110) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Oké, köszi az infót, nem gondoltam volna hogy ez gyárilag ilyen.

(#35113) public73 válasza Fire/SOUL/CD (#35109) üzenetére


public73
aktív tag

épp ma fagyott kékhalálra a rendszer (win 7 x64)...
cirka 3 hetes oprendszer f@sta össze magát youtube nézés közben...hm... :U :(
ma fölhúztam egy win 10-et és figyelek...egy crucial m500-at váltott az adata...a crucial ilyet nem művelt, pedig az 3 éves volt (most a csajom notijában hasít, természetesen nem hajítottam ki)...

(#35114) Fire/SOUL/CD válasza public73 (#35113) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Tiszta telepítés volt semmi chipset stb, szóval ahogy a "nagy könyvben" van írva?
(Semmi klónozás, más chipset, húzás stb stb)

A kékhalál mit ír ki, van valami infód róla, hogy mégis "miért" fagyott le? (WhoCrashed | BlueScreenView stb stb bővebb infót ad a fadyásról (szóval tuti, hogy az SSD az oka avagy sem)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35115) bobalazs válasza bobalazs (#35112) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Meg is van hogy miért.
Bár ezt az infót magyarul nem találtam meg sehol.

(#35116) public73 válasza Fire/SOUL/CD (#35114) üzenetére


public73
aktív tag

tiszta telepítés volt nem klónoztam semmit...

(#35117) public73


public73
aktív tag

ssdok szerint is OK...

(#35118) Fire/SOUL/CD válasza public73 (#35117) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Ööö, az a CPU freki biztos jó? (Ha húzva van a gép, az egyes SSD-knek nem kóser) :N

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35119) public73 válasza Fire/SOUL/CD (#35118) üzenetére


public73
aktív tag

notiról beszélünk, persze hogy nincs húzva! ;] :DDD

(#35120) Fire/SOUL/CD válasza public73 (#35119) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Mivel a progim szerint ilyen CPU-d van, akkor az hogyan mehet 2400Mhz-en? :F
(Késő is van, meg fáradt is vagyok, lehet ezért nem vágom. Majd holnap lehet, hogy megvilágosodom.)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35121) public73 válasza Fire/SOUL/CD (#35120) üzenetére


public73
aktív tag

3GHz-ig húzza maxxon...

(#35122) Frawly válasza public73 (#35103) üzenetére


Frawly
veterán

Egyáltalán nem happy. 26 hibás szektor van rajta, ami át lett helyezve. A SMART szerint 100%-os a kondíció, a HDS viszont a saját algoritmusa alapján a 26 hibás szektor miatt leminősíti 52%-ra, hogy felhívja a figyelmet a hiba komolyságára.

Ezt mindenképp vissza kéne vinni gariztatni, mert ilyen rövid idő alatt a 26 reallocated sector az sok. Mi lesz még később. Ezeket a HDS, Adata SSD Toolboxos képeket mindenképp mutasd meg. Külön említsd a kékhalálozást is, erre még be lehet csatolni az SSDOK képet is, ahol látszik, hogy megfelelő driverrel és beállításokkal hajtod. A 26 áthelyezett szektor a NAND fáradását mutatja, de attól még nem kéne fagynia.

(#35123) xcds válasza Fire/SOUL/CD (#35109) üzenetére


xcds
őstag

Ja, értem. Köszi! Nekem is egy OEM van, azért is kérdeztem. Egy samu 830-as. Anno (2014) még pont te segítettél firmet frissíteni. :)

(#35124) Pgraph válasza Fire/SOUL/CD (#35100) üzenetére


Pgraph
aktív tag

A hőmérsékletes részhez:
Szerinted mi lehet az oka, hogy a Crucial állításod szerint ennyire hanyagul kezeli a hőmérséklet mérést? Azért ez eléggé fontos attribútum, és gondolom sok felhasználó figyeli, aztán berág a magas értékekre.
Mindenesetre abridabri fórumtárs felhívta figyelmem a következő hűtőre:SSD hűtő. Neki sokat hozott az nvme SSD-je hőmérsékletén, bepróbálok egy ilyet a Crucial mx500 m.2-esemre.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35125) chros válasza bobalazs (#35115) üzenetére


chros
őstag

Koszi az infot!

(#35126) AxBattler


AxBattler
félisten

Üdv!
Szeretném kérdezni, hogy a 250GB-os SSD-k beleesnek a 256GB-os kategóriába, ha külső meghajtóról van szó?
A gyártók elég sokat kevernek ezzel...240-250-256GB... :F

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#35127) Frawly válasza Pgraph (#35124) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt nem értem, milyen mérést kezelnek hanyagul? Kézrátétellel megállapítottad, hogy mégse olyan meleg? Mert ha tényleg 66-75 fokos, az nem hanyag mérés, akkor annyi, hűtő kell rá, olyan, mint az M.2 NVMe-s SSD-kre.

Egyébként valóban gáz, az M.2 SATA SSD-k ajánlásánál egyik szempont szokott itt lenni, hogy azokra nem kell hűtés. Ez az MX500 az első, amire igen.

(#35128) Pgraph válasza Frawly (#35127) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Az SSD-k általában 3 hömérsékletértéket adnak vissza.
1. Min -> Legkisebb hőfok (nem pontos)
2. Max -> Legmagasabb hőfok (nem pontos)
3. Current -> Jelenlegi/épp aktuális hőfok (nem pontos)

Ebből a 3. lehet fontos. Már a kezdetektől a crucial meghajtók "beszámíthatatlanok" a hőmérséklet szempontjából.

Fenti gondolatra kérdeztem csak rá, hogy a Crucial miben/mitől más, mint a többiek, akik m.2 SATA-s egységeinél nem nagyon merült fel ilyen hőpara...
Amúgy rendelem majd az előző hsz.-emben jelzett bordát, biztos, ami biztos alapon.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35129) Frawly válasza Pgraph (#35128) üzenetére


Frawly
veterán

Még mindig nem értem, hogy mit értesz beszámíthatatlan alatt. Két eset lehetséges:
1) szenzor mér rosszul, valójában a meghajtó nem ilyen meleg, ez tényleg beszámíthatatlanság
2) szenzor jól mér, tényleg forró az egész, de akkor ez nem pontatlanság, meg beszámíthatatlanság, hanem valós melegedés.

Nálam a régi Crucial MX300-ak teljesen jó értékeket mérnek.

Ennek az MX500-nak nem az a baja, hogy félremér a hőszenzor, szerintem valóban ilyen meleg, de csak az M.2-es változat. Ez ilyen, melegszik, mint a fészkes fene. Nem értjük, nem szabadna neki, az ugyanilyen NAND/vezérlővel szerelt 2,5 colos MX500 nem melegszik ennyire.

(#35130) Raymond válasza Pgraph (#35128) üzenetére


Raymond
félisten

Nem mernek felre Crucial-ok. Van itthon m4 512GB, MX100 256GB, MX200 500GB, MX300 750GB es M.2 MX500 1TB. Ezek kozul az utolso egyrtelmuen joval melegebb, a sima SATA-sak mind normalis homersekletet mutatnak.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35131) Pgraph válasza Frawly (#35129) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Fire/SOUL/CD fórumtárstól van az idézet, tőle tudakolom én is, hogy mit ért a Crucial-ok beszámíthatatlansága alatt...
Egyébként valóban az Általad vázolt 2 eset lehet csak.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35132) Frawly válasza Pgraph (#35131) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, jó, ezt nem is láttam. Általánosságban nincs igaza. Vannak egyébként tényleg SSD-k, amik félremérhetnek, de ez nem gyártó, inkább modellfüggő. Azért írtam, hogy kézrátétellel ellenőrizd tényleg 66+ fokos-e.

(#35133) #86564352


#86564352
törölt tag

Nekem nincs fent a HDS folyamatosan, most megnéztem kíváncsiságból mit ír 2014 februári vásárlás 120-as Samsung 840 EVO:

Jól bírja. 22 ezer forint volt akkor, ha 2020-ban cserélni kell úgy is nagyon megérte!

(#35134) Raymond válasza #86564352 (#35133) üzenetére


Raymond
félisten

Heh, annyi penzert most mar 480-512GB-ost kapsz :) Nalam is van egy 2012 decemberi (vagy 2013 januar?) m4 512GB amit akkor 276EUR-ert vettem. Most neztem az MX500 2TB kerul 249-be.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35135) Frawly válasza #86564352 (#35133) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, ennyi pénzért, ennyi évre nem rossz. Egy másik fórumon most ment tönkre egy 120 gigás 840 EVO, 5 év után, folyamatos üzem szerverben HDD-k cache-elésére, 100+ TB írást bírt. A számok alapján a tiéd is fogja kb. addig bírni. Hamarabb fogod úgyis lecserélni nagyobb tárterületű, újabb SSD-re.

(#35136) Doky586 válasza #86564352 (#35133) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A hds verziószámát szándékosan vágtad ki..?

(#35137) Pgraph válasza Frawly (#35132) üzenetére


Pgraph
aktív tag

Érdekes, hogy kézrátétellel semmit nem lehet érzékelni... A HDS-ben 64 fokosnak jelzett SSD bordáját, még langyosnak se mondanám feltétlenül... Nem igazán értem... Azért a bordán kéne ennek jelentkezni.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35138) #86564352 válasza Frawly (#35135) üzenetére


#86564352
törölt tag

Jaja nem kíméltem, már most is jó üzlet volt. Ha a vezérlő nem hal meg 2020-ig az már a ráadás ennyi évet kiszedni belőle. :)

Raymond: szerencsére jól lementek az árak, már nem luxus

Doky586: :F nem

(#35139) bobalazs válasza #86564352 (#35133) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Akkor egy szavam sem lehet a vertex 3ra.
Ez is kb akörüli vétel.

Frawly

HDD cachelésre melyik program, vagy megoldás ajánlott?

(#35140) PitLee


PitLee
őstag

A samu féle adat költöztetésnek van esetleg valami hátulütője?
A lusta énemből indulok ki, aki nem akar újból frissítéseket, mail, böngésző, programokat telepíteni akkor csábító, de persze egy friss telepítés meg szemét mentesebb, legalábbis nálam, 6+ év együtt már egy kisebb házasság Win7-el, itt már akár kakis bili is lehet az ágy alá berúgva :DDD

(#35141) Pgraph


Pgraph
aktív tag

Crucial MX500 500 GB m.2:

Ezek milyen értékek?

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35142) Fire/SOUL/CD


Fire/SOUL/CD
félisten

Sziasztok!

Én csak annyit szeretnék írni a topik-lakóknak most, hogy

Szilveszterkor menjetek el bulizni!!! ("Nem kell a Csehszlovák duma") :DDD
Minden percét élvezzétek ki az év végének!

BUÉK mindenkinek!

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#35143) Frawly válasza bobalazs (#35139) üzenetére


Frawly
veterán

Az attól függ milyen alaplapod van, milyen SSD-n akarod. Egyes lapokban már a BIOS-ban lehet ilyet bekapcsolni, de SSD gyártójától is függ, hogy ad-e ki hozzá külön toolt.

(#35144) gya/352


gya/352
tag

Üdv mindenkinek!
A következő a probléma: Van egy Toshiba Satellite C855D-11U laptop amiben volt egy HDD és így jól működött. Vettünk bele egy 120 gigás Kingston SUV500-as SSD-t. Beleraktuk, de ezután azt csinálja, hogy megjelenik a BIOS TOSHIBA logója és majd egy percig ott áll és nem csinál semmit, majd elindul. Ez a logó eddig ugye csak egy pillanatra jelent meg, ott lehet megnyomni a boot-eszköz választást, vagy belépni a BIOS-ba. Bármit csinálunk ez a helyzet, függetlenül attól, hogy honnan akarunk bootolni, vagy hogy mit hova állítunk a BIOS-ban. Ha be akarunk lépni a BIOS-ba akkor is ki kell várni azt a kb 1 percet és akkor lép be, hiába nyomkodjuk. Sikerült így feltelepíteni a win7-et, és gyorsan is fut, de az indításnál ez a kényszerű várakozás nagyon zavaró. Csináltunk BIOS frissítést is, nem segített. Visszatesszük a HDD-t ismét jó. Ha optibaybe rakjuk az SSD-t, onnan is ugyan úgy van a várakozás. Raktunk bele egy másik SSD-t ami egy 500-as WD blue volt, azzal nem akad meg az indulás. A Kingstont beraktuk egy ASUS laptopba, és ott meg gond nélkül indult. Van olyan, hogy valami nem kompatibilis az SSD meg az alaplap vagy a BIOS között és az okozhat ilyet?
Ha van valakinek valami ötlete a jelenségre köszönettel veszem.

(#35145) PitLee válasza gya/352 (#35144) üzenetére


PitLee
őstag

Amíg a tuti válasz megérkezik
Emlékeimben, mintha lenne valamiféle ellenőrzés Boot-nál, azt kikapcsolva lesz a fastboot nem ?
+ itt egy link ahol az Intel Management Engine okozott problémát.

(#35146) gya/352 válasza PitLee (#35145) üzenetére


gya/352
tag

Fastboot nem segít. Akkor azt csinálja, hogy nincs logo, fekete képernyő van, nincs bios prompt és újraindul magától. És utána már megint van a logo, ahol megáll mint korábban. Ha ekkor belépsz bios-ba a fast boot vissza van állva normál bootra. Ekkor gondoltuk azt hogy valami baj van a biossal és ezért lett frissítve, de nem változott semmi.

(#35147) Frawly válasza gya/352 (#35146) üzenetére


Frawly
veterán

A Fast Boot-ot (Gyorsboot) nem a BIOS-ban, hanem a Windows Energiagazdálkodásában kéne kilőni, Energiasémák, speciális vagy mi a neve, és ott lehet kikapcsolni.

(#35148) gya/352 válasza Frawly (#35147) üzenetére


gya/352
tag

Ahogy már leírtam bios szinten ragad meg a boot folyamat, amikor eltelik a várakozó idő, utána win7 már gyorsan betölt. És üres ssd-nél is ez a helyzet ha töröljük a particiókat.

(#35149) Frawly válasza gya/352 (#35148) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, hogy Win7, abban még nincs Fast boot. Csak a Win8-8.1-10-ben. Az tényleg furcsa. Egy SSDOK képet tegyél be az SSD-ről, meg a BIOS-ban nézd meg, hogy a bootolási mód mire van állítva, ha pl. az SSD GPT-s és UEFI módban lett telepítve, akkor UEFI boot legyen beállítva, ha MBR partíciós táblás és legacy módban lett telepítve, akkor BIOS Legacy mode legyen bekapcsolva a BIOS-ban bootolási módnak.

Az én notim csinál ilyet, ha rossz fajta booteszközt keres, akkor fennakad a képernyő elég sokáig. Aztán rájön, hogy nincs olyan.

(#35150) gya/352 válasza Frawly (#35149) üzenetére


gya/352
tag

Nincs nálam a laptop, meg fogom nézni, de én ilyen beállításokat nem láttam a bios-ban.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.