Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37301) pvt.peter válasza Savageboy (#37225) üzenetére


pvt.peter
őstag

Köszi a választ :)
Nálam is felment a Buster, viszonylag hiba mentesen, majd még a config fájlokat kell átnéznem, de egyelőre úgy tűnik megmaradt minden.
Kivéve a pi vpn :D WireGuard "tönkrement", eltűnt az általa létrehozott hálózati adapter.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37302) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok. Mos a Transmissionnal kérnék segítséget, remélem ismét szerencsével járok :D
A watch_dir funkció nem megy. Elfogadta a configban, mivel elindul hiba nélkül, de nem tölti be a belemásolt torrentet automatikusan. Annyit találtam a neten, ha nincs a mappa a tulajdonában a debian-transmission usernek, nem fog menni. Nos az a kérdésem, a mappát hogy tudom "nekiadni"?
A másik, hogy a "resume" és a "torrents" mappákat, ami a var/lib/transmission mappákban vannak, át lehet-e helyezni? Pl abba a mappába, amibe töltök, mivel egy rendszer újrarakás után kényelmesebb lenne, ha onnan betöltené egyből, egyébként se szeretem, ha a memóriakártyára feleslegesen írogat valami.

(#37303) weiss válasza kovbandi82 (#37302) üzenetére


weiss
addikt

A watch_dir funkció nem megy....

Ennek samba engedély szaga van. Próbálj meg kézzel átnevezni egy fájlt, megy?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#37304) kovbandi82 válasza weiss (#37303) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Igen, samba engedély baja van, mivel lokális meghajtóról beolvassa. Azért nem értem, mert ugyanabban a mappában van a "autostart" mappa, ahová tölt a kliens, ami a fent leírt módon helyreállt. Vagyis nem kellene engedély bajnak lennie.....
Az átnevezés megy viszont ssh-n.

[ Szerkesztve ]

(#37305) weiss válasza kovbandi82 (#37304) üzenetére


weiss
addikt

De a kézi átnevezés megy?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#37306) kovbandi82 válasza weiss (#37305) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Igen, ssh-n az"autostart" mappában létrehoztam egy txt filet ccc tartalommal, majd mv parancsal átneveztem. De ssh-n ugye pi userként vagyok bejelentkezve....

(#37307) weiss válasza kovbandi82 (#37306) üzenetére


weiss
addikt

Az fura. Csak hogy tisztázzuk, hova sshzol? A samba szerverre vagy a torrent futtató gépre?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#37308) kovbandi82 válasza weiss (#37307) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

A torrentet futtató gépre, de közben megoldottam. A sudo chmod ugo+rwx -R /directory parancsal igazában az adott mappához mindenkinek jogosultságot adtam, így letölti a berakott fájlokat. Nem elegáns, tudom, de működik.

(#37309) body007 válasza kovbandi82 (#37308) üzenetére


body007
addikt

Csak kérdezem, miért van ennyi felhasználó a rendszeren?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37310) kovbandi82 válasza body007 (#37309) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Alapvetően csak a root és a pi volt. A debian-transmission usert a kliens adta hozzá.
Most, hogy nézem a /etc/passwd filet van rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#37311) kovbandi82 válasza body007 (#37309) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Ami itt van leírás, aszerint a transmission-t átlehetne adni a pi usernek. Érdemes ezzel foglalkozni?

[link]

[ Szerkesztve ]

(#37312) body007 válasza kovbandi82 (#37311) üzenetére


body007
addikt

Valszeg kevesebb gondod lenne a jogosultságokkal :K

szerk.: a leírás külön pontként is említi a júzer váltást (nem opcióként) ;)

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37313) kovbandi82 válasza body007 (#37312) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Rendben, akkor megteszem. Köszi

(#37314) pungora96


pungora96
tag

A raspbian buster lite-ot kezdtem el tesztelgetni kodival és lenne pár kérdésem. (Korábban libreelecet használtam, de az valamiért a mostani update után crashel). A kodit autostartal állítottam be.
1. Van e olyan lehetőség amivel normálisan be lehet állítani a kijelzőt, hogy ne legyen túllógás vagy fekete csíkok? Az overscan bottom, top stb parancsokkal ha negatív értékeket adok neki akkor javul a dolog, csak minden próba után újra kell indítani. Van olyan parancs/opció amivel egyből beáll normálisan?
2. Samba megosztást megcsináltam, gigabites sávszélesség van a gép és a pi között. Libreeleccel 60-70MB/s volt a másolás, most raspbiannal 30-40MB/s csak. (Ugyanazzal a fájlal teszteltem) A hdd ntfs-re van formázva, ez okozhat ekkora különbséget két rendszernél?

[ Szerkesztve ]

(#37315) pungora96 válasza pungora96 (#37314) üzenetére


pungora96
tag

Ext4-re átformázva a hdd libreeleccel lett 100-110, raspbiannal 60-70. Érdekes.

(#37316) kovbandi82 válasza body007 (#37312) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Ugyanúgy gond volt a jogosultságokkal, leteszteltem. Valami elbaszás lehet a rendszeren, de szerencsére így megtudtam oldali.

(#37317) longhair válasza pungora96 (#37314) üzenetére


longhair
csendes tag

A kodi beállításokban van egy olyan pont, hogy a képernyő kalibrálása
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#37318) Patice válasza pungora96 (#37314) üzenetére


Patice
nagyúr

1. Ezt a kijelzőn kell először jól beállítani. Gyártónként más elnevezése van

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#37319) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Mióta updateltem Stretchről Busterre, azóta nem megy a pivpn, ezen belül is a wireguard. Toltam egy pivpn -u -t, amivel töröltem mindent, majd újra telepítettem és konfigoltam.
Amikor debugot futtatok le, akkor self checknél ezt dobja:
:::: Self check ::::
:: [OK] IP forwarding is enabled
:: [OK] Iptables MASQUERADE rule set
:: [ERR] WireGuard is not running, try to start now? [Y/n] Y
Job for wg-quick@wg0.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status wg-quick@wg0.service" and "journalctl -xe" for details.
Done
:: [OK] WireGuard is enabled (it will automatically start on reboot)
:: [ERR] WireGuard is not listening, try to restart now? [Y/n] Y
Job for wg-quick@wg0.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status wg-quick@wg0.service" and "journalctl -xe" for details.
Done

Tehát a WireGuard mint service nem fut.
Utána futtattam egy systemctl status wg-quick@wg0.service parancsot, erre ezt kaptam:
wg-quick@wg0.service - WireGuard via wg-quick(8) for wg0
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/wg-quick@.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: failed (Result: exit-code) since Mon 2020-04-20 21:21:53 CEST; 1min 40s ago
Docs: man:wg-quick(8)
man:wg(8)
https://www.wireguard.com/
https://www.wireguard.com/quickstart/
https://git.zx2c4.com/wireguard-tools/about/src/man/wg-quick.8
https://git.zx2c4.com/wireguard-tools/about/src/man/wg.8
Process: 6450 ExecStart=/usr/bin/wg-quick up wg0 (code=exited, status=1/FAILURE)
Main PID: 6450 (code=exited, status=1/FAILURE)
ápr 20 21:21:53 raspberrypi systemd[1]: Starting WireGuard via wg-quick(8) for wg0...
ápr 20 21:21:53 raspberrypi wg-quick[6450]: [#] ip link add wg0 type wireguard
ápr 20 21:21:53 raspberrypi wg-quick[6450]: RTNETLINK answers: Operation not supported
ápr 20 21:21:53 raspberrypi wg-quick[6450]: Unable to access interface: Protocol not supported
ápr 20 21:21:53 raspberrypi wg-quick[6450]: [#] ip link delete dev wg0
ápr 20 21:21:53 raspberrypi wg-quick[6450]: Cannot find device "wg0"
ápr 20 21:21:53 raspberrypi systemd[1]: wg-quick@wg0.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
ápr 20 21:21:53 raspberrypi systemd[1]: wg-quick@wg0.service: Failed with result 'exit-code'.
ápr 20 21:21:53 raspberrypi systemd[1]: Failed to start WireGuard via wg-quick(8) for wg0.

Találkozott már vki hasonlóval? Hogyan lehetne kideríteni, hogy mi baja lett?

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37320) Savageboy válasza pvt.peter (#37319) üzenetére


Savageboy
aktív tag

(#37321) pvt.peter válasza Savageboy (#37320) üzenetére


pvt.peter
őstag

modprobe: ERROR: could not insert 'wireguard': Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37322) Aryan


Aryan
senior tag

Megjelent a Batocera 5.26 beta , PI4 már támogatott. Kodi + retrojáték párosításhoz az egyik legjobb rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#37323) Savageboy válasza pvt.peter (#37321) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Hm, fura. Azt mondtad újratelepítetted, a wireguard-dkms package telepítésekor újra kellett volna buildelnie a szükséges kernel modult.

(#37324) pvt.peter válasza Savageboy (#37323) üzenetére


pvt.peter
őstag

Hát igen, látszólag lement minden és a végén kérte a rebootot, amit meg is tettem.
Telepítés közben nem jelzett hibát.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37325) Savageboy válasza pvt.peter (#37324) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Hát akkor jobb híján átfutnék egy ilyen direkt Buster-hez írt tutorialt, hátha kiderül mi hiányzik a működéshez.

(#37326) Fred23


Fred23
nagyúr

(#37327) body007 válasza Fred23 (#37326) üzenetére


body007
addikt

fújjj...

:D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37328) nihill


nihill
őstag

Sziasztok!

Win10 IOT-vel hogy lehet wifit használni Raspberryn? (3 vagy 4-esen)?

(#37329) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok,

Új Rpi4-et telepítettem a szabvány Raspbiannal, és csatoltam hozzá egy USB 3 portra kötött külső HDD-t. Az exFat-ra be lett formázva, az exFat kezelés Raspbian-ban beállítva.
Ment fel rá egy torrent kliens is. Utóbbi is működik, és a Filekezelővel is tudok állományokat ide-oda mozgatni rajta.

A VLC video lejátszó viszont nem látja a külső HDD-n lévő file-okat. Be kellene állítani valami jogosultságot hozzá, vagy hozzáadni elérési útvonalat? (Sem úgy nem indul el a lejátszás, hogy a külső HDD-n lévő videora kattintok, és úgy sem hogy a VLC-ben keresném ki a külső HDD mappát ahol van. Egyáltalán nem látja a külső HDD-t a program)

[ Szerkesztve ]

(#37330) F1DO


F1DO
senior tag

És belefutottam még egy érdekes jelenségbe:
Rpi4-en wireless Bluetooth-os billentyűzetet és egeret használtam volna, de nagyon gyenge a jelátvitel, a BT kapcsolat csak közelebb víve az RPi-hez működik - ha működik egyáltalán.

Elkezdtem utána keresni a jelenségnek és láttam, hogy más is találkozott ezzel a problémával - ráadásul akkor, amikor az USB 3 porton külső HDD van csatlakoztatva!
Állítólag valami zavar jön létre az usb port körül ilyen csatlakoztatás esetén.
USB hosszabbító kábelt a végébe tett wireless dongle -al ajánlanak közelebb vezetni a billentyűzet és egér helyéhez..

Más is találkozott már ezzel a jelenséggel innen?
Hasonló volt a megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#37331) F1DO


F1DO
senior tag

És még egy kérdésem lenne - Ha Rpihez VNC-vel csatlakozunk akkor is szükség van a port forward beállításra a routeren?

(#37332) body007 válasza F1DO (#37331) üzenetére


body007
addikt

vlc: próbáld úgy, h megkeresed a file-t és ráhúzod a vlc-re

usb: nálam is meg van hosszabbítva a dongle,

vnc: kell nyitni neki portot, 5800 és 5900 tcp (aszem) :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37333) Savageboy válasza F1DO (#37331) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Ha csak helyi hálózaton belül használnád a VNC-t (VPN nélkül én mondjuk biztosan nem is engedném "ki" közvetlenül a netre), akkor nem kell a port forwarding a routeren.

(#37334) pungora96


pungora96
tag

Végül mégis maradok libreelecnél, kiderült, hogy a külső dvd lejátszó okozza az ui crashelését. Ezt tapasztaltam is, meg libreelec fórumon találtam pár posztot is. :DD

(#37335) F1DO válasza body007 (#37332) üzenetére


F1DO
senior tag

Köszönöm, újraindítás után a VLC úgy néz ki hogy megoldódott, simán megnyílík benne és lejátszódik a Filekezelőből egyszerű kattintással indított video...

Én még csak most ismerkedem a RaspPi-vel de már tapasztaltam hogy ha van valami beállítás, konfigurálás utáni kis gebasz, azaz nem megfelelő működés van, akkor áramtalanítással is járó újraindítások után jobban magára talál...

[ Szerkesztve ]

(#37336) L4mie


L4mie
veterán

Sziasztok,
Mai napon telepítettem egy Pi 4-et alap GUI-s raspberiannal.
Sajnos szinte semmi linuxos tapasztalatom nincs
Két dolog amivel hirtelen nem tudok mit kezdeni, nem tölti ki a képernyőt, van egy fekete keret.
Nincs hang a HDMI-n, bár jacken nem próbáltam, de még nem adott ki hangot.

+rádugom az NTFS-es HDD-t azzal tud majd valamit kezdeni :R

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37337) duffbeer válasza L4mie (#37336) üzenetére


duffbeer
őstag

Terminalban:
sudo raspi-config

Advanced options -> overscan

Elvileg a "no"-t kell választanod.

[ Szerkesztve ]

(#37338) L4mie válasza duffbeer (#37337) üzenetére


L4mie
veterán

szuper, köszönöm.

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37339) nihill válasza nihill (#37328) üzenetére


nihill
őstag

Ebben valaki tud segíteni?
Illetve nem is IOT hanem W10 pro ami rajta van, 17134.r4 release.180410-1804
A beépített wifit sem látja, de van egy TP-link stickem, amit a saját telepítője simán feltelepít tehát látnia kellene hogy rá van dugva mert akkor nem installálná szerintem, de miután kész, semmi nem változik, nem tűnik el az ismeretlen eszközök közül.

[ Szerkesztve ]

(#37340) _q válasza L4mie (#37336) üzenetére


_q
addikt

Úgy emlékszek hang az csak HDMI0-n van talán, de nem vagyok benne teljesen biztos. Nekem a gyári rendszer arra a pár perc tesztre amíg ránéztem jó volt.

(#37341) NoX válasza nihill (#37339) üzenetére


NoX
senior tag

E videó szerint ez csak egy hekkelt megoldás, mely jár néhány általad is említett hiányossággal:
Only 1gb ram at the moment
No WiFi
No Bluetooth
No usb support apart from using otg

Szóval szerintem ne erőltesd, nem való Windows 10 Raspberry-re, nem támogatott, nincs rá driver, nem működik megfelelően, problémás, stb.

Raspbian Desktop tökéletesen működik, az való rá.

(#37342) wassermann válasza L4mie (#37336) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Hang:
a képernyőn, a tálcán lévő hangszóró fölé mész egérrel. Ha simán rákattintassz állíthatod a hangerőt, ha az egered jobb-gombjával kattintassz fölötte, előjön a kimenet választó almenü.
NTFS:
Tud vele mit kezdeni

[ Szerkesztve ]

(#37343) L4mie válasza wassermann (#37342) üzenetére


L4mie
veterán

Köszönöm, azt néztem, ez ami olyan mint windowsban ugye? Elvileg HDMI-n van.
Lehet azzal rontottam el, hogy első körben rákötöttem a Logi G933 fejest (USB) próbaként, mert a monitor amire kötöttem nem tud hangot adni? Felismerte hangerőt elvileg módosította, de hang abból se jött.
Megpróbálom másik HDMI-n is. találtam official faq-ban pár parancsot azokat még lefuttatom, ha nem megy akkor reinstall. (mintha 5-6 percnél tovább tartana egy install :D )

NTFS: Szuper, akkor mehet rá a külső HDD :)

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37344) L4mie válasza L4mie (#37343) üzenetére


L4mie
veterán

Kép fixálva, hang tényleg a másik HDMI-n jött :)
Köszönöm a segítséget.
Rádugtam a külső HDD-t, szépen felismerte, viszont...bill-egér használhatatlanul elkezdett laggolni, ilyent tapasztalt már valaki?

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37345) wassermann válasza L4mie (#37344) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Van külső tápja a HDD-nek vagy a PI táplálja energiával?

(#37346) L4mie válasza wassermann (#37345) üzenetére


L4mie
veterán

PI-vel, de 2.4A-es adatperrel megy a Pi. /telepíteni a billentyűzet USB portjáról telepítettem, jelzett is, hogy kevés az energia/

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37347) wassermann válasza L4mie (#37346) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Csodák nincsenek! - főleg, ha már jelzett is.... Ez nem PC: doboznyi, nagy tápegységgel! Használj a HDD-hez külső tápos házat vagy külső tápos USB-hub -on keresztül kösd a PI-re, hogy ne terhelje azt. Ha nincs egyik sem, marad a pendrájv lehetősége. Az kevesebbet fogyaszt...

(#37348) L4mie válasza wassermann (#37347) üzenetére


L4mie
veterán

Mármint telepítéshez usb portról kapta az áramot, azóta adtam neki 2.4A-es dedikált tápot, de lehet megkapja a Op3 4A-esét.
Most nem jelezte a kevés eneriát csak amikor USB port alól ment.
Próbálgatom majd. :B
****de benne van, hogy nem jó a külső HDD kábele, néha PC-n is rosszalkodott, most veszek egy másikat, remélem az a probléma

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37349) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, amióta a Pi-re lógatott SSD-t ext4-re formáztam (ma), azóta a minidlna nem éri el a rajta lévő adatokat. Minden más működik, még samba-n keresztül is tudok rámásolgatni. Annyira körbevonalaztam a dolgokat, hogy az fstab bejegyzésnél lesz a bibi. De ha megtartom az exFAT bejegyzését és csak a fájlrendszer típusát írom át, úgy nem mountolja a diszket.

Régi fstab, még exFAT-tal, ezzel tökéletesen működött a minidlna
UUID=xxx /media/ssd exfat-fuse auto,nofail,noatime,users,rw,uid=pi,gid=pi 0 0

A mostani fstab, amivel viszont nem megy
UUID=xxx /media/ssd ext4 auto defaults,nofail,nobootwait,bind 0 2

Hibaüzenet:
Apr 23 17:32:01 pistacio minidlna[466]: [2020/04/23 17:32:01] minidlna.c:631: error: Media directory "V,/media/ssd/Media/Videos" not accessible [Permission denied]

Van esetleg valakinek ötlete, hol a bibi? :R

(#37350) _q


_q
addikt

Rasbianon ha program fordításnál hibát dob az vajon miért lehet hogyan deríthetem ki? A config.log-ban semmi sincs.

checking whether we are cross compiling... configure: error: in `/home/pi/libtorrent':
configure: error: cannot run C compiled programs.
If you meant to cross compile, use `--host'.
See `config.log' for more details

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.