Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38351) zsolt_64 válasza Aryes (#38341) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Igen.
crowpi kb 45000 pi48gb 32000 ssd min 13000 = 90000 huf
Ezért már olyan laptopot veszek hogy ajjaj... vagy akár tabletet...
Szóval nem versenyképes árban.
És akkor még ott a kicsi kijelző

[ Szerkesztve ]

(#38352) Keem1


Keem1
addikt

Srácok az alábbi crontab parancs átalakításában szeretnék segítséget kérni:

find /media/ssd/Backup/pi_shrink/ -type f -name "*_*.img" -mtime +3 -exec rm -f {} \;

A parancsban lévő folderbe ment a P4 és a Zero is az összefoglalóban lévő script segítségével, és a fenti parancs segítségével törlöm a felesleges mentéseket.

A backup fájlok névkonvenciója:
eszkoznev_YYYYMMDD.img

A 3 napon túli mentések törlődnek. Na de ha pl. a Zero nincs bekapcsolva több napig, az összes mentése törlődik.

Amit a parancsban szeretnék megfogalmazni: "töröld a 3 napnál régebbieket, de a legutolsó (legfrissebb keltezésű) minden esetben maradjon meg, akármilyen dátumú is"

Tegyük fel, hogy van 5 mentésem
- január 5
- február 12
- február 20
- március 1
- április 9
Az én jelenlegi parancsommal mind törlődne, de amit szeretnék, ott az április 9. megmaradna.

Előre is köszi!

(#38353) Aryes válasza Keem1 (#38352) üzenetére


Aryes
nagyúr

A törlés előtt az utolsó mentést nevezd át az aktuális dátum mínusz 1 nap-ra.

[ Szerkesztve ]

(#38354) body007 válasza cigam (#38337) üzenetére


body007
addikt

Hasonló dolgok lennének nálam is - torrent ráér le / feltölteni, ~fHD tartalmak
Egy dolog miatt vacillálok, h megcserélem a 4el mégpedig, h stream-elni szeretném (neten) a tartalmakat - 1 helyre csak, hollandiába :D Szerintem ez már sok lenne neki de a HA szerver szerepét valszeg bírná. De nem bolygatom még a 4est, megnézem mit bír az "új" kicsike :))

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38355) body007 válasza Petikeje (#38350) üzenetére


body007
addikt

Hassio-t is lehet venv-be telepíteni?
Hassio = HA + supervisor. Én úgy látom csak docker-be lehet...

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38356) D@reeo válasza Petikeje (#38348) üzenetére


D@reeo
aktív tag

ubuntu / password és ubuntu / ubuntu ra csak gondolkozik a putty, üres pw-t meg elutasítja
@Petikeje (#38348)

Lehet valami alap debiant rakok fel helyette inkább, csak olyat elsőre nem találtam a hivatalos oldalon.

(#38357) cigam válasza body007 (#38354) üzenetére


cigam
félisten

A stream-nek teljesen mindegy, hogy a szomszéd szobába, vagy Hollandiába megy. Használj plex-et dlna szervernek. Azzal alapból működik a távoli elérés is.

D@reeo
Honnan van a melyik image?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38358) BalanceR


BalanceR
addikt

Valaki tudna abban tippet adni, hogy Armbian buster bionic alatt(ubunu alapú kernel)
Működjön az auto usb mount?
Nincs ablakkezelő fent, csak cli, az usbmount csomag fennt van, de hiába dugok rá fat32 pent, nem mountolja, pedig a vfatot automatikusan fel kellene csatolnia. :F

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38359) cigam


cigam
félisten

Kegészítettem a cikket egy Docker gyorstalpalóval.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38360) cigam válasza BalanceR (#38358) üzenetére


cigam
félisten

pmount?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38361) D@reeo válasza cigam (#38357) üzenetére


D@reeo
aktív tag

[ubuntu-20.04-preinstalled-server-arm64+raspi.img] Pi 4 64Bit
Nyilván, ha lenne megfelelő hdmi-m, könnyebb lenne, de az még vagy 3 hét mire megjön.
Ugyanitt Pécs környékén keresek microHDMI-t (kölcsönbe) :)

(#38362) 0519 válasza D@reeo (#38361) üzenetére


0519
senior tag

nem tudom milyen választ vársz, de ubuntu / ubuntu a helyes válasz.

Egyrészt le van írva a letöltő link mellett, másrészt gyakorlati tapasztalatunk szerint is ez a jó válasz.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38363) 0519 válasza Predator2 (#38345) üzenetére


0519
senior tag

okostelefon + online rádió app + bluetooth vevő audio kimenettel + kábel a hifi toronyba

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38364) D@reeo válasza 0519 (#38362) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Én elhiszem, de az én gyakorlati tapasztalatom az, hogy SSH csatlakozáskor ezzel a kombinációval "megfagy" a Putty. Tehát nyers image kiírás után nem fogadja el, ha látnám a konzolt, lehet, hogy egyértelmű lenne a probléma...
Midegy, teszek fel egy 'raspberry pi OS-t', azzal csak menni fog.

(#38365) cigam válasza D@reeo (#38364) üzenetére


cigam
félisten

Talán ne putty-al próbálkozz. N+1 beállítás lehet elkefélve(-»nem úgy beállítva, ahogy azt az Ubuntu elvárná). Nyiss egy parancssort és írbe:
ssh ubuntu@ip.cím.ed

Amúgy meg nem használsz valami külső biztonsági programot/tűzfalat?

Predator2
Pirate rádió Nem kell a teljes készletet megvenni, bár nem nagy érvágás a kiegészítők ára, és pöc-röfi letesztelheted, hogy működik-e, ill. a program kis módosításával a gomboknak is új funkciót adhatsz. pl. nem hangerőt szabályoz, vagy gyors előre/hátra tekerés, hanem az állomások között ugrál. Itt egy másik egyszerű, jól után építhető megoldás, ami gombnyomásra ugrik a következő állomásra.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38366) azbest válasza D@reeo (#38364) üzenetére


azbest
félisten

ha "megfagy", akkor inkább arról lehet szó, hogy nem elérhető azon a címen a pi.
- a pi ledjei közül csak a piros világít bekapcsolás után? Ha a másik nem villog, akkor nem is bootolt be. Akkor a kiírással volt baj. Ugye a pi-hez valót használtad.
- esetleg rossz címen próbálod, ellenőrizd le mondjuk a routered kezelőfelületén, hogy milyen címet kapott
- alapból lehet nem aktív az ssh, hanem külön kell bekapcsolni vagy fel kell telepíteni.

(#38367) D@reeo válasza cigam (#38365) üzenetére


D@reeo
aktív tag

A Puttynak semmi baja. Raspberry Pi OS-szal gond nélkül csatlakoztam, de a Pi-Hole-t 14:30-óta telepíti, így félbehagytam, és próbálkozok ismét az Ubuntuval. Lehet, hogy az SD kártya gagyi... Vagy csak türelmetlen voltam délelőtt, most kis gondolkozás után kérte a jelszócserét :) Jó lesz ez

(#38368) Petikeje válasza body007 (#38355) üzenetére


Petikeje
tag

Igen az dockerbe.

(#38369) cigam


cigam
félisten

Ha már pihole meg Docker. Lefuttatom az "official" telepítő scriptet. Rendben fel is pakolja, a végén kiírja mi lesz a jelszava, de nem fogadja el. Próbáltam bemásolni, beírni, de tojik rá. Ugye kiadnám én a sudo pihole -a -p parancsot, de a docker-ben hogyan? Hiába futtatom utólag a
docker logs pihole 2> /dev/null | grep 'password:'parancsot, de ugyanazt írja ki, és ugyanúgy nem fogadja el a WEB-es felület.

Mi trükkje?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38370) g.gergo válasza cigam (#38369) üzenetére


g.gergo
senior tag

Üdv,
Én ezt használom és tökéletes:

docker pull pihole/pihole
docker run -d \
    --name pihole \
    -e PUID=1000 \
    -e PGID=1000 \
    -p 53:53/tcp \
    -p 53:53/udp \
    -p 67:67/udp \
    -p 80:80 \
    -p 443:443 \
    -e TZ=Europe/Budapest \
    -e WEBPASSWORD:xxxxxxxx \
    -e 127.0.0.1 \
    -e 1.1.1.1 \
    -v /etc/docker/pihole/etc-pihole:/etc/pihole/ \
    -v /etc/docker/pihole/etc-dnsmasq.d:/etc/dnsmasq.d/ \
    --restart=unless-stopped \
    pihole/pihole:latest

Ezzel pedig megadom a jelszót:
docker exec -it pihole pihole -a -p

Más. Ajánlom a portainer-t. Grafikus felületen tud menedzselni a konténereket.
docker pull portainer/portainer
docker run -d -p 9000:9000 -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock --restart always --name portainer portainer/portainer -H unix:///var/run/docker.sock

(#38371) cigam válasza g.gergo (#38370) üzenetére


cigam
félisten

Igen, ezt a WEBPASSWORD változós dolgot is olvastam, de nem jött be. Végül a GitHub oldal alján megtaláltam az általad is írt parancsot. Ez bekérte a jelszót és be is enged.

Köszi, ezt be is rakom a cikk végére!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38372) g.gergo válasza cigam (#38371) üzenetére


g.gergo
senior tag

Még egy ötlet a cikkedhez. Talán ez is segtség lehet, aki most kezdi, és nem akarja manual frissíteni a konténer appokat.

(#38373) cigam válasza g.gergo (#38372) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Mondtam én hogy nem nekem kellett volna megírni :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38374) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, ma reggel tönkrement az OpenVPN-em, és ez idáig, este fél 10-ig nem sikerült helyrehoznom. Nem tudom az okát, nem piszkáltam. De egy iso visszaállítás se segített.

Debug

Megnéztem visszamenőleg az összes létező logot, a korábbiak gyönyörűek, tiszták, kivehetők, mikor csatlakoztam a VPN-hez.

Most két dolog gyanús:
- a service státusza: Active (exited), de ennyi, nincs hibaüzenet. Azt nem tudom, hogy mindig exited volt-e, de elvileg maga a service megy, hisz ahogy kapcsolódni próbálok, mennek a hibaüzenetek a logba. De a kliens egy idő után elszáll timeouttal
- a logban most tele vagyok a debugban látható hibaüzenetekkel, rengeteg van belőle

Az a durva, hogy egy tegnapi iso mentést egy másik memóriakártyára visszállítottam, de nem oldotta meg a problémát.
Túrtam a netet, megoldást keresve, de nem találtam.

Bárkinek bármilyen ötlete esetleg van, hogy mi történhetett és hogyan hozhatom vissza? Sajnos ez most nagy balszerencse, mivel távolról is szükségem lenne a Pi-re, gyakorlatilag erre építettem egy komplett infrastruktúrát. :R

(#38375) g.gergo válasza Keem1 (#38374) üzenetére


g.gergo
senior tag

Biztos, h a szerverrel van a gond? Próbáltad a kliensből törölni a profilodat, majd újra hozzáaadni?
Én átmentem WireGuard-ra.

(#38376) Keem1 válasza g.gergo (#38375) üzenetére


Keem1
addikt

Igen, próbáltam, és új profilt is létrehoztam, azzal se megy. Két eszközön se.
És elvileg a pivpn clients parancsra megjelennek az eszközök, de nem forgalmaznak semmit. 1-2 perc után el is timeoutolnak.

(#38377) Aryes válasza Keem1 (#38374) üzenetére


Aryes
nagyúr

A kliensnél mehetett valami gajra. Generálj új kulcsot!

(#38378) Keem1 válasza Aryes (#38377) üzenetére


Keem1
addikt

Újrahúztam az egészet, mindent letöröltem előtte, még kézzel a megmaradt fájlokat is, új néven generáltam profilt, de ugyanaz.. Hát ezt nem hiszem el... :(

(#38379) Keem1 válasza Keem1 (#38378) üzenetére


Keem1
addikt

Megjavult... :U
A fene se érti ezt, de újraindítottam mindent.. routert, raspit, mindent. Jó lett.

(#38380) Aryes válasza Keem1 (#38379) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez miattam van. Telefont is szoktam javítani úgy, hogy csak kézbe veszem. Úgy látszik erre elég volt csak rágondolnom.

Hoppá, "router". Talán ez volt a kulcs!

[ Szerkesztve ]

(#38381) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Egy Pi4 -en 2db monitor van. Hogyan tudnám azt elérni, hogy az egyik monitoron a Kodi menjen, mÍg a másik monitoron pl. böngésző? Jelen esetben ez úgy néz ki, ha elindÍtom a Kodit, akkor a plusz monitor teljesen elsötétül.

(#38382) Laszlo733 válasza Laszlo733 (#38381) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Kifutottam a szerkesztési időből. A Pi4 -en Raspbian fut.

(#38383) body007 válasza Aryes (#38380) üzenetére


body007
addikt

Az újraindítás végső megoldásként sokszor segít :K

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38384) Keem1 válasza Aryes (#38380) üzenetére


Keem1
addikt

Igen, elképzelhető hogy a router volt a ludas.
Egyik kliens se működött. Egy olyan napi rendszervisszaállítás se oldotta meg a problémát, amely napon a logok szerint bizonyítottan használtam a VPN-t, hibamentesen.
Így nem maradt más, mint gyanakodni a routerre.
Mindegy, megy, köszi srácok, a segítséget és a türelmet is hozzá(m).

(#38385) azbest válasza Keem1 (#38384) üzenetére


azbest
félisten

Ha inviteles/digis neted van, akkor náluk 1-2 hete van olyan globális probléma, hogy publikus ip helyett néha 10.x.x.x címet osztanak a routernek. Olyankor persze nem látható a net felől és ahol a belső hálózat is olyan tartományt használ, akkor teljesen felborul minden.

[ Szerkesztve ]

(#38386) 0519 válasza Laszlo733 (#38382) üzenetére


0519
senior tag

Settings/System/Display - Monitor
[link]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38387) Keem1 válasza azbest (#38385) üzenetére


Keem1
addikt

UPC, de most a home office időszakban náluk is voltak/vannak anomáliák. Eddig abban a tudatban éltem, hogy a UPC hálózata a legstabilabb, állandóan 300 Mbit fölötti sebességet, 6-8 ms pinget mértem. De mióta haza kényszerültek az emberek, a törékeny egyensúly megborult. A céges VPN azonnal elkezdett szakadozni.

Pedig az tutira megfelelően van méretezve, mi, a kritikus rendszerekhez hozzáférni jogosult alkalmazottak mindig is VPN-en (+hardverkulcs) keresztül dolgoztunk, ez nem is az a VPN szerver, amit a home office-os mezei irodai dolgozók használnak.

Szóval itt is tuti a UPC lehetett a ludas.

(#38388) Keem1


Keem1
addikt

Az apt-get uninstalláláskor magával húzhat olyan csomagokat, amik kellenek a későbbiekben? Ugyanis ma reggel frissítéskor a Pi elkezdte frissíteni a VLC-t, ami tök jó, de én nem használok desktopot, megszakítottam, uninstalláltam. Közölte is, hogy néhány, már szükségtelen csomagot eltávolít. Oké, bánom is én, vigyed. Na de azóta az apt-get update és upgrade is hiányol csomagokat, amiket külön nem tudok telepíteni, mivel, mindt mondja, a forrás nem található.
Szóval lehet ilyen? Egy biztonságos, hülyebiztos szoftvertelepítés/eltávolítás, ami a Windowsban is elengedhetetlen lenne, leszed olyan pakkot, ami még kellhet? :F

Ja, visszatettem a VLC-t, de az a 3 package ugyanúgy hiányzik.

[ Szerkesztve ]

(#38389) cigam válasza Keem1 (#38388) üzenetére


cigam
félisten

Ez arra volt jó, hogy megtanultad, hogy a telepítést/eltávolítást/frissítést/közösülést... nem_szakitunk_meg!

Mit üzent, miket szed le? Mi az a 3 ami hiányzik? Barkóbázunk?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38390) Keem1 válasza cigam (#38389) üzenetére


Keem1
addikt

lib***-ek :DDD
Ahogy néztem, php, mariadb és stai használják.
Egyesével levadásztam a debian oldaláról és feldobtam. Most jó.

(#38392) aerol


aerol
tag

Sziasztok,

Van egy Xiaomi Mi3G routerem és az usb-n egy 4TB-os HDD. Anno a HDD-re tettem a Transmission-t. Nemrég beszereztem egy Pi4-et és ezen szeretném futtatni a TM-et és a kérdésem az, hogy hogy tudnám ezt a költözést úgy megoldani, hogy a letöltött torrentek/tartalmak a Pi-n is működjenek és ne szálljon el semelyik torrent/tartalom sem?

Előre is köszi a segítséget! :R

Nokia 3310 - SonyEriccson w200i - Nokia N8 - Honor H60-L04 - Xiaomi Mi 8 /128 black

(#38393) Keem1 válasza aerol (#38392) üzenetére


Keem1
addikt

Ennél nagyobb feladatod sose legyen :DDD
Ha már nagyjából/teljesen belaktad a rendszert és esetleg a telepített torrentet is kipróbáltad (mondjuk egy Raspiban telepítővel) és úgy ítéled meg, hogy rendben működik, átteszed a Pi tárhelyére (SSD/HDD) a kész/félkész letöltéseket, abba a folderbe, amit megadtál (ezért kellett hogy kipróbáld egy tét nélküli, kisebb torrenttel). Majd mintha nulláról letöltenéd, megadod neki az eredeti torrentfájlokat azokhoz, amik folyamatban vagy seed alatt voltak. Ellenőrizni fogja az integritásukat és ott folytatja őket a kliens, ahol abbamaradtak, vagy seedeli.

Én qBitTorrentet használok, simán váltok PC és Pi között. Pl. ha elfelejtem Pivel kezdeni a letöltést, PC-n indítom, akkor kilépek a kliensből, várok pár percet, hogy a legutóbbi állapot a trackeren is frissüljön, átpakolom Pi-re, megadom neki újként a torrent fájlt és ott folytatja, ahol a PC abbahagyta.

(#38394) zsolt_64 válasza Keem1 (#38393) üzenetére


zsolt_64
senior tag

"Én qBitTorrentet használok, simán váltok PC és Pi között. "
Erről jut eszembe hogy elvileg van ilyen lehetőség hogy helyi peer engedélyezése, ez nem azt jelenti hogy egy lokális hálózaton megtalálja és letölti a másik qbittorrent példánytól ?
Piszok jó házi sebesség teszt lenne....

[ Szerkesztve ]

(#38395) PistiSan válasza zsolt_64 (#38394) üzenetére


PistiSan
addikt

Én úgy látom hogy a Qbittorrentel egy PI4-en 60MiB-et lehet ki hajtani állandóan, mondjuk nekem laptop HDD-m van, lehet egy SSD többet is tudhat!

(#38396) aerol válasza PistiSan (#38395) üzenetére


aerol
tag

régebben nem az volt, hogy SSD-re nem kifejezetten jó ötlet torrentezni?

Nokia 3310 - SonyEriccson w200i - Nokia N8 - Honor H60-L04 - Xiaomi Mi 8 /128 black

(#38397) Laszlo733 válasza 0519 (#38386) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszi, de úgy néz ki hogy nekem nincs olyan.

(#38398) UberMutant válasza aerol (#38396) üzenetére


UberMutant
őstag

azt olyanok terjesztik, akik szertnék eladni a használt cuccaikat karcmentes patika állapotban.
nyugodtan lehet ssdre torrentezni.

(#38399) zsolt_64 válasza PistiSan (#38395) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Nem igazán, a legjob usb3 átvitel teszteredmények is 80-110 MiB közé esnek, de ez csak sima szekvenciális teszt egymagában futtatva. Ha még a qb összevissza párhuzamos írás olvasást hozzáteszzük, meg a SOC terhelést a 60MiB teljesen reális. Egy SSD tán egy kicsivel jobb eredményt adna.
Ja és jó lenne tudni hogy egy ilyen folyamatatos maxigáztorrentél menny a linux load, és mennyire szaggat be a grafikus felülete a respbiannak. Nálam itt bukott meg a projekt, le kellett vennem a torrentezést és a nast a pi4-ről, mert eccerűen nem bírta... maradt az asszonynak ilyen browsolós(facbuk,jutúb) + filmnézős "tv okosítónak"

[ Szerkesztve ]

(#38400) BalanceR


BalanceR
addikt

OpenVPNben tudna valaki tippet adni, hogy mi lehet a baj?
Feldobtam OrangePi-n Armbianra, működik is gond nélkül, de rohadt lassú (300- 500kb/s)
néztem procit, hogy nem-e a kódolás terheli, és amiatt lenne, de nem, ilde közeli értéken futnak a magok...
Hol lehet a hiba? :F

1194-en megy
auto TPC/UDP
google dns

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.