Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38551) Vigyorka válasza Vigyorka (#38548) üzenetére


Vigyorka
senior tag

/maxtor/disk_1/torrent/done - Nem lehet írni a könyvtárba! A Docker vagy Qbittorrent jogosultságainál lesz valami gondolom. (((user= Pi, group=Docker)))

Vigyorka

(#38552) _q válasza Vigyorka (#38548) üzenetére


_q
addikt

Portot nyitottál routeren?

Ezek nem vagyok benne biztos hogy jók lesznek így:
-v /path/to/appdata/config:/config \
-v /path/to/downloads:/maxtor/disk_1/torrent/done \

Helyette valami ilyet kellene:
- /home/pi/qbittorrent:/config
- /maxtor/disk_1/torrent/done:/downloads
Persze legyen joga az 1000-res felhasználónak írni és olvasni ezekhez és létezzenek is ezek a mappák.

Még azt nézd meg, hogy a HDD az biztos ilyen néven van-e: df -Th paranccsnál a jobb oldali oszlopban kell látnod mi a neve.

(#38553) sztanozs válasza Vigyorka (#38550) üzenetére


sztanozs
veterán

és az aláhúzottak
-v /path/to/appdata/config:/config \
-v /path/to/downloads:/maxtor/disk_1/torrent/done \
is rendesen be vannak állítva?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#38554) g.gergo válasza Vigyorka (#38548) üzenetére


g.gergo
senior tag

Ez így nem jó. Ennek megfelelően paraméterezd.

docker create \
--name=qBittorrent \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-e TZ=Europe/Budapest \
-e UMASK_SET=022 \
-e WEBUI_PORT=8080 \
-p 6881:6881 \
-p 6881:6881/udp \
-p 8080:8080 \
-v /etc/docker/qbittorrent/appdata/config:/config \
-v /media/NAS/Media:/downloads \
--restart unless-stopped \
linuxserver/qbittorrent

Amint látod, nálam a downloads könyvtár a /media/NAS/Media könyvtárra mutat. Magyarra lefordítva a qbittorrent app-on belül, ahol latod, h downloads, az valójában nekem a Media könyvtár.

[ Szerkesztve ]

(#38555) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

Pi 4-et ki milyen nas szoftverrel használja?
Kellene egy backup nas, havonta egyszer lenne bekapcsolva, amíg leszinkronizálja a fő nas-ról (synology) a fontos adatokat, utána kikapcsolnám

(#38556) cigam válasza Sanyi.mTs (#38555) üzenetére


cigam
félisten

Ahhoz nem nas software kell, hanem csak egy kliens, ami eléri a fő nas-t, és lementi amit kell. Elég rá egy kis script, amit induláskor (vagy havonta 1x) automatikusan lefut.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38557) Sanyi.mTs válasza cigam (#38556) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Most, hogy mondod, igazad van.
Akkor elég rá egy PI OS, VNC (nem tudok scriptet írni és inkább manuálisan csinálnám), meg egy open VPN kliens. Aztán felcsatolom smb-n a meghajtót és átmásolom.

Jól gondolom a fentieket?

(#38558) _q válasza Sanyi.mTs (#38557) üzenetére


_q
addikt

Szerintem jól, de ehhez miért kell VPN és úgy alapból Pi? Ha van egy laptop/asztali géped azzal ugyan úgy meg tudod SMB-vel oldani vagy ha synology-ra rákötsz +1 hdd-t akkor arra is ki tudod menteni. Ha nincs HDD hely, úgy tudom usb-n attól még ugyan úgy lehet csatlakoztatni.

[ Szerkesztve ]

(#38559) Pappi82 válasza akos86 (#38414) üzenetére


Pappi82
csendes tag

Dettó, nekem ennek is csak a töredéke... Minden más eszközön pedig tökéletes. Fogalmam sincs mit lehetne tenni.

(#38560) gojko.m válasza UberMutant (#38543) üzenetére


gojko.m
senior tag

Úgy tűnik ezek a parancsok sikeresen végrehajtódnak:

sudo apt update
sudo apt install snapd

Viszont újraindítás és a sudo snap install clementine parancs kiadása után ezt a hibaüzenetet kapom:

error: snap "clementine" is not available on stable for this architecture (armhf) but exists on other architectures (amd64, arm64, i386, ppc64el, s390x).

[ Szerkesztve ]

(#38561) gojko.m válasza BalanceR (#38527) üzenetére


gojko.m
senior tag

Boot-olás elején a TV képernyőn csak egy elmosódott, zavaros, szivárványszínű kép látszik. Gondolom, itt jelenne meg a splash screen és a boot menü, ami a nem megfelelő felbontás miatt olvashatatlan.
Hogyan tudnám itt a megfelelő felbontást beállítani? (HDMI-hez 1280x720-at használok.)

(#38544) golya87:
Ok. Ha megjön a ház, jelentkezem. :D

(#38562) UberMutant válasza gojko.m (#38560) üzenetére


UberMutant
őstag

sajnos akkor itt jött el az a pont, hogy keresned kell másik programot, ami fut és megfelel az elvárásaidnak.

(#38563) 0519 válasza gojko.m (#38560) üzenetére


0519
senior tag

mit mutat ez a parancs?
cat /etc/os*

[ Szerkesztve ]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38564) 0519 válasza gojko.m (#38560) üzenetére


0519
senior tag

mit mutat a uname -a parancs?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38565) gojko.m válasza 0519 (#38563) üzenetére


gojko.m
senior tag

$ cat /etc/os*
PRETTY_NAME="Raspbian GNU/Linux 10 (buster)"
NAME="Raspbian GNU/Linux"
VERSION_ID="10"
VERSION="10 (buster)"
VERSION_CODENAME=buster
ID=raspbian
ID_LIKE=debian
HOME_URL="http://www.raspbian.org/"
SUPPORT_URL="http://www.raspbian.org/RaspbianForums"
BUG_REPORT_URL="http://www.raspbian.org/RaspbianBugs"

(#38566) Aryes válasza gojko.m (#38561) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az a szivárvány színű kép az maga a splash screen, boot menü pedig nincs a Pi-ken, mert nincs BIOS. :N

(#38567) BalanceR válasza gojko.m (#38561) üzenetére


BalanceR
addikt

SSH-n Raspi-configban az advanced fülön tudsz felbontást, overscant állítani...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38568) 0519 válasza gojko.m (#38565) üzenetére


0519
senior tag

Ha ragaszkodsz ehhez a lejátszóhoz, akkor telepíts 64 bites Ubuntut.

Úgy látom, hogy 32-bites verzió konténer formában sem érhető el.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38569) BalanceR


BalanceR
addikt

Ilyet csinált már valaki? Bármilyen tapasztalat?
https://www.flightradar24.com/build-your-own

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38570) wassermann válasza BalanceR (#38569) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Foglalkoztatott egy időben. Csak egy szélessávú vételre alkalmas USB-S DVB vevő kell hozzá és megy is. Olyasmi, mint a Pi-ből építhető SDR ( Software Defined Radio ).

[ Szerkesztve ]

(#38571) BalanceR válasza wassermann (#38570) üzenetére


BalanceR
addikt

Igazából az érdekelne, hogy olcsó, de biztosan kompatibilis tunert tud-e valaki ajánlani?
Sok a kamu a neten, alin a top 10 termék értékelésénél írják, hogy nem az a chipset, mint ami a leírásban...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38572) Sanyi.mTs válasza _q (#38558) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Georedundáns backup (szülőknél, ahol nincs PC, csak tablet, mobil és okos TV)

Szélsőséges esetben az otthon tárolt backupok leéghetnek, ellophatják és estleg, ha áram alatt vannak, akkor elektromos probléma miatt elromolhatnak.

Műszaki emberként úgy tartom, hogy a pótolhatatlan dolgokról a backup az legalább 2 példány, amiből az egyik távoli helyszínen van (erre kellene e Pi, hogy szinkronban tartsam).

[ Szerkesztve ]

(#38573) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

Tudtok ajánlani vagy használ valaki olyan Pi 4 házat, amibe be lehet építeni 2.5"/3.5"-os HDD-t? (inkább utóbbinak örülnék, de az se baj, ha csak 2.5"-ös)

(#38574) golya87 válasza Sanyi.mTs (#38573) üzenetére


golya87
őstag

Erről hallottam, de nulla tapasztalatom van.

(#38575) Fekó


Fekó
csendes tag

Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata, hogy hány usb-s winchestert tud meghajtani a pi?
Köszönöm! (tápegység a standard)

Én értem hogy non-stop, de mikor zár?

(#38576) 0519 válasza Fekó (#38575) üzenetére


0519
senior tag

Szia!

Én 1 db 2.5" HDD-t és 1 db SSD-t működtettem róla, és tele volt a log alacsony feszültség bejegyzésekkel.
Szerintem két HDD már nem működne.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38577) Keem1 válasza Fekó (#38575) üzenetére


Keem1
addikt

Egy 2,5"-os HDD-t vagy SSD-t. Minden további eszköz vagy 3,5"-os HDD esetén külső táp kell a diszknek.

(#38578) zsolt_64


zsolt_64
senior tag

Valaki meg tudja mondani hogy van-e olyan beállítás amivel elérhető hogy NE kapcsolja be a tv-t (hdmi) bootoláskor ?
áramszünet esetén újraindul, de a tv-t bekapcsolja, illetve bootoláskor átkapcsolja...

(#38579) MaCS_70 válasza Keem1 (#38577) üzenetére


MaCS_70
félisten

És sajnos már ez sem egészen triviális. Nálunk egy PI2-n lóg egy SSD, a gyári PI tápegységgel. Rendszeresen megjelenik a kis villám.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38580) 0519 válasza zsolt_64 (#38578) üzenetére


0519
senior tag

config.txt-be:
hdmi_ignore_cec_init=1

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38581) cigam válasza BalanceR (#38569) üzenetére


cigam
félisten

Nem csináltam ilyet, de rtl2832-vel játszottam már sdr-t. (Évtizedekkel ezelőtt még ACARS vételt is összehoztam, pedig akkor se Pi, se dvb-t stick sem volt. Sőt a NOAA műholdak képeit is sikerült héber hóba elkapni. Régi szép idők, amikor volt antennám, időm,...) Ugyanakkor a leírásod is ilyen chip-ről szól. Nekem egy régi DVB-T tuner stick-em van, de Pi-hez is árulnak ilyen chipsettel szerelt tunert, kifejezetten SDR-hez.

Sanyi.mTs
A WD gyárt a régi official házhoz illeszkedő dobozt, és hozzá USB-s merevlemezt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38582) cigam válasza cigam (#38581) üzenetére


cigam
félisten

Ill. Pi4-hez: [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38583) azbest válasza cigam (#38581) üzenetére


azbest
félisten

Néhány adalék, ha már így felmerült :)
Pár éve pécén én is játszottam kicsit a realtek chipsetes tunerjeimmel. Valami progival és talán drótból hajtogattam valami netes leírás alapján egy kisebb antennát, amivel a közelben elmenő gépek 1090MHz-es jelét valóban lehetett fogni.
A kifejezetten sdr-ezésre használt tunereknél azt hiszem az antennabemenetnél kicsit módosítani szoktak, hogy még érzékenyebb legyen, ha jól emlékszem. De a közönséges tunerrel is megy. Az r820t rf chipes változat talán a leggyakrabban megtalálható és már jópár éve árulják, van pár más fajta chipsetes is a gyűjteményemben.
Ha valaki az r820t2 rf chipes (általában kék tokos) változatot azért venné, hogy majd az jó lesz dvb-t2 vételre is, akkor érdemes tudni hogy a nevében a t2 valójában a chip neve és nem tud dvb-t2 vételt, arra drágább több chipes tunereket lehet csak kapni olcsóbban (astrometa és mygica változatok).

Ha jól emlékszem ma már talán képes linux alatt egyszerre kezelni az sdr módot a sima tuner móddal. Egyébként az fm és dab rádió vétele is ilyen sdr-es szoftveren módon van kezelve. Régen, win alatt még külön spéci drivert kellett telepíteni sdr-hez. De nem is szaporítom a szót, ha valakit érdekel az ilyesmi, akkor sok kifejezetten ezzel foglalkozó weblap van.

(#38584) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Adott egy 3B+, gyári táppal, amivel egy vezérlési projektet csinálok éppen, link másik topicból: [link] illetve [link]
Végül egy külső, I2C-s AD konvertert kellett rákötnöm, konkrétan egy ilyen [link] PCF8591 alapú modult. Az AD modul tápja is ugyanúgy a GPIO-ról megy, az 5V-os körön van.
CH0 és CH1 csatornára kötöm a fototranzisztorokat, folyamatosan mérem az értékeket (alapvetően amilyen gyorsan csak tudja a Pi), és 1s-ra átlagolom. 1s-onként írom ki a konzolra is az eredményeket. Sikerült is belőnöm egy érték-küszöböt, ami alatt egyértelműen normál állapot van, és fölötte pedig egyértelműen hiba állapot. Relémodult [link] is rákötöttem, kapcsol is ahogy kell.
Szóval a lényeg működne is tesztként összedugva.

De, ha a relével többször kapcsolok egymás után (ami nagyon azért nem gyors, ugye a max. kapcsolási sebesség 1s), akkor a következő hibával száll el a program:
bus.write_byte(address,A0)
OSError: [Errno 121] Remote I/O error
Vagyis szinte biztos vagyok benne, hogy az I2C eszköz ekkor éppen nem elérhető, és ez a hiba oka.
Én arra kezdek gyanakodni, hogy az 5V-os tápra kerül valami zavar, a relével közös táp miatt.
Szerintetek mekkora az esély, hogy tényleg ez a gond, és ha igen, esetleg hogyan lehetne segíteni rajta (ha nem akarnék külön tápot, és optocsatolózást) ?

Grátisz, hogy egyelőre úgy tűnik ki csak akkor jön elő a hiba, ha a relé kapcsain ténylegesen rajta van a terhelés is (24V DC, ami a másik topicban már linkelt Motion Controllert táplálja). Ha csak kapcsolgatom a relét magában, akkor meg nincs hiba...

(#38585) zsolt_64 válasza cigam (#38581) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Jeszusom 20 Khuf egy 314Gb-os meghajtóért ? :Y (valószínűleg valami WD őskövület, szóval a sebessége sem lehet acélos)
plusz 4Khuf egy doboz, amiból ha jól látom kilóg a vezeték. :F
Kicsit rajta felejtették az árcédulát.
a Pi4-hez linkelt az már érdekesebb... :K
Update: megnéztem a visdót hozzá. Úgy tűnik nincs olyan megoldás ami valamilyen formában ne a pi usb csatlakozóját hsználná fel. Vagy kábel vagy egy ilyen stick formájában. :K

[ Szerkesztve ]

(#38586) golya87 válasza zsolt_64 (#38585) üzenetére


golya87
őstag

Mi volt az elképzelés? Más csati, ami ilyesmire is alkalmas nincs sajnos Raspberry-n.

(#38587) Troy.


Troy.
addikt

Sziasztok!

Raspberry PI 4 4GB verzió youtube-ot, twitch-et, netflixet probléma mentesen tud futtatni?

.

(#38588) zsolt_64 válasza golya87 (#38586) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Nem volt elképzelés, csak megnéztem a videót... (és ugyanerre a megállapításra jutottam)

[ Szerkesztve ]

(#38589) Petikeje válasza Sanyi.mTs (#38573) üzenetére


Petikeje
tag

Szia,
Nekem ilyen van:
https://a.aliexpress.com/_dSODaTy
https://a.aliexpress.com/_d6NDeCW
https://a.aliexpress.com/_d7WTOOS
Ugyanez létezik 3.5sben is. 2 gond van vele:
a gpio nem elérhető (esetleg ha valahogy gusztusosan kivagod a ház tetejét)
sztem a Bluetooth hatotavja lecsökken (bár ezt nem teszteltem, de a bt-s xiaomi paramero max 30 cmre lehet tőle)
Ha ezek nem relevánsak neked akkor sztem tuti, bár kétségtelen hogy a fenti asszem kb 75 dodó és meg kell hozzá külön táp.
Üdv:
P!

(#38590) shtirley válasza Troy. (#38587) üzenetére


shtirley
tag

Sokszor leírták már itt, ha csak ezekre kell, jobban jársz egy Androidos dobozzal.

(#38591) Keem1 válasza shtirley (#38590) üzenetére


Keem1
addikt

Így van, egyetértek. Android TV-t futtató boxokat épp ezekre találták ki, ráadásul ezen eszközökön DRM kulcsok is vannak, amikkel nagy felbontásban megy az HBO Go, Horizon Go és a Netflix (kulcsok hiányában, bármilyen eszközön asszem' csak SD felbontás érhető el).
Kizárólag médiafogyasztásra, főleg internetes stream (ugye a DRM kulcsok), de akár NAS-lejátszásra is inkább egy Android TV-s box, pl. Xiaomi Mi Box S, ~20k és kicsomagolás után kb. 30 másodpercen belül már filmet játszik, BT-s távirányítóval (imádat a BT-s távirányító, Spotify-lejátszáskor a konyhából is megy a hangosítás-halkítás).

Nagyon jó a Raspberry Pi, de vannak olyan alapfeladatok, amikre egy céleszköz messze jobb és kényelmesebb... Nyilván kivéve azt az esetet, amikor az olcsó, kulcsrakész eszköz helyett az ember jobban szeret kísérletezni, és nem baj, ha a kész megoldással ellentétben csak rögös út visz a végeredményhez, és még esetleg drágábban is.

[ Szerkesztve ]

(#38592) csubyy válasza Keem1 (#38591) üzenetére


csubyy
tag

A noname boxokon is mennek HD felbontásban az említett dolgok CE alatt, csak nincs hardveres gyorsítás.

(#38593) BalanceR válasza Keem1 (#38591) üzenetére


BalanceR
addikt

Hamár távirányító...
Én egy Ilyet vettem Aliexpressen akcióban egy ezresért, hibátlanul megy, natívan felismerte a Kodi is, és nagyobb a hatótáv, mint a MiBox BT távjánál volt...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38594) body007 válasza Petikeje (#38589) üzenetére


body007
addikt

Össze kattintgattam ami nekem kellen, hát nem olcsó...

26k egy dubla vezérő + a ház + táp :U

+ a pi + a 2 hdd / ssd máris ~60k (ezek megvannak csakúgy számolgatok)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38595) sztanozs válasza body007 (#38594) üzenetére


sztanozs
veterán

Ennyiből lehet veszel egy használt atomos htpc-t

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#38596) y@g4n


y@g4n
tag

Helló!

Jetson nanoval kapcsolatos a hiba, de a GPIO kiosztás ugyanaz mint a raspberry pi 3-nál, egy szervo motort raktam közvetlenül a GPIO-ra;
5V, 11-es pin és GND-re,
de valószínű hogy a GND rossz helyre ment, a 13 vagy a 10-es pinre, nem kapcsol be azóta a nano.
Az 5V az oksa, a 3V pedig egy ideig oksa, majd 0V-ra áll be bekapcsolás után olyan 7-8s múlva.
Képet nem ad.
Sikerült elpusztítanom szerintetek?

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#38597) Keem1 válasza BalanceR (#38593) üzenetére


Keem1
addikt

Jah, ez nem BT, persze, ez biztos jobb hatótávú.
Persze, a fentiekre úgy reagáljatok, hogy egy szóval nem mondom, hogy Piből ezeket ne lehetne megoldani. Biztosan meg lehet. De nekem nem érné meg. Van Miboxom is, van Pi-m is (kettő, az egyik direkt barkácsolásra), de az a kényelem, amikor egy nehéz nap után beülök a fotelbe a Mibox+TV elé, barkácsolás nélkül, az nekem megért anno ákcijósan 16 lepedőt. :K

Tehát ne úgy nézzetek rám, mint aki elrontja a játékot, eszemben sincs. De én ezt tuti nem barkácsolnám össze. Mást igen.

(#38598) Cornus


Cornus
csendes tag

Sziasztok!

Már régóta agyalok egy Pi beszerzésén, de mivel nem ismerem annyira, nem tudom, hogy a céljaimra megfelelő lenne-e. Elsősorban otthoni NAS-ként használnám, továbbá erről futtatnám a Domoticz-t. Miután minden beállítást elvégeztem, nem akarnék se monitort, se egeret/billentyűzetet csatlakoztatni hozzá, had végezze a dolgát mindenféle beavatkozás nélkül. (Illetve ha mégis akarok valamit csinálni vele, azt a hálózaton lévő géppel meg tudom csinálni valami távelérés keretében?)
Ezekre a feladatokra elég lenne egy Pi 4 2Gb-os rammal? Köszi!

(#38599) wassermann válasza y@g4n (#38596) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"...egy szervo motort raktam közvetlenül a GPIO-ra;... Sikerült elpusztítanom szerintetek?"

Valószínűleg igen! (még ha jól is kötöd be, mindenképp védő és teljesítmény illesztő áramkörök kellenek az ilyen eszközök és a GPIO közé! A motor tekercseinek induktivitása már magában "visszarúghat" és tönkreteszi a kimenetet vagy tápot : (

(#38600) 0519 válasza Cornus (#38598) üzenetére


0519
senior tag

Igen, elég rá. Igen, menedzselhető távolról.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.