Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-10-10 15:19:20

LOGOUT.hu

Ez egy agyalós-beszélgetős Covid-19 topik. Érvelni kötelező, a másikkal foglalkozni tilos, rettegőzés duplán, a szemlélet tudományos (a "meddig maradjanak a lezárások", azaz a társadalmi rész elfér, de csak szűken/járványhoz kapcsolódóan), ergo nem oltásellenes, nem hit alapú. Ami ebben a szellemben íródik, marad, ami nem, az nem, téríteni meg se próbálj.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62608) Mr K válasza Ringman (#62592) üzenetére


Mr K
senior tag

"végre ne covidnak, hanem sars-nak nevezzük"
Nem pontosan értem, mire gondolsz: a vírust SARS-CoV-2-nek hívják, az általa okozott betegséget COVID-19-nek. (Mint a HIV vs. AIDS.) Arra gondolsz, hogy a betegséget is SARS-nak kellene hívni?

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62610) t72killer válasza Mr K (#62608) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

nem célravezető sztem. A SARS azonosult a közvélekedésben a SARS1-el, ami több szempontból más betegség. De persze, ízlés kérdése, meg kell nézni a rokonság tagjai közti távolságokat, nehogy a végén a MERS-et és a mezei HCoV náthákat is sars-nak kelljen hívni a végén.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62611) lacafaca válasza Parci (#62609) üzenetére


lacafaca
őstag

miért keversz ide régiókat? egy szóval nem beszéltem se keletről, se nyugatról :U

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#62612) Mr K válasza t72killer (#62596) üzenetére


Mr K
senior tag

"kérdés mire megy a populáció Vuhani oltás+ba.1 áteséssel, vagy az igen valószínű ba.1 tüskét generáló boosterrel?"
Valójában a teljes populációra nem igazán jellemző a "Vuhani oltás+ba.1 átesés", UK-ban pl. a populáció maximum 20-25%-a lehet ilyen, de ha leszámítjuk azokat, akik korábban más verzión is átestek, úgy még kevesebb. BA.1 booster meg nincs. Szóval populációs szinten ez annyira nem is érdekes kérdés. (De egyéni szinten lehet, hogy pillanatnyilag ez a legfontosabb... ;] )

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62613) t72killer válasza Mr K (#62612) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A ba.1 azért elég komoly számokat produkált, napi 200+e regisztrált esettel, szvsz meglesz a 25% konkrétan ba.1-re. ba.2 már kevesebb eset (valszleg az oltás+ba.1 immunitás miatt).

Gyerekeknél, akik fő terjesztési vektor, még több is lesz az átesés, viszont a körükben nagyon alacsony az átoltottság.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62614) Parci válasza lacafaca (#62611) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

csak arról volt szó, te magad is írtad, hogy keleti vs. nyugati agitprop.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62615) Mr K válasza pjen (#62589) üzenetére


Mr K
senior tag

Ez roppant módon megtisztelő, de nem vagyok benne biztos, hogy egy hosszabb cikk vagy tanulmány lényegét el lehetne mondani pár mondatban, és abban sem, hogy én különösebben alkalmas lennék rá.

Az öreg halász és a tenger
(Az öreg halász végre kifogja a nagy halat, de mire hazavontatja, megeszik a cápák. (Mármint a halat.))
;]

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62616) pjen válasza Mr K (#62615) üzenetére


pjen
félisten

Az a baj ezekkel a tudományos irásokkal, hogy mindenkinek más az angol tudása, az enyém se túl acélos. Esetleg ahányan vagyunk annyi félekèppen èrtelmezzük. Én mindenesetre a Te magyar nyelvű hozzászólásodra válaszoltam.
Honnan jött ide a marlin?

[ Szerkesztve ]

(#62617) lacafaca válasza Parci (#62614) üzenetére


lacafaca
őstag

azok csak ideológiák, amit meg amúgy is egy épületben szerkesztenek a forgatókönyv írói...de ennek nem sok köze az égtájakat belakó emberekhez...mind ugyanolyan büdöset, csak próbálják megmagyarázni kinek-kinek vérmérsékletéhez igazítva, hogy az egyiké chanel, a másiké meg krásznájá :)

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#62618) Vesa válasza lacafaca (#62617) üzenetére


Vesa
veterán

Ez egyáltalán nem így van és nem így működik, ismét sikerült 1bitre egyeszrűsítened a világot, és persze nem maradhatott ki az utalás a "gonosz háttérhatalomra" sem, akik állítólag írják a forgatókönyvet...

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#62619) Mr K válasza pjen (#62616) üzenetére


Mr K
senior tag

A "marlin" a lényeg megragadásának nehézségéről szólt. Az én (amatőr) két mondatom (szándékosan) annyira távol van a lényegtől, amennyire csak lehet, noha a tulajdonképpeni cselekmény benne van. A linkelt oldal tetején lévő idézet már közelebb visz, de még egy több oldalas tanulmány sem pótolhatja a kisregény tényleges elolvasását. Ez van.

Ami a "mi lesz velünk a sokadik fertőzés után" kérdést illeti, a cikk tényleg nem adja meg a választ. (Mert még nem is létezik.) Viszont ennek ellenére van benne egy csomó hasznos (a meginterjúvolt tudósoktól származó) ismeret, vagy hipotézis, ami segít a probléma mélyebb megértésében, és valamennyire valószínűsít egyes lehetséges kimeneteleket. Az sajnálatos, hogy az írott sajtó világszerte visszaszorulóban van, ezért a nívósabb ismeretterjesztés is inkább már csak világnyelveken érhető el (a tudomány nyelve pedig mindig is elsősorban valamelyik világnyelv volt, manapság főleg az angol).

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62620) pjen válasza Mr K (#62619) üzenetére


pjen
félisten

A gond ott van, hogy Te is nívósabb ismeret terjesztésről beszélsz. Az azért messze van a szakmaiságtól. Mindegy is, a lényeg, hogy itt tartunk. Lesz ami lesz.

[ Szerkesztve ]

(#62621) Mr K válasza t72killer (#62613) üzenetére


Mr K
senior tag

Nem tudom, hogy miért gondolod, hogy UK-ban a BA.1-es hullám nagyobb lett volna, mint a BA.2-es - szerintem pont fordítva van. Ehhez az ONS számait kell nézni, nem a dashboard-ot, amit már linkeltem korábban, de itt van még egyszer: [link] (nem kell elolvasni a cikket, de azért a második grafikonra vethetnél egy pillantást (ott is elsősorban a piros vonalra, amit ki kell várni, míg előmászik, mert milyen unalmas is volna egy normális grafikon.))

És ha már valós számok:
The real COVID surge is (much) bigger than it looks. But don't panic
Ez az amerikai helyzet, ahol mostanában lépte át a hivatalos fertőzésszám a napi százezret, de a tényleges fertőzésszám egyes becslések szerint nyolcszoros is lehet (azaz napi 800 ezer)...

#62610 t72killer +1 :)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62622) Ringman válasza Mr K (#62608) üzenetére


Ringman
nagyúr

A vírust a koznyelvben.

(#62623) t72killer válasza Mr K (#62621) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Erősen becslés az a nagy csúcs, a kevés teszt miatt a bizonytalanság is sokkal nagyobb. De ok, aláírom, hogy kb ugyanannyi ba.2 meglehetett, mint ba.1 :R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62624) Mr K válasza t72killer (#62623) üzenetére


Mr K
senior tag

Pont az a lényeg, hogy az ONS is mér, csak statisztikai alapon (Minden héten van egy kb. 250 ezres saját mintájuk.) Azaz nem tud olyan szép pontos számokat mondani, mint a dashboard, hanem van egy pár százalékos plusz/mínuszos hibahatár, de manapság ezzel együtt is sokkal közelebb lehetnek a számaik a valósághoz. Amúgy a The Guardian a linkelt cikkben jelentette be, hogy a továbbiakban átállnak az ONS számainak a közlésére, mert a központi számok már nem érnek semmit.

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62625) t72killer válasza Mr K (#62624) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Persze, pozitivitás alapján fel lehet szorozni, hogy mennyi lehet a valós esetszám. De ők is vízzel főznek, nincs olyan, hogy az én pozitív PCR-om csak az ONS-hez jut el, a gov dashboardre nem :)). Mindennek van hibája, minél kevesebb tesztből kell várat építeni, annál nagyobb lesz a hiba.

A gov dashboard a konkrétan lejelentett pozitív esetek száma, mindenféle populációbecslés nélkül.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62626) Mr K válasza t72killer (#62625) üzenetére


Mr K
senior tag

A dashboard-on lévő esetszámok (esetszám grafikonok), jelenleg nem alkalmasak a járvány valódi méretének megítélésére. Az ott szereplő esetszámok a tényleges esetszámok alsó korlátai legfeljebb, ami nem különösebben informatív. Azaz a csökkenő esetszámok (az egyre kisebb hullámok), nem (feltétlenül) a járvány lecsengését mutatják, hanem a tesztelési hajlandóság csökkenését (is). (Kb. az, mintha költségcsökkentés címén töredékére nyesnénk vissza a szondázások számát, majd azon örvendeznénk, hogy az adatok azt mutatják, hogy egyre kevesebben vezetnek illuminált állapotban...)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62627) t72killer válasza Mr K (#62626) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A pozitivitási arány informatív szvsz - csak azt a dashboard nem adja ki közvetlenül. Értelemszerűen a közvetlen esetszámokkal semmi értelme számolni, ha egyik időszakban napi 1.5M, pár hónappal később napi 2-300e tesztet csinálnak.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62628) pjen válasza Mr K (#62626) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem a járvány valódi méretének megitélésére a betegszám adna pontos eredményt. Az, hogy fertőzött nem jelenti azt, hogy beteg is lesz. Nagy valószínűséggel a lakosság 90% a találkozott már a vírussal, attól, hogy ma ad egy negatív tesztet holnap már bőven lehet fertőzött.

(#62629) t72killer válasza pjen (#62628) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Találkozott, csak a 2020 decemberi alfás átesés mára már nemigazán releváns (bár ez se igaz, mert ha utána értelmes időközökkel kapta az oltásokat, akkor számít).

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62630) pjen válasza t72killer (#62629) üzenetére


pjen
félisten

Most is találkozik mindegyikkel, mert mért ne? Van aki beteg lesz van aki nem. ennek a tesztelésnek kinai stílusban van értelme. Légmentesen lezárnak egy várost és mindenkit tesztelnek, akit teszteltek, ha +ha- beteszik egy nejlon zacsiba 3 hétre, aztán megint teszt.

(#62631) Mr K válasza pjen (#62628) üzenetére


Mr K
senior tag

A te értelmezésedben mi a különbség a "beteg" és a "fertőzött" között?

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62632) PuMbA válasza Ringman (#62595) üzenetére


PuMbA
titán

De szépen mutatja, amiről nem rég beszéltünk :) BA4/5-nél a non-omicron infection + vaccinated alsó érték sokkal jobb, mint a 3 vakcina esetén.

[ Szerkesztve ]

(#62633) pjen válasza Mr K (#62631) üzenetére


pjen
félisten

Rengeteg.Fertőzőtt lehet tünet mentesen és le is küzdheti a fertőzést úgy, hogy észre sem veszi. Egyszer kb 40 éve a körzeti doki mondta, hogy tüdő gyuszim volt.Fel se tünt.

(#62634) t72killer válasza pjen (#62630) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Dehogy. Én ezerrel mászkáltam boltokba és egyéb helyekre az itteni delta hullám minden szakaszában, és nem találkoztam a vírussal. Hálistennek még a gyerek se kapta el a suliban, eléggé a civilizáció szélén voltunk hozzá. Ha a népesség 0,1%-a fertőzött adott időben, akkor van esélyed egy nagy Tesco-n úgy végigmenni, hogy ne legyen 5m-es körzetedben vírusforrás. Ha ez 1%, akkor sokkal nehezebb - ezért is ért utol az omikron.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62635) pjen válasza t72killer (#62634) üzenetére


pjen
félisten

Biztos találkoztatok.

(#62636) Ringman válasza PuMbA (#62632) üzenetére


Ringman
nagyúr

ja, csak milyen áron? mert az tök változó.

(#62637) t72killer válasza pjen (#62635) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kétlem, mivel az omikront az első kacsintásra elkaptam oltással is. A delta idején még oltva sem voltam egész szeptemberig (nálunk június elején indult be), utána is januárig csak 1 dózis. Szval ha telibetüsszentett volna egy deltás, akkor garantáltan megszívtam volna.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#62638) Mr K válasza pjen (#62633) üzenetére


Mr K
senior tag

De még mindig nem adtál definíciót arra, hogy "beteg". Mert a "fertőzést" definiálhatjuk úgy, hogy aki pozitív tesztet produkál (gyorsteszt, kétség esetén PCR), szóval az tiszta. De mi az, hogy beteg? Akinek tünetei vannak? Ha igen, akkor pontosan milyenek?

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62639) pjen válasza Mr K (#62638) üzenetére


pjen
félisten

:C

[ Szerkesztve ]

(#62640) Mr K


Mr K
senior tag

Fever, body aches, loss of smell: New COVID study charts evolution of symptoms
(Link a tanulmányra a cikkben, de a cikk nem csak a tanulmánnyal foglalkozik. Amit esetleg kiemelnék: a 5 nap után a fertőzöttek 80%-a produkált pozitív tesztet, 10 nap után 60%-a. Ez nem feltétlen jelenti, hogy ennyi ideig fertőznek is, de azért arra utal, hogy az 5 nap hivatalos izoláció (USÁ-ról van szó), nem feltétlen elég az üdvösséghez...)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#62641) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

na, kellett itt megidéznetek a lyme témát, most fogtam egy kullancsot magamban, úgy számolom, hogy 1,5-2,5 napot vendégeskedett bennem :(

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62642) lacafaca válasza Parci (#62641) üzenetére


lacafaca
őstag

fiamnak volt gyerekként, ne parázz ettől is (zala)...pár szem lórugásnyi bogyó megoldotta neki anno...ha elkezd udvara lenni, azonnal doki, ha nem, akkor nincs gond ;)

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#62643) Parci válasza lacafaca (#62642) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

jaja, most 3 hétig figyelni kell. sajnos bárhol/bármilyen karika lehet, nem csak ott helyben. parázom egyébként a kullancsoktól, mára nagyon fertőzöttek :(

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62644) lacafaca válasza Parci (#62643) üzenetére


lacafaca
őstag

nekem mondod...itt sokkal több az esélyed egy fertőzöttre, mint egy "tisztára"...minden kiruccanás után kullancsvizit van este a résztvevőkön :DDD

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#62645) Vesa válasza Parci (#62641) üzenetére


Vesa
veterán

Az nem kevés...kérdés, hol ment beléd, mert tájegységenként más vírust/bacit hordoznak, illetve sok helyen nincs különösebb veszély. Van ahol Lyme kórt, van ahol Encephalitist. Volt valahol egy ilyen térkép, de sajnos most nem találom.

A tudomány a valóság költészete!

(#62646) Parci válasza lacafaca (#62644) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

mi is, de ez a rohadék szerintem a ruhában maradt, és másnap onnan jött vissza, amikor csak piacra mentem (és utána nem kullancsvizitáltam, nyilván).

amúgy vas és pest megye a legfertőzöttebb emlékeim szerint, de gondolom zala sincs lemaradva. szép új világ. :U

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62647) Parci válasza Vesa (#62645) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

visegrádi-hegység

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62648) lacafaca válasza Parci (#62646) üzenetére


lacafaca
őstag

nem-e?

[ Szerkesztve ]

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#62649) Parci válasza lacafaca (#62648) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

pest megye, pláne ez az oldal nem is olyan szar! :C

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#62650) lacafaca válasza Parci (#62649) üzenetére


lacafaca
őstag

mindenesetre figyeljed a halot...meg a testhőd

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.