Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24701) lev258 válasza #38742016 (#24698) üzenetére


lev258
veterán

Telepítés után első dolog, hogy a Nyelvi csomagoknál fel kell tenni a hiányzókat. A telepítőn ugyanis nincs jelen minden szükséges.
Ettől persze még van olyan, hogy a nem annyira népszerű disztrók fordítása késik (vagy egyáltalán nincs).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24702) #68216320


#68216320
törölt tag

Valami trükkel fel lehet varázsolni a Skype 4.x-nél újabb verziót?

(#24703) jimmy399 válasza Dhampir (#24697) üzenetére


jimmy399
senior tag

Főnök. Ha Valaki Linuxot kezd el használni, feltételezi az ember, hogy nem angol analfabéta... ? Nem? Nekem no para, ha FULL angol a Windows, vagy Linux :))

--- N/A ---

(#24704) #40553216 válasza #68216320 (#24702) üzenetére


#40553216
törölt tag

Wine-nal? De muszáj?

(#24705) #68216320 válasza #40553216 (#24704) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem sikerül azzal összehoznom. És igen, sajnos szükséges.

(#24706) cigam válasza jimmy399 (#24703) üzenetére


cigam
félisten

Én se tudok külföldiül, és elvárom, hogy gép igazodjon hozzám. Nem érteni akarom a működését, hanem használni szeretném. Ehhez viszont a "gépnek" kell megtanulni magyarul, és nem nekem angolul.
(Persze "ma már" alap lenne, hiszen rengeteg dologhoz kellene, jó lenne, de engem még oroszul tanítgattak az oskolában, és már akkor sem tetszett. Ma meg se időm, se pénzem nincs rá)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24707) Syl válasza cigam (#24706) üzenetére


Syl
nagyúr

>Ehhez viszont a "gépnek" kell megtanulni magyarul, és nem nekem angolul.

Akkor olyan OS-t kell használni ami perfekt magyarul ;) Igaz, azért fizetni kell.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24708) cigam válasza Syl (#24707) üzenetére


cigam
félisten

Nincs ezzel gondom. Otthon iMac-en fut az OS X aktuális verziója magyarul, a laptopon a legális W10 magyarul. Linux-al meg csak ismerkedem, de alapvetően az is magyarul szól hozzám.

Arra akartam utalni, hogy általában nem az operációs rendszer(és a vele alapból települő program csomag) nem tud magyarul, hanem az utána telepített programok. Ez persze erősen függ attól is hogy miket, milyen jellegű(mennyire népszerű) programokat futtat az ember. És ez nem op.rendszer függő dolog.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24710) #38742016 válasza jimmy399 (#24703) üzenetére


#38742016
törölt tag

Tudok angolul, de azért zavaró hogy fele angol, fele magyar... Megszoktam, hogy Windows-on és OSX-en minden le van fordítva. :D

(#24711) Dhampir válasza jimmy399 (#24703) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha Valaki Linuxot kezd el használni, feltételezi az ember, hogy nem angol analfabéta... ?

Arra van a szótár, ezt saját "analfabéta" tapasztalatom mondatja velem. :)

(#24712) #40553216 válasza #68216320 (#24705) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem sem sikerült. Windows.

(#24716) Syl válasza cigam (#24708) üzenetére


Syl
nagyúr

Elnézést, félreértettem :B

(#24714) tomtyi

Nem kicsit vicces, amikor az emberek egy ingyenes operációs rendszertől ugyanazt várják el, mint a fizetőstől. :U Mert igenis, csapkodjuk az asztalt, hogy a Notepad++ kevesebbet tud, mint a Word365 :W

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24719) FіkuszKukіsz válasza spammer (#24718) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Az a helyzet, hogy az igazság valahol a két vélemény között van. Jelenleg az open source világot nem úgy kell elképzelni, hogy a fejlesztők ingyen saját szabadidejükből hegesztgetik az op. rendszert. A Novell, Red Hat, vagy Canonical, hogy csak nagyobbakat említsem, fejlesztőket foglalkoztat akik fizetésért fejlesztik a saját disztróikat.Jelen vannak az Enterprise közegben. Torvalds csapata sem ingyen fejlesztgeti a kernelt. Elég szép összegek folynak be szponzori és egyéb szerződésekből. A home user tehát nem fizet az op. rendszerért, mert kifizette más helyette. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem lehetnek igényei a felhasználónak. És ha azt látja, hogy a kérdésére nem vagy még rosszabb, lenéző kioktató stílusban válaszolnak akkor mi oka lenne a Linux világában maradni? Most ez nem neked szól, de voltak elég nagyképű hozzászólások itt a napokban. Egyesek úgy gondolják, ha terminálon betudnak ssh-zni és egy x-et telepíteni, akkor már ők a Linux császárai és joguk van a kioktató stílusra. Na ezen kéne változtatni.

[ Szerkesztve ]

Romanes eunt domus

(#24720) King Unique válasza FіkuszKukіsz (#24719) üzenetére


King Unique
titán

+1

(#24721) spammer válasza FіkuszKukіsz (#24719) üzenetére


spammer
veterán

Én is tudom jól, ettől függetlenül is teljesen mindegy hogy melyik cég, kinek, mennyit fizet, mert a végeredményt ők ingyen adják tovább a közösségnek. Itt arról van szó, hogy a júzer ingyen megkapja, sőt, felhasználhatja, megváltoztathatja, sőt, bizonyos licenszek mellett akár pénzt is csinálhat belőle, ha úgy akarja. Ha pedig ingyen kapunk valamit, gyakorlatilag korlátlan szabadsággal/felhasználhatósággal, akkor azzal szemben ne követelőzzünk. Ha nem tetszik, ott a lehetőség, hogy megváltoztassuk, vagy egyszerűen csak használjuk mást/másikat.

Csak hogy hozzák egy egyszerű autós példát:

Ha te ingyen kapsz egy autót, és azt mondják, hogy használhatod, átépítheted, akár bérbe is adhatod vagy eladhatod, akkor te nekiállsz még kritizálni, hogy de hát olyan autót kaptál, amiben nincs ülésfűtés, és ez bizony így igénytelen / szar? :)

Ezzel szemben ha megvásárolsz egy autót, sokat fizetsz érte, akkor elvárhatod, hogy azért az X összegért legyen benne ilyen-olyan extra, és persze ne essen szét 100 km után.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24722) cigam válasza Syl (#24716) üzenetére


cigam
félisten

Semmi gond, biztos rosszul fejeztem ki magam. Elkezdett hatni a fogalmazásgátlóm :B

Nem kicsit vicces, amikor az emberek egy ingyenes operációs rendszertől ugyanazt várják el, mint a fizetőstől.

Ebben viszont nem értek egyet. Én élesen szétválasztanám az operációs rendszert, és a rajta futó programokat. Függetlenül attól hogy mennyibe kerül, bizonyos alap követelményeket elvár a felhasználó (Az általam használt HW kezelése/ismerete,stabilitás, dokumentáció, desktop rendszereken a GUI). Ezek nagyrészt teljesülnek is. Hiszen a legtöbb komponenst ismeri, vagy hozzá faragható, nem ritka, hogy 7/24-ben üzemelnek rendszerek, és a dokumentáció is elérhető (igaz változó minőségben, néha külföldiül).
Előszeretettel használok freeware programokat, és gyakran felveszik a versenyt a fizetős programokkal, vagy néha még jobbak is náluk. Természetesen mindenre lehet ellenpéldát hozni, és nem egyszer nyúltam a zsebembe, amikor egy fizetős program tudta csak az igényeimet teljesíteni.
Összehasonlítás pedig elkerülhetetlen, hisz mindenkinek van kedvenc megoldása, programja, beidegződése,... amit esetleg egy másik op.rendszeren is szívesen alkalmazna/használna. Ez az esetek döntő többségében nem az operációs rendszer tudásán bukik meg ez a dolog.

Persze ha nem találok valamire megoldást az elég frusztráló tud lenni, és ezt mindenki másképpen dolgozza fel.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24723) #38742016


#38742016
törölt tag

Sikerült felrakni, beállítani, de van egy kis hiba. Dast to Dock-ot használok, ha egy ikont a Dock-on elkezdek húzni, a Gnome újraindul, olyan mintha crashelne, ikon mozgatásnál mindig, de random is csinálja. Ez mitől lehet?

Szerk.: Csináltam egy apt-get autoremove-t, törölt pár gnome-os cuccot, remélem javította.

[ Szerkesztve ]

(#24724) gyulank


gyulank
addikt

Be lehet állítani valahogy, hogy ha át akarom méretezni az ablakot, akkor ne egy képponton lehessen megragadni? Mert 60-szor kell elhúznom felette, míg sikerül pont ott megállni.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#24725) gery2123


gery2123
őstag

Na akkor a gondom. A képeken látszik, hogy a magyarosítással gond van ubuntu gnome alatt. CSak azt nem értem, hogy debian és fedora alatt miért jó?
A képeken jobban látszik hogy mi a gond. Keresésnél a beállításokban találhatóakat csak angolul érti, azonban a beállítások már rendben.
kép1
kép2

ötleteket várok, hogy mit is kéne tenni ilyenkor.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24726) lev258 válasza gery2123 (#24725) üzenetére


lev258
veterán

A Language settings-ben jártál már? Nézd meg a magyar nyelvre vonatkozó részleteket, felrakott-e minden csomagot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24727) gery2123 válasza lev258 (#24726) üzenetére


gery2123
őstag

Azon már túl vagyok. még a nyelvi támogatást is felraktam már ami az unityben is megtalálható de semmi változás. Valami más ötlet? A Gnome marad mert azt szeretem, de így nem igazán szép látvány.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24728) cigam válasza gery2123 (#24727) üzenetére


cigam
félisten

Újraindítás (ki-be lépés) megvolt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24729) lev258 válasza gery2123 (#24727) üzenetére


lev258
veterán

Azért furcsa, mert Unity-ben szerintem nincs ilyen gond, bár most nem tudom megnézni. Lehet a Gnome-nak van valami elmaradása a fordításban? :F

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24730) gery2123 válasza cigam (#24728) üzenetére


gery2123
őstag

Persze, hogy megvolt, ki-be jelentkezés és reboot is. Semmi változás

lev285: A gnome fordítása teljesen rendben van debian, fedora, arch alatt. Csak ubuntu alatt ilyet.... Tényleg érdekes, mert ugye unity teljesen rendben van.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24731) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Valaki próbálta esetleg a Avermedia AVerTV Volar HD PRO usb-s tv kártyát hogy viszi-e a linux gányolások belenyúlások nélkül? Azért kérdem mert ezzel a kábeltv-ről (dvb-t) tudnák-e esetleg felvenni vele műsorokat akár időt beállítva is. Még nem vettem meg szimplán érdekelne a dolog hogy működne-e. Köszi. :R

[ Szerkesztve ]

(#24732) Asrach


Asrach
tag

Sziasztok!!
Találkozott valaki telepítésnél ilyen hibával, és ha igen mi rá a megoldás?

Ez azután van miután rámegyek Hogy Install Ubuntu.

[ Szerkesztve ]

(#24733) lev258 válasza Asrach (#24732) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset-et próbáltad? Első pillantásra nyílt Nvidia driver problémának tűnik. Ha sikerülne feltenni a rendszert, akkor fel lehetne tenni a zártat.
Látok itt ata bus error-t is, nézd meg a kábeleket, főleg a merevlemezzel/DVD olvasóval kapcsolatosakat.
Live megy?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24734) lev258 válasza Mtbsrác (#24731) üzenetére


lev258
veterán

[link]
[link]
Ha Live alatt megnézed, mit ad az lsusb, akkor könnyebb utánakeresni.
Egyéni kérés. Ha lehet, legközelebb egy helyre írd. Igen, láttam az Ubuntu fórumon. :)

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24735) Asrach válasza lev258 (#24733) üzenetére


Asrach
tag

Sajnos Live módban se megy, ugyanaz a hiba jön elő.

[ Szerkesztve ]

(#24736) Asrach válasza lev258 (#24733) üzenetére


Asrach
tag

Most kihúztam meghajtót illetve merevlemezt csak az ssd van bekötve ami persze ACHI módban van. most továbbment, bejött az Ubuntu töltőképernyő majd megállít , fekete képernyő és a monitor azt írja Out of range.

(#24737) lev258 válasza Asrach (#24736) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset-ről hallottál már? Pontosan milyen videókártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24738) Asrach válasza lev258 (#24737) üzenetére


Asrach
tag

Nem hallottam, nem tudom mi az egyébként egy msi gtx 970
( a meghajtó volt a probléma mert most merevlemez is be volt dugva és elindult csak ugyanúgy megállt)

[ Szerkesztve ]

(#24739) lev258 válasza Asrach (#24738) üzenetére


lev258
veterán

Sajnos úgy látom, azzal a videókártyával bajban leszel jelenleg. Már írtam, hogy a zárt driver (Nvidia hivatalos) kellene hozzá, de ehhez előbb fel kellene telepíteni a rendszert és bejutni. Viszont az ehhez szükséges nyílt driver valószínűleg még nem támogatja a kártyád, mert még csak most jutottak el vele odáig, hogy nagyjából működjön (köszönjük Nvidia). Ez a kezdeti támogatás pedig természetesen még nincs benne egyik aktuális rendszerben se, valószínűleg a 16.04-ben sem lesz még.
Ha lenne egy integrált Intel, vagy egy AMD, esetleg régebbi Nvidia kártya, akkor tudnánk haladni. De ahogy írtad, a meghajtóval is van valami gond.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24740) Asrach válasza lev258 (#24739) üzenetére


Asrach
tag

Van egy 9400 Gt kártyám, a meghajtó probléma már megszűnt.

(#24741) lev258 válasza Asrach (#24740) üzenetére


lev258
veterán

Az vagy simán, vagy nomodeset-tel el fog indulni. Utóbbira itt egy videó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24742) Asrach válasza lev258 (#24741) üzenetére


Asrach
tag

Van itt egyébként integrált is, amúgy ha felmegy a rendszer és visszarakom kártyát menni fog rendszer?

(#24743) lev258 válasza Asrach (#24742) üzenetére


lev258
veterán

Ha van integrált, akkor elvileg a BIOS-ban tudsz választani. Ebben az esetben a GTX 970-es legyen benn, de az integráltat válaszd. Azzal minden elindul, feltelepül, majd pedig a További illesztőprogramoknál fel tudod tenni az Nvidia driver-t. Onnantól már az is rendben lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24744) Asrach válasza lev258 (#24743) üzenetére


Asrach
tag

Most olyan problémám van hogy nem látja Win10-et , mert úgy akarom használni hogy legyen egy windowsom is fenn.

(#24745) lev258 válasza Asrach (#24744) üzenetére


lev258
veterán

A Windows 10 fogós kérdés. Egyrészt érdemes kilőni a fastboot-ot benne, másrészt nem garantált, hogy nyugodtan megfér más rendszer mellett, vagy később nem próbálja-e kitúrni. Ha van két működő merevlemez, akkor az megoldás lehet, el lehet őket egymástól szigetelni, így biztosan nem lesz probléma és BIOS-ból boot sorrenddel lesz választási lehetőség.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24749) vicces válasza Asrach (#24738) üzenetére


vicces
addikt

nekem is ugyanez a bajom ugyanezzel a vga kártyával. a 16.04 nem hajlandó indulni. a fedora live elindult. de inkább várok még. gondolom évek kérdése és lehet megint ubuntuzni ezzel a kártyával. :K

:)

(#24750) #82679040


#82679040
törölt tag

Gondoltam kipróbálom a 16.04-es ubuntut(mate) hát persze,hogy a hdd-re tette magát automatán.
Simán át lehet másolni a partíciót az ssd-re,vagy kell valamit alkotni vele?
Link is jöhet.
Thx.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.