Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38101) atesss válasza 0519 (#38100) üzenetére


atesss
addikt

Raspbian verzióját mivel tudhatom meg ?
uname -a ahogy látom csak max. közvetve mondhatná meg.
Azt sejtem, hogy még egy 9-es (Stretch) lehet rajta, és nem 10-es (Buster).

Ilyen szintű változásnál egy sudo apt-get upgrade-es frissítés működhet rendesen, vagy telepítsem újra nulláról, image-ből ?

(#38102) Fecogame válasza wassermann (#38071) üzenetére


Fecogame
veterán

Ehhez dobnál egy linket? Rákerestem, de nem biztos, hogy azt találtam meg, amire gondoltál. Plusz a többiek által felvetett kérdéseket is megválaszolná egy forrás :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38103) 0519 válasza atesss (#38101) üzenetére


0519
senior tag

Hát ha a rendszer maga nem fontos neked és készen állsz letörölni, újratelepíteni is, akkor érdemes az egyszerűség kedvéért megpróbálni a sudo apt-get upgrade & sudo apt-get dist-upgrade
Ha nem működik, akkor lehet újratelepíteni

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38104) vpleft válasza atesss (#38101) üzenetére


vpleft
tag

Próbálj meg egy full rendszer upgrade-et:
sudo apt-get update && sudo apt-get -y dist-upgrade && sudo apt-get -y --purge autoremove
És ha valami gebasz lesz akkor ahogy azt 0519 is mondta, inkább töltsd le az újabb rendszert és ird az sd-re.

(#38105) azbest válasza atesss (#38101) üzenetére


azbest
félisten

az a kernel..

cat /etc/issue

(#38106) atesss válasza 0519 (#38103) üzenetére


atesss
addikt

Hát most hirtelen nem tudom mi van a rendszeren. Program ugyan nem sok, de lehet benne olyan ami kell (pl. Python HW-kezelő library-k, amit már egyszer kikísérleteztem hogy pontosan melyik a megfelelő).
Úgyhogy akkor asszem inkább lemásolom az SD-kártyát PC-n, dd-vel.
És csinálok egy fresh install-t.
Ha meg nincs különbség a VLC-ben, lehet vissza is másolom a régi image-et...

Amúgy a dd-vel hogyan lehetne kiíratni valami státuszt (pl. %) ?

(#38107) vpleft válasza atesss (#38106) üzenetére


vpleft
tag

status=progress paraméterrel, tehát pl.:
dd if=/dev/sdc of=./backup.img bs=8M status=progress
De ez amúgy nem valami informatív szerintem és dd-nél tapasztalataim szerint sokkal gyorsabban le tudod menteni, hogyha pl így csinálod:
cat /dev/sdc > ./backup.img
Így a lemez/sd kártya sebességétől függően a lehető leggyorsabban végez. És pont ugyan olyan megbízható is mint a dd :)
Hogyha státuszt is akarsz, arra tökéletes a pv nevű program:
pv /dev/sdc > ./backup.img
Ez rajzol rendesen egy progress bar-t, illetve számol egy ETA-t is, stb

[ Szerkesztve ]

(#38108) Leho_89 válasza edari (#38095) üzenetére


Leho_89
csendes tag

Esetleg egy guide-ot tudtok linkelni, ami nektek is bevállt? Tudom google a barátom, de jobb szeretek olyan megoldást használni, ami másnál biztosan működött :)

(#38109) fa4hu válasza Leho_89 (#38108) üzenetére


fa4hu
őstag

Én ez alapján csináltam végig, annyi eltéréssel, hogy a sambá-hoz létrehozott csatolást és user-t használtam.

(#38110) Archttila válasza vpleft (#38107) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ez uj volt, koszi!:)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#38111) Leho_89 válasza fa4hu (#38109) üzenetére


Leho_89
csendes tag

Hát ezzel is max 20-al jön. EGyéb ötlet, hogy hol lehet a bibi? Lehet valamilyen beállítás probléma?

(#38112) g.gergo válasza Leho_89 (#38111) üzenetére


g.gergo
senior tag

Ezeknél milyen értékek/opciók vannak?

Fájlok helyének lefoglalása előre
Kapcsolati korlátok
Magánszféra
Torrent ütemezés
OS cache engedélyezése
Lemez gyorsítótár

(#38113) atesss válasza atesss (#38098) üzenetére


atesss
addikt

Megcsináltam a teljes újratelepítést.
És most már nem akad !
Most 1920*1200 képernyővel, 640*480 ablakban 10-15% a prociterhelés a 3B+-on.
Teljes képernyőn se lehet sokkal több, de ezt ugye csak visszanézni tudom a CPU Usage Monitor Panel Appletben, és az nem annyira pontos.

Hát ahhoz képest, hogy elvileg alig egy hete jelent meg ez a legújabb image (Version:May 2020, Release date:2020-05-27, Kernel version:4.19, Size:2523 MB), eltartott neki egy darabig a frissítés. GUI-ból, az indításkori kezdőlépésekkel csináltam. Az SD kártya itt csak V10-es 16GB Adata, de azért ez is egy gyorsabb darab.
Erre a legfrissebbre most ezt írja:
pi@raspberrypi:~ $ uname -a
Linux raspberrypi 4.19.118-v7+ #1311 SMP Mon Apr 27 14:21:24 BST 2020 armv7l GNU/Linux
pi@raspberrypi:~ $ cat /etc/issue
Raspbian GNU/Linux 10 \n \l

Mielőtt újrahúztam, megnéztem a régit is amiről frissítettem:
pi@RPI_CSI_VideoP:~ $ uname -a
Linux RPI_CSI_VideoP 4.19.42-v7+ #1219 SMP Tue May 14 21:20:58 BST 2019 armv7l GNU/Linux
pi@RPI_CSI_VideoP:~ $ cat /etc/issue
Raspbian GNU/Linux 9 \n \l
Ebben amúgy annyi a fura, hogy a Wikipedia alapján [link] 4.19-es kernellel már csak a Raspbian 10-es (Buster) volt.

Amúgy nem túl up-to-date ez a Wikipedia oldal, 2020-02-13 a legújabb szerinte. Mindezt úgy, hogy viszont már "Raspberry Pi OS" néven írják...
Ami viszont tudtommal csak a 8GB-os verzió megjelenésével egy időben változott meg úgy egy hete [link]

[ Szerkesztve ]

(#38114) atesss válasza vpleft (#38107) üzenetére


atesss
addikt

Ez kicsit off lesz, mert én ezt PC-n csináltam (Ubuntu 14.04).
Én végül addigra már innen kinéztem meg az opciókat: [link]
A status=progress nem működött, mert csak 16.04-estől van, így én pv-vel csináltam:
sudo dd if=/dev/sdb | pv -s 2G | dd of=DriveCopy1.dd bs=4096
Méretnek 16G-t írtam, ami miatt a % nem volt teljesen pontos (91% volt a vége).
A cat amúgy miért gyorsabb ?

Hogy ne csak off legyek, ezt a dd-s mentést mondjuk lehet kényelmesebb lenne az aktuális Raspbian alól csinálnom. PI4-esen főleg, úgy hogy ott van már USB3.0 is.
Van bármi akadálya a futó Rasbian DD-zésének ?
Ha a tárhely ahova DD-zném egy külső HDD, akkor lehet probléma (vagy jelentősebb lassulás), ha az NTFS fájlrendszerű ?
Régebbi PI-ken (leginkább 3B+) csak annyi hogy az USB2.0 (meg persze a forrás, a fő SD kártya) sebessége limitál, vagy ott már ez sokkal lassabb lenne ?

Visszaállítani image fájlból a futó rendszernek az SD-kártyájára esélytelen ?

És azt hogyan tudnám megoldani, hogy csak annyi helyet foglaljon egy-egy ilyen image, ami tényleg a foglalt hely volt a partíciókon ?
Lehetőleg úgy hogy nem utólagos ZIP-eléssel (bár amúgy úgy láttam most hogy a Balena Etcher ZIP-fájból közvetlenül is ki tudott írni a kártyára).

(#38115) BalanceR


BalanceR
addikt

Overclock tapasztalatok Pi4 esetében?
Passzív hűtéssel (pl fanless armor case) meddig lehet húzni, hogy ne menjen terhelve sem throtting küszöb fölé?
Egyáltalán van értelme húzni, érezhető a gyorsulás mondjul 1,8-2GHz-en?

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38116) Leho_89 válasza g.gergo (#38112) üzenetére


Leho_89
csendes tag

Ezek a beállítások. Az általad írtakból csak a hely előre lefoglalását találtam meg:
[downloads]
[connection]
[speed]
[BitTorrent]

(#38117) g.gergo válasza Leho_89 (#38116) üzenetére


g.gergo
senior tag

Ez melyik verzió?

Connection/connections limiten belül legyen minden bepipálva, értékek 125-75-25-7
Bittorrent/Privacy részből vegyed ki z összes pipát, zárt trackereknél ezek nem kellenek. A torrent queueing értékek 5-100-100.

Olyan rész, h speciális beállítások, olyan nincs? Ott lenne még 2 fontos rész: Az OS cache engedélyezése: Ne legyen negedélyezve, azaz pipa ki, a lemez gyorsítóttár résznél meg legyen pl 256 v 512, nem tudom, mekkora ram van pi-dben. A feni értékekkel persze lehet játszadozni, tesztelni, majd le-fel állítani, majd megint tesztelni.

(#38118) g.gergo válasza g.gergo (#38117) üzenetére


g.gergo
senior tag

Elírtam. Így a helyes: Connection/connections limiten belül legyen minden bepipálva, értékek 125-75-125-7

[ Szerkesztve ]

(#38119) body007


body007
addikt

black list-nél egy dolog van betéve:

(\.|^)ads\.websiete\.sales$

ezek meg a listák:

https://raw.githubusercontent.com/StevenBlack/hosts/master/hosts  
https://mirror1.malwaredomains.com/files/justdomains  
https://s3.amazonaws.com/lists.disconnect.me/simple_tracking.txt  
https://s3.amazonaws.com/lists.disconnect.me/simple_ad.txt  
https://dbl.oisd.nl/  
http://sysctl.org/cameleon/hosts  
https://zeustracker.abuse.ch/blocklist.php?download=domainblocklist  
https://hosts-file.net/ad_servers.txt  
https://raw.githubusercontent.com/anudeepND/blacklist/master/CoinMiner.txt  
https://tspprs.com/dl/fakenews

majd küldjetek videó linket amit megnézzek mert vagy én nézek olyan videókat amikben nincs reklám vagy nem tudom :U
Néha elején bedob egyet de közben 10ből ha egyszer van...
És nincs "kábeltévém" yt-ot (vagy netflix-et) nézek csak, szóval használom :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38120) Leho_89 válasza g.gergo (#38117) üzenetére


Leho_89
csendes tag

3.3.7-es verziót ír. Spec beállításokat sehol nem találtam, ezek voltak csak amiket belinkeltem. A webuit hogyan tudom frissíteni a legújabbra?

[ Szerkesztve ]

(#38121) Archttila válasza body007 (#38119) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Esetleg hozzáadhatod ezt is:

Script to add YouTube Ads DNS to Pi-hole blacklist | [link] (GitHub)

YouTube-ba a régiót US-re kell állítani. Nincs most itthon a Zero így én egyelőre nem tudom kipróbálni...

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#38122) GAgyiXyXy válasza azbest (#38105) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

vagy cat /etc/os-release, cat /etc/debian-version ezek szebbek :)

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#38123) vpleft válasza atesss (#38114) üzenetére


vpleft
tag

Nem a cat a gyorsabb, az csak egy alternativa lehet dd helyett.:)
Ugye dd-nél blokkokat olvasol és írsz, szóval blokkokat passzol tovább a kimenetén is. (ennek a mérete a bs paraméter) Ha a blokkméretet nem lövöd be pontosan a cél és a forrás maximum olvasási sebességére - ami valljuk be, nem olyan könnyű feladat és értelemszerűen eszközfüggő - akkor nem lesz a maximális a sebessége a mentésnek, mert vagy az olvasás fog loholni az írás után vagy épp fordítva. (Úgy kell ugye belőni, hogy kb folyamatos legyen az írás a cél fajlba és az olvasás a forrásból)
Szóval ha kihagyod a dd-t a mókából, és közvetlenül az eszköz driverén keresztül olvasol/írsz, akkor rábízod magad az os bufferelésére, amit az próbál mindig optimálisan belőni.
Két napja jöttem erre rá én is. A dd-s mentés 7 perccel tovább tartott a sima pv-s olvasásnál úgy, hogy gyors sd kártyát használtam, lassú olvasóval. 3x teszteltem és mindig 7 perccel tovább tartott dd bs=8M -al mint dd nélkül pv-vel. Bs=4M-ot meg is szakitottam mert megtovabb tartott mint a 8M.
Amúgy ez az utasítás:
pv /dev/sdc > ./bckp.img
Byte-ra pontosan ugyan azt az img-t hozza létre mint ez:
dd if=/dev/sdc of=./bckp.img bs=8M status=progress
(sha1 megegyezik)
Majd később még írok erről hogy lehet kisebb img-t létrehozni:)

(#38124) vtechun


vtechun
veterán

tmpfs            101088   101088       0 100% /run
Sziasztok!

Betelik fél nap alatt a fenti meghajtó. Ezt hogyan lehetne kiküszöbölni? raspbian, egyelőre virtualboxban - gyakorlás miatt. Köszi!

/később 3B+-on lesz majd élesben, raspbian + docker + hassio + kodi, nehéz megoldani, hogy 2.5-es merevlemezről menjen kompletten a rendszer?/

(#38125) body007 válasza Archttila (#38121) üzenetére


body007
addikt

Úgy kezdi, h töröljem a meglévő listákat, hát...

Mindegy megcsinálom, a listák megvannak, legfeljebb újra hozzáadom őket

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38126) atesss


atesss
addikt

No, asszem most Raspberry-s hetet tartok :)

Adott egy Raspberry Pi 3B, amit egy szabadulós játékban használnak játékelemként, én csináltam kb. 3 éve. Eddig hiba nélkül üzemelt. De vidéken van, úgyhogy egyelőre csak távolról látok rá (RealVNC) + segítenek a helyben dolgozók.
Gyakorlatilag egy videolejátszó, pipresents-en keresztül GPIO pinek "nyomkodására" videófájlokat játszik le.
A gombok és a "virtuális gombok" kezelésére egy 40p szallagkábelen csatlakozó panel van.
De most úgy néz ki HW-es probléma lehet vele, a videók maguktól indulnak el. A fizikai gombokból pedig csak egy megy (és amúgy az se azt indítja amit kellene).
A pipresent logja:
3.40871691704 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb2_Stop from GPIO
3.40894603729 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb3_Stop from GPIO
3.40907907486 PiPresents_1967234192: event received: button2 from GPIO
3.40920805931 PiPresents_1967234192: event received: button3 from GPIO
3.40932798386 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb4_Stop from GPIO
3.40944194794 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb6_Stop from GPIO
3.40955901146 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb7_Stop from GPIO
3.40967297554 PiPresents_1967234192: event received: tavgomb8_Stop from GPIO
Na de akkor is ilyesmi a log, ha a szalagkábel le van húzva róla !
wiringpi gpio utility ezt mondja rá - úgy hogy most semmi nincs rádugva a szalagkábelre ! :
pi@B_MediaPlayer:~ $ gpio readall
 +-----+-----+---------+------+---+---Pi 3---+---+------+---------+-----+-----+
 | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
 +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
 |     |     |    3.3v |      |   |  1 || 2  |   |      | 5v      |     |     |
 |   2 |   8 |   SDA.1 |   IN | 1 |  3 || 4  |   |      | 5V      |     |     |
 |   3 |   9 |   SCL.1 |   IN | 1 |  5 || 6  |   |      | 0v      |     |     |
 |   4 |   7 | GPIO. 7 |   IN | 1 |  7 || 8  | 0 | IN   | TxD     | 15  | 14  |
 |     |     |      0v |      |   |  9 || 10 | 0 | IN   | RxD     | 16  | 15  |
 |  17 |   0 | GPIO. 0 |   IN | 0 | 11 || 12 | 0 | IN   | GPIO. 1 | 1   | 18  |
 |  27 |   2 | GPIO. 2 |   IN | 0 | 13 || 14 |   |      | 0v      |     |     |
 |  22 |   3 | GPIO. 3 |   IN | 0 | 15 || 16 | 0 | IN   | GPIO. 4 | 4   | 23  |
 |     |     |    3.3v |      |   | 17 || 18 | 0 | IN   | GPIO. 5 | 5   | 24  |
 |  10 |  12 |    MOSI |   IN | 1 | 19 || 20 |   |      | 0v      |     |     |
 |   9 |  13 |    MISO |   IN | 0 | 21 || 22 | 0 | IN   | GPIO. 6 | 6   | 25  |
 |  11 |  14 |    SCLK |   IN | 0 | 23 || 24 | 1 | IN   | CE0     | 10  | 8   |
 |     |     |      0v |      |   | 25 || 26 | 1 | IN   | CE1     | 11  | 7   |
 |   0 |  30 |   SDA.0 |   IN | 1 | 27 || 28 | 1 | IN   | SCL.0   | 31  | 1   |
 |   5 |  21 | GPIO.21 |   IN | 1 | 29 || 30 |   |      | 0v      |     |     |
 |   6 |  22 | GPIO.22 |   IN | 1 | 31 || 32 | 0 | IN   | GPIO.26 | 26  | 12  |
 |  13 |  23 | GPIO.23 |   IN | 0 | 33 || 34 |   |      | 0v      |     |     |
 |  19 |  24 | GPIO.24 |   IN | 0 | 35 || 36 | 0 | IN   | GPIO.27 | 27  | 16  |
 |  26 |  25 | GPIO.25 |   IN | 0 | 37 || 38 | 0 | IN   | GPIO.28 | 28  | 20  |
 |     |     |      0v |      |   | 39 || 40 | 0 | IN   | GPIO.29 | 29  | 21  |
 +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
 | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
 +-----+-----+---------+------+---+---Pi 3---+---+------+---------+-----+-----+

Mi szállhatott el ennyire, hogy a GPIO pinek maguktól magasban vannak (illetve úgy néz ki még változnak is) ?

RPI3B, gyári táp, gyári ház, egy 16GB gyorsabb fajta Sandisk microSD. 3 éve lett beüzemelve.
Zárt helyen volt (de nem melegben, mert egy kb. 50x30x20cm térben van), a fizikai piszkálás (=pin rövidrezárás vagy ilyesmi) kizárt. Nyitva-tartástól függően volt bekapcsolva, éves átlagban kb. max. napi 3 órát mehetett.

[ Szerkesztve ]

(#38127) cog777 válasza vtechun (#38124) üzenetére


cog777
senior tag

100M? Eleg a /run-nak?
Nekem 32MB-ot foglal:

df
...
tmpfs 1908520 32692 1875828 2% /run

du -h /run mit mond?

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38128) body007 válasza vtechun (#38124) üzenetére


body007
addikt

/később 3B+-on lesz majd élesben, raspbian + docker + hassio + kodi, nehéz megoldani, hogy 2.5-es merevlemezről menjen kompletten a rendszer?/

Raspbian alatt megszűnt a hassio + docker támogatás. Ha hassio kell akkor az erre létrehozott hass.os-t lehet telepíteni. Ebben az esetben "csak" egy távoli elérésed lesz a pi felé (egy weboldal) ahol konfigurálhatod a HA-t.
Home Assistant core-t (nincsenek benne a közösségi projektek) tudsz telepíteni raspbian alá ha az elég.
A másik, h a kodi se lesz az igazi ebben a felállásban (raspbian alól futtatva), ahhoz is van külön telepítő - persze a hass.os és a kodi nem fog egyszerre futni :)
Még van egy olyan lehetőség, h HA alá telepíted a dolgokat pl.: kodi, pihole, vagy ezer más dolog - én is ezt a módszert fogom alkalmazni, dobom a raspbian-t

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38129) azbest válasza atesss (#38126) üzenetére


azbest
félisten

mivel munkaeszköz és filléres tétel, érdemes venni egy komplett új szettet, tápegységgel, kártyával. Ha nem akarnak sokat szöszölni vele, akkor régi pi3 -mal.

Ha azután is érdekel valakit, hogy mi romolhatott el a régin, akkor lehet egyesével cserélgetni a komponenseket. Akár a tápnak is lehet hibája, vagy egy vihar során villámlástól kapott a gpio-kon át kapott valami lökést és a soc-ban sérült meg valami - pláne, ha nincs valami külön gpio védő áramkör közbeiktatva. Vagy akár egy sztatikus kisülés is eljuthatott valamelyik gomb felől hozzá. A pi gpio-ja közvetlenül a soc-ba vezet. De lehet kapni sokféle kiegészítőt, amit a védi és akár 5v toleránsá is teszi.

[ Szerkesztve ]

(#38130) atesss válasza azbest (#38129) üzenetére


atesss
addikt

Hát a fő kérdés, hogy megoldható-e általuk, anélkül hogy én leutaznék.
Ha már le kell mennem, én egy nap (-5h utazás...) alatt biztos megoldom, gyakorlatilag bármi is a lenne hiba. A nekem meglévő elég nagy PI-s és elektronikai alkatrészpakkból. Aztán majd utólag pótlom magamnak ami ténylegesen el lett használva.

Annyi hogy pont sima 3B-m az nincsen, csak 2B vagy 3B+.
A 3B+-on alapból nem indul el a 3B-ről (és egy abban az időben kiadott raspbian-ról) mentett image. Elvileg mint kiderült, az a konkrét ok, hogy a kernel nem támogatja az újabb HW-t. Ezt ugye lehetne megbízhatóan frissíteni újratelepítés nélkül (egy régebbi HW-el, pl. a 2B-vel elindítva) ?

Viszont boltban kapható 3B-t, újként én már sehol sem találtam.

Csak nem láttam még ilyet, azért fura.
A GPIO azért nincs olyan messzire kivezetve. A PI saját belső 3,3V-jára egy ellenállás, onnan sorkapocs, kb. 40cm MTL kábel, gomb (csatlakozó forrasztva-zsugorcsövezve), MTL kábelen vissza, sorkapocs, és megy a bemenetre kapcsolt GPIO-ra. Mindez egy nagyobb, csapatok elől jól zárt helyen. Tehát ez egy eléggé zárt rendszer.
Annyi hogy a gombok világítós vandálbiztos gombok. A világítása teljesen külön tápegységről megy, a gombba külön pineken bekötve, asszem 12VDC. Elsőre arra gondoltam hogy valaki dugdosta a dolgokat belül, véletlen összecserélte a gombvilágítást, és azon keresztül 12V-ot kapott a GPIO (bár ugye még plusz annak a tápnak a földjét is meg kellett volna valahol kapnia).
De azt mondják hogy biztos nem. És szerintem én is úgy csináltam annó, hogy ez eléggé nehéz legyen (pl. ha bontható sorkapocsra kötök ilyesmit, akkor az egyik tápos dolgok 2 pólusú, másik tápos dolgok 3 pólusú csatlakozókon vannak)
Tápot tesztelik egy másikkal.

"vagy egy vihar során villámlástól kapott a gpio-kon át kapott valami lökést"
Mivel a GPIO ugyanarra a PI-tápra van kötve, szerintem ilyenkor a PI már azelőtt meghalt volna, hogy a GPIO-ig eljut a túlfesz.

"De lehet kapni sokféle kiegészítőt, amit a védi és akár 5v toleránsá is teszi."
Most már én is állt. ilyen megoldásokat csinálok, külön galvanikusan leválasztott (földjében is független) tápról mennek a problémásabb perifériák, pl. relék is. De egy 40cm kábelen ülő egyszerű nyomógombot még azért most se biztos hogy így csinálnék.

SD-kártya hiba lehet bármi esélye hogy egy ilyet valahogy okozzon ?

[ Szerkesztve ]

(#38131) body007 válasza Archttila (#38121) üzenetére


body007
addikt

Hozzáadtam azt a listát is, így 1,3 M+ -os a listám :DDD
Majd este tesztelem a yt-ot

Másik kérdésem.
Mivan ha leáll a pi? Ha nincs dns akkor nincs semmi? Szal a router-be 2. dns-nek beadtam a cloudflare-t így ha leállna akkor azt használja? Jól gondolom?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38132) atesss


atesss
addikt

Közben még egy régóta fennálló Raspberry-s problémámat szeretném megoldani.
Távoli asztalnak én VNC-t szoktam használni (az úgymond "gyári", RealVNC).
Ingyenes, működik a PI-n helyi hálózatból is meg Cloud-ban is (ingyenes reggel max. 5 eszköz/fiók, de plusz e-mailcímet regisztrálva ez sem gond).
Kevés erőforrást eszik, amit kell azt tudja, egyszóval nekem bevált.

Ha egy éppen headless-ként használt PI-t szeretnék elérni grafikus felülettel - és egy kényelmesen nagy felbontással - akkor én úgy látom két opcióm lenne:
1.) A config.txt-be hdmi_force_mode=1, és beírom a kért módot a kért felbontáshoz.
De ez ilyenkor fix, ha épp nem érem el hálózatban, és egy másik monitort dugok rá (ami meg nem tudja azt a - célszerűen viszonylag nagyobb - felbontást), akkor nem lesz képem, és nem érem el sehogy a PI-t az SD-kártyának egy Linuxos/EXT4-et látó gépben való fizikai átszerkesztése nélkül.
2.) A RealVNC-nek lenne erre megoldása, virtual desktop: [link]
Ha a headless indított PI-re egy SSH-n belépek, akkor onnan indítva a vncserver -randr=1920x1200 parancsra tökéletesen működik, és onnantól már elérem a Viewer-ből 192.168.0.222:1-n (amíg nem indítom újra a PI-t).
Viszont nem ssh-n belépve ez nem működik, pl. autostart-ba beírva sem. A start fájlból külön terminal ablakot nyitva: lxterminal -e vncserver sem működik.
Mi lehet a baja, miért csak SSH konzolból fut le, illetve hozza létre a virtual desktop-ot ?

[ Szerkesztve ]

(#38133) cog777


cog777
senior tag

Ha valakit erdekel hogyan teszteltem a legujabb Firefox-ot dockerban, itt a repom.
Sajnos eleg lassucska.
Esetleg egy X11 forwarding segitene, de akkor kell egy tavol szamitogep ahol renderelodik a Firefox.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38134) body007 válasza cog777 (#38133) üzenetére


body007
addikt

Van neki vmi nyűgje:

Successfully built ff9cb2a52879
Successfully tagged firefox:latest
pi@raspberrypi:~/Downloads/cog777team-examples-d99cb9b1a364/Docker/firefox $ ./start.sh 
docker: Error response from daemon: invalid mount config for type "bind": bind source path does not exist: /home/pi/Downloads/cog777team-examples-d99cb9b1a364/Docker/firefox/shared.
See 'docker run --help'.

:U

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38135) lotuska


lotuska
tag

Sziasztok.

Nagyon uj/kezdo vagyok meg a temaban, ezert szuksegem lenne a segitsegetekre. Van egy 2GB-os SD kartyam(mas nincs), formataltam ex4-re es Balena Etcher-el kiirtam a rasbian lite-ot(epp rafert). Van egy 120 GB-os Kingston A400-as SSD-m(errol szeretnem bootoltatni), azt is formataltam ex4-re es kiirtam ra a fullos rasbiant.

Az SD kartyarol szepen sikerul loginoljak. A kerdesem, milyen parancsokat kell beirjak, hogy USB-rol bootoljon a rendszer? Nem szeretnek semmit sem atmenteni az SD kartyarol. Hanem a "szuz" zsiruj image fusson az SSD-rol. Lehetseges ez?

Koszi szepen elore is a segitesegeteket!

(#38136) Adiking


Adiking
tag

Sziaszok,

Erősen gondolkozom rajtta, hogy belépek Pi4 tulajok körébe, de egy pár kérdésem azért lenne.
- TELJES ÉRTÉKŰ Windows 10 futtatható rajta?
- Ha igen, Win10 alatt is tudja a 4K@60FPS-t?
- Létezik hozzá olyan SATA extension, amivel bootolhatok SSD-ről?

Köszönöm, Ádám

[ Szerkesztve ]

(#38137) g.gergo válasza Adiking (#38136) üzenetére


g.gergo
senior tag

-nem
-nem
-igen

:))

(#38138) Keem1 válasza Adiking (#38136) üzenetére


Keem1
addikt

Neee.. ne is akarj Windowst, ez nem az. Ez nem x86-x64. Ha megy (menne is), nem az, amit te megszoktál. Ennek a rendszere a Raspbian, azon támogatott minden hivatalosan, ezen a rendszeren dőlhetsz hátra, hogy ami Pi-vel megcsinálható, azt meg is lehet valósítani. Ami Raspbian alatt nem megy/működik, arra a Pi nem való.

Hidd el, ezen az eszközön nem is akarnál Windowst. Nem arra való, amire egy Wines gép.

[ Szerkesztve ]

(#38139) cog777 válasza body007 (#38134) üzenetére


cog777
senior tag

Koszi h szoltal...

Openszosz hatranya, mar supportot is nyujthatok :D
(Gratulalok, te mint juzer meg tesztelo lettel :)) )

Git nem adta hozza az ures shared folder-t, beletettem egy ures fajlt.
Probald "git pull" -al frissiteni es ujbol inditani a start-ot
(Esetleg te magad csinalsz egy shared foldert ahol van a start.sh)

Forras/shared -> /opt/shared meg van osztva, igy le lehet oda menteni fajlokat, esetleg profilt.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38140) UberMutant válasza lotuska (#38135) üzenetére


UberMutant
őstag

melyik PI-od van?

(#38141) azbest válasza atesss (#38130) üzenetére


azbest
félisten

Ha hardverhiba, akkor ugye fizikailag hozzá kell nyúlni. Nem ismerem a képességeiket :D
Egyébként remélem van backup a rendszerről, rá telepített programokról, kofigjukról.

Van esély rá, hogy régebbi pi-t is kapni valahol, csak nem a kiskereknél (rpi-bolt, málnapécé), hanem mondjuk farnel vagy rs-componensnél vagy azok viszonteladóinál. Persze lehet pont a 3as nem az amelyiknek több évre garantálták az elérhetőségét, a 2B -ből emlékszem ilyenre. Bár a 2B 1.2-es változata valójában egy 3-as, csak a 2-es nyákjára építve (wifi bt tnélkül).
Ahogy látom a farnell-nek elvileg van 3B készleten [link],
Régen, magánszemélyként a magyar fhd viszonteladójukon át rendeltem tőlük, úgy magyar számlát kapsz. [link]

Pesze, az újabb vason egy régebben kiadott oprendszer nem indul el, mert az még nem ismeri az újabb hardvert. A friss rendszer viszont elvileg megy a régi pi-ken is. Szóval, ha egy újabbon telepíted, azt a kártyát áttéve egy régibe, akkor is elindul - hacsak direkt kézzel nem konfigurálod úgy be, hogy mindenképp az újhoz való dolgokat töltse be. Ez persze a raspbianra igaz, nem a mások által készített rendszerekre.

Azóta már maga a raspbian is 2-3 verizólépést csinált. (Múltkor cseréltem le én is egyik pimen frissre a rendszer több év után) Persze lehet próbálkozni végigtolni egy régin a több lépcsős frissítési folyamatot, de ha amúgy a szoftver nem épít kivejezetten valami régebbi megoldásra, akkor jó eséllyel kompatibilis maradt vele az új rendszer egy legújabb pi-vel is. Csak esetleg a csatlakozók fizikai helyzete, alakja más a 4-estől, ha nincs hely máshogy elrendezni a kábeleket, akkor abból lehet probléma. (type-c, mini-hdmi, felcserélt sorrendben a lan és usb)

Távolról lehet egy új készletre telepített, az ő pi-jükről lementett / backupjából kivett konfiguráció vagy python script programból lehet egy új telepítés a legegyszerűbb. Ha azt fizikailag át tudják cserélni a régi helyére, akkor még akár távolról is meg tudod oldani.

A gpio kapcsán nem az elektromos hálózatra gondoltam, hanem a vezetékekben villámláskor is indukálódhat áram, ami tönkreteheti. Ilyen védő / buffer áramkörökből rengeteg féle van [link]

(#38132) atesss
lehet nálad is az a baj, hogy ha cronba / autostartba teszed, akkor ott nem úgy indítod el, hogy a felhasználó konfigurációját is betöltse, hanem csak közvetlenül próbálod indítani és úgy még a path-ot sem feltétlen ismeri bármihez.

Az lxterminal meg mintha a grafikus felületen futó terminál lenne, ami nem fut grafikus felület nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#38142) atesss válasza atesss (#38132) üzenetére


atesss
addikt

Közben sikerült megoldanom, de nem volt egyszerű...
Leírom részletesen, hátha esetleg másnak is segít.

Úgy használom mindig a Raspberry-jeimet, hogy az /etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart fáljba beírok egy lxterminal -e /home/pi/Desktop/start.sh parancsot. És az asztalon van ez a start.sh fájlom, amibe beírom mindig amit automatikusan indítani szeretnék az adott rendszerrel.

Ezt a vncserver parancsot is az indításkor lefutó script-csomagomba raktam bele (és újraindításokkal teszteltem), mert az volt a tapasztalat hogyha van fizikai képernyőm a PI-n, akkor mégis lefut egy a fizikai képernyőn megjelent terminalból indított vncserver parancs.
Míg a start.sh-ból pedig nem ment csatlakozott képernyővel indítva se. Azaz ahhoz hasonlóan mint ha nincs is csatlakoztatva képernyő.

Volt egy olyan ötletem, hogy ha SSH-val megy, akkor írok egy scriptet, ami be ssh-zik a PI-n a localhost-ra, és onnan indítja a vncserver-t.
SSH-keygen-el megoldottam hogy ne kérjen jelszót az ssh-ba való belépésnél: [link]
De hiába, ez nem indult el.
Utána megpróbáltam screen-el indítani.
Ez olyan jól sikerült, hogy végtelen ciklusban futott az indulás, és hozta létre a virtual desktopokat (rájuk is tudtam csatlakozni VNC Viewerben az IP:2, IP:3 stb. címeken), míg el nem fogyott a memória és teljesen leterhelődött a CPU. Sajnos elég gyorsan eljutott ide indulás után.
SSH-n, nano-val nagy nehezen vissza tudtam írni elég gyorsan.

Végül megtaláltam ezt a fórumtémát: [link] ,és az itt linkelt további hasonlót: [link]
Ez alapján sikerült, az /etc/rc.local fájlba kellett beírni a következőt:
#Start RealVNC in virtual mode with resolution 1920x1200 px
sudo -u pi vncserver -randr=1920x1200
Fontos pont, hogy pi userként kell indítani a vncservert, valószínű ez volt kezdetben a probléma a start.sh-ba beírt vncserver parancsommal.
Írja még ezt is:
"1) Do not enable VNC in raspi-config! If already done then go back and change to NOT enabled."
Ezt viszont nekem nem kellett megcsinálni, meg úgy is ha be van kapcsolva a VNC alapból.

A többszörös indítást úgy néz ki nem a screen csinálta, hanem közvetve a VNCServer Virtual Desktop-jának elindítása. Ha a start.sh-ba írtam be a sudo -u pi vncserver -randr=1920x1200 parancsot, akkor is elindult, de ugyanúgy végtelen ciklusba került.
Azt sejtem hogy egy Virtual Desktop létrehozáskor ez az új desktop ismét pi userként jelentkezik be, és lefuttatja a /etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart -ot, és így az abba írt start.sh-t is.
Míg a /etc/rc.local csak a rendszerindításkor fut le, egyszer.

[ Szerkesztve ]

(#38143) azbest válasza atesss (#38142) üzenetére


azbest
félisten

az lxsession start természetesen a grafikus felület indítása után indul el. Azért nem volt jó oda betenni a grafikus felület elindítását. És persze azért indul el újra és újra egy újabb X, ha oda is beteszed.

Alapból valsz azért indult el, mert amikor nem dugsz rá monitort, akkor sem headless módban megy, csak akkor a kompozit kimenet az alapértelmezett (erre workaround az általad írt hdmi_force_mode, mert akkor mindneképp a hdmi-t választja és nem a kompozitot) és azon lenne kép. Szóval a már egyszer elindul alap X -ből indítottál el egy másik X szervert a start.sh-dal, ami aztán a mádodik X indulása után újra lefut és így tovább.

[ Szerkesztve ]

(#38144) lotuska válasza UberMutant (#38140) üzenetére


lotuska
tag

PI 4 B 4GB RAM

(#38145) cog777 válasza azbest (#38143) üzenetére


cog777
senior tag

Koszi a leirast, mentettem.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38146) nzozz


nzozz
aktív tag

Sziasztok!
Tudtok esetleg olyan kész, elérhető/nyilvános projektről, ahol RPi -vel csináltak jó minőségű hangrögzítőt? Egy Olympus LS-P4 -hez vagy egyéb digitális hangrögzítőhöz hasonló szerkezetet szeretnék építeni, amely (micro)SD -re rögzít dinamikus vagy kondenzátor mikrofonról. Videózáshoz lenne használva, így fontos lenne a jó hangminőség.
Van ilyesmire létező RPi -s megoldás (hardver és szoftver oldalról egyaránt nézve)?

Köszönöm!

(#38147) cigam válasza nzozz (#38146) üzenetére


cigam
félisten

Felejtsd el. Olyan problémákat vennél a nyakadba, amik nem érik meg, nem tudnak versenyezni a kompakt célgépekkel.
- akkumulátoros táplálás
- kompakt méret
- fantom táp előállítása
- valóban jó minőségű előerősítő és ad konverter
- kijelzés, kezelés
- programozás
...
Ez már önmagában annyi probléma, hogy még csak lemásolni sem tudnád olcsóbban, kisebb, vagy megközelítőleg azonos méretben.
Vedd meg a kedvenc eszközöd, vagy keress egyet használtan. Már Dunát lehet rekeszteni a hasonló eszközökből.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38148) UberMutant válasza lotuska (#38144) üzenetére


UberMutant
őstag

nem tudom mennyi hely marad a kártyán, de frissíteni kéne a rendszert meg a boot firmware-t , van erre elég szabad helyed egyáltalán?
df -h

szerintem legjobban teszed, ha megvárod a végleges boot firmware-t és hozzá tartozó raspberry os verziót, azzal szerintem egyszerűbb lesz a frissítés. addig meg csipegess fel némi command line interface / CLI / parancssor tudást.

és keríts egy filléres 8GBos SD kártyát

[ Szerkesztve ]

(#38149) Fecogame


Fecogame
veterán

Aki rtorrentet használ, hogyan tudott 0.9.8-as verzióra frissíteni?

Magon ugyanis a 9.7.0 tiltva lett :B

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38150) 0519 válasza lotuska (#38135) üzenetére


0519
senior tag

Ha megy az angol:
[link]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.