Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37651) Beri78 válasza 0519 (#37647) üzenetére


Beri78
őstag

Köszi a segítséget. Sajnos így sem...

Másik két androidos eszközről (Sony android tv - kodi, és Samsung telefon - Kodi) tökéletesen megy, csak a pi nem akarja....

"...a valósággal az a gáz hogy nincsen hozzá háttérzene..."

(#37652) 0519 válasza Beri78 (#37651) üzenetére


0519
senior tag

Próbáld meg azt, hogy kikapcsolod a samba megosztást a routeren, újraindítod a routert és beállítod a megosztást újra, ezúttal jelszóval védve a megosztást.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#37653) zsolt_64 válasza canniball (#37650) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Én most pont erre használom: bár raspbian van rajta (kábeles 1GB)
1.HD filmek nézegetése (vlc-vel)
2.Chromiummal böngészés facbúk, jutúb

Ha semmi mással nem teheled akkor gördülékenyen fut
Próbáltam még a torrentezést rátenni, de akkor már az általános terhelés mellett már állandóan beszaggatott, évezhetetlen lett. És nem sajnáld a pénzt a 4 GB változatra, mert akkor ki lehet kapcsolni a swap-ot..

[ Szerkesztve ]

(#37654) Immy válasza zsolt_64 (#37653) üzenetére


Immy
őstag

Hi, mármint torrentezés közben próbáltál filmet nézni róla egyszerre?
Ugyanarra az SD kártyára ment a torrent és a film is?

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#37655) wassermann válasza Beri78 (#37651) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én akkor találkoztam ilyesmivel, amikor különböző eszközök más-más samba-verziót használtak. Azt tudom, hogy a Windows 10-et vissza lehet butítani a korábbi verzió használatára, de androidnál gőzöm sincs lehet-e.

(#37656) 0519 válasza wassermann (#37655) üzenetére


0519
senior tag

Én is ezt tartom a legvalószínűbb problémának. A samba újrakonfigurálással csak egy lehetőséget javaslotam kizárni.

Az Asus router szerintem a samba 1-es verzióját használja, ami olyan régi és veszélyes, hogy mai modern eszközök, mint a Pi, már nem támogatják.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#37657) zsolt_64 válasza Immy (#37654) üzenetére


zsolt_64
senior tag

SD kártyára ?? :Y
Még ennél is roszabb volt a helyzet:
Megoldottam az sd boot-ot ,csak a boot folyamán használja az sd kártyát, az egész oprendszer egy usb3-as merevlemezen van. Oda ment a torrentezés is , de szétterhelte az egész rendszert...
Van ez a load average , ez állandóan 4-5 volt komolyabb torrentezés esetén. ez borzaszó rossz érték
Amikor megjelent a pi4 én azt hittem hogy torrent+nas + böngészés egyszerre menni fogy rajta. hát nem.

[ Szerkesztve ]

(#37658) 0519 válasza zsolt_64 (#37657) üzenetére


0519
senior tag

mondjuk canniball nem említette, hogy desktopként is használná és szerintem azt nem bírja nálad erővel.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#37659) PistiSan válasza zsolt_64 (#37657) üzenetére


PistiSan
addikt

Nálam erős letöltésnél a load szépen növekszik, nem is megy a letöltés egy bizonyos szint fölé, nálam is usb hdd-ről megy a rendszer is.
Nem értem a pontos okát, a cpu malmozik, a ram szinte üres, a hdd foglaltságát/teljesítmény kihasználtságát nem tudom mivel lehetne monitorozni, win10-nél pl a merevlemez használatnál jól látszik, hogy azért annyi amennyi mert 100%-on használja a lemezt, ne egy ilyen kéne nekem a pi-re is, nagyon kíváncsi vagyok hol van a szűk keresztmetszet!

(#37660) zsolt_64 válasza PistiSan (#37659) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Kb ugyanazt érzékeltem én is , malmozik közbe meg szaggat :((
a hdd-t az iotop parancsal lehet monitorozni, illetve a htop
még talán jobb is erre ott van read write stb...

update
htop - io_read_rate , io_write_rate oszlopok léteznek. ajánlom a htop beállításában elmerülni kicsit ;) mert ott egybe látod...

[ Szerkesztve ]

(#37661) zsolt_64 válasza zsolt_64 (#37660) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Csak annyit még a htop-ról hgy khmm... hát sajátságos 1 kicsit a paraméterezése, de a beállítások lementhetőek, és mivel karakter alapú hát ssh-n kereszül is megfigyelhető egy másik gépen

[ Szerkesztve ]

(#37662) zsolt_64 válasza 0519 (#37658) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Canniball "HTPC-upgrade" - írt, tehát persze hogy desktop. Szóval összeségében ha nem SD kártyáról akar filmet nézni, és be van a pi kábelezve, és valaki más látja el a nas feladatot akkor jó működik. Csak desktop funkciók ,ahogy pillanatnyilag nálam is.

[ Szerkesztve ]

(#37663) Keem1 válasza zsolt_64 (#37661) üzenetére


Keem1
addikt

Az egyik legjobb dolog linuxon a htop ;)
Én szeretem, használom.
sudo-val indítva még jobb is mint a windows task managere.

[ Szerkesztve ]

(#37664) sztanozs válasza BalanceR (#37649) üzenetére


sztanozs
veterán

Szinte esélytelen. Ezek a cuccok általában saját design-t követnek - bitszélesség, framebuffer, lábkiosztás, időzítés. Mindennek stimmelnie kellene, hogy működjön.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#37665) zsolt_64 válasza Keem1 (#37663) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Jó hogy mondtad ez a sudo-t. több minden van amit CSAK sudo-val tud megjeleníteni , jogosultsági okok miatt. Aki használja vegye ezt figyelembe...
Egyébként tényleg jó..... :K

windowsra meg ott a procexp

[ Szerkesztve ]

(#37666) BalanceR válasza sztanozs (#37664) üzenetére


BalanceR
addikt

Köszi az infót! :R
Sejtettem, hogy ilyesmi lesz a válasz, bár találtam pár videót, hogy ráhegesztenek egy halott tab kijelzőjét a Pi-re, de nem közvetlenül, hanem mindent keresztbe kasul kábelezve egy breadboard-ra, meg onnan ki egy pcb-be...
Akkor marad az Aliexpress...

MÁS:
Tudtok javasolni valami bevált alap kijelzőt (burkolattal együtt)?
Nem kell még touch sem, terveim szerint óra lesz a polcon időjárással, a háttérben (HDMI-n) meg Kodi egy projektorra kötve...
Erről vélemények, esetleg tapasztalatok: [3,5" kijelző házzal]
Ahogy nézem, aktív hűtés már nem fér alá, de egy pár borda még nem gond...
Szerintetek?

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37667) body007 válasza PistiSan (#37659) üzenetére


body007
addikt

ioptop a parancs amit keresel :K

jah, már megírták :B

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#37668) wassermann válasza BalanceR (#37666) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Valahol olvastam, hogy túl pici. Olyan mintha messziről egy nagyobb bélyeget nézegetnél! :-)

(#37669) zsolt_64 válasza wassermann (#37668) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Jogos :A pi az pont bankkártya méretű , így a kijelző is kb. ;]
BalanceR: "óra lesz a polcon időjárással" tedd fel a polcra a bankkártyádat... :D

[ Szerkesztve ]

(#37670) BalanceR


BalanceR
addikt

:DDD
Hát srácok, én nem tudom, feltettem, de ez a bankkártya a polcon K*va hülyén néz ki... :D
Btw, nem nyomkodni akarom, meg 100+ sorosokat scriptelni rajta,vagy gimppel arcot retusálni, csak, hogy ne egy fekete doboz legyen a polcon, hanem legyen valami aktív funkciója is, ezért gondoltam az órára...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37671) zsolt_64 válasza BalanceR (#37670) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Na ugye :P de komolyra fordítva a szót, gondolj bele hogy még kábelek is lógnak ki belőle (hogy fogod elrendezni) , továbbá az a doboz amire rá van hebregálva a kijelző elég nyomi, és zárt, tehát bejöhet egy melegedési propbléma.
Ja és a pi fűti a kijelző panelt hátulról, amin terveid szerint 1 óra van , az meg előbb-utóbb beégeti a panelt...

[ Szerkesztve ]

(#37672) BalanceR válasza zsolt_64 (#37671) üzenetére


BalanceR
addikt

Találtam róla videót .
Az a ház ilyen 80-as évek beli szappantaró anyagnak tűnik (hőre lágyuló), viszont pár hűtükocka az aktív elemekre alá fér.
A kábelezés jogos, dobom az ötletet (hacsak a GPIO-n nem tudom megoldani a betápot.)
Kár érte :(

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37673) zsolt_64 válasza BalanceR (#37672) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Nemsokra mennél a hűtőkockákkal ha bezárod az egészet egy dobozba..
Armor case a legjobb, és még jól is néz ki akár a polcon is...
Megnéztem a videót ahogy a fószer ott próbál navigálni az érintőn. kész kínszenvedés, a Raspbian nem erre van optimalizálva.

[ Szerkesztve ]

(#37674) BalanceR válasza zsolt_64 (#37673) üzenetére


BalanceR
addikt

Jogos, max akkor van némi értelme, ha nem akarsz VNCzni, vagy Sshzni,és csak meg akarsz lesni valamilyen paramétert, vagy ha powerbankról megy a PI, és deauthertként használod e Starbucksban :D :DDD

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37675) canniball válasza zsolt_64 (#37653) üzenetére


canniball
nagyúr

"Ha semmi mással nem teheled akkor gördülékenyen fut"
Remek, akkor azt hiszem belecsapok a lecsóba. :R

"És nem sajnáld a pénzt a 4 GB változatra, mert akkor ki lehet kapcsolni a swap-ot.."
Ahogy nézem 9k a felára a +2GB-nak...nem nagyon hiszem hogy ez nagyon megérné. Vagy esetleg másban is eltér a 2GB-s és a 4GB-s verzió?

(#37662)
Nem nem, semmi desktop. :N Nálam a HTPC is csak médialejátszó, semmi más feladata nincs (a tartalom a hálózaton van) ahogy a Pi-nek sem lenne. Ezért is írtam, hogy csak egy LibreElec menne rá.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#37676) g.gergo válasza canniball (#37675) üzenetére


g.gergo
senior tag

"Vagy esetleg másban is eltér a 2GB-s és a 4GB-s verzió?"

Másban nem.

(#37677) zsolt_64 válasza canniball (#37675) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Hát ha nincs browser ami megenné a memóriát akkor talán a 2GB elég, de gondold végig hogy a video memóriát is ebből kell lehasítani.
Nekem ez most az ajánlott max 512 KB.
azt írják hogy "2G may be advisable if you are wanting to play 4K media on a 4K display with a heavy skin. 1G is fine for 1080p use."
Ja és elég körülményes a pi4 utólagos memóriabővítése.

(#37678) zsolt_64 válasza canniball (#37675) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Most néztem meg a pi-t , azasszony browsolgat, persze csillió fül kinyitva a browserben, és a 3.39GB memóriának a 48%-a van szabadon.
Ez azt jelenti hogy egy 2GB modell erre a célra nekem már nem lenne elég.

[ Szerkesztve ]

(#37679) pube111 válasza BalanceR (#37666) üzenetére


pube111
senior tag

Ez az óra engem is érdekelne. Én libreelecet használok pi3-al. Azon meg lehet oldani, hogy ezen a kis screenen folyamatosan egy digit óra jelenjen meg?

(#37680) BalanceR válasza pube111 (#37679) üzenetére


BalanceR
addikt

Hát, libreelecen szerintem lényegesen bonyolultabb, de alapvetően kivitelezhető.
De biztos lesz, aki cáfol, vagy megerősít itt, én is kérdezni járok ide :DDD
Talán egy magic mirror megfelelően konfigolva jó lehet, bár nem tudom, a mit szól a Libre a két kijelzőhöz( egy amin a Kodi megy meg ez a pici a pin)
Raspbianon 100% hogy megoldható....

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37681) pube111 válasza BalanceR (#37680) üzenetére


pube111
senior tag

Raspit nem akarok, azon nem megy olyan jól a kodi. Azt hiszem a kodi tud kezelni 2 monitort. Valami addon kellene ami fullscreen órát mutat.

(#37682) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok,

Pi4 alatt problémáim vannak a hanggal és nem jövök rá mi okozhatja..
Kezdenék azzal a kérdéssel, hogy video lejátszásakor (akár videofile, akár pl youtube-ról) csak a hdmi-n keresztül megy a hang - azt be lehetne állítani, hogy a hang audio / jack kimeneten keresztül menjen ki?

Eleve azt veszem észre, hogy ha hdmi és jack is csatlakoztatva van az audio kimenet egyáltalán nem működik..

A másik gond, hogy internetes videoknál recseg a hang, nem tiszta. (videofile lejátszásnál csak néha recseg be)

kipróbáltam már a jackre átirányítást raspi configban és külön paranccsal is, újraindítottam utána és semmi, továbbra is csak a hdmi-n megy a hang..

Valaki tudna segíteni mi lehet gond, merre tovább?

(#37683) Laszlo733 válasza F1DO (#37682) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Raspberry, ha nincs hang

3.5 jack

sudo amixer -c 0 cset numid=3 1

[ Szerkesztve ]

(#37684) BalanceR


BalanceR
addikt

Olyanra esetleg létezik megoldás, hogy egyszerre adja ki a hangot két kimeneten?
Pl HDMI+ Jack, vagy még inkább Jack+ BT?

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37685) F1DO válasza Laszlo733 (#37683) üzenetére


F1DO
senior tag

Megvolt ez a parancs is.. hasztalan

(#37686) wassermann válasza F1DO (#37685) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Azt nem írtad, mi fut a Pi-n, ha Raspbian akkor abban lehet hangot állítgatni

(#37687) _q


_q
addikt

Jött egy eeprom update pi4-re.

2020-05-15 Add pieeprom-2020-05-15 beta with USB boot
* USB mass storage boot will NOT work without the updated firmware start.elf binaries. These will probably be released via rpi-update in a few days time. This release simply helps to validate if there are regressions in the current SD and Network boot modes.
* SELF_UPDATE and bootloader_update are now enabled by default.

Ez már vajon az az USB boot lesz napokon belül amire várunk?

[ Szerkesztve ]

(#37688) canniball válasza zsolt_64 (#37677) üzenetére


canniball
nagyúr

Körülményes?? Én azt hittem csak komplett Pi-cserével megoldható...
Még alszok rá egyet, de durvának tartom a +2GB felárát.

Ház téma.
Hiába keresem sehol sem találok itthon Flirc házat, tényleg csak külföldről lehet rendelni vagy elromlott a guglim?

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#37689) zsolt_64 válasza canniball (#37688) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Vicceltem: tényleg csak cserével :DD
Tréfán kívül olvasd el a #37678 bejegyzésem és aludj rá még egyet.
Javaslat: vegyél egy [link] armor case-t (venti nélkül) és flircen megspórolt összegből kijöhet 4 GB.

[ Szerkesztve ]

(#37690) zsolt_64 válasza zsolt_64 (#37689) üzenetére


zsolt_64
senior tag

update: nem jön ki :O

(#37691) Márton válasza Laszlo733 (#37683) üzenetére


Márton
nagyúr

Azt esetleg tudod, hogy lehetne az aktuális jack hangot szépen lefade-elni 0-ra, mondjuk 5mp alatt? (perl script)
:R

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37692) BalanceR válasza canniball (#37688) üzenetére


BalanceR
addikt

Ez a ház bár nem Flirc, de hasonló kialakítású, és árban lényegesen kedvezőbb: [ALI Link]
A visszajelzések alapján elég hatékony is, bár nem tudom, ezek a full body fém házak mennyire fogják le a WiFi, és a BT antennát? :F

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37693) golya87 válasza _q (#37687) üzenetére


golya87
őstag

Ez alapján azt mondanám, hogy igen.

(#37694) Fecogame válasza BalanceR (#37692) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez nagyon jól néz ki, de egy hőfok eredményre kiváncsi lennék az Armor Case-val szemben.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#37695) BalanceR válasza Fecogame (#37694) üzenetére


BalanceR
addikt

A képeken nem látszik, de elvileg belül van ilyen torony, ami a szilikon hővezetőt nekinyomja a CPUnak, meg a memóriának, szóval az egész case egy nagy heatsink, nem pont a linkelt eladónál, de vannak képek, review-ek, ahol terhelve sem nagyon megy vele 51 fok fölé...
persze volt akinél 68ig ment (talán a szilikon volt szarul fent) de még az is a throtting küszöb alatt van.

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#37696) F1DO válasza wassermann (#37686) üzenetére


F1DO
senior tag

Raspbian fut rajta, azt is próbáltam, hogy a hangerő ikonnál váltok hdmi és analog kozott, de semmi valtozas, csak a hdmi megy barhol barmit is allitok be.

(#37697) Keem1 válasza F1DO (#37696) üzenetére


Keem1
addikt

Dobj fel egy tiszta rendszert egy üres micro SD-re és próbáld ki azzal is.

(#37698) wassermann válasza F1DO (#37696) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Akkor ott tényleg valami gond van! Az analóg kimenetet megfelelő mini jack-el használod? Ha az is OK, akkor újból kéne húznod az egészet, mert valami szoftver gubanc van ott!

[ Szerkesztve ]

(#37699) PistiSan válasza wassermann (#37698) üzenetére


PistiSan
addikt


Nálam sima JACK csatlakozó van, ilyen, nincs gond a hanggal.

(#37700) PistiSan


PistiSan
addikt

Érdeklődni szeretnék, aki itt pihole-t használ, állított be akármit is rajta, vagy alap beállításokkal megy az egész neki is?
Ha rá keresek googleban valamire, akkor a fizetett hirdetésekre már nem tudok rá kattintani, mert nem tölt be semmit, meg érezhetően a reklámok mennyisége is csökkent, viszont youtube van a tv-n is, ott a reklám ugyan úgy meg jelenik.
DNS-nek a pihole van beállítva természetesen, alapból azt osztja a router, de látom hogy még sok listát hozzá lehet adni, azért érdeklődök, ki az aki esetleg nem alapbeállításokkal használja?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.