Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38451) cigam válasza Keem1 (#38450) üzenetére


cigam
félisten

Mi van DNS-nek beállítva? +Írtam hogy tegyél fel egy pi-hole-t, és az legyen a dhcp.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38452) Keem1 válasza cigam (#38451) üzenetére


Keem1
addikt

Mi van DNS-nek beállítva?
Hol? Pi-n? A PC-ken automatikus minden (annyi különbséggel, hogy a routerben tartósbérlet van az eszközök ip címéhez beállítva - dinamikus, de ugyanazt osztja ki újra és újra). A Pi-n annyi a különbség, hogy az eth0 ip címe statikus. DNS beállításokhoz nem nyúltam, de a gép gigabit lan adaptere szerint kettő van, az egyik a routeré, a másik valami ismeretlen 0.0.8.0 IP (ez a másodlagos DNS, de fogalmam sincs, ez mi).

+Írtam hogy tegyél fel egy pi-hole-t, és az legyen a dhcp
Sajnos odáig még nem jutottam el

Annyi még, hogy most valami meglepin vérszemet kaptam. A céges Lenovo az IPv6-tal azonosítja a Pi FQDN-jét, így a PC-n is visszakapcsoltam az IPv6-ot (nagyon régen valami anomália miatt kivettem a Windowsban a pipát az IPv6 mellől), egyelőre vegyesek a dolgok. A ping továbbra is a wifis IPv4-et keresi, SSH-n IPv6 alapján megtalálja, valamint a hálózati megosztások is visszajöttek a Network Places-ben.

[ Szerkesztve ]

(#38453) ReFleXx válasza Keem1 (#38452) üzenetére


ReFleXx
addikt

"Annyit csináltam, hogy az /etc/hosts-ba felvettem egy bejegyzést így: ethIP hostname. De no effect."

Most ha jol ertem az asztali gepedrol szeretned elerni a pi-t a hostname alapjan ugy hogy nem a wifin hanem a wired kapcsolaton/ip-n keresztul?
Milyen eszkozon szerkesztetted bele az /etc/hosts az ip-t es a hostnevet?

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38454) cigam válasza Keem1 (#38452) üzenetére


cigam
félisten

Mindenhol. A gépnek beállított DNS-t kérdezi meg hogy ennek.a.névnek mi az IP címe.
Konkrétan az nslookup paranccsal ellenőrizheted, hogy milyen DNS-t használ, és az ismeri-e a konkrét tartománynevet. pl. a laptopomon:
nslookup magic-pi
Server: hu-bud02a-dns04.chello.hu
Address: 213.46.246.54
*** hu-bud02a-dns04.chello.hu can't find magic-pi: Non-existent domain

Így hiába van belső hálózaton, egy publikus, az internet-en elérhető DNS szervert kérdez meg, akinek lövése nincs, hogy a helyi hálózatomban létezik ilyen nevű gép. Tehát első körben minden gépen egy helyi DNS-t kell kijelölni/beállítani, ami ismeri a helyi hálózat gépeit. Ez lehet a DHCP is hiszen a szabvány lehetőséget ad rá, hogy ne csak az IP címét, hanem a nevét is meghatározza, ezért van lehetőség ip cím foglaláskor nevet is megadni. De ezt nem mindegyik eszközben van implementálva. pl. Hiába van a UPC-nek DHCP-s routere, és hiába jelenik meg névvel és ip címmel az eszközök listája, nincs implementálva a név megadás lehetősége. Csak annyit tud csinálni, hogy megkérdezi. Szia te gép, ez lesz azIP címed. Hogy hívnak? Aztán vagy kap választ vagy nem. Ezért esetleges a névfeloldás.

Ha pihole a DNS, akkor van lehetőség helyi nevek "beregisztrálására"

Ha átállítom a laptopon, hogy ő legyen a DNS, és megcsinálom a fix ip bejegyzést, máris felismeri:
nslookup magic-pi.lan
Server: magic-pi.lan
Address: 192.168.0.2
Name: magic-pi.lan
Address: 192.168.0.2

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38455) Keem1 válasza cigam (#38454) üzenetére


Keem1
addikt

Igen, ezt szinte sejtettem, hogy ez local network szintjén decentralizált (alapesetben).

De ha jól értem a Pihole egy DNS szerver a Pi-re, ugye? De megy headless Raspbianon is? Nekem nincs ablakos felületem, mivel szerverként tekintek a Pi-re (file, média, meg időzített feladatok).
Utánaolvasok, csak még egy kérdés: ha bármikor szükségem lenne rá, akkor a Pihole munkája bármikor kikapcsolható, majd utána vissza úgy, hogy kb. semmi nem szenved hátrányt? Szeretem a Pi-n azokat a szolgáltatásokat használni, amik nem nőnek bele a rendszerbe, hanem ha úgy gondolom, tét nélkül ki tudom kapcsolni (és ugyanígy vissza), persze nyilván akkor az adott feladat nem fogja szerepét ellátni. Ugyanígy van ez a Samba-val, a MiniDLNA-va, az Apache-csal, stb.

Amúgy ezek után már félve merem elmondani, hogy egyébként szerverekkel (is) foglalkozom a munkahelyen :DDD , de mentségül szolgáljon hogy nem ilyen területen. Felhő szolgáltatásokat üzemeltetünk.

38453 ReFleXx:
Valójában ez részben megoldotta a problémát, de nagyon nagyon látszik, hogy ez a probléma megerőszakolása. Ugyan SSH/ping esetén így már megtalálja a Pi-t a gépem, de pl. nem működik a Network Discovery és a shared folderek is néha nem találnak magukra. A ping is hol működik, hol nem, még egy adott sessionön belül is. A korábbi, egyértelmű és pontos LAN-IP megfeleltetés idején ezek az anomáliák nem voltak. Ment a network share, discovery, ping, ssh, minden, tökéletesen, külsö beavatkozás nélkül. Csak annyit csináltam még installáláskor januárban, hogy fix IP-t adtam a Pi-nek (a dhcpd.conf-ban) és megadtam a ma is használt hostnevet (pistacio). És ezek után egészen kb. másfél héttel ezelőttig minden ment rendesen. De akkor valami történhetett, mert elszaródott az OpenVPN-em, amit szintén nagy nehézség árán hoztam vissza.

[ Szerkesztve ]

(#38456) cigam válasza Keem1 (#38455) üzenetére


cigam
félisten

Igen, egy spéci DNS kiszolgáló, aminek a fő feladata, hogy kiszürje "reklám" szervereket.
Igen, egy egyszerű WEB-es felületen keresztül kezelhető.
Igen, jó lenne egy bemutató a legouton, de a PH! házirendjébe ütközik, nem engedik.

nem működik a Network Discovery és a shared folderek is néha nem találnak magukra.

Az már nem névfeloldási probléma, hanem a samba/Microsoft hibája. az smb1 tartalmazza a tallózás funkciót, az összes fejlettebb (2,3) már nem támogatja. Mivel smb1 már tiltani szokás, más módszerrel működik(vagy éppen nem) a tallózás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38457) akos86 válasza body007 (#38418) üzenetére


akos86
aktív tag

thtool eth0 | grep -i speed
Cannot get wake-on-lan settings: Operation not permitted
Speed: 1000Mb/s

amit észrevettem az az hogy viszonylag sűrűn felvillan a jobb felső sarokban a sárga villám jel eléképzelhető a tápommal van probléma (5V és 3a)

[ Szerkesztve ]

3dfx, gone but never forgotten...

(#38458) _q


_q
addikt

Sziasztok!

Az megoldható valahogyan, hogy Rasberry OS menjen fel egy HDD-re úgy, hogy működjön a rendszer de valahogy partícionálni is tudjam?
Vagy ez a partícionálás megoldás lehet-e OMV esetén? Jelenleg OMV-vel nem enged share folder-t hozzáadni, mert amire az OS-t tettem azt nem engedi kiválasztani mint meghajtó. Mindenképpen kell egy "share folder"-es meghajtó és külön egy OS meghajtót csatolnom? A Pi4 tápja meg tud táplálni vajon egy SSD+ 2.5" HDD kombót USB-n keresztül?

(#38459) 0519


0519
senior tag

Természetesen tud lemezt particionálni a linux. Nem vagyok benne biztos, hogy jól értem a kérdést.

A Pi4 tápja vagy egy SSD-t, vagy egy 2,5" HDD-t el tud látni. A kettő együtt stabilitási gondokhoz vezet.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38460) _q válasza 0519 (#38459) üzenetére


_q
addikt

Tehát akkor valamelyikhez külső tápot kellene használnom mindenképpen ha jól értem, amihez kompatibilis ház kellene, sajnos most olyanom nincs.

Nem voltam konkrét bocsi. Tehát a partícionálást úgy értettem, mint pl egy windows esetén, lehet-e előre partícionálni és utána telepíteni a Rasberry OS-t? A Rasberry imager magától partícionál és telepít így ott nem tudom ezt megoldani. Utólag terminalon keresztül hogyan lehet partícionálni? Gparter-t találtam, de az a desktop gui verzióhoz használható csak ha jól láttam.

[ Szerkesztve ]

(#38461) cigam válasza _q (#38460) üzenetére


cigam
félisten

cfdisk a barátod:

Mivel a raspbian nem települ, hanem egy lemezképet ír fel, előre nincs rá mód hogy szétpartícionáld. Ez csak utólag lehetséges.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38462) _q válasza cigam (#38461) üzenetére


_q
addikt

Köszi ezzel elvileg jó lenne tényleg, viszont mikor a root partícióból leválasztottam a szükséges méretű részt így létrejött az sda2, az sda1 boot és sda2 root mellé. Eddig látszólag jó, de amikor újraindítom a rendszert, akkor sajnos nem bootol be, legalább is ssh-n nem érem el. Van ötleted mi lehet a baj?

(#38463) body007 válasza _q (#38462) üzenetére


body007
addikt

Miután szétszeletelted a vinyót megmondtad, h melyik partíciót hova csatolja?
pl:
sda1 = boot
sda2 = / (root)
sda3 = ???

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38464) _q válasza body007 (#38463) üzenetére


_q
addikt

Így néz ki: [kép]
sda2-ből lett az sda2 root és sda3 amit tárolóként szeretnék majd OMV-nél használni.

(#38465) body007 válasza _q (#38464) üzenetére


body007
addikt

Ez éppen nem mutatja, h hova van csatolva (meg sztem kéne a sda1 után egy * , h bootable)

df -Th
megmutatja a csatolásokat

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38466) _q válasza body007 (#38465) üzenetére


_q
addikt

Igen itt valami nem teljesen jó, mert amit feltöltöttem képet, ott látszik az sda3, de a df -Th meg nem mutatja: [kép]

(#38467) body007 válasza _q (#38466) üzenetére


body007
addikt

nézd meg mivan az fstab-ban (/etc/fstab)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38468) _q válasza body007 (#38467) üzenetére


_q
addikt

Valamiért továbbra is az eredeti mérete van sda2-nek, az sda3 meg "üres": [kép]
Pedig a cfdisk mutatja a partícionálás eredményét amit csináltam: [kép]
/etc/fstab: [kép]

[ Szerkesztve ]

(#38469) 0519 válasza _q (#38468) üzenetére


0519
senior tag

a df a mountolt filerendszereket mutatja.
sda3 még nincs mountolva.
Kövesd @body007 által linkelt leírást és tedd be fstabba a sda3 partíciót is.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38470) _q válasza 0519 (#38469) üzenetére


_q
addikt

Azért gondolom, hogy nem csak az a baj és összetettebb az egész, mert attól még bootolni tudnia kellene a rendszer nem? Max nem látja az új partíciót. Viszont itt cfdisk parancs után nem tud bootolni és nem jövök rá miért. Az lehet, hogy a root partíciót nem megfelelően szedi szét és mondjuk az új partícióra is kerül adat, mondjuk megfelezi a jelenleg létező adatokat és egy része a root-on marad másikat az sda3-ra teszi ezért omlik össze és nem indul el az OS?

[ Szerkesztve ]

(#38471) atesss válasza BalanceR (#38424) üzenetére


atesss
addikt

Áh, köszi az infókat.
Én még azóta nem rendeltem, kivártam, meg igazából egyáltalán nem sürgős.
Ez a 12-15 fok mínusz mit jelent akkor a gyakorlatban ?
Maximálisan leterhelve, lakás hőmérséklettel (kb. max. 25 fok, nem az óriás kánikula) fel tud annyira melegedni, hogy már elkezdjen throttlingolni ?
Ha leveszed a fedlapot, kb. mennyire csökken a hőmérséklet ?
Tényleg minden csatlakozó maximálisan hozzáférhető ?
HAT-ek (pl, POE-HAT) is teljesen elférnének ?
Az alján van valamilyen rögzítési lyuk, amivel (természetesen ehhez már a PI-t kiszedve) felületre felcsavarozható lehet ?
Ha nincs rajta a fedő, egy 3-as PI-vel akkor sem lenne kompatibilis semennyire ?

AliExpress Standard Shipping-el szállították ?
Ezt most posta hozta ki, futárszolgálat, vagy csomagpontra ment ?
(Az Aliexpress topicban többen azt írták hogy mostanában ez már csomagpontos lett.)

(#38472) atesss


atesss
addikt

Raspberry Pi 1 Model B+ v1.2 ugye elbírná azt, hogy 1db vagy esetleg 2db, belső LAN-on elérhető max. 1Mpixel RTSP kamera stream-et rögzítek vele, egy külső USB-s 2,5" HDD-re ?
Annak az USB portja elbírhat egy régebbi fajta 2,5" HDD-t ? Vagy egy Y-kábel mindenképp kellene ?

(#38473) BalanceR válasza atesss (#38471) üzenetére


BalanceR
addikt

Normál desktop használat mellet soha nem éri el a throtting szintet nálam, persze, ha ráeresztenék egy stressz tesztet, ahol minden mag maxon pörög, biztosan throttolna, de nem életszerű, ha szerverként fut, vpn, syncthing + ftp, ilyen 51 fok körül volt most a 30 fokos panelban...
Ha leveszed a fedlapot, nem nagyon változik a hőmérséklet, mivel az is alu, valamennyire az is vezet el hőt..
A GPIO, Display, Camera SDI hozzáférhető, de egy HAT nem menne rá szerintem, mert az ethernet felőli oldalról beljebb lóg picit a burkolat, de jumper kábelekkel gond nélkül használtam .
Az alján nincs lyuk, de mivel az alsó panel műanyag, simán megfúrható, ha az kell.
Pi 3al sehogy nem kompatibilis.

Ali normál shippinggel jött, a postás hozta fel, pedig a ládába is befért volna... Mégis itt volt bő két hét alatt...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38474) _q válasza _q (#38470) üzenetére


_q
addikt

Van itt olyan, aki HDD/SSD-re telepített Rasberry OS-t és utána sikeresen partícionálta? Már szerintem több mint 50x és számtalan módon próbálkoztam, de egyszerűen partícionálás után nem bootol a rendszer.

(#38475) body007 válasza _q (#38474) üzenetére


body007
addikt

Szerintem így működhet:

How can I resize my / (root) partition?

röviden:
Backup your system
Remove the main and swap partitions (leaving the boot partition alone)
Recreate the main partition to utilize the remaining disk space (excluding the boot partiton). Make sure to reuse the same start sector as the original root partition.
reboot the system
resize the new boot root partition to utilize the full partition size.

de a linken ottvan lépésről lépésre

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38476) 0519 válasza _q (#38474) üzenetére


0519
senior tag

Ha van két sd kártyád és egy usb-s kártya olvasód, akkor megteheted azt, hogy
1 mindkettőre telepíted a rendszert
2 miközben SD kártyáról fut a rendszer particionálod az ssd-t a kívánt állapotra
3 rádugod a másik SD kártyát az olvasóban
4 átmásolod az SD tartalmát az SSD megfelelő partíciójára
5 beállítod, hogy SSD bootoljon

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38477) wassermann válasza body007 (#38475) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Tegnapi ujjgyakorlat: Mit tud egy olcsó Raspberry PI Zero W

A Zero W tulajdonképp egy gyárilag 1GHz-re húzott RPI1, "rágógumi" méretben, Wifi-vel és BT-vel (lsd. a lap tetején lévő összefoglalóban a típusok összehasonlító táblázatát). Vezérlési feladatokra vagy FullHD TV-hez médialejátszónak megállja a helyét.

Mivel csak egy magos nem melegszik. A Zero W az 1GHz miatt, alappból 1,35V-os core feszültségre van húzva. Ezt 1,4V-ra lehet növelni, így még picit gyorsabban is megy és egy körömnyi hűtő-bordával, a megemelt feszültségek ellenére sem megy 52°C fölé.:

over_voltage=8
over_voltage_sdram=4
force_turbo=1
arm_freq=1104
core_freq=552
gpu_freq=552
sdram_freq=552
dtparam=sd_overclock=92 <- kártyavezérlő seb., a core_freq egészszámú hányada, itt 1/6

Figyelem az over_voltage és a force_turbo együttes beállítása, garancia vesztést von maga után! (de szerintem mivel minden PI hővédelemmel van ellátva, ennek már nem igazán van jelentőssége)

Ha kíváncsiak vagytok, ebben a melegben mit visz még stabilan a Pi-tek, játszatok a config.txt értékeivel és itt egy teszt program. Parancssorba másolva letölti majd futtatja magát (a későbbi futtatáskor természetesen már nincs letöltés):

curl -L https://raw.githubusercontent.com/aikoncwd/rpi-benchmark/master/rpi-benchmark.sh | sudo bash

(#38478) atesss válasza atesss (#38472) üzenetére


atesss
addikt

No közben gondolkodva a dolgon, lehet hogy - első körben legalábbis - egy 3B+, vagy akár a 4-es Pi-m lenne berakva. Legalábbis amíg a tesztelés-hibajavítás fázisában van a projekt.
Egy "8D" mozi rendszerben egyfajta kicsi vezérlőnek/automatizálónak használnám.
És jó lenne az - amúgy is meglévő - kamerák képén akkor már egyben követni, hogy amikor működésbe lépett ez a "hibajavító vezérlő", előtte/utána mi történt fizikailag.

Milyen CCTV-rendszereket ismertek Raspberry-re ?
Valami olyan megoldás kellene, ami tud külső "érzékelőt" is kezelni (ez jelen esetben fizikailag egy GPIO pin lenne). És az igazi az lenne, ha lenne idővonal nézet, ahol a külső érzékelő állapotát is látnám a kameraképek(egy, vagy több egyszerre) mellett.

(#38479) ReFleXx


ReFleXx
addikt

Hasznal valaki transmissiont libreelec alatt? Mekkora sebessegel tud letolteni vele?
Az alany egy Pi4, 500Mbites net, torrenttel max 10-15MByte/sec volt a max amit mértem. Nem tudom fentebb lehetne ezt torzani valahogy.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38480) atesss válasza ReFleXx (#38479) üzenetére


atesss
addikt

Itt olvastam a topicban, hogy sokan a qbitorrentet ajánlják, mert akár többszöröse a sebessége, mint a transmission.
Rémlik hogy többen is panaszkodtak a transmisson-re, ugyanúgy ahogy te. Váltottak, utána meg összehasonlították a sebességeket, és nagyon komoly volt az ugrás. Olvass vissza.

(#38481) ReFleXx válasza atesss (#38480) üzenetére


ReFleXx
addikt

köszi, megnezem mindenkeppen

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38482) _q válasza body007 (#38475) üzenetére


_q
addikt

Nem működik, ugyan úgy nem bootol utána :(

(#38476) 0519
Ez azért nem jó szerintem, mert a sima másolással nem hiszem, hogy fog tudni bootolni és tudni fogja a root elérési utat. Egyébként alapból usb boot van beállítva a legújabb bootloader miatt, persze ha van sd kártya és üres a hdd/ssd akkor a kártyáról bootolna.

Jó lenne ha valaki csinált volna már ilyet, de akkor marad a netes keresgélés. Nem értem miért ilyen nehéz :(((

(#38483) 0519 válasza _q (#38482) üzenetére


0519
senior tag

Mondd, az SSD boot partíción lévő cmdline.txt fájlban helyesen állítottad be a root partíció azonosítóját?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38484) _q válasza 0519 (#38483) üzenetére


_q
addikt

Nem állítottam ilyet, mivel a linkelt tutorialokban se volt ilyen. Töröltem a root partíciót egyik esetben és létrehoztam sda2 és sda3-at. cfdisk esetén meg csak a meglévő sda2 root-ból hoztam létre egy sd3-at leválasztással. Azonosító megadásokat egyik se mutatott. Illetve amikor már különféle kombinációkat néztem sehol se írt cmdline.txt-ről és azonosítról.

Félreétés ne essék, biztos én rontok el valamit, nem hiszem hogy ne lehetmeg megcsinálni, inkább az a fura, hogy eddig egyik tutorial alapján se működött egy látszólag egyszerűnek tűnő partícionálás.

[ Szerkesztve ]

(#38485) cigam válasza _q (#38482) üzenetére


cigam
félisten

Valamit módszeresen rosszul csinálsz. A merevlemezre való költözés után elindul a rendszer? (újraindítás után is?) Hogyan éred azt el. Mit írsz át mire? Ha jól emlékszem a Pi4 USB boot még nem az igazi.
Mit mond a
vcgencmd bootloader_version
parancs?

A
sudo blkid /dev/sda1 |grep PARTUUID
/dev/sda1: UUID="ef61454f-f3f7-4c3a-ae66-05b863c7ecc5" TYPE="ext4" PARTUUID="26536165-62ca-43a5-8223-08d814bffe4d"
paranccsal egyesével lekérdezheted a particióazonosítókat. Ezeket vesd össze az fstab bejegyzéseivel.

Ha pedig végképp nem menne, fogsz egy monitort/TV-t rádugod, és megnézed hol akad el, mi baja.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38486) dew28 válasza _q (#38484) üzenetére


dew28
aktív tag

q1: miert telepites UTAN akarod particionalni?
q2: friss telepitesnel biztosan UUID alapjan megy a particiokra hivatkozas, nem /dev/sdaX alapjan.. ezt ugye figyelembe vetted?

[ Szerkesztve ]

(#38487) _q válasza cigam (#38485) üzenetére


_q
addikt

Alapból HDD-re írom már ki a Rasberry lite-ot, mert már van stabil bootloader Pi4-re és én 2-3 napja frissitettem is, hogy tudjam így használni SD kártya teljes kihagyásával. Legalább is én ennek tudatában voltam eddig. Az említett 50+ próba azt is jelenti, hogy annyiszor kellett újra rakni a rendszert mivel a partícionálás után nem tudtam elérni. A partícionálás előtt újraindítás után is jó volt minden esetben.

Hogyan érem el:
cfdisk-ben a root partíción "resize", megadom hoyg 64GB legyen a root, az új meg a maradék, majd write és elvileg kész. Újraindítom a rendszert és onnantól nem elérhető. Próbáltam azt is, hogy külön partition magic-el partícionálom még az első indítás előtt az unallocated részt, de azzal se sikerüt. Próbáltam (#38475) body007 linkje alapján is.

vcgencmd bootloader_version:
Jun 15 2020 14:36:19
version c302dea096cc79f102cec12aeeb51abf392bd781 (release)
timestamp 1592228179

sudo blkid /dev/sda1 |grep PARTUUID
Próbáltam azt is, hogy az PARTUUID-t beírtam fstab-ba, de újraindítás után ezzel se ment. Egyébként ezt adja a parancs:
pi@raspberrypi:~ $ sudo blkid  /dev/sda2 |grep PARTUUID
/dev/sda2: LABEL="rootfs" UUID="706944a6-7d0f-4a45-9f8c-7fb07375e9f7" TYPE="ext4" PARTUUID="c2e7f533-02"
pi@raspberrypi:~ $ sudo blkid  /dev/sda3 |grep PARTUUID
/dev/sda3: PARTUUID="c2e7f533-03"

Desktop verzióval nem próbáltam még, persze ránézhetek, talán az elején akad el. Esetleg még SD kártyával is megpróbálhatom a partícionálást.

(#38486) dew28
q1: Raspberry Imager-el teszem fel a HDD-re a rendszert. Ez alapból magától formázza és partícionálja: [kép]
Próbáltam az így kapott unallocated részt leválasztani manuálisan, de akkor alapból el se indult az OS.
q2: amikor cfdisk-el partícionálom, ott sda1, sda2... hivatkozik nem UUID alapján. Hol kellene amúgy figyelembe egyem? fstab-ba mikor beírtam a partícionálás után a PARTUUID-t akkor már nem sdaX... írtam be.

[ Szerkesztve ]

(#38488) dew28 válasza _q (#38487) üzenetére


dew28
aktív tag

ahogyan irtak elottem, /boot/cmdline.txt fileban van a rootfs eleresi utja megadva. ha ujraparticionalod a root particiodat, valtozik az UUID-je. (PARTUUID nyilvan)

es igen fstab-ban is at kell potyogni

[ Szerkesztve ]

[ Szerkesztve ]

(#38489) cigam válasza _q (#38487) üzenetére


cigam
félisten

Most hogy mondod, lehet hogy előtte a fájlrendszert is át kellene méretezni:
resize2fs /dev/sda2 60G
Ezután cfdiskel leveszed 64GB-osra az sda2-t.
Majd ha működik reboot után is, akkor a méret nélkül lefuttatva kimaxolod a fájlrendszer méretét (méret nélkül a partíció méretét veszi alapul).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38490) fa4hu


fa4hu
őstag

Sziasztok!

Van arra ötletetek, hogy Pi 4 RaspiOS alatt a qtorrent miért "veszti el" a letöltött torrenteket, és csak jobb katt, erőltetett folytatásra seedeli tovább azokat?

Előre is köszi!

(#38491) dew28 válasza fa4hu (#38490) üzenetére


dew28
aktív tag

Tools->options->bittorrent->Share ratio limiting?

[ Szerkesztve ]

(#38492) fa4hu válasza dew28 (#38491) üzenetére


fa4hu
őstag

Azt elfelejtettem írni, hogy többségében újraindításkor történik mindez.

(#38493) Keem1 válasza fa4hu (#38492) üzenetére


Keem1
addikt

Nekem is voltak nem számottevő anomáliák újraindításkor a qBitTorrenttel, én ezt úgy hidaltam át, hogy:
- letiltottam a service auto-startját (újraindításkor nem indul el magától)
- cron-ban a @reboot paraméterrel indítom el a service-t
- éjjelente éjfél után cronnal újraindítom a service-t

Ez nekem megoldotta minden problémámat. Hangsúlyozom, csekély problémák voltak: néha "missing files"-szerű hibaüzenetek jelentek meg és csak kézi indítással seedelt tovább. Ezek így elmúltak.

(#38494) _q válasza cigam (#38489) üzenetére


_q
addikt

Nem tudom sajnos a resize2fs parancsot használni, arra hivatkozik, hogy online shiring not supported. Gondolom az OS használja.

Desktop esetén meg a hiba: [kép] bár ebből szerinetm nem sok derül ki, egyszerűen csak nem tud bootolni.

(#38488) dew28
Nem változott cfdisk után az UUID-je.

[ Szerkesztve ]

(#38495) PistiSan válasza dew28 (#38491) üzenetére


PistiSan
addikt

Szerintem is ez lesz a gond, nekem pl be van állítva, hogy 3 napig menjen a seed, utána automatikusan leállítja. Van mobilos kliens (elég... rossz) ott rá tudok újra indítani, de leáll megint a seed pár másodperc múlva, a webes felületen az erőltetett indítással tudom folytatni. Nálam szükség van erre a korlátra, de szerintem ha ezt megszünteti, akkor folyamatosan seedel majd.

(#38496) SA68


SA68
csendes tag

Sziasztok!

Raspberry Pi 4 (4GB)-vel kapcsolatban kérdeznék:

- hogyan tudok wifi-s nyomtatót hozzáadni?
- hogyan tudok hangot kicsikarni az audio kimenetéből? Se fülhallgatón, se hangszórón nem jön hang.
- valamilyen antivírus programot javasoltok rá? Desktopként használom.

Köszönöm előre is!

Üdv

(#38497) Fecogame válasza SA68 (#38496) üzenetére


Fecogame
veterán

Milyen OP rendszert használsz? Ha linux, akkor nem kell antivírus.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38498) SA68 válasza Fecogame (#38497) üzenetére


SA68
csendes tag

Raspbian Full-t telepítettem rá tegnap, köszi.

(#38499) ReFleXx válasza ReFleXx (#38481) üzenetére


ReFleXx
addikt

este felraktam ezt a qbittorrent-et, tenyleg sokkal gyorsabb, 400MBpst siman hozta az 500-as neten libreelec alatt. reggel neztem viszont, hogy szinte nem toltott vissza semmit, most egyelore nyomozom, hogy miert.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38500) cigam válasza Keem1 (#38493) üzenetére


cigam
félisten

Akkor ess neki asztali gépen. Vagy bebootolsz egy live gparted-et/linux-ot, vagy valamelyik ingyenes partíciókezelő alkalmatossággal átméretezed.

SA68
- Az a nyomtatótól függ. Nézz szét a openprinting oldalon.
- Hogyan van most összedugva? Amúgy a raspi-config-ban megadhatod, hogy hova tolja a hangot, de a desktopon a kék hangszórón jogklikk, és ott átkapcsolhatod, hogy HDMI-n vagy java-en adja ki a hangot.
- felesleges

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.