Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37401) p5quser válasza Keem1 (#37399) üzenetére


p5quser
tag

Tegnap cigam tanácsára kipróbáltam a visszaállítást. Nálam ilyen öszvér-megoldással, sd-boot + külső lemezről fut a rendszer. Úgy emlékeztem, hogy a partíció UUID-jét is átviszi a visszaállításnál, de azt át kellett írni mind a boot-sd-n, mind az fstabban. Megcsináltam a maradék partíciókat az új lemezen és megnöveltem a rendszerét és beröffentve ugyanonnan folytatta a dolgát. Csatolta a megosztást, az adat partíción létrehozta a torrent incomplete mappát, a minidlna cache fájlokat, üzemelt a vpn, pihole, logokban semmi error, szóval szerintem minden linux nyűgöt (jogosultságok, symlinkek, etc) berántott a backupból.
Ahogy egy backuptól elvárja az ember. :)
Szóval, ja, jó cucc!
:R

[ Szerkesztve ]

(#37402) cigam válasza Keem1 (#37392) üzenetére


cigam
félisten

Nem feltétlen. pl. a clonezilla az image-t úgy menti, hogy a fájlrendszer foglalt területeit menti csak le. Plusz képes más méretű lemezre is visszatölteni a lemezképet. Plusz még rengeteg apróság van a tarsolyában.

pető bá'
Melyik programmal milyen tesztet futtattál?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37403) Keem1 válasza Szőrös  (#37400) üzenetére


Keem1
addikt

Nálam rendben van a fel és a letöltés is.
Próbáld meg másik teszt szerverrel.

Speedtest by Ookla
Server: Digi Kft - Budapest (id = 31717)
ISP: UPC Magyarorszag
Latency: 21.16 ms (0.42 ms jitter)
Download: 307.39 Mbps (data used: 316.7 MB)
Upload: 20.55 Mbps (data used: 10.6 MB)
Packet Loss: 0.0%
Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/ee5da254-f34e-4168-b465-d1c64ebe8d5f

Más:
Szerintetek miért nem írható egyik Pi samba foldere másik Pi-ről, ha Windowsban meg tökéletes? Olvasással nincs gond, de az echo "Helló!" > teszt.txt és a sudo echo "Helló!" > teszt.txt is ezt dobja:
-bash: teszt.txt: Engedély megtagadva
Így magyarul...

Mount parancs:
sudo mount -t cifs //192.168.0.xxx/share /media/netdrive -o credentials=/home/pi/.smb/netdrive.cred

Ötlet esetleg? :R

[ Szerkesztve ]

(#37404) cigam válasza Keem1 (#37403) üzenetére


cigam
félisten

Más az user pass páros, és ez az user csak olvasni tud. Ne csak a felcsatolás parancsot mutasd, hanem hogy mi van a netdrive.cred fájlba, hogy a megosztás konfigurációja hogyan néz ki, plusz a megosztott mappa jogosultságai tulajdonosai is érdekesek lehetnek.
Gondold végig mi hogyan van megosztva, kinek milyen jogosultsága van (fájl szinten is!)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37405) Szőrös  válasza Keem1 (#37403) üzenetére


Szőrös 
veterán

Diginél is ugyan ennyi a feltöltés:
Retrieving information for the selected server...
Hosted by Digi Kft (Budapest) [0.74 km]: 5.604 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 834.96 Mbit/s
Testing upload speed......................................................................................................
Upload: 4.12 Mbit/s

Valami turpisság lesz itt valahol.

szerk.: ok, a letöltési sebesség konzolos mérés alapján jó, a feltöltési meg a webes mérés alapján. De hogy ez miért van így? :F

[ Szerkesztve ]

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#37406) Keem1 válasza cigam (#37404) üzenetére


Keem1
addikt

A Pi user és anna passwordje van benne. Ami mindkét Pi esetén azonos. Egyébként kb. körvonalazódik a problematika. Habár az echo-s teszt nem, de pl. fájlmásolás, meg a sudo mc műveletek mennek rootként. A Pi4-en a shared folder és a subfolderek pi:pi ownerezésűek, ám felcsatolás után mind root:root tulajdonosi körrel bírnak a Zero-n.

Pi4 (eredeti lokáció)
drwxrwxrwx 4 pi pi 4096 Apr 26 09:22 Backup
drwx------ 2 root root 16384 Apr 23 15:41 lost+found
drwxrwxrwx 3 pi users 4096 Feb 14 10:27 Media
-rwxrwxrwx 1 pi pi 549202944 Jan 13 12:48 mudt_ens.exe
drwxrwxrwx 3 pi pi 12288 Apr 26 12:55 tmp
drwxrwxrwx 7 pi pi 4096 Feb 19 19:41 Torrent

Zero (nw path):
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 26 09:22 Backup
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 23 15:41 lost+found
drwxr-xr-x 2 root root 0 febr 14 10:27 Media
-rwxr-xr-x 1 root root 549202944 jan 13 12:48 mudt_ens.exe
drwxr-xr-x 2 root root 0 ápr 26 12:55 tmp
drwxr-xr-x 2 root root 0 febr 19 19:41 Torrent

Ééés megvan a hiba! Kellett még az options mögé az uid=1000,gid=1000 :C
Amit nem igazán értek, hisz a credentials fájlban eleve pi-ként loginolok.

[ Szerkesztve ]

(#37407) cigam válasza Keem1 (#37406) üzenetére


cigam
félisten

Az egyik a szamba azonosításhoz kell, hogy beengedjen, a másik meg hogy a fájlrendszer milyen jogosultságokkal csatolja fel. Az user/group megadása mellett lehet még külön maszkolni a fájlokat, és könyvtárakat is.
file_mode=0777,dir_mode=0777

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37408) Fecogame


Fecogame
veterán

Írtam egy scriptet a Raspberry hőmérsékletének monitorozására:

Raspberry Temperature Monitor

Futtatható portable változatban, illetve feltelepítés után a temp paranccsal lehet könnyen megnézni/nyomon követni a Raspberry éppen aktuális hőmértékletét.

Remélem a hasznotokra válik :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#37409) baloo79 válasza Fecogame (#37408) üzenetére


baloo79
tag

Köszi! Szuper! :C

(#37410) Keem1 válasza cigam (#37407) üzenetére


Keem1
addikt

Az a baj, hogy ez meg már megint ágyúval verébre esete, ez már túlzás kissé. Ezért van az, hogy mezei halandót kirázza a hideg a Linuxtól. A jogosultságok fontosak, de ésszel kellene alkalmazni őket. Én nem vagyok Linux guru, az igaz, de azért az átlagnál jobban konyítok a gépekhez, a technológiához, de ez sokszor nekem is feladja a leckét. Amellett, hogy fontos a biztonság, még logikusnak és könnyen alkalmazhatónak kéne lennie a jogosultságrendszernek.

Ebből lesz az, hogy a végén a többség már alapból rootként futtat mindent és így ezzel adtunk is a szarnak egy pofont.

[ Szerkesztve ]

(#37411) pető bá' válasza cigam (#37402) üzenetére


pető bá'
őstag

Rég volt, már nem emlékszem.. Mielőtt kidobom, futtatok rajta még egyet; mit javasolsz? :)

"... and I hope you have a great day!"

(#37412) cigam válasza pető bá' (#37411) üzenetére


cigam
félisten

Csak azért kérdem, mert akkor azt messzire kerülöm majd... Én chkflsh-t szoktam használni, de mindenkinek megvan a maga kedvence. rmprep, H2testw, ...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37413) weiss válasza Keem1 (#37410) üzenetére


weiss
addikt

Ezen mi nem logikus?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#37414) cigam válasza Keem1 (#37410) üzenetére


cigam
félisten

Azért nem az átlag, hozzá nem értő szokott ilyen kütyüt venni. Windows-on is vannak jogosultságok, ott is simán előjöhet a probléma, és a többség ugyanúgy nem ért hozzá. Nem a a Linux hibája, hogy az emberek nem gondolkodnak, olvasnak, és értelmezik az olvasottakat(lásd észbontók :) ) És ezzel nem a topkilakókat degradálnám, csak a héten is kaptam egy ímélt, amiben megírják hogy a csatolt dokumentumban találom a linket. A csatolt docx fájlba pedig egyetlen YouTube link volt beillesztve...
A fájlrendszer jogosultságai nagyon messze vannak az ágyútól. Szó sem esett az olyan plusz dolgokról, mint pl. az SELinux, stb... Plusz ha az ember leül és elolvas pár cikket erről (mostanában elég sok idő van rá), akkor 1 hét alatt teljesen világos lesz miről szól, és hogyan működik a fájlrendszerek jogosultsági rendszere.
Az alap samba megosztások is relatíve egyszerűek, de a végeredményt a fájlrendszer + a samba jogosultságai határozzák meg. A samba azonosítja a felhasználót, és hogy milyen jogosultságai vannak (nem fér hozzá, csak olvashat, vagy írhat is), majd a fájlrendszer jogosultságai alapján eldől, hogy annak a felhasználónak ténylegesen mihez van joga.
Sajnos ma már egy átlagos otthoni felhasználónak is óvatosabbnak kéne lennie annál, minthogy mindent rootként futtat és 777-re állítja a jogosultságokat. Törekedni kell arra, hogy mindenki csak a legszükségesebb jogosultságokat kapja meg, legyen az felhasználó vagy program.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37415) pető bá' válasza cigam (#37412) üzenetére


pető bá'
őstag

este valamelyiket ráküldöm, tényleg nem tudom már mi volt az, ezek közül egyik sem, az fix :)

"... and I hope you have a great day!"

(#37416) sztanozs válasza cigam (#37414) üzenetére


sztanozs
veterán

linux alatt nekem valahogy nem nagyon jön át a fájlok jogosultságkezelése. ez a user-group-everyone nekem túl szűk a windows jogosultságkezeléséhez képet (vagy én nem látok valamit a rendszerben). Többször megesett, hogy NAS-on root-tal vagy valami lokális userrel userrel készítettem fájlokat (pl ssh-n keresztül) és utána nem értem el már sambán keresztül. Sőt máig szívok vele, hogy az x userrel futó transmission által lerakott fájlokat nem tudom olvasni az y user sambán keresztül (ha az y nem root, vagy nem chmod-olok mindig)...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#37417) zsolt_64 válasza sztanozs (#37416) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Nas-ra (smb.conf) így minden a pi jogosultsága alatt megy
# "testparm" to check that you have not made any basic syntactic
#======================= Global Settings =======================
[global]
## Browsing/Identification ###
workgroup = otthon
netbios name = Pi4
server string = pi4
wins support = yes
#### Debugging/Accounting ####
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
logging = file
####### Authentication #######
server role = standalone server
map to guest = bad user
usershare allow guests = yes
############ Misc ############
idmap config * : backend = tdb
idmap config * : range = 3000-7999
#======================= Share Definitions =======================
[nas]
guest ok = yes
only guest = no
guest only = no
read only = no
path = /nas
browseable = yes
writeable = yes
delete readonly = yes
public = yes
comment = árvíztűrő tükörfúrógép
create mask = 0777
force create mode = 0777
directory mask = 0777
force directory mode = 0777
force user = pi
hide dot files = no
delete readonly = yes

[ Szerkesztve ]

(#37418) zsolt_64 válasza sztanozs (#37416) üzenetére


zsolt_64
senior tag

A transmissiont pedig egyszerűbb ha a pi user alatt futtatod. ehhez kell a
lib/systemd/system/transmission-daemon.service konfigurációs állomány amiben
átírod a
[Service]
User=debian-transmission 

pi re . ezután kér még valami módosítást, és egy reboot sem árt.
persze a példámban levő "/nas" könyvtárat is pi jogosultságokra kell módosítani....

[ Szerkesztve ]

(#37419) g.gergo válasza sztanozs (#37416) üzenetére


g.gergo
senior tag

Hasonló jellegű problémára cigam logout-os leírása alapján a debian-transmission felhasználót hozzáadtam a users csoporthoz, valamint a transmission beállításai között az

"umask": 0

értéket 0-ra állítottam.

(#37420) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Felraktam egy PI 4-re az xfce -t, de teljesen angol. Hogyan tudom a full rendszert magyarrá tenni?

(#37421) cigam válasza Laszlo733 (#37420) üzenetére


cigam
félisten

Applications → System → Language Support (Alkalmazások → Rendszer → Nyelvi támogatás)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37422) Laszlo733 válasza cigam (#37421) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az a baj, hogy nincs Language Support

(#37423) Laszlo733 válasza cigam (#37421) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Végül sikerült megcsinálni a sudo raspi-config -ban.

(#37424) fajvedo


fajvedo
csendes tag

Sziasztok!

Tudja valaki, hogy mi az alapja a BME által kifejlesztett lélegeztetőgépnek? Lehetséges, hogy Raspberry?

Marco Mascorro Raspberry alapra épített egy gépet és elérhetővé tette a parancsokat is. https://www.bbc.com/news/technology-52251286

(#37425) pvt.peter válasza Savageboy (#37325) üzenetére


pvt.peter
őstag

Végül visszaálltam az előző kernelre az alábbi parancsokkal, ugyanis sehogy sem tudtam működésre bírni.

sudo apt purge raspberrypi-bootloader raspberrypi-kernel
sudo apt install raspberrypi-bootloader raspberrypi-kernel
(reboot)
sudo dpkg-reconfigure wireguard-dkms

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37426) wassermann válasza fajvedo (#37424) üzenetére


wassermann
Topikgazda

... egy fényképet én is láttam a neten bóklászva - lélegeztetőgép fejlesztésről - amin egy kártyagép látszott (lehet, hogy PI volt)

(#37427) lac14548 válasza wassermann (#37426) üzenetére


lac14548
aktív tag

Az kaliforniai volt...

/Motorola V2288/Siemens C35/Siemens MT50/Nokia 6600/HTC Touch Cruise/ZTE Blade/Samsung Galaxy S+/Xiaomi Redmi 1S/Xiaomi Redmi 2 Pro/Xiaomi Redmi Note 6 Pro/Realme 8 ...

(#37428) _q válasza Keem1 (#37379) üzenetére


_q
addikt

Hogyan lehet contab-ban megoldani a samba újraindítást? Próbáltam a következőekkel, de egyik se vezetett eredményre contab-ból futtatva. Ha a command line-ba manuálisan írom be bármelyik sudo... parancsot úgy működik, de pont a manuális dolgot szeretném kihagyni, automatizálva ahogy te is.

0 0 * * * sudo systemctl stop smbd
0 0 * * * sudo systemctl start smbd
0 0 * * * sudo service smbd restart

Egyébként semmi ezzel kapcsolatos dolgot nem találtam a log fájlokban amit korábban javasolt cigam. Ez a samba ennyire gáz tényleg, hogy nem tud folyamatosan 1 napig se menni és belassul inkább?

(#37429) Keem1 válasza _q (#37428) üzenetére


Keem1
addikt

0 0 * * * systemctl restart smbd

Értelemszerűen a root user cronjában, és így a sudo se kell.
Nálam teljesen jó a samba, igaz, manuálisan, de pár naponta azért újralövöm. Ha ez megvan, működik faszányosan. Fájloktól és egyebektől függően 80-110 MB/s közötti sebességgel tudok másolgatni LAN-on keresztül a gép és a Pi4 között.

[ Szerkesztve ]

(#37430) _q válasza Keem1 (#37429) üzenetére


_q
addikt

A belassulás alatt nem azt értem, hogy 100 MB/s helyett mondjuk 1 MB/s-al másol, hanem maga az elérés esetén látom a fájlt, de akármit akarok vele csinálni, rákattintok és csak tölt a windows "homokóra" fél perceket és vagy történik valami vagy semmi. Mint ha kifagyna de közben még se.

Megpróbálom amit te is használsz újraindításra. Köszi.

(#37431) cigam válasza _q (#37430) üzenetére


cigam
félisten

Ez sokmindentől lehet, és nem feltétlen a Pi a ludas. Hasonlóval találkoztam már Windows-ok között is. Nem rémlik mi volt a megoldás, ha volt.
Melyik smb verzó van beállítva az smb.conf-ban? Nem altatod a külső lemezt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37432) _q válasza cigam (#37431) üzenetére


_q
addikt

HDD-n van a rendszer, emiatt nem tud elaludni. A verziót a "protocol" alatt kell keresni? Mert akkor erre semmit se találtam a konfig fájlban. Nem tudom ilyenkor mit használ.

smbstatus parancs ezt dobta: SMB3_11
 

Itt az utolsó sorban a deny_all nem tudom gond-e, mivel hogy hozzáférésem mindenre van amíg be nem lassul. Ez esetleg utal valamire a kérdéssel kapcsolatban?

[ Szerkesztve ]

(#37433) _q válasza _q (#37432) üzenetére


_q
addikt

(#37434) cigam válasza _q (#37433) üzenetére


cigam
félisten

Azt próbáltad hogy a hálózatodat ipv4-re állítod?
Igen, pl.
protocol=SMB2

A W10 sem panaszkodik (eseménynapló), amikor így vár valamire?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37435) _q válasza cigam (#37434) üzenetére


_q
addikt

Nem tudom azt se, hogy most nem-e ipv4-en van alapból is. Hol tudom megnézni? Eseménynaplóban van egy csomó minden nehéz kiszedni belőle, hogy mi tartozhat ide, nem tudom milyen név alapján keressem.

(#37436) cigam válasza _q (#37435) üzenetére


cigam
félisten

A fotódon látszik. A routereden a DHCP paraméterei közt kéne megnézni.
Névvel vagy ip címmel hivatkozol rá? Most ugrott be hogy névfeloldási hiba is lehet, ipv6-on nincs netbios, wins. Próbáld meg a Pi-t fix IP-re tenni, pl a DHCP-n foglalsz neki egy címet, és a Windows-on ip címmel felmappolni/hivatkkozni rá.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37437) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Használ valaki PI -t volumio -val, mint multiroom? Van itthon 3db Pi4 és azzal szeretném megoldani a multiroom vezérlést. Ennek alapján próbáltam összehozni, de eddig nem sikerült. [link] Külön - külön jól működnek, de ahogy telepítem a SnapCast -et és látszólag beállítom nincs az online rádióknak hangja és persze vezérelni sem tudom a PI -ket. Érdekes, hogy a Spotify szól, de átadni multiroom -ba már nem tudom. Úgy okoskodtam a leírás alapján, hogy egy Pi -nek kellene a servernek lennie / nappali / és a másik kettőnek / külön szobák / meg a klienseknek. Van valakinek működő rendszere és tudna nekem ebben segíteni?

(#37438) _q válasza cigam (#37436) üzenetére


_q
addikt

Routeren ki van kapcsolva az ipv6, hogy lehet a samba-nál nem értem. Mac cím alapján adok a pi-nek IP-t, ez már az elejétől fogva így volt beállítva, hogy menjen a port forward is. Azt még nem próbáltam, hogy ip-vel adom a pi-t hozzá a windows-hoz, eddig a pi neve alapján adtam hozzá. Kipróbálom ip-vel is köszi.

Gyorsan ránézve a samba status-ra lehet ez az IP hozzáadás a megoldás. Most nem ír hülyeséget mint előtte, ipv4-el írja a windows gépet amire csatlakoztattam, előtte meg butaság volt ott, illetve a deny_all helyett deny_none van.

Tegyük fel ez volt a baj (1 nap múlva kiderül), mi a különbség ha IP címmel csatlakozok rá és nem \\raspberrypi\ előtaggal ahogy a tutorialok is írják?

[ Szerkesztve ]

(#37439) cigam válasza _q (#37438) üzenetére


cigam
félisten

Mert a névfeloldás plusz hibalehetőség(kikeresi a névhez tartozó ip címet, és ez a belső hálózaton gyakran nem működik).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37440) Bigape válasza _q (#37438) üzenetére


Bigape
csendes újonc

Szia! Nála két Rpi 3B+ alatt fut a Volumio, amely alapból kezeli a Multiroomot, szerintem nem kell egyéb alkalmazás hozzá. Az összes eszköz azonos hálózaton legyen és természetesen mindegyiken Volumio fusson. A Playback fülön látszanak az eszközök, amelyeket telefonról, tabletről, pcről irányíthatsz. Célszerű letölteni a fizetős (790,-Ft.) Volumio Appot a GogglePlay árúházból. Nekem az applikáció alapból felajánlotta az összes eszköz távirányítását és az egy eszközön beállított webrádiókat minden eszköz örökölte, ami külön előny. Természetesen a SnapCast integráció is jó lehet, e azt még nem próbáltam. Üdv.

(#37441) pvt.peter válasza _q (#37428) üzenetére


pvt.peter
őstag

Én még sosem tapasztaltam SMB belassulást.
Max. csatlakozáskor van némi gondolkozás.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37442) Laszlo733 válasza Bigape (#37440) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia! Igen, azt én is megvettem és mőködik is. A Playen van egy másik alkalmazás is sound@home for volumio ennél az összes eszközt látom. Azonban egyik alkalmazás sem tudja a szinkronizációt, ezt csak a SnapCast tudja / úgy tudom /. Számomra az lenne a cél, hogy az egyik eszközöz / fő eszköz / elindítok egy online rádiót, vagy pl. a Spotify -t és mind a három eszköz szinkronázálva azt játsza időcsúszás nélkül.

(#37443) sonar válasza cigam (#37434) üzenetére


sonar
addikt

Csak egy észrevétel. Ha smb3-at tud akkor nem kell visszabutítani smb2-re!
Sebességben is jobban teljesít az smb3 az smb2-nél (nálam ez a tapasztalat)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37444) _q válasza cigam (#37439) üzenetére


_q
addikt

Közel 1 nap elteltével még mindig működik. Köszi a tippet, úgy néz ki az ip cím alapján hozzáadva megoldotta a csatlakozási problémákat.

(#37445) cigam válasza _q (#37444) üzenetére


cigam
félisten

Így legyen telitalálatom a holnapi az Euro lottó sorsoláson! :K

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37446) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, agymenés jön, lehet valakinek hasznos is, azért írom le. Akit nem érint/érdekel, nyugodtan görgessen tovább.

Jogosultság mizéria: úgy néz ki, véget értek az ifjú Werther szenvedései. Beleástam magam a Linux jogosultságokba. Korábban gond volt a minidlna és nemrég a qBittorrent-nox futtatásával is, miután az SSD-t ext4-re formáztam.

Kicsit átterveztem az egészet. Egyrészt, van egy beépített users nevű csoport, innentől kezdve ez lesz a fő csoport, nem az userek saját csoportja - átjárhatóság a megfelelő userek között. Másrészt készítettem egy saját fiókot, a pi:pi usert hagyom ahogy van, kompatibilitási okokból (ha lenne olyan app, ami igényli ezt a fiókot). A saját useremet besoroltam minden csoportba, ahol a pi is van, de csináltam egy teszt nevűt is, ami csak az users-nek tagja.
Tehát:
- pi:pi (+ további másodlagos csoportok)
- keem1:users (+ további másodlagos csoportok)
- qbtuser:users
- minidlna:users
- teszt:users

Az SSD most úgy néz ki, hogy rekurzívan minden folder ownere (szintén kompatibilitás miatt) a pi, csoportja az users. A permission rekurzívan minden meglévőre a /media/ssd-n belül: 0775 (ahogy látom, x nélkül nem lehet foldert listázni, nem elég csak a r jog).

A /media/ssd/minidlna (konfigok) folder: 0775 minidlna:users
A /media/hdd/torrent folder: 0775 qbtuser:users
A /media/hdd/ összes többi foldere: 0775 pi:users

Az SD kártyát nem piszkáltam ily módon, azon csak a rendszer van meg a home folderek persze. A felhasználói adatok (a home kivételével) mind a /media/ssd folder alatt gyülekeznek, ez van samba-n megosztva. Ja, és a samba is kiválóan megy Windows és Linux kliens esetén is.

Minden működik és elméletileg mindenkinek pont annyi jogosultsága van, mint amennyire szüksége van :C

[ Szerkesztve ]

(#37447) cigam válasza Keem1 (#37446) üzenetére


cigam
félisten

Ügyes vagy! Valami hasonlóra gondoltam. Mondjuk én a keem1-et csak az users-be raknám be, de így is jó.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37448) psg5


psg5
veterán

Sziasztok! Van egy sok éves tökéletesen működő RP 2 esem. Sosem frissitettem, mert nem tudtam hogy kell. Most hallottam hogy elképzelhető hogy van hbo go már. Valóban igy van? Ha igen hogy tudom elohivnu? Openelec van fenn. Médialejátszó ként hasznalom csak.

F.K.T.

(#37449) rosejbli válasza psg5 (#37448) üzenetére


rosejbli
senior tag

Ezt az addont kell telepíteni hozzá.

(#37450) psg5 válasza rosejbli (#37449) üzenetére


psg5
veterán

Huha át kell neznem hogy is van ez. Ez kodiban kezdemenyezheto vagy sd kartyara kell tolteni?

F.K.T.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.