Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38751) cog777 válasza t72killer (#38748) üzenetére


cog777
senior tag

Esetleg lekapcsolhatod kivulrol egy procival (esp8266 WiFi kepes) ami eleve keveset fogyaszt.
En a riasztomat tervezem mar egy ideje es rendeltem hozza IRF520 MOSFET kapcsolot.
Adatlap szerint 1A-t tud hutoborda nelkul kapcsolni (RPi0W-hez terveztem), de 5A-ig mukodik.
Aliexpress link

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38752) Keem1 válasza t72killer (#38748) üzenetére


Keem1
addikt

Na igen, úgy valóban nem mindegy.
Adhatok egy tanácsot? Én pass through power bank-et vennék, asszem az Ankernek is van, ezt tudod kisütés közben is tölteni, anélkül, hogy a táplált eszközt lehúznád.

(#38753) wassermann válasza t72killer (#38750) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Mivel picike és olcsó, önmagában (kiegészítő áramkörök nélkül) nem lehet sem fizikailag kikapcsolni, sem hálózatról indítani. Ugyanis nincs benne, a PC-kben található ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) áramkör.

[ Szerkesztve ]

(#38754) Keem1 válasza wassermann (#38753) üzenetére


Keem1
addikt

Ha már itt tartunk... a "lekapcsolt" állapotából vissza lehet hozni? Vagy csak áramtalanítással?

(#38755) wassermann válasza Keem1 (#38754) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem lehet. A bekapcsolás neki az, hogy megjön a "delej". Ha leállítod nincs benne készenléti áramkör, ami figyeljen.

[ Szerkesztve ]

(#38756) t72killer válasza Keem1 (#38752) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R, bár a telónak rezerváltam, megkaphatja a 20Ah-s xiaomi-t, az elvileg tudja a pass through-t, ezzel megvan a szünetmentes a gépecskéhez.

#38751: első körben megmaradok ennél, de persze érdekel egy intelligens megoldás:)):

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38757) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Itt azt írja, "When powered down, the Pi4B uses 0.069 Amps (0.3W!)" - ez azért messze van az általam mért értéktől, egy 10es szorzó.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38758) cigam válasza t72killer (#38757) üzenetére


cigam
félisten

Ez nem labor műszer, ugyanakkor a Pi fogyasztásához hozzáadódik az adapter fogyasztása. Mivel közel sem 100% a tápegység hatásfoka, valamennyi veszteséget termel, + a képen valami rá is van dugva USB-n.
Ha közvetlenül a betáplálási ponton mérnél úgy, hogy közben semmi sincs rádugva, közelebb járnál az igazsághoz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38759) t72killer válasza cigam (#38758) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az adaptereket egyszer kimértem, ha jól rémlik 0.7W körül esznek önmagukban pl egy teló töltése közben, de előásom az USB-s ampermérőt :R . Az USBk-ből és a HDMI-ből kihuzogatva a dolgokat nem változik az 1.9W-os fogyi.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38760) V.Stryker válasza t72killer (#38759) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ha önmagában csak a töltőt nézed, mit mutat a fogyasztásmérő?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38761) t72killer válasza V.Stryker (#38760) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

0.0W, ha nincs rajta terhelés.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38762) _q válasza t72killer (#38761) üzenetére


_q
addikt

Szerintem ezt nehéz így mérni, mert ha rákötöd a Pi-t azaz lesz terhelés, akkor a Pi+adapter fogyasztását mutatja, mivel ahogy írták elvileg a Pi teljesen sose kapcsol le csak a szoftveres része. Viszont ha nem kötsz terhelés az adapterre nem fogyaszt, így külön nem tudod mérni ezzel a megoldással.

(#38763) t72killer válasza _q (#38762) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Előkerült az USB-s mérő: "kikapcsolva" a kábel tövénél (nincs közvetlen USBc mérőm, csak A-s) 0.29A/1.4W, azaz az adapter kb fél W-ot jelent, ami még mindíg jóval több, mint a cikkben szereplő érték, ill az 1200W-os táppal szerelt PC-nk kikapcsolt állapotbeli fogyasztása. USB-kből továbbra is csak a táphoz szükséges C-ben van bármi használatban.

Bocsánat a nyafizásért, csak ugye vadiúj kütyü, kibontás után szeretnék meggyőződni róla, h semmilyen gyári hibája nincs - amik közül az egyik a forrasztási hiba miatti rendellenes fogyasztás :R

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38764) BalanceR


BalanceR
addikt

Használ valaki Kodit RetroPie alatt?
Jelenleg LibreElec+ Kodi a médialejátszóm, de néha jó lenne egy két Dreamcast, vagy Amiga játékot tolni, a LibreElecen pedig az IGAL bővítmény eléggé korlátozott...
Gondoltam, átlállok RetroPiera, és az alól futtatom a Kodit, de nem tudom, hogy így veszít-e teljesítményt a lejátszó, Libre nagyon jól optimalizált, vajon RetroPie alatt is ugyanúgy fog működni? Korábban próbáltam Raspbiannal a kodit, de érezhetően lassabb volt, bizonyos videók szaggattak, vagy el sem indultak...
Tapasztalatok? Vélemények?
:R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38765) Aryes válasza wassermann (#38755) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem igaz, hogy nem lehet. :N
Legalábbis a Pi3 egyik gpio-ja alkalmas rá, hogy rebootolja halt állapotból (a retropie emulátoromnál ezt ki is használtam egy reset/boot kapcsolóval). Szerintem a Pi4 is rendelkezik ilyen feature-rel.
Tévedtem, mégsem.

[ Szerkesztve ]

(#38766) cigam válasza Aryes (#38765) üzenetére


cigam
félisten

Most is lehet rá "reset" gombot, tenni, csak a nyomógomb a tápot szakítja meg amikor megnyomod.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38767) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

A Pi 4 8Gb-os modellnek mikor van értelme?

Csak böngészni kiválthat egy gépet?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38768) 0519 válasza V.Stryker (#38767) üzenetére


0519
senior tag

Mobilon megfelel a böngészés élménye?
A Raspi procija gyengébb mint a mobilod procija.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38769) V.Stryker válasza 0519 (#38768) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Az enyémben A13 van... Veri az Intel i5-öt. Szerinted? :D

A kérdés az, hogy van -e értelme ráküzdenem magam a 8gb-os verzióra? Van a hálószobában egy 1920x1200-as monitor, amit néha a notikra dugunk rá pluszba. Erre kötném, egyrészt böngészni, néhány torrent elindítása a synologyra. Másrész pythonnal ismerkedni, gpio programozással ismerkedni. Hosszabbtávon megtartanám.
Amennyit ismerem a linuxot, kicsit feleslegesnek tartanám a 8gb-ot, mert ahová már kéne, ott a proci úgyis ki fog fulladni. De mivel azért laikusnak gondolom magam, érdekelne, hogy ha 3 évre venném, akkor van-e olyan indok, amivel esetleg rábeszélnétek,hogy inkább azt. :U

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38770) golya87 válasza V.Stryker (#38769) üzenetére


golya87
őstag

Nem a proci a kevés, mert az eléggé erős, hanem a GPU. Eleve VideoCore-nak hívják és a szoftveres támogatása is limitált. Itt-ott kísérleti Vulkan, Wayland megoldások vannak, de még csak béta státuszban sincsenek.
Én azt mondom vedd meg és ha nem jön be, átveszem olcsóért! :DDD
(böngészésre nem venném meg)

(#38771) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ma felfigyeltem a kis áraméhséget jelző villámocskára, miközben a chromiumban új tabokat nyitogattam. Nem omlott össze semmi, csak kért még elektront. Az adapter kapacitását bőven nem használtuk még ki, 2.4A-ig bírja névlegesen és az USB(A)-s mérő 0.8-0.9A-nél nemigen mutatott soha többet - a feszkót is simán 5.05V-nak mérte ekkora terhelés mellett.

Elképzelhető, hogy az aukey kábel nyeli az áramot:(((, sajna usb-c mérőm nincs.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38772) CoolBoy323


CoolBoy323
nagyúr

Rendes Win10-zel játszott már valaki? Hogy lehetne működésre bírni a saját lan vagy wifinét? Ami leírást találtam, azzal nekem nem megy...
Worproject, Pi4

(#38773) wassermann válasza t72killer (#38771) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Előfordul, hogy a tápegység hiába jó, a Pi felé menő vezeték (érpár) vékony és annak a soros ellenállásán már esik a feszültség

(#38774) t72killer válasza wassermann (#38773) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Közben beazonosítottam a galádot, nem a kábel (ennek tegnapi próbálgatás során fel kellett volna tűnnie), hanem a kínai USB-s mérőkütyü eszközoldali csatija laza, hálistennek nem kell dobni a kábelt.

Viszont ebből is tanultam, rizikós extra csatikat tenni az 5V-os rendszerbe. Tervbe volt, hogy csinálok egy saját 5V/3A-es forrást egy csavarozható USB-A csatival és egy 12->5V DC konverterből, de sztem jegelem a projektet / direkt C csatira tolom a konverter 5V-ját.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38775) BalanceR


BalanceR
addikt

Tudna valaki mondani egy cli parancsot, ami egyetlen sorban csak annyit ad vissza, hogy mennyi a szabad RAM?
Pl:
4096/2568
:R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38776) Keem1 válasza BalanceR (#38775) üzenetére


Keem1
addikt

Parancsként:
cat /proc/meminfo | grep MemAvailable | awk '{print $2}'

Vagy változóként:
$(cat /proc/meminfo | grep MemAvailable | awk '{print $2}')
Kiíratás pl:
echo $(cat /proc/meminfo | grep MemAvailable | awk '{print $2}')

Szerk: közben javítottam, mert a teljes memóriaméret volt eredetileg :DDD

[ Szerkesztve ]

(#38777) cog777 válasza V.Stryker (#38769) üzenetére


cog777
senior tag

En most vettem ssd-t es ugy gondolom hogy ez tobbet szamit, mintha 8GB-os RPi-m lenne.
Ha csak sd kartyarol futna a rendszer, akkor igyekeznek minnel tobb mindent a memoriaba pakolni, swap-ot, tmp-t, preload-olnam az alkalmazasokat, Chromium cache-t ramdrive-ra tennem stb hogy elkeruljem az I/O-t a memoria es az sd kartya kozott mert a parhuzamos fajlmuveletek nagyon lassitanak. Ilyenkor a 8GB segitene tobbet.
Viszont meg tobbet az ssd...

Nalam a teszt kedveert FB-t es par weblapot megnyitottam Chromiumban, VSCodium-ot szerkesztesre, es igy eszik 1.4 GB-ot. Ha tanulni, fejleszteni, bongeszni szeretnem, szerintem jobban jarnal egy ssd-vel es 4GB-al mint sd kartyaval es 8GB-al.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38778) cigam válasza cog777 (#38777) üzenetére


cigam
félisten

a memoriaba pakolni, swap-ot
Tehát a memória elfogyásakor használt virtuális memóriakierjesztést is oda tennéd? :D

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38779) V.Stryker válasza cog777 (#38777) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ssd már félre van téve erre a célra. Viszont ahogy néhány nyilatkozatot olvastam, mintha komolyan rámennének a 64 bites rendszerre a jövőben és ott már a 8gb memória talán kiadja.

Apropó! Miért USB3 csatira kötött SSD-vel tolják többnyire? Mennyivel lassabb egy USB3-as pendrive? vagy ott az ár/érték/tárhely hármas nem adja ki anyagiakban?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38780) t72killer válasza cog777 (#38777) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Van egy bontásból származó intel msata SSD-m ("ssdmaexc024g3h" típusjelzés) érdemes lenne lőni hozzá egy USB-s adaptert ezekszt:R

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38781) BalanceR válasza Keem1 (#38776) üzenetére


BalanceR
addikt

:R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38782) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Valaki ajánlana itthon elérhető, kipróbáltan biztos rPivel működő Sata - usb3 átalakítót ssd bootos felcsatoláshoz?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38783) cigam válasza V.Stryker (#38779) üzenetére


cigam
félisten

Akár jóval lassabb is lehet a pendrive, árfekvés(belső felépítés) kérdése. Attól hogy a csatlakozója USB3, az nem jelenti azt, hogy ki is tudja használni a sebességét. Másik topokban elég jól összefoglalták mennyi mindennel többet tud egy SSD. Nem csak sebességben, de cellavédelemben is jóval fejlettebb, nem beszélve az öndiagnosztikáról (SMART).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38784) V.Stryker válasza cigam (#38783) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszi a linket. És ha már ott megemlítették, akkor Raspbian alatt van TRIM funkció?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38785) cigam válasza V.Stryker (#38784) üzenetére


cigam
félisten

Igen, tud TRIM parancsot küldeni, de szerintem ma már bőven elég a házon belüli wear leveling.

BalanceR
Gratula!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38786) t72killer válasza V.Stryker (#38782) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Mondjuk nem itthoni, kinéztem egy ilyet UTHAI G06 USB3.0 HDD Enclosure + nekem még lesz bele egy msata-sata átalakító. Annak még utána kell járnom, hogy a házikó csinál-e wear levelinget/átereszti-e a trim-et.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38787) csipuka válasza BalanceR (#38775) üzenetére


csipuka
senior tag

free

(#38788) BalanceR válasza csipuka (#38787) üzenetére


BalanceR
addikt

Köszi, a helyes megfejtést Keem1 adta meg.
A Free nem lett volna jó mert egysoros változóként volt rá szükség a LED info displayhez.

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38789) cog777 válasza cigam (#38778) üzenetére


cog777
senior tag

"a memoriaba pakolni, swap-ot
Tehát a memória elfogyásakor használt virtuális memóriakierjesztést is oda tennéd?"

(Tomoritett swapra gondoltam, nem voltam vilagos.)

Hogyne, jol lehet tomoriteni a memoriaban levo swapot, gyakorlatilag tomoritett memoriat kapsz, 3-6x tobb fer bele arra a reszre amit kiutalsz.

Itt van pl a laptopom zramctl kimenete. Bar 16GB memoriaja van, en megis megkinaltam 3GB zram-mal igy nem akad meg amikor a ceges projektet forditom, tehat legrosszabb esetben 9GB-3GB = 6GB-al no a memoria merete.
Jelenleg 640 MB-ot letomoritett 175-re. Igy total nincs I/O, de megis tobb memoria fer bele a "szukos" keretbe. Kerdeztek masok is hogy minek ez ssd eseten, de enelkul bizony beakad par mp-re forditas kozben, igy meg siman "smooth" marad a mukodes. (Az ar persze nagyobb CPU hasznalat valamivel.)

zramctl
NAME ALGORITHM DISKSIZE DATA COMPR TOTAL STREAMS MOUNTPOINT
/dev/zram0 lz4 9.3G 642.3M 164.5M 175M 8 [SWAP]

Amugy ezt mar evek ota csinalom keves memoriaju rendszereken, lassu hattertarral. Hirtelen megakadas es tobb perces daralas helyett igy van egy szep atmenet a kicsit lassu (kevesbe van terhelve) es a teljes hasznalhatatlansag (veszettul tul van terhelve) kozott :D

Ezt anno kitapasztaltam, amikotr700MB memoriaju notin akartam netezni mert tonkrement a laptopom. Enelkul FB megnyitas a falkaparast jelentette. Ezzel viszont siman ment, csak a CPU hasznalat ment fel pl 20%-al tobbet a Celeronon, ami elviselheto volt.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38790) t72killer válasza t72killer (#38786) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A külső SSD/USB rack dolog nem tűnik olyan 1xerűnek, ha nem vinf.schon van az ember:(((. Itt olvasom, hogy pl a Raidsonic IB-256WP, ami elvileg nem egy dzsunka termék, nem nyerő málnán.

Szóval szivesen várok javaslatokat külső, lehetőleg alu SSD/HDD tokra, ami tudja Pi-n is a TRIM-et és alkalmas rendszerfuttatásra:R Ja és persze értékelendő, ha nem kerül egy fél Pi-nél többe...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38791) Keem1 válasza BalanceR (#38781) üzenetére


Keem1
addikt

Az igen, az oszt' igen :D :C
Ez milyen LED display?

(#38792) csipuka válasza BalanceR (#38788) üzenetére


csipuka
senior tag

Ki lehet belole szedni, a masik megoldas is fasza.

(#38793) BalanceR válasza Keem1 (#38791) üzenetére


BalanceR
addikt

Alapvetően nagyon nem erre szolgálna.. :DDD
Ez egy ilyen filléres, LED Name Badge, ami digitális névtáblaként funkcionálna, vagy termékinfó, ártáblaként lenne használatos... De hamár van, és USBn (és Bluetoothon)
lehet programozni miért ne használjam erre? :D
Van hozzá nem hivatalos driver PIre, és Githubon találtam egy pyton scriptet, ami lefordítja a karakteres adatot az ő bitmap nyelvére, így lényegében bármilyen szöveget, pixelgrafikát rá lehet küldeni... Rss, árfolyam, sysinfó, időjárás van tervben.
Szépséghiba, hogy adat áttöltés után egyszer megjeleníti az adatot, majd rebootol.
Emiatt egy .SH percenként lefut cronban, hogy uptodate legyen az infó, hosszútávon biztos kinyírja a memóriáját, mert minden perc egy erease, majd fill, de nem kár érte...
Az lenne az igazi, ha Bluetoothon is kommunikációra tudnám bírni, mert akkor wireless infopanel lehetne.

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38794) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kínai usb-sata kábelre mennyire merjem a rendszert bízni:F Szimpi az extra usb, csakhát trimről és egyebekről 0 infó...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38795) UberMutant válasza t72killer (#38794) üzenetére


UberMutant
őstag

az ugreen cuccok nem tetszenek?

(#38796) cog777 válasza t72killer (#38790) üzenetére


cog777
senior tag

Sarkany ellen sarkanyfu, UAS(P) problemara, usb-storage.quirks! :D

Szoval eloszor frissitettem a rendszeremet es felmasoltam az image-t az ADATA ssd-re: [link]

Majd meglepve tapasztaltam hogy USB2-n rendben mukodik, de USB3-on hasznalhatatlanul lassu a rendszer. Utanaolvasva nem tamogatott UASP betegsege van.
Itt a gyogyszer: [link]

TLDR:
$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 125f:a88a A-DATA Technology Co., Ltd.

sudo nano /boot/cmdline.txt
usb-storage.quirks=125f:a88a:u

Edit: Hat ezt tenyleg sarkanyfu lett, mert ahogy olvasom, nekik meg a usb-storage.quirks sem mukodott... hacsak valamit rosszul csinaltak, pl kihagytak az :u -t a vegerol...
Mindegy, itthagyom amit eddig irtam, hatha valakinek jol jon.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38797) _q válasza UberMutant (#38795) üzenetére


_q
addikt

+1 Ugreen cuccaim vannak mind kábel mind HDD case tekintetében és eddig meg vagyok elégedve velük. Pi4 ugreen USB3.1 c type csatlakozós is szépen fut róla. Persze kicsit drágább mint a linkelt megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#38798) Fecogame válasza _q (#38797) üzenetére


Fecogame
veterán

+2, én is teljesen elégedett vagyok az ugreen cuccokkal.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38799) t72killer válasza UberMutant (#38795) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Megnézem miket árulnak:R. Trim megy rajtuk? Nem melegszenek 7/24 üzemben?

Ami az y-kábeles etetéssel felmerült még bennem, h a backpowering ellen kéne védekezni.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38800) cigam válasza t72killer (#38799) üzenetére


cigam
félisten

A megfelelő, erre kialakított Y kábelt kell használni, és nem lesz gond.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.