Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24751) gery2123 válasza gery2123 (#24725) üzenetére


gery2123
őstag

Na sikerült megoldani a gondot. Utánajárva valami gubanc van az /usr/share/applications mappában lévő .desktop fájlokkal. Nincs mindegyikbe benne a magyar szövegrész megfelelően. (mondjuk nem értem, hogy más rendszeren miért jó) Megoldás igazából nincs rá, vagy magadnak írod be a szöveget (használsz más rendszert), illetve én fogtam a fedora /usr/share/applications mappát és a tartalmát átmásoltam az ubuntuba :D Kicsit barbár de jó lett. Volt ugye a duplikált lett (terminál, nautilus...), na ott töröltem a régit. Reboot és láss csodát már minden magyar. Nehezen akart bejelentkezni, de végül sikerült és utána már rendben is volt.
Ha valakinek esetleg kell az app lista [link]

-- PSN_ID: GerY2123

(#24752) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Egy laptopba szeretnék SSD-t Lubuntu futna rajta plusz a frissítések!
más program nem kerülne rá!
Mekkora SSD kell minimum?

(#24753) #40553216 válasza #63761920 (#24752) üzenetére


#40553216
törölt tag

16 GB. Vagy 8. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#24754) #63761920 válasza #40553216 (#24753) üzenetére


#63761920
törölt tag

Most komoly?

(#24755) nemurea válasza #63761920 (#24754) üzenetére


nemurea
aktív tag

Persze. Nemrég volt valamelyik Ubuntu fórumon egy ööö, beszélgetés, hogy mennyi helyre is fér rá egy normál desktop linux rendszer. Az alaphangját úgy 10 gigára lőtték be, ezzel már lehet normálisan végezni a napi munkát, rajta van sok szükséges program. Persze egy Libreoffice több 100 megát foglal, de ha ez a Te gépeden nem lesz, meg csak minimál Lubuntu, egy-két szükséges programmal, akkor esélyes, hogy 8 gigába belefér. Az idők folyamán lehet, hogy bővül, szóval ezért inkább a 16 giga.

Összehasonlításként: nálam Kubuntu van, napi használattal, letöltéssel, rendes programcsomaggal, és így jelenleg kb. 12 gigát foglal, plusz SWAP.

(#24756) ubyegon2 válasza #63761920 (#24752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

64 GB-nál kisebbet nem éri már megvenni. A Milyen SSD-t vegyek topikban meg akkor válaszolnak, ha ezt kitöltöd:

1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
2. Mekkora SSD-re van szükség?
3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?

Az se mindegy, hogy a laptopban 7 vagy 9,5 mm-es a hely, alig drágább fajlagosan a 128 GB-os Adata SP9200 és ahhoz biztosan van 7 to 9,5 mm kiegészítő keret.[link]

(#24757) nemurea válasza ubyegon2 (#24756) üzenetére


nemurea
aktív tag

Na ez sokkal profibb válasz volt! :R

Nekem is lenne kérdésem, elméleti háttér, nem csak ubyegon2, úgy általában:

Lathronos ft remasterjei kapcsán olvastam, hogy néhány programot nem vett bele a disztribúcióba, mert nem illeszkedik az asztali környezethez. Hogy van ez, egy linux program alapvetően parancssoros, csak a jó részükhöz írnak grafikus interfészt (UI-t)? És ha írnak, akkor azt dedikáltan valamelyik ablakkezelőhöz írják? Gondolom, adott library-kat használ. És ez azt is jelenti, hogy ha pl. Kubuntu környezethez szánják, akkor más környezetbe telepítés esetén a fél Kubuntu DE-t lehúzza függőségként?

Vagy inkább ezek valamilyen framework-re épülnek? Ezek az emlegetett qt, meg gtk? Tehát ha valamelyik programot gtk alá írják meg, akkor az összes olyan disztróval működik grafikus környezetben, amelyik szintén gtk-t használ? És azt egyébként lehet tudni (vagy csak kell tudni), hogy melyik programot mi alá írják?

Bocs a sok kérdésért, csak jó lenne már ennyi év után belőni magamnak, hogy merre is van az arra :DDD

(#24758) ubyegon2 válasza nemurea (#24757) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ez sokkal profibb válasz volt! Kösz, de ez csak azért lehet, mert sűrűn olvasgatom az SSD-s topikokat! :R nincs más választásom, ha jó SSD-t akarok venni

Míg egy hozzáértő nem írja le érthetően, itt egy összehasonlítás GTK vs Qt kiindulásnak.

És ez azt is jelenti, hogy ha pl. Kubuntu környezethez szánják, akkor más környezetbe telepítés esetén a fél Kubuntu DE-t lehúzza függőségként?

Esetenként elég sok KDE-s csomagot leszed egy QT-s program GTK-s DE alatt futó disztrónál, de annyira általában nem vészes.

[ Szerkesztve ]

(#24759) nemurea válasza ubyegon2 (#24758) üzenetére


nemurea
aktív tag

Köszi, ez alapján nem is tévedtem olyan túl sokat! Végigrágom magam rajta, köszönöm!

(#24760) ubyegon2 válasza nemurea (#24759) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs mit! :N Valóban nem álltál messze, kb. én is ennyit tudtam a dologról, sokszor csak azzal foglalkozik az ember, mi van a felszínen, van mikor meg a dolgok mélyére szeretne látni, hogy megérthesse, mitől van úgy, ahogy!

(#24761) #40553216 válasza ubyegon2 (#24756) üzenetére


#40553216
törölt tag

Valóban nem éri meg. Csak a kérdésre válaszoltam. :D

(#24762) ubyegon2 válasza #40553216 (#24761) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem átjött, miért írtad! ;) Ekkorán is elférne a disztró, de a kérdező megrökönyödött kissé.

(#24763) #63761920 válasza ubyegon2 (#24756) üzenetére


#63761920
törölt tag

Köszönöm a válaszokat!
ubyegon2
nemurea

(#24764) csiki_92


csiki_92
aktív tag

Sziasztok!

Ma telepítettem fel egy Kubuntu 14.04 LTS rendszert, és olyan problémám van, hogy a hang beállításait képtelen megjegyezni. Rendszerbeállításokban, a hangnál beállítom az alaplapi hangkártyát, a teszt során működik is, de újraindítás után visszaáll alapra. A Creative SoundBlaster Tactic3D Sigma headsetemnél még ilyen "sikert" sem sikerült elérjek, ugyanis hiába állítom át a SoundBlasterre, a teszt gomb megnyomásával még jön rajta ki hang, de más forrás esetén már nem, és természetesen újraindításnál ugyanúgy visszaállítja alapra az egészet. Tudtok erre valami megoldást mondani? Az alaplapom egyébként egy ASRock H81M-DGS R2.0.

(#24765) Raynes válasza ubyegon2 (#24758) üzenetére


Raynes
tag

Igen, jól írod, esetenként lehúz sok Qt-s csomagot egy KDE-s program. Néha viszont valóban nem, pl. nemrég tettem fel LXDE-re a Kate-et (KDE plain text szövegszerkesztője), és szinte alig volt függősége, talán valami 2-3 másik kisebb csomagot húzott le, pár KB-osak voltak. Sok esetben nem vészes, persze van, amikor tényleg az, de még azt is ki lehet bírni, ha van bőven tárhelye az embernek.

Előjött megint a 10 giga mindenre elég. Nem, nem elég. A LibreOffice eleve úgy indul, hogy több mint 200 mega kell neki, aztán még az ember feltesz betűtípusokat meg minden egyebet is. A 16 gigába már bele lehet férni, ha valaki fegyelmezett, és tudja, hogy milyen programokra lesz szüksége, de egy kezdő, főleg, ha kísérletezik, kipróbál és telepít mindenfélét, akkor inkább 30-50 giga menjen rendszerpartíciónak. 64 gigásnál kisebb SSD-t valóban nem érdemes venni, esetleg a 32-es nagyon határeset csak rendszernek.

(#24766) ubyegon2 válasza Raynes (#24765) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez nagyszerű, akkor az új 128 GB-os SSD-re ráférne az Archom? Csak mert, hogy nálad szinte exponenciálisan növekszik az Archod. :D

Nem vicc, holnap felrakom rá, csak még nem tudom hogyan, múlt év 01.01-én tettem fel utóljára, de akkor is Evo/Lution volt a segítőm. Most leszedtem az Architect nevű iso-t, vagy azzal csinálom vagy colomb2 szakfórumtársunk írása alapján, de ahhoz olvasnom kell folyamatosan, hogy mit írjak be!

Melliket javallod?

[ Szerkesztve ]

(#24767) spammer válasza ubyegon2 (#24766) üzenetére


spammer
veterán

Architectben nincs semmi különös, nyomkodni kell végig. Ha már felteszed, rakd fel rendesen, kézzel bepötyögve. ;] És persze ne cinmanókat rakjál rá, hanem egy lájtos kis WM-et, mondjuk egy i3-at, csak hogy legyen valami újdonság/kihívás is. :P

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24768) Raynes válasza ubyegon2 (#24766) üzenetére


Raynes
tag

Bajosan, de rá :DDD Mindegy mi alapján telepíted. Luficethal írása is jó, az kezdőknek jobb, az Arch wiki viszont részletesebb, és biztosabbra lehet vele menni, főleg, ha nem cethalos igényeid vannak. Kezd el az egyikkel, amelyik szimpatikusabb, aztán ha nem megy, átnyargalsz a másikra. Amúgy telepítheted Antergossal is, az is ugyanolyan Arch, ha az már volt fent, ismered, akkor ugyanolyan jó. Úgyis mindegy, hogy hogyan telepíted, ugyanaz megy fel, azonos tárolókból dolgozik, legfeljebb az alapbeállítások lesznek mások.

Nagyon nem más, mint múlt év elején, talán csak systemd-re álltak át, de nem fogsz változást érzékelni. Mondjuk neked csak szigorúan 10 gigára engedélyezett telepíteni, és csakis Cinnamonnal. A Mint-közösségnek pedig ne áruld el, hogy dezertálni készülsz. Mondjuk arra készülj fel, hogy nincs rá mint updater, meg nem olyan stabil, mint egy Debian ;]

(#24769) ubyegon2 válasza spammer (#24767) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondoltam erre a kézzel bepötyögős megoldásra, de alapból a Toshiba lapiba vettem az SSD-t, azon meg írtó hülye billentyűzet van, lehet, hogy asztalin csinálom meg és utána rakom át, de akkor innen kell áttenni az Intel SSD-t, hogy induljon valami, mert nincs semmilyen meghajtó a laposban, pendrive, meg az asztaliban lesz ezalatt! Pedig cinmanóra gondoltam, mert azt még a használhatatlan billentyűkkel is tudtam kezelni a múltkor az asztali SSD-ről, pont az első ilyen telepítésemen még egy idegen kezelő felület is. :Y
Később azért, ha megszokom az Archot, ki kéne próbálni egy ilyen csonti WM-et.

(#24768) Raynes
Antergos nem jó, épp azért akarom alap módon felrakni, mert vita alakult ki az SSD fstab beállításával kapcsolatban és kíváncsi vagyok, relatime van-e alapból v. noatime. Antergosban noatime volt, az biztos.
Ez már 2 napja idegesít, így meg kell néznem! ;)

A Mint-közösségnek pedig ne áruld el, hogy dezertálni készülsz. Ciki lenne?

Mondjuk arra készülj fel, hogy nincs rá mint updater, meg nem olyan stabil, mint egy Debian

Ezekre eléggé fel vagyok készülve, tudom, hogy rolleres disztró! ;)

Kicsit aggaszt azért ez a pötyögős, mert még Evo/Lutionnal is volt vagy 2 óra a telepítés és általában max. 10-15 perc alatt szokott ez más disztróval lenni! Manjaro vezet 6+2 perc telepítési idővel!

[ Szerkesztve ]

(#24770) spammer válasza ubyegon2 (#24769) üzenetére


spammer
veterán

Nálam az fstab-ban relatime van, nem mókoltam semmit rajta (laptop, 1 HDD). Csak hogy ne izgulj ezen annyira. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24771) ubyegon2 válasza spammer (#24770) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm, ez a gond megoldva! :R (sajnos Raynes ft nem tudta hogyan kell megnézni az fstab-ot Arch-on)

Haladóbb szelleműnek gondoltam az Archot, de úgy látszik legalább az Antergosnál észnél voltak és javítottak rajta noatime-ra és nem egy kompromisszumos megoldást raktak be.

Az is lehet, hogy arra számítottak az Archnál, hogy mindenki használ Mutt v. hasonló programot! :F

[ Szerkesztve ]

(#24772) #40553216 válasza Raynes (#24765) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jelen esetben a 16 GB bőven elég lenne, mert az alap Ubuntu telepítője 8,3 GB-ot elegendőnek ír, a Lubuntu pedig ennél kisebb helyen elfér. Az alap az volt, nem rak rá semmit. Így a 10 GB az még a swap-pal együtt is elég lehet. A telepítés vége messze nincs 10 GB. ;)

És hogy valójában mekkora, azon most én is meglepődtem.

[ Szerkesztve ]

(#24773) Rimuru válasza ubyegon2 (#24771) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha szigoruan nezzuk alapbol nincs semmi beallitva, de a genfstab script az mar tesz be opciokat. ;]

Vigyázat, csalok!

(#24774) lionhearted válasza Raynes (#24765) üzenetére


lionhearted
őstag

Pedig de, a 16GB mindenre elég.
A 4GB-os rendszerben már LO is van, és gyakorlatilag minden más hétköznapi program.
Sajnálom, ha ez neked nem elég, sokunknak mégis a mindennapi tapasztalat, amit sem az alpári stílus, sem a lekicsinylés nem változtat meg.

Tegnap még működött...

(#24775) BoB válasza ubyegon2 (#24771) üzenetére


BoB
veterán

Ami kernel szinten alap, az nem egy gagyi komromisszumos megoldás.

Arch -nál meg nem számítanak semmire sem, mivel ott a disztró filozófiáját követve majdnem minden olyan beállításokkal települ, ami gyárilag alap. Ettől csak kivételes esetekben térnek el. Mindent a felhasználóra bíznak, semmi sincs átállítva.

Ahogy az adott szoftvert író programozók kiadják a szoftvert, úgy kerül az arch repókba. Ezért szeretem. Nem úgy a debian vonal, ahol mindent át kell állítgatniuk.

Ezt meg nem tudom miért nem hiszed el nekem hogy nem noatime generálódik, neked kell átálltani ha azt akarsz :(((

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24776) King Unique válasza Raynes (#24765) üzenetére


King Unique
titán

Nálam még a Kubuntu 14.04 KDE is felment a 8 GB-os pendrive-ra, ami nettóban eleve csak 7,6 GB. Pedig a telepítő 10 GB körül írta a szükséges méretet. :D Le is volt frissítve, no problem. Igaz én nem pakolok rá sok programot, nem osztom fel a partíciókat se. Az Ubuntu meg ilyen használat mellett bőven elvan 10 gigán, eleve csak 5-6 GB helyet foglal.

[ Szerkesztve ]

(#24777) vicces válasza Raynes (#24765) üzenetére


vicces
addikt

én virtualboxban 16 gigat adtam az ubinak. ".. 4,1 lett. maradhat?.." :K

:)

(#24778) ubyegon2 válasza BoB (#24775) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább itt válaszoltam, mert itt az Ubuntun már nagyon off lenne a sok Arch.

Szép lassan csak elenyészik ez a mennyi GB is kell a disztrónak polémia is, mert Raynes ft az Arch-on gyűjtötte a gigákat bőszen, ami ugye a rolling rendszer frissítési metodikájának és annak tudható be, hogy soha nem törölte a cache-t, mert 2 hetes hArchos még az nem tudja, hogyan kell. :DD

[ Szerkesztve ]

(#24779) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#24778) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

kifutottam az időből

Vadi új Gnobuntu ennyi helyet foglal:

Nehéz elhinni, hogy annyi programot tennék fel, hogy 10 GB kevés lenne, a 16 giga már adott volt, nem akartam csökkenteni a meghajtó közepén.

[ Szerkesztve ]

(#24780) #40553216 válasza Raynes (#24765) üzenetére


#40553216
törölt tag

Most rakok fel minden, az alaptárolókban (main, universe, multiverse) elérhető fontot. Ebben benne van az összes TeX font is. Alig több, mint 2 GB-ot használ fel pluszban. Nyilván lehetne még innen-onnan, mindenhonnan mindent feltölteni, de minek. Itt most a kiindulás tényleg az volt, hogy az alaprendszer települ, azt használja, oszt’ csókolom.

Szerk.: No, végül nem raktam fel, mert iszonyatosan lelassult a letöltés (10 kB/s körülre), de simán elfér, mert fent írtam a telepítés után pluszban felhasznált területet.

[ Szerkesztve ]

(#24781) csiki_92


csiki_92
aktív tag

Sziasztok!

Újabb problémába futottam, Kubuntu 15.10-es rendszer van a gépen, 1 60 GB-os SSD (ezen van a rendszer és a home),illetve egy 320 GB-os HDD (erre torrentezek) található a gépben. Nos az a helyzet, hogy bekapcsolás után a HDD nem érhető el, a fájlkezelőben a zöld pipa helyett egy piros x van a meghajtó mellett, és csak akkor indul, ha rákattintok. Ez azért probléma, mert a Transmission a géppel együtt indul, de így rendszeresen elveszíti a mappát, ahová töltene. Tudtok esetleg erre valami megoldást javasolni?

Előre is köszi a segítséget!

(#24783) Neil Watts válasza csiki_92 (#24781) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Milyen fájlrendszer van a HDD-n? :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#24784) ubyegon2 válasza csiki_92 (#24781) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Fel kell csatolni auto módra a HDD-t.

Ezeket olvasd át, ha nem megy az fstab szerkesztése, szólj és rakd be ide akkor a cat /etc/fstab terminal parancs kimenetét!

csak ennyit írj be és Enter

sudo blkid kimenet is jöhet!

(#24782) Hansz Mire gondolsz pontosan?

[ Szerkesztve ]

(#24790) Raynes válasza lionhearted (#24774) üzenetére


Raynes
tag

Nekem akkor sem elég. Pedig nem telepítek sok alkalmazást, talán csak a függőségeik számosak.

uborkaegonnak: telepítve az Arch is csak 3-4 GB között van valahol. Tudom hogyan kell üríteni a pacman cache-t, de akkor is csak 1GB-tal csökken a foglalás, de nem törölgetem, mert bőven van helyem, és nem díszből tették bele.

[root@Courage ~]# df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
...
/dev/dm-2 50G 10G 39G 21% /

Ezek a csomagok vannak telepítve a nagy Archomra.

[ Szerkesztve ]

(#24791) ubyegon2 válasza Lathronos (#24789) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak ha muszáj! Miért nem lett Gubuntu? :F

A Kubuntu miért nem Ubuntu KDE akkor?

(#24790) Raynes

OK! Idővel csak megtanulod az Archot is. :C

[ Szerkesztve ]

(#24792) gery2123 válasza Raynes (#24790) üzenetére


gery2123
őstag

Hogy a fenébe foglal neked ennyi helyet? Igaz, elég sok minden van fent. Arch amúgy se sajnálja a helyet, úgy vettem észre.
És legközelebb ha nem gond pastebin :o ez már tárgytalan :D

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#24794) ubyegon2 válasza Raynes (#24790) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A 824. sornál van a titok nyitja! :)

Hansz

ide kattintasz

és a létrejött linket kimásolod és azt használod itt linkként

Sorry, nem tudom, miért ilyen nagyok a képek!

[ Szerkesztve ]

(#24796) csiki_92 válasza Neil Watts (#24783) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Ext4

(#24797) Raynes válasza gery2123 (#24792) üzenetére


Raynes
tag

Igen, Arch. Beillesztettem a csomaglistát pastebinre. Nem tudom, hogy hogyan foglal ennyi helyet. Mondjuk az az igazság, hogy ebben a foglalásban benne van Firefox alapértelmezett méretű cache-e, a Thunderbirdben letöltött levelek, a Spotify minimumra levett cache-e, a pacman cache-e, a root felhasználó home-ja (tényleg, ezt át lehetne helyezni a home partícióra?), meg még ez meg az.

Nem telepítettem fel sok alkalmazást, inkább csak a függőségeik számosak, 908 csomag van telepítve. Főleg nem a Qt-s alkalmazások függősége sok, hanem TeXlive-nak meg ilyesmiknek. A home és az adatok külön vannak természetesen.

Kubuntun valami 20 ezer csomag fölött volt telepítve az első fél évben, utána nem is néztem, igaz az 64 bites volt, és több mindenből a 32 bites is fent volt, mert adott esetben a 32 bit only alkalmazásoknak kellettek a 32 bites libek. Másfél év után 35GB fölött volt a foglalása a rendszernek, a home és az adatok külön voltak. Igaz arra telepítettem minden szart, egy csomó mindent csak kipróbálni, amiket nem szedtem le, mert már akkor is elfért az 50 gigás partíción. Azért szoktam mondani, hogy tapasztalt linuxos user elfér kevesebb helyen, ha már lefixálódtak, hogy milyen alkalmazások kellenek neki, és nem telepítget hozzá feleslegesen, főleg, ha a minimalista megoldások híve. Viszont nekem ezek a fapados WM-k, DE-k még újak, így még telepíteni fogok pár dolgot feleslegesen. Le nem szívesen szedek semmit, mert elfér, meg adott esetben ha fent van minél több csomag, akkor később a netről egyre kevesebb függőséget húz le.

16 giga most még elég lenne nekem is, de még mindig nincs teljesen belakva a rendszer, így későbbiekben garantálom, hogy nem lesz elég. Az 50 gigára sem mondanám, hogy mindenre mindenkinek elég, de azon már átlag linux desktop user tényleg nagyon kellemesen elfér, úgy, hogy nem nagyon fog kifutni a helyből, csak extrém felhasználás esetén.

(#24798) ubyegon2 válasza Raynes (#24790) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Architect csak ennyit rak fel alapból. 909 helyett :Y csak 242 csomag!

A wine-ban lévő akármik is töltik a helyet rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#24799) Raynes válasza ubyegon2 (#24798) üzenetére


Raynes
tag

Wine fent van, de egy 3 megás programon kívül még nincs benne telepítve semmi. Ez a 904 sem sok, az Arch-fórumon sok ember 2000 csomag felett van jóval. Nem hibába, van, aki használja is a rendszert, nem csak bebootolgat rá :DDD

Az is igaz, hogy hardveres 3D nélkül ezen a netbookon nem nagyon fogok windowsos játékkal játszani, szóval amúgy sem fog a Wine sokat foglalni, nem nagyon használok wines programot, elvből sem. Csak ha tényleg annyira elkerülhetetlen (GIB szótár, mp3DirectCut esetén elkerülhetetlen, nincsenek rá alternatívák. A Kubuntu laptopon volt, aminél ment a 3D gyorsítás, és volt fent játék bőven.

A kihasználatlan hely sem baj a root partíción, végső esetben tudom hasznosítani, oda töltök le 1-2 torrentet, vagy néhány sorozatepizódot. Hely nem vész el, csak átalakul.

[ Szerkesztve ]

(#24800) ubyegon2 válasza Raynes (#24799) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem hibába, van, aki használja is a rendszert, nem csak bebootolgat rá :DDD

Értem a célzást! :)

Az a rendszer amit 2 évig naponta használtam, 12 gigát foglalt.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.