Hirdetés

2024. június 28., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46451) gban válasza Sanchez638 (#46450) üzenetére


gban
Közösségépítő

Számítógépbe. :DDD
Szín alapján nem HP?
Lap meg olyan Asusos. Vagy Giga?

[ Szerkesztve ]

Postázást nem vállalok.

(#46452) Sanchez638 válasza gban (#46451) üzenetére


Sanchez638
addikt

Workstation lap, de nem tudok róla semmit. Ezt is simán Hp dual slot1-ként találtam. De hogy mit támogat vagy bármi. Milyen szerverbe volt esetlegesen.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#46453) gban válasza Sanchez638 (#46452) üzenetére


gban
Közösségépítő

Ja nekem is megvan.
Ott a típus, D7140-69000, az alapján dobja is a barátunk.

Postázást nem vállalok.

(#46454) Sanchez638 válasza gban (#46453) üzenetére


Sanchez638
addikt

Áhá, értem, ehhez megvan a videókártyám is. Egy Rage II c.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#46455) Bile Demon válasza arn (#46449) üzenetére


Bile Demon
őstag

Szép kártya, gratulálok!

Pár dolog:
Mi a különbség a TRIO64(sima) és a TRIO64V+ között? Mondjuk, ha mind a kettő Diamond féle. A V+ miben más?

A gyors RAM-ot mivel lehet kihasználni? Hol nyilvánul meg, hogy csuda RAM van rajta és nem a kommersz 60-70nS?

Van többféle S3TRIO kártyám (sima 64, 64V+(több féle noname), 64V2). Diamond féle Virge DX is van 30nS RAM-okkal.
A legjobban (DOS alatt Landmark 2.0 + 3Dbench) az a noname TRIO64 megy, amin 1MB 70nS DRAM van! :DDD
A Diamond Stealth 3D 2000 pro kártya a leglassabb (10-15% lemaradás) és kompatibilitási gondok is vannak vele, nagy bánatomra. Villog a kép a Commander Keen játékokkal. A noname és az Aristo S3TRIO64(sima) és V+ kártyákon viszont minden teljesen jó volt, amit csak próbáltam. Olyan kártya lenne jó, ami a Diamond képminőségét és a noname kártya kompatibilitási szintjét tudja.

Bruhe

(#46456) cbmfan


cbmfan
senior tag

ilyen is van végre: Tualatin PIII-S 1266 BX lapban :D

nem házi barkács, Upgradeware Slot-T S370-Slot 1 átalakítóval. már csak egy jobb lap kéne ami képes kezelni rendesen.

Close the world, ʇxƎu ǝɥʇ uǝdo

(#46457) Pyton válasza cbmfan (#46456) üzenetére


Pyton
aktív tag

Én anno a ZX-es AT-s Acorp lapomhoz vettem egy PowerLeap-et, 1,4-es TuaCeleronnal. 2 RAM foglalat volt összvissz, ebbe ment 384 mega SD, és volt hozzá a 256 bites Radeon 9500 400MHz-re húzott gpu-val. Akkor jött ki a FarCry, high-on vitte 1024*768-ban.

Az órajelre persze nekem is zagyvaságot írt ki indulásnál. :)

(#46458) zoltanz válasza Ranagol_5 (#46448) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Én is rájöhetnék hasonlóra. :)
Jó eredmény.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#46459) arn válasza Bile Demon (#46455) üzenetére


arn
félisten

Alapvetoen ez... Added partial MPEG-1 acceleration and bus for connecting HW video accelerator.

en tematikusan epitek konfigokat vagy fobb reszeit a konfignak, mindig egy idoszakot becelozva. Ez konkretan a win95 es pentiumpro elotti utolso idoszakot jelenti, 95 nyara. P133, az elso igazan jo inteles chipsettel, a 430fx tritonnal. Utana mar nem a pentium volt a top. Ehhez kellett egy kartya, epp a p133al egyidoben jelent meg. Csak annyi volt a cel, hogy vmi nevesebb brand legyen, gyorsabb ramokkal.

Nezd meg tobb benchel is, mert nem biztos, hogy mindenutt hasonlot tapasztalsz, de tobbnyire a kartya orajelen mulik, ami gyakran eleg eltero volt. A vogonson epp a diamond fele virge dxeket irjak a leggyorsabbnak, lehet biosverzion mulik. Konnyen elkepzelheto, hogy a kesoi noname kartyak gyorsabbak.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46460) Ádyka válasza cbmfan (#46456) üzenetére


Ádyka
őstag

Így könnyű! A sufni megoldást tessék megmutatni. ;]

Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

(#46461) cbmfan válasza Ádyka (#46460) üzenetére


cbmfan
senior tag

próbáltam, se kép, de hangot játszott. ez viszont működik gond nélkül.

Close the world, ʇxƎu ǝɥʇ uǝdo

(#46462) Bile Demon válasza arn (#46459) üzenetére


Bile Demon
őstag

Eddig abból építkeztem, ami volt, de lassan én is építhetek tematikusan, mert egyre több régi cucc gyűlik össze.
Már van pár szép komplett konfig:

1. A Pentiumos konfig építésével kezdődött.Szép jó, de talán túl gyors mindenhez.
2. Közben lett egy P3-as HP Vectra is, kb. vas árban. Kipofoztam, 1GB RDRAM. szépen eltettem későbbre, mert nem elég retro. :)
3. A 486 konfig. Ilyen-olyan kudarcok után van 3 működő és egy javítandó lapom. Kipróbáltam a SIS-es VESA-s lapot. SIS-es PCI-st, és az UMC-s PCI-set is. Végülis az UMC-s Octek Hippo 15 lap köré szereltem össze.
4. A grátisz 386-os konfigot a javítás kihívása és nehezen beszerhető jókis alkatrészek miatt elfogadtam. Hétvégén tehetek fel rőla képet, ha érdekel valakit, milyen lett. (múlt hétvégén alaposan kitakarítottam, rozsdátlanítottam, gyakorlatilag hibátlan házban vannak a cuccok.)

Délután égettem pár EPROM-ot:
-Asus SV2G BIOS, Gigabyte 486 3 VLB-s BIOS, ezeket a 3 VLB-s, lapomban ki is próbáltam, van bennük LBA support. Az Asus BIOS sajnos csak a RAM felét látja, de a másik ígéretes, nincs kitesztelve még alaposan.
-S3VIRGE/DX BIOS, 2 fajta valami általános verziók. Az egyiket a Diamond kártyába bele is próbáltam, konklúzió: gyorsaság nem változott, viszont megy rendesen a Commander Keen, Mario, stb. régebbi scrollozós pinballok... cserébe nem tudom van e és mi a hátránya.

Az alábbiak érdekelnek S3 VGA témában:
-Vogons link, ahol írják, hogy a Diamond féle Virge DX a leggyorsabb. (Mivel mérték? DOS vagy Windows alatt?)
-honnan származik az infó, hogy a noname kártyának kisebb az órajele?
Úgy tudom 60MHz-n mennek a TRIO64 kártyák a nonamek is, nem hiszem, hogy a Diamond neki állt overclockolni... Az extra gyors RAM-ok meg nem jelentik azt, hogy ki is használja a kártya, egyszerűen nagy volumenben, akkor olyat tudott venni a gyártó, vett egy nagy adagot a Virge-höz és azt tette a Trio-ra is, mert arra volt kereslet és a gyártás nem állhat le.
Ha ráérsz, és van másik noname S3 TRIO64 kártyád, esetleg benchelnél egyet? :K
-hogy lehet lecsekkolni, az órajelet?
-lehet változtatni az órajelet?

Bruhe

(#46463) arn válasza Bile Demon (#46462) üzenetére


arn
félisten

majd irjal ram a hetvegen, mert huzok aludni, reggel indulok svajcba, addig meg el fogom felejteni. :D

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46464) cbmfan válasza Bile Demon (#46462) üzenetére


cbmfan
senior tag

van egy kupac S3 kártyám, ha kell csokiért válogathatsz :) és teszteled te.

Close the world, ʇxƎu ǝɥʇ uǝdo

(#46465) Bile Demon válasza cbmfan (#46464) üzenetére


Bile Demon
őstag

arn: ok, jó utat!
cbmfan: (Van a kupacban márkás db is?)

Egyébként mivel érdemes tesztelni? Kezdek arra jutni, hogy mégis vant különbség a kártyák között, csak DOS alatt nem jön ki. Egy 1MB-s (emiatt 32 bites memóriás) kártya 60MHz-n, nem lehet pont ugyan olyan gyors, mint egy 80MHz-s Virge DX 4MB 64 bites 30nS "csudarammal".

Ezeket szoktam nézni:
kspeed4.exe
sp2.exe (Landmark 2.0)
vgaspeed (mondd valami MB/s számot)
3Dbench és 3Dbench2
Doom érzésre :)
Speedsys is mond valemi VESA memory speedet

Mindegyik sokkal jobban függ az alaplap és cpu sebességtől, mint a kártyák közti tényleges különbségtől.
(Bár az ET6000 minden esetben valamivel gyorsabb szokott lenni, mint az S3-ak.)

Bruhe

(#46466) DarthSun válasza Bile Demon (#46465) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A Doom1.9s- el tesztelj, de ne érzésre. Itt le van írva hogy hogyan, a teszt végén pedig a kapott számból hogyan vezesd le az FPS értékét. Elég jó, bár ebben is felfedeztem anomáliákat.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#46467) Bile Demon válasza DarthSun (#46466) üzenetére


Bile Demon
őstag

Ok. Este, akkor letesztelem az összes S3 kártyát így, mellé esetleg még az ET6000 (ha érdekel valakit, mert azt a P1-es gépből kellene kiszedni). Meg egy ATI Rage PRO PCI.

Melyik lapban teszteljek?

Lucky Star SIS496 / DX4-100
Soyo SY-4SAW2 SIS496 / DX4-100 (ezt most éjjel támasztottam fel, előnye, hogy van benne VLB is)
Octek Hippo 15 / AMD 5x86-133

Vagy inkább Gigabyte 430TX chipes P233MMX-el? :F

Bruhe

(#46468) Ranagol_5 válasza Bile Demon (#46462) üzenetére


Ranagol_5
senior tag

Jó neked, hogy mennek a 486-os lapjaid. Nekem kettőből semmi az eredményem eddig. Nincs rajtuk külsérelmi nyom, még sem tudom beröffenteni őket, egyszerüen nem adnak életjelet két különböző procival sem. Jumperelés meg elvileg jó.

(#46464) cbmfan: Az a kupac engem is érdekelne. :)

Más: Valakinek van ötlete melyik lehet a legjobb(leggyorsabb) driver a 3D próféta négyezeröccázas kiróhoz xp alá?

Sometimes I feel my self like a fuckin' monkey. | Irigylem a szüleimet. Nekem sose lesz olyan zseniális gyerekem, mint amilyen nekik van.

(#46469) Bile Demon válasza Ranagol_5 (#46468) üzenetére


Bile Demon
őstag

Tippek:
Próbáld ki másik RAM-al, ami tuti, hogy nem EDO. Mondjuk FPM RAM-ból is van olyanom, hogy 3db egyforma, ugyanaz szám van a chipeken, ráadásul NEC Japan, ezek közül az egyikkel mégse megy az egyik lapom. Tehát próbálj másik memóriát akkor is, ha tudod, hogy jó.

A Soyo lapon a CMOS clear jumper volt clear állásban és azért nem adott képet.
Az egyiknél meg a foglalatban volt sérült érintkező 7db lábnál. Proci kivesz és erős fénnyel világítva a kart félig lehajtva látni hogy csillognak az érintkezők a lyukakban, volt pár olyan láb, ahol csak sötétség volt. A foglalat szétszedése után látszott, hogy tényleg gond van

Volt olyan lap, amin gyárilag kihagyták a 3,3V-os fesz. stabilizátort. Magyarul ha 5V-ra van jumperelve a proci, akkor megy, ha 3,3V-ra akkor meg nem, Olyan is volt, ami jumpereléstől függetlenül 5V-ot adott a procinak (zárlatos volt a fesz stab.).

Bruhe

(#46470) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Az ígért tesztet (nagyrészt) elvégeztem.
A Soyo lapban teszteltem, mert az volt elöl és VLB VGA-t is tudtam beletenni.
Szóval intel DX4-100 WT proci és 32MB FPM RAM volt még a lapban meg egy SB16, bár hangot nem adott a timedemo.

Kártya: Landmark 2.0 / 3Dbench / Doom 1.9S

Aristo TRIO64V2 1MB 60nS EDO: 13107 / 66,6 / 34,80
Aristo TRIO64V+ 1MB 70nS FPM: 13284 / 66,6 / 34,93
Noname TRIO64 1MB 70nS FPM: 13284 / 66,6 / 34,95
Diamond Stealth 3D 2000 PRO Virge/DX 4MB 30nS EDO (gyári BIOS-al): 12288 / 66,6 / 34,95
ATI Rage PRO 4MB 35 + 40nS EDO: 13284 / 66,6 / 35,06
Noname VLB S3 86C805-P 1MB 70nS FPM: 16661 / 71,4 / 35,54

Megjegyzés:
Nagyon úgy tűnik, hogy CPU limites volt a mérés.

Hétvégén P233 MMX-es gépben is megnézem ezeket, hátha kijön valami különbség:
Hercules ET6000 4MB
Diamond Virge DX 4MB
Noaname S3 TRIO64 1MB
Diamond S3 TRIO64 1MB 60nS FPM

Bruhe

(#46471) DarthSun válasza Bile Demon (#46470) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Szép méréssorozat ! Érdekes hogy VLB kártyával a Landmark CPU érték is magasabb. Mindenesetre az jól látszik, amit mindíg mondtam hogy a Doom- hoz legalább egy jó 486 proci kell, azon megy igazán jól.

Kíváncsi leszek az MMX- el mennyit hoz, elvileg 100 FPS körül kell mennie. A Cyrix MII @ 300MHz + FX5500- al nekem skálázódott, 131 FPS lett. A Thandoron 233MHz- en pörgő MII- vel 106 FPS- t mértek, így szignifikánsnak tűnik. A PIII- am viszont nem hozta ezt, Copper PIII 650@760 Mhz + GeForce4MX440- el "csak" 95 FPS lett, holott Win alatt a PIII lenyomja a Cyrix- et.

A proci+cache+busz+ram kombó sebességét pedig SPi 1M- val lehet jól lemérni, de ahhoz legalább Win3.11 kell a Win32s patch csomaggal. Bár legjobb a Win2000, ott többet hoz, mivel az egyéb taszkidőket nem méri bele. Win3.11 alatt az 1.1- es, 2000 alatt pedig az 1.5- ös SPi futtatható.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#46472) Bile Demon válasza DarthSun (#46471) üzenetére


Bile Demon
őstag

Nem gondoltam, hogy 486-on 35 fps, bőven folyamatos a Doom.

VLB-s kártya: szerintem picit jobban is tudna menni, mert valamivel gyorsabb volt a saját lapjában (3 VLB-s SIS471), ahol a VLB T2-t le lehet venni és 0WS is kiválasztható, bírja. A Soyo-ban nincsenek ilyen beállítások. (16661 vs 21000 kchar/ms.)

Egyébként ha valaki nem tudná követni, hogy mi értelme ezeknek a P233-MMX-es teszteknek, akkor röviden:
486DX4-nél annyira nem jött ki sebesség különbség az S3 kártyák között, hogy megnézem erősebb gépben is, hátha ott jobban kijön a kártyák közti különbség (már ha van egyáltalán különbség).

P3: érdekes, hogy a 2x gyorsabb proci ellenére mégis lassabb.
Emlékszem, amikor annó először cseréltem le a TNT2-t Geforce MX400-ra, az hatalmas visszalépés volt DOS-ban. Konkrét számokra már nem emlékszem, de pl. amikor a BIOS táblázatot tette ki, akkor a régi kártyával bevillant, az újjal meg szemmel követhető volt, ahogy kirakja, a kártya DOS-os BIOS hívásai sokkal lassabbak voltak. Win alatt nem volt vele gond...

Más:
Az Octek lapos 486-ra Win 2000-et telepítettem. Eltartott nagyon sok óráig, de legalább stabilitástesztnek jó volt. :) Az üres desktopon is majdnem tele volt a RAM, mert csak 32MB-t tudtam beletenni. (EDO-t nem eszi, FPM-ből meg csak 8-as volt).
Azóta szereztem 2db 32MB-s FPM RAM-ot is, így 80MB-re tudom bővíteni, azon már talán lehet teszteket is futtatni.
Gondoltam csinálok WIN2000 alatti VGA tesztet is. Kérdés mivel?

[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#46473) Sanchez638


Sanchez638
addikt

El is felejtettem: Sony VAIO PCG-F150

Nem kell valakinek? Ingyé adom.. Tokkal vonóval.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#46474) totron


totron
addikt

Ha rekonstrukció van, régi gépek életbe visszahozása, arról készítenétek fázisfotókat?

(#46475) quailstorm válasza totron (#46474) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Amennyiben érdekes számomra/publikum számára, cikket akarnék belőle írni akkor igen. Majd ha nekiesek a 386-nak alighanem lesz ilyen tőlem...

(#46476) Rive válasza Bile Demon (#46472) üzenetére


Rive
veterán

486DX4-nél annyira nem jött ki sebesség különbség az S3 kártyák között, hogy megnézem erősebb gépben is, hátha ott jobban kijön a kártyák közti különbség (már ha van egyáltalán különbség).

Nem annyira látom át, hogy mit és hogyan akarsz mérni, össze tudnád foglalni a dolgokat egy kicsit?

Az S3 kártyák között alapból tényleg nagyon kicsi a difi, pláne, ha olyan alkalmazásokról van szó, amik dedikált driver nélkül mennek...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#46477) Ranagol_5 válasza Sanchez638 (#46473) üzenetére


Ranagol_5
senior tag

Dobj majd egy telszámot számot privátban. Átugrom érte valamelyik nap. Én igértem meg a multkor is, de nem nagyon fért bele az időkeretembe. :)

Sometimes I feel my self like a fuckin' monkey. | Irigylem a szüleimet. Nekem sose lesz olyan zseniális gyerekem, mint amilyen nekik van.

(#46478) Bile Demon válasza Rive (#46476) üzenetére


Bile Demon
őstag

Az eddigi tapasztalatok alapján megkérdőjeleztem, hogy a NONAME S3 kártyák tényleg lassabbak.
Nem találtam a neten erről semmit. Érdemi választ sem a feltett kérdéseimre. (órajel ellenőrzésének mikéntje, milyen és mekkora órajel/időzítés eltérések vannak, mások tesztjei stb.)

Szerintem:
1. a különbségek elenyészőek.
2. Hiába van ott a "csudaram" a kártyán, úgy sincs kihasználva. Valami általános BIOS van rajta, attól függetlenül, hogy a gyártó éppen milyen RAM-ot szerelt rá (TRIO64 esetén 50-60-70nS).
Persze ez azt is jelenti, hogy custom BIOS-al vagy regiszterek átírásával van tuning potenciál a gyorsabb RAM-os kártyákban. Ennek a mikéntje is érdekel.
3. Ha gyorsabb is a RAM, akkor abból hol lehet profitálni? (Az 1 és 2MB kártyák közt van 32/64 bit sávszélesség különbség, az sem látszik meg sehol.)

Mit szeretnék mérni?
Az egyes kártyák gyorsaságát egymáshoz képest. (DOS alatt)
Hogyan? Erre én is kíváncsi vagyok, mert a teszt programok a VGA kártya sebességénél jobban érzékenyek a CPU-ra, busz órajelre, stb. A javasolt Doom 1.9S timedemoval is teszteltem , de az is inkább CPU sebességtől függ a 486-os procinál. Talán a Pentium 233MMX-nél már nagyobb eltérések lesznek -megmutatkoznak a lassabb kártyák- már ha tényleg van eltérés köztük.

Bruhe

(#46479) Rive válasza Bile Demon (#46478) üzenetére


Rive
veterán

Értem.

Nos, szerintem ezt Doom alatt nem fogod tetten érni. Valami olyan mérőprogram kellene, ami dedikált/gyári driveren keresztül méri a tranzakciókat - lehetőleg win95/98, végső esetben win3.1 GUI alatt. Nem feltétlenül játék: inkább ablakműveletek, grafika, effélék.

Szerintem.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#46480) alvaro válasza Bile Demon (#46478) üzenetére


alvaro
senior tag

Főleg ott számíthat, ahol Rive mondja, mert DOS alól a rendszer->video irányú adatforgalom dominál, ahol a PCI busz és az ő kezelése jobban korlátoz, mint a kártya memóriája. A GUI műveletek viszont elég sokszor "házon belül" zajlanak, a saját memóriájában írogat meg másolgat a kártya, így annak a sebessége számít főleg.

Ahol még el tudom képzelni, hogy akár DOS alól is fülön csíphetsz különbséget azok a nagyobb felbontások (főleg nagyobb színmélységgel), ahol maga a kép kirakása is elég szépen igénybe veszi a sávszélességet, pl. egy 800*600*32bit az ~120MB/s csak arra, hogy ott villogjon a tartalma a monitoron.

És van kis dosos program, ami tudja állítani az S3 órajeleit, csak borzasztó régen volt, így nem emlékszem :(

[ Szerkesztve ]

(#46481) arn


arn
félisten

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46482) arn


arn
félisten

S3 mclk [link]
Phils bench [link]

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46483) Fenyő válasza Bile Demon (#46478) üzenetére


Fenyő
őstag

S3 karik sebessége leginkább az órajeleiktől, esetleg a rajtuk levő ramok időzítéseitől függnek, 9x alá volt progi amivel lehetett állítgatni az órajeleket, talán vmelyik powerstrip korai verziója, de lehet vmi spéci már nem emlékszem.
Dos alatt nagyon nehéz lesz kimérni a különbségeket, pláne Landmark-kal, 3Dbench-el, ezek teljesen alkalmatlanok rá, de a Doom is csak vga módban tesztel és ott is nagyban számít a cpu, cahce, ram és adatbusz órajel, időzítések. Talán a pcpbench ami a leginformatívabb dos alatt, vga és főleg mindenféle vesa módban (a Chris' 3d (S)VGA Benchmark dosos benchnek volt még vezás (svga) módja is) is tesztelhető, persze itt sokat számít a proci, ram, cache, adatbusz meg hasonlóak, ill. egyéb vga bios extenderek, amivel régebbi bios-ú kártyákkal elérhető a lfb mód, de abból is ki kell tapasztalni, hogy melyik karihoz melyik verzió hoz a legtöbbet (S3-hoz van az S3spdup, vagy az univerzális univbe (scitech)).
Win alatti tesztekkel natív driverrel sokkal többre mész szerintem is, Wintach, Wintune, Winbench 9x, amik beugranak pl.
Win2K-hoz meg legalább egy P2 kell 128mb-val, hogy normális sebességgel fusson, 486-ra én max 95 osr2.x-őt tennék, de csak ha van legalább 32mb ram és min DX4-es proci, DX2-esig 16mb-val a jó öreg Dos Win 3.x kombó az élhetőbb.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#46484) Alpi.


Alpi.
addikt

[5355 mhz]-re javítottam a max frekit a P4-el. Ic-7 ben nagyságrendekkel másképp megy. Ht-t viszont nem tudok kapcsolni ebbe. Akkor nincs post. AI7-hez képest űrkorszak ez a lap ! :DDD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#46485) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Mindenkinek köszönöm a az infókat. Így már kezd összeállni a kép.
Akkor az meg is válaszolódott, hogy tényleg van különbség az S3 kártyák között, de ez pure DOS-ban egyáltalán nem jön ki. A klasszikus benchmarkok meg a gyorsabb kártyát lehet hogy lassabbnak hozzák ki. Sokkal több múlik a processzoron / busz / memória sebességen.

Win 2000: Eszem ágában sincs azt használni 486-on, csak ki szerettem volna próbálni (sose láttam / használtam eddig semmilyen gépen). Aztán felmerült, hogy az alatt futtatok VGA tesztet, de beláttam, hogy értelmetlen. Inkább valami gyorsabb és több memóriával rendelkező gépben kell.

Ezeket csereberéltem a héten:
Soyo lap akku eltávolítás és citromsavas semlegesítés után, a sérült lakk "javítva".

Soyo lap lemosva, új elem tartó és 32MB FPM RAM. Lucky star lap, itt csak elemcsere kellett, az az egy 486-os lapom van, amiben megy rendesen az EDO RAM is.

Ezeket meg vettem (2500/db, van még az eladónak pár):
Hangerőszabályzós, Yamaha OPL3 chipes SB16, ilyet nagyon nagyon szerettem volna 1995-ben, volt pár "álmatlan éjszaka" is miatta, de egyszerűen nem lehetett kapni újonnan akkor már sehol, csak a 4 jack aljzatos változatok voltak, abból is az egyre butítottabb (Value, OEM, Vibra16 stb.)
A nagyobbik meg annyiból érdekes, hogy később valamikor olyanom volt, Win98 alatt sokat rögzítettem vele rádióból, aztán MP3 enkódolás.

Érkezett még pár darab, szép 3M DS HD nagy floppy lemez, aranycimkés, kék és fekete. (20Ft/db), a 386-ban nagy floppy van és tök mókás lesz valami önkormányzati anyagokat olvastatni vele 1992-ből. :DDD

Bruhe

(#46486) arn


arn
félisten

Pedig azaz elso szerias sb16 borzasztoan szar :) zajos, pattog, etc. az sbpro jobb. Sb16bol a masodik szeria jo.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46487) DarthSun válasza Bile Demon (#46485) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Szépek ! A Soyo lap meg VIP- es :C

A 3 test probléma nem megoldható.

(#46488) Alpi. válasza Bile Demon (#46485) üzenetére


Alpi.
addikt

Szépek ! Nem semmi, ahogy megtisztogattad őket. Mintha zsír új lenne, úgy néz ki ! :R

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#46489) Bile Demon válasza arn (#46486) üzenetére


Bile Demon
őstag

Igen. Pont erre jutottam én is, amikor meghallottam! :)
Eltekintve attól a kis karctól az ISA slot mellett szalon állapotú a kártya. Még a poti se serceg rajta!
Annyira azért nincs rossz hangja, csak zajos szélessávú zaj (hdd töltés és egyéb rendszer zaj nem hallatszik bele). Még nem hallottam pattogni. Az mikor jelentkezik?

A nagy viszont tisztán szól, de nem olyan hangos, mint a többi (az erősített kimenetbe dugtam a Technics fülest). Bár tévedés joga fenntartva, most fogok összehasonlítást végezni a kártyákkal egymás után fülre.

Az SBPRO 2-nek van a legösszeszedettebb hangja OPL3-al, mély közép magas, minden rendben. Digi hangokra sincs panasz.

486-ok közül a Hippo 15-t szereltem dobozba:
Diamond Stealth Virge DX és SB PRO 2 van benne. 80MB RAM. A procinak van egy passzív bordája. Szép tiszta, rozsdamentes, jó állapot, de olyan semmilyen ez a ház.

Nemsoká lesznek eredmények:
P233MMX-ben a VGA káryták Quake-el. És Octek Hippo 15 vs. SIS496/497 lap.

Bruhe

(#46490) arn válasza Bile Demon (#46489) üzenetére


arn
félisten

Inditsd el pl a doomot... Ha megszolal vmi, bekapcsolja a digi reszet, sugas, hang, sugas, kikapcs :) a masodik generacioval fixeltek ezeket a hibakat, es tettek bele jopar masikat (midi bug pl).

Pl egy epic pinballon eg es fold a gus es a korabeli blasterek.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46491) Bile Demon válasza arn (#46490) üzenetére


Bile Demon
őstag

Ok. DOOM-al teszteltem eddig a kártyákat gyorsba, csak akkor vettem fel a fülest, amikor már szólt. Legközelebb majd indításkor jobban figyelek a különbségekre a különböző kártyáknál.
Igen az feltűnt, hogy inicializáláskor és bizonyos proginál a hangok lejátszásának kezdetén az SB16 pattan. Utóbbit annak tudtam be, hogy a 8 -> 16 bit konverzió "nem tökéletes". A 8 bites SB PRO2 a 8 bites hangot tisztábban szólaltatja meg.

Játszottam az MCLK-val, 57,27MHz-n megy a Noname S3 TRIO64, a Diamond Virge meg 72,2MHz-n. A RAM időzítések egyformák mindkét kártyánál. (3.5 / 2.5)

A délutáni mérések:
1. Gigabyte 430TX Pentium 233MMX, 96MB SDRAM
Kártya: Landmark 2.0 / 3Dbench / Doom 1.9S / Quake 320x200 / Quake 360x480

Noname TRIO64 1MB 70nS FPM: 23976 / 166 / 83,8 / 52 / 21,1
Diamond Stealth 3D 2000 PRO Virge/DX 4MB 30nS EDO: 23976 / 164,7 / 83,4 / 53,3 / 22,2
Hercules Dynamite 128 ET6000 4MB MDRAM: 33897 / 176,4 / 95,14 / 53,4 / 23,3

2. Octek Hippo 15 lapban, Amd 5x86-133-P75 procival, 80MB FPM RAM
Diamond Stealth 3D 2000 PRO Virge/DX 4MB 30nS EDO: 14456 / 83,3 / 46,22 / 14,4 / -----

3. Octek Hippo 15 lapban, Intel DX4-100 procival, 80MB FPM RAM
Diamond Stealth 3D 2000 PRO Virge/DX 4MB 30nS EDO: 14456 / 71,4 / 40,1 / 12,2 / -----

Emlékeztetőül: SIS496/497 lapban, Intel DX4-100 procival
Diamond Stealth 3D 2000 PRO Virge/DX 4MB 30nS EDO: 12288 / 66,6 / 34,95 / ----- / -----

Az Octek-es lap PCI kártyával gyorsabb, mint a SIS496/497 lap, akár VLB, akár PCI kártyával.

A 386 is megtisztult:
A kábelezés még nem végleges, valami összekuszált DOS 5.0 van rajta, amit le fogok cserélni. A floppy is megtisztult (mintha tégla flexezés por lett volna mindennek a tetején). Olyan finoman halkan és egyenletesen jár, ahogy csak egy Panasonic floppy tud. :K


[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#46492) Bile Demon válasza arn (#46490) üzenetére


Bile Demon
őstag

No, meghallgattam a kártyákat.
Igen, ahogy mondod a potis úgy súg, a hangokkal együtt. Ha a "treble" nincs nagyon felnyomva, akkor nem zavaró, de ott van.
A nagy SB16 viszont jó. Hangerő is rendben. Talán az SBPRO mixer zavart be a múltkor. Most odafigyeltem az autoexec.bat-ra.

A nagynak a hátulján van egy lábas ellenállás a CT1745A-S mixer IC alatt. Egy kondi és a mixer IC egyik lába között van, ahol eredetileg egy vezetősáv van, amit belefúrással megszakítottak. Na ez nem tudom mit tuningol? Talán a két oldal közti erősítést lőtték be vele egyformára gyárilag. Vagy mi lehet?

A DOOM egyébként sztereoban kéne, hogy szóljon? Forgolódtam, de nem hallok különbséget, akármerről marcangoltak. :F

Bruhe

(#46493) arn válasza Bile Demon (#46492) üzenetére


arn
félisten

Az erosito resze rossz a regi sb16nak (tervezesi hiba), lehet javitani.

486on melyik vlbs kartyat nezted? 805? Az inkabb csak a 3dbenchben porog, amugy egy cirrus is gyorsabb. Egy 864et v triot probalj. Amugy a vlb eleg jol teker.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46494) Bile Demon válasza arn (#46493) üzenetére


Bile Demon
őstag

SB PRO 2-vel hallhatóan sztereó a Doom 1.9. SB 16-al meg nem tűnik annak.

Régi SB16 tervezési hiba? Bonyolult javítani? Mi a hiba lényege?
Vonal kimeneten jól szólna külső erősítővel? (jumpereléssel kikerülhető a TEA2025 végfok és a poti)
Mondjuk nem teljesen értem, hogy okoz az erősítő rész ilyen jelenséget, hogy csak a digi hangok mellett van zaj. Az FM rész tisztán és jól szól.
Előbb 8/16 bit konverzió hibájára fogtam, de igazából a mintavételi frekvencia konverzióra gondoltam. A Doom valami jó alacsony 11kHz mintavételt használ, ha jól tudom, az SB16 meg 44kHz-s.

Igen a 805-öt néztem VLB-n (nincs is más). Landmarkban és 3Dbenchben gyorsabb volt az összes többi PCI kártyánál, Doomban 35fps meleltt 0.5fps-el volt gyorsabb.
Erre mondtam, hogy az Octek lapban a PCI-s S3 Virge gyorsabb volt, mint a VIP-s Soyo lapban a VLB és PCI VGA-k.

Bruhe

(#46495) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Aberrálgattam kicsit a Regor+GTX- el, a gép rerofoka vitatható ( bár szerintem retro csak nem úgy mint egy 486 ) de a tesztek retrok. És nem is üt akkorát, tehát egy bizonyos szint felett telítődnek ezek a tesztprogik, ahogy már más is megállapította.

Win98 DOS session alatt mérve.

Quake1 bench. 320x200 : 240,6 - 360x480 : 95,4 - 640x480 : 29,5
3DBench2 : 276,3
Doom : 80,6 FPS

SpeedSys kép :

A 3 test probléma nem megoldható.

(#46496) arn válasza Bile Demon (#46494) üzenetére


arn
félisten

Keress ra, nem emlekszem pontosan. Ugy remlik, hogy az ajanlottol eltero kondikat hasznaltak, par atkotessel javithato.

A 864et gyorsabbnak mertem, foleg chris fele benchben, ott vmi 30%al lassabb.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46497) Fenyő válasza Bile Demon (#46494) üzenetére


Fenyő
őstag

Persze mert a VIP-es lapok néhány kivételtől eltekintve ált. lassabbak, mint a natívan csak pci-os vagy vlb-és lapok, ráadásul a Sis 496/7 amúgy sem egy gyors chipset pci fronton, a régebbi vlb-és 471-es simán gyorsabb nála.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#46498) Yutani


Yutani
nagyúr

Tegnap volt, hogy 15 éve beregisztráltam a PH-ra. Elég retro, nem? :DDD

#tarcsad

(#46499) Bile Demon válasza Fenyő (#46497) üzenetére


Bile Demon
őstag

arn: Ja igen, arról olvastam a Wikipedian. Én nem tartom olyan tragikus dolognak, hogy 47uF csatoló kondit raktak az erősítőhöz 100uF helyett és emiatt nem annyira jó a mély átvitele, ez javítható is lenne könnyen. A vonal kimenetet nem is érinti.
Szerintem ennek nincs köze a digi hangok mellett, azokkal együtt megjelenő zajokhoz, ez valami jelfeldolgozási probléma lehet (44kHz mintánál jól szól, alacsonyabb mintavételi frekvenciánál meg zajos), amin utólag nem lehet segíteni, de nem is kell, ott az újabb, gyárilag jobb kártya, azt kell használni.

Fenyő: valóban nem nagy szám a SIS496/7 PCI sebessége. A VIP-s lapon a VLB-vel meg az a gond, hogy a PCI bridge és a VLB közös erőforráson osztozik. A PCI S3 805 kártyám jobban megy a 3 VLB-s SIS471 lapban. Egyébként PCI sebességben a VIP-es és a csak PCI-s SIS496/7 lap közt nem tudtam különbséget kimutatni.

Attól függetlenül, hogy a VIP-es lap, nem nagy durranás, szerettem volna megmenteni, úgy csereberéltem, hogy lehetett tudni, hogy nem ad képet.
Sokféle hibára gondoltam, de arra nem, hogy a CMOS clear jumper miatt nem indul.

Mivel az Octhek Hippo 15-nek a legjobb a PCI sebessége a 486 lapjaim közül, ránézésre a felhasznált kondik száma minősége (Rubycon), is itt a legjobb. Úgyhogy ezt építettem be.

Még azt nem tudom, érdemes e a 80MB RAM-ot benne hagyni, vagy DOS-ban csak lassítja a gépet. Tudom, hogy 16-32MB bőven elég lenne, de néha Windows alatt jól jöhet.
A 256kB cache miatt úgy tudom csak 32MB-t tud kesselni.

[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#46500) arn válasza Bile Demon (#46499) üzenetére


arn
félisten

486hoz 16m boven eleg...

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.