Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24351) mexel válasza lev258 (#24350) üzenetére


mexel
veterán

Jó a rendszer, ja és a wifihez a Broadcom drivert is feltette tehát az is megy. Tökéletesen használható lenne ha pl nem egy VIA proci lenne ami a gépben van. Végül is csak szövegszerkesztésre van használva, arra tökéletes a dolog. Csak tesztelgetni akartam kicsit :)
Köszönöm a segítségeket!

(#24352) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Avidemux 2.4.2 ezt hogy tudnám feltelepíteni egyszerűen? Nem tar.bz-getni mert ahhoz nemértek.
Csak ez a verzió hajlandó működni az újabbak elindulnak majd kifagynak a fenébe.

(#24353) Syl válasza Mtbsrác (#24352) üzenetére


Syl
nagyúr

Az ilyen a tar.bz-kben szokott lenni readme, amit érdemes elolvasni. Ugyanis általában 2-3 parancs kopipészt az egész.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24354) ubyegon2 válasza Mtbsrác (#24352) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Innen .deb változatban szedheted le, azzal már csak nem lesz probléma. Ha nincs fenn alapból, bár gondolom nem trusty-t használsz. Gdebivel megnyitod és az telepíti, ha nem lessz függőségi probléma.

A tar.gz se nagy mutatvány, ahogyan Syl ft írta!

[ Szerkesztve ]

(#24356) Mtbsrác válasza ubyegon2 (#24354) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Kössz a tippeket de itt az a baj hogy 2.5.2 ill 5.4 van fennt ami nemjó. Elindul és nemképes beolvasni egy mpeg2 file-t. Ha beolvassa véletlek akkormeg kifagy. 2.4.2 jóvolt azzal sokat dolgoztam, ezért keresem azt a verziót :R Ill amit találtam tar.gz fileokat leszedtem volt benne readme file de nemírta le a lépéseket egyikse.

[ Szerkesztve ]

(#24357) ubyegon2 válasza Mtbsrác (#24356) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, de belekeveredtem a számokba, ez tényleg nem az és nem is találom az Ubuntu pacgages oldalon.

A tar.gz-t úgy próbált meg, hogy ahová kitömörítetted a a .gz fájlt, ott megnyitsz egy terminalt és ezeket az általános parancsokat kiadod:

./configure
make
sudo make install

Nekem így nem sikerült, de az install nevű fájl tartalmaz telepítési leírást.

[ Szerkesztve ]

(#24358) lev258 válasza Mtbsrác (#24356) üzenetére


lev258
veterán

A 2.6-os verziót nézted már? Talán megtalálták és javították a bug-ot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24359) spammer válasza mexel (#24349) üzenetére


spammer
veterán

Crunchbangplusplus vagy Ubuntu minimál install + openbox vagy i3 window manager

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24360) fpeter84 válasza fpeter84 (#24346) üzenetére


fpeter84
senior tag

Nem értem hogy a "gyári" xorg csomag miért csonka - jogi okokból nem rakhatták bele? - és miért nem találtam értelmes leírást a hiányosságok pótlására - de a hw gyorsítás probléma megoldódott ezzel a csomaggal: oibaf

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Újraindítás után a vainfo és vdpauinfo is egészséges kimenetet ad, és most 2 egymástól független mux-ból származó HD DVB-C adás MultiSeat Kodi lejátszásnál az idle load 80-90% között kolbászol, inkább a felső értékhez konvergálva

Köszi a segítséget mégegyszer :R

(#24361) lev258 válasza fpeter84 (#24360) üzenetére


lev258
veterán

Nem csonka, hanem nem szükségszerű a rendszernek.
Én pl. az Intelemhez nem raktam fel és így sincs bajom a videókkal. Egyébként az oibaf tároló jóval frissebb, és így kevesebb tesztelésen átesett drivereket tartalmaz. Olyan, aki csak használja a gépet, inkább ne kísérletezzen vele. Meg amit mindig mondok, a grafikus driverek frissítése önmagában még nem biztos, hogy jó döntés, egyes esetekben megfelelő kernelverzió is szükséges lehet a megfelelő használathoz.
Ha tudod, probléma esetén hogyan lépj vissza, mit tegyél, akkor meg csak rajtad áll.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24362) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok,

telepítettem egy Ubuntu Server 14.04-et egy ASROCK N3700-ITX alapú rendszerre. A telepítés gond nélkül ment (bár a 14.04.3 nem tudta a cd meghajtót csatolni). Első induláskor boot közben a képernyő fehérre vált és csak pöttyök-vonalak látszódnak. Recovery mode-ban elindítottam, volt update-upgrade, dpkg reconfigure, grub reinstall, de nem segített semmi. Van még tippetek, hogy mi lehet a gond, vagy mit nézzek meg?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24363) cigam válasza lev258 (#24358) üzenetére


cigam
félisten

Sajna nem. Amióta átálltak ffpmeg-re, azóta kakis az mpeg2 kezelés. Munkahelyen egész nap videófájlokkal dolgozom, és az mpeg2 videókhoz be van tárazva egy régi verzió. Az újjabbak mentéskor közlik, hogy "too short", és nem mentik le a videót. Állítólag akkor jelentkezik a hiba, ha nem szabványos/hibás mpeg fájlokkal szeretnék műveletet végezni. De! Nem tartom valószínűnek, hogy profi vágó porogram (EDIUS), vagy profi vágó kártya nem szabványos mpeg2-t állítana elő. Melyik a valószínűbb, hogy több forrásból érkező mpeg fájlok mindegyike hibás, vagy hogy az avidemux-ban rontottak el valamit?

Mtbsrác-nál valami más gond is lehet, mert a működése (pl. a fájl megnyitása) nem esetleges.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24364) alitak válasza alitak (#24362) üzenetére


alitak
senior tag

közben felfedeztem, hogy ha recovery mode-ban a resume menüpontot választom, akkor gond nélkül elindul a rendszer. Ha rendes boot van, akkor továbbra is rossz.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24365) cigam válasza alitak (#24364) üzenetére


cigam
félisten

Valami egzotikus VGA? Próbáld meg VESA módban. Induláskor F6-al módosítsd a paramétereket.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24369) alitak válasza cigam (#24365) üzenetére


alitak
senior tag

integrált gpu van csak

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24370) Raynes válasza mexel (#24349) üzenetére


Raynes
tag

Ezt a semmivel nem lett gyorsabb dolgot hogy érted? Mi a lassú rajta konkrétan? Vagy akkor úgy is kérdezhetném, hogy mi lassabb, mint az XP-n?

Elvileg egy Lubuntunak igen csak gyorsabban kéne futnia egy XP-nél is. Esetleg AntiX-ot vagy Crunchbang++-ot is feltehetsz rá próbából.

***********

[ Módosította: Racecam ]

(#24379) Raynes válasza cigam (#24376) üzenetére


Raynes
tag

Nem fikáztuk, csak igazat adtunk egy telepítőnek. Ja, a Zubunu is nagyon tróger volt az amazonos keresőx4rjával, ami szépen küldözgette ki a kereséseket. Lett is belőle nagy botrány, már vagy 2 éve kivették ezt a nagyon szenzációs funkciót.

Egyébként ezt utálom az Ubuntuban, hogy van egy hülyeség, és lenyomják az emberek torkán. Unity, meg Amazon Search és ilyen 'ságok, mert a Canonical öltönyösnyakkendős menedzsere azt látta menőnek. Pedig amúgy nem lenne rossz disztró, csak ezek baromságok idegesítőek benne. Régen kezdőknek mindig az Uborkát ajánlottam (még a Gnome-os időkben), most már nem teszem, inkább akkor egy Ubuntu-variánst vagy Mintet ajánl az ember inkább

(#24380) lev258 válasza Raynes (#24379) üzenetére


lev258
veterán

A teljességhez hozzátartozik, hogy a Canonical egy profitorientált cég és évek óta nem túl sikeres bevételi oldalon. Így aztán az ilyen próbálkozások mögött egy kis plusz pénzszerzés is ott van. Az, hogy végül kivették a felhasználók tiltakozása miatt, az viszont mutatja, hogy a felhasználók is fontosak nekik. A mobil rendszerük célja is az lenne, hogy idővel stabilabb lábakra álljanak. Utóbbinak én is szurkolok, mert közvetve/közvetlenül nekünk is jó lenne.
alitak: Pontosan milyen videókártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24381) spammer válasza cigam (#24376) üzenetére


spammer
veterán

Windows 10 Spying is worse than I ever imagined.
És a hivatkozott cikk: [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24382) Raynes válasza lionhearted (#24201) üzenetére


Raynes
tag

Ebben még mindig nem értünk egyet, hiába vitatkoztunk rajta több kört már. Nem elég linuxos rendszerpartíciónak a 10 giga, akkor sem, ha nincsenek steames játékok. Nálam most az Arch LXDE 7,4 gigát foglal, relatíve friss telepítés, még nincs is rendesen belakva, semmi játék vagy nagy program.

Ráadásul ez csak 32 bites, 64 bites rendszernél még az x64-es csomagok is felkerülnek, simán lehet a duplája, és akkor csak alap dolgok vannak fent, IceWM és LXDE, néhány kisebb Gtk-s program, LibreOffice, Wine (üresen egyelőre), TeXlive-basic. A rendszer ennyi, a home/adatok külön partíción vannak.

Figyelembe kell venni továbbá, hogy 20% szabad helynek mindig maradnia kell a töredezés elkerülése miatt. Plusz egy átlag disztró még nagyobb is, mint az Arch.

Emiatt én a rendszernek min. 50 GB-ot adok, és nem overkill. A Kubuntu 14.04 x64 is valami 35 gigát foglalt másfél év után, igaz azon minden szar fent volt, texlive-full, Wine belakva játékokkal, bár a nagy programok, játékok zöme, home, adatok már akkor is külön LVM köteten volt. Épp ezért, most is annyit adtam neki, bár egy atomos kis 32 bites csotrogányon lehet, hogy sok, de legalább biztosan elég, nem leszek úgy vele, mint Billgatya a 640KB-jával.

Ugyanez van a boot partícióval. Sokan azt mondják, hogy 100 mega elég, de nekem Kubuntun a 256 is sokszor betelt kernelekkel, és ha elfelejtettem töröltetni az apt-gettel, akkor elszállt hibával. Emiatt most 512-őt adtam neki, ezen a párszáz megán nem múlik, már 320GB-os HDD-nél sem, nem hogy terás vinyás asztali gépeken. Sőt, ha ez sem lesz elég, és újra kell telepítenem, akkor majd 1 gigát fog kapni.

10 giga rendszerpartíció max. Linuxot kipróbálni, tesztelgetni jó, vagy ha valaki csak kevés programot használ, és ultraminimalista megoldásokat (tiling-wm, terminálos programok, semmi játék, semmi irodai csomag, vagy nagyobb szoftverek, mint GIMP, stb.) alkalmaz. Azért tettem Linuxot, hogy használjam is, napi szinten, egyetlen fő rendszernek, nem csak átbootolgatok néha alá. Persze, idővel majd egyre kevesebb csomag kerül fel rá, szűkül a kör, amire szükség lesz, de nem akarok azon aggódni, hogy jajj, fogytán a hely, nem merek semmit feltenni, meg azt kell nézegetni, hogy mit szedjek le. Az is igaz, hogy az LVM-et elvileg át lehet méretezni (bár a LUKS és a btrfs miatt ebben nem vagyok biztos), de azt nem akarnám eljátszani.

Legfeljebb, ha kihasználatlan marad, akkor lehet a rendszer mellett nem kritikus adatot is tárolni.

Sőt, hova tovább, a swap kötetet még durvábban túlméreteztem, igaz ez nálam speciális kényszerhelyzet. 1GB RAM mellett sajnos kell swap. Ugyanazokat a programokat használom nagyrészt, ugyanúgy, Win7 alatt az 1 GB RAM és az 1,5GB swap rendszeresen elfogyott, most meg ugyanazok a programok a RAM felét sem foglalják le, a swaphoz meg szinte alig nyúl. Mindegy, muszáj volt 6GB swapkötetet csinálnom, később virtual gépezéshez, nagy képek szerkesztéséhez, hasonlókhoz lehet, hogy kell, és a btrfs-ses köteteken nem lehet swapfájlozni, a fájlrendszer nem támogatja, csak ha fájlon belül csinálunk másik fájlrendszert loopdevice-ként csatolva, majd arra tesszük a swap fájlt, de ez meg lassú megoldás. Legalább 2-4 giga swapot amúgy is adtam volna neki, így meg egy kicsit ráhúztam, az a 2-3 giga feleslegben már nem oszt-szoroz. Lehet durvának tűnik, de szerintem az idő be fogja bizonyítani, hogy nem lőttem vele túl. Így is maradt 242 GB az adatoknak, programoknak, az életben be nem telítem, ezen a gépen HD-zni nem érdemes, a torrentes cuccok, archiválás pedig az 1,5TB-os külső HDD-re megy. Most mi értelme spórolni 0,25-2-3-10-20 gigán?

Csak ma pl. az Arch lehúzott 250 mega frissítést, ami valami 700 mega feletti plusz helyet igényelt telepítve. Még pár ilyen, és a 10 gigát kenhetném a hajamra.

(#24387) #40553216 válasza Raynes (#24379) üzenetére


#40553216
törölt tag

Az Ubuntuban semmit sem kell utálnod, semmit nem nyomnak le a torkodon. ;)

„mert a Canonical öltönyösnyakkendős menedzsere azt látta menőnek”
De azt azért tudod, hogy az egész Ubuntu az ő ötlete volt, ő indította el, mégpedig nem úgy, hogy összehívott pár srácot, söröztek egy nagyot, és másnap a garázsban ébredve elkezdték a munkát. Hanem konkrétan 10 millió dollárra elindította az Ubuntu Alapítványt. A saját 10 millió dollárjából. Persze a sok százmillióból nyilván telik, ahogy a Canonical veszteségeire is.

Egy alap (mármint az az alap, ami az általánosan használt telepítővel települ) Ubuntu bőven elfér 5GB alatt.

„Figyelembe kell venni továbbá, hogy 20% szabad helynek mindig maradnia kell a töredezés elkerülése miatt.”
Hát, ez erősen kérdéses. A korábbi gépemen többször messze ezalatt volt a szabad hely (eleve 5% mindig úgy marad), de a ritka reboot-ok miatt még ritkább boot idejű fsck mindig alig pár % töredezettséget írt.

„ha elfelejtettem töröltetni az apt-gettel”
És ezt mennyi ideig szoktad elfelejteni? 256MB-hoz elég hosszú idő kell, ennyi helyen elfér 10-12 kernel.

„10 giga rendszerpartíció max. Linuxot kipróbálni, tesztelgetni jó…semmi irodai csomag, vagy nagyobb szoftverek, mint GIMP”
Eltekintve attól, hogy ezek mind alapból települnek a fent leírt méretre.

Ha 1GB ram mellé használsz bármennyi swapot is, az gyors semmiképp nem lesz.

„Csak ma pl. az Arch lehúzott 250 mega frissítést, ami valami 700 mega feletti plusz helyet igényelt telepítve”
Ezt terminálban az Ubuntun is kiírja, de a frissítésekkel ennyi plusz hely elfoglalását én még sosem láttam. Még kernelnél sem.
Nyilvánvalóan messze nem kezdő linuxos vagy, így számomra érthetetlen a fenti érveid egy része, mivel a tudásod alapján feltételezhetően igencsak tudatod felhasználó vagy.

************

[ Módosította: Racecam ]

(#24388) spammer válasza #40553216 (#24387) üzenetére


spammer
veterán

"Ezt terminálban az Ubuntun is kiírja, de a frissítésekkel ennyi plusz hely elfoglalását én még sosem láttam. Még kernelnél sem."

Arch alatt előfordulhat, hogy 1-2 hét alatt összejön 500-700 MB frissítés, ami megy a cache-be. De nem kell azért beszarni sem, hogy nem lesz hely, mert egy paranccsal automatikusan pucolható és tetszőleges mennyiségű verzió tartható meg visszamenőleg (alapból az utolsó 3).

Nálam jelenleg:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1 20G 9.5G 8.7G 53% /

És nálam a /var sincs külön partíción, ezért ebből:

3.2G /var/cache/pacman

Múltkor pucoltam belőle, de megint lehetne, viszont még elfér bőven. Közel 1 éves rendszer, rolling, heti frissítéssel, belakva.

Szóval egy nem rolling rendszer nem fogja felzabálni a helyet ( / partíciót), ha nem hányják tele mindennel. Persze ha van hely bőven, végül is ártani nem fog, ha jóval többet ad neki az ember, max nem lesz soha kihasználva. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24391) #40553216 válasza spammer (#24388) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem az 5-700 MB frissítéssel van a baj. A felvetés az volt, hogy az rendszer által elfoglalt hely nő ennyivel egy 250 MB-nyi frissítés telepítése után. Azt el tudom képzelni, hogy a letöltött csomagok mérete kibontva 700 MB, és ez a fent lévő csomagok cseréje lesz, de hogy ennyivel nőne a rendszer össz mérete, az nekem kicsit fura.

(#24394) Racecam


Racecam
MODERÁTOR

Uraim!

Mindenki vegyen egy nagy levegőt és utána számoljon el 10-ig, majd fújja ki... :U

Ezután megkérek mindenkit itt a topicban (beleértve a topikgazdát is), hogy tartózkodjon más rendszerek, felhasználók minősítésétől és az ebből kiinduló felesleges flame és off hozzászólásoktól. Köszönöm! :)

u.i: Az inkriminált részeket töröltem, és kérem, hogy ne nyissunk erről további vitát.

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#24396) ubyegon2 válasza Racecam (#24394) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értettük!

(#24397) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Avidemux-ra:

Na megpróbáltam a legújabbat feltenni de nemsikerült!
Ez van az install sh file-jában ami nekem kb kínai de amit benne találtam pár parancsot begépeltem de semmi eredmény. Amit az install tartalmaz: KATT. Readme se ad semmit 2 sor van benne. Ezt a verziót próbáltam ki KATT. Eredmény én nemtudom feltenni. Ha valakinek sikerül feltennie leírhatná hogy csinálta.

[ Szerkesztve ]

(#24398) lev258 válasza Mtbsrác (#24397) üzenetére


lev258
veterán

Inkább azt mutasd, mit válaszol Terminálban, amikor ezeket begépeled.
Egyébként ahhoz a verzióhoz itt a telepítési leírás. Ami kissé eltér a "klasszikustól", amit linkeltél.
Emellett van nem hivatalos ppa is hozzá, ha nem akarsz forrásból dolgozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24399) spammer válasza #40553216 (#24391) üzenetére


spammer
veterán

Ennyivel nem a rendszer mérete nő, persze, hogy nem. :) A pacman pl. mutatja a nettó méretet frissítéskor, azaz mennyivel fog nőni vagy csökkenni (negatív szám) a méret frissítés után.

A példánál maradva: 250 MB letöltés, 700 MB kibontva (cserélendő csomagok), és ezek nettó mérete frissítés után mondjuk 3 MB. Tehát összesen 3 MB-tal nő a rendszer mérete ( + 250 MB cache, ami törölhető).

Durva is lenne, ha több száz MB-tal nőne egy rendszer frissítésenként, nem kevés kódot kellene ahhoz megírniuk. :DDD

Szóval itt a cache, ami számíthat, de az meg törölhető, vagy tárolható másik partíción.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24400) ubyegon2 válasza lev258 (#24398) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem semmi az a Avidemuxos link, már a 16.04 Xenialra is van ppa! :Y

Hogy a manóba?

Hansz ft a 2014. évet akarja bevallani (1453), az is lehet gubanc, azért nem neki írom, mert 6 napig le van tiltva.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.