Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38851) azbest válasza V.Stryker (#38847) üzenetére


azbest
félisten

a raspi hivatalos issue-ja alpaján valsz a via usb 3 vezérlő firmware bugzik arm platformon [link] így hozzá passzolták a bug megoldását.

Nem emlékszem ebben a topicban volt-e, de múltkor beszélgettem valakivel arról, hogy többféle firmware is elérhető ezekhez az usb3-sata chipsetekhez. Azt hiszem ez vagy az egyik linkjükön lévő írás elmondja hogy melyik jobb. [link]
Azért érdemes lehet backupolni ha lehet a gyárit az átalakítóról.

Sőt, volt már tavaly októberben valami vli firmware beta, nem tudom azóta lett e hivatalosan a pi4-hez kiadva [link]
A hivatalos repoban 12 napja is frissült a vl805, és ha jól értem a hivatalos rpi-eeprom tool kezeli ezt is már.

[ Szerkesztve ]

(#38852) t72killer válasza V.Stryker (#38850) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+1, most én is chromiumozgatok rajta. Még swap tiltással is elmegy 4-5tab a 2 gigán. Ami viszont nem tetszik, h chromiumban az online videók néha szétesnek.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38853) _q válasza V.Stryker (#38850) üzenetére


_q
addikt

Ha megnézed amit linkeltem ott ki is jön, hogy SSD-nek nincs előnye SD kártyához képest sima böngészésnél. Akkora van értelme, ha az olvasás és írás fontos, mint fájlok mozgatásánál.

(#38854) t72killer válasza _q (#38853) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Annyi csak, ha 2GB-os modelled van, mint a hozzám hasonló csóriknak, ott 6-8tab után nekiállna swapelni.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38855) _q válasza t72killer (#38854) üzenetére


_q
addikt

Szerintem tök jó az 2 GB verzió is. Swap hogy függ össze az SD vs SSD használattal?

(#38856) Petike168


Petike168
aktív tag

Sziasztok,

RPi2-re telepített legfrissebb LibreElec-nél van valami olyan beállítás, ami esetleg elveheti a tápot USB-re dugott inaktív eszköztől? Konkrétan Mygica T230C tunertől? Sikeresen feltelepítettem a Tvheadend-et, és minden eszközről tökéletesen is tudom nézni, ám eltelik egy éjszaka és nem érhető el. A Tvheadend webfelületét/EPG-t eltudom érni, szóval feltételezem nem magával a szoftverrel van a baj. Az RPi configba beállítottam alapból, hogy adjon extra kakaót az USB-re, lehet az kavar be? Eddig a fiókba pihent a tuner, viszont most éppen jó hasznát venném, ha működne...

Üdv,
Peti

(#38857) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Induláskor ez nektek is felbukkan? Nekem mintha nem mindig csinalta volna... Sdkártyáról bootolva.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38858) cigam válasza V.Stryker (#38857) üzenetére


cigam
félisten

Ez most komoly? Nem hiszem el hogy a fotómasinát, vagy utólag a képet nem vagy képes 90 fokban elforgatni :(

Petike168
A táp fix, nem tudod kapcsolgatni. Nézd meg a naplójában(ha nem elé részletes, ideiglenesen emeld meg a részletesség szintjét) mire panaszkodik. Tipp: Egyszerűen elmelegszik a toner, és a meg változatosabb hibákat produkálja, vagy a Pi tápja nem tudja energiával ellátni a plusz fogyasztót.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38859) zsolt_64 válasza _q (#38855) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Ha Sd kártyára kezd el swapolni akkor az katasztrófa.
Iszonyatlassú kiakad és perc(ek) kellenek míg magához tér. Ha SSD/merevlemezen van az oprendszer azért elviselhetőbb.

(#38860) Fecogame válasza cog777 (#38839) üzenetére


Fecogame
veterán

Ehhez még egy kis kiegészítő, hogy a hdparm -Tt /dev/sda1 paranccsal lehet tesztelni a sebességet :)

Ha hiányozna a csomag:

apt install hdparm -y

Nekem ezek az értékek jöttek ki, nem tudom ez esetben kell-e varázsolnom a linkelt cikk alapján:

Timing cached reads: 1400 MB in 2.00 seconds = 700.37 MB/sec
Timing buffered disk reads: 260 MB in 3.01 seconds = 86.47 MB/sec

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38861) cog777 válasza t72killer (#38852) üzenetére


cog777
senior tag

sdkartya eseten megprobalhatod a Chromium cache-et (tmpfs-re vagy) zram-ra tenni:
chromium --disk-cache-dir=/home/juzer/.cache

Elotte persze felmountolni csak a juzer jogaval a .cache-be.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38862) cog777 válasza Fecogame (#38860) üzenetére


cog777
senior tag

Megnezhetem delutan az ADATA ssd-n milyen ertekeim vannak.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38863) Petike168 válasza cigam (#38858) üzenetére


Petike168
aktív tag

Azaz érdekes, hogy most lassan 1 napja direkt folyamatosan járatom, és nem szakad meg a stream meg semmi. Ha viszont leállítom a streamet és eltelik egy éjszaka mondjuk, akkor újra nem tudok már csatlakozni, ezért gondoltam, hogy esetleg inaktivitás miatt lövi le a LibreElec és nem tud "újra indulni" utána.

(#38864) _q válasza Fecogame (#38860) üzenetére


_q
addikt

Köszi. Úgy néz ki valahogyan nekem HDD esetén jó az USB3.0 UASP.

 Timing cached reads:   1542 MB in  2.00 seconds = 770.70 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 318 MB in  3.01 seconds = 105.54 MB/sec

(#38865) cigam válasza Petike168 (#38863) üzenetére


cigam
félisten

Akkor a naplót kéne átnézni, ill. nem tudom "elalszik" egy idő után a LE?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38866) azbest válasza Petike168 (#38863) üzenetére


azbest
félisten

A power save pipát vedd ki tvheadend-ben ha ott van a dvb eszköznél. Esetleg workaroundként a networksnél kapcsold be, hogy idle scan muxes.

Amúgy ja, dmesg vagy más log talán mond valamit, hogy mi történt.

Hmm, úgy tűnik lehet programból kapcsolgatni az usb áramát [link]
de valsz csak az összeset egyszerre. Bár erre alapból nem sok szükség van legtöbbeknek.

[ Szerkesztve ]

(#38867) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Jogos. Sorry. A telefon jól mutatta... Feltoltve meg elfordulva.

Szóval ez milyen hiba?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38868) t72killer válasza cog777 (#38861) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ok, de a probléma eleve onnan indult, hogy 2GB a RAM, ami elég hamar megtelik. Alternatívák:
1. ilyen célra 4GB-os pi-t vesz az ember = +20EUR +10EUR SD-karira.
2. kb 30€-ért veszel egy USB-s SSD-t: ezen ugyebár már helyed is bőven van

Persze a RAM gyorsabb az SSD-nél, de szvsz az is értelmes megoldás.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#38869) azbest válasza V.Stryker (#38867) üzenetére


azbest
félisten

elolvastad azt amit kiír?
boot order 4 - > usb mass storage az elsődleges most. Az lehet bug a kiírásban, hogy ilyenkor is card not detectedet ír, nem pedig valami usb specifikusat, amikor nem usb-ről hanem sd kártyáról próbálsz indulni. Manuál [link]

Ha egyébként működik, akkor nem érdekes. Ha zavar, akkor állítsd vissza sd kártyáról bootolásra.

(#38870) Fecogame válasza Fecogame (#38860) üzenetére


Fecogame
veterán

Megcsináltam a varázslatot, ugyanazok az értékek újraindítás után.

(#38862) cog777 :R

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38871) V.Stryker válasza azbest (#38869) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Olvastam csak nem értem.

Most kiolvastam és BOOT_ORDER=0xf41 és az általad linkelt leírásban az van,hogy jobbról balra olvasva kell nézni, tehát az 1-es az sd kártya és a fenti cím szerint folyamatosan próbálja az sd kártyát, majd usb.

Na, most kicseréltem egy másik sd kártyára, amint szintén alap rendszer van. Ennél meg nem dobja fel.
Nem értem. A bootloadert az sd kártya tartalmazza? az nem valami alap chipbe van írva? :B

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38872) azbest válasza V.Stryker (#38871) üzenetére


azbest
félisten

ja hogy úgy... nem is figyeltem, többet is fel lehet sorolni. Bocs :)

Ha jól tudom, akkor a bootcode.bin-t a régi pi-k szedik fe a kártyáról, azok úgy indulnak, hogy ha csak friss bootcode bin van egy kártyán, akkor azt betöltik és onnan az újabb featurekkel tudnak indulni. A 4 előtti pi-ken be volt égetve gyárilag egy alap, ezért nem lehetett később sem elhagyni minden esetben a kártyát.
A pi4 esetén viszont azt hiszem ignorálja, mivel frissíthető a flash. De azt hiszem erről ír a bootcode bines oldaluk, régebben olvastam.

Ha azzal a kártyával egy friss image-vel is hibádzik és nem bootol, akkor lehet valami kompatibilitás gond. Ha todod reprodukálni, akkor esetleg mutasd meg valamelyik aktuális fórumukon nekik, ahol a boot cucc verzióiról beszélgetnek.

[ Szerkesztve ]

(#38873) atesss válasza cigam (#38183) üzenetére


atesss
addikt

Azóta egyelőre nem foglalkoztam ezzel a konkrét indítási problémával.
Most viszont egy projektben előjött egy hibajelenség (egy I2C-s ADC modulról egy relé kapcsolgatása közben néha nem tudtam olvasni, és ilyenkor hibával kilépett az egyébként folyamatosan futó Python script), és erre megoldásokat keresve rátaláltam a Supervisor-ra [link] és [link] .
Ez vajon megoldhatná egyben ezt a korábbi, autostart-os problémámat is ?

Mert ha igen, akkor ebbe ásnám bele magamat, ugyanis a supervisor funkció is egy elég hasznos dolog, most pl. ez a hardverhibás eset is megmutatta.
(Ok, persze a programkódba is bele lehet rakni még komolyabb hibakezelést, de nem biztos hogy ez minden eshetőségre eszembe jut. És bizonyos - tényleg ritka - hibákat meg teszteléssel nem is könnyű előhozni.)

(#38874) cog777 válasza Fecogame (#38860) üzenetére


cog777
senior tag

Nekem ez (ADATA ssd, UASP letiltva):
/dev/sda2:
Timing cached reads: 1512 MB in 2.00 seconds = 755.95 MB/sec
Timing buffered disk reads: 828 MB in 3.01 seconds = 275.48 MB/sec

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38875) azbest válasza cog777 (#38874) üzenetére


azbest
félisten

ha jól láttam, akkor már eléggé kiadás előtt van egy firmware pakk, ami bootloadert és usb3 vezérlőt is frissít a pi4-en, utána érdemes lehet kipróbálni megint uasp-al is.

(#38876) 0519


0519
senior tag

XDA-n van egy cikk miszerint egy fejlesztő eredményesen portolta az Android 10-t RPI4-re.
Majdnem minden működik, van hang, video gyorsítás, wifi, GPIO, stb. Ami nem, az a hardveres média dekódolás.

Kijelző elengedhetetlen hozzá.

Link:
[xda-developers.com]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38877) azbest válasza 0519 (#38876) üzenetére


azbest
félisten

múltkor láttam hasonló teszt videót. Valószínűleg az is hasonló rendszer csak átkamuztk a nevét. A 3d gyorsítás is nagyon gyatra volt ott [link]

[ Szerkesztve ]

(#38878) bbmt


bbmt
senior tag

Sziasztok,
RPI 3 fut rajta egy Kodi.Meguntam a villám jelet a felső sarokban.Vettem egy 5V 3A hálózati töltőt a villám jel ugyan úgy ott van. Hogy miért? Tényleg csak az official táppal megy normálisan?

A kanál a gyengék villája

(#38879) 0519 válasza bbmt (#38878) üzenetére


0519
senior tag

A kábel minőségi? Jól csatlakozik a pi-be?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38880) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek. A zebra házhoz kapott pi venti elég hangos, ezért ezen leírás alapján megcsináltam a vezérlést. Ha a python filet futtatom, akkor elindul a venti, de restart után magától nem akar.
Ezen képen elvileg mindent megnyitottam, ami hozzá kapcsolódik. Valaki ránézne esetleg?
[kép]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38881) azbest válasza V.Stryker (#38880) üzenetére


azbest
félisten

valsz a szokásos probléma, hogy ott lehet nincs path beálíltva. Szóval valami kapcsoló kell az sh után, hogy betöltse a környeyzeti változót, mert nem a szokásos interaktív felhasználós módban fut ott talán. cron -nál is ezzel szoktak szívni.

Valahová gondolom ír logot ilyenkor is. Szóval ott látható lenne, hogy ha arra panaszkodik, nem tudja mi az a python, mert nincs a pathban.
Bash esetén a -l kapcsoló kell [link] , hogy loginoljon és betöltődjön a felhasználó bashrc konfigja. Sh esetén gondolom más. Hm, de ott is -l kapcsoló kell
A man sh parancs szépen kiírja a dokumentációt és írja hogy -l a login shell.

(#38882) bbmt válasza 0519 (#38879) üzenetére


bbmt
senior tag

Minőségi volt a kábel, csak hosszú. Kicseréltem egy kb 20 cm-re és most már minden o.k.

A kanál a gyengék villája

(#38883) V.Stryker válasza azbest (#38881) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Aham... ezt szépen leírtad egy negyedikes programozónak. Próbáljuk meg úgy, hogy én egy hülye elsős vagyok. :D Szóval melyik fájlba , hova kéne az a kapcsoló? :B

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38884) V.Stryker válasza V.Stryker (#38883) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ha manuálisan elindítom a python filet, akkor mondjuk dob egy ilyet:

fan_ctrl.py:23: RuntimeWarning: This channel is already in use, continuing anyway.  Use GPIO.setwarnings(False) to disable warnings.
  GPIO.setup(FAN_PIN, GPIO.OUT, initial=GPIO.LOW)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38885) azbest válasza V.Stryker (#38883) üzenetére


azbest
félisten

az rc.local fájlban próbáld meg a sudo sh után írni hogy -l és utána a fájl... ja de látom van ott egy aposztróf is, ami miatt a fájl további részét egy szövegnek gondolja. Vedd ki azt az aposztrófot is.

A channel is already in use valami olyasmi lehet, hogy más funkció már használja azt a gpio pint, amit ehhez akarsz használni. Vagy keress szabadot vagy ha nem használod valójában, csak be van töltve a hozzá való modul annak, ami használja, akkor azt kell kikapcsolni. Talán a config.txt-ben vannak ilyen dtoverlay és dtparams részek.
De valsz jobb ha inkább szabad pint választol, ha nem tudod mi ez.

(#38886) V.Stryker válasza azbest (#38885) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszönöm. Ez meg is oldotta. :R

Amúgy az aposztróf ott volt a leírásban is.

MÁS: - sd kártyáról használom a rendszert, de sok minden, pl böngészésnél a youtube eléggé lagol. Van valami mód esetleg valami gyorsítótár vagy valami létrehozására? ha jól rémlik itt még swap partíció sincs. :U

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38887) azbest válasza V.Stryker (#38886) üzenetére


azbest
félisten

igen, ott volt az aposztróf, de nem csak elől, hanem hátul is :D Ha szóköz lenne a címben, akkor kelhetne. Köré.

Szerintem a youtube laggolás lehet inkább hardveres segítés hiánya miatt van. Lehet a mostani chromium-ukba be van hekkelve a hadrveres video dekódolás, de kitenni a képernyőre, pláne teljes képernyőre, az még valsz mindig prociból izzadódik ki.

[ Szerkesztve ]

(#38888) cigam válasza atesss (#38873) üzenetére


cigam
félisten

Elképzelhető, soha nem használtam.

V.Stryker
swap fáj van, amit áttehetsz az sed-re: [link] Mondjuk előtte nézd meg (htop vagy free) hogy mennyit használ jelenleg a rendszer.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38889) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

sziasztok,

SD kártya kimúlása miatt, frissen telepített raspbianra (GUI nélkül) Kodit szeretnék telepíteni, +automatikusan indulást beállítani.
Tudnátok lőni egy egyszerű leírást a telepítéséhez?

thx

Aurea mediocritas

(#38890) Aryes válasza AXisBOLD (#38889) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az osmc pont ezt tudja out-of-the-box.

(#38891) body007 válasza Aryes (#38890) üzenetére


body007
addikt

És a noobs is pl

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38892) AXisBOLD válasza Aryes (#38890) üzenetére


AXisBOLD
addikt

ezt fel lehet rakni raspbian alá?
a háttérben fut még pát program, így egy ilyen standalone OS/media player nem lenne jó.

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#38893) stopperos válasza AXisBOLD (#38892) üzenetére


stopperos
senior tag

Az OSMC alá igen, szinte olyan mint a raspbian.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#38894) cigam válasza AXisBOLD (#38889) üzenetére


cigam
félisten

[link]

body007
:F Mit tud a noobs is?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38895) body007 válasza cigam (#38894) üzenetére


body007
addikt

kodi-t (is) telepíteni gui raspbian nélkül

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38896) 0519 válasza body007 (#38895) üzenetére


0519
senior tag

Bocsássátok meg a tudatlanságomat, de nekem a Kodi és a GUI nélkül nem áll össze.
Hogyan működhet egy grafikus felületű médialejátszó, ha nincs telepítve GUI?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#38897) cigam válasza 0519 (#38896) üzenetére


cigam
félisten

Úgy hogy saját grafikus felülete van, nem használ Xorg(Wayland) videószervert.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38898) Aryes válasza body007 (#38891) üzenetére


Aryes
nagyúr

:Y Az csak egy installer. Ami arra való, hogy feltedd vele például az osmc-t. :DDD

"kodi-t (is) telepíteni gui raspbian nélkül"

Mellesleg a kolléga azt kérdezte, hogy hogy lehet kodit raspbiannal telepíteni desktop nélkül. :U

[ Szerkesztve ]

(#38899) AXisBOLD válasza cigam (#38894) üzenetére


AXisBOLD
addikt

köszönöm a linket! és mindenki másnak is a segítséget.

kodit feldobtam, az automatikus indulás egyelőre nem megy, de még megnézem.

a GPU memóriát configban beállítottam 512-re. Ennél érdemes többet beállítani?

(#38898) aryes: igen ilyen egyszerű kérdés volt :B még csak tanulom a parancsokat, kapcsolókat.

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#38900) wassermann válasza AXisBOLD (#38899) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az 512MB video memória talán sok is, de ha nem látsz program akadást a kevés maradék memória miatt, hagyhatod nem zavar senkit!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.