Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24951) sz.balazs.95 válasza ubyegon2 (#24950) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

aha, megvan! :R
6.0.21 c:

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24952) sz.balazs.95 válasza lev258 (#24938) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Szuper, az első megoldás működik, elindul a Steam nyílt driverrel is.

Ugyanakkor jóformán egy játék se indul el, szóval most itt elakadtam :B :DDD

szerk.: a Flashout elindul, de kegyetlenül akadozik. kb. 2 fps-sel mehet érzésre. :D 640*480 @ low-on talán ha 8-10 fps van :D
Viszont itt pl. biztos nem villog a kép, de kb. kitörölhetem vele, ha ilyen gyengén fut...

ubyegon2: Oh, azok vannak mindig. :DDD
kapásból 2 gondot tudnék mondani: fglrx, xserver :o

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24953) ubyegon2 válasza sz.balazs.95 (#24951) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

It's my pleasure. :)

Bár, ahogy látom, vannak még gondjaid.

[ Szerkesztve ]

(#24954) szoke12 válasza lev258 (#24928) üzenetére


szoke12
őstag

Megvan a hiba!!!

A Dolphin nem tud külső meghajtóra másolni olyan fájlt, aminek a neve tartalmaz kettőspontot vagy kérdőjelet.
Nagyon érdekes, de ez volt a probléma. De mire rájöttem...
Más már jelezte nekik.

:R

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#24955) nemurea válasza szoke12 (#24954) üzenetére


nemurea
aktív tag

Én azon csodálkozom, hogy a többi tud ;] Persze, Win-es világból jöttem ;)

(#24956) sz.balazs.95 válasza szoke12 (#24954) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Jaj, ezt egyszer én is besz*ptam. :D
Nem másolta át a fájlokat a Dolphin, de semmi hibaüzenetet nem dobott rá.
asszem nekem más karakterek hozták elő a problémát, de a végeredmény ugyanaz volt.

Azóta inkább hagyom a KDE desktopot. :))

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24957) szoke12 válasza sz.balazs.95 (#24956) üzenetére


szoke12
őstag

Nekem pár apróság miatt muszáj azt használnom, mert csak ez tudja. De am érdekes, hogy csak külső eszközre nem másolja az ilyen nevű fájlokat, a rendszeren belül igen.
Nincs bajom egyébként vele, olyan értelemben, hogy vmi rosszul működne, csupán sok az újdonság.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#24958) huliganboy


huliganboy
addikt

Sziasztok

Van egy Ubuntu 12.04 rendszert futtató gépem. A gép az Ubuntu betöltő képnél kimerevedik, onnan tovább nem lép.... Viszont parancssorbol elérhető, sőt amit használok háttérfolyamatok futnak is, de pl a vnc már nem...

Hol kezdjem a hibakeresést?

Köszönöm

(#24959) lev258 válasza huliganboy (#24958) üzenetére


lev258
veterán

Írhatnál még róla. Milyen gép, mikor és hogyan kezdődött a probléma, ...?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24960) sz.balazs.95 válasza huliganboy (#24958) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

gyanús, hogy az xservernek nem tetszik valami, és azért nem megy a GUI

Milyen VGA-d/GPU-d van?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24961) huliganboy


huliganboy
addikt

Sziasztok!

Az alaplap egy ITX asrock integrált vga, 5GB RAM, 64 OCZ SSD, picopsu táő....

Nem rég került bele egy új ram modul, lehet ez a bibi?

Ritkán használom az asztali környezetét, de néha szükségem lenne rá...

[ Szerkesztve ]

(#24962) sz.balazs.95 válasza huliganboy (#24961) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Akkor elsőnek próbáld ki az új ram nélkül, hátha csak az kavar be.

Egyébként nyílt vagy zárt drivert használsz? :)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24963) gyulank


gyulank
addikt

Ha telepítek Windowst, és a telepítő partíciókezelője hülye, és törli az ext4-et, ha kérem, ha nem, akkor helyre lehet állítani valamivel? Hisz elvileg nem formázta.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#24964) sz.balazs.95 válasza gyulank (#24963) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

ha HDD-n van, akkor vissza lehet állítani erre alkalmas programmal.
Korábban láttam a témával kapcsolatban egy nagyon jó Logout bejegyzést, de most így nem ugrik be a címe, de hátha másnak igen. :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24965) gyulank válasza sz.balazs.95 (#24964) üzenetére


gyulank
addikt

Mert ha SDD-n van, miért nem?

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#24966) sz.balazs.95 válasza gyulank (#24965) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Mert az SSD-ről ténylegesen törlődnek az adatok, míg a HDD esetében csak felülírhatóvá válnak, de ha felülíródnak, utána is még visszanyerhetőek egy darabig a mágneses technológia miatt

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24967) gyulank válasza sz.balazs.95 (#24966) üzenetére


gyulank
addikt

De szerintem más a partíció törlés, a gyorsformázás, és a teljes formázás. Miért csinálna mást SSD-n, mint HDD-n? Az átírt adatot HDD-n se lehet helyreállítani.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#24968) ubyegon2 válasza gyulank (#24967) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miért csinálna mást SSD-n, mint HDD-n?

Mert teljesen más technológiaia alapon áll a két meghajtótipus ( flash memória cellák - mágneslemez/ek olvasófejjel).

Kicsit olvass utána. ;]

SSD meghajtók technológiai áttekintése

[ Szerkesztve ]

(#24969) sz.balazs.95 válasza gyulank (#24967) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

de, vissza lehet HDD-n állítani.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#24971) Raynes válasza sz.balazs.95 (#24966) üzenetére


Raynes
tag

gyulanknak adok igazat. SSD-n sem kéne ilyenkor törlődnie az adatnak, mert a partíció épp úgy megmaradt, csak a partíciós táblában nem lesz nyoma, de elég hozzá a partíciós táblában újra létrehozni a bejegyzést, és már helyre is áll minden. Ha jól tudom, az SSD épp úgy szektoronként tárol mindent, hiába más technológia.

Az sem igaz, hogy a HDD-n felülíráskor vissza lehet állítani az adatot. Szoftveresen nem, legfeljebb csak a Kürt tudja ilyenkor visszanyerni.

(#24972) #63761920 válasza #63761920 (#24945) üzenetére


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Asztali ikon átméretezése:
Lubuntu->Fájlkezelő->Nézet->Nagyítás Ctrl++
---------------------------------------->Zoom Out Ctrl+-
---------------------------------------->Normál méret Ctrl+0

(#24973) ubyegon2 válasza Raynes (#24971) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a telepítő partíciókezelője hülye, és törli az ext4-et

Ezt írta a kérdező, akkor a törlés szó okozta a zavart, mert a törléskor vagy azonnal (discard) vagy reboot során (cron fstrim) a törlés végleg megtörténik.

Rosszul megfogalmazott kérdésre nehéz korrekt választ adni!

(#24979) Intruder2k5


Intruder2k5
MODERÁTOR

gyulank, ez az Ubuntu Linux topik. Ehhez képest Te egy Windows telepítés során, a Microsoft Windows telepítővel töröltél egy ext4 partíciót, és most annak visszaállítása ügyében offolod ezt a topikot.

De parancsolj egy link, ami esetleg segíthet.

TestDisk HU

A TestDisk képességei:
- partíciós tábla javítása, törölt partíciók visszaállítása

Az eddigieket visszatöröltem, és megkérlek, hogy a személyeskedő stílust mellőzd.

[ Szerkesztve ]

(#24980) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Beraktam a hőmérséklet figyelőt a panel elemek közé,
és -273-mat mutat!
Miért?[link]

(#24981) Raynes válasza #63761920 (#24972) üzenetére


Raynes
tag

Hú, kösz szépen, erre én is kerestem a megoldást. Megspóroltál nekem egy kiadós keresőzést.

A hőkijelzésnél lehet a szenzonorod nem támogatott. Pontosan mi a neve az alkalmazásnak? Amúgy durva hűtéssel nyomhatod, ha elérted vele az abszolút nulla fokot :DDD

Egy másik ötlet: nem disztrónként kellenének a topikok, hanem WM/DE-k szerint, a legtöbb probléma úgyis a grafikus felületet érinti.

[ Szerkesztve ]

(#24982) #63761920 válasza Raynes (#24981) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Ezt: sudo sensors-detect raktam fel.
A HP gépből raktam át a vincsesztert és használom,
lehet ez a probléma?
Sajnos a "Egy másik ötlet" részét nem értem!
Mit látsz, amit én nem értek? :F
A második rész az mindenkinek szól?

[ Szerkesztve ]

(#24983) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Ebben kellene egy kis segítség.

Xface ablakkezelőt használok ha ez számít.

(#24984) lev258 válasza DrojDtroll (#24983) üzenetére


lev258
veterán

Az első kérdés szerintem az, csinálja-e másik böngészővel is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24985) DrojDtroll válasza lev258 (#24984) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Firefox alatt tökéletes. Nem annyira jelentős dolog hogy emiatt böngészőt váltsak, de így már van még egy érvem a firefox mellett.

(#24986) #63761920 válasza #63761920 (#24980) üzenetére


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
A hőfok csak azért érdekel mert zárt
helyen van a PC.

(#24987) DrojDtroll válasza #63761920 (#24986) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Az adott panel elemnek nincsenek tulajdonságai, beállításai?

[ Szerkesztve ]

(#24988) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Létezik valami NAS-okhoz hasonló webes felület Ubuntu alá, ahol egyszerűen be lehet állítgatni mindent? A Webmin nem tetszik, akkor már inkább kézzel csinálom.

Pár hete OpenMediaVault 3-ra váltottam, aminek nagyon tetszik a webes felülete. Viszont fejlesztettem a gépet (Intel Pentium G2030T » N3150), és azóta egyszerűen nem tudom összehozni, hogy elinduljon a Kodi. A korábbi konfiggal simán ment az OMV 3 (headless Debian 8.3) + LightDM + Kodi autologin, most viszont megakad a képernyő boot közben, még mielőtt bejönne a Kodi. Nem fagy le, csak nem vált át. LightDM nélkül bejön a parancssoros login képernyő. Mi lehet a gond? Direkt Intelnél maradtam, erre azzal is gond van.

Az a probléma, hogy ha teljesen ki akarom használni a hardver multimédiás tudását, akkor Ubuntu kell a Kodi-hoz. Ubuntun viszont nem működik az OMV webes felülete. :U A korábbi konfignál a HTPC igényekből engedve meg tudtam oldani a problémát, de most nem hajlandó működni...

(#24989) drfedayn


drfedayn
tag

Sziasztok. Tegnap váltottam Win-ről Ubuntu mate 15.10 re egy régebbi típusú laptopon. Eddig bejön nagyon, amit akartam annak a 90 százalékát már beállítottam de azért még lenne pár kérdésem.
1: Van e lehetőség rá hogy ne csak böngészőből kezeljem a felhőtárhelyeimet (google illetve onedrive)? Pl filekezelőből mint win alatt a Total Commanderben. Ott pluginokkal simán megy. A onedrive-d nálam elhasal. Hiába rakom fel és látszólag minden ok a szinkronizáció nem indul. Érdekes Enpass sem tud a onedrive-al szinkronizálni át kellett raknom google drivera. Feltettem a Krusadert ami szuper kis progi de nem úgy fest mint ami tudja de lehet hogy csak balfasz vagyok.
2 Wineal működik e torrentrol leszedett Office?
3 Ha esetleg tudtok ajánlani jóféle programokat azt szívesen veszem.

[ Szerkesztve ]

Nem vagyok rasszista, mindenkit egyformán utálok

(#24990) Xeniel Xerus válasza drfedayn (#24989) üzenetére


Xeniel Xerus
csendes tag

Szia!

Érdemes lenne bekukkantanod ide: Katt!

(#24991) drfedayn válasza megema (#24988) üzenetére


drfedayn
tag

Szia. Tudnál nekem ajánlani Kodihoz jobbféle addonokat? Elsősorban olyat keresnék ami Plex szeru informáciokkal szolgál a filmjeimről. Borito+rovid tartalom+rendezo,szereplok esetleg imdb link. Koszonom

Nem vagyok rasszista, mindenkit egyformán utálok

(#24992) #40553216


#40553216
törölt tag

Ez a hír megvolt már?
Why AMD Users May Want to Avoid Ubuntu 16.04 LTS
„You can not re-install the fglrx/catalyst driver (or its display stack) from the Ubuntu 16.04 archives after the upgrade completes as the driver is, bluntly, no longer there.

Furthermore, you cannot download and install the fglrx/catalyst driver using binary packages from the AMD website as, even if you could get them to install, the driver does not support Xorg 1.18¹ that ships in Xenial.”

(#24993) lev258 válasza #40553216 (#24992) üzenetére


lev258
veterán

Itt még nem volt róla szó, de a magyar Ubuntu fórumon már beszéltünk róla.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24994) Xeniel Xerus válasza #40553216 (#24992) üzenetére


Xeniel Xerus
csendes tag

Csak rémhír.

(#24995) lev258 válasza Xeniel Xerus (#24994) üzenetére


lev258
veterán

Nem az. Teljes mértékben igaz, mind a Canonical, mind az AMD oldaláról megerősítve.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24996) Neil Watts válasza drfedayn (#24991) üzenetére


Neil Watts
veterán

Ezt érdemes megnézned. :)

Az officehoz: Mivel igen sokminden kiolvasható írásodból (lehet tévesen) így meg kell jegyeznem, hogy csak legális programokkal foglalkozunk, tedd te is azt! :) Minden egyéb sérti a fórum Alapelveit ennélfogva szankcionálható.

Üdv. core2

(#24997) lev258 válasza drfedayn (#24989) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy a kolléga is mondja, illegális dolgokkal nem foglalkozunk.
Egyébként a LibreOffice-t ismered?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24998) drfedayn válasza Neil Watts (#24996) üzenetére


drfedayn
tag

Lehet félreérthető voltam. Nem azért preferálom a torrentről szedett officet mert feketén kell. Munkám miatt van éves 365 előfizum. Hanem azért mert sokkal gyorsabban összedobom ami kell mint a legálisról lekapottat és a winupdate viszi mindkettőt. Igen ismerem használtam is és 95 százalékban tudja amit az MS. Ettől függetlenül ha wineal megy továbbra is maradnék az originalnal, de ez a legkevesebb meg tudom szokni a libreofft. A cloudmanagment megoldása fontosabb lenne.

Nem vagyok rasszista, mindenkit egyformán utálok

(#24999) ubyegon2 válasza drfedayn (#24998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak a tisztánlátás és szabálykövetés érdekében:

Ez nem szoftver-rendőrség, senki nem akarja ellenőrizni az office jogtisztaságát!
Még egy hsz-ben azért ne említsd meg, hogy illegális forrásból szerzel be bármit is! thnx

(#25000) drfedayn válasza ubyegon2 (#24999) üzenetére


drfedayn
tag

ok :R

Nem vagyok rasszista, mindenkit egyformán utálok

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.