Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23901) Keef_Lee válasza Lathronos (#23896) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Ja most olvastam, hogy te is írtad a hangerőt... Kösz.
hát via s3 ide meg oda..., de HD-ben sportolnak a streamen a lányok..., csak a hanggal van valami, mert recseg, cincog és a zene elnyomja a párbeszédet...
Off:
á az asszony tv-zik. Magyar valóság... apu billenytűbetyár, anyu távkapcsoló fun, aztán megy holnap mindenki dolgozni, hogy "de ki pihente magát..."

[ Szerkesztve ]

(#23902) Fenyő válasza kispx (#23899) üzenetére


Fenyő
őstag

/etc/X11 könyvtárban van ha van, ha nincs, akkor a xorg.conf.d könyvtárat is létre kell hozni itt (sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d), utána itt kell létrehozni kártyától függően a beállítófájl(oka)t, ill. nyílt driverek (intel, amd, nouveau) esetében első körben érdemes bekapcsolni az ablakkezelő hangolásánál a Synchronize drawing to the vertical blank opciót (ez megfelelően friss driverek esetében 90% eliminálja a problémát), márha xfce-t használsz, de a teljes tearingmentességhez érdemes még a beállítófájlokat is létrehozni, Amd/Ati esetében egy 20-radeon.conf nevűt az alábbiakkal;

Section "Device"
Identifier "My Graphics Card"
Driver "radeon"
Option "AccelMethod" "EXA"
Option "EXAVSync" "on"
Option "EXAPixmaps" "on"
Option "AccelDFS" "on"
EndSection

Zárt Amd-nél a Catalyst-ban pedig a szagattásmentes asztal (tearfree desktop) nevű opciót kell alkalmazni.

Intel esetében a 20-intel.conf nevűt;

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
EndSection

Zárt 500-as vagy újabb szériájú Nvidia esetében pedig a 20-nvidia.conf-ot

Section "Device"
Identifier "Nvidia Card"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
Option "TripleBuffer" "True"
Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }
EndSection

Egyéb zárt Nv esetében csak a compton (disztró, kártya és driver függően és nem feltétlen 100%-os eredménnyel) és a compiz (Xfce, Mate és Unity alatt elérhető csak szintén csak bizonyos disztrók alatt) hozhat megoldást, ez utóbbi ha működik viszont teljes sikerrel kecsegtet.

Egyéb nem támogatott karik (Via S3, Sis Mirage, Matrox, 3DFX, pre GF2/Radeon stb) esetében pedig egyelőre nincs mód a tearing kiküszöbölésére.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#23903) szoke12 válasza szoke12 (#23900) üzenetére


szoke12
őstag

Sikerült odáig eljutnom, hogy feltettem az mplayer-t és az mplayerthumbnails-t. De csak egy random képet mutat a videóból az oldalsó sávon. nem játsza le kicsiben. :( Hogyan tudom rábírni, hogy kicsiben játsza le, hogy elő tudjam nézni?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23904) jimmy399 válasza szoke12 (#23903) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ilyen feature-t annó még a windows 2000-ben láttam...

--- N/A ---

(#23905) brugo


brugo
aktív tag

Vettem 1 laptopot amin ubuntu 14.04 van. sajnos a root jelszavat nem adtak +,es emiatt nem tudok semmit se telepiteni . Mi tevo legyek ?

(#23906) cigam válasza szoke12 (#23903) üzenetére


cigam
félisten

Mert mediaplayer-el játszaná le. Ha nincs hozzá megfelelő directshow filter, akkor nem is fogja semmi lejátszani. (Kicsi az esélye, hogy egy fájlkezelőbe VLC-t integrálnak.)
Ja, ubuntu... :B A lényeg ugyanaz csak pepitában.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23907) spammer válasza brugo (#23905) üzenetére


spammer
veterán

Tehát bejelentkezni sem kell, azonnal asztalra kerülsz, sem felhasználói, sem root jelszót nem tudsz. Próbálj végig pár egyszerű jelszót, hátha valami ilyesmit állítottak be alapból: ubuntu, user (és hasonlók)

Ha előtelepített, nincs hozzá valami papír vagy a kézikönyvben sincs semmi infó? Ha sehogyan nem tudod meg egyik jelszót sem, akkor marad az újratelepítés.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23908) cigam válasza cigam (#23906) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg a GlobusPreview segíthet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23909) lev258 válasza brugo (#23905) üzenetére


lev258
veterán

Én javasolnám a tiszta telepítést. Egyébként recovery módban passwd-vel tudsz jelszót módosítani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23910) Fenyő válasza brugo (#23905) üzenetére


Fenyő
őstag

Ha egyszerű ötletek nem jönnek be (username, ubuntu , root stb), akkor ezzel a leírással lehet pl próbálkozni, anno én is jártam már így és ezzel meg lehetett úszni az újratelepítést. :DDD

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#23911) brugo


brugo
aktív tag

Koszonom szepen a segitsegeteket, majd beszamolok az eredmenyekrol de az csak kb. 1 het mulva lessz.

(#23912) Lathronos válasza brugo (#23911) üzenetére


Lathronos
őstag

alapértelmezett jelszavak még linuxon a guest és a root is. Ezekkel is tégy egy próbát.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23913) #40553216 válasza brugo (#23905) üzenetére


#40553216
törölt tag

Valószínűleg azért, mert az Ubuntunál alapvetően nincs root jelszó.
Indítsd újra a géped, és a bios után (vagy már alatt is) bőszen nyomogasd a szóköz billentyűt. Elvileg fel kell jönnie a Grub-nak. Itt kiválaszthatod a RecoveryMode-ot. Ha elérsz a választómenübe, a root shell-t kiválasztása után adhatsz magadnak (új) jelszót.
Először felcsatolod a fájlrendszereket írható módban (lásd a linken), majd mondjuk a lastlog paranccsal kideríted, mi a neve az utoljára bejelentkezett felhasználónak (neked), utána a

passwd felhasználó_neve

parancs és enter bepötyögésével kétszer megadod az új jelszót.
Az Ubuntun az egyetlen felhasználó admin is, terminálban sudo, grafikus felületen gksu/kdesu (vagy ilyesmik) használatával indíthatsz admin joggal programot. Így a telepítésekhez is ez kell.

(#23914) róland


róland
veterán

Kb. 2 év múlva tervezett házi építésű Ubuntu Server-re épülő "NAS"-hoz mekkora SSD-t érdemes beszerezni?

A NAS fő funkciói:
- szoftveres RAID5, 4 db merevlemezzel;
- NAS;
- Tvheadend szerver 3-6 tv tunerrel;
- EMBY szerver.

Elég a 32 GB vagy érdemesebb 64 GB-ost beszerezni?
A NAS tervezetten kb. 10 évig működőképes kell legyen.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23915) cigam válasza róland (#23914) üzenetére


cigam
félisten

2év múlva?

Amúgy 10GB-on röhögve elfér a rendszer, elég a 32GB-os (Ha akkor még kapható lesz, és nem a 128GB-os lesz a legkisebb elérhető méretű ;] )

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23916) lionhearted válasza róland (#23914) üzenetére


lionhearted
őstag

Nekem már 1 éve van házi NAS-om.
Tapasztalatok:
- Server telepítése per pill ajánlott, ha UEFI-t szeretnél, mivel a mini-iso nem indul úgy. (ez 2 év múlva persze változhat)
- LTS :)
- A rendszer nekem most 3.8GB-ot foglal, (efi) boot könyvtárral együtt. Server telepítés után kevés dolog került fel, van LVM (nem bíztam még a btrfs-ben), LUKS, NFS/Samba (ez neked a NAS funkció?), Plex, és ahhoz pár verzió visszamenőleg (ez is 400MB...). Telepítéskori méret emlékeim szerint 1.1-1.3GB volt.
- szoftveres RAID5 elég erőforrás igényes, továbbá a 4*3TB és felette desktop HDD-kel nem ajánlott. A RAID, mint ahogy a neve is mutatja, nem a backupot helyettesíti, még ha hirtelen "olcsó" backupnak is tűnik. Ezt fontosnak éreztem kiemelni, mert általános tévhit.

Kvázi bármekkora SSD jó, a lényeg, hogy bírja a nonstop működést. :) A netbookom desktop Ubuntu mellett is röhögve elvan a 64gigáson, ott sem súrolja a 10 gigát sem a rendszer...

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#23917) róland válasza lionhearted (#23916) üzenetére


róland
veterán

Egy ASRock N3150DC-ITX lap lenne az alapja a NAS+tv~+media szerver rendszernek.

Igazából a NAS-ból jelenleg annyi érdekel, hogy legyen valami otthoni hálózaton mindig elérhető tároló (családi dokumentumoknak, filmeknek, stb-nek).
4*1 TB-tól 4*4 TB-ig terjedő 2,5"-os notebook HDD-vel terveztem a RAID5-öt megoldani. (Az alaplap 65 W-os tápegysége ezeknek a fogyasztásával birkózik meg, a 3,5"-osakhoz már új tápegység is kellene.)
4 HDD-vel mindig van üres tartalék lemez a RAID5 tömbben, és 2 HDD-nyi a felhasználható tárolóhely. :)

Fontosabb a tv-szerver funkció, amihez pár USB-s tv-tuner kapcsolódna. Számuk még képlékeny, de a 2. tv-tunerem épp úton van Kínából. Gondolkodom, hogy az összes elérhető multiplexhez rendeljek-e 1-1 db tunert, vagy majd a család tagjainak száma+1 db megoldást válasszam.
A tv-headend 1 db tunerrel 1 teljes multiplex tartalmát képes közvetíteni, bármennyi felhasználónak (az adott gép és a hálózat korlátaira figyelemmel).
EMBY kvázi megegyezik a Plex-szel, de utóbbi nekem nem jött be, hiába próbálkoztam megszokásával. A legfőbb, hogy a NAS-on tárolt média anyagokhoz akár mobiltelefonnal is hozzáférjek majd, akár interneten kersztül, távolról is.

Esetleg torrent kliens lehet még később érdekes, de azt egyelőre a routerem megoldja.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23918) cigam válasza róland (#23917) üzenetére


cigam
félisten

4 HDD-vel mindig van üres tartalék lemez a RAID5 tömbben, és 2 HDD-nyi a felhasználható tárolóhely. :)

Egy tápegységhiba meg mind a 4-et kilövi a mennyországba. Egy véletlen könyvtár törlés is nagy károkat tud okozni. Lényeg a lényeg: ami nincs 3 helyre elmentve az nem létezik.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23919) nolika


nolika
aktív tag

Hello,

apache szeretné elérni a home könyvtárban egy symlinken belüli mappát.
A symlink egy mountolt raid1 tömbre mutat.

Eddig: maga a könyvtár, ami az apache-nak el kell érnie (owncloud, kiírja hogy az adott elérési út nem írható), www-data:www-data user:csop-nak van beállítva, illetve rwxrwxr-nek.

Mégse éri el a user, tesztje:
sudo -u www-data ls -lisa /home/User/raid/owncloud_data/
Csak a fennti pathban szeretném hogy elérje.
Ötlet? :F

Output ls-l:
drwxrwxr-x 3 www-data www-data 4096 Jan 5 00:08 owncloud_data

[ Szerkesztve ]

(#23920) lionhearted válasza róland (#23917) üzenetére


lionhearted
őstag

Szerencsére nincs 4TB-os notebook HDD, csak 2TB... az is sok. Nekem nem nyerték el tetszésemet, nem voltak annyira strapabíróak, mint a nagyobb társai, de lehet csak rossz minta.
RAID5 lehet 4 lemezen is, ekkor 3 tárhelyet kapsz. Ha egyet tartaléknak szánsz, akkor a RAID10 sokkal jobb megoldás. Mindazon felül, amit a kolléga állít, egy rossz pillanat, és 0 darab lesz.
Torrent kliens: deluge, pöpec a demonja.

Tegnap még működött...

(#23921) Lathronos válasza róland (#23917) üzenetére


Lathronos
őstag

Ki tudja, 2 év múlva talán a TB-os SSD-k ára is lemegy annyira, hogy megéri HDD helyett azt tenni a NAS-be és azok valószínűleg hosszabb életttartamot is biztosítanak. Arról nem is beszélve, hogy a Blu-ray írók ára is talán követi az SSD-k példáját, és akkor archiválni is tudod a fontosabb adatokat.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23922) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziastok!

Hülye kérdés lesz, ráadásul csak közvetve az enyém, de már nem tudom mi van :D Adott egy Asus x553ma Bay Trail alapú, amire a tulaj Ubuntut rakott. A 14.04 is megáll telepítés után az Ubuntus betöltőképernyőnél, de mondom nem baj, próbáljon egy frissebbet (15.10). Direkt kiüttettem a quiet és splash opciókat, így most ez van:

[link]

Az utolsó üzenet: "Started Load/Save Random Seed"

Ez gondolom egy Systemd service ami pseudorandom értéket generál.
Hardverhba?

Köszi!

Üdv. core2

(#23923) róland válasza Lathronos (#23921) üzenetére


róland
veterán

Ha belegondolok, hogy a CD/DVD max. 10 évig őrzi az adatokat, akkor a BD-hez se fűzök több reményt archiválás terén. Úgy érzem jelenleg a NAS, vagy a felhő a megfelelő archiválási megoldás. (Egy otthoni redundás felhő tárhely viszont jelenleg az elérhetetlen kategória.)

Jelenleg a papír a legmegbízhatóbb archiválási módszer, miután a kőtábla kissé nehézkes megoldás. :D

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23924) King Unique válasza ManY (#23854) üzenetére


King Unique
titán

Pár napja én is ebbe futottam bele, mikor szintén USB-s cuccra akartam UEFI módban tolni Ubuntut [link], holott a helyi meghajtó Legacy módban lett telepítve. :DDD Csak a BIOS frissítés tette helyre.

(#23920) lionhearted: létezik már 2,5" | 2 TB+ | 15 mm: Seagate-Samsung Spinpoint M10P & Toshiba MQ03ABB300...

(#23923) róland: ez a 10 év honnan van? Nekem vannak normál, pont 2005 környékén, de korábbról is megírt DVD lemezeim, amik még ma is tökéletesen olvashatók. De lehet kapni speciális, archiválási célokra való DVD, BD lemezeket. Na meg, eleve író - lemez (MID) - írásminőség - lemezszerkezet (védőréteg) függvénye ez. Valamint ott az M-Disc is akár, igaz az már kicsit extra dolog.

[ Szerkesztve ]

(#23925) lev258 válasza Neil Watts (#23922) üzenetére


lev258
veterán

Próbáltad esetleg 14.04.1-gyel, illetve 14.04.2-vel? Más kerneleket tartalmaznak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23926) cigam válasza nolika (#23919) üzenetére


cigam
félisten

Csak egy tipp, és egyben egy kérdés is: Az odavezető könyvtárakhoz is van joga belépni? A szülő könyvtárak jogosultsága számít?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23927) nolika válasza cigam (#23926) üzenetére


nolika
aktív tag

Nem, oda nincs belépési joga, csak az adott path-hoz adtam meg. Ez gond lehet?

(#23928) róland válasza nolika (#23927) üzenetére


róland
veterán

Igen, ez lehet gond.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23929) Lathronos válasza róland (#23923) üzenetére


Lathronos
őstag

Nekem van 20 éves TDK CD-m ami a megírása óta tökéletesen olvasható, semmi baja. És ez a többi lemezemre(CD/DVD) is igaz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23930) Fenyő válasza Lathronos (#23929) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát ez elég sok mindentől függ, hogy meddig bírja egy média, a nyersanyag minősége, a kiírás módja és a használat gyakoriságának eredője adja ki nagyjából, hogy meddig lesz használható egy cd/dvd (nekem is van olyan ami majd 20 éves és még működik, de olyan is akad ami néhány év használat után tönkrement).

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#23931) nemurea


nemurea
aktív tag

Helló! Ki akarok próbálni a laptopomon néhány linux disztrót, jelenleg dual boot Win 8.1 és Kubuntu van fent, de a Kubuntu 14.04 LTS nemritkán csúnyán fagyott (most upgrade volt 15.04-re, eddig ez jó, de most már majd megyek tovább 15.10-re). Szóval a kérdés, nem live CD-kkel akarom kipróbálni, néhányat megnéztem, vagy nem ment, vagy nem is volt (Chrunchbang++), a Debian a prompt-ig jutott (még a live user jelszót is úgy kellett kigugliznom, de utána sem tudtam elindítani a grafikus környezetet), de pl. a Manjaro szépen futott. Felszabadítanék a HDD-n pár 10 gigát, beosztanám, és az egyes partíciókra telepíteném a disztrókat.

Na és akkor a tényleges kérdés :B : 1) milyen problémákat várhatok, ha a Win+Kubuntu mellé felteszem a fenti három linuxot, értem ez alatt, hogy melyik fogja szétcincálni az MBR-be rakott grubot? vagy más probléma, hiszen egyik sem Ubuntu alapú. 2) a Manjaro Live pl. szintén KDE 'flavour' volt, tulajdonképpen ilyenkor miben rejlik a mássága a Kubuntuhoz képest? Hiszen a kernel ugyanúgy linux, a DE meghatározza a szoftvereket is (nagyjából), de akkor mit jelent, az, hogy Arch alapú? Mit kell figyelnem, vagy mi lesz más, mint amit megszoktam az Ubuntu vonalhoz képest?

Köszi!

(#23932) King Unique válasza nemurea (#23931) üzenetére


King Unique
titán

Én Legacy Boot + MBR alapú külső SSD-re feltettem egymás után több Linuxot, pl. Ubuntut és Manjarot is. Gond nem volt, max az újonnan telepített disztró mindig lecserélte a Grub-ot a sajátjára. De utána ugyanúgy benne volt és indult minden OS.

[ Szerkesztve ]

(#23933) King Unique válasza nemurea (#23931) üzenetére


King Unique
titán

+ ha Legacy módban lett telepítve a 2 rendszer és MBR-es a HDD, akkor csak 4 db elsődleges partíció lehet rajta. Tehát + 3 db elsődleges partíciót +ba nem tudsz létrehozni az új Linuxoknak, hanem a negyediknél mindenképpen kiterjesztett kell és azokat lehet tovább szaporítani. Másik topikban azt mondták, akár arra is telepíthető a Linux. GPT esetében nincs ilyen korlát.

[ Szerkesztve ]

(#23934) ubyegon2 válasza nemurea (#23931) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az Arch vonal a csomag kezelésben más teljesen, mint a Debian vonal, így a terminal parancsok is teljesen mások. A másik lényeges különbség, hogy az Arch rolling frissítési metodikát használ, mindig a legfrissebb tesztelt csomagokra folyamatosan frissít, a Debian vonal meg stabil ún. freeze állapotban tartott csomagokat használ, a csomagok nem frissülnek folyamatosan, friss csomagokhoz külön tárolókat tart fenn (testing, experimental), ahonnan telepítheted, ha szükséged van rá. Lényegében a Debian/Ubuntu alapúak az új verziókkal kapják a frissítéseket.

Egyébként annyi disztrót raksz fel egymás mellé, amennyi elfér a meghajtón, valóban felrakja mind a saját GRUB-ját, de utána visszarakhatod bármelyik disztróét, ha az jobban tetszik, ha kiadod alatta a

sudo grub-install /dev/sdx parancsot.

[ Szerkesztve ]

(#23935) nemurea válasza ubyegon2 (#23934) üzenetére


nemurea
aktív tag

Csúcs, köszönöm minden szakállasnak az infókat :D Lassan nekiállok, bár most éjszaka a 15.04->15.10 Kubuntu frissítés omlott össze, de ettől még működik, erről írok most. Majd megnézem, most mi az állapot. Aztán jön a helykészítés. Tudom, hogy csak kiterjesztettre fog menni ennyi disztró, furcsa mód ennek a laptopnak a BIOS-a még mintha nem tudná az UEFI módot, de nem probléma, meg tudom oldani.

(#23936) nemurea válasza nemurea (#23935) üzenetére


nemurea
aktív tag

Bocs, még annyi jutott eszembe, hogy készítek egy home partíciót, hogy ne minden rendszer a sajátját használja, és akkor így bármelyikben elérném a letöltött cuccokat, doksikat, ilyesmit. Mivel ott, ahogy láttam, rendszerspecifikus dolgok is vannak (programbeállítások, miegymás, rejtett könyvtárak), szerintetek mennyire fog az keresztbe tenni?

(#23937) ubyegon2 válasza nemurea (#23935) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az UEFI mód a Win8 miatt kell gondolom, mert amúgy felesleges átállni, itt sokan még ki se próbálták.

Az első napokban én is csináltam ilyen közös /home-ot. :( Pont azok miatt, amiket írtál, ez nem járható út, csak ugyanazon disztrónál érdemes használni a külön home-ot, ha például teljesen újratelepíted. Eltérő rendszereknél ne alkalmazd ezt a módot.
Mit kezd a Manjaro az Ubuntu home-jával, ha belegondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#23938) nemurea válasza ubyegon2 (#23937) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nem tudom, melegen üdvözli? :D OK, pedig a szándék jó volt. Köszönöm, akkor ezt nem erőltetem. Persze ettől még lehet egy közös 'adat' partíciót alkalmazni, és minden /home alá belinkelni, oda mehetnek a letöltések.

(#23939) ubyegon2 válasza nemurea (#23938) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:)
A többi az simán mehet, nálam van HDD-n egy data meg egy torrent partíció és minden SSD-n futó disztrónál csatolom az FSTAB-ba, így a legegyszerűbb, szerintem felesleges linkelni a home-ba.

UUID után:

/media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
/media/ubyegon/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

Variálhatsz az opciókkal, ha van hozzá kedved. ;)

[ Szerkesztve ]

(#23940) nemurea válasza ubyegon2 (#23939) üzenetére


nemurea
aktív tag

Köszönöm! Újra hadd jegyezzem meg, mennyire jó funkció lenne itt a PH-n, ha egy gombnyomással el lehetne menteni és taggelni ezeket a posztokat... Nem, a böngésző CTRL+D-je nem megoldás.

(#23941) jimmy399 válasza ubyegon2 (#23934) üzenetére


jimmy399
senior tag

Nem mindegyik terjesztés teszi fel a saját rendszerbetöltőjét. Éppen az Arch az, amiben nem muszáj feltenni. Nekem úgy van meg pont az Arch, hogy rendszerbetöltő nélkül telepítettem, egy másik terjesztés rendszerbetöltőjét használom a betöltésére.

--- N/A ---

(#23942) ubyegon2 válasza nemurea (#23940) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:R

Na ja, ennyi hsz közül megtalálni valamit, ha keresel, majdnem a lehetetlennel egyenlő. Én sokszor nem találom a saját hsz-emet, ami pont egy adott kérdésre újra alkalmazható lenne...
Ez van, a rios fórum motorja nem tudja ezt, gondolom.

A keresés nem egyszerű sajnos, ráadásul egy-egy problémára egyre többször ilyen választ adnak a fórumtársak:

[link]

Pedig így is megtehetnék pár plusz kattintással és már használhatóbb is lenne, akár keresésnél:

Benchmarking Linux systems with command line tools

Kedves fórumtársak figyelmébe ajánlom a fenti linkelési módszert! :K

[ Szerkesztve ]

(#23943) King Unique válasza ubyegon2 (#23934) üzenetére


King Unique
titán

"sudo grub-install /dev/sdx parancsot."

Ezt szoktam csinálni, mert pl. nem tetszik az Ubuntu lila hátterű Grub förmedvénye...viszont több esetben, amikor frissít, kér egy restartot és utána megint a sajátja a default. :DDD Vagyis önkényesen és automatikusan lecseréli. Pont minap felraktam a Deepin 15-öt, aminél megint egzotikus kinézetű a rendszerbetöltő. Pont gondolkoztam is rajta, hogy le kéne cserélni, de a Kubuntu 15.10 éppen frissített és restartot kért. Utána a saját, fekete hátterű betöltője lett az alap. Tehát teljesült a kívánságom, persze amire majd várhatóan az Ubuntu megint rá fog kontrázni. :DDD
Először azt hittem hittem, hogy azért mert az lett először telepítve, az az sdd1 , annál van a boot flag, de most az sdd3 partición lévő Kubuntu is eljátssza ezt. A Mint viszont nem csinálja nálam, ahogyan a Manjaro sem.

[ Szerkesztve ]

(#23944) lev258 válasza King Unique (#23943) üzenetére


lev258
veterán

Lehet egyedi háttérképet is adni a Grub-nak. :D

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23945) King Unique válasza lev258 (#23944) üzenetére


King Unique
titán

Ott még nem tartok. :D De, hogy állandóan felülírják a másik rendszerbetöltőjét, az sem az igazi. Inkább arra kéne megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#23946) ubyegon2 válasza King Unique (#23943) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A GRUB mostanában frissülget, ilyenkor újra átveszi a hatalmat a többi disztró felett, mivel lefut az update-grub parancs. Többnyire ez a jelenség oka.
Használj verzió zárolást a GRUB-nál, én Synapticban szoktam, de van parancs is rá, de az nem ugrik be most.

[ Szerkesztve ]

(#23947) King Unique válasza ubyegon2 (#23946) üzenetére


King Unique
titán

Így már érthető némileg, illetve beta volt a verziónál, ahogy nézegettem. Köszönöm az infót.

(#23948) ubyegon2 válasza King Unique (#23947) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs mit! :)
Én igazán azóta figyelem a GRUB verzió frissítéseit, mióta Debianban frissítette magát és semmilyen más oprendszert nem volt hajlandó felismerni reboot után a Jessie-n kívül! Akkor is vissza kellett rakni az előző verziót Synapticból és zárolni keményen.

[ Szerkesztve ]

(#23949) #40553216 válasza ubyegon2 (#23946) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ja, csak így mindenféle biztonsági frissítést is kilőttél. Olyan nincs Grub frissítésnél, hogy megkérdezi, felülírhatja-e a beállítófájlt? Merthogy másnál van ilyen, legutóbb pl. az OpenSSH-nál is volt.

(#23950) ubyegon2 válasza #40553216 (#23949) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak a GRUB verzióra vonatkozott a verzió rögzítés, attól még a biztonsági frissítések jönnek.
Jessie-n nem volt kérdés, más disztrónál már találkoztam ilyesmivel.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.