Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23651) Stukker1987 válasza lev258 (#23648) üzenetére


Stukker1987
senior tag

ok úgy néz ki ntfs-configgal sikerült megoldani...

Eredendő bűnünk: vagy mindenben hiszünk, vagy semmiben sem.

(#23652) sz.balazs.95 válasza King Unique (#23646) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Erre mondtam, hogy én se szólom le (annyira ;] ) a KDE-t pl. csak mert nekem nem tetszik.

spammer:
Most így annyira nincs meg nekem, hogy mi van és mi nincs mondjuk egy KDE-ben, így ahhoz nem tudom mérni, de a Windowshoz képest biztodan kényelmesebb, és az eredeti kommentem is erre vonatkozott, hogy emiatt nem válnék meg az ubuntutól a Windows javára. :)

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23653) csixy válasza sz.balazs.95 (#23640) üzenetére


csixy
addikt

Na, ezt az egyet kerülöm! -:) , -1 !!!!!!!!!!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#23654) jimmy399 válasza Lathronos (#23621) üzenetére


jimmy399
senior tag

+1 :) Én is szétcsesztem az X-et a zárt driverrel, már csak nyíltat használok. Gép bekapcs, boot, X elindul -> örül. :)

--- N/A ---

(#23655) sz.balazs.95 válasza jimmy399 (#23654) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Én mondjuk annak örülnék, ha már kukázva lenne az X, és Wayland vagy Mir indulna helyette... :B :D
De az még odébb van, hogy számításba kerüljenek. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23656) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23655) üzenetére


lev258
veterán

Van, ahol már az van. Viszont az AMD zárt drivere még biztosan nem támogatja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23657) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23656) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Tudom, hogy van, ahol már az van, de még elég friss a dolog, és ahogy te is írtad, az AMD zárt drivere pl. még nem támogatja.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23658) jimmy399 válasza sz.balazs.95 (#23655) üzenetére


jimmy399
senior tag

wayland-et már próbálgattam, de nem nyerte el még a tetszésemet, valahogy még érintőképernyőkre van fókuszálva... De lehet az Unity 8 miatt van, passz. X marad. :)

--- N/A ---

(#23659) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#23638) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nm.

(#23658) jimmy399
Nem kevered a Mir-rel? Utóbbi a Canonicalé.

[ Szerkesztve ]

(#23660) Compika


Compika
aktív tag

Sziasztok!

Milyen Linuxot ajánlanátok erre a régi gépre (AMD Sempron 2800+ 1GB Ram Geforce 3 128MB-os vga).
Én a Linux Mint-et néztem. :R

Compika felhasználónak 10 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon!

(#23661) spammer válasza Compika (#23660) üzenetére


spammer
veterán

A kérdés a kezdő topikba való, nem ide, ha már eleve nem is az Ubuntun gondolkozol.

Mint Xfce jó lesz, max. MATE. Vagy CrunchbangPlusPlus.

_

(#23658) jimmy399: Waylandnek nincs köze a Unity-hez, az a Mir. Az X még maradni is fog egy darabig, a Wayland meg odébb lesz.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23662) jimmy399 válasza #40553216 (#23659) üzenetére


jimmy399
senior tag

Passz, kicsit összemosódnak nekem ezek az X-et kiváltó új technikák...

--- N/A ---

(#23663) zserrbo


zserrbo
aktív tag

A linux kezdőknek topicba akartam..azt is hittem oda írok :). Ubuntu server 15.10-ről van szó.

Ah elbasztam valamit nagyon. Bejelentkezés után nem töltődik be semmi csak az asztal. Megoldható még ez?

Ezt követtem és ezt a parancsot nem tudta lefuttatni.

Majd követtem ezt.

log:

Bocsi a képminőségért.

[ Szerkesztve ]

(#23664) zserrbo válasza zserrbo (#23663) üzenetére


zserrbo
aktív tag

Ez megoldotta, remélem nem csak látszólag. De már bejött a kezelőfelület

(#23665) Tokman


Tokman
csendes tag

Valaki próbálta Visual Studiot Ubuntu alatt?
https://code.visualstudio.com/docs?dv=linux64
Ez teljes értékű VS? Tehát feltudom rakni hozzá a python stb kiegészítőket?
Illetve valós munkára használható?

(#23666) lev258 válasza Tokman (#23665) üzenetére


lev258
veterán

A Visual Studio Code nem azonos a Visual Studio-val, annak nagyon egyszerűsített változata. Más IDE-k valószínűleg többre is képesek. Nem tudom, pontosan mennyi funkcióval rendelkezik, ennek olvass utána.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23667) kispx válasza Tokman (#23665) üzenetére


kispx
addikt

Nem egy IDE, hanem egy szövegszerkesztő. syntax highlighting, meg az ilyen egyszerűbb dolgokat tud. Ezekhez tudnám hasonlítani: Atom, brackets. A Python plugin nem fog felmenni.

(#23668) Tokman válasza lev258 (#23666) üzenetére


Tokman
csendes tag

ok kösz az infót mindkettőtöktől.

(#23669) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Meg Boldog Karácsonyt mindenkinek :)

ATi kártyákkal nem nagyon van tapasztalatom. Lubuntu + Firepro felállás, nyílt driverrel ment. Most van rajta gy CRT monitor (amit azon a gépen használtak, az megdöglött, egy ideig CRT lesz rajta). Az EDID-et nem akarja kiolvasni a monitorból (kábel jó), így 1024x768, 60Hz.

Nyílt driverre nem tudtam ráerőszakolni, hogy 75Hz legyen, így felment egy zárt. Persze a 75Hz azzal sem megy. Visszatettem a nyíltat, de azzal meg 640x480-ban megy már. Mit lehet ezzel csinálni...?
Inkább hajtanám a nyílttal, mert annak remélhetőleg nem szűnik meg a támogatása :)

(Google nem sok ilyen esetet hoz.)

Köszi minden segítséget :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#23670) lev258 válasza hcl (#23669) üzenetére


lev258
veterán

Próbáltál már egyedi xrandr beállítást?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23671) hcl válasza lev258 (#23670) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem nagyon érdekelte az xorg.conf . Illetve ha igen, beleírtam, akkor nem volt kép :D Jó, hogy volt fent ssh szerver...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#23672) BoB válasza hcl (#23671) üzenetére


BoB
veterán

Egy ctrl+alt+F2 nem lett volna elég?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23673) hcl válasza BoB (#23672) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem nagyon reagált rá :S
Mondjuk került egy másik (ugyanolyan :D ) CRT is, az jól adja vissza az EDID-et, szóval most megy a zárt meghajtóval, aztán előbb-utóbb kap egy rendes monitort is.

Ja, és most megy a frekiváltás is, csak nem a Cataystból, hanem a Lubuntu monitorkezelőjéből :)) :DD :DDD :W :C
A Catalyst szerint még mindig 1280x1024x60Hz, mikor már 70-e van a monitor :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#23674) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Friss Ubuntus vagyok, lenne pár kérdésem.

Az első, hogy az 5.1-em nem igazán akarja az igazat, a hang tesztelésénél csak az első kettő hangszóró szól, de a petfőri liveot sehogyan nem tudom életre kelten, pedig szoktam gépről rádiózni.
A második, hogy miután pendriveról feltelepítettem az ubuntut tök jól működött, egyedül a videókártya driverét váltottam át nvidiára a simáról, de következő nap, ahogy bekapcsoltam a gépet amint betöltött minden szétesett, volt hogy a háttérképet sem töltötte be, amint a beállításokba szerettem volna lépni lefagyott stb. Ezek után újratelepítettem, de most nem nyúltam a videókártyához, és eddig úgy néz ki okés a dolog. Hagyhatom így a rendszert?
És az utolsó kérdésem, windows alatt volt egy remek program, a neve Speedfan, lehetett vele a ventilátorok sebességét állítgatni. Nincs ilyesmi véletlen ubuntura is? Válaszotokat, segítségeteket előre is nagyon köszönöm! :R

A hardverspecifikációk röviden: Asus a8v alaplap, nvidia 7600GS AGP videókártya, 3800+ dupla magos amd processzor.

(#23675) Neil Watts válasza Babetta-X (#23674) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Szépen sorban.

0. Marha jó az avatarod, respect :)
1. Terminált nyiss, írd bele hogy sudo alsamixer s kérnék róla egy képet.
2. Az nagyon érdekes. 304.131 a legfrissebb driver hozzá, alig egy hónapos.

Honnan telepítetted és mit? Az nvidia oldaláról vagy az Ubuntu által felajánlott cuccot?
Utóbbi esetben volt több is? Melyiket?

Üdv. core2

(#23676) Babetta-X válasza Neil Watts (#23675) üzenetére


Babetta-X
senior tag

No akkor én is sorba megyek :)

0: Köszönöm szépen, szerintem remek kis rajzfilm volt, ráadásul az agresszió s kimaradt belőle, mégis le tudta kötni az embert.
1:Beírtam, egyetlen problémám, hogy kéri a jelszót, de nem enged beírni semmit. Próbáltam kijátszani, hogy beillesztem, azt sem engedi, villog a kurzor, de bármit ütök semmi nem történik, kivéve ha entert, akkor kiírja, hogy sorry try again.
2:Az Ubuntu által felajánlott cuccot, több is volt, kiválasztottam az egyiket ami verzió alapján a legfrissebbnek tűnt, és azt telepítettem. Most semmi ilyet nem csináltam, és szerencsére jó a gép, vagyis nem tejesen, mert így meg teljesen rendszertelenül gondol egyet és lefagy, de újraindítás után hibátlanul működik.

Küzdök vele nem adom fel :) Köszönöm a segítséget!

Szerk: Beírtam sudo nélkül, és így kihozta simán, beillesztem a képet:

[ Szerkesztve ]

(#23677) Neil Watts válasza Babetta-X (#23676) üzenetére


Neil Watts
veterán

1. Elnézést. Azt elfelejtettem írni, hogy nyugodtan írd be a jelszót ahogy szoktad. Ott lesz az, csak nem látod. Security feature :)

2. Ahol kiválasztottad a drivert arról tudnál küldeni egy képet? Mármint tudom hol van, meg mi az, csak érdekelnének, hogy milyen verziók vannak :D

+1: GNU/Linux rendszereket nem nagyon szoktunk újratelepítgetni (jó, otthon még elmegy, de kb. minden baki javítható).

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23678) kispx válasza Babetta-X (#23676) üzenetére


kispx
addikt

A jelszóbeírást nem fogod látni (= nem fog csillagokat kiírni, de ettől még meg fog történni). Csak írd be a jelszót és üss egy entert.

(#23679) Babetta-X válasza Neil Watts (#23677) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Miket meg nem tudok :) Sikerült végül jelszó nélkül, fentebb látható az eredmény. A választható dolgok listája pedig itt van:

(#23680) Neil Watts válasza Babetta-X (#23679) üzenetére


Neil Watts
veterán

Alsamixer: Majd valami 5.1-ben járatosabb fórumtárs biztos segít. Ha jól látom minden szükséges cucc csontra van húzva.

A driverhez: Innen melyikkel próbáltad?

Logok:

Ami így hirtelen szembejut:

cat /var/log/syslog

cat /var/log/kern.log

dmesg

Ezek kimenete kellene ide: Pastebin
A keletkező linket illeszd be ide. :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23681) Babetta-X válasza Neil Watts (#23680) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Ha minden igaz az elsővel. Linuxon nincs véletlen olyan rendszernapló, ami egy fagyás esetén reset után kiírja nekem, hogy mi okozta a problémát?

(#23682) lev258 válasza Babetta-X (#23681) üzenetére


lev258
veterán

5.1-hez tedd fel a pavucontrol-t és nézd meg a beállításait. Vagy az Nvidia központot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23683) Rimuru válasza Babetta-X (#23676) üzenetére


Rimuru
veterán

Az alsamixer jelzi hogy jobbra meg van valami (kis nyilak jobb oldalt), nezz be oda is, lehet hogy ott van meg valami fontos.

Vigyázat, csalok!

(#23684) nemurea


nemurea
aktív tag

Sziasztok! Lenne két kérdésem:

1) Laptopon Kubuntu, és (ma) már második alkalommal történik, hogy a launcherbe (Klauncher talán) csak annyit tettem, hogy beírtam a keresőbe, hogy kate (a szövegszerkesztőt akartam ugye elindítani), erre lefagyott a launcher, most is a negyed képernyőmet elfoglalja. Másik terminálból htop-on keresztül kilőttem (most, de előző alkalommal újraindítottam volna a grafikus rendszert, na úgy lefagyott, hogy onnan már csak a kikapcsolás segített), de most nincs launcherem... Hogyan hozom vissza? Meg eleve, miért fagy le?

2) HTPC+NAS a tévé alatt, rajta néhány rendszer. A gép lelke egy Abit A3IONT-i, tehát integrált Nvidia ION. Kodit telepítettem a Xubuntu-ra, és csak pici problémám van vele, hogy úgy tűnik, nem használja a fullHD fájloknál a grafikus processzort, a dekódolást izomból oldja meg, így a 4 mag 50-100%-on pörög. Ha a szintén a gépre telepített OpenELEC-en játszom le ugyanazt a fájlt, akkor a 4 magból 1 megy 20%-on, a többi nullán, és mikrodöccenések sincsenek. Nem szeretném megfőzni a passzív hűtéses procit egy kétórás film alatt... A különbség, amit találtam: a Xubuntu-Kodinál azt írja az infó, hogy OpenGL vendor: nouveau, OpenGL version: 3.0 Mesa 10.5.9, az OpenELEC alatt pedig Nvidia 340 drivert írt (ha kell, megnézem pontosan). Tudom, hogy ez sokszor volt téma, de azt is láttam a postokból, hogy ha ebbe belenyúlok, könnyen taccsra vágom a rendszert, ha nem értek hozzá eléggé... Szóval ha van egy leírásotok, hogy mi is ez (MESA, nouveau, vdapau, OpenGL...) pontosan, kezdésnek nekem az is jó lenne. Xubuntu 15.04 a rendszer.

(#23685) nemurea válasza nemurea (#23684) üzenetére


nemurea
aktív tag

OK, a 2) kérdésemre meg is van a válasz, frissítéskezelőben kutászkodtam és felajánlotta a 340.96-os Nvidia drivert, csak elfogadtam, újraindítás után tökéletesen megy a Kodi! A CPU éppen csak lóbálja a lábát :DD Ettől még nem baj, ha valaki ad a fentiek kapcsán olvasnivalót, nem árt ezzel képben lenni.

(#23686) Toby888


Toby888
senior tag

nemmegy a trial boot :/

(#23687) Babetta-X válasza Neil Watts (#23680) üzenetére


Babetta-X
senior tag

No sikerült, az első itt látható:

http://pastebin.com/XhcnwFUF

A második pedig itt:

http://pastebin.com/6tTtt3Wg

És végül az utolsó:

http://pastebin.com/DE1s3BUY

Ma reggel is produkált egy lefagyást, ráadásul bekapcsoltam, megnyitottam a google mapst kétszer is, elkezdtem használni és rögtön lefagyott, reseteltem, de azóta megint megy.

[ Szerkesztve ]

(#23688) Babetta-X válasza lev258 (#23682) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Az Nvidia központ alatt az Nvidia X kiszolgáló beállításai nevű programot gondoltad? Érdekes, de az MR2 neten át egyáltalán nem szól, ellenben ha elindítok egy zenét/videót, akkor legalább valamennyire szól az a két hangszóróm.

(#23689) Toby888 válasza Babetta-X (#23687) üzenetére


Toby888
senior tag

nem nyithatóak meg a linkek ...

(#23690) laszlohu válasza Babetta-X (#23687) üzenetére


laszlohu
addikt

A linkek elejéről a %20 - at ki kell törölni, legalábbis az egyik linknél így műkszik.

[ Szerkesztve ]

(#23691) Babetta-X válasza laszlohu (#23690) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Na basszus duplán van a http a linkben, kicsit elcsellóztam, de már nem engedi szerkeszteni, sorry érte, ha a http-t kitörlitek akkor megnyitja.

Megpróbálom egyszerűbben:

http://pastebin.com/DE1s3BUY

http://pastebin.com/XhcnwFUF

http://pastebin.com/6tTtt3Wg

[ Szerkesztve ]

(#23692) Anulu79


Anulu79
addikt

Sziasztok!

Windows mellett használtam a Linuxot. A win-t újra raktam és most nem látom azt a partíciót ahol a linux volt meg ahol a win-es egyéb mappák. Hogyan tudnám vissza "szerezni" ezt a partíciót?

(#23693) lev258 válasza Anulu79 (#23692) üzenetére


lev258
veterán

A Windows Lemezkezelőjében látnod kell minden partíciót, még ha nem is tudja használni a rendszer (pl. ext4). Ott nézz körül először, akkor kiderül, mit csinált a Windows újratelepítés.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23694) szoke12


szoke12
őstag

Sziasztok!
A gépemen van egy dvi, egy vga és egy hdmi port. A dvi-n van a monitor, ez az elsődleges, míg a hdmi-n van a tv. A bajom az, hogy nem tudom a bejelentkezés előtt megadni, hogy melyik legyen az elsődleges képernyő. Bejelentkezés után minden rendben, csak éppen a bejelentkezés nem jó helyen jelenik meg.
Keresgélek már egy pár órája, de amit írnak sok helyen, hogy a monitors.xml-t másoljam át, nem javított a dolgon.
Itt a xrandr kimenetem:

Screen 0: minimum 320 x 200, current 3200 x 1080, maximum 16384 x 16384
HDMI-0 connected 1920x1080+1280+0 (normal left inverted right x axis y axis) 510mm x 287mm
1920x1080 60.0*+ 50.0 59.9 30.0 24.0 30.0 24.0
1920x1080i 60.1 50.0 60.0
1280x720 60.0 50.0 59.9
1440x576i 50.1 50.1
1440x480i 60.1
HDMI-1 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270mm
1280x1024 60.0*+ 75.0
1024x768 75.1 70.1 60.0
800x600 75.0 60.3
640x480 75.0 60.0
720x400 70.1
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Valamiért hdmi-1 -nek látja a dvi-t.

Tud valaki megoldást? :)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23695) cigam


cigam
félisten

Van egy videó rendszer, ami flash alapú kijátszót igényel. Firefox-al el is indul, de ak-adozv-a j-át-szale a live stream-et. Mivel windows alatt nem volt gond (v20), a v11-es flash a gyanúsítottam. Mint kiderült az adobe ..szik frissíteni, egyedül a chrome beépített v20-a lehet a megoldás. De!
Mikor a 64bites .deb csomagot telepítené a csomagkezelő egy furcsa kérdést tett fel:

Mi helyes válasz?
Mit ért nem megbízható csomag alatt?
A chrome miért nincs gyárilag a szoftvareközpontban?
14LTS ha ez számít.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23696) lev258 válasza cigam (#23695) üzenetére


lev258
veterán

Nyugodtan engedélyezd. Egyszerűen arról van szó, hogy a Chrome különböző jogi hátterű dolgokat tartalmaz, így ezek összessége nem lehet a tárolókban, illetve nem terjeszthető külső illető/cég által (meg persze ott az egyedi EULA is). A Chromium pedig nem tartalmazza ezeket a dolgokat, azért van benne.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23697) cigam válasza lev258 (#23696) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Ezt értem. Viszont a libappindicator1 libindicator7 "kérdésre" melyik a jó válasz?
Hosszabb-rövidebb tekerés után ugyan ide jutok vissza:
- Ok: Abbahagyja az egészett
- Javít: Darál, jelszót kér, darál, aztán megint megkérdi: Ok vagy Javít

2016_se_lesz a linux desktop éve... :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23698) laszlohu válasza cigam (#23697) üzenetére


laszlohu
addikt

Én is 64 bites chrome - ot használok ubin, de semmi olyat nem tapasztaltam, amit leírtál,
a darálás nálam is van, majd kiírja, hogy hitelesítés szükséges, majd beírom a jelszót és simán települ,

(#23699) cigam válasza cigam (#23697) üzenetére


cigam
félisten

storno, 3. nekifutásra sikerült a "javítás". Valóbal az új flash verzióval pöpecül megy a videó.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23700) spammer válasza cigam (#23695) üzenetére


spammer
veterán

"Mint kiderült az adobe ..szik frissíteni, egyedül a chrome beépített v20-a lehet a megoldás."

Nem egészen: [link] [freshplayerplugin/github]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.