Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23251) lev258 válasza Mtbsrác (#23248) üzenetére


lev258
veterán

Lehet hatékonyabb, és talán kevésbé kockázatos, ha a néhány specifikus mappát jelszavazod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23252) Lathronos válasza lev258 (#23251) üzenetére


Lathronos
őstag

Ennek megvalósítása engem is érdekelne, mert csak zip-be csomagolós megoldást találtam.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23253) growler válasza Lathronos (#23252) üzenetére


growler
őstag

Ez is egy alternatíva. [link]

[ Szerkesztve ]

(#23254) gvandor válasza Mtbsrác (#23248) üzenetére


gvandor
csendes tag

Úgy emlékszem, a debianban alapból jelszó kellett a partíció csatoláskor.

Másik ötlet: win alatt használtam pgp programot (van linuxos verziója, de nem próbáltam), ezzel lehetett titkosított disk-et létrehozni. Úgy nézett ki, hogy volt egy fájl, amit jelszóval megnyitottam, és megjelent a fájlkezelőben, mint egy új partíció. Amikor lezártam, vagy inaktivitás miatt magától lezárta, akkor eltűnt a virtuális partíció a fájlkezelőből.

Létezik a Tails nevű linux, az talán penről futtatható live rendszer, tele van mindenféle biztonsági szolgáltatásokkal (még nem próbáltam), Snowden kedvenc rendszere, az biztos tudja, amire szükséged van.

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#23255) gvandor válasza sz.balazs.95 (#23246) üzenetére


gvandor
csendes tag

Idézet: "Nem műxik :("

Na erre máshol megkapnád: Másold be vágólapról, pontosan miket írtál parancssorba, miket válaszolt a rendszer, meg még néhány parancs beírását és kimenetét kérnék, és persze mindezt pastebinre, ide csak linket. Ennyi infó alapján nem tudnak segíteni. :)

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#23256) laszlohu válasza Mtbsrác (#23248) üzenetére


laszlohu
addikt

Szerintem egyszerűbb jelszóval védett cloudba ( felhőbe tartani ),
de ez lehet, hogy magánvélemény.

(#23257) Lathronos válasza growler (#23253) üzenetére


Lathronos
őstag

Ubuntu 14.04-en nem működik. :( Konkrétabban a Cinnamont és a Nemo fájlkezelőt nem szereti. :(((

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23258) growler válasza Lathronos (#23257) üzenetére


growler
őstag

Ezt nem tudtam. :((
A TrueCrypt-nek, van egy karbantartott - fejlesztett alternatívája a VeraCrypt
(Igaz, ha jól tudom ezzel lemezeket, partíciókat lehet titkosítani.)

(#23259) Lathronos válasza growler (#23258) üzenetére


Lathronos
őstag

Jól tudod, ez partíciókat titkosít. Marad a zip csomagolós jelszavas megoldás mappákra.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23260) Tamy válasza Tamy (#23236) üzenetére


Tamy
senior tag

Ma sikerült kétszer is előidéznem. Első esetben a böngésző volt legfelül, megnéztem, semmilyen billentyűkombinációra nem reagált. Próbáltam nézni logokat, a syslogban semmi érdekeset nem találtam, csak dhcp kérések, meg a tűzfal cuccai vannak benne. Közben ismét magára hagytam a gépet (lezártam), mire visszajöttem a terminál ablaka se reagált a billentyűzetre (az volt elöl). A háttérben lévő böngészőre váltva most is megjavult. Tehát nem kifejezetten a böngészőkre vonatkozik a probléma, hanem ami éppen legfelül van program. Vagy más logot nézzek?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#23261) #40553216 válasza cigam (#23240) üzenetére


#40553216
törölt tag

Két hónapja telepítettem az új gépre a 14.04-et. Nekem simán úgy ment, ahogy szokott: magyar nyelv után magyar billentyűzet kiosztás kiválasztása, 102 qwertz, halott billentyűk enged. Live és telepített rendszeres is műxik.

(#23262) Lathronos válasza Lathronos (#23257) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt a crash log fájl, hátha valaki ki tudja hámozni pontosan mi a baja a Criptkeepernek.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23263) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Látva a fentieket egy lehetséges megoldás:

sudo apt-get install ecryptfs-utils
mkdir private
ecryptfs-setup-private

login passwordot kéri először asszem'
utána a mappanyitáshoz való jelszót

ha elfelejted a mappa jelszavát: ecryptfs-unwrap-passphrase

Üdv. core2

(#23264) Lathronos válasza Neil Watts (#23263) üzenetére


Lathronos
őstag

De ez gondolom csak /home-ba tud titkosítani, a private mappából gondolom. És ha a private mappából megpróbálom átmásolni egy pendrive-ra az államtitkokat, vagy nem engedi, vagy telepíteni kell az ecryptfs-t arra a gépre ahol meg akarom nyitni a mappát? Na meg ha Windows van telepítve arra a PC-re, akkor cumi? :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23265) growler válasza Lathronos (#23264) üzenetére


growler
őstag

(Csak megjegyzem: Mint17.1-en alapból telepítve van az ecryptfs-utils...legalább is manuálisan nem
telepítettem)

(#23266) leslieke


leslieke
Jómunkásember

SSD-nél mit érdemes beállitani, hogy tovább tartson az élettartama?
Köszönöm.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#23267) sz.balazs.95 válasza gvandor (#23255) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

[link] :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23268) whbear válasza leslieke (#23266) üzenetére


whbear
senior tag

Jól partícionálni, figyelni az eltolást, fstabba noatime, discard opciókat felvenni, noop ütemezőt beállítani. Telefonról írok ezért nem tudom linkelni de ubyegon2 ft. nagyon jó összefoglalót készített.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#23269) cigam válasza Lathronos (#23259) üzenetére


cigam
félisten

??? Létrehozol vele egy "konténer" fájlt, és azt felcsatolod akárhova.

tomtyi
Nem a telepített rendszerről van szó. Ha kiválasztod, hogy magyar nyelvet használsz, és a kipróbálásra böksz, akkor nem kérdez többet, csak betölti a rendszert, angol bill. kiosztással.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23270) Lathronos válasza cigam (#23269) üzenetére


Lathronos
őstag

:R Igen értem, de én csak mappákat akarok titkosítani, nem partíciókat. Windows alatt a Folder Lock-ot használtam erre a célra, de az ezzel jelszavazott mappák linux alatt simán megnyithatóak jelszó nélkül.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23271) cigam válasza Lathronos (#23270) üzenetére


cigam
félisten

De, ha linux alatt felcsatolod a /home/teneved/munka mappába, akkor az egy titkosított munka mappa. Nem?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23272) growler válasza Lathronos (#23270) üzenetére


growler
őstag

Van még a ZuluCrypt.
[link]

(#23273) Neil Watts válasza Lathronos (#23264) üzenetére


Neil Watts
veterán

Az ecryptfs Linux-only cucc.
Amúgy tudtommal bármilyen mappát titkosít.
Windows alatt nem olvasható.

Üdv. core2

(#23274) ubyegon2 válasza leslieke (#23266) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt nézd át, benne vannak a kezdőknek szóló írás alapjául szolgáló link mellett egyéb hasznos linkek is.

[ Szerkesztve ]

(#23275) sz.balazs.95 válasza sz.balazs.95 (#23267) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

kiegészítés: [link]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23276) Lathronos válasza growler (#23272) üzenetére


Lathronos
őstag

ZuluCrypt csak fájlokat titkosít, mappákat nem. :( Csak zip-be toömörített mappákhoz jó, de ez is több mint a semmi.

& core2 :R

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23277) RBJ


RBJ
addikt

Lenne egy kis gondom. Ha letöltök egy pdf t és megnyitást választok akkor a cserélhető meghajtó opciók jön fel. Hol van összekutyulva, hogy a pdf olvasót használja? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23278) Lathronos válasza Lathronos (#23276) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt alaposan elnéztem, a ZuluCrypt-tel konténert is lehet létrehozni. :B Akit érdekel, itt talál egy magyar nyelvű használati utasítást Janu barátom jóvoltából. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23279) leslieke válasza ubyegon2 (#23274) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszönöm

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#23280) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Sok év után újra feltenném az ubuntut, mert tele a csukám a windows 10-el. Az lenne a kérdésem,hogy ssd-s notinál, 8 giga ramnál, kell csinálni swap partíciót még mindig?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#23281) BoB válasza V.Stryker (#23280) üzenetére


BoB
veterán

Használattól függ, nekem volt már kevés de alapvetően általános, multimédiás böngészős felhasználáshoz nem kell.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23282) csibor


csibor
őstag

lenne pár láma kérdésem :) Gondolom sshd merevlemez nem okoz gondot az ubinak? Illetve megoldható a mostani merevlemez tartalmát átklónozni (ubi+ win7) az újra?

(#23283) sz.balazs.95 válasza sz.balazs.95 (#23275) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

végül sikerült megoldanom az alábbi módon:

1. Csináltam egy formázatlan, 8 MiB méretű partíciót az SSD elejére, amihez beállítottam egy bios_grub flag-et.
2. a Boot-Repair-rel csináltam egy automatikus javítást.

Szóval aki a Win&Ubi dual bootját fel szeretné számolni, úgy, hogy csak az Ubi maradjon, és vele együtt SSD-re költözik, annak célszerű ezt megcsinálnia. :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23284) Lathronos válasza Mtbsrác (#23248) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Itt találod amit keresel. Probléma nélkül titkosít mappát, meghajtót, csak kiválasztod a menübe a mappát vagy partíciót amit szeretnél titkosítani, beírsz egy jelszót és kész. Persze egy külön fiókot készíts a gyerekeknek, hogy a hozzáférés tiltás aktívvá váljon.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23285) #40553216 válasza RBJ (#23277) üzenetére


#40553216
törölt tag

Akármelyik fájlkezelőben jobb klikk>tulajdonságok>megnyitás ezzel (vagy hasonló).

(#23286) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Hogy tudok windows telepitő pendriveot készíteni iso-bol?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#23287) spammer válasza V.Stryker (#23286) üzenetére


spammer
veterán

Pl.: winusb, másik topikban nemrég kaptam ezt a választ: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23288) growler válasza V.Stryker (#23286) üzenetére


growler
őstag

A winusb-t PPA felvételével telepítheted. [link]

(#23289) gvandor válasza csibor (#23282) üzenetére


gvandor
csendes tag

Én a lemezek nevű alkalmazással (alapból benne van a rendszeremben) klónoztam partíciót, ugyanazzal SSD-re másoltam. Ezután a grubot kellett újratelepítenem, hogy bootolni tudja, ezzel sikerült: http://ubuntu.hu/node/13573

[ Szerkesztve ]

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#23290) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Az a problémám, hogy a Linuxos MEGA csak a mappáját szinkronizálja, azaz a /MEGA/xy mappát és annak tartalmát már nem.
Gondoltam arra, hogy a szinkronizációs beállításokban külön hozzárakom az almappát, de nem engedni, mivel a Mega mappája már értelemszerűen hozzá van adva, így az almappát már nem engedi. :(
Ötlet?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23291) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#23290) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mi az a MEGA? :B

[ Szerkesztve ]

(#23292) sz.balazs.95 válasza #40553216 (#23291) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

[link] :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23293) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#23292) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jaja. Köszi. Mekkora a minimum?
Megvan, 50 GB.

[ Szerkesztve ]

(#23294) Lathronos válasza #40553216 (#23291) üzenetére


Lathronos
őstag

A MEGA az a tárhely, amiről és amire itt rajtam és sz.balazs.95-ön kívül senki sem tud le és feltölteni. Vagy az erőforrást zabálja fel mindenkinél, vagy megszakad. A Google Drive-val ugyanez a helyzet, a MediaFire meg mindenkinél lassú. :((( Egy alkalommal már majdnem virtuális lincselés áldozata lettem azért, mert ezekre töltök fel. :DDD Érdekes módon nálam soha semmi gond nincs. Pedig elég gyenge konfigom van(Intel E6850 CPU, 3 GB DDR2 RAM) és a netem is egy minősíthetetlen 10/0.5 Mbit-es ami a valóságban 1/0.4 Mbit-es T-Home retek. :W

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23295) sz.balazs.95 válasza Lathronos (#23294) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Nálam meg történetesen nem tölti fel az almappákat és a tartalmukat, amiket berakok a /MEGA mappába :/

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23296) Cyrin válasza Lathronos (#23294) üzenetére


Cyrin
addikt

Én használom a Megát, mégpedig céges dolgokra, több más céges géppel egyetemben. Munkahelyi gépemen linux lite alatt, otthoni gépen Mint alatt megy, és tökéletesen működik. Soha nem volt vele semmi gondom, pedig nyüstölöm eleget. Telefonon is jól működik.

(#23297) Lathronos válasza sz.balazs.95 (#23295) üzenetére


Lathronos
őstag

Én a közvetlen böngészőből való feltöltést javaslom. A kliensek még nem igazán végzik úgy a dolgukat ahogy kéne.

Cyrin

Én meg mindig azt kapom, hogy MEGA-ról/Drive-ról senki sem tud letölteni. A fene se érti miért. :F Bár az is igaz, hogy 2-3 GB-os ISO-kat tolok fel, ráadásul Wi-Fi-n keresztül(konkrétan most is 5 GB-ot tolok fel épp Google Drive-ra). Az egyik egy Cubuntu 14.04.3 remaster, a másik pedig egy alap Ubuntu Cinnamon De-vel Ubnity helyett.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23298) Cyrin válasza Lathronos (#23297) üzenetére


Cyrin
addikt

Most hogy mondod egyszer mintha nekem is mondták volna, hogy amit küldtem linket nem tudták letölteni. De csak ennyi jut eszembe.
Az egyik ismerősöm meg crunchbang++ ról használja a Megát, már 40 Gb-ot tolt fel wifin, gond nélkül.

Én google drive-hoz insync-et használok, nagyon jó az is.

(#23299) Lathronos válasza Cyrin (#23298) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt jó tudni. Letöltéshez meg Jdownloader 2 kliens is jó. Ha megszakad, újraindítja automatikusan a letöltést. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23300) bandras0226


bandras0226
aktív tag

Üdv!

Dell Latitude E7440-re feltelepítettem az Ubuntu 14.04. LTS-t. Telepítés után fekete képernyő, Invalid partition table! felirattal.

?

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.