Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24401) lionhearted válasza ubyegon2 (#24400) üzenetére


lionhearted
őstag

https://launchpad.net/ubuntu/+ppas
Itt vannak a támogatott típusok.

Tegnap még működött...

(#24402) ubyegon2 válasza #40553216 (#24392) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#24400) ubyegon2 hsz utolsó mondata neked ment volna, ha el nem nézem! :)

(#24401) lionhearted Ez OK, de azt hittem, még nincs is 16.04 Xenia! :U
A te linkedről is oda lukadok ki, hogy van ilyan PPA, pedig még nem lehetne.

[ Szerkesztve ]

(#24403) alitak válasza lev258 (#24380) üzenetére


alitak
senior tag

N3700

meg ezt találtam még: [link]

Próbáltam telepíteni kodibuntu rendszert is, a választólita bejön (live, telepítés etc), el is indul elvileg a telepítő, de aztán fekete képernyő.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24404) #40553216 válasza ubyegon2 (#24400) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ahogy fentebb írtam: nekem a Java 8-cal sikerült. A 1453 is.

(#24405) Sonja válasza ubyegon2 (#24402) üzenetére


Sonja
veterán

Alpha 2 már van, de csak MATE, Lubuntu, Ubuntu Kylin és Ubuntu Cloud. ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#24406) fpeter84


fpeter84
senior tag

Ismét a segitségeteket kérném - lehet nagyon triviális lesz a problémám, de én akkor is elakadtam vele... :)

Bekerült a 15.10-et futtató gépbe egy új 3TB-os vinyó, gparted-el létrehoztam rajta a particiós táblát és leformáztam EXT4-nek, a rendszer mount-olta is egyből, a belső benchmark szerint elég gyors is, a grafikus felületről tudom is használni - de parancssorból kizárólag a root képes még csak belépni, listázni is, nemhogy irni rá... És persze a tvheadend, ami a saját hts-nek elnevezett júzerét használja, az se képes irni rá...

Guglizás alapján próbáltam a /dev/sda és sda1 eszközre is 666 jogot tenni, csináltam rajta egy alkönyvtárat aminek az ownere a hts.hts (mint a /home/hts ahová alapból felvesz), a jog itt is 666, de semmi, mindig permission denied-ba futok...

ubi@ubi:/etc$ mount | grep TOSH
/dev/sda1 on /media/ubi/TOSHIBA3TB type ext4 (rw,nosuid,nodev,relatime,data=ordered,uhelper=udisks2)

ubi@ubi:~$ sudo fdisk -l
...
Disk /dev/sda: 2,7 TiB, 3000592982016 bytes, 5860533168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 01327EF2-BD8F-4CD7-B507-D183CABB4828

Device Start End Sectors Size Type
/dev/sda1 2048 5860532223 5860530176 2,7T Linux filesystem

hts@ubi:~$ cd /media/ubi/TOSHIBA3TB
-su: cd: /media/ubi/TOSHIBA3TB: Permission denied

ubi@ubi:/etc$ cd /media/ubi/TOSHIBA3TB
-bash: cd: /media/ubi/TOSHIBA3TB: Permission denied

root@ubi:/media/ubi/TOSHIBA3TB# ls -ltr
total 20
drw-rw-rw- 2 root root 16384 febr 5 22:06 lost+found
drw-rw-rw- 2 hts hts 4096 febr 5 22:18 htsrec

A mount-olása körül lehet valami gond?

(#24407) cigam válasza fpeter84 (#24406) üzenetére


cigam
félisten

Az ls /media/ubi -al parancs kimenete micsuda?
a 666-os joggal az a baj hogy nincs benne az "x" ami nem csak a futtatás jogot jelenti, hanem könyvtár esetében azt, hogy beleléphetsz. Szerintem a 775 jog használhatóbb lene.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24408) fpeter84 válasza cigam (#24407) üzenetére


fpeter84
senior tag

és tényleg, ez már jelentős előrelépés - az alap ubi user már hozzáfér, tud irni rá - viszont a hts user továbbra sem :F pedig direkt csináltam neki egy alkönyvtárat ezzel az owner-el...

ubi@ubi:/media/ubi/TOSHIBA3TB$ ls -ltr
total 20
drwxrwxr-x 2 ubi ubi 16384 febr 5 22:06 lost+found
drwxrwxr-x 2 hts hts 4096 febr 6 16:41 htsrec
ubi@ubi:/media/ubi/TOSHIBA3TB$ touch proba
ubi@ubi:/media/ubi/TOSHIBA3TB$ ls -ltr
total 20
drwxrwxr-x 2 ubi ubi 16384 febr 5 22:06 lost+found
drwxrwxr-x 2 hts hts 4096 febr 6 16:41 htsrec
-rw-rw-r-- 1 ubi ubi 0 febr 6 16:42 proba
ubi@ubi:/media/ubi/TOSHIBA3TB$ sudo su -
root@ubi:~# su - hts
hts@ubi:~$ cd /media/ubi/TOSHIBA3TB/htsrec
-su: cd: /media/ubi/TOSHIBA3TB/htsrec: Permission denied
hts@ubi:~$ cd /media/ubi/TOSHIBA3TB
-su: cd: /media/ubi/TOSHIBA3TB: Permission denied

(#24409) cigam válasza fpeter84 (#24408) üzenetére


cigam
félisten

De még mindég nem árultad el, hogy ki a /media/ubi/ könyvtár tulajdonosa/csoportja, és mik a jogosultsága.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24410) fpeter84 válasza cigam (#24409) üzenetére


fpeter84
senior tag

ubi@ubi:/media$ ls -ltr
total 8
drwxr-x---+ 2 root root 4096 jan 17 17:06 seat0
drwxr-x---+ 3 root root 4096 febr 6 16:27 ubi

mi az a + a sor végén? máshol még nem láttam ilyet - az other-nek kellene itt is x-et adni?

(#24411) Neil Watts válasza fpeter84 (#24410) üzenetére


Neil Watts
veterán

A + azt jelenti, hogy egy ACL bejegyzés tartozik a fájlhoz.

Üdv. core2

(#24412) ubyegon2 válasza #40553216 (#24404) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, nekem is simán ment tavaly az akkori alap Mint 17.x-en, nem emlékszem milyen java volt. Ettől még nem értem, miért akar valaki 2014. évi bevallást csinálni most.

(#24405) Sonja
OK, van alfa, de mennyire gyakori, hogy van egy leendő verzióra bármilyen PPA-s csomag? engem meglepett, nincs vele más gond :N

(#24413) ubyegon2 válasza fpeter84 (#24410) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értem hogyan került fel az acl, minek egyáltalán kiterjesztett jogosultság-kezelés?
Szerintem acl nélkül egyszerűbb lenne, de ha nem, kijavítanak a hozzáértőbbek.
Próbáld leszedni az acl bejegyzéseket és csak normál csatolásokat, jogosultságokat csinálj! még egy link próbáld ki, de hozzáteszem nekem ez szürke terület, de elindulásnak talán...

[ Szerkesztve ]

(#24414) lev258 válasza alitak (#24403) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg egy 14.04.3-as, továbbá egy 15.10-es Live-val (desktop verzió). Úgy működik?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24415) alitak válasza lev258 (#24414) üzenetére


alitak
senior tag

14.04.3 Server verziót nem tudtam telepíteni, mert nem tudta csatolni a cd-romot. Usb-ről telepítettem, nincs is odd, Konzolból csatoltam neki a /cdrom-ba a flash drive-ot, de miután elfogadta, nem tudott fájlokat másolni. Próbálkoztam, kutattam, hogy az internet népe mit mond, csomó mindent kipróbáltam, de nem akart sikerülni. Azért próbáltam a 14.04.1-et telepíteni, az szó nélkül megment. Csak induláskor fura, csináltam róla videót.

Ha a recovery módot indítom, majd resume, akkor szívfúj.

15.10-et töltöm, aztán kipróbálom.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24416) lev258 válasza alitak (#24415) üzenetére


lev258
veterán

Ezt konkrétan nem is értem.
Az, hogy a telepítőt egy DVD-re vagy pendrive-ra teszed, teljesen egyenértékű (és a Live is ugyanúgy működik). Semmilyen bűvészkedés, meg ide-oda csatolás nem kell.
Valami nálad nem oké.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24417) cigam válasza alitak (#24415) üzenetére


cigam
félisten

Mivel hoztad létre a telepítőt?
Mikor csatoltad a pendrive-ot a /cdrom alá? Hol ajánlották, hogy oda?

fpeter84
Hogy néz ki az fstab bejegyzés?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24418) Raynes válasza alitak (#24415) üzenetére


Raynes
tag

Én sem értem, hogy egy telepítőn mit akarsz csatolni, meg miért pont a /cdrom-ba, meg mit akarsz cédézni. A telepítő iso-fájlát Linux alatt dd-vel, Windows alatt Rufusszal (dd módban) kiírod pendrive-ra, és bootolsz róla. Sehová nem kell csatolni semmit.

(#24419) alitak


alitak
senior tag

Windows alatt Rufus-szal is próbáltam (nem dd-vel, az igaz), úgy nem volt jó. Folyamatosan ilyen és emilyen problémák voltak.

Próbáltam LiLi-vel is. Kodibuntu sehogy se indult el, Ubuntu Server 14.04.3 a cdrom nem csatolható hibát adta, a 14.04.1 települt gond nélkül, csak a videón látható jelenség van. Mindjárt megnézem a 15.10-et (LiLi-vel), aztán ha nem jó, megpróbálom a Rufust.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24420) alitak


alitak
senior tag

Live 15.10 Rufus dd-vel elindult mindenféle probléma nélkül. Kiírtam a Kodibuntut ugyanígy pendrive-ra, de nem megy az install, fekete képernyőt hoz továbbra is :/

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24421) Raynes válasza #40553216 (#24391) üzenetére


Raynes
tag

Pedig azt írta, hogy 700 akárhány megát igényel helyügyileg, és ez pluszt jelent, nem kibontási méretet. Lehet csak a pacman cache-e miatt van, nem tudom. Annyira még nem ástam magam bele a pacman lelkivilágába, hogy pucolgassam, meg felesleges lenne, hiszen pont itt jön be az, hogy bőven van szabad hely. Easy piros baseballsapis spammerünk jól írja, és lám, pont engem igazol, hogy a 10 giga hely nála sem lenne elég.

A 20% szabad hely csak egy általános átlagajánlás, ökölszabály, nem azt jelenti, hogy 19% szabad helynél mindenképp agyon fog töredezni. Minél kevesebb a 20% alatti szabad hely, annál nagyobb az esélye a töredezésnek, és annál nagyobb mértékű is lesz. Ebbe a 20%-ba a rendszertartalékos 5% beleszámít természetesen. Attól is függ, hogy mekkora írást kap naponta az adott rendszerkötet/partíció. Ha nincs nagyon nagy írás a rendszeren, vagy csak nagyon kis fájlok, akkor 1% szabad helynél (plusz +5% tartalék terület) sem fog töredezni.

Mondjuk ez már engem kevésbé érint. Megint oda lyukadunk ki, hogy van elég szabad helyem, és az ext4 helyett btrfs-t használok, és az támogatja a defragot, 1% szabad helynél is. Ennek ellenére nem szeretném, hogy nagyon beteljen a rendszerterület, nehogy amiatt szívjak. Inkább legyen neki több hely hagyva, legyen egy kis pazarlás, mint később sorozatos szopórollerezés legyen vele. Az informatika pont az a terület, ahol mindig tartalékokat kell hagyni egy rendszerben, szabványban, tervben. Persze lehet kicentizni is, csak szerintem felelőtlenség és mazohista önszivatás, felesleges kockáztatás, aminek nyereségoldala igazából nincs.

Szerintem ez a spóroljunk a partíciómérettel, meg +100 megát se áldozzunk be, ha nem muszáj szemlélet még a régi, kicsi, párszáz megás HDD-k idejében alakult ki. Ma már átlag kiskerben 500GB-osnál kisebb vinyót nem lehet kapni, és a leghulladékabb gépeket is kb. ekkorával adják minimum. +20-30 giga egyszerűen nem tud ilyen méreteknél számítani. Pláne egy egyedüliként használt rendszeren. Aki csak Windows mellett babrálja, annak lehet tényleg elég a 10 gigás rendszerpartíció, és azt megértem, hogy nem akar az NTFS-ses területből sokat áldozni, mert ha nem használja ki, akkor Windozer alól bukta azt a plusz területet. Egy linuxos user viszont a rendszerterületen is tud adatot tárolni, szükség esetén tudja hasznosítani a parlagon maradt, túlméretezett helyet, így veszteni valója nincs. Inkább legyen valami túlméretezve, mint alulméretezve.

Eleve, ha több böngészőt használ az ember, akkor már azoknak a cache-e be tud teríteni pár gigát, ugyanez igaz a Spotifyra. Igaz ezeket a cache-mappákat át lehet tenni adatpartícióra is, csak hát minek bűvészkedjen vele az ember, a plusz helyet akkor is elfoglalja valahonnan, csak máshová szemetel.

[ Szerkesztve ]

(#24422) lev258 válasza alitak (#24420) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, a Kodibuntu milyen alapokon megy. Ha 14.04.1-gyel, akkor könnyen lehet, hogy még nincs támogatása a videókártyádnak. Ha 14.04.3-mal, akkor elvileg mennie kellene.
És akkor most mit is szeretnél felrakni? Korábban a szerver verziót említetted, ahhoz viszont alapból nincs is grafikus felület, ha nem tévedek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24423) lionhearted válasza ubyegon2 (#24402) üzenetére


lionhearted
őstag

Már hogy ne lenne? Nevet az előző utáni napokban kapott, mint mindig. Van belőle alpha release, a hónap végén béta is lesz. Van repoja, Xenial néven (tehát nem development). Miért gond, hogy a buildszerver már felkészült az új kiadásra, és a készítők/tesztelők előre tesztelhetnek egy rendszert? Pont ez lenne a lényege, hogy az új rendszerre tudjanak fejleszteni, hogy mikor arra tömegesen átállnak, már stabilabb lesz a programtár, így maga a rendszer is. Valójában ugye ritkán van gond a rendszer magjával, sokkal inkább a kismillió egymásra épülő programcsokorban van a bibi.
Ezért szoktam furán nézni, és olvasni azon kijelentéseket, amikor 1-1 disztrót az általában community által fenntartott repoból érkező csomagok alapján ítélnek stabilnak, vagy omladozónak... miközben azonos körülmények között bármely másik rendszeren is összeomlana, nem a kitalált nevétől függ.
Persze ez alatt nem a Unity fikázást értem, mert az teljesen jogos, hogy a saját OSük alatt a saját felületük mikor mire képes. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#24424) fpeter84 válasza cigam (#24417) üzenetére


fpeter84
senior tag

ubi@ubi:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=66376918-b341-41d2-a465-12cb9269bc33 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=5100da41-4be1-4d35-af07-6a42335a4388 none swap sw 0 0
UUID=b2b720d5-2c3c-48eb-aa4b-c47c24817443 /media/ubi/TOSHIBA3TB ext4 defaults 0 2

Az utolsó sort már én írtam bele egy guglizott leírás alapján - elsőre a gparted-es formázás után mountolva lett, de újraindítás után nem mount-olta be magától sehová, ezért túrtam megoldást rá...

(#24425) alitak válasza lev258 (#24422) üzenetére


alitak
senior tag

Alapvetően Kodi-n szeretnék filmezni. Szervert azért akartam, mert azt 5 évig támogatják. Gondoltam a Kodi telepítéssel felmegy a szükséges grafikus felület is, nem szeretném, hogy a gui zabálja fel az erőforrásokat.

Filmnézés mellett lesz majd mycloud, talán ftp, torrent.

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24426) lev258 válasza alitak (#24425) üzenetére


lev258
veterán

Akkor a helyedben újra próbálnám egy Ubuntu 14.04.3 desktop-pal, de most győződj meg róla, hogy rendben van a telepítő. Normál esetben nincsenek ilyen cdrom error-ok, meg csatolások. Ezek inkább a hibás kiírás jellemzői.
Egyrészt az asztali verzió támogatása is 5 év, másrészt a szerver verzióban valószínűleg nincs frissebb kernel és Mesa (videókártya támogatás), amilyen az asztaliban van.
Ha szükséges, utólag is le tudod rántani a grafikus felületet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#24427) alitak válasza lev258 (#24426) üzenetére


alitak
senior tag

Igen, ebbe nem gondoltam bele kellőképpen. Viszont Ubuntu desktop a Unity óta nem fekszik, jó ideje Mint-et használok. Megpróbálom a Ubuntu telepítőt, zavar, hogy nem tudtam telepíteni, nem szokott ilyen velem történni :D Aztán megnézem a Mint-et.

Köszönöm mindenkinek a tanácsot, ötletet :R

mod: 14.04.3 telepítő is továbbment a cdrom csatoláson, úgy látszik a kiírás rossz volt valóban. Csak nem értem, hogy mitől, mindkét programmal próbáltam. Na mindegy, my bad.

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24428) ubyegon2 válasza lionhearted (#24423) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, tudom, hogy létezik, de nem a repok létezése lepett meg, hanem, hogy a PPA-ban már ott van a 16.04-hez való verzió a programból. Ezek szerint ez csak nekem szokatlan. :Y

(#24427) alitak Ubuntu azért nem csak Unityval létezik, választhatsz még jó párat. A Mintnek egyik nagy előnye, hogy nincs Unitys felülete, bár biztosan fel lehet rakni rá. :N

[ Szerkesztve ]

(#24429) alitak válasza ubyegon2 (#24428) üzenetére


alitak
senior tag

Igen, próbálkoztam más ablakos ubival is, de nem igazán jöttek be. Végül a Cinnamon volt az, amit megtetszett. Most megnézem a Mate felületet, aztán kiderül.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24430) ubyegon2 válasza alitak (#24429) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a Cinnamon tetszett, akkor mit akarsz a Mate-val? Az csak egy másik DE, az alapok számítanak, az meg ugyanaz. :U Mindegy, 17.3 verzióval próbáld ki a frissebb csomagok miatt: xorg 1.17, mesa 10.5.9

Linux Mint 17 "Qiana" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
Linux Mint 17.1 "Rebecca" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
Linux Mint 17.2 "Rafaela" (kernel 3.16, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
Linux Mint 17.3 "Rosa" (kernel 3.19, xorg 1.17, mesa 10.5.9)

[ Szerkesztve ]

(#24431) alitak válasza ubyegon2 (#24430) üzenetére


alitak
senior tag

Mate kisebb erőforrás igénnyel rendelkezik, nem? Azért arra gondoltam. Desktop bejött, telepítő elindult. Legfrissebbet rakom mindenképpen, munkahelyemen is már nagyon vártam a decembert, hogy cserélhessem a Maya verziót Rosa-ra.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24432) ubyegon2 válasza alitak (#24431) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez igaz, viszont a kisebb erőforrásúak közül Mintben jobban tetszik az XFCE. Majd eljutsz ahhoz is. :)

már nagyon vártam a decembert, hogy cserélhessem a Maya verziót Rosa-ra.

Akkor miért hagytál ki a Mint 13 után három verziót, ha frissebbet akartál a Maya-nál?

Linux Mint 17 "Qiana"
Linux Mint 17.1 "Rebecca"
Linux Mint 17.2 "Rafaela"

[ Szerkesztve ]

(#24433) alitak válasza ubyegon2 (#24432) üzenetére


alitak
senior tag

xfce-t utoljára 2010 környékén próbáltam, notebook-on használtam is, de nagyon idegen volt. Akkor még csak gnome tapasztalatom volt, de szörnyűnek éreztem. Azt mondod adjak egy esélyt mint xfce-nek? Túl sokat nem fogom a felületet használni, távolról/ssh-n megoldom a dolgok nagy részét, amúgy meg kodi megy majd rajta.

mod: miért vártam? Megvártam, míg lejárt a maya, mindemellett gyakorlatilag csak a karácsonyi szünetben van lehetőségem gépet újratelepíteni, ezért bíztam benne, hogy karácsony előtt kijön a friss verzió. Így is lett.

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24434) nemurea válasza alitak (#24427) üzenetére


nemurea
aktív tag

Bár már nagyjából kezd irányba állni, ahogy látom, de röviden összefoglalom, nálam mi a szitu:
- ha Ubuntura telepíted, és említetted, hogy nem akarod, hogy a rendszer sok erőforrást használjon, akkor inkább Xubunu, nálam azon (is) van Kodi, gyorsan bootol, a Kodi is zökkenők nélkül megy, de ha épp kell, ott a GUI, lehet FTP-t, miegymást telepíteni
- ha *ubuntu a háttérrendszer, akkor a Kodi annak a drivereit fogja használni, nem hozza magával, mint a sima Kodi telepítésnél. Ezt onnan láttam, hogy először a HD filmeket 80-90%-os prociterheléssel játszotta le (Atom), de miután a Xubuntuban feltelepítettem az nvidia zárt drivert, szépen visszaállt 0-20%-ra, mivel elkezdte használni a grafikus társprocit. Ezt a normál Kodi eleve így csinálta.
- innentől kezdve érdekes, hogy a Server Edition-re milyen meghajtót rakj.
- tuti írtad az elején, de nem olvastam addig vissza: gondolom, HDD-re vagy SSD-re telepíted, nem pendrive-ra. Nekem akkor csinált ilyen furcsa fekete képernyőket, amikor pendrive-ról telepítettem pendrive-ra. Amúgy sajnálom, hogy a Kodibuntu vakvágány lett, az egy jópofa kezdeményezés ilyen esetben.
(Szerk: Máskor ütök egy F5-öt, mielőtt nekiállok posztolni, hogy lássam, időközben már merre ment a társalgás :DD )

[ Szerkesztve ]

(#24435) ubyegon2 válasza alitak (#24433) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2010 óta sokat változott az XFCE is, ráadásul a Mint-es verzió nekem nagyon bejön a Cinnamon után, bár az előnyeit úgysem élvezed ki így, de ennek még kisebb az erőforrás igénye.

Ja, hogy karácsonyra időzítetted!? Rendben. :)

(#24436) alitak válasza nemurea (#24434) üzenetére


alitak
senior tag

Az összefoglaló helytállló :)

Most megnézem a Mint Mate mit ad, hogyan futnak a dolgok. A Kodibuntut sajnálom, az tűnt legegyszerűbbnek, főleg, hogy a gép 95% azt fogja használni. Mivel valamilyen buntu van alatta gondolom, ezért konzolból megoldom, amit kell, nincs azzal gond. A 16-os verzió meg most lett rc3, ha kijön a végleges, lehet megnézem live módban. Aztán max csere.

SSD-re megy a rendszer, van mellett 3 HDD, elég az nekem. Nem küzdök pendrive/memóriakártya dolgokkal.

ubyegon2: most már ez a mint xfce felkeltette az érdeklődésem. Közben a Mate is elkészült :K

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#24437) #40553216 válasza Raynes (#24421) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nézd, nem azt mondom, nincs igazad a saját szempontodból. Persze lehet akár 50-100 GB is a rendszerpartíció. A kiindulás az volt, hogy elfér-e 10 GB-n. Elfér. A mostani gépemen 32 GB a Win7 és 30 GB a Lubuntu (na, jó, az utóbbihoz még hozzájön a 4 GB swap). Az előbbin alig van plusz progi, az utóbbin csak egyedül a LaTeX 2 GB-ot foglal el. Az előbbin alig van 2 GB üres hely (a képen azért 6 GB, mert töröltem a pagefile-t), az utóbbin 18 GB üres. Pedig szerintem már a LaTeX használata sem hétköznapi.

A browser cache-ek a /home mappában vannak, nem?

[ Szerkesztve ]

(#24438) fpeter84 válasza fpeter84 (#24408) üzenetére


fpeter84
senior tag

A default telepitési user az ubi, a seat* és hts pedig az általam utólag létrehozott userek. Hozzáadtam mindet a gyárilag lérező disk group-hoz is...

root@ubi:/etc# cat group | grep hts
disk:x:6:ubi,seat-1,seat0,hts
hts:x:129:

root@ubi:/etc# cat group | grep ubi
adm:x:4:syslog,ubi
disk:x:6:ubi,seat-1,seat0,hts
cdrom:x:24:ubi
sudo:x:27:ubi
dip:x:30:ubi
plugdev:x:46:ubi
lpadmin:x:113:ubi
ubi:x:1000:
sambashare:x:128:ubi

root@ubi:/dev# mount | grep TOS
/dev/sda1 on /media/ubi/TOSHIBA3TB type ext4 (rw,relatime,data=ordered)

root@ubi:/dev# cat /etc/fstab
...
UUID=b2b720d5-2c3c-48eb-aa4b-c47c24817443 /media/ubi/TOSHIBA3TB ext4 defaults 0 2 // ezt én hoztam létre

root@ubi:/media# ls -ltr
total 4
drwxrwxr-x+ 3 root disk 4096 febr 7 05:10 ubi

root@ubi:/media/ubi# ls -ltr
total 4
drwxrwxr-x 4 root disk 4096 febr 6 16:42 TOSHIBA3TB

root@ubi:/dev# ls -ltr | grep sda
brw-rw---- 1 root disk 8, 0 febr 7 07:36 sda
brw-rw---- 1 root disk 8, 1 febr 7 07:36 sda1

Utóbbinál normális hogy 660 a jog rajta? Ha átirom 775-re (nincsen semmi hatása), egy újrainditás után megint 660 lesz... Mostmár az ubi be tud menni a lemezre, tud rá irni is, de az utólag létrehozott userek továbbra sem. Miért nem elég a disk group, ha egyszer ez az owner? Min múlhat a dolog, van valakinek ötlete még?

hts@ubi:~$ cd /media/ubi
-su: cd: /media/ubi: Permission denied
hts@ubi:~$ cd /media/ubi/TOSHIBA3TB
-su: cd: /media/ubi/TOSHIBA3TB: Permission denied
hts@ubi:~$ touch /media/ubi/TOSHIBA3TB/proba
touch: cannot touch ‘/media/ubi/TOSHIBA3TB/proba’: Permission denied

(#24439) #40553216 válasza alitak (#24436) üzenetére


#40553216
törölt tag

Miért raktál szervert? Minimális rendszerhez nem kell. Ott a mini.iso. Annyira minimális rendszert tudsz tenni, amilyet akarsz. És a Kodit rá.

(#24440) szimi57


szimi57
őstag

Sziasztok!

Egy pendrive-ra felraktam a Linux Mintet, kifogástalanul működött. Most szükségem volt egy rendszerinditó pendrive-ra windows alá. Töröltem, formáztam a particiót, de sajnos fileokat nem tudok rá másolni. Rendszerinditót meg lehet csinálni, de a másolás nem megy. Itt a vége...?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#24441) cigam válasza fpeter84 (#24438) üzenetére


cigam
félisten

Rossz irányba tapogatózol.
a /dev/sdx magát a fiziaki eszközt reprezentálja. Semmi köze a rajta elérhető partíciókhoz, fájlrendszerhez. (Persze van de nem úgy :P )

Ami neked kell, az a felcsatolási pont tulajdonosának, és jogosultságainak módosítása.
drwxr-x---+ 3 root root 4096 febr 6 16:27 ubi

Mivel ez alá csatolod fel, megkapja a szülő könyvtár jogait, vagyis csak a root user írjat olvashat, de már a root csoport se írhat rá.

Tehát úgy módosítjuk, hogy te legyél a tulajdonos, és a gép többi felhasználója (users csoport)
sudo chown -R hts:users /media/ubi

A tulajdonosváltás után beállítjuk a jogosultságokat:
sudo chmod -R 775 /media/ubi

Ezekután te leszel a főnök, tudsz írni, olvasni, belelépni, létrehozni, törölni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24442) ubyegon2 válasza szimi57 (#24440) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A Win nem tudja kezelni a Linux által létrehozott két partíciót. Linux alatt Gparted segítségével egyesítsd a 2 partíciót és utána formázd FAT32-re, ha csak nem akarsz 4 GB-nál nagyobb állományt rámásolni, ahhoz exFAT v. NTFS kell.
Most látom, hogy nem pendrive-ról, hanem pendrive-ra tetted a Mint-et!
Ebben az esetben Diskpart (clean), vagy egy külső partícionáló programmal kell megcsinálnod az egyesítést, formázást.

[ Szerkesztve ]

(#24443) cigam válasza szimi57 (#24440) üzenetére


cigam
félisten

Lemezkezelőben töröld a pendrive partíció(i)t, és hozz létre egy újat, és formázd le.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24444) szimi57 válasza ubyegon2 (#24442) üzenetére


szimi57
őstag

Közben rájöttem, a 4GB max. méret volt a ludas. A rendszerinditó készitő fat32-t csinált. Kösz.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#24445) fpeter84 válasza cigam (#24441) üzenetére


fpeter84
senior tag

És megy, ismét köszönöm a segitséget! :R

(#24446) cigam válasza fpeter84 (#24445) üzenetére


cigam
félisten

Nehéz szülés volt, de csak összejött ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24447) fpeter84 válasza cigam (#24446) üzenetére


fpeter84
senior tag

Már rég megtanultam a mikrokontrollerek / openwrt / linux stb világából, hogy olyan hogy "gyorsan összedobom és megy, mi baj lehet" olyan nem létezik, mindig megszivat valami, vagy ha nem külső tényezőn múlik akkor saját magamat húzom csőbe valamivel :))

(#24448) Raynes válasza #40553216 (#24437) üzenetére


Raynes
tag

A te eseteden is látszik, hogy pont nem fér bele. 10 GB nem elég. Mondom, a 10 giga akkor elég, ha
1) dual bootos hobbirendszerről van szó és/vagy
2) alap rendszert próbálgat az ember,
3) azt is főleg 32 biten.

Napi szinten használt, teljesen belakott modern desktop Linux, vagy komolyabban próbálgatott 64 bites Linux ebbe a keretbe pont nem fér bele. Egyébként még így is sokkal kevesebb hely kell neki, mint az XP-nél újabb Wineknek, de azért ne essünk túlzásokba, hogy 10 giga, meg 640 KB mindenre elég, mert nem igaz.

A rendes, fullos TeXlive-nak csak a telepítője 3 GB, plusz csomó függőség, feltelepítve sokkal több, mint 4 GB. Mondjuk én már nem telepítem a fullosat, mert *LaTeX-et nem használok, csak sima, csomagok nélküli sima TeX/XeTeX-et, annak meg elég a legkisebb verzió, ami elfér nem egészen 200 megán az összes függőségével együtt. Még így is lefaraghatnék belőle, mert nem kell Type1 fonttámogatás (saját, külső OpenType fontokat használok, benne vannak egy mappában .otf kiterjesztéssel), se CM font, se Metafont, nem kell pdfTeX, se LuaTeX, se semmilyen sallang, csak a XeTeX (+xdvipdfm és texmf), de úgy nem lehet sajnos feltenni, nincs olyan disztribúció belőle, sajátot meg nem tudom hogyan kell csinálni, nem értek a texmftree meg hasonló varázslásokhoz. Pedig ami nekem kéne belőle, beleférne 30 megába is.

[ Szerkesztve ]

(#24449) cigam


cigam
félisten

Ha virtualbox-ban feltenném a guest additions-t, akkor melyik linux-header-t kell feltenni? Van belőle választék...

+ ez azt jelenti, hogy minden egyes kernelfrissítés után újra fel kell tenni, hogy fordítson magának 1-et?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24450) #40553216 válasza cigam (#24449) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem a csomagkezelő megoldja. Nálam meg szokta oldani.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.