Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23101) leslieke válasza Sonja (#23098) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Majdnem szülinap ajándék lesz.. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#23102) Dhampir válasza Lathronos (#23095) üzenetére


Dhampir
félisten

gyönyörű hangja van

Majd kérnék szépen ide egy beszámolót, hogy Ubuntu alatt, DTS hangjavító szoftver nélkül milyen gyönyörű a hangzás. :D

(#23103) Santosh


Santosh
tag

Sziasztok!

Van egy kis problémám a proxy-ra csatlakozással. Ubuntu. 14.04-et használok.

Autentikációt kíván meg a proxy csatlakozásom, és a user name tartalmaz @-ot: @cégnév.com

Firefox-ba be tudom állítani a proxy-t, szépen működik is, ott csak a @cégnév.com formás user névvel működik a proxy.

Az /etc/apt/apt.conf -ot szerkesztettem a következő formában:
Acquire::http::proxy "http://username:password@proxyserver:port/";
Acquire::https::proxy "https://username:password@proxyserver:port/";
Acquire::socks::proxy "socks://username:password@proxyserver:port/";

A usernameben lévő @ gondot okoz a konfig file-ban. A username helyére próbáltam már @ helyett a következőket: %40, \@, illetve próbáltam a @ utáni részt domainbe írni így:
Acquire::http::proxy "http://[cégnév.com\]username(@ és a cégnév.com nélkül):password@proxyserver:port/";

Az /etc/environment-et is szerkesztettem, nem tudom, hogy az mennyire fontos.

Egyébként letöltöttem (kézzel) a synaptic-ot, ott beállítom a proxy-t felhasználónévvel, jelszóval együtt, de ott sem működik. De böngészőből továbbra is szépen megy!

Mi lehet a gond?

(#23104) Neil Watts válasza nemurea (#23100) üzenetére


Neil Watts
veterán

Kezdik előről az ABC-t AFAIK.

Üdv. core2

(#23105) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Vajon a Kodit a PulseAudio-ra konfigurálvaeredményesen lehetne használni a hang feljavítására sztereohoz is, vagy nem elsődlegesen arra való, hanem inkább Media Centerre fókuszálnak a fejlesztői? :F

[ Szerkesztve ]

(#23106) Lathronos válasza Dhampir (#23105) üzenetére


Lathronos
őstag

Windows alatt DFX-szel próbáltad? Ha az sem javít semmit, nem sok remény van. Bár talán WINE-nal linuxon is megy.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23107) lev258 válasza Lathronos (#23106) üzenetére


lev258
veterán

Wine-os program legfeljebb Wine alatt csinál változtatásokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23108) Dhampir válasza Lathronos (#23106) üzenetére


Dhampir
félisten

Windows alatt nincsen probléma vele. Windows 8.1 alatt az integrált hangszórók méretéhez és teljesítményéhez képest szépen szólaltatja meg a Conexant Audio integrált hangkártya, a driver telepítésekor automatikusan feltelepül hozzá a Dolby Digital Plus Advanced Audio és a Smart Audio szoftverek is (Windows 7 alatt is teszteltem, de 8.1 alatt valamiért alapból jobb a hang, nem kellett piszkálgatnom az élvezhetőség érdekében, már amilyen minőség csak kicsikarható az aprócska zajkeltőkből).

[ Szerkesztve ]

(#23109) Dhampir válasza lev258 (#23107) üzenetére


Dhampir
félisten

Winamp esetében talán működik.

Találtam egy linux sound "gyűjtőoldalt", hátha még jó lesz valamire...

[ Szerkesztve ]

(#23110) growler válasza Dhampir (#23109) üzenetére


growler
őstag

Ha egy 31-sávos grafikus equalézer segítene, - "Ocenaudio"

(#23111) Lathronos válasza Dhampir (#23109) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát sajnos a PulseAudio Multiband EQ-n kívül ingyenes nincs.

Ezen kívül csak egy kereskedelmi változatot találtam: SoundPimp

Ahogy látom jelenleg más alternatíva nincs. Valószínűleg nincs nagy igényük a felhasználóknak linux alatt kristálytiszta hangminőségre, vagy egyelőre nem megoldható PulseAudio/ALSA/OSS alatt egy enhancer kivitelezése? :F Vasgy felpakolod az ingyenes DFX-et és hozzá a Windows-os VLC-t WINE-nal, hátha.

(#23110) growler

Ez hangszerkesztő, azzal sokra nem megy. Vagy van valami extra EQ funkciója is amit nem írnak?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23112) Lathronos válasza Lathronos (#23111) üzenetére


Lathronos
őstag

A DFX nem csak WinAmp-pal működik, hanem minden médialejátszóval. Én is használtam annakidején Windows-on.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23113) Dhampir válasza growler (#23110) üzenetére


Dhampir
félisten

Lehet,de az Oceanaudio inkább hangszerkesztő, nem tudom, hogy beépülne-e a hangszolgáltatásba.
Tegnap már sikeresen összegányoltam a Pulse Audiomat, legközelebb már meggondolom, hogy mit próbálok ki előzetes biztonsági rendszermentés nélkül. :U
Már nincs kedvem kísérletezgetni.

(#23111) Lathronos

Sajnos a PulseAudio Multiband EQ-t kipróbáltam és azzal az volt a gondom, hogy lejátszás közben hiába állítottam a csúszkán, előbb el kellett mentenem a változtatást és utána hallottam csak vissza a megváltozott hangszíneket.

[ Szerkesztve ]

(#23114) lev258 válasza Dhampir (#23108) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem.
Ezt már nézted, igaz? [link]
Én, ha bejelölöm az "EQ Enabled"-t, akkor valós időben módosítja az aktuálisan futó zeneszámot, külön Apply nélkül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23115) Dhampir válasza lev258 (#23114) üzenetére


Dhampir
félisten

Néztem és bejelöltem, de nem tetszett a hang. Lehet, hogy később még fogok vele próbálkozni. :K

(#23116) #40553216 válasza Dhampir (#23102) üzenetére


#40553216
törölt tag

Amennyire én ebbe beleástam magam (éppen a felszín karcolgatásáig sem jutottam el :DDD ), a Linux elvileg semmit nem módosít a fájlban tárolt hangon, nincsenek köztes sw-rétegek. Ha a jack-en át kiviszed erősítőre, azt kapod, amit a fájlból a rendszered ki tud hozni. Ha gyönyörű hangot akarok, akkor én kiviszem.
Ha nem tetszik a hang, akkor vagy a fájl szar, vagy a hw. :B

Magyarul mindez nem kell:
Zene "érintetlenül"!

Amiről írok az az, hogy hogyan hallgassunk zenét a PC-n anélkül, hogy a Windows „beleturkálna”, vagyis hogy hogyan küldjük ki közvetlenül a hangforrást a lejátszóból a hangkártyára.

Bár éppen a pulseaudio ebbe belezavarhat, de ez csak most merült fel bennem.

[ Szerkesztve ]

(#23117) Dhampir válasza #40553216 (#23116) üzenetére


Dhampir
félisten

Jó, de a cikk pont a Windowsról ír, ott meg éppen, hogy nem dobozszerű a hang, tök jó a Linuxos alaphangzáshoz képest, pedig semmit nem állítottam rajta, legalábbis 8.1 alatt, 7-nél érdemes volt piszkálni egy kicsit.

Ha nem tetszik a hang, akkor vagy a fájl szar, vagy a hw.

Egy laptopnál milyen lenne egy büdzsé hangszórópáros, ezek kis teljesítményű vackok. :)

Fejhallgatónál nem jelentkezett ez a dobozhang, azzal elfogadható volt Linuxon is, a lényeg a beépített hangszórók hangjának kicsi feljavításában lenne. Ha még jobbat szeretnék, nyilván külső hangszóróval megtoldható, van egy Linux alatt is támogatott Creative Sound Blaster Play, USB-re tolható büdzsé külső hangkártyácskám, de laptop hurcolásnál nem szoktam külső dobozpárost magammal hurcolni, ilyen esetre alkalmi filmnézéskor nem árt egy elfogadható hangzás.

Másrészt úgy vettem észre, hogy Linux alatt is némi zavar támad az erőben a PulseAudio és az Alsa viszonylatában. Nekem még tanulmányoznom kell ezt, hogy melyik és miért jobb, vagy hogyan léteznek együttesen, habár ezek az illusztrációk egész szemléletesen mutatják be.

(#23118) Lathronos válasza Dhampir (#23117) üzenetére


Lathronos
őstag

Én a helyedben ezt is kipróbálnám, hátha.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23119) jimmy399 válasza Lathronos (#23118) üzenetére


jimmy399
senior tag

Már majdnem azt hittem, hogy Elementary :)

--- N/A ---

(#23120) Lathronos válasza jimmy399 (#23119) üzenetére


Lathronos
őstag

Ubuntu 14.04.3 Cinnamon-nal. :D

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23121) jimmy399 válasza Lathronos (#23120) üzenetére


jimmy399
senior tag

Kényelmes lehet egy arch + openbox + tint2 + pypanel mellett ahol kb mindent kézzel kell csinálni, de nem baj, mert a felesleges sallangoktól eleve mentes rendszer. :) Ubuntu 15.04 halál lassan bootol... Haláls sok ramot használ boot után, hetente egyszer indítom el, max az updatek miatt...

--- N/A ---

(#23122) Dhampir válasza Lathronos (#23118) üzenetére


Dhampir
félisten

Próbáltam, de ügyetlen vagyok hozzá, valahogyan nem tudtam jól összekombinálni (ellenben a videók képminőségét sikeresen szabályoztam be a "Videohatásokban"). Hiába no, ezt a hangkonfigurálást még gyakorolnom kell. :B

(#23123) Dhampir


Dhampir
félisten

Na, bedobnék még egy fogós kérdést ide a POL-al kapcsolatban :D

Szóval a PlayOnLinux gyönyörűen működik a 32-bites, PAE-kerneles Ubi alatt, de 64-biten is ugyanerre számíthatok, nem szaladnék bele valamilyen függőségi problémába? :F

(#23124) Lathronos válasza jimmy399 (#23121) üzenetére


Lathronos
őstag

A két LTS közötti veriók sosem olyan jók mint várnánk. Ezért is használok inkább LTS-t. Persze azokkal is érdemes várni 3-4 hónapot kiadás után. Addigra a lezavaróbb bugokat javítják. A 14.04.3 is elég lassan bootol HDD-ről, kb 40 mp amíg üzemkész állapotba kerül. De a RAM-ot nem zabálja nagyon, nekem még nem ment 1.5 GB fölé soha. Az Arch-hoz én túl türelmetlen vagyok. Menüt szerkeszteni az openbox-hoz, aztán belepakolni az alkalmazásindítókat a megfelelő kategóriába,. És mikor mindennel kész vagyok az egészet backupolni ISO-ba, nehogy az elejéről kelljen kezdenem ha valamit elbénázok használat közben és elszáll. Gyermekkoromban is a türelmetlenségem miatt dobtam ki az összes ragasztós, puzzle repülőgép modellemet amit szüleimtől kaptam, ahelyett, hogy összeraktam volna.

(#23123) Dhampir

Nálam gond nélkül működik a 64 bites Ubuntu 14.04.3-on.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23125) jimmy399 válasza Lathronos (#23124) üzenetére


jimmy399
senior tag

Na igen, tényleg kellett nekem is rendesen túrni a netet, amikor végre sikerült feltenni az alap X-szervert, mert még kb nulla volt a rendszer, de egész pofás szerintem minden kis mütyürrel elbohóckodni - Még - , s meglátni a fényt az alagút végén :) Bár azért LFS linux -ot nem tennék fel, ez már nálam is az ultra magas szint...

Na azért az Ubuntu fényévekkel másabb, minden Out-of-the-box van benne gyakrolatilag, báár, legutóbb pont a pulseaudio-t kellett kicsit beállítani, mert nem akart mélynyomó hangerőt állítani (5.1 hang), de a konfigban egy sorban a kommentelést ki kellett szedni és pulse restart és minden kerek. :)

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#23126) Dhampir válasza Lathronos (#23124) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm! :R

(#23127) #40553216 válasza Dhampir (#23117) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem szerencsére nem szükséges ilyennel bajlódnom. Ha a Yt-ról vagy bárhonnan nézek nem zenei videót, arra jó a beépített, minden másra a fejhallgató vagy a torony.

Ez az ábra jó. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#23128) #40553216 válasza Lathronos (#23118) üzenetére


#40553216
törölt tag

A VLC-ben ez hogy jön elő?

(#23129) Lathronos válasza #40553216 (#23128) üzenetére


Lathronos
őstag

Eszközök -> Hatások és szűrők

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23130) #40553216 válasza Lathronos (#23129) üzenetére


#40553216
törölt tag

Uhh, tényleg, köszi. A vicc, hogy ezt megtaláltam, ki is nyitottam, de az ablak első 2/3-a „lelógott” az asztalról. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#23131) jimmy399


jimmy399
senior tag

Ha már VLC, állati jó hogy tudok benne youtube palylistet is lejátszani hardveres gyorsítással, mert a Chrome linux alatt kissé 1000% CPU-t eszik, hiába van benne némi gyorsítás... De így ez a gond is megoldódni látszik :)) Erre ébredtem fel, hogy bazz, de hiszen tud a VLC yt videót is lejátszani ...

--- N/A ---

(#23132) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok!

Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy hogyan tudnám a BayTrail-T alapú, Windows 10-es tabomra telepíteni az Ubuntu Touch i386-ra írt verzióját.

[link] / Ezt a dokumentációt találtam, fájlokkal együtt - ezzel mit kell/lehet csinálni? :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23133) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23132) üzenetére


lev258
veterán

Javasolnám neked az Ubuntu magyar fórumát, egy kolléga részt vesz a Touch fordításában és folyamatosan tájékoztat bennünket a fejleményekről. Viszont először nem árt, ha tisztában vagy a jelenlegi rendszer korlátaival, valamint megnézed, a te eszközöd felkerült-e már a támogatottak listájára (ami nem túl nagy jelenleg).
Vannak rendes leírások, a telepítés lényegében hasonlóan zajlik, mint egy Androidos eszköz root-olása. Géphez kötöd, letöltöd a megfelelő szoftvereket és ráereszted.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23134) lev258 válasza lev258 (#23133) üzenetére


lev258
veterán

Most nézem, hogy ez Intel-es eszköz. Az kicsit változtat a helyzeten, de azt nem tudom megmondani, hogy melyik irányba. :B

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23135) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23133) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Linkeket tudnál dobálni róla? :R

#23134

Igen, de a korábbi hsz.-emben linkelt oldal szerint van i386-os Ubuntu Touch. :B

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23136) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23135) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Ez az ARM-es verzióra vonatkozik, de talán működhet. Csak kicsit féltelek, nehogy tégla legyen belőle a végén.
Még az is előfordulhat, ha van usb csatlakozód, hogy pendrive-ról is fel tudod rakni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23137) jimmy399 válasza lev258 (#23136) üzenetére


jimmy399
senior tag

Vidám kis papírnehezék lesz :D

--- N/A ---

(#23138) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23136) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Hát, ez jó eséllyel nem menne. :D

De: A linkelt i386-os img úgy abban a formában használatba vehető, vagy mi kell hozzá? :B

Ha jól értelmezem, az való az Inteles tabletekre.

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23139) Lathronos válasza jimmy399 (#23131) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha SMTube-ot telepítesz, annak a playlistjéből is tudsz lejátszani VLC-n keresztül és még a felbontást is 720-ra állíthatod, nem zabálja meg a CPU-t. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23140) Dhampir válasza Dhampir (#23117) üzenetére


Dhampir
félisten

Kipróbáltam a hangszoftvert Windows 10 alatt is és több beállítási lehetőséget adtak, nagyon szépen szól.

Bárcsak így zengene Ubi alatt is.

(#23141) RBJ


RBJ
addikt

multi boot usb milyen legegyszerűbb módja van elkészítéshez.
Multisystem em hülyéskedik, pedig kedvenc, kipróbáltam még 3 fajtát, live usb, yumi stb egyik se megyen.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23142) Syl válasza RBJ (#23141) üzenetére


Syl
nagyúr

Én régóta yumi-t használok (vindózost). Van pár disztribúció ami nem megy vele, de amiket felhoz a listájában, azok hibátlanok.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23143) RBJ


RBJ
addikt

Linux alól csinálnám. windows alergiám van. Amúgy vége lett az asszony netbook jának, ráömlött a bor. :DDD
5 évet bírt. SOS be vettünk egy asus x200ma t. xubuntut raktam rá, nagyon szépen működik vele.
pár mp alatt bebootol.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23144) Lathronos válasza Dhampir (#23140) üzenetére


Lathronos
őstag

A helyzet az, hogy aki Ubuntu-t használ, annak többnyire nem létszükséglet a kristálytiszta Dolby Digital. Ettől függetlenül én is nézek ki a fejemből, mikor a zenéim úgy szólnak mintha ezer éves kínai noname magnón hallgatnám. :W Ez van.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23145) Dhampir válasza Lathronos (#23144) üzenetére


Dhampir
félisten

Van valami Audiophile Linux, ez érdekes lehet, habár én maradok az Ubuntunál.

(#23146) God Vazzeg válasza Lathronos (#23144) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Én meg pont be vagyok térdelve mennyivel jobban szólnak a zenék egy audigy1 karin mint win alatt :K

(#23147) Dhampir válasza God Vazzeg (#23146) üzenetére


Dhampir
félisten

Fejhallgatóval és külső hangfallal az integrált Conexant Audio is elég jó szerintem.

Ubuntu alatt a Creative Sound Blaster Play! (a felkiáltójel a nevében szerepel) adapterem is egész klasszul ontja hangokat, nyilván külső eszközök támogatásával.

[ Szerkesztve ]

(#23148) laszlohu válasza God Vazzeg (#23146) üzenetére


laszlohu
addikt

Anno SB Live! - om volt, ami az audigy driverét használta,
de windows 7 - 8.1 alatt használhatatlan volt,
így Sb Live! letilt, alaplapi integrált audió engedélyez, problem solved.

[ Szerkesztve ]

(#23149) Lathronos


Lathronos
őstag

Tudja valaki mi a franc van a Magyar Ubuntu szerverekkel? 20 kB/s-sel jönnek le a frissítések. :Y

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23150) jimmy399 válasza Lathronos (#23149) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ez elég sűrűn fordul elő, nekem volt, hogy konzolból frissítettem volna, halál lassú volt. Átmentem Synapticra, ott meg minden flott volt, de volt amikor az is nagyon lelassult...

Ja Ubit mondjuk relatíve elég ritkán használok a csigaboot miatt, szóval heti max 1-szer indítom el, és akkor van mikor töklassú... szóval ez necc...

--- N/A ---

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.