Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24301) Syl válasza artiny (#24300) üzenetére


Syl
nagyúr

Kis segítség: [link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24302) lev258 válasza artiny (#24300) üzenetére


lev258
veterán

Windows alatt látod ezt az extra tárhelyet, tudod használni?
Live módban ugyanez?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24303) artiny válasza lev258 (#24302) üzenetére


artiny
őstag

AZ extra tarhelyet latom ha NTFS ben van.es tudom is hasznalni....amugy most nem latom ,most ext4 modban van

(#24304) artiny válasza Syl (#24301) üzenetére


artiny
őstag

:W :))
Megcsinaltam azokat amik itt voltak leirva, fast boot stb...es letrehoztam 10GB unloacted patriciot most az SSD rol. Telepitesnel isment nem jott elo az a lehetoseg hogy instal ubuntu ...along...windows boot manager

A something else re kattintva ott van a dev/sda-k melett a
free space 10738MB, kijelolve hogy install now most azt irja hogy ningy root file system

Ha kijelololom a free space-t akkor ezek a lehetosegek jonnek elo:
size: +- MB
type for the new patricion:
-primary
-logical
location for the new partition:
-beginning of this space
-end of this pace
Us as:
Ext4 journaling file system
Ext3
...
Swap area...stb
MOunt point:
/
/boot
/home
tmp,usr,var,svr,opt,
/usr/local

Ezeket ha beallitanam akkor sikerulne telepitenem? :U tudnatok segiteni ebben,hogyan kell beallitani?
4GB ram van a gepben

[ Szerkesztve ]

(#24305) Syl válasza artiny (#24304) üzenetére


Syl
nagyúr

Hát, adsz neki root partíciót ( / )
Képre jobb klikk és Kép megjelenítése (nagyban)

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24306) artiny válasza Syl (#24305) üzenetére


artiny
őstag

Ohh koszi ,gyorsabb voltal :)
most arra figyelmeztet hogy nincs Swapem? adjak meg a 10 GB pl 1GB -t ? vagy nem kell,mivel hogy 4gb ram van a gepben?

(#24307) artiny válasza Syl (#24305) üzenetére


artiny
őstag

MEgcsinaltam az 1GB SWAP areat
most melyiket kell kijelolnom?

igy nez ki a tablazat
/dev/sda
/dev/sda 1 ntfs
/dev/sda 2 ntfs
/dev/sda 5 ext4 /
/dev/sda6 swap

A /dev/sda vagy a /dev/sda5 ext4 re kell kattintsak a folytatasnal? :B :U

[ Szerkesztve ]

(#24308) Syl válasza artiny (#24307) üzenetére


Syl
nagyúr

Hol mire kattints? Valami képet, mert így nem értem mi a gondod.
Egyébként meg linkeltem a cikkemet, elég sok képernyőkép van benne ;)

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24309) lev258 válasza artiny (#24307) üzenetére


lev258
veterán

Van egy kérdésem. Hogy működik ez a 19GB-s külön tárhely? Mert eszerint te most a 120-asra teszed a Linuxot. Ha nem akarsz hibernálni s van elég RAM-od, akkor nem kell swap. A / megjelölésével már megadtad neki az infót, teljesen mindegy, melyiken állsz aktuálisan.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24310) artiny válasza Syl (#24308) üzenetére


artiny
őstag

okes kuldom a kepet:
[link]

(#24309) lev258: Igen most a 120SSD re rakom mivel ugy latszik erre nem tudom majd feltelepiteni,erre a 19GB os gyositora valamiert nem latja a telepito. lehet hogy az alaplapon van vagy hasonlo,nincs kabelezve ezert nem is latja...

Ez a patricio elvileg az 500GB hdd gyorsitasara szolgalt,vagy legalabis valami hasonlora...Intel Rapid Storage programot kellett feltelepitenem meg regen,hogy kitudjam hasznalni ezt..De eleve az 500GB nagyon lassu vinyo volt ezert most levaltottam valamivel gyorsabb ssd-re. Valamilyen kulso programmal pl. acronis vagy hasonlo patricio keszito programmal siman leformataltam ezt a 19GB -t ntfs re es haszsnaltam mint egy "hdd"-t

[ Szerkesztve ]

(#24311) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Wifi támogatás dolgában vajon jól gondolom, hogy általában az Intel gyártotta adapterek beüzemelése a legegyszerűbb és utána körülbelül a Broadcom, majd a Qualcomm Atheros következik?

A Qualcomm Atheros elindításáért még manapság is többet kell küzdeni?

Kevés tapasztalatom csak az Intellel és a Broadcommal van, a Qualcommot nem ismerem, csak hírből úgy-ahogy.

(#24312) lev258 válasza lev258 (#24309) üzenetére


lev258
veterán

Másik.
Ha ez Windows 10, hol van az EFI partíció? Vagy régi módban lett felrakva?
Dhampir: Intel és Atheros esetén nagyjából ugyanaz a helyzet. Ha már benn van a támogatás a rendszerben, akkor nincs vele nagy gond, egyébként kicsit izzadni kell. Broadcom-nál, ha van hozzá nyílt driver, akkor teljesen jó vagy (csak firmware lehet szükséges), ha zárt kell, akkor remélhetőleg rendben lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24313) Syl válasza artiny (#24310) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha létrehoztad a partíciókat akkor fent mindegy, hogy mi van kijelölve. A lényeg a lenti lenyitható listában van. /dev/sda az úgy okés. Mehet a continue.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24314) artiny válasza lev258 (#24312) üzenetére


artiny
őstag

Az lehet hogy nem UEFI modban lett feltelepitve,mivel ezzel mindig sokat szorakozok,hogy nem akar elindulni a telepites csak Legalcyban vagy UEFI ben mar nem tudom pontossan....
Telepitesnel nem megy tovabb ott,ahol kivalasztom hogy melyik patriciora akarom rakni a windodwsot...vagy valami hasonlo probelmam szokott lenni, es meg talan az se volt mindegy neki telepiteskor hogy usb2 vagy usb3 -kulccsal telepitek. (eredeti windowsrol van szo amugy)

(#24313) Syl :R :R :B koszi

(#24315) Dhampir válasza lev258 (#24312) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen válaszodat. :R

A Broadcomtól már annyira nem, inkább kicsit az Atherostól félek. :D

Eddig általában az Intellel nem volt különösebb gondom.

(#24317) mexel


mexel
veterán

Sziasztok! Adott egy régebbi Lenovo Ideapad S12 laptop. A gép 1 magos VIA nano processzorral szerelt, 1,6Ghz-es. Sajnos XP-n kívül minden igencsak lassú rajta, még az xp is eléggé. Létezik valamilyen linux ami ilyen régi gépeken is gyorsabb és használható alap dolgokra? Új Ubuntut próbáltam múltkor ( nem tudom melyik volt, kb 2-3-4 hónapja, de nem volt wifi vele és nem is tudtam megoldani.)
Valami olyan kellene ami stabil , gyors és működik. Vagy ez nem reális elvárás? :DDD

(#24318) lev258 válasza mexel (#24317) üzenetére


lev258
veterán

Lubuntu 14.04
Nézd meg Live-ban és egyúttal azt is, milyen wifid is van lspci (Terminálos parancs) szerint.
Ha emellett döntenél (de bármi más esetén is) érdemes swap partíciót is csinálni majd, ~2 GB elég lesz rá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24319) cigam válasza mexel (#24317) üzenetére


cigam
félisten

HW csere nélkül nincs realitása. Nem az oprendszer, hanem a rajta futó programok fognak lassan futni, te meg ettől szenvedni. Próbálj egy ultralight distribet, pl. puppy linux

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24320) mexel


mexel
veterán

Igen, valami olyasmire gondoltam én is mint ez az ultrlight.
A Lubuntu az milyen?
Az ajánlottak közül melyik magyar, és melyiket könnyebb-egyszerűbb telepíteni?

(#24321) cigam válasza mexel (#24320) üzenetére


cigam
félisten

Mindegyik fut live módban, próbáld ki. (+nézz körül melyik támogatja jobban a HW-ed)
Pl itt azt írják csak egy kernel modul kell a WiFi beizzításához.
Requires installation of Broadcom kernel module to enable wireless.
(Broadcom® BCM4312 van benne)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24322) mexel válasza cigam (#24321) üzenetére


mexel
veterán

A live módok annyira lassúak penről hogy nem kapok valós képet arról működik-e rendesen. Az hogy kernel modul kell, az már nekem a macerásabb dolog, fogalmam sincs azzal mit kell csinálni. Linuxhoz h@lye vagyok sajnos. ( pedig tanultuk :( )

[ Szerkesztve ]

(#24323) cigam válasza mexel (#24322) üzenetére


cigam
félisten

Pedig a live módban a legtöbb megoldás ramdisk-ről fut, vagyis annál gyorsabb nem lesz a gépedről futtatva se. Persze kezdheted egyből a telepítéssel is, ha most nincs rajta éles rendszer tele fontos adattal.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24324) lev258 válasza mexel (#24322) üzenetére


lev258
veterán

Akkor először menjen a Lubuntu, aztán majd meglátod, milyen telepítve. A wifire még ráérünk (gondolom van vezetékes neted). Egyébként nem kell kernelmodult telepíteni/fordítani, legfeljebb egy firmware szükséges, ami egy paranccsal vagy Szoftverközpontból felmegy (amennyiben valóban olyan van benne).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24325) cigam


cigam
félisten

A fullcircle magazin fordítói egy éves lemaradásban vannak, vagy vissza a jövőbe? Az új magazin dátuma mindenhol 2015 január.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24326) #40553216 válasza cigam (#24325) üzenetére


#40553216
törölt tag

Sajna, egy év. Nyilván kevesen vannak.

(#24327) Dhampir válasza cigam (#24325) üzenetére


Dhampir
félisten

Valamint, ha jól rémlik, van olyan rész, amit kihagynak a magyar nyelvű változatból.

[ Szerkesztve ]

(#24328) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok!

Tudtok nekem mondani egy olyan progit, amivel hangot lehet felmondani videókra a laptop beépített mikrofonjával?

(#24329) cigam válasza ampulla (#24328) üzenetére


cigam
félisten

Audacity-vel felveszed feltupírozod, aztán avidemuxal alácsapod. Esetleg kdenlive, shotcut, vagy openshot is megfelelő lehet.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24330) lev258


lev258
veterán

Valami múltkor kérdezte az Ubuntus konvergenciát.
Legújabb hír.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24331) #40553216 válasza lev258 (#24330) üzenetére


#40553216
törölt tag

Kár, hogy nem novemberben jött ki. Főnököm december elején vett egy Acer netbookot, aminke a Qualcomm wifi-je az Ubuntu alatt igen gyenge, a Win8.1 elsőre nem is látta, így ment szervizbe. Biost frissítettek, feltették a windowsos drivert, amivel még szintén ugyanolyan karcsú volt, de egy hibajavítás után jó lett. Na de ez a Bq eleve Ubuntuval megy, így egyből jó lenne.

(#24332) Syl válasza lev258 (#24330) üzenetére


Syl
nagyúr

Ej, mit nem adnék, ha az Ubuntu Touch-ot rá tudnám hegeszteni a vindózos tabomra :)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24334) mexel válasza lev258 (#24324) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm az infókat, mindkettőt kipróbálom amint lesz időm, majd írok mi történt :)

(#24335) jimmy399 válasza mexel (#24317) üzenetére


jimmy399
senior tag

Hello!

Arch linux lehet esetleg a te barátod, de mélyen bele kell túrni a doksiba, hogy hogyan kell telepíteni. Relatíve alacsony gépigényű oprendszert tudsz készíteni saját magadnak, és csak azokat a programokat teszed fel hozzá, amit szeretnél.

Telepítés után csak egy "fapad" konzolt kapsz, ebből kell felépítened a grafikus környezetet.
Bár ez nem kezdő környezet, nagyon nem. Ezért is írtam, hogy olvasgatni kell a doksikat hozzá... De sok segítség van hozzá, mármint Arch-hoz. :)

--- N/A ---

(#24336) Syl válasza jimmy399 (#24335) üzenetére


Syl
nagyúr

Colomb2-nek vannak jó Arch írásai. Készített pár youtube videót is az ilyen konzolos telepítésről.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24338) spammer válasza Syl (#24336) üzenetére


spammer
veterán

YT videók, hol?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24339) cigam válasza spammer (#24338) üzenetére


cigam
félisten

[link] az oldal közepétől végig lefele.
YouTube link

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24340) mexel válasza lev258 (#24318) üzenetére


mexel
veterán

Egyébként miért a lubuntu14.04, van újabb is, az nem jó?

(#24341) cigam válasza mexel (#24340) üzenetére


cigam
félisten

Mert az LTS kiadás. (Stabil, hosszú távon támogatott). Két LTS kiadás között is jelennek meg új verziók, de ezek max 1évig támogatottak+ az új (verzióju)programok, funkciók bevezetése miatt lehetnek problémák, "homokszemek a gépezetben".
[link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24342) fpeter84 válasza fpeter84 (#24276) üzenetére


fpeter84
senior tag

Valahogy eddig el is felejtettem CPU terhelést nézni - hát most megtettem és rendesen lelombozott...

PID USER PRI NI VIRT RES SHR S CPU% MEM% TIME+ Command
1869 seat0 20 0 1882M 174M 60612 S 97.7 2.2 0:55.92 /usr/lib/kodi/kodi.bin
1998 seat0 20 0 1882M 174M 60612 R 30.2 2.2 0:14.87 /usr/lib/kodi/kodi.bin
1997 seat0 20 0 1882M 174M 60612 S 26.8 2.2 0:15.12 /usr/lib/kodi/kodi.bin
1994 seat0 20 0 1882M 174M 60612 S 5.4 2.2 0:03.01 /usr/lib/kodi/kodi.bin
647 hts 20 0 1061M 22228 4876 S 3.7 0.3 0:02.52 /usr/bin/tvheadend -f -u hts -g video
1993 hts 20 0 1061M 22228 4876 S 1.7 0.3 0:00.95 /usr/bin/tvheadend -f -u hts -g video
...

Ugye ez nagyon nem normális egy gyári ~3GHz-en járó E6500, 8GB DDR3, meg a HD 5450 512MB DDR3 konfigon egy mezei DVB-C HD adás lejátszásakor? Direkt kivettem a második 5450-et, próbáltam Kodi 15.2 és beta 16-al is, próbáltam kapcsolgatni mindenfelé a VDPAU, VAAPI preferenciákat a Kodi-n belül, de nagyon úgytűnik hogy az Ubuntu 15.10-ben lévő alap xorg driverrel nem akar működni a hardveres videó dekódolás :F

Van rá valami ötletetek, hogy min múlhat hogy beragad szoftveres dekódolásra? Lehet próbából visszahúzom a fglrx drivert, de azzal meg a MultiSeat körül voltak gondok... Fene, pedig már úgy örültem hogy sínen van minden... :(

(#24343) lev258 válasza fpeter84 (#24342) üzenetére


lev258
veterán

VDPAU, VAAPI
Ezekhez előbb fel kell rakni a megfelelő csomagot/csomagokat. Ez megvolt? Mert alapból nem települ.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24345) mexel válasza cigam (#24341) üzenetére


mexel
veterán

Köszi, már települ is. Legalábbis úgy tűnik. Mondjuk az elején rögtön írja: "no support this cpu vendor"

Mindenesetre kedves, hogy kiíírja hogy a merevlemezen nem található operációs rendszer. ( egy friss win 10 van rajta :DDD ) Persze kérdés, kinek mi az oprendszer. :)

[ Szerkesztve ]

(#24346) fpeter84 válasza lev258 (#24343) üzenetére


fpeter84
senior tag

köszi az iránymutatást, egyből előbbre is jutottam - már tudom mi hiányzik... :R

ubi@ubi:~$ vainfo
libva info: VA-API version 0.38.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_0_37
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory
libva error: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_drv_video.so init failed
libva info: va_openDriver() returns -1
vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit

ubi@ubi:~$ vdpauinfo
seat0@ubi:~$ vdpauinfo
display: :0 screen: 0
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Error creating VDPAU device: 1

és "természetesen" ez a libvdpau_r600.so sehol nincsen a rendszerben... már csak arra kell rájönnöm, hogy hogyan tudom pótolni...

(#24348) ZCoyote válasza Syl (#24332) üzenetére


ZCoyote
őstag

Én is ugyanígy vagyok :-) :-(

Romani ite domum.

(#24349) mexel


mexel
veterán

Na felraktam a Lubuntu 14.04-et. Sajnos nem történt meg a csoda, semmivel sem lett gyorsabb a masina mint volt. Egyszerűen hardveresen gyengusz, a win10 kiiktatott vírusirtóval, stb nem lassabb sokkal úgy látom, de az xp az igazi annak a gépnek. ( azzal is adták)
Így sajnos nincs mes magy vissza az xp. :(
Köszönöm a segítségeket, de a lubuntut elrakom magamnak is, jó a rendszer. :)

(#24350) lev258 válasza mexel (#24349) üzenetére


lev258
veterán

Te tudod, mi lesz a végső döntés. Még annyit tennék hozzá, hogy a Lubuntu még az a rendszer, ahol alig kell leadni valamit a felhasználói kényelemből. Vannak ennél még fürgébb Linux rendszerek is, de azok "fapadosabbak".
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.