Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24051) Toby888 válasza cigam (#24050) üzenetére


Toby888
senior tag

fenteb ot a link a képpel hogy melik partició micsoda

ittvan

az sda1-től 7 ig az 1 vinyó, az sdb 1 az egy másik 500as vinyó, és ahogy a terminál mutatja, fogalmam sincs min mi van :/ mer se méret se semmi, csak számok betük az sda mögött :/

[ Szerkesztve ]

(#24052) cigam válasza Toby888 (#24051) üzenetére


cigam
félisten

Na akkor megvan:
sda1 W10 töltő
sda2 W7
sda3 W10
sda5 F:
sda6 /
sda7 swap

Annyit kell csinálnod, hogy a grub customizer-ben jobklikk a W10-en, szerkesztés.
Kimásolod az egészet, létrehozol egy új bejegyzést, és belemásolod. Ezután módosítani kell a bejegyzést, hogy ne a W10 töltőre mutasson, hanem a Win7-re(sda2). Lesz egy olyan sor, hogy
set root='hd0,msdos1'
ezt kell átírnod erre:
set root='hd0,msdos2'

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24053) Toby888 válasza cigam (#24052) üzenetére


Toby888
senior tag

azonnal teszek egy próbát (:

(#24054) Toby888 válasza cigam (#24052) üzenetére


Toby888
senior tag

a win 10et tölti be :/ pedig minden úgy csináltam ahogy írtad

(#24055) vicces válasza #40553216 (#24049) üzenetére


vicces
addikt

a 14-es ubinal lekapcsol a vga a 15-ös meg ilyet csinál amig le nem kapcsolom a gépet:

bootfail

:)

(#24056) Toby888 válasza vicces (#24055) üzenetére


Toby888
senior tag

az szép :O

(#24057) cigam válasza Toby888 (#24054) üzenetére


cigam
félisten

Most 2 Windows-os bejegyzésed van, és mindkettő a W10-et indítja?
Az új bejegyzés hogy néz ki most?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24058) Toby888 válasza cigam (#24057) üzenetére


Toby888
senior tag

így ahogy mondod...

ez a win10 : insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 708AB4E48AB4A84C
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 708AB4E48AB4A84C
fi
parttool ${root} hidden-
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1

ez a win7 : insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos2'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 708AB4E48AB4A84C
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 708AB4E48AB4A84C
fi
parttool ${root} hidden-
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1

(#24059) cigam válasza Toby888 (#24058) üzenetére


cigam
félisten

Hűha. Ennyire nem ismerem, de egy tipp: Cseréld le az UUID-t az sda2-re, és legyen ez:

insmod ntfs
set root='hd0,msdos2'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos2 --hint-efi=hd0,msdos2 --hint-baremetal=ahci0,msdos2 E6EECC19EECBE043
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root E6EECC19EECBE043
fi
parttool ${root} hidden-
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24060) Toby888 válasza cigam (#24059) üzenetére


Toby888
senior tag

azt írja hogy : hiányzó boot mgr

(#24061) cigam válasza Toby888 (#24060) üzenetére


cigam
félisten

ööö.... Mi volt a telepítési sorrend?
Nem a W10 boot menüből indítottad a W7-et?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24062) Toby888 válasza cigam (#24061) üzenetére


Toby888
senior tag

win7,win10,ubuntu, nos ha inditom a win 10et onnan tudom inditani a 7et is, de akkor kell egy res,és megen rányomok a win10re és akkor inditja a 7est, én meg gondoltam be kéne rakni a win7 bootloaderét a grubba ahogy a 10é is ott van, és akkor nemkell várni a resre

(#24063) cigam válasza Toby888 (#24062) üzenetére


cigam
félisten

Csak olyan ötleteim vannak ami kitörli a grub-ot, de még a Windows(ok) indítását is lehetetlenné teszi.
Tippem szerint a W10 belerondított a W7-be(annak a partíciójára is másolt(felülírt?) fájlokat). Ezt nem veszed észre, mert a W10 felvette a W7-et, és menübe felajánlja hogy berántja.
Pl. ha törölnéd a W7 partícióját, sanszos, hogy a W10-et se tudnád betölteni. Ezért a grub hozzá se szagol.
Nem véletlenül ajánlják, hogy W10 telepítéskor ne legyen más lemez csatlakoztatva, mert belepetézik.
Szóval érteni vélem a problémádat, de fogalmam nincs van-e rá megoldás.

Ill. Egy beugrott: MBR-be tedd vissza a W10 verzióját (indításkor kérj recovery opciót, parancssort, és ott BOOTREC /FIXMBR

Ezután az easybcd-vel a W10 boot menüjéhez hozzáadod az ubuntut. Lesz 3 boot opciód, de nem grub-al.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24064) #40553216 válasza vicces (#24055) üzenetére


#40553216
törölt tag

Különösen nem értek hozzá, de ez nem VGA hibának tűnik.
ACPI Error: Method parse/execution failed [_GPE._L6F]

(#24065) Zedz


Zedz
addikt

Sziasztok,

Nem nagyon ismerem még az Ubuntu képességeit, konkrétan 1 órája van fent a rendszer. A neten láttam pár elég jól kinéző témát, ikon pakkal meg ilyenek. Ezek mennyire fogják meg a rendszer sebességét?

(#24066) Toby888 válasza cigam (#24063) üzenetére


Toby888
senior tag

nagyon szépen köszönöm a segítségedet :R :R :R :R :R , de kiba bem értek hozzá :/ akkor inkáb marad így az egész cakli pakli, nemsokára úgyis kap a laposom egy ssd-t és csak egy win7 lesz rajt

(#24067) TheProb


TheProb
veterán

Sziasztok!

Van nálam egy beszart laptop HDD, amitől meghülyül a saját gépem is ha rádugom USB-n keresztül, HDD topicban azt tanácsolták, hogy próbáljam meg linux alatt...

Rittyentettem gyorsba egy ubuntut vmware alá. Az egyik partició megjelent és látom is a fájlokat, de nekem pont a másik kellene (rendszer volume). Nagyon nem ismerem a Linux/ubuntu-t, hol tudom felacstolni/láthatóvá tenni az összes vagy azt a particiót ami nekem kellene?

Előzmény

[ Szerkesztve ]

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#24068) ubyegon2 válasza TheProb (#24067) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha azt javallották, hogy Linux alatt, akkor ne Win alatt próbáld megnézni! Egy live módban bootolt Linux kell neked, a Gparted live kifejezetten jó erre a célra, de más live Linuxban is többnyire ott a Gparted partíció kezelő. Elsőként abban nézd meg a meghajtót.

(#24069) TheProb válasza ubyegon2 (#24068) üzenetére


TheProb
veterán

Azt nem tudtam, hogy ha virtuál gépre közvetlen csatolom fel az USB eszközt akkor az is "win alól fog menni".

Megnézem ezt a gparted live verziót, közben megtaláltam a virtuál ubuntun, de az is lehalt tőle ilyen formában.

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#24070) ubyegon2 válasza TheProb (#24069) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát persze a Win alatt futtatja a virtulbox v. vmware a Linuxot, de ez csak virtualizáció. Próbáld meg Pendrive-ról v. DVD-ről live módban. Erre is lehet program csomagokat letölteni és használni a HDD ellenőrzéséhez. [link]

[ Szerkesztve ]

(#24071) TheProb válasza ubyegon2 (#24070) üzenetére


TheProb
veterán

Közben megnéztem közvetlen a live gpartedet PD-ről bootolva. Az is ugyan úgy meghülyül, tekereg a végtelenségig amig rá van csatlakoztatva az a bizonyos HDD a gépre. Amint kihúzom egyből észheztér és megjelennek a háttértárak/particiók (a gépemben lévők).

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#24072) ubyegon2 válasza TheProb (#24071) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy néz ki akkor tényleg komoly baj van, talán a HDD topikban felvetett ötleted marad még, a hiren's boot, hátha a gyártó saját javító/ellenőrző programja vagy más rajta lévő HDD-s program tud valami infót kicsikarni az eszközből.

(#24073) Fenyő válasza syler123 (#24044) üzenetére


Fenyő
őstag

Persze, mert a 15.10 már újabb mint a Vivid (15.04/14.04.3), meg "Parancs 1" eleve csak 14.04 LTS alap alól adható ki, szóval azzal ne foglalkozz, első lépésként menj az ablakkezelő hangolásnál a kompozitálás fülre és ott pipáld be a synchronize drawing to the vertical blank opciót, utána jöhet 20-radeon.conf létrehozása és az említettek belemásolása.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#24074) szix96


szix96
csendes tag

Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni hogy van egy 14.04 ubim amiről egy web oldal fut és az mellé szeretnék még egy mail szervert is és hogy a mail szervernek hogy érdemes neki állni esetleg van hozzá valami leírás?
Üdvözlettel:szix6

(#24075) vicces válasza #40553216 (#24064) üzenetére


vicces
addikt

ez elég kacifántos nekem. azért gondoltam vga hibának, mert az alaplapi vga-ra visszaállitva az alaplapot megy minden rendben. megvárom a következő ubit, rápróbálok azzal, aztán remélem, hogy javitva lesz a hiba.
addig meg windows.

:)

(#24076) cigam


cigam
félisten

A beállításokban található Biztonsági mentés hogyan működik? A Windows-megosztást választva hogyan kell beírni a paramétereket? Pl. a kiszolgáló-nál kell \\, vagy // kell a gépnév elé? ott meg megadni a megoszás nevet is? Hol/hogyan adom meg a jelszót?

Átpergettem a súgót, ami F1-re jött elő, de nem találtam válaszokat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24077) vicces


vicces
addikt

kicsit állitgattam a bios-t.. vagyis bocsi az uefi menüt. találtam kb 1 millió új mozaikszót. gondolom a legtöbb asrock specifikus kitaláció. leirás nuku. kaptam egy 10 nyelvű quick user guide-ot az alaplaphoz. mást nem.

a 14-es ubi sem adja fel, igaz még kicsit torzszülött: :C

?????

csak 1 monitorom van. dupla asztal jelenik meg, dupla egérrel és szinkronban müködnek. :K

[ Szerkesztve ]

:)

(#24078) #40553216 válasza vicces (#24077) üzenetére


#40553216
törölt tag

Színt kellene bontani és sztereó szemüveget fel. :D

(#24076) cigam
Linuxon mindig //, a fordított csak DOS/Windows szokás.

[ Szerkesztve ]

(#24079) cigam válasza #40553216 (#24078) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Viszont hiába próbálom így/úgy sehogy nem akar működni. Mindég az a vége, hogy "A Windows megosztás csatolása meghiúsult: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár.

Rákeresve is csak kérdéseket találok, megoldást nem.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24080) jimmy399 válasza King Unique (#24041) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ha egy Windows XP-t sikerült USB 2.0 normális és jó sebességgel futtatni külső IDE-s usb-s házban.... akkor egy ubi meg sima.

--- N/A ---

(#24081) jimmy399 válasza vicces (#24077) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ilyen akkor van, amikor a gyártó két panelt épít be egymás mellé a képernyőbe, amikor nagy méret kell... :D Ez de LOL így xD VAGY pedig ordas nagy driverhiba...

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#24082) Raynes válasza Mtbsrác (#24017) üzenetére


Raynes
tag

Elvileg semmit nem kell hozzá csinálni, alapból kéne kezelnie minden formátumot az Avidemuxnak. Próbáld leszedni, és feltenni a full verziót, minden függőségével együtt.

(#24083) Neil Watts válasza vicces (#24077) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Visszaolvasva nem láttam a problémádnál pontosan, hogy milyen típusú alaplapról van szó. Csak a chipsetet írtad le. ha jól láttam :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#24084) #40553216 válasza cigam (#24079) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tudod csatolni ezt a Windows-megosztást? Nem azt a mappát kéne elérni (és így másolni), ahová csatolod ezt? Nem értek hozzá, nem csináltam még ilyet.

(#24085) Neil Watts válasza cigam (#24079) üzenetére


Neil Watts
veterán

Ezt már nézted? :)

Üdv. core2

(#24086) vicces válasza Neil Watts (#24083) üzenetére


vicces
addikt

asrock h170m -pro4 az alaplap. nvidia vga kártyám van. olvasgatom a google találatokat a problémval kapcsolatban.
most legutoljára azt találtam, hogy nagyon újak még ezek a chipsetek. valaki irta hogy ő bekapcsolta a multimonitort az uefiben egy asus alaplapon és eltűnt a probléma. nekem ki kellett kapcsolni - és még 1000 extra funkciót be - és most elindult a 15.10-es ubi. a 14-es ugyanugy lekapcsolja a boot után a monitort vagy a lenti képeket produkálja.
de pl a fedora telepitő elindult. a linux mint szintén kiakadt. szerintem várok még 1-2 újabb kernel kiadást, mert lts-t szeretnék használni. nem is tudom melyik lesz a következő. találn a következő áprilisi??

:)

(#24087) Sonja válasza vicces (#24086) üzenetére


Sonja
veterán

Igen, a 16.04 lesz LTS, ami Április 21-re van tervezve.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#24088) vicces válasza Sonja (#24087) üzenetére


vicces
addikt

van 2 játékom amik csak win-en futnak. addig még kiélem magam velük aztán likvidálom ezt a windowst áprilisban :)

:)

(#24089) Neil Watts válasza vicces (#24088) üzenetére


Neil Watts
veterán

Mik ezek ha szabad tudni? Csak hogy hátha mennek Ubuntun :)

Üdv. core2

(#24090) cigam válasza Neil Watts (#24085) üzenetére


cigam
félisten

tomtyi
Természetesen A Fájlok alkalmazásban látom, bele tudok lépni.

Köszi a tippet! Az egyéni hely segített. Oda kapcsolva mutatta mit hova írt a Windows-beállítások-ból kiolvasva.
A mappa nevénél kell megadni a megosztás nevet is:
/megosztás_neve/mappaneve

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24091) vicces válasza Neil Watts (#24089) üzenetére


vicces
addikt

az egyik a call of duty2. bár windowson is bugos. a multi nem indul. a másik a elite sniper 2. bár ez asszem ingyen volt nem kár érte.
hivatalosan a steam nem támogatja linuxon ezeket. nem nagy probléma.
ha majd felkerül végre megint egy linux nem akarom majd havonta újratelepiteni. legfőképpen netezek és játszok a gépen. valamint bionic fut a háttérben. a mindenféle fentmaradó telepitgetési hajlamaimat pedig virtualboxban szoktam kiélni. ezt a 15.10-et nem szeretném installálni. a köztes kiadásokat sosem szerettem, mert régebben kaptam már "nem támogatott többé" üzenetet ha jól emlékszem.

:)

(#24092) lionhearted válasza vicces (#24091) üzenetére


lionhearted
őstag

Ott az Xbox, linuxon meg CS.GO fpsnek, vagy DoTA2 MOBA-nak. Nem akarok hitvitát nyitni, szóval nem mondom, hogy a legjobbak, de kategóriájukban húzónevek, és kitűnően futnak.

"a köztes kiadásokat sosem szerettem, mert régebben kaptam már "nem támogatott többé" üzenetet ha jól emlékszem."
Talán ha frissítenéd őket...a nem köztesből is lesz nem támogatott egyszer.
De az új LTSben (14.04.4) egyből, a mostaniból meg pár kattintással telepíthető a wily kernele, így az új alaplapoddal sem lehet sok gond.
A kernelt pár napja telepítettem az egyik általam felügyelt gépen, nem volt gond vele.
sudo apt-get install linux-generic-lts-wily, vagy
sudo apt-get install linux-signed-generic-lts-wily
Amelyik kell az UEFIdhez.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#24093) Raynes válasza wjeszy (#24045) üzenetére


Raynes
tag

Mi nem megy rajta? Egyébként nincs rá Skype-protokollt kezelő alternatíva, főleg mióta az MS átvette és centralizálta.

Egyébként meg szerintem a linuxos Skype még normálisabb is, mint a windowsos.

(#24094) cigam


cigam
félisten

Az ilyen 0.napi sebezhetőségek javítását milyen hamar adja ki az Ubuntu?
Hol lehet megnézni hogy ez települt-e már vagy még nem?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#24095) Neil Watts válasza vicces (#24091) üzenetére


Neil Watts
veterán

A COD2 a Wine-ban platinum támogatást élvez. Playonlinuxszal könnyedén felrakható. Vagy esetleg Steamen van meg?

A Sniper Elite V2 viszont nem igazán támogatott még.

Üdv. core2

(#24096) Heeken válasza Neil Watts (#24095) üzenetére


Heeken
tag

Csak hogy a CoD2 multiplayerhez szükséges PunkBuster service nem megy Linux alatt. Ha mégis, akkor az kivág, mert nem ismeri a Linux rendszerfájlokat, és kidob mint a macskát. :))

(#24097) Neil Watts válasza Heeken (#24096) üzenetére


Neil Watts
veterán

:DDD
Jé! Lottóznom kellene...

Üdv. core2

(#24098) vicces válasza lionhearted (#24092) üzenetére


vicces
addikt

jah én sem akarok itt vitázni. az xbox már szinte csak medialejátszó nálunk. a főbb játékok mennek valóban linuxon.

tudom, hogy az lts támogatása is lejár 1x, de nem mindegy mikor.
ez a 14.04.4 valami beta lehet, mert nem találtam. de sebaj. a lényeg, hogy már megvan volt a baj az alaplap cserénél. és látom már a fényt az alagút végénél --> 16.04 lts ;]

:)

(#24099) vicces válasza Neil Watts (#24095) üzenetére


vicces
addikt

a cod2-t karácsonykor vettem kavicsért steamen. le sem tölt linuxon. a cd-s verziót sajnos néhány éve elhagytam. de jó tudni, lehet a wines steames verziót be lehet inditani wine-vel ;]

:)

(#24100) Raynes válasza vicces (#24098) üzenetére


Raynes
tag

Tegyél fel Arch Linuxot (esetleg Antergos telepítővel), az folyamatosan frissül, észrevétlenül, apránként, és nincs azzal a kínlódás, hogy csak eddig vagy amaddig támogatott, meg ilyen LTS, amolyan tárolója szűnik meg című anyja kínja, a rendszered mindig a legfrissebb lesz és támogatott.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.