Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38601) y@g4n válasza wassermann (#38599) üzenetére


y@g4n
tag

Elég szomorú, köszönöm!
Egy jóféle ilyen védőáramkört tudsz mondani esetleg? A jövőben nem szeretnék ilyenbe belefutni.

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#38602) Aryes válasza y@g4n (#38601) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mire gondolsz? Lehet külön-külön az összes gpio-t zenerrel védeni a túlfeszültség ellen, meg ellenállással a túláram ellen, vannak is erre kész megoldások, pl ez itt, de nem nagyon hallottam, hogy használja valaki, egyszerűbb odafigyelni és nem félredugni. :B
A motorvezérlőket diódával szokták védeni, de a szervóknál erre szerintem semmi szükség, mert a belső elektronikája erre fel van készítve.

(#38603) y@g4n válasza Aryes (#38602) üzenetére


y@g4n
tag

Belegondolva az odafigyelés lesz a kulcs!
Tanulópénz :(

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#38604) body007


body007
addikt

:((

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38605) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Olyan gondom lenne, hogy smb -n keresztül nem érem el a raspbiant.
Alapból a pi mellett létre van hozva egy user. Ezt a user-t felvettem a smb -be adva neki jelszót. A /user/home -alatt létre lett hozva egy FTP könyvtár / ebbe mennek a torrentek /
Ezt a könyvtárat szeretném a belső hálózatban smb -n keresztül elérni.
Az smb.conf -ba kiegészítésként alulra beírtam ezt:
[megosztas]
path = /home/user/FTP/files/shared
writeable=Yes
create mask=0777
directory mask=0777
public=no

A WORKGROUP átírva a hálózatnak megfelelőnek.

Amikor megpróbálok távolról hozzáférni a mappához bekéri a felhasználóneve és jelszót, de mégse enged be.
Van javaslatotok, hogy mit rontok el?

(#38606) Fecogame válasza Laszlo733 (#38605) üzenetére


Fecogame
veterán

Linux usernek változtattad a jelszavát (nem az kell), vagy az smb-nél? Ez utóbbit az smbpasswd paranccsal tudod megtenni.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38607) Laszlo733 válasza Fecogame (#38606) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszönöm a választ. Időközben rájöttem mi volt a baj nem kell a path végére a shared.
Most már beenged a felhasználónév - jelszó párossal.

(#38608) MaCS_70


MaCS_70
félisten

A problémám a következő:

Adott egy PI 3B, rajta Raspbian, azon egyebek mellett Kodi meg NodeRED. Menne is szépen -- egy ideig.

Pár nap után a Kodi képe már nem jelenik meg a tévén, Yatse-al sem tudom irányítani.

Az SSH és a NodeRED viszont megy szépen, tehát maga a rendszer él. Ha így újraindítom, persze használhatóvá válik a Kodi is -- amiben mellesleg a képernyővédő is ki van kapcsolva.

Hol lehet e jelenség kulcsa?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38609) cigam válasza MaCS_70 (#38608) üzenetére


cigam
félisten

Nézd meg hogy fut-e
ps aux |grep kodi
Plusz a rendszer=kodi naplófájljait nézd át.
[link]

Elég videó memória van beállítva? Nincs tuniingolva?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38610) MaCS_70 válasza cigam (#38609) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

Most pár napig várhatok, hogy jelentkezzen a jelenség! :)

Tuning nincs, a videómemória 256 MB.

Köszönettel: MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38611) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Raspberry Pi 3 B+ Raspbian Kodival elég lehet fullhd videó lejátszásra?

Let the Zone take me if I am.

(#38612) cigam válasza kutga (#38611) üzenetére


cigam
félisten

A kódektől függ. Ha mpeg2 vagy h.264, akkor menni fog, a h.265 már nem megy.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38613) kutga válasza cigam (#38612) üzenetére


kutga
nagyúr

Ok köszi.

Let the Zone take me if I am.

(#38614) golya87 válasza kutga (#38613) üzenetére


golya87
őstag

De ha tudsz küldeni tesztvideót, megnézem, pont van kettő üzemben nálam.

(#38615) kutga válasza golya87 (#38614) üzenetére


kutga
nagyúr

Nálam is van, a jövőre nézve gondoltam kiváltani a htpc-t, kisebb helyet foglal. :)

Mondjuk az is igaz, hogy a legtöbb anyagom csak sima sd.

Let the Zone take me if I am.

(#38616) golya87 válasza kutga (#38615) üzenetére


golya87
őstag

A mangákat leszámítva én még nem találkoztam a "kölcsönzőben" olyan H264 HD anyaggal, amit ne vitt volna. Nyílván a H265 már más kávéház.

(#38617) Zhiend


Zhiend
csendes újonc

Sziasztok!

Még új vagyok a Raspberry Pi felhasználóinak világábán és épp ezért a segítségeteket kérem.
Van egy Raspberry Pi 4 Model B gépem, amelyről szeretném ha az operációs rendszer SSD-n futna. (NAS lesz belőle elsősorban)
Van egy ADATA S600Q külső SSD-m melyre rá is tettem a rendszert, valamint megoldottam a bootolást is. Egyetlen egy problémám van: USB 3.0-ról szinte be se bootol a raspberry, viszont USB 2.0-ról azonnal betölt a rendszer és hibamentesen fut minden.

Esetleg van-e valami ötletetek, hogy mi lehet a probléma?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#38618) _q válasza Zhiend (#38617) üzenetére


_q
addikt

A legújabb eeprom verzió van rajta? Nekem HDD-ről megy nem SSD-ről de USB3.0-t próbáltam csak eddig és ment.

(#38619) 0519 válasza Zhiend (#38617) üzenetére


0519
senior tag

ez mit jelent:
"szinte be se bootol a raspberry"

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38620) cog777


cog777
senior tag

Szerintetek az ilyen USB3 ssd (SanDisk Extreme PRO 128 GB Solid State USB) megfeleloen mukodne RPi4-el? Ugy ertem ez igazi ssd, igy sokkal gyorsabb mint az sd kartya?
[link]
Igy megsporolnam az atalakito arat. Ahogy nezem, ez lenne a legolcsobb ssd megoldas.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38621) Keem1 válasza cog777 (#38620) üzenetére


Keem1
addikt

Sokkal gyorsabb, mint az SD kártya. Memory -> SSD nálam 360-420 MB/s, LAN-on keresztül 80-110 MB/s.
Én nem bántam meg az SSD-t, bár az enyém SATA3-as egy USB3 házikóban (Samsung 860 Evo 1 TB).

Ja várj, azt nem tudom, hogy ez igazi SSD-e. Ehhez próba vagy teszt kéne. Keress a neten hozzá write/read teszteket. Ha ilyen 300 MB/s (megaBÁJT per sec) értékeket találsz, akkor igazi SSD.

[ Szerkesztve ]

(#38622) 0519 válasza cog777 (#38620) üzenetére


0519
senior tag

Ez nem SSD, hanem egy pendrive.
Megfelelően működne, sokkal gyorsabb lenne mint egy SD kártya, de nem lenne olyan tartós, mint egy igazi SSD.
Nincs rajta SMART, TRIM szolgáltatás.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38623) cog777 válasza 0519 (#38622) üzenetére


cog777
senior tag

Koszi a valaszt mind a kettotoknek. Azt hittem ez rendes ssd..

Talan ez a kulso USB3-as ssd jobb? [link]
Vagy ez: [link]

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38624) 0519 válasza cog777 (#38623) üzenetére


0519
senior tag

Ez már jobb választásnak tűnik

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38625) Zhiend válasza cog777 (#38620) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Kétszer sikerült eddig eljutnom az USB 3.0-n az operációs rendszerig, akkor is iszonyat lassú volt és minden interakcióra legalább 10-15 mp-et kellett várni. Azóta egyszer se sikerült be bootolni az OP-t.

(#38626) cog777 válasza Zhiend (#38625) üzenetére


cog777
senior tag

Reszvetem. Meggyoztel h inkabb rendes ssd-t probaljak felkutatni. Pl ADATA is szimpi, hacsak nincs negativ tapasztalatotok rola...

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38627) Zhiend válasza cog777 (#38626) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Nagyon jó kis SSD és gyors is, csak valamiért nem tudom használni arra a célre, amire igazán kellene.

(#38628) cigam


cigam
félisten

cuki

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38629) Zhiend válasza _q (#38618) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Igen, a legfrissebb van fent, esetleg eltudod linkelni, hogy te milyen útmutató alapján csináltad?

(#38630) Laszlo733 válasza Zhiend (#38629) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia!

Nekem ezek alapján sikerült:

[link]
[link]

(#38631) Zhiend válasza Laszlo733 (#38630) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Igen mind a két verzióval próbáltam én is, de USB 3.0-n nem tud bootolni.

(#38632) _q válasza Zhiend (#38629) üzenetére


_q
addikt

Ez alapján csináltam: [link] Illetve amit nem említ a cikk, hogy egy SD kártyán le kell frissíteni a rendszert és onnan a *.elf és *.dat fájlokat átmásolni az SSD/HDD boot partíciójára és felülírni az ott lévőket. Erre azért van szükség, mert ha direktbe az SSD/HDD-re írod ki a Rasberry OS-t, akkor még egy májusi image kerül rá, ahol nem volt támogatva az usb boot teljes egészében, illetve az még egy korábbi eeprom verzióhoz való. Viszont az új eeprom-hoz és a teljes USB boot-hoz az új fájlok kellenek.

A *.elf és *.dat fájlok hibájára amúgy azért nem gondolok, mert USB2.0-án megy azt írtad, ami szintén usb boot-nak felel meg. Ezen kívül semmi mást nem csináltam.

Lépések:
1. Megcsináltam a cikk alapján az eeprom frissítést: [link] (06.15 dátumúnak kell legyen, jelenleg az a stabil kiadás)
2. SSD/HDD-re is kiírtam a Rasbian imager-el az SD kártyára is kiírt verziót (lite vagy desktop)
3. SD kártya ki Pi4-ből, be laptop/pc kártyaolvasóba és windows-os gépen lemásoltam a *.elf és *.dat fájlokat a boot partícióról
4. SSD/HDD-re rámásoltam a *.elf és *.dat fájlokat a boot partícióra windowson gépen, felülírva az ott lévőeket
5. SSD/HDD-t kötöttem a Pi4 USB3.0 csatlakozóba, SD kártyát nem dugtam be.

[ Szerkesztve ]

(#38633) Zhiend válasza _q (#38632) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Köszi a választ, bár így se sikerült életre kelltenem 3.0-n.

(#38634) _q válasza Zhiend (#38633) üzenetére


_q
addikt

Esetleg kitudod próbálni más külső meghajtóval és/vagy házzal? Lehet nem támogatja a külső meghajtó ház az USB3.0 bootolást. Mivel a lépéseket jól csináltad, innentől szerintem hardveresen kellene cserélgetni az elemeket.

Azt próbáltad már, hogy ha USB2.0-ról bootolsz vagy SD kártyáról, akkor pl egy pendrive-ot rakni az USB3.0 portba, hogy egyáltalán működik-e?

Milyen tápegységet használsz? Gyári 15W-osat?

[ Szerkesztve ]

(#38635) Zhiend válasza _q (#38634) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Próbáltam pendrive-al, azzal simán bootolt, de szerintem azért, mert az is USB 2.0-ás eszköz igazából.
Igen a gyári 15 W-osat használom és nem igen találtam nagyobbat.

(#38636) _q válasza Zhiend (#38635) üzenetére


_q
addikt

Lehet eddig félre értettem. Tehát neked nem a raspberry USB3.0 portjával van akkor gondod, hanem amit rákötsz azzal, de csak akkor ha az egy USB3.0-ás eszköz?

A táp akkor biztos nem gond.

Én USB3.0 külső házat használok HDD-vel a raspberry USB3.0-ás portján és az megy gond nélkül.

(#38637) Zhiend válasza _q (#38636) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Nekem USB 3.1-es az SSD-m és erről nem tud be bootolni csak a 2.0-s porton.

(#38638) _q válasza Zhiend (#38637) üzenetére


_q
addikt

Most nézem lehet az enyém se 3.0 hanem 3.1: [link] Akkor ez se hiszem, hogy baj lenne. Viszont az elmondottak alapján 2 dolog lehet szerintem a háttérben. Egyik a külső ház, a másik a pi usb3.0 portja. Első körben ha esetleg akadna másik házad (ami nem ugyan ez), akkor azzal jó lenne kipróbálni, illetve valahogy az USB3.0 csatlakozót megnézni jól működik-e.

(#38639) Zhiend válasza _q (#38638) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Hát nem igazán van másik házam, meg ez egy készen vett külső SSD (external) és nem tudom hogy ezek bonthatóak egyáltalán? (Soha nem voltak ilyen ketyeréim.) Esetleg még azt tudom megpróbálni, hogy kerítek egy 3.0-ás vagy nagyobb Pendriveot, aztán megpróbálom azzal, jelenleg nem igen jut más az eszembe.

(#38640) _q válasza Zhiend (#38639) üzenetére


_q
addikt

Ja, hogy nem te raktad bele. Akkor szerintem nem lehet szétszedni, legalább is a többséget biztosan nem. Érdemesebb szerintem máskor külön megvenni az SSD/HDD-t és egy külső házba beletenni. Ha jól emlékszke olcsóbb, ha elromlik nem kell az egészet kidobni, elég csak a házat vagy a tárolót cserélni, márészről ezek a gyárilag összerakott külsp tárolók plusz beépített funkciókkal vannak ellátva, ami néha jó néha viszont hátrány lehet.

A pendrive jó ötlet, azzal az USB port hibája kizárható. Ha van otthon régebbi HDD-d akkor pár ezerért vehető külső ház, azzal is ki lehet próbálni.

(#38641) Zhiend válasza _q (#38640) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Jól van köszi a segítséget, majd elméletileg holnap esélyem lesz tesztelni, aztán majd leírom az eredményt, amint megleszek vele.

(#38642) Aryes válasza Zhiend (#38641) üzenetére


Aryes
nagyúr

Amikor az usb 3-ról próbálsz bootolni, van be van dugva más eszköz is usb-be? Tegyél már egy próbát, hogy változtatsz, tehát ha be van dugva bármi, húzd ki a boot alatt, ha nincs, dugj be valamit az usb 2-be, illetve az usb 3-ba.

(#38643) Zhiend válasza Aryes (#38642) üzenetére


Zhiend
csendes újonc

Már csináltam úgy is. Nem változott a helyzet, ugyan úgy nem bootolt be, akkor se a raspberry, amikor csak az SSD volt rákötve.

(#38644) cog777


cog777
senior tag

Ez valami USB3-as fix, lehet hogy megprobalhatnatok: [link]
Tobben irtak hogy USB2-vel mukodott csak a kulso ssd de ezzel a fix-el okes.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38645) Fisha


Fisha
őstag

Sziasztok!

Némileg spéci taskra keresek megoldást, és felmerült a rapsberry (vagy más sbc) is. Tudtok segíteni egy kis véleményezésben, hogy jó-e erre, érdemes vele vacakolnom?

A feladat: egy boltban egy kis állványra kirakott érintőképernyős monitor, amin a vásárlók nézegetik a termékeket. Ez gyakorlatilag egy weboldal megjelenítését jelenti. Szóval a következőket kell tudnia:
1. üzembiztos működés napi 12 órában
2. egy modern weboldal megjelenítése szabványosan, megfelelő sebességgel
3. az érintőképernyős monitor kezelése
4. hálózatkezelés, lehetőleg wifin, hogy ne kelljen még egy kábellel vacakolni

Jó erre? Vagy vegyek valami mini pc-t?

Előre is köszi a segítséget.

(#38646) wassermann válasza Fisha (#38645) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha nincs millió dinamikus elem, a Raspberry Pi 4 Chromiummal bírja, de picit lassabb lesz mint egy PC!

(#38647) Aryes válasza Fisha (#38645) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha alaposan lebutítod a weboldalt (csak html + kevés js, semmi videó, flash vagy java), erre egy pi zero is képes lehet.

(#38648) Keem1 válasza Fisha (#38645) üzenetére


Keem1
addikt

Én is egyetértek a többiekkel, egy helyesen bekonfigolt Pi wifin keresztül simán megoldja, a többi már inkább programozás (szintén nem lehetetlen, csak ma divat inkább erőből hardvert tolni valami alá, mint okosan programozni).

A Pi üzembiztonsága Raspbiannal példás, nálam hetek óta megy (kikapcsolás/újraindítás nélkül, egyébként pedig hónapok óta), rengeteg időzített feladat (backupok, adatgyűjtés, bizonyos weboldalak feltérképezése, róluk szükséges adatok statisztikai gyűjtése), néha webes felületen ránézek, de példásan teszik a dolgukat a taszkok.

Amiben nem vagyok biztos, de ebben a többiek majd állást foglalnak, hogy egy nagyobb, HDMI-s érintőmonitor vajon hogy viszi át az inputot (érintések). A Pi-nek van saját touch-os csatija erre, de tudomásom szerint kicsi, elég kezdetleges touchscreenek vannak rá.

[ Szerkesztve ]

(#38649) Aryes válasza Keem1 (#38648) üzenetére


Aryes
nagyúr

A kliens oldalra áttolt erőforrásigényes dinamikus renderelés az, ami nem igazán működik egy gyenge 1-2 magos CPU-n, mikor a háttérben próbál több szálon scriptből képeket letölteni. Egy hagyományos html oldalt röhögve ki tud szolgálni. :)

"egy nagyobb, HDMI-s érintőmonitor vajon hogy viszi át az inputot "

Tudtommal HDMI + USB kapcsolattal. Elég sok touch-os HDMI kijelzőt lehet kapni Pi-hez.

[ Szerkesztve ]

(#38650) Keem1 válasza Aryes (#38649) üzenetére


Keem1
addikt

Ezért lenne jó egy scriptekkel teletolt client-side-app helyett inkább egy PHP+MySQL+Apache webszerverről (akár távoli tárhelyen, akár helyben, LAN-on egy külön szerveren) megjelenített kész "pure" HTML, amit a webszerveren PHP állít elő és küld a kliensnek (Pi).

Ha előttem állna ez a harci feladat, én kb. ilyesmiben gondolkodnék.

"Tudtommal HDMI + USB kapcsolattal. Elég sok touch-os HDMI kijelzőt lehet kapni Pi-hez."
Igen, ezt kb. sejtettem, de nem nagyon találkoztam még ilyennel (ami nem egyenlő azzal, hogy nem is létezik).

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.