Hirdetés

2024. június 30., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38501) SA68 válasza cigam (#38500) üzenetére


SA68
csendes tag

Megnéztem az openprintig-et, sajnos nem találtam a HP LaserJet Pro MFP M 426fdw nyomtatót. Akkor nem tudok rajta nyomtatni?

Hang pipa! HDMI-re volt állítva, de mivel nincs beépített hangszóró a monitoron, nem szólt. Most már OK - köszi ezúton is!

(#38502) Keem1 válasza cigam (#38500) üzenetére


Keem1
addikt

Szerintem ez félrement, nekem nincs bajom a particionálással :DDD

(#38503) 0519 válasza SA68 (#38501) üzenetére


0519
senior tag

A HP-nek van linuxos nyomtató programja, ami drivert telepít és segít beállítani. Debianra elérhető, gondolom működik Raspbianon is.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38504) cigam válasza Keem1 (#38502) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Hopsz ... Attól még nekieshetsz Te is :D

SA68
Nézd meg ezt

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38505) ReFleXx


ReFleXx
addikt

ami egyebkent feltunt meg, hogy enyhe tearing jelenik meg a menu animacioban idonkent, most nem tudom, hogy ez mindenkinek ilyen Kodiban vagy valami nincs jol beallitva még vagy RPi4-re nincs meg annyira optimalizalva a libreelec/kodi.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38506) fa4hu válasza Keem1 (#38493) üzenetére


fa4hu
őstag

Nekem elindul a szerviz elvileg, csak mintha elvesztené a seedelt torrenteket, újra meg kell mutatni neki azokat.

(#38507) PistiSan válasza fa4hu (#38506) üzenetére


PistiSan
addikt

Ti a gyári Debian rendszerrel érkezett qBittorentet használjátok? Az már egy elég régi verzió, Dockernek érdemes lenne utána néznetek, ott van fent friss verzió, semmi gond nincs vele szerencsére.

(#38508) _q válasza cigam (#38500) üzenetére


_q
addikt

Nem akarom elkiabálni de most működni látszik. (#38476) 0519 leírása tűnik úgy hogy jó.

Feltettem SD kártyára és HDD-re is ugyan azt a rendszert Raberry Imager-el. Elindítottam mind a két rendszert, hogy a helyére kerüljenek a fájlok és meglegyen az első boot. Utána az SD kártyáról bootolva töröltem a HDD root partícioját cfdisk-el és létrehoztam egy 64GB-os új partíciót rootnak és a maradékot a megosztásnak. Ezek után mind a két meghajtót ext4-re formáztam. Végül csak az SD root meghajtó tartamát kellett a HDD root-nak szánt meghajtójára másolni, plusz a HDD-n lévő fstab-ba beírni a HDD root PARTUUID-jét, mert ez még az SD-re mutatott, plusz hozzá kellett adni a megosztás meghajtó PARTUUID-jét. Mivel az usb boot is működni látszik, így SD kártya nélkül elindult úgy ahogy azt már jó pár napja szerettem volna.

Köszönöm az útmutatásokat, mert mindenképpen ezek segítettek, hogy a végén a sok különálló segítségből és netes keresgélésből összeállni látszi az elképzelésem. :R

[ Szerkesztve ]

(#38509) La Magra


La Magra
tag

Sziasztok!

Próbálkozott már valaki olyannal, hogy egyszerre használja a Pi-hole-t és hostol egy weboldalt a Pi-re telepített webserver segítségével?

Az itt található [link] leírás alapján próbáltam két statikus IP-t létrehozni a Pi-nek, hogy az egyiket a webserverhez, a másikat a Pi-hole-hoz rendeljem, de finoman szólva nem sikerült a mutatvány...

(#38510) cigam válasza La Magra (#38509) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Miért kell ehhez 2 IP cím?
A lighttpd egy mezei WEBszerver, n+1 site-ot tudsz alá konfigurálni, és az sem szentírás, hogy a 80-as címet a pi-hole kapja.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38511) ReFleXx válasza PistiSan (#38507) üzenetére


ReFleXx
addikt

nem, a libreelecessel, v4.2.5, elvileg ez a legfrissebb stable

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#38512) Keem1 válasza PistiSan (#38507) üzenetére


Keem1
addikt

Hát ha az apt-get féle módon telepíthető qBitTorrentre gondolsz, akkor igen, én a Debiannal érkezőt használom.

(#38513) pungora96 válasza La Magra (#38509) üzenetére


pungora96
tag

Igen lehet, a dockert nézd meg, abban viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni. Én letsencryptet (linuxserver/letsencrypt a legjobb szerintem) használok a weboldal hosztoláshoz, ingyen tls tanusítványt is ad, ami automatikusan megújul. A letsencrypt használja a 80 és 443 portokat a mi forwardolva is van nálam, a pihole-t meg egyebeket lehet tetszőleges portra rakni. Az otthoni hálózaton ezeken a portokon érem el a dolgokat. Olyan szolgáltatásokat, amiket kívülről is használok, azokat reverse proxyval érem el (pl. weblapom.hu/torrent). Ez azért jó, mert a 80 és 443 portokon kívül nem kell mást nyitni.

(#38514) La Magra válasza pungora96 (#38513) üzenetére


La Magra
tag

Köszi a választ (cigam-nak is)!

Elég kezdő vagyok hálózatok terén, de találtam egy docker telepítő guide-ot, amiben nginx-et javasoltak webservernek. Ezt sikerült is feltennem, így már odáig eljutottam, hogy itthoni hálózaton látom az nginx www mappájába bemásolt weboldalt.

És most jön az egymillió dolláros kérdés: hogyan tudom ezt kívülről is elérhetővé tenni?
(Gondolom nagyon amatőr kérdés, de sajnos tényleg nem tudom, merre induljak... :F )

(#38515) cigam válasza La Magra (#38514) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

A routereden készítesz egy portforward-ot. Mondjuk a 80-as portról oda ahol az nginx csücsül.
+regisztrálj egy ddns nevet ha nem csak IP címmel szeretnéd elérni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38516) _q válasza cigam (#38515) üzenetére


_q
addikt

Vagy ha asus routere van, akkor az elején a router által kreált ddns is szerintem jó az egyszerűsége miatt, amíg tesztel.

(#38517) gojko.m


gojko.m
senior tag

Sziasztok!
Nemrég vettem egy Raspberry Pi 4 kit-tet, amit jelenleg desktop pc-ként használnék, de a későbbiekben lehet, hogy médiabox lesz belőle.
Viszont a csomagban kapott műanyag házban igen hamar túlmelegszik a kicsike. Arra gondoltam veszek egy ilyen alu házat neki.
Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata? Mennyire válik be a passzív hűtés a pi 4-nél?

(#38518) body007 válasza gojko.m (#38517) üzenetére


body007
addikt

:N

Inkább ezt

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38519) BalanceR válasza gojko.m (#38517) üzenetére


BalanceR
addikt

Szia, én is inkább a body007 által javasoltra szavaznék, vagy az általam korábban linkelt AliExpress-es Neo case, az szebb, nálam a pi 2Ghzre húzva fut, 600as GPU val, és így sem tudtam 70 fok fölé vinni vele desktop környezetben.

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38520) Rruuer


Rruuer
senior tag

Sziasztok. Ez az építmény hazánkban beszerezhető? Vagy valami hasonló?

(#38521) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Van esetleg Raspberryre olyan program, mint a HD Sentinel?
Komplett felülettel, illetve értesítő funkcióval, ha vmi gubanc van?

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38522) Keem1 válasza pvt.peter (#38521) üzenetére


Keem1
addikt

A Hard Disk Sentinel CLI verziója elérhető, tud riportot is generálni. Én beállítottam cronban egy rendszeres checket, később lesz emailes értesítés is.

(#38523) pvt.peter válasza Keem1 (#38522) üzenetére


pvt.peter
őstag

Erre gondolsz?
Hard Disk Sentinel Linux Edition (FREE)

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38524) pvt.peter válasza pvt.peter (#38523) üzenetére


pvt.peter
őstag

Közben sikerült riportot lefuttatnom nekem is.
Igazából csak azért kellett mert a domoticz szerint 100% -on pörög a HDD június 9 -e óta :/
Aztán most ahogy csekkoltam, igazából a domoticzban vmi átállítódott a HDD eszköz tekintetében. Sztem pont aznap dugtam rá külső tápellátásra a HDD -t.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38525) gojko.m válasza BalanceR (#38519) üzenetére


gojko.m
senior tag

Köszönöm a tanácsot neked és body007-nek is. Mivel szeretném portól is védeni az alaplapot, inkább maradok a Neo case mellett. Illetve még ezen a fém házon gondolkodtam el: [link] Szerintetek ez is jó lehet?

Egy másik kérdés...
HDMI-n keresztül csatoltam a a Pi4-et a tv-hez. Először nem volt hang. Majd a hang beállításoknál többször váltogatva az analóg, HDMI és Bluetooth kimenet közt, egyszer csak megjött a tv-n keresztül a hang. Milyen config beállításokkal lehet elérni, hogy alapból a HDMI legyen a hangkimenet?

(#38526) golya87 válasza gojko.m (#38525) üzenetére


golya87
őstag

Ha a műanyag háznál te magad beláttad a hátrányát, akkor a fémnél miért nem?
Elmegy a lap hűtő nélkül is, terhelésfüggő.

(#38527) BalanceR válasza golya87 (#38526) üzenetére


BalanceR
addikt

Néztem ezt a házat is, de itt a GPIO SDI csatik takarva vannak, bár ha soha nem fogod használni, akkor nem baj..
Melyik HDMIvel dugtad a tvre? A TypeC melletti az elsődleges, szóval célszerű azt használni.
A beállításokat a sudo raspi-config paranccsal sshn is eléred.

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38528) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Van egy felesleges pi 3 B+-om és gondoltam, hogy kipróbálnám rajta a zabbix-ot, amit majd jól összekötök grafanaval is. Az lenne a kérdésem, hogy amikor a grafanaban meg kell adnom egy json file elérését, akkor a leírás alapján így kell megadni (nem raspi-n, hanem valamilyen más linux szerverre van telepítve mindkét progi): http://localhost/zabbix/api_jsonrpc.php. Gondoltam rákeresek a file-ra mielőtt ezt begépelném és nekem ezen az útvonalon érhető el a file: ./usr/share/zabbix/api_jsonrpc.php. Az lenne a kérdésem, hogy ha ezt a file-t akarom megadni a grafanaban akkor azt így kell megtennem: http://localhost/./usr/share/zabbix/api_jsonrpc.php? Vagy van amit ki lehet hagyni az elérési útvonalból?

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#38529) gojko.m válasza golya87 (#38526) üzenetére


gojko.m
senior tag

Nem értem milyen hátrányát kellene belátnom a linkelt fémháznak. Nekem úgy tűnik - a képek alapján - hogy az egész ház egy nagy hűtőborda, minden melegedő alkatrészről elvezeti a hőt. Csak kíváncsi lettem volna a tapasztalatokra is, ha esetleg valakinek van ilyen.

Igen, észrevettem, hogy terhelés függő a melegedés. Amire leginkább használnám - böngészés, böngészőn belül YT videók megnézése - az eléggé felmelegítené. A ház teteje nélkül, egy fokkal jobb a helyzet. Láttam egy videót ahol lyukat fúrtak a tetőre és egy kis ventilátort építettek be. Ez is lehetne egy olcsó megoldás. De, ha van rá mód, akkor inkább a passzív hűtést szeretnék.

(#38527) BalanceR:
Jelenleg, a csatlakozók használata nincs tervben. Szóval, nem fontos, hogy elérhetők legyenek.
Lehet, hogy az volt a gond, hogy a második HDMI-t használtam.

(#38530) gojko.m


gojko.m
senior tag

Szerettem volna feltelepíteni a Clementine zenelejátszót. A letöltések közt van is belőle raspberry pi változat [link] , de valamiért mégsem sikerül a csomag telepítése. Van valami ötletetek, hogy mi lehet a gond?

(#38531) cigam válasza Véreshurka (#38528) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem tudom mik ezek, de a kétféle elérési utat nem szabad és nem is lehet keverni.
A http://localhost/zabbix/api_jsonrpc.php egy web szerver alól elérhető script fájl, ami egy WEBoldalt ad vissza, vagy akár egy json fájlt. (A WEBszerver futtatja az api_jsonrpc.php programot)

A ./usr/share/zabbix/api_jsonrpc.php pedig egy lokális fájlrendszerbeli útvonalat ír le.

Ez két különböző dolog, nem lehet keverni. Ha így lenne, akkor egy WEB szervert futtató gép összes fájlját el lehetne érni az adatbázistól kezdve a programokon át mindent. Ezért van az hogy a WEBszervernek meg van adva, hogy a fájlrendszer melyik nappálya a WEBoldal gyökérkönyvtára. Ha azt mondom a szervernek, hogy a weboldalakat az /usr/share/ könyvtárból vegye, akkor esetedben a http://localhost/zabbix/api_jsonrpc.php értelmes választ ad, mert a létezik benne a zabbit könyvtár és azon belül az api_jsonrpc.php.

gojko.m
Pontosan milyen paranccsal (hogyan) telepítetted volna, és milyen hibaüzenetet adott?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38532) gojko.m válasza cigam (#38531) üzenetére


gojko.m
senior tag

Nem parancssorból indítottam a telepítést. Egyszerűen letöltöttem a clementine_1.3.1.jessie_armhf.deb fájlt, a fájlra két klikk, a csomagkezelő elkezdte a telepítést, ami a végén sikertelenül zárult. Este tudom megnézni, mit írt ki pontosan a csomagkezelő.

(#38533) golya87 válasza gojko.m (#38529) üzenetére


golya87
őstag

Persze, pár fokkal jobb a zárt fém ház, mint a szintén zárt műanyag. Én a fent is említett bordaházat használom és csak azt tudom ajánlani is. De ha ultimate zárt ház kell és nem számít a pénz :DDD akkor nézd eme cseh remeket.

(#38534) gojko.m válasza golya87 (#38533) üzenetére


gojko.m
senior tag

"...pár fokkal jobb a zárt fém ház, mint a szintén zárt műanyag."

Milyen tesz eredményekre alapozod ezt a kijelentésed?

Egyáltalán milyen kialakítású fém házról beszélünk? Mert nem mindegy, hogy a melegedő alkatrészeket egy serpenyőbe teszed-e, amire még fedőt is raksz, hogy zárt térben főljenek meg. Vagy a melegedő alkatrészekről elvezeted (kivezeted) a hőt egy nagyobb felületre, hogy hűtsd azokat. Szerintem, az általam linkelt fémház is olyan, mint egy bordaház, azzal a különbséggel, hogy zárt és a portól is véd.

Persze, jobban örülnék neki, ha valaki ezt saját tapasztalattal tudná megerősíteni (vagy akár cáfolni).

(#38535) cog777 válasza gojko.m (#38534) üzenetére


cog777
senior tag

Szinten body007 altal javasolt hutest hasznalom 1 eve teljes megelegedettseggel. Uresjarata 50 fok alatti.

HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

(#38536) Archttila válasza cog777 (#38535) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

+1:K

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#38537) Véreshurka válasza cigam (#38531) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszönöm! :R Így már világos!

El Psy Kongroo

(#38538) BalanceR válasza cog777 (#38535) üzenetére


BalanceR
addikt

Nálam Armor is, és Neo is szolgál egy egy PI4esen, a Neos 2GHzre van húzva, ilde 52 terhelve max 68 fok, akkor is, ha performance módban van. Az armoroson csak Libre megy Kodival, ilde 49 terhelve 58, de az nincs húzva...
Van még egy Orange PIm is, az zárt műanyag vacakban van egy heatsinkel, az sem megy 55 fok fölé, bár azon csak vpn szerver fut, meg syncthing..., Szerintem, ha nincs a cucc húzva, bőven elég lehet egy nagyobb borda is.. a PI 4 85 fokon kapcsol ki, 80nál figyelmeztetést küd, és nálam 70 fokon throttol.

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38539) golya87 válasza gojko.m (#38534) üzenetére


golya87
őstag

Rossz szóhasználat, fok alatt nem a Celsiusra gondoltam. A többinél viszont nem értem miről vitázunk, te már rég döntöttél. :))

(#38540) Véreshurka válasza cigam (#38531) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Az első mondatod 1. részére reagálva (átsiklottam felette :B ), illetve ha más valakit is érdekelne a dolog. A zabbix egy hálózati eszköz monitorozó program, a grafana pedig egy adatvizualizációs program, ami pl. a zabbix-tól érkező adatokat jeleníti meg pl. grafikonon.

El Psy Kongroo

(#38541) gojko.m válasza golya87 (#38539) üzenetére


gojko.m
senior tag

Ok. Talán, csak elbeszéltünk egymás mellett. Nem volt célom vitát kezdeményezni. És lehet, hogy tényleg megtetszett az a bizonyos ház. :)
Mindenesetre, köszönöm a tanácsokat, tapasztalat megosztást neked és a többieknek is! :R

(#38542) gojko.m válasza gojko.m (#38532) üzenetére


gojko.m
senior tag

Ezt a hibaüzenetet kaptam a telepítés végén:

"A fájl telepítése meghiúsult
A művelet befejezését lehetővé tevő csomag nem található.
A részletes jelentésben további információk találhatók."

(#38543) UberMutant válasza gojko.m (#38542) üzenetére


UberMutant
őstag

[link] próbáld ezzel.
simán a letöltött csomagból nem fog menni, mert a függőségei hiányoznak.
amit te leszedtél az jesse alapú , neked meg buster rendszered van

[ Szerkesztve ]

(#38544) golya87 válasza gojko.m (#38541) üzenetére


golya87
őstag

Ugyan már! :) :R
Teszteredményeket, fotókat majd ne felejts el megosztani kérlek!

(#38545) body007 válasza Rruuer (#38520) üzenetére


body007
addikt

Ez dejó. Kell nekem is ilyen a grillre :)
Mondjuk kicsit jobban összeállított szett jobb volna ahol nem kell mindent forrasztani :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38546) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Ráérek - R-Pi - vel próbálkozok...
A Docker - Qbittorrent -t szeretném beüzemelni... (először használom a Dockert..)
Ha a Qbittorrent-hez hozzáadok valamit letölteni akkor az "Elakad" . (...nem találom az okát..)
Kösz a segítséget!

Vigyorka

(#38547) g.gergo válasza Vigyorka (#38546) üzenetére


g.gergo
senior tag

Üdv! Mert nem jól adod meg az elérési utat, így nincs jogosultsága oda írni. Másold ide be, h milyen paraméterekkel "telepitetted"

(#38548) Vigyorka válasza g.gergo (#38547) üzenetére


Vigyorka
senior tag

docker create \
--name=qbittorrent \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-e TZ=Europe/Budapest \
-e UMASK_SET=022 \
-e WEBUI_PORT=8080 \
-p 6881:6881 \
-p 6881:6881/udp \
-p 8080:8080 \
-v /path/to/appdata/config:/config \
-v /path/to/downloads:/maxtor/disk_1/torrent/done \
--restart unless-stopped \
linuxserver/qbittorrent

Vigyorka

(#38549) sztanozs válasza Vigyorka (#38548) üzenetére


sztanozs
veterán

van usered és groupod 1000-es user és group id-van?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#38550) Vigyorka válasza sztanozs (#38549) üzenetére


Vigyorka
senior tag

uid=1000(pi) gid=1000(pi) csoportok=1000(pi),4(adm),20(dialout),24(cdrom),27(sudo),29(audio),44(video),46(plugdev),60(games),100(users),105(input),109(netdev),995(docker),997(gpio),998(i2c),999(spi)

Kösz!! :)

Vigyorka

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.