Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23451) lev258 válasza szoke12 (#23450) üzenetére


lev258
veterán

A mindenféle böngészőbe települő kiegészítők a Linuxos Firefox-ot is tudják támadni (de csak azon belül fognak garázdálkodni). Elég, ha egyszer egy rossz oldalon rossz helyre kattintasz. Ha megtörtént a baj, érdemes a rejtett firefox mappát is teljesen kipucolni. A letöltési dolog csak nálad jelentkezik. Ilyenkor az internetkapcsolat is megszakad?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23452) szoke12 válasza lev258 (#23451) üzenetére


szoke12
őstag

Köszi! :R

Nem, nem szakad meg. Sőt, a speedtest.net azt jelzi, folyamatosan, hogy jó, gyors a net. De a letöltés legtöbbször el sem indul, ha mégis, akkor szaggatva tölt, és sokszor megszakad még a fele előtt.

Kezdek a routerre gyanakodni...

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23453) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Azt hogy lehet beállítani, hogy a kikapcsoló gomb megnyomására ki is kapcsoljon?

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#23454) Lathronos válasza szoke12 (#23452) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy a szolgáltatóra. Nálam T-Home net van, 10/05, amiből a maximális letöltési sebesség 1.3 MB/s(ez ritka mint a fehér holló), viszont az átlag 250-300 kB/s. :W A modem/router egybe van, a szolgáltató által adott Cisco, aminek a Wi-Fi-jéről szintén nem tudok nyilatkozni a jó ízlés határain belül. :( Januárban lejár a 2 év hűségidő és cserélem is DIGI-re.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23455) growler válasza Ciccuka (#23453) üzenetére


growler
őstag

Addig nyomod, míg ki nem kapcsol ! :)

(#23456) lev258 válasza Ciccuka (#23453) üzenetére


lev258
veterán

Mire gondolsz? A fizikai kapcsolóra vagy a menüpontra?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23457) Ciccuka válasza lev258 (#23456) üzenetére


Ciccuka
veterán

Hogy ne kelljen feleslegesen kattintani még a kikapcsolásra is.
Kikapcsoló gomb megnyomására szabályosan kikapcsoljon.

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#23458) ubyegon2 válasza Ciccuka (#23457) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Mint-nél az Energiakezelő-ben lehet beállítani a bekapcsoló gomb viselkedését, gondolom Ubiban is arrafelé érdemes keresgélni.

Ha mégsem, akkor sajna kattingatnod kell párat a beállításoknál. ;)

Eddig mit írt ki, ha benyomtad a gombot?

[ Szerkesztve ]

(#23459) Syl válasza ubyegon2 (#23458) üzenetére


Syl
nagyúr

Ubiban nincs ilyen.
Persze valami tweak programmal tuti meg lehet oldani, de ne kérdezd melyikkel (unity tweak tool tuti nem tudja).

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23460) lev258 válasza Ciccuka (#23457) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23461) ubyegon2 válasza Syl (#23459) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt nem gondoltam volna. :N Még szerencse, hogy a Unityt nem ismerem, de gondoltam, annyira csak beállítható tweak nélkül, mint az alap Cinnamon.

Kicsit meglepő is ez, tekintve az dev apparátus erőforrásait. Persze, sokan tudjuk, hogy a Unity létrejötte hozta fel a Mint-et, ki érti ezt...
Mondjuk a dconf is pofonegyszerű. ;)

[ Szerkesztve ]

(#23462) Ciccuka válasza lev258 (#23460) üzenetére


Ciccuka
veterán

Köszönet :R

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#23463) Syl válasza ubyegon2 (#23461) üzenetére


Syl
nagyúr

>annyira csak beállítható tweak nélkül, mint az alap Cinnamon.

Annyira? Hehe :N
Alapban háttérkép meg az ikonméret a launcher-en, oszt kb jónapot van.
Unity Tweak Tool, dconf Editor, Compiz-Config stb.

Napok óta keresem, hogy tudnám beállítani a képernyő nagyítást. Cinnamon alatt volt vagy 3 kattintás, de itt...
Egyszer régen már sikerült, de nem emlékszem hogy.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23464) ubyegon2 válasza Syl (#23463) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a gond a Mint-tel, nem tanulsz semmit vele, mert csak telepíteni kell és minimális tudással is be tudod állítani kedvedre és használod. Mondjuk, mikor tanulósabb kedvem volt, akkor Debiant tettem fel. :)
Az még Cinnamonnal is tud izzasztó lenni, igaz, hogy az LMDE2-ből húztam rá a legfrissebbet anno.

[ Szerkesztve ]

(#23465) Kikki90 válasza lev258 (#23449) üzenetére


Kikki90
tag

Köszi a gyors választ!!

(#23466) Lathronos válasza Syl (#23463) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha Ubuntu + Cinnamon párost szeretnél, ezt is kipróbálhatod akár(működik benne a sleep). Valamint tartalék DE-nek van benne Unity és MATE is. Én ezt használom, nálam hibátlanul működik.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23467) Syl válasza Lathronos (#23466) üzenetére


Syl
nagyúr

Próbáltam, nem igazán jött be :B A jelenlegi telepítésem meg most nem igazán szeretném bolygatni. (az új beállítással úgy tűnik a sleep is megbízhatóan működik)
Én elégedett vagyok a Unity-vel, minden hiányossága ellenére :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23468) Syl


Syl
nagyúr

Van két egysoros scriptem, amivel ki és be tudom kapcsolni a másodlagos monitoromat. Készítettem hozzá desktop ikont is, nagyon szuperül működik. Unity launcherre kihúzva is jól működik, csak ott nem nagyon van helyem, ezért az indicator-ok közé szeretném felpakolni, az óra mellé. Van erre valami egyszerű módszer?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23469) gery2123 válasza Syl (#23468) üzenetére


gery2123
őstag

Ha olyan könnyű lenne az indikátorokat mozgatni, módosítani akkor én is Unity használnék szerintem.
Ha van rá megoldás ne hagyd magadban majd. :)

-- PSN_ID: GerY2123

(#23470) spammer válasza Syl (#23468) üzenetére


spammer
veterán

Csak ha megírod magadnak C-ben vagy pythonban a dokumentáció alapján. Szóval nincs.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23471) Syl


Syl
nagyúr

Eh, sejtettem :B
Akkor marad a Launcher takarítás.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23472) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok.
Keresnék megoldást egy problémámra. Szeretném a wifi hálózatot időzítve kapcsolgatni. Van két mobil netem. az egyiken van éjszakai 100GB másikon meg nappali 30GB. Ezeket szeretném felváltva használni.
Ubi és Mint Cinnamon alatt. Nem tudom, van e ezekre valami "feladat ütemező" program?
Köszi előre is.

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#23473) Dhampir válasza gery2123 (#23469) üzenetére


Dhampir
félisten

gery2123

Betojásos az avatarod, nagyon jópofa. :DD

(#23474) spammer válasza oncsi (#23472) üzenetére


spammer
veterán

cron / crontab

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23475) gery2123 válasza Dhampir (#23473) üzenetére


gery2123
őstag

Köszönöm szépen, és hatalmas köszönet Ndruu-nak a munkáért! ;) :R

De, hogy ne csak off legyen. Miért van az, hogy a Google Keep Unity és Ubuntu Gnome alatt nem megy? (Mint, Debian Gnome, Fedora Gnome alatt tökéletesen teszi a dolgát. ) Plusz Ubuntu Gnome nem teljesen magyar. Pl: keresve mouse ...... A beállításokon belül már magyar, de ha keresem nem.
Fedora alatt a Viber variál, ha a laptop hosszabb időt van lecsukva és felélesztem offline állapotot mutat, ugyanez mint alatt nincs meg.

-- PSN_ID: GerY2123

(#23476) oncsi válasza spammer (#23474) üzenetére


oncsi
őstag

Köszi.
Reménykedtem, hogy egérrel is megoldható, de ezek szerint kell a billentyűzet is. :)

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#23477) spammer válasza oncsi (#23476) üzenetére


spammer
veterán

GUI-s megoldások is biztosan vannak, pl. ilyen: [link] De lényegében ez is a cront használja, szóval sok értelmét nem látom, hiszen egy sort be lehet írni fájlba is, lásd crontab format (+Basic commands, +Examples). Vagy ubuntus források: CronHowto, How do I set up a Cron job?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23478) Lathronos válasza spammer (#23477) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha valaki a GUI-t szereti, annak egyszerűbb és átláthatóbb. Autók esetén is váltóból valaki a manuálisat szereti, valaki a szekvenciálisat(mint én is), és valaki a full automatát. Nem vagyunk egyformák. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23479) spammer válasza Lathronos (#23478) üzenetére


spammer
veterán

Tudom, de megéri feltenni +1 programot a függőségeivel (gnome) azért hogy helyettünk beleírjon 1-2 sort egy fájlba? És mindezt csak egy alkalom miatt, mivel onnantól kezdve automatikusa végzi a dolgát. No de nekem mindegy, én csak az egyszerűbb utat javasoltam. :)

Automata váltóról jobb nem is beszélni. Időnként automata váltós kocsit vezetek, és visszasírom közben a manuális váltót. Dodzsemet vezessenek a gyerekek. ;]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23480) Lathronos válasza spammer (#23479) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát igen, a mai automatizált kocsik... Régen még tudták, hogy milyen a jó autó. :DDD

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23481) oncsi válasza spammer (#23479) üzenetére


oncsi
őstag

25 éve automatám van :) már kinőttem a manuális gyerek játékokból. :)
A Scheduled task talán jó lesz, csak hidd el, azt is tanulnom kel még. (csak az egyszerű út miatt mondom) :B

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#23482) BoB válasza spammer (#23479) üzenetére


BoB
veterán

Csakis a duplakuplongosat, ég és föld. :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23483) Syl


Syl
nagyúr

Mi a retek van itt? :Y
Ubuntu powered internal combustion engine?

;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23484) #40553216 válasza spammer (#23479) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez is egy dodzsem. :DDD

(#23485) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Van arra valami egyszerű megoldás, hogy a GRUB2-t lejelszavazzam?
Az is jó ha az elején kér jelszót, s utána az opciókhoz szabadon férek, de az is ha a GRUB-ig simán eljutok és csak a kiválasztott opció utáni enternél kéri a jelszót. :)

Remélem érthető. :)

Üdv. core2

(#23486) Syl válasza Neil Watts (#23485) üzenetére


Syl
nagyúr

Ehhez nem értek, de egyszer csináltam olyat, hogy pendrive-ra raktam a /boot-ot a grubbal. Vagyis az nélkül, csak a gépen található win indult.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23487) BoB válasza Neil Watts (#23485) üzenetére


BoB
veterán

Lehet jelszavazni, de hogy neked az egyszerű vagy nem neked kell eldöntened. [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23488) Neil Watts válasza BoB (#23487) üzenetére


Neil Watts
veterán

:R

Üdv. core2

(#23489) szoke12


szoke12
őstag

Sziasztok!
Olyan disztrót keresek, ami minél jobban win7 felületre öltöztethető.
Jelenleg egy Mint 17 + KDE kombinációt tesztelek, de nem akar minden sikerülni :( Még csak az ablakkeretet sikerült megváltoztatni :(

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23490) Aethelstone válasza szoke12 (#23489) üzenetére


Aethelstone
addikt

Zorin OS

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#23491) szoke12 válasza Aethelstone (#23490) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm, néztem, fel is tettem, de a programok, meg a kezeletőség nem annyira jött be. win7-re csak hasonlít.
Most KDE-ben gondolkodok.

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23492) BoB válasza szoke12 (#23491) üzenetére


BoB
veterán

Például. Van még itt több is, keresgélhetsz.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23493) Lathronos válasza szoke12 (#23491) üzenetére


Lathronos
őstag

Ami ugyanúgy néz ki mint a Windows 7, úgy működik mint a Windows 7, az maga a Windows 7. A linux köszönő viszonyban sincs a Windows-zal, így ne várd, hogy ugyanúgy működjön. Ha Windows 7-et akarsz, minek neked linux? Mielőtt fejest ugrunk a medencébe, ajánlott meggyőződni róla, hogy víz is van-e benne, valamint azt se árt végiggondolni, vizesek akarunk-e lenni. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23494) szoke12 válasza Lathronos (#23493) üzenetére


szoke12
őstag

Nagyon egyszerű. Van egy gép, amit 10-15-en használnak, és win-hez vannak szokva. Nos, keresgéltem sokat, hogy mit lenne a legkönnyebb használniuk, de eddig csak részmegoldásokat találtam, vagy egyáltalán nem működött vmi.
Nem kell, hogy a viselkedése az legyen, csak az ikonok, a felület legyen az. Találtam egy vistar7 nevű témát, de sajnos az ikonok fele nem töltődött be.
A vírusok, folytonos laggok, és hasonló win örömök elkerülése végett szeretnénk linuxot.

bob.zxr: Köszönöm, ez az, amivel az ablakkeretek jók lettek, bár ahol szöveg van, ott húz egy kék csíkot.

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23495) ubyegon2 válasza szoke12 (#23494) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

`Mindows Transformation Pack`

Egyébként a Cinnamon felületet szerintem hamar megszokja egy Wines, ha akarja. Én is hasonló okok miatt kerültem W7-ről Linux Mint Cinnamonra. :)

[ Szerkesztve ]

(#23496) spammer válasza szoke12 (#23494) üzenetére


spammer
veterán

Azért legyen már bennük annyi hajlandóság/nyitottság az újra, hogy ne kelljen még az ikonoknak is 100%-ban úgy kinézniük. :U Mi nehéz megtanulni való van azon, ha egy ikon máshogy néz ki, vagy más a panel színe? Ikonok alatt úgyis ott a felirat, van start menü is (magyarul), a böngésző is ugyanaz. Ha ennyit nehéz megtanulni, akkor hogyan használják egyáltalán a gépet? :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23497) growler válasza spammer (#23496) üzenetére


growler
őstag

Egyetértek !
De ha már hajlandóság hiányban szenvednek, ezt talán érdekesnek találják.: [link]

(#23498) ubyegon2 válasza spammer (#23496) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Különben tényleg piszok nehéz megszokni. ;)

3 hónapja adtam el a főnökömnek a régi konfigomat, de mondtam neki, hogy Linux Mint XFCE lesz rajta, ha nem tetszik nekik, akkor azt raknak rá, amit akarnak. A 6 éves lányának vette egyébként, aki addig a nővére Win7-es gépét használta. 3 hónap alatt egyszer hozta szóba a főnököm a Linuxot, amikor megjegyezte, hogy ezt még ő is tudja használni, nem csak a gyerek. A főnököm a melóhelyi XP-vel eddig igen nehezen elboldogult.

(#23499) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Érdekelne, hogy amely játék Ubuntu alatt szépen futott zárt meghajtóval AMD Radeon és Nvidia alatt is, az integrált Intel grafikus meghajtóval is menne (a teljesítménye Windows alatt elegendő volt)? :F

Nem ismerem a Linuxos Intel driver támogatottságát e tekintetben.

(#23500) #40553216 válasza szoke12 (#23494) üzenetére


#40553216
törölt tag

A „Winhez vannak szokva” érv már arról szól, hogy próbáltad nem Windowsként mutatni, és nem tudták használni vagy ez csak előfeltevés a részedről? Mert én azt vettem észre, hogy a legegyszerűbb felhasználó is hamar megbarátkozik a Gnome vagy a KDE (vagy XFCE, vagy LXDE) felületén található logikusan felépített menüszerkezettel. Mert az van odaírva: alkalmazások (bár ez a kifejezés többeknek elsőre fura), utána meg szép logikusan az alkalmazások csoportosítva felhasználási terület szerint. Nem csak úgy windowsos módra egybehányva. A csoportokon belül a programok ABC-sorrendben, adott esetben nem csak a program neve, de egy rövid, egy-két-három szavas leírás is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.