Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23051) St3ven


St3ven
addikt

Kösz még egyszer mindenkinek! :R
Első körben 5GB hely felszabadult úgy, hogy még maradt is miből faragni. :C

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23052) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Na, frissítettem Wily Werewolf-ra (egyelőre nem magamnál).
Totálisan eseménytelen volt. Elindítottam, végigment a csík, utána összetakarított maga után, újraindult, és ennyi. :D

Direct rendering: yes, a zárt nvidia driver megy, Win 10-zel a dualboot működik.

Ha az fglrx megjavul, akkor a főgépemen is meglépem feltehetőleg.

Üdv. core2

(#23053) Lathronos válasza Neil Watts (#23052) üzenetére


Lathronos
őstag

Van értelme 2-3 hónapra telepíteni a 15.10-et, mikor januárban jön a 16.04 LTS?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23054) #40553216 válasza Lathronos (#23053) üzenetére


#40553216
törölt tag

Áprilisban. ;)

(#23055) Rimuru válasza Lathronos (#23053) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem azert .04 a neve mert aprilisban jon? :P

Vigyázat, csalok!

(#23056) Neil Watts válasza Lathronos (#23053) üzenetére


Neil Watts
veterán

Fél éves a kiadási ciklus. :)

Üdv. core2

(#23057) Kendek válasza Lathronos (#23053) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Eltévesztetted, három hónapon belül a 15.04-es kiadás életciklusa ér véget és nem a 16.04-é kezdődik meg. Szóval gyakorlatilag kihagyhatatlan a 15.10-es ha nem LTS-t használsz. Persze még lehet várni a frissítéssel.

<-ƘƘ->

(#23058) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Egyébként a zárt AMD driver inkompatibilitási gondjára várható javítás vagy ennél a release-nél ez így marad várhatóan?

Üdv. core2

(#23059) Kendek válasza Neil Watts (#23058) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Még az fglrx-updates csomagot sem szokták frissíteni akkor sem ha lenne mire. Gyakorlatilag értelmetlenség volt létrehozni ezt a vonalat így.
Mindazonáltal mivel van róla hibajelentés, gondolom, hogy amennyiben az AMD hajlandó lesz foglalkozni a problémával, akkor bekerül a frissítés. A kód zártabb részében lehet a probléma, amit csak ők tudnak megoldani. Kérdés, hogy mennyire érdekli őket még a dolog, tekintve, hogy belekezdtek egy másik meghajtóba.

<-ƘƘ->

(#23060) Neil Watts válasza Kendek (#23059) üzenetére


Neil Watts
veterán

"However, the driver is in a very early state and has a long way to go. Don’t expect to be using it any time soon." - széééép :/

Üdv. core2

(#23061) Lathronos válasza Kendek (#23059) üzenetére


Lathronos
őstag

AMD és a tisztességes linux hardver támogatás. :DDD Előbb valósul meg a világbéke.... De legyünk optimisták, hátha megjön az eszük. :) Csak győzzük kivárni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23062) szekfizsolt


szekfizsolt
senior tag

Sziasztok Srácok! Elnézést a tudatlanságomért, de számomra most derült ki, hogy az Ubuntu One megszűnt tavaly? Az oda feltöltött fényképeim és egyéb dokumentumaim elvesztek ezek szerint?

Régebbi értékeléseim: http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#23063) lev258 válasza Lathronos (#23061) üzenetére


lev258
veterán

Azért a nyílt driver jól fejlődik a szárnyaik alatt.
szekfizsolt: Sajnos igen. Amikor bejelentették a leállást, volt még pár hónap adva a felhasználóknak mentésre.
"user content will remain available for download until 31 July, at which time it will be deleted"
Ez még 2014-re vonatkozott.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23064) szekfizsolt válasza lev258 (#23063) üzenetére


szekfizsolt
senior tag

Az én hibám, ezt nem olvastam és volt egy "kis" kihagyásom, most kerestem egy pár "régi" fényképet és szembesültem vele, hogy nincs Ubuntu One alkalmazás IOS-en, aztán elkezdtem keresgélni és kiderült, hogy sehol nincs... Szomorú vagyok, nem tudom, ennek mi az oka, az Ubuntu - a hétköznapi emberek - legjobb ingyenes linux operációs rendszere, jó húzás volt mellé a felhő szolgáltatás, hiszen ez a jövő...

Régebbi értékeléseim: http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#23065) lev258 válasza szekfizsolt (#23064) üzenetére


lev258
veterán

Egyszerűen a többi felhőszolgáltatás elhúzott. És így nem volt meg a piaci háttere. Mindössze ennyi.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23066) szekfizsolt válasza lev258 (#23065) üzenetére


szekfizsolt
senior tag

Pedig szükség van rá, nem? A könnyű és stabil rendszer mellé kell a felhő.
Én nagyon szeretem az Ubuntu-t, bára munkám miatt Windows-ra vagyok "ítélve", de időnként nekiesek és hónapokig nyúzom a privát gépemen.
Most kihagytam egy kicsit és két dolog lepett meg, az egyik ez... :(
A másik viszont, hogy gyorsabb lett, mint az 1-2 évvel ezelőtti verzió, vagy csak nekem tűnik annak a W10 után?!? (a legújabb rendszert tettem most fel.)

Régebbi értékeléseim: http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#23067) lev258 válasza szekfizsolt (#23066) üzenetére


lev258
veterán

Mindig próbálkoznak. :)
Elvileg a systemd (új init rendszer) is sokat lendít rajta.
Lehet a többi felhőszolgáltatást használni. Van néhány, köztük olyanok is, amik remélhetőleg nem a nagybetűs cégek alatt mennek. Én mondjuk megmaradtam a Dropbox-nál még korábbról. :B

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23068) szekfizsolt válasza lev258 (#23067) üzenetére


szekfizsolt
senior tag

Persze van nekem is egyéb "felhőm", csak örültem és tetszett anno a One. Használtam is, nincs, használok mást, egyértelmű. Egy ideig (második rendszerként) lógok az Ubuntu-n is biztosan. Köszi a segítséget! :R

Régebbi értékeléseim: http://phmegbizhatosag.atw.hu/

(#23069) Dhampir válasza Lathronos (#23061) üzenetére


Dhampir
félisten

Valóban, Nvidiával semmi olyan gondom nem volt a korábbiakban, mint amibe AMD alatt egyből belefutottam a zárt meghajtóval, de a nyílttal rövid tesztelés során nem volt probléma.

[ Szerkesztve ]

(#23070) jimmy399 válasza lev258 (#23067) üzenetére


jimmy399
senior tag

"elvileg a systemd (új init rendszer) is sokat lendít rajta."

Aha, 45 másodperces boot idő, minden csak nem lendítés...

--- N/A ---

(#23071) róland válasza szekfizsolt (#23062) üzenetére


róland
veterán

Küldtek e-mailt a megszűnésről és biztosítottak eyzközt a mentéshez.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23072) lev258 válasza jimmy399 (#23070) üzenetére


lev258
veterán

Viszont azt írják, beépített eszközei vannak ennek kielemzésére és így kiderülhet, mi lassítja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23073) cubix válasza lev258 (#23072) üzenetére


cubix
tag

Nálam az indulás:
Startup finished in 7.988s (firmware) + 1.124s (loader) + 3.555s (kernel) + 19.866s (userspace) = 32.535s

(Gépem az adatlapomon.)
Illetve ilyet is tud generálni:

Képet linkesítettem.

[ Módosította: Intruder2k5 ]

「시작이 반이다」

(#23074) spammer válasza cubix (#23073) üzenetére


spammer
veterán

Ha lehet, több ezer pixeles képeket ne szúrjunk már be direktbe. Hiába kicsi a fájlméret, megakaszthatja a böngészőket scrollozásnál illetve renderelésnél.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23075) Dhampir


Dhampir
félisten

A korábban írtakkal kapcsolatban, AMD konfiggal maradtam a zárt driver mellett, mert a színeket nagyon jól tudom állítgatni a Catalystban, egyedül a videólejátszás színbeállítását hiányolom a programból, a Windowsos alkalmazás jóval többre képes, de legalább az alap kijelzőt lehet kicsit tovább "fabrikálni".

Kisebb gikszert leszámítva elégedett vagyok az Ubuntu futásával. A TLP-t szeretném majd kipróbálni.

Sajnos a Linux Mint-ot nem tudtam hibátlanul futtatni Live-módban, mert bár látszólag hibátlanul betöltött az asztal, de bármilyen alkalmazást indítottam el, csupán az alkalmazások ablakkerete jelent meg.

(#23076) Lathronos válasza Dhampir (#23075) üzenetére


Lathronos
őstag

VLC-ben lehet állítani a színtelítettséget:

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23077) Dhampir válasza Lathronos (#23076) üzenetére


Dhampir
félisten

Hála s köszönet! :R

(#23078) Neil Watts válasza Neil Watts (#23060) üzenetére


Neil Watts
veterán

Höhö:

"This bug was fixed in the package fglrx-installer - 2:15.201-0ubuntu2

---------------
fglrx-installer (2:15.201-0ubuntu2) xenial; urgency=medium

* debian/control.in,
debian/dkms.conf.in,
dkms/patches/force-gcc-to-4.9-instead-of-5.x.patch:
- Add a dependency on gcc-4.9, and force fglrx to use gcc-4.9.
This prevents fglrx from dying on initialisation (LP: #1493888).
Credit for finding out the actual problem and for suggesting a
workaround goes to David Burrows.
Note: this is only a workaround, and it will be dropped as soon
as a proper fix from upstream is available.

-- Alberto Milone <email address hidden> Mon, 26 Oct 2015 16:42:55 +0100

Changed in fglrx-installer (Ubuntu):
status: In Progress → Fix Released"

Üdv. core2

(#23079) Kendek válasza Neil Watts (#23078) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Most komolyan másfél hónapig tartott, hogy rájöttek arra, hogy GCC 5 inkompatibilitásról van szó? Azért ez elég gáz... :((

<-ƘƘ->

(#23080) Neil Watts válasza Kendek (#23079) üzenetére


Neil Watts
veterán

:DDD
Ja, ezt én is néztem...

Üdv. core2

(#23081) jimmy399 válasza lev258 (#23072) üzenetére


jimmy399
senior tag

[link]
Igen, ebből azért látszik valami, bár utánaolvasva, baromi vidám, hogy a systemd-ből kivették a readahead funkciókat azzal az ürüggyel, hogy ja bocs manapság mindenki ssd-t használ....

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#23082) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Egy laptop "dobozszerű" hangján próbáltam javítani a PulseAudio equalizer segítségével, de ezzel az a problémám volt, hogy nem tudtam menet közben állítani a csúszkákat, csak az Apply Settings nyomogatása után tudtam leellenőrizni a hangot, így a késés miatt nem sikerült megfelelően behangolni. Az előre beállítható hangszínek egyike sem vált be.

Létezik más megoldás, amivel szintén egyszerűen konfigurálható a hang?

(#23083) Neil Watts válasza Dhampir (#23082) üzenetére


Neil Watts
veterán

Ha jól értem amit szeretnél, akkor a libasound2-plugin-equal
azt teszi ami kell neked (talán. sosem próbáltam, ennélfogva nem tudok sem pro sem kontra nyilatkozni.)

Üdv. core2

(#23084) Dhampir válasza Neil Watts (#23083) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen, kipróbálom. :R

(#23085) Lathronos válasza Dhampir (#23082) üzenetére


Lathronos
őstag

A laptop hangszórójának hangján nem igen tudsz javítani. Az én T500-asomnak is eléggé silány hangja van és ráadásul a fülhallgató jack csatlakozója a touchpad alatt van, így azzal sem nagy élmény, mikor az ölemben van és ágyékon szúr 5 percenként. :O

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23086) Dhampir válasza Lathronos (#23085) üzenetére


Dhampir
félisten

Én csak egy olcsó konzumert használok (z50-75), annak az oldalán van Dzsek bácsi, így nem érhet övön aluli döfés. :D

Visszatértem a PulseAudio equalizerre, abból kiválasztottam a Techno hangzást és abból kiindulva kezdtem egy film hangját behangolni.

Ami bosszantó a Windows-os szoftverrel ellentétben, hogy amit korábban is írtam, csak mentés után tudom visszahallgatni a változásokat és így nagyon körülményes pontosítani a hangokat.

core2 mester libjét is feldobtam, de nem érzékeltem változást, mert nem tudom, hogy mibe kellene még belenyúlni a használatához.

(#23087) Lathronos válasza Dhampir (#23086) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát igen, a Lenovo számára manapság a minőség sajnos nem számít. Egy DELL vagy Toshiba ugyanebben az árkategóriában jobb minőségű konfigurációkat gyárt.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23088) Dhampir válasza Lathronos (#23087) üzenetére


Dhampir
félisten

Lenovoban munkára én is inkább a ThinkPadekre szavazok, egy szép T510-el kibékülnék, nagyon tetszik a kijelző minősége és a hangélmény egyaránt (persze fejhallgatóval szép). Azon is oldalt van a Jack, ölbe kapva már nem szurkálna össze téged. :)

(#23089) Lathronos válasza Dhampir (#23088) üzenetére


Lathronos
őstag

Fizetéskor cserélem le erre, és 8 évig nem lesz teljesítménybeli problémám. Olykor ha unatkozok játszani is szoktam, azért kell az i7. A T500-as meg csak és kizárólag munkagép lesz, arra még elég pár évig.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23090) Dhampir válasza Lathronos (#23089) üzenetére


Dhampir
félisten

Az az energiatakarékos U-s i7 csak 2 magos, nem nagy durranás, ha már teljesítményről van szó és mivel konzumer minőségű a noti, nem vennék mérget a 8 évre.

Persze, ha valamelyik üzleti Toshiba lenne, tehát nem Satellite, hanem Tecra vagy Portégé, akkor talán kibírna sok-sok esztendőt, de még az sem biztos, a régebbi gépek szinte minden gyártónál jobbak voltak, ma viszont energiafelhasználás szempontjából hatékonyabbak.

Ha a mai gépek közül választanék, akkor valamelyik Workstationra tenném rá a mancsomat, amennyiben években gondolkodok.

(#23091) biigi


biigi
tag

Mit érdemes feltenni egy samsung atom procis gépre? Utazáskor webre és filmre lenne hausnálva.

(#23092) lev258 válasza biigi (#23091) üzenetére


lev258
veterán

Mesélj még róla egy kicsit. Egyébként Xubuntu, Lubuntu 14.04 javasolt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23093) biigi válasza lev258 (#23092) üzenetére


biigi
tag

Ha jol emlékszem ilyen: http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-NC10-Netbook.13993.0.html rég nem használtam. Épp uton vagyok és eszembejutott, hogy ilyen esetekben még használható lenne.
Bocsánat a linkkért telefonról nem tudom rendesen linkelni.

(#23094) Dhampir válasza biigi (#23091) üzenetére


Dhampir
félisten

Anno EeePC-n régebbi típusú Intel Atommal nekem bevált az XFCE alapú rendszer, böngészőben a Flash persze meg tudta fogni, ezért többnyire blokkoltam.

(#23095) Lathronos válasza Dhampir (#23090) üzenetére


Lathronos
őstag

Amire nekem kell, tökéletesen megfelel, akkor meg minek szórjam a pénzem(gyönyörű hangja van, 6 órás üzemidő, halk, és az i7-4510U-nél nagyobb teljesítményre nincs szükségem, bármelyik linux futni fog rajta még 8 év múlva is). :) És kap majd egy szép aluminium házat és egy 4720HQ-t(ha kevésnek bizonyul a 4510) a garancia lejárta után. :P

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23096) Lathronos válasza biigi (#23091) üzenetére


Lathronos
őstag

Én inkább az Antix 15-t javasolnám. Letöltés. Ezzel biztos nem lesznek teljesítménybeli gondok.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23097) biigi válasza Lathronos (#23096) üzenetére


biigi
tag

Köszönöm a tippeket :) Ha lesz egy kis időm kiprobálom.

(#23098) Sonja


Sonja
veterán

This Is The Release Date for Ubuntu 16.04 LTS

The final release date of Ubuntu 16.04 Xenial Xerus is set for:

Ubuntu 16.04 LTS Final – April 21st

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23099) Lathronos válasza Sonja (#23098) üzenetére


Lathronos
őstag

Már csak fél év van a 16.04-ig, hogy rohan az idő...

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23100) nemurea válasza Lathronos (#23099) üzenetére


nemurea
aktív tag

Amúgy mi lesz, ha kifogynak a betűkből? :F Csak kíváncsiságból, biztosan van már rá új koncepció :K

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.