Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24201) lionhearted válasza ubyegon2 (#24199) üzenetére


lionhearted
őstag

Az automata frissítést be lehet úgy állítani, hogy "autoremove" is fusson mellette, ez a legtöbb kernelt most már törli. Ezenfelül nincs sok minden, ami nagyon növelné a méretét, a 10GB komolyabb programok (Steam játékok :) ) nélkül elégséges. Több gépem bizonyítja.

Összefoglaló: Akkor félreértettelek, bocsánat.

Tegnap még működött...

(#24202) ubyegon2 válasza lionhearted (#24201) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazad van ebben, de épp pár napja volt valaki hasonló mérettel, akinél nem volt rendesen beállítva a frissítés és egyszer csak nem indult neki a disztró, később kiderült, hogy a cache eldugult nála. Ritka az ilyen, de ha valaki nem ért hozzá, előfordulhat. Nálam is elfér a legtöbb disztró 6 gigán, amin vannak sallangok, az már 10 gigán, de annak több helyet is hagytam.

Összefoglaló nincs ebből semmi, félreértettük egymást, ilyen is előfordulhat néha ;)

[ Szerkesztve ]

(#24203) _ak_


_ak_
addikt

Sziasztok!

Adott egy Ubuntu LTS szerver egy VPS-en. Egyik napról a másika nem lehet, be SSH-zni. Azt kapom vissza, hogy Connection closed by xxx.xxx.xxx.xxx és nem történik más. Elméletileg már újra lett indítva az SSH szolgáltatás is, de nem változott a helyzet. Van esetleg tippetek, hogy mi lehet ez? :R

Let's begin, de gozaimasu!

(#24204) lev258 válasza _ak_ (#24203) üzenetére


lev258
veterán

Ezt valószínűleg az ő oldalukon kell megoldani. Hogy a rendszernek van baja, vagy valamelyik portnak, ebből nem derül ki.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24205) #63761920 válasza lev258 (#24200) üzenetére


#63761920
törölt tag

Köszönöm!
Így keresek magamnak valami gépet a Linux alá.

(#24206) #63761920 válasza ubyegon2 (#24199) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Hol lehet vagy hogy lehet üríteni a cache-t?

(#24207) lionhearted válasza _ak_ (#24203) üzenetére


lionhearted
őstag

Csatlakozáskor használj verbose-t, hogy több infót tudjunk meg az elutasításról. (linuxon ssh -vvv)

Tegnap még működött...

(#24208) ubyegon2 válasza #63761920 (#24206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Itt nézd át a linket is. Ebben meg másik módszer van.

[ Szerkesztve ]

(#24209) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Találtam a Phoronix weboldalán egy tavalyi Ubuntu 15.04 x86_64 alatt készült tesztet, hátha érdekel valakit:
AMD vs. NVIDIA Linux Gaming Performance For DiRT Showdown

(#24210) lev258 válasza Dhampir (#24209) üzenetére


lev258
veterán

A korrektség miatt jelezzük, hogy zárt driverekkel tesztelve, valamint az eredmény jó eséllyel Windows alatt is hasonló (arányaiban).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24211) Raynes válasza ubyegon2 (#24199) üzenetére


Raynes
tag

Szerintem ne rágódj a topikösszefoglaló minőségén, pacifütyi se olvassa :D

[ Szerkesztve ]

(#24212) Raynes válasza #63761920 (#24198) üzenetére


Raynes
tag

Ezt a dual bootos, Win10-es, fastbootos mizériát úgy lehet legelegánsabban megoldani, ha törlöd a Wint a rákba, egyből minden probléma megoldódik :DDD

Sőt, mindjárt az NTFS partíciók is mehetnek a levesbe, az még legeslegjobbabb.

[ Szerkesztve ]

(#24213) Neil Watts válasza #63761920 (#24198) üzenetére


Neil Watts
veterán

Alapesetben így érdemes felrakni dual bootban a rendszert:

1. BIOS-ban kikapcsolod a Fast és Secure Boot lehetőségeket.
2. Felrakod a Windowst UEFI módban.
2./1. Kikapcsolod a hibernálást: powercfg /h off parancssorba
2./2. Kikapcsolod a gyors rendszerindítás/Fast Startup opcíót.
3. Csinálsz egy új partíciót az Ubuntunak vagy ha van külön lemezed neki az is tökéletes.
4. Kirakod Rufus-szal pendrivera a 15.10 letöltött iso-ját (GPT és UEFI lehetőségeket választva a programban).
5. Bootolsz róla.
6. Elindítod a telepítőt, majd amikor odaérsz a partíciónáláshoz, akkor a "valami más" opciót választod.
7. Ez bedob a manuális particionálóba

!! FIGYELEM: Innentől kezdve a most általad kiválasztott partícióval/lemezzel foglalkozunk. Nagyon ügyelj itt a műveleteidre, mert könnyen adatvesztés lehet. SSD esetén figyelj a kezdő partíció 1MB-os eltolására, ez fontos !!

7./1. UEFI-hez létre kell hoznod egy mondjuk 1024MB méretű /boot/efi csatolási pontú fat32 particiót, legyen a neve/label mondjuk: EFI.
7./2. Utána egy SWAP/cserehely típusú particiót (mely méretben jó ha a RAM kétszerese)
7./3. A többi mehet a /-nek azaz gyökérnek, ext4-gyel.

Folytathatod a telelpítést.
A végén fogadd el az UEFI telepítésre vonatkozó figyelmeztetést.

Üdv. core2

(#24214) lev258 válasza Neil Watts (#24213) üzenetére


lev258
veterán

A BIOS Fast Boot más tészta, nincs köze ehhez.
Egyébként neki nem a dual-boot-tal van baja, hanem az utána történésekkel. Ha pedig a Windows már UEFI módban ment fel, akkor az EFI partíció is létezik már, nem kell kettő belőle (valamint bőven elég 100-200 MB neki).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24215) Raynes válasza Neil Watts (#24213) üzenetére


Raynes
tag

SSD esetén már nem kell vigyázni az 1MB-os eltolásra. A modern particionálók, telepítők eleve 2MB-tal tolják el, figyelve a GRUB helyére, és a GPT-re. Erre már az XP SP3-as telepítő is vigyáz, igaz az a GPT-t nem támogatja, de a 2MB-os eltolást az is megcsinálja.

(#24216) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítsetek picit. Elfelejtettem a nevét annak a command-nak, amivel tty (putty) bezárása után is tudok futtatni egy programot. Aztán újra kapcsolódva és belépve a programba látom hol tart a futtatás.

(#24217) lev258 válasza #68216320 (#24216) üzenetére


lev258
veterán

nohup parancs &
Vissza tudod nézni a bash history-ban a korábban használt parancsokat (egy bizonyos ideig/terjedelemig).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24218) #68216320 válasza lev258 (#24217) üzenetére


#68216320
törölt tag

Most telepítek és feltenném azt is a szerverre, de az istenért nem jut eszembe :)

Nem a Screen az ...

[ Szerkesztve ]

(#24219) #68216320 válasza #68216320 (#24218) üzenetére


#68216320
törölt tag

BYOBU :D

(#24220) ubyegon2 válasza Raynes (#24211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mondasz valamit! :D Sajnos tényleg ez a helyzet.

(#24219) PeachMan Most akartam írni az unditsract-me parancsot, de gyanítottam, hogy mégsem az lesz.

[ Szerkesztve ]

(#24221) Foose válasza Lathronos (#24163) üzenetére


Foose
addikt

Hm,nemrégiben chrome-ról operára akartam váltani,(14.04.3)de facebookon (és lehet máshol is) az alapból facebookra feltöltött videók szaggatnak nálam. Mindent felraktam,ami segítene. Chrome-nál jól működik. Most felraktam a Vivaldi-t is,de annál is szaggat. 64 bites rendszerem van... Egyébként nem lenne rossz ez a vivaldi,de megvárom amig kilép a beta fázisból.

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#24222) cigam válasza lev258 (#24200) üzenetére


cigam
félisten

Amíg külön kezeled a partíciókat, nem is lesz belőle gond soha. Csak akkor okoz(hat)gondot, ha linux alól beleírsz a Windows-os partícióba. Ha mindkét játékos marad a saját térfelén, nem lesz semmi gond.

Foose
Mert hivatalosan a flash verziója megakadt 11-12 környékén, viszont a chrome-ba be van építva az aktuális 20-as kiadás.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24223) lev258 válasza cigam (#24222) üzenetére


lev258
veterán

Az EFI partíció közös, azt nem tudod újabban megkerülni (vagy csak nagyon körülményesen).
A Vivaldi és az Opera is Chromium alapú, vagyis a Chrome-os pepperflash használható hozzájuk.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24224) cigam válasza lev258 (#24223) üzenetére


cigam
félisten

Ja, ige, a kulcs.(Fizetős distribeknek sincs kulcsa?)
A pepper is csak youtube-on van tesztelve/optimalizálva(?), mert máshol nem remekel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24225) Foose válasza cigam (#24224) üzenetére


Foose
addikt

Pontosan ezért próbáltam ki,mert chrome alapú,de hát... Youtube-on kívül nem remekel :(

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#24226) cigam válasza Foose (#24225) üzenetére


cigam
félisten

Nem Chrome, hanem Chromium.
A Chromium-ba nincs beleintegrálva az adobe flash aktuális verziója, míg a Chrome tartalmazza azt. Amíg nem nyúlik ki a flash, addig Chrome az egyetlen megoldás, hogy ne fuss bele flash-hez köthető hibákba.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24227) Foose válasza cigam (#24226) üzenetére


Foose
addikt

Jó jó, végülis érted szerintem.... A lényeg az, hogy operára akartam váltani...

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#24228) #40553216 válasza cigam (#24222) üzenetére


#40553216
törölt tag

„Csak akkor okoz(hat)gondot, ha linux alól beleírsz a Windows-os partícióba.”
Hát, ez nem valószínű. Már csak azért sem, mert az ntfs-3g fejlesztésébe pár évvel ezelőtt az MS is beszállt vagy besegített.

(#24229) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
tp-link tl-wr851nd hálózati kártya szeretnék telepíteni.
Hogy tudnám megoldani?
Lubuntu a rendszer.

(#24230) Neil Watts válasza #63761920 (#24229) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Terminálba: lspci
Ez mit mond?
A kimenetét ide töltsd fel: Pastebin

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#24231) cigam válasza #40553216 (#24228) üzenetére


cigam
félisten

Miről is volt szó eredetileg? A Windows "fast boot"-ról, és nem úgy általában.
Pontosan miért nem valószínű hogy gondot okoz? Már kezeli az elmentett gyorsítótárat, és lemodellezi a változásokat, majd ezután a te módosításaidat visszaírja a gyorsítótárba?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24232) lev258 válasza Foose (#24227) üzenetére


lev258
veterán

Ismétlem. Operához, Vivaldihoz a pepperflash nevűt kell felrakni, ez megegyezik a Chrome-ba integrálttal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24233) #63761920 válasza Neil Watts (#24230) üzenetére


#63761920
törölt tag

Szia!
Bocsánat.
Ezt túl bonyolítottam,egyszerűen kihúztam az
UTP kábelt és és már ki is adta a hálozati kapcsolatoknál
hogy adjam meg a jelszót a (légy figyelmesebb) WI-FI net. hálózat
csatlakozáshoz.

(#24234) Neil Watts válasza #63761920 (#24233) üzenetére


Neil Watts
veterán

Jahát igen, van ez így :P
Örülök hogy megy :)

Üdv. core2

(#24235) Foose válasza lev258 (#24232) üzenetére


Foose
addikt

Mint azt már több nappal ezelőtt is írtam, fel lett téve, és facebookon nem jó videóra. Na most, ha fut egy böngésző, és videót nézek pl youtubeon, oké, aztán belépek facebookra, és ott van videó amit meg akarok nézni, nyissak külön böngészőt miatta? Nem. Így maradt a chrome..

Lehet ismersz régebbről,Nrg néven :) Mostanában SirDannyL

(#24236) #40553216 válasza cigam (#24231) üzenetére


#40553216
törölt tag

OK. De ha a Windowst fastboot-tal állítod le, el tudod egyáltalán indítani a Linuxot? Ha igen, akkor meg nem fogja felcsatolni, pont azért, mert nem lett rendesen leállítva a Windows, és emiatt sérülhet a fájlrendszer.

[ Szerkesztve ]

(#24237) cigam válasza #40553216 (#24236) üzenetére


cigam
félisten

Hát nem tom. Nekem W10-el párhuzamosan volt fent, és amikor ráböktem a Windows partíciójára, kérte a rendszergazda jelszavát, hogy felcsatolja. Azt valóban nem próbáltam ki hogy mi történik, ha megadom a jelszót.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24238) #40553216 válasza cigam (#24237) üzenetére


#40553216
törölt tag

Explanation: Why Linux can't open hibernated Windows partitions

Nem fogja csatolni, csak ha kifejezetten erőlteted a dolgot. De mivel felhívja a figyelmedet a következményekre, így ő nem hibáztatható, ha mégis megteszed. ;)
Bár van csak olvasható és olvasható-írható felcsatolás is.

[ Szerkesztve ]

(#24239) Bkrisz9


Bkrisz9
őstag

Sziasztok! Meg lehet valahogy oldani, hogy windows 10 és ubuntu dual boot esetén tudjam hibernálni a windowst? Azt tudom, hogy telepítéskor érdemes kikapcsolni a fast bootot és a hibernálást. Suliba órák között nem kapcsolom ki a gépet csak hibernálom ezért nekem ez fontos funkció napi 8-10 alkalommal használom és elég kellemetlen lenne ha mindig normál leállítással kellene ki-be kapcsolgatni majd újra megnyitni minden anyagot stb.

Amennyiben OFF áradatot keltő mondanivalód van számomra kérlek keress meg privátban! Köszi! :)

(#24240) cigam válasza Bkrisz9 (#24239) üzenetére


cigam
félisten

Csak 1-et kellett volna visszaolvasni. Ha ez igaz, akkor nem értem miért kell kikapcsolni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24241) _ak_ válasza lionhearted (#24207) üzenetére


_ak_
addikt

Igazából ez a vége:

debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS sent
debug1: expecting SSH2_MSG_NEWKEYS
debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS received
debug1: Roaming not allowed by server
debug1: SSH2_MSG_SERVICE_REQUEST sent
debug1: SSH2_MSG_SERVICE_ACCEPT received
debug1: Authentications that can continue: publickey,password
debug1: Next authentication method: publickey
debug1: Offering RSA public key: /c/Users/andre/.ssh/id_rsa
debug1: Authentications that can continue: publickey,password
debug1: Trying private key: /c/Users/andre/.ssh/id_dsa
debug1: Trying private key: /c/Users/andre/.ssh/id_ecdsa
debug1: Trying private key: /c/Users/andre/.ssh/id_ed25519
debug1: Next authentication method: password
bpcadmin@xxxxx's password:
Connection closed by xxx.xxx.xxx.xxx

Előtte sem írt semmi hibát. :(

Let's begin, de gozaimasu!

(#24242) Bkrisz9 válasza cigam (#24240) üzenetére


Bkrisz9
őstag

Meg mondom őszintén ebből így hirtelen nem sokat értek. :DDD

Amennyiben OFF áradatot keltő mondanivalód van számomra kérlek keress meg privátban! Köszi! :)

(#24243) lev258 válasza Bkrisz9 (#24242) üzenetére


lev258
veterán

A lényeg, hogy lehet hibernálni, csak ilyen állapotban ne próbálj hozzáférni a partíciókhoz Linux alól. A többi meg majd kiderül. Remélhetőleg egyéb komplikáció nincs és nem lesz később se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24244) Bkrisz9 válasza lev258 (#24243) üzenetére


Bkrisz9
őstag

Ha jól értem akkor azt nem tudom megoldani, hogy pl a windows partícióján lévő fájlokat (pl.:filmek) elérjem. Gondolom ez azzal áthidalható, hogy létrehozok 3 partíciót: win,adat(pl az említett filmek),linux vagy tévedek?
Régebben volt ezzel a hibernálás dologgal gondom, igaz nem ubuntuval, szóval akkor a jelen állás az, hogy a fast boot, hibernálás beállításokhoz nem kell nyúlnom ugye?

Amennyiben OFF áradatot keltő mondanivalód van számomra kérlek keress meg privátban! Köszi! :)

(#24245) #40553216 válasza Bkrisz9 (#24244) üzenetére


#40553216
törölt tag

A Windows hibernálása előtt az adatpartíciót rendesen le kell választani, különben ugyanúgy felcsatolt állapotban marad a hibernálás miatt.

(#24246) Bkrisz9 válasza #40553216 (#24245) üzenetére


Bkrisz9
őstag

Aha, értem.. akkor erre még ki kell találnom valami okosságot, köszi! :)

Amennyiben OFF áradatot keltő mondanivalód van számomra kérlek keress meg privátban! Köszi! :)

(#24247) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
Egy gépen eddig gnome3 felület volt nautilussal, és soha nem volt gond partíciók csatolásával. Most, hogy kde-t tettem fel, a pendrive-okat sorozatban nem tudja írni, rosszul csatolja fel, vagy nem látja. :(

Mi lehet az összefüggés?
Mit tegyek fel, hogy bármilyen fat32-vel megbirkózzon??

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#24248) #40553216 válasza szoke12 (#24247) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nálam semelyik felületen nincs ilyen probléma. Nálad valami egyéni lehet.
lsusb látja, ha bedugod őket?

(#24249) nemurea


nemurea
aktív tag

Sziasztok! A csoda-HTPC-gépem fölé most került egy okostévé, így mostantól HDMI-n küldöm át oda a képet-hangot. Viszont továbbra is szeretném a hátsó analóg kimentet is használni az erősítő felé (ha pl. filmet nézek, akkor bekapcsolnám, amúgy nem). Xubuntu 15.10, az alaplap egy Asus AT3IONT-i. Viszont a hangbeállításokban ilyen kombinációt nem találok. Külön-külön működnek, ha váltogatom... Egyáltalán megoldható valahogy? A korábban emlegetett ALSAMIXER-t kellene telepítenem?

Kép:

(#24250) lev258 válasza nemurea (#24249) üzenetére


lev258
veterán

Mivel te lényegében egy egyedi profilt akarsz, azt kell megalkotnod. Ehhez az alsa, pulse dokumentációkat kell átnézni, illetve külföldi oldalakon biztos találni hasonló problémára megoldásokat.
Az alsamixer a pavucontrol-nál kevesebbet tud.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.