Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37501) 0519 válasza _q (#37500) üzenetére


0519
senior tag

SZia!

Ha docker konténerezés megy, akkor több olyan konténer is elérhető Pi-re, ami 4.2.5 verziónál jár.
Pl:
https://hub.docker.com/r/linuxserver/qbittorrent

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#37502) _q válasza 0519 (#37501) üzenetére


_q
addikt

Szia, a docker konténerezést nem ismerem. Ehhez docker rendszert kell rasbian helyett telepíteni?

(#37503) 0519 válasza _q (#37502) üzenetére


0519
senior tag

A docker szolgáltatásként fut a raspbian operációs rendszeren, úgy mint pl a samba.
Miután beüzemelted, konténerbe csomagolt programokat tudsz letölteni a segítségével a netről és futtatni.

Viszont ha nem ismered, akkor azért nem triviális a beüzemelése és a problémák megoldása.
Ha készen állsz a problémákra is, akkor szerintem vágj bele.

Ami probléma fejből eszembe jut:
- jogosultság kezelés: a docker saját felhasználót hoz létre, és az fogja írni/olvasni a meghajtót

Amiért érdemes:
- Nem kell programot fordítani, 2 paranccsal telepíthető és/vagy frissíthető egy (új) program.

Ez jó leírásnak tűnik:
[docker telepítés angolul, képekkel]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#37504) _q válasza 0519 (#37503) üzenetére


_q
addikt

Köszi átgondolom, bár a jogosultságokkal már voltak nehézségeim. :R

(#37505) cigam válasza 0519 (#37503) üzenetére


cigam
félisten

Mondjuk erről a konténeres mókáról írhatnál egy cikket, mi merre hány méter!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37506) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Egy ideig mellőznöm kell az asztali számítógépet így arra gondoltam, hogy helyette a jó "öreg" Pi4 állná majd a sara pár hónapig. (semmi komoly, csak szimplán hétköznapi felhasználás lenne a cél)
Szóval tegnap kíváncsiságból dobtam rá egy totál minimál installt értsd --no-install-recommends xserver-xorg openbox tint2 de ennek ellenére már a szimpla böngészés is egy kin keserves élmény, így ezen íráson felbuzdulva arra gondoltam, hogy az amúgy feleslegessé vált ADATA m.2 SSD-t munkára fogom DE, és itt jön a de, honnan szerezhetnék hozzá (gyorsan) megfelelő (biztosan kompatibilis) M.2 NVME SSD to usb adapter-t?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37507) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ez a legolcsóbban ami támogatja az NVMe felületet. [link] Kicsit hitvány megoldás, de szerencsére pont van itthon a fiók mélyén egy elég jó EKWB hűtőbordám a számára :)

Mit gondoltok mellényúlhatok vele? :D Szeretni fogja a Pi?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37508) Fecogame válasza Archttila (#37507) üzenetére


Fecogame
veterán

Legolcsóbb, viszont legalább 1 hónap, mire megérkezik :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#37509) Archttila válasza Fecogame (#37508) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Igen, ez az egy hátránya van neki :)
Teszek vele egy próbát, aztán jövök a tapasztalatokkal :K

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37510) body007 válasza 0519 (#37503) üzenetére


body007
addikt

A docker eszembe se jutott pedig szinte mindenre van konténer

libtorrent is fentvan

Én home assistant és kiegészítői miatt kezdtem vele foglalkozni - nagyon szeretem, nem cseszem szét állandóan az alatta lévő rendszert amikor próbálkozok vmivel :DD

alt="" title=""

(#37505) cigam: a wiki nem túl bőbeszédű :D De pl. ez jó alap

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37511) body007 válasza Archttila (#37509) üzenetére


body007
addikt

Árukeresőn vannak hasonló áron (+ posta)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37512) Archttila válasza body007 (#37511) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

NVMe? :U :N
----
Viszont szerintem nem csak az SD kártya miatt lassú ez a Pi, hanem egyszerűen kevés Desktop-nak (legyen bármennyire minimal) az 1GB RAM.
Eddig csak egy Raspbian Lite futott rajta amit fájlszervernek használtam, oda bőven elég volt ez a mennyiség, de desktopnak már nagyon kevés. A manjaro XFCE konkrétan használhatatlan vele.

Szerintem upgrade-elek egy 4GB-os modellre, most amúgy is olyan 23 körül megtudnám venni.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37513) body007 válasza Archttila (#37512) üzenetére


body007
addikt

Csak az m2-t figyeltem :B

Én is desktop-ként (és szerverként) használom a pi4-et és igen, 1 gigával elég nyögvenyelős volt (pi3) pedig az is ssd-n futott :K

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37514) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Egyelore nem rendeltem be az adaptert, kivancsi vagyok milyen lesz SD kartyaval a teljesitmenye. Youtube videok alapjan egesz jo...
Tetszik ez a Manjaro! Ha lusta leszek minimal rendszert hegeszteni akkor marad:DDD

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37515) L4mie válasza Archttila (#37512) üzenetére


L4mie
veterán

25 ért vettem 2 hete, idegesítőkistaposnivaló gnome-tól, délelőtt rendeltem, délután már itt volt a szomszédban a box-ban.
Megjöttek az SD kártyák :) noobs ahogy látom egy installpack amivel választhatsz a telepítendő rendszerek közül, mindenesetre feltettem egy raspbian-t újra, jóval többet dolgozott mint az előzőn, remélem stabilabb, jobb lesz ;)
De maga a telepítő eszköz tetszik, szerintem kipróbálok pár variánst a közeljövőben.

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37516) Archttila válasza L4mie (#37515) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

En most 23-ert jutottam hozza, igaz cserebe kicsit várnom kell ra.

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37517) PistiSan válasza cigam (#37505) üzenetére


PistiSan
addikt

Támogatom az ötleted, sok helyen szembe jött már velem is a Docker, de magyarul nem sok mindent találtam róla, szívesen elolvasnék erről ha a kolléga rá szánja a fáradságot.

(#37518) ztsoft válasza PistiSan (#37517) üzenetére


ztsoft
őstag

Talán segít egy kicsit, [link].

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#37519) PistiSan válasza ztsoft (#37518) üzenetére


PistiSan
addikt

Köszi, meg fogom nézni!

(#37520) golya87 válasza lkristóf (#37486) üzenetére


golya87
őstag

Nem igazán értem, hogy mit szeretnél, de a Radarr-t megnézném a helyedben. Hátha pont ilyet keresel.

(#37521) duffbeer


duffbeer
őstag

Sziasztok!
Kicsit off... Nemrég belefogtam 3D nyomtatásba. Nyilván az első projektek közt elengedhetetlen a Pi-hez valami kis finomság. :D
Sokszor esik szó házakról. Találtam egy elég pofás kis darabot. Ugyan Noctua 4010-es ventihez van, de nyilván bármivel jó.

alt="" title=""
alt="" title=""
alt="" title=""
alt="" title=""

[ Szerkesztve ]

(#37522) edari válasza duffbeer (#37521) üzenetére


edari
őstag

:Y
Nagyon tetszik, grat. :C

(#37523) Fecogame válasza duffbeer (#37521) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez jól néz ki :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#37524) duffbeer válasza edari (#37522) üzenetére


duffbeer
őstag

Köszi, de nem én terveztem. Csak leütöttem az entert a nyomtatón. :D

[ Szerkesztve ]

(#37525) edari válasza duffbeer (#37524) üzenetére


edari
őstag

Attól még jól néz ki. :D
Grat meg az enter leütéséért jár. :DDD

(#37526) Keem1 válasza duffbeer (#37521) üzenetére


Keem1
addikt

Azta, nagyon jó :Y
Ez vajon bérnyomtatásban mennyibe kerülhet? A meglévő Zero-mat okosotthon prototípushoz használnám fel, és a különböző egységek (pl. relék vagy kamerák) burkolataként én is 3D nyomtatásban gondolkodom. Viszont nekem nincs, és nem is akarok venni. Az eddigi dolgaim során több alkalommal is olcsóbbnak bizonyult a profi megoldások igénybe vétele (hagyományos nyomtatás, névjegykártya, NYÁK gyártatás terv alapján), így abban reménykedem, hogy ez is olcsóbb lenne, mint saját gép + nyersanyag.

(#37527) cog777


cog777
senior tag

Talaltam egy emmc megoldast Raspberry Pi-hez, gyorsabbnak tunik mint az sd kartyak:
[link] 4k read/write 10MB/s felett.
20-25 euro az ara.
Desktopra jobb lenne :D

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#37528) g.gergo válasza Keem1 (#37526) üzenetére


g.gergo
senior tag

Üdv, vannak itt a aprón bérnyomtatással foglalkozók, thingiverse-s link alapján tudnak ajánlatot mondani postával együtt. Egyébként bármit nyomtatattam, számomra meglepően jó áron volt.

[ Szerkesztve ]

(#37529) Keem1 válasza g.gergo (#37528) üzenetére


Keem1
addikt

Köszönöm, megnézem :R
Nekem ezzel kapcsolatban elképzelésem sincs, egy P4 ház esetén esetleg valami nagyságrendet tudsz mondani? Mondjuk a kolléga által mutatott ház nagyságrendileg mit kóstálhat? 2-3 ezer? 10 ezres összeg? Annál nagyobb már csak nem lehet, az már tutira nem érné meg senkinek. Az a baj, hogy tényleg elképzelésem sincs... :F

[ Szerkesztve ]

(#37530) Archttila válasza Keem1 (#37526) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Nekem is ezen okok miatt nincs még hagyományos nyomtatóm se :) bár tény, hogy a 3D nyomtatás már önmagában is egy vonzó alkalmatosság :D

cog777

Lehet én is rendelek egyet :)

(1,003.96 CZK szállítással együtt)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37531) Archttila válasza cog777 (#37527) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Csak közben lejárt a szerkesztési idő. Szóval PiHut-rol olcsóbb:

22+5 GBP / 10.800 HUF

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37532) Keem1 válasza cog777 (#37527) üzenetére


Keem1
addikt

Annyira jó lenne, ha megoldanák az USB bootot és a full sd kártya nélküli működést. :U
SSD nagy fájlok másolása: 450-600 MB/s
SSD kis fájlok másolása: legalább 120 MB/s
Ez azért a rendszernek is jól jönne.

Talán a következő Pi verzióban esetleg kapunk a hátoldalon az SD kártya helyett/mellett egy NVMe foglalatot is. Elvileg a 80x20-as SSD-k még a foglalattal együtt is elférnek a Pi hátoldalán (85 mm a hosszabbik oldala). A csatlakozó ugyan nagyobb, mint 5 mm, de a 80 mm hosszban az érintkezősor is benne van, ami a csatlakozóban landol.

(#37533) g.gergo válasza Keem1 (#37529) üzenetére


g.gergo
senior tag

Nem akarom őt reklámozni, csupán tőle szoktam rendelni. Ő [link] elmond mindent, amit kell. Szerintem 4-5e-re lehet számítani, de ez tényleg csak tipp.

[ Szerkesztve ]

(#37534) cog777 válasza Keem1 (#37532) üzenetére


cog777
senior tag

Nem lenne rossz, viszont nekem csak kisebb meretu kb 32GB-os SSD kellene olcson. Azt valahogy nem talalok.

@sati: PiHut ha jol tudom akkor UK ceg. Kell mar vamot fizetni ha onnan vasarolunk?

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#37535) duffbeer válasza Keem1 (#37529) üzenetére


duffbeer
őstag

Nem gondolkodtam még bérnyomtatásban. A szóban forgó ház tizenpár óra nyomtatást jelentett. És harmadjára sikerült... Szóval bérnyomásnál a selejtet is bele kell kalkulálni.

(#37536) sztanozs válasza duffbeer (#37535) üzenetére


sztanozs
veterán

Milyen nyomtatód van?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#37537) duffbeer válasza sztanozs (#37536) üzenetére


duffbeer
őstag

Alap, Ender3. Eddig jól bevált. A nyomtatási hibák géptől függetlenek voltak. Kezdeti amatőrködés. Eldobta a Pi-vel a kapcsolatot, rosszul szintezett asztal, nem tiszta asztal, rosszul összeszerelt hot-end miatt szivárgás, akadó filament, ilyenek. De egy nagyon jó kis kezdő gépnek tartom. Saját nyomtatóm nem volt eddig, de ismerettségi körben van bőven. Amit megtanultam, hogy a szeletelő szoftver ismerete sokkal fontosabb, mint maga a gép. Ha jó nyomatot akar az ember.

(#37538) Archttila válasza cog777 (#37534) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Legutobb amikor rendeltem akkor még nem kellett.

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#37539) edari válasza Keem1 (#37532) üzenetére


edari
őstag

"NVMe foglalatot"

Hát az azért érdekes lenne. Sztem az kicsit megdobná a cucc árát.

Inkább azt oldják meg hogy a külső winyóra átlag ne ~20megával töltsek le. :P

(#37540) Keem1 válasza edari (#37539) üzenetére


Keem1
addikt

Háát, ha azt vesszük, hogy a Pi4 előtti generációk 13-15 ezer környékén voltak, majd a Pi4-gyel megjelent a fullos, ám már 25 ezret kóstáló több ramos verzió, a "Pi5"-re már egy prémium változatot is simán el tudnék képzelni még több rammal, még több magos procival (persze a fogyasztás, energiafelvétel kordában tartása mellett) és akár NVMe foglalattal is.

Tehát én ezt úgy értettem, hogy a klasszikus variánsok is megmaradnának, ahol épp az aktuális, 15 ezerbe beleférő technológiát hoznák az új generációban.

(#37541) edari válasza Keem1 (#37540) üzenetére


edari
őstag

Hát ha nem az alap kiszerelésbe gondoltad akkor persze jöhet.
Ámbár nem tudom hogy mennyire lenne jó az nvme, az oda szánt ssd-k nem épp a hűvösségükről híresek.

(#37542) sztanozs válasza edari (#37541) üzenetére


sztanozs
veterán

pi4 se hűvös már; passzív hűtés nélkül már szinte alapból throtlingol...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#37543) edari válasza sztanozs (#37542) üzenetére


edari
őstag

Nálam bordákkal is magas hőmérsékletek produkált az elején, de sokat javítottak rajta.

[ Szerkesztve ]

(#37544) FeriPapa2


FeriPapa2
tag

Hogy tudom megnézni milyen IP címen kapcsolódnak az eszközök az AP-hoz?

(#37545) golya87 válasza FeriPapa2 (#37544) üzenetére


golya87
őstag

A router dhcp kiosztásában pl. De vannak erre linux parancsok is, amiket én is csak google.com-on találnék meg.

(#37546) FeriPapa2 válasza golya87 (#37545) üzenetére


FeriPapa2
tag

Mivel nem találom. azért kérdezem!

(#37547) Savageboy válasza FeriPapa2 (#37546) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Túl sok konkrétumot nem írtál, de esetleg egy arp -a nem segít?

(#37548) FeriPapa2 válasza Savageboy (#37547) üzenetére


FeriPapa2
tag

De igen, segített. Köszönöm.

(#37549) mesger82


mesger82
csendes tag

Jelentem elkészült a "fejlesztési" projekt. Gyerekek, zongorázni lehet a különbséget! Megérte a kis HiFiBerry.

Egy kis furcsaság: Ha direktre kapcsolom az erősítőt (Denon AVR-1705) akkor inkább a térhangzás kerül előtérbe és alig szól a Center (a beszéd is inkább a front sugárzókból jön), ha Cinema módba kapcsolom az erősítőt akkor Pro-Logic II-ben van és a Center kerül előtérbe és a térérzet gyengébb. A HiFiBerry telepítésén és a Libreelecben való kinemet átállításán kívül nem állítottam mást. (Eredeti hangsávokkal teszteltem) Ez mitől lehet?

Egy jó tanács: Ha ilyen vagy aktív hűtésű házad van, és a thermo pad két oldali ragasztású, akkor meg ne próbáld levenni. Bár nekem sikerült, memóriával együtt... :DDD Nyugodj békében első RPi-m... :O

(#37550) duffbeer válasza mesger82 (#37549) üzenetére


duffbeer
őstag

Kodiban hangtovábbítást bekapcsoltad?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.