Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24251) nemurea válasza lev258 (#24250) üzenetére


nemurea
aktív tag

Lev, köszi a segítséget mindkét topicban! :R

(#24252) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Sziasztok

Van egy kis gépem, gondolkodom hogy ubuntut telepítek rá
Torrentezésre használom külső HDD-vel
Néztem a legújabb ubuntu 15-ös verziót, erre van utorrent? 2.2.1 verzió lenne jó

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#24253) lionhearted válasza enginev3.0 (#24252) üzenetére


lionhearted
őstag

Van linuxra utorrent server, de teljesen más a számozása. És nem is nagyon ajánlom, nem is nagyon fejlesztik.
Van helyette kismillió jobb megoldás, a könnyű használathoz én a deluge-t ajánlom, bent van az Ubuntu tárolókban (illetve van official PPA)
Ezenfelül maradnék a 14.04 LTS Ubuntu mellett.

Tegnap még működött...

(#24254) Neil Watts válasza enginev3.0 (#24252) üzenetére


Neil Watts
veterán

Alapból van Transmission kliens benne, ezerszer jobb mint az uTorrent. Vagy mondjuk a Deluge is jó, ám a qBittorrent még jobb :)

Üdv. core2

(#24255) lionhearted válasza _ak_ (#24241) üzenetére


lionhearted
őstag

Eszerint kéri a jelszót és csak aztán zárja a kapcsolatot. Lehet rossz a jelszó?

Tegnap még működött...

(#24256) _ak_ válasza lionhearted (#24255) üzenetére


_ak_
addikt

Nem, biztos, hogy jó. illetve, ha direkt rosszat írok akkor: Access denied

Let's begin, de gozaimasu!

(#24257) lionhearted válasza _ak_ (#24256) üzenetére


lionhearted
őstag

Rengeteg találatot kapok így már erre a googleben, de ha nem férsz hozzá sehogy a géphez, akkor igazából nincs hogyan keresni a megoldást...

Tegnap még működött...

(#24258) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Foglalkozik itt valaki webfejlesztéssel?
Arra lennék kíváncsi hogy mik az ajánlott programok.
Jelenleg csak html és css kóddal próbálkozom (most jobb ötlet hiányában Notepadqq használok ).
Ha ez már jól megy ránézek a drupalra.
Később php-val szeretnék még foglalkozni többek közt.

(#24259) kispx válasza Damateo (#24258) üzenetére


kispx
addikt

NetBeans ?

Az ajánlott program pedig, amit tudsz/szeretsz/lehet használni.

(#24260) tamasgal


tamasgal
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék a mini I3-as Acer gépemre két oprendszert tenni (KODI és valami Linux hifi oprenszert)! Azt az infót kaptam, hogy dobjam fel előszőr az Ubuntu-t mert annak van boot választó lehetősége!
Elképzelhetőnek tartjátok, hogy Linux ismeret nélkül kivitelezni tudjam? Ubuntu lapján megnéztem, maga az Ubuntu telepítése nem fog gondot okozni, de egyenlőre eddig látok előre a tervembe. Szerintetek? :D

(#24261) Neil Watts válasza tamasgal (#24260) üzenetére


Neil Watts
veterán

Ööö... UEFI-s a gép? A KODI telepítése eléggé durva menet így.[link]

Amúgy az nem járható út számodra, hogy felpakolsz egy Ubuntut arra egy realtime vagy lowlatency kernelt, utána meg a rendszerre a KODI-t? [link]

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#24262) lev258 válasza tamasgal (#24260) üzenetére


lev258
veterán

Kvázi bármelyiknek van boot választó lehetősége, innentől csak rajtad áll. Előbb szerintem döntsd el, mit szeretnél, illetve Live módban ki is tudod próbálni a választott rendszereket.
core2: Ott OpenELEC a téma.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24263) #40553216 válasza tamasgal (#24260) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem felesleges kettőt felrakni, hisz’ az Ubuntura is telepítheted az XBMC-t, vagy ha Kodi néven akarod, akkor a Kodi Ubuntura való hivatalos tárolóját felveszed, és onnan mindig a legfrissebbet kapod.

[ Szerkesztve ]

(#24264) nemurea válasza tamasgal (#24260) üzenetére


nemurea
aktív tag

Illetve még annyi a fentiekhez, hogy talán nem biztos, hogy az Ubuntu ilyenkor a megfelelő disztró, mivel kicsit esetleg vaskos (bizonytalanul fogalmazok, mert mindenkinek más kell), én pl. Xubuntut használok (több más mellett) a tévé alatti gépen.

Viszont emlegettél egy hifi disztrót, ez azt jelenti, hogy megvan a kiszemelt? Valszeg arra is felmegy a Kodi.

(#24265) tamasgal


tamasgal
senior tag

Huh, gyerekek köszönöm a válaszokat, azt semmi képpen nem tudom megoldani amit kigondoltam, nekem amit linkeltetek mind "űrutazás"! Tudtam, hogy nem egyszerű, de ez azért... :DD
Átgondolom, hogy hogyan tovább...
Köszönöm

(#24266) lev258 válasza tamasgal (#24265) üzenetére


lev258
veterán

Ha pontosan tudod, mit szeretnél, akkor nem űrutazás lesz, hanem a megfelelő rendszer telepítése, semmivel sem nehezebb.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24267) tamasgal válasza nemurea (#24264) üzenetére


tamasgal
senior tag

Nincs még meg a kiszemelt, igazából egyenlőre az igényem tudom. Kodit és valami jóminöségű zenelejátszót szeretnék egy gépen úgy, hogy minnél felhasználó barátabb legyen. Nem ragaszkodom az Ubuntu-hoz, csak egyenlőre ezt ajánlották. Ha van jobb nem zárkozom el.

(#24268) DeSanto


DeSanto
őstag

Sziasztok.

Segitséget szeretnék kérni.
Olyan problémám lenne hogy az "esc" billentyűt szeretném letiltani.
Van rá valamilyen megoldás?

Köszönöm!

(#24269) nemurea válasza tamasgal (#24267) üzenetére


nemurea
aktív tag

Tényleg nem űrutazás, a linux disztrók jó része úgy van elkészítve, hogy minimális előismerettel is fel lehessen telepíteni. Ha nincs kiszemelt, akkor javaslom a Kodibuntut, ez egy előrecsomagolt Kodi és mellé egy minimalista Ubuntu, kb. teljes értékű oprendszer. Alapból Kodi-ba tölt be, de egyszerűen át tudsz váltani a 'standard' linuxra, oda azt telepítesz fel pluszban, amit szeretnél, tudsz vele ismerkedni. Akár pendrive-ról is fut, ha jól emlékszem.

De ha csak videó meg zenelejátszó, akkor minek a Kodi mellé más? :F

(#24270) tamasgal válasza nemurea (#24269) üzenetére


tamasgal
senior tag

Én szeretem a sztereó hangját a Kodinak de azt mondják, hogy a kifejezetten audiora kiélezett lejátszók jobbak.

[ Szerkesztve ]

(#24271) fpeter84


fpeter84
senior tag

Sziasztok!

A következőben kérném a segítségeteket: adott egy alaplap, benne 2 db HD5450-es kártya, az oprendszer pedig Ubuntu 15.10 . Telepítés után az alap driverrel van külön fb0, fb1 és card0 card1 eszközöm, de ahogy telepítem a fglrx driver csomagot, már csak fb0 marad, még card0 se létezik! Az aticonfig-al addig jutottam, hogy ugyan félig aktiválódott a második kártya is - megjelent rajta egy szürkés kép, amire az egeret át tudom húzni, ott X-é válik a kurzor de ablakot oda vinni, kattintani már nem lehet, totál passzív a második oldal...

Valaki jártasabb itt kicsit ebben az aticonfig témában? Hogyan tudom életre kelteni a második framebuffer eszközt is? Azért szeretném ha menne fglrx-el is, mert egyrészt feltételezem hatékonyabb, jobb lehet az új driverrel a hardveres videógyorsítás (meg így beállítható sokminden a ccc-ben), másrészt pedig az lsadl máshogy nem indul el, amivel tudom over/downclock-olni a kártyákat... A külön fb0/card0 és fb1/card1 eszközökre pedig a MultiSeat használata miatt volna szükségem...

Előre is köszönöm a tippeket!

(#24272) lev258 válasza fpeter84 (#24271) üzenetére


lev258
veterán

Én annyit tudok mondani, hogy az AMD hivatalosan befejezte a kártyád támogatását a legutóbbi zárt driverrel. Ezután már nem fognak kiadni újabbat hozzá. Erre a szériára a nyílt driver már majdnem van olyan jó (bizonyos feladatokra akár jobb is), mint a zárt. Érdemes lenne egy kis időt abba fektetned, hogy a céljaidat a nyílttal is el tudd érni, legalábbis a jövőre nézve meggondolandó.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24273) Raynes válasza DeSanto (#24268) üzenetére


Raynes
tag

Igen, van rá megoldás. Az Ubuntu annyiból speciális, hogy az waylandöt használ, nem X-et, így azon konkrétan nem tudom, hogy hogyan. X alatt az xmodmap-ot kell paraméterezni, de mondom, ez Ubuntu alatt már elvileg nem működik.

Amúgy miért akarod letiltani? Az pont egy sok program által használt billentyű, önkicseszés letiltani. A Caps Lockot viszont mindig letiltom minden OS alatt, mert csak arra jó, hogy véletlenül megnyomva szétcsessze a szöveget, nagybetűsíteni utólag is lehet szoftveresen.

[ Szerkesztve ]

(#24274) lev258 válasza Raynes (#24273) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu mióta használ Wayland-et? Mir-t használnak (fognak használni). Az X azért még rendesen jelen van mindenütt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24275) #40553216


#40553216
törölt tag

Visszatérve az automatikus frissítésekre. Egy felügyelt gép így beállítva valóban telepítette a kerneleket is a korlátozott júzer beavatkozása nélkül.

(#24276) fpeter84 válasza lev258 (#24272) üzenetére


fpeter84
senior tag

Jól értem, hogy erre a xserver-xorg-video-radeon csomagra gondolsz, amivel alapból megy telepítés után? Valahogyan lehetséges lekérdezni a GPU/RAM órajelét? Tulajdonképpen nekem tökéletesen megfelelne a default driver is, amennyiben meg tudnék róla győződni, hogy valóban azon az órajelen megy a kártya, amit az általam moddolt BIOS-a kér... Win alatt csak akkor találom ezt a saját mókolt órajelet GPU-Z-ben, ha a CCC-s driver csomaggal fut a kártya - a default win és a crimson-al visszaugrik 650-re a GPU, nem érdekli hogy én 100/100-ra visszabutítottam elvileg BIOS-ból - ez az órajel még csak kísérletezés, szeretném megtalálni a legalacsonyabb undervoltage/underclock párost, amivel még tökéletesen elfut a Kodi-ban minden, de a lehető legkevesebbet eszi vele a kártya...

(#24277) lev258 válasza fpeter84 (#24276) üzenetére


lev258
veterán

Állítólag van egy radeon profile nevű program, először azt nézd meg, aztán jöhet a Terminál mélyebb felhasználásának lehetőségei.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24278) _ak_ válasza lionhearted (#24257) üzenetére


_ak_
addikt

Újra lett telepítve végül is az SSH, állítólag most már jó. Próbáltam én is keresni megoldást, de "innen" tényleg meg voltak kötve a kezeim. Köszi azért!

Let's begin, de gozaimasu!

(#24279) fpeter84 válasza lev258 (#24277) üzenetére


fpeter84
senior tag

Köszönöm :R ez a radeon-profile tökéletesen megjeleníti az órajeleket, hőmérsékletet, üzemállapotokat - de a feszültség itt is érdekesen működik, mint win és fglrx alatt - ugyan írja a power level-hez rendelt 900-950-1000mV-ot, de a kapcsüzemű uP6101B táphoz kötött induktivitás túlfelén fixen 1.14V-ot mérek bármi is történik... Lehet maga a GPU képes lenne szabályozni a saját feszültségét, de a nyák kialakítás ezt felülírja és fixen eteti a bő 1.1V-al és kész? No nem baj, megpatkolom hardveresen, úgy legalább 0.9V alá is be tudok majd menni ha bírja a GPU kellően alacsony órajel mellett, valamint a Vmem-et úgyis csak úgy tudom csökkenteni mindenképpen... :))

Úgynézem össz annyi szépséghibája van, hogy ha váltanék a card0-card1 között, akkor segmentation fault core dumped-el elhányja magát... De a lényeg akkor is megvan - meg tudok róla győződni, hogy tényleg azon az órajelen megy az egyik kártya amit várok tőle - akkor remélhetően a második is :)

[ Szerkesztve ]

(#24280) Raynes válasza lev258 (#24274) üzenetére


Raynes
tag

Bocs, keverem. A lényeg viszont változatlan, az X-es megoldások nem működnek alatta. Ilyen Mir-es megoldást nem találtam a neten.

(#24281) lev258 válasza Raynes (#24280) üzenetére


lev258
veterán

Ismétlem. Az X még rendesen jelen van, tudtommal nincs disztró, ami már tisztán Wayland/Mir-re állt át volna. Talán a Fedora-sok pedáloznak nagyon ilyen irányba, de még náluk sem biztos.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24282) lev258 válasza fpeter84 (#24279) üzenetére


lev258
veterán

Jelentsd a hibát nekik, úgy láttam, még aktív a projekt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24283) BoB válasza lev258 (#24281) üzenetére


BoB
veterán

HA minden rendben lesz, akkor a 24-es Fedora ami májusban jelenik meg, már a wayland-et fogja használni alapból.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24284) Dhampir válasza lev258 (#24272) üzenetére


Dhampir
félisten

Én annyit tudok mondani, hogy az AMD hivatalosan befejezte a kártyád támogatását a legutóbbi zárt driverrel.

Ennek kapcsán kérdezem meg, hogy az Nvidia tovább ad támogatást zárt driverre?
Jó lenne tudni, eddig nem merültem bele ebbe a témába.

(#24285) Neil Watts válasza Dhampir (#24284) üzenetére


Neil Watts
veterán

Nvidiáéknál a GF6-7 szériához is van viszonylag friss, kb. 4 hónapos driver. A többhez meg csak frissebb.

Üdv. core2

(#24286) lev258 válasza Dhampir (#24284) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia-ék annyit megtesznek, hogy a legacy-ba sorolt kártyákhoz még egy bizonyos ideig (és időközönként) adnak ki frissített drivert, ami így az újabb rendszereken még használható marad.
A nyílt ott is nagyjából jó lehet ezekhez, de mivel az Nvidia kvázi nulla segítséget ad hozzá, így jóval rosszabb állapotúak, mint az AMD oldalon.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24287) Dhampir


Dhampir
félisten

core2 és lev258

Eszerint, ha jól értem, az Nvidia zárt driver támogatása hosszabb ideig tart, mint az AMD zárt drivere?

Míg AMD esetében a nyílt driver támogatása jobb, a zárté nem?

Linuxos szempontból zárt driver esetén jobb választás az Nvidia, viszont nyílt driver tekintetében inkább az AMD?

:F

(#24290) Neil Watts válasza Dhampir (#24287) üzenetére


Neil Watts
veterán

"Eszerint, ha jól értem, az Nvidia zárt driver támogatása hosszabb ideig tart, mint az AMD zárt drivere?"

Hát a fentiek alapján igen. a GF6 11-12 éve jelnt meg.

"Míg AMD esetében a nyílt driver támogatása jobb, a zárté nem?"

Korábbi tapasztalataim alapján az fglrx-szel csak a gond van.

"Linuxos szempontból zárt driver esetén jobb választás az Nvidia"

Pontosan.

"viszont nyílt driver tekintetében inkább az AMD?"

Igen. Ám azt is figyelembe kell venni, hogy az nvidia zárt drivere használható alternativát kínál (a másik oldal fglrx-ére), míg a nyílt driver AMD-éknél még egy kevés fejlesztést igényel. Pl. az is igen érdekes a nyílt radeonos gpu drivernél, hogy nincs a CCC-re alternativa, így kontrollálni sem tudod a fényerőt, csak monitor szinten.

Üdv. core2

(#24291) lev258 válasza Neil Watts (#24290) üzenetére


lev258
veterán

Külön AMD névvel rendelkező grafikus felület nincs hozzá, de nem hiszem, hogy ne lehetne beállítani a megfelelő Terminálos paranccsal vagy egyéb programmal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24292) Neil Watts válasza lev258 (#24291) üzenetére


Neil Watts
veterán

Igen, be lehet, de ez nem épp az UX csúcsa (átlagfelhasználói szemmel nézve).

Üdv. core2

(#24293) spammer válasza Hansz (#24288) üzenetére


spammer
veterán

Azt se felejtsd el megírni, mi volt a megoldás, hátha másnak is jól jön.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24294) Dhampir


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen neked és lev258-nak is a felvilágosítást! :R

Az Nvidia grafikus beállítófelülete vagy az AMD Catalyst felülete ad részletesebb konfigurálási lehetőséget?
Az AMD inkább megmaradt emlékeimben, a Windowsnál jóval fapadosabb volt ugyan, de a lényeg benne volt.

Korábban történt, hogy a Wine telepítésekor el akarta távolítani az Nvidia "opencl" csomagot, ha jól emlékszem, de nem jöttem rá akkoriban, hogy miért?

(#24296) DeSanto válasza Raynes (#24273) üzenetére


DeSanto
őstag

Azért szeretném letiltani mert ez egy kiosk gép lesz.
Az esc gomb megnyomásakor kilép a program, de egyébként tökéletes a célra.
Ezért szeretném letiltani de sajna nem tudom rá a megoldást. :)

(#24298) spammer válasza DeSanto (#24296) üzenetére


spammer
veterán

Kell az xmodmap és az xev nevű csomag. Csekkold, hogy telepítve vannak-e, például ennyi is elég hozzá (terminálba):

which xmodmap
which xev

Ha mindkettőnél mutat elérési utat és nem "not found"-ot kapsz, akkor fent vannak.

Ha nincs valamelyik, akkor elvileg az alábbi csomagok tartalmazzák őket (fel kell rakni):

x11-server-utils (xmodmap)
x11-utils (xev)

Ha megvannak, akkor terminálban add ki a xev nevű parancsot, fókuszálj a megnyíló fehér ablakra és nyomd az Esc gombot, közben a terminálban láthatod a gombhoz tartozó keycode-ot.

Például:

KeyRelease event, serial 33, synthetic NO, window 0x2600001,
root 0xd4, subw 0x0, time 3814019, (368,293), root: (369,314),
state 0x10, keycode 9 (keysym 0xff1b, Escape), same_screen YES,
XLookupString gives 1 bytes: (1b) "
XFilterEvent returns: False

Valószínűleg a 9-es kód lesz nálad is.

Utána bezárhatod az xev-t, aztán add ki terminálban ezt a parancsot:

echo "keycode 9 =" >> ~/.Xmodmap && xmodmap ~/.Xmodmap

Ez létrehoz egy .Xmodmap nevű fájlt a HOME könyvtáradban (ha nincs) és beleírja a Esc billentyűkódját de üresen hagyja a funkciót ( keycode 9 = után nincs semmi).

Utána már csak annyi a lényeg, hogy automatikus indításba tedd be az alábbi parancsot:

xmodmap ~/.Xmodmap

Hogy az automatikus indítás hol van a grafikus felületen a beállításoknál, azt már te tudod. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24299) DeSanto válasza ubyegon2 (#24297) üzenetére


DeSanto
őstag

spammer

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.
Ki fogom próbálni.

A gép csak egy weboldalt fog megnyitni, semmi más opció nem lehetséges a vendégnek.
A billentyűzeten van esc gomb és azt szeretném letiltani, így nem tud már hozzáférni semmihez.

(#24300) artiny


artiny
őstag

Helotok
Szerettem volna feltelepiteni Ubuntut a windows 10 melle,dual bootkent....e video alapjan [link]
A notebookban eredetileg egy 500 gb hdd volt + 19 gb ssd gyorsitotar ami az alaplapon van....az 500gb vinyot lecsereltem egy 120gigas ssd-re. MIvel ott maratt ez a 19GB cache ,ez tokeletes lenne a linuxnak. Csinaltam a video alapjan egy unlocated patriciot de telepiteskor nem ugy sikerult mint ahogy a videoban,hogy kiirja: Install Ubuntu alongside Windows Boot manager.
Rakattintva a something else lehetosegre ez jott elo: KEP
megprobaltam majd ezutan ujbol neki futni ...csak most keszitettem ebbol a 19GB bol egy ext4 patriciot uressen...de ugyan ez tortent
valakinek otlete ?!? lehetseges egyaltalan erre a cache-re telepiteni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.