Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38151) body007 válasza cog777 (#38139) üzenetére


body007
addikt

Esetleg te magad csinalsz egy shared foldert ahol van a start.sh - ennél a verziónál maradtam :D


Megy szépen, igaz nem túl gyors. Én Operát szeretnék, azt meg tudod csinálni?

Viccelek, nem kell :))

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38152) kets520


kets520
tag

sziasztok

Raspbian rendszerre létezik valami egyszerű NET rádió?

(#38153) Fecogame válasza kets520 (#38152) üzenetére


Fecogame
veterán

Raspberry pi mint online rádió

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38154) atesss válasza atesss (#38113) üzenetére


atesss
addikt

Ezzel sajnos még akadt problémám.
Mint írtam, HDMI display-el tökéletesen megy a 3B+-al is, alacsony prociterheléssel.
Rádugtam viszont a PI-re a HDMI monitor helyett ezt a DSI-s, 800x480 felbontású, gyári képernyőt: [link]
Mivel terv szerint egy kis LCD-vel lenne majd használva (persze egy ennél kisebbel és jóval olcsóbbal). Bár azt nem tudom hogy az olcsóbb képernyő is DSI-s lenne, és nem-e már SPI-os.

Amíg nem rakom teljes képernyőbe, addig megy teljesen jól.
Teljes képernyőn viszont fekete képet ad.
Mindegy hogy alapból --fullscreen kapcsolóval indítom shell-ből, vagy megnyitom shell-ből pl. 320x240-be és utólag méretezem át dupla klikkel, vagy GUI-ból indított VLC-ben GUI-ból nyitom meg a /dev/video0-s eszközt; ugyanez.
VLC-ben és CVLC-ben is.

(#38155) killer15


killer15
csendes tag

Sziasztok!

Össze raktam 1 Pi4-et ismerősnek internetezni + Retropie konzolnak. Mivel egyáltalán nem ér a Linux rendszerekhez ezért kell a desktop-os kinézet.
Kérdés az hogy parancsikont létrehoztam és akármit állítok át mindig feldobja az ablakot
" 'Retropie' szöveges fájl futtatható parancsfájlnak tűnik.
Mit szeretnél tenni vele?"

Az indító ikon ezt tartalmazza:

[Desktop Entry]
Name=Retropie
Exec=emulationstation
terminal=false
Type=Application
Terminal=true

Én is csak most kezdtem végre tanulni ezt az egészet.

Válaszokat előre is köszi. :R

(#38156) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,
Váltani szeretnék Transmission -ről qBitorrent-re, a telepítés meg is történt, viszont indításkor ilyeneket ír ki:
2020/06/07 12:06:24.240602 cmd_run.go:880: WARNING: cannot start document portal: read unix @->/run/user/1000/bus: EOF
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
realpath: '': No such file or directory
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object 'ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libarmmem-${PLATFORM}.so' from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
QtSingleCoreApplication: listen on local socket failed, QLocalServer::listen: Unknown error 1

Találkozott már vki hasonlóval? RPI3 Busterről lenne szó.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38157) Keem1


Keem1
addikt

Skacok, tudja-e valaki, hogy a Zero-hoz a külön kapható tüskesort kötelező-e beforrasztani? Nagyon bízom benne hogy nem.
Én józan ésszel úgy gondolnám, hogy alapvetően a tüskesor maga beleszorul annyira, hogy az érintkezéssel ne legyen probléma, de ettől még kihúzható maradjon. Nyilván tudom, hogy stabil, mozgás, hordozás stb. esetén is benn maradó kötést a forrasztás ad, de nekem csak asztalon kellene annyira erős tartás, hogy az érintkezéssel gond ne legyen, de a "munka" végeztével a tüskesor kivehető maradjon.

Szerintetek?

[ Szerkesztve ]

(#38158) pube111 válasza kets520 (#38152) üzenetére


pube111
senior tag

Szerintem mplayer benne van, csak a rádiók linkjét kell guglizni.
mplayer http://stream.klubradio.hu:8080/bpstream
Vagy a vlc-nek a console verziója a cvlc.

[ Szerkesztve ]

(#38159) cigam válasza pvt.peter (#38156) üzenetére


cigam
félisten

Ilyen hosszi sorokat legközelebb valamelyik online szövegmegosztóra töltsd fel. Köszi!

Plusz nem ártana pár infó: Milyen rendszer, melyik verzió, stb...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38160) atesss válasza Keem1 (#38157) üzenetére


atesss
addikt

Sajnos élőben még sosem láttam Zero-t, úgyhogy kerestem róla nagyobb felbontású képet: [link]
Ez alapján látom hogy jól sejtettem, hogy furatgalvános, azaz a furatban "belül" végig fém van (érdekes viszont, hogy a szín alapján elvileg valami réz vagy réz-szerű, és nem ón).
Így - ha mechanikailag eléggé szorul mindegyik tüske a furatba - elvileg érintkezhet rendesen.
De gyakorlati tapasztalatom sajnos nincsen.

Mechanikai rögzítésnek, hogy ne tudjon kimozdulni, megcsinálhatod azt hogy összesen 2db tüskét beforrasztasz, a két átellenes sarokban. Ez meg tudja tartani az egész tüskesort (mivel az egy darabban van). És ennyit később egyszerűbben ki lehet forrasztani.
Mivel furatgalvános a lap, jogos a félelmed hogy a kiforrasztás - főleg 40db tüske esetén - nem lehet olyan egyszerű.

[ Szerkesztve ]

(#38161) pvt.peter válasza cigam (#38159) üzenetére


pvt.peter
őstag

Sorry, ez alapján történt a telepítés.

cat /etc/os-release
PRETTY_NAME="Raspbian GNU/Linux 10 (buster)"
NAME="Raspbian GNU/Linux"
VERSION_ID="10"
VERSION="10 (buster)"

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38162) aujjobba


aujjobba
addikt

Nemrég vettem kéztől rpi1-et, sd kártya benne, sajnos nem próbáltam ki.
Bedugom, világít a piros LED, a tv azt mondja nincs jel.

Szerintetek a kártyával lehet valami, nincs rajta OS vagy ilyesmi?
Nem tudom hogyan kellene a gépnek ebben az esetben viselkedni.
A kártyát nem is tudom most csekkolni, MacBook van csak itthon 4db USBC porttal, nyilván nem szeretnék hozzá kártyaolvasót venni 15ezer pénzért.

(#38163) cigam válasza Keem1 (#38157) üzenetére


cigam
félisten

Pedig a forrasztás nem csak mechanikailag rögzíti, hanem elektromos kapcsolat is biztosít.
Nem teljesen világos, hogy ha most szükséged van a tüskesorra, az később miért okoz problémát? Miért vennéd ki?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38164) pvt.peter válasza pvt.peter (#38161) üzenetére


pvt.peter
őstag

közbe lehet rájöttem, én az arnatious verziót raktam fel, nem pedig a nox -ot
teszek egy próbát az utóbbival

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38165) golya87 válasza Fecogame (#38149) üzenetére


golya87
őstag

Nekem linuxserver konténerben fut. Igaz nemrég újraépítettem az egészet, így már az új metódus szerinti konfigot használom, de megy/ment a régivel is.

(#38166) Keem1 válasza atesss (#38160) üzenetére


Keem1
addikt

és #38163 cigam

Igen, sajnos kicsit én is tartok attól, hogy a kontakt nem lesz jó, még ha esetleg látszatra bele is szorul annyira. Ha nagyon negatív akarok lenni, félek attól, hogy később kábelezésnél jönnek hibák, amiknek nem fogom megtalálni az okát.

Két ok van, ami miatt nem szeretném forrasztani:
- a Zero-t mindenféle mókolásra vettem, és nagyon frankó, hogy egy fél bankkártya méretű, kb. kétféle kiterjedéssel. Zacsiba teszem, zsebre vágom. Ez a beforrasztott headerrel elvész.
- nem tudok forrasztani: régen csináltam, sokkal nagyobb érintkezőket, és eszközeim sincsenek

Alternatíva:
Találtam a Pimoroni-n solderless headert, amit kalapáccsal kell beb*szni a helyére :DDD A kivehetőség itt is elvész, viszont forrasztás nélkül meg lehet oldani. Igaz, egy 1 dolláros header helyett lesz 7 dollár - jó drága :((

(#38167) UberMutant válasza Keem1 (#38166) üzenetére


UberMutant
őstag

nem szorul, be kell forrasztani.
vegyél olyan zerot. amire ők már ráforrasztották a tüskesort

(#38168) Keem1 válasza UberMutant (#38167) üzenetére


Keem1
addikt

Sajnos a Zero már megvan, amikor vettem, sehol nem volt készleten a ZH, amin van presoldered header.

Köszönöm a hasznos választ.
Ez esetben vagy megveszem legkevesebb 2 fontért (plusz szállítás) a forrasztásmentes headert, vagy 1 dollárért a forrasztandót és keresek valakit, aki beforrasztja.

[ Szerkesztve ]

(#38169) UberMutant válasza Keem1 (#38168) üzenetére


UberMutant
őstag

nem baj, lesz akkor még1

(#38170) atesss válasza azbest (#38143) üzenetére


atesss
addikt

Még egy kiegészítés az előző leírásomhoz:
"Ez alapján sikerült, az /etc/rc.local fájlba kellett beírni a következőt:
#Start RealVNC in virtual mode with resolution 1920x1200 px
sudo -u pi vncserver -randr=1920x1200"
Ezt - ahogy a linkelt fórumon is írják - az utolsó exit 0 sor elé kell ezt behelyezni.

Igen, én csak nagyjából értettem meg, de akkor megerősítettél, köszi.

lxsession start:
No, ezt nem tudtam, pedig adott esetben lényeges tud lenni.
Mondjuk eddig azért nem jött elő ez, mert csak egyszer indult el a grafikus felület.
De innentől, hogyha virtual desktop-ot is használok (márpedig mért ne indítanám el automatikusan akár minden rendszeremen fixen, mivel csak kb. 25-35MB ramot eszik, procit meg kb. semmit), akkor úgy néz ki hogy a /etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart -ból való indítás helyett át kell térnem a /etc/rc.local -ból való indításra.
Ide ugyanúgy be fogom tudni tenni a lxterminal -e /home/pi/Desktop/start.sh sort, ami indítja ezt, a pi user ezen mappájában szereplő shell script fájlt ?
Így a jogosultságok ugyanazok, mint az lxsession-os megoldásnál ?
Illetve ilyenkor az elvileg egy külön terminalban elinduló start.sh "kimenetét" mégsem fogom látni az elsődleges képernyőnek a grafikus felületén ?
Milyen megoldás lehetne, hogy ott rendszerindításkor elinduljon, lássam is az elsődleges képernyőn, de a virtual desktop-al már ne induljon el még egy példányban ?

Amúgy a virtual desktop indításakor mindig kapok egy hibaüzenetet is a desktop-on:
"No session for pid 617"
Mint kiderült ez a PID az lxpolkit-é:
pi@raspberrypi:~ $ ps -ef
UID        PID  PPID  C STIME TTY          TIME CMD
pi         617   544  0 16:50 ?        00:00:00 lxpolkit

"csak akkor a kompozit kimenet az alapértelmezett"
Hát ez fura, akkor meg miért nem jön létre az X ilyenkor ?
Azaz miért mutatja a VNC amikor megnyitom a fő desktop-ot, hogy "Cannot currently show desktop" ?
És a TV-kimenet alapértelmezett felbontásával (720*576 ?) kellene létrejönnie.

(#38171) kets520 válasza pube111 (#38158) üzenetére


kets520
tag

Rendbe köszönöm meg nézem

(#38172) cigam válasza atesss (#38170) üzenetére


cigam
félisten

át kell térnem a /etc/rc.local -ból való indításra.
Még mielőtt, áttérsz, felejtsd is el! A systemd-s init rendszer csak kompatibilitási okokból hagyta meg ezt a régi init rendszer emulációját.
Nézd át ezt: [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38173) wassermann válasza pube111 (#38083) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"gy a ramból fut a rendszer? Hova naplóz, hova menti a változásokat? Ha a ramba, akkor újraindításnál minden elvész?"

Igen, olyan mintha CD-ről boot-olna

(#38174) wassermann válasza Fecogame (#38102) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"Ehhez dobnál egy linket? Rákerestem, de nem biztos, hogy azt találtam meg, amire gondoltál. Plusz a többiek által felvetett kérdéseket is megválaszolná egy forrás"

[link]

(#38175) aujjobba válasza aujjobba (#38162) üzenetére


aujjobba
addikt

Megtaláltam a választ YouTube-on.
A pi1-re jellemző hogy néhány sd kártya lazán áll a kartyaolvasoban, ezért egy kis távtartót ragasztottam a tokba a kártya alá, ami kicsit befeszíti.
Így most minden oké.

(#38176) golya87 válasza golya87 (#38165) üzenetére


golya87
őstag

Hülyeséget írtam. Alpine legújabb verzója tartalmazza a 0.9.8-as rtorrent-et, de a rutorrent-nek csak a béta verziója tudja ezt kezelni. Így a linuxserveres srácok visszavonták az Alpine frissítést. Így sajnos én sem tudom mikor lesz ez így frissítve. :W

Update: beadtam egy kérést, hátha.

[ Szerkesztve ]

(#38177) atesss válasza azbest (#38141) üzenetére


atesss
addikt

Hát egy Raspberry alaplapot azért ki tudnának cserélni, ha csak ennyit kellene.
Viszont közben most egy másik játékelemmel is gond van lent. Még tesztelik hogy melyik részének (nem-e a - kvázi boltban kapható - erősítője vagy tápegysége), de így egyre inkább esélyesnek tűnik hogy le kell mennem.

"Egyébként remélem van backup a rendszerről, rá telepített programokról, kofigjukról."
A teljes rendszerről image formában nem volt (de amúgy ezt elküldték nekem, az SD-t Win32 DiskImage-el beolvasva másik gépbe).
A lényeges beállításokról, file-okról viszont csináltam annó.

Hát ha már cserélni kell, én inkább 3B+-ra cserélnék (vagy ha kapható újonnan, vagy az egyik sajátot használva, amik közül van ami kb. újnak mondható).
4-esre csere már bonyolultabb és költségesebb, új ház (lehet új rögzítési megoldás is kell), új táp, hűtés(akár aktív is), mHDMI-HDMI átalakító, stb.
A 3B+-ra cserének viszont lenne olyan hátránya, hogy onnantól két különböző eszköz lenne a két ugyanolyan pályán (a másikon nem romlott el a 3B, ott az maradna). Ok, nem nagy különbség, de akkor sem ideális.

"de ha amúgy a szoftver nem épít kivejezetten valami régebbi megoldásra, akkor jó eséllyel kompatibilis maradt vele az új rendszer egy legújabb pi-vel is. "
Hát a pipresents újabb verziói úgy láttam szoktak építeni az újabb Raspbianokra.
És itt már lehet 2 főverziónyi ugrás is volt azóta, kicsi az esélye hogy menne a régi. De ennek utána kell néznem: [link]
Amúgy az a része amit gyakorlatban használnék, jó eséllyel nem változott nagyon, de végig kell nézni a dokumentációt meg tesztelni kell hogy kiderüljön.

Viszont van egy része a video-kezelő rendszernek, amit nem én csináltam.
Nem bonyolult, viszont nem tudom 100%-ra hogy mi minden kell hozzá hogy menjen.
A - nem általam csinált PC-programból (Debian, GUI-s) - is be lehet küldeni videók lejátszását.
Biztonság kedvéért ezt úgy csináltuk meg még annó, hogy HW-esen vezérel. Azaz az RPI-n futó egyszerű scriptet vezérli SSH-n keresztül a PC, az RPI script pedig egy GPIO pin-t magasba emel. Ez a pin össze van forrasztva(persze egy ellenálláson keresztül) egy másik GPIO pinnel, aminek a magasba váltását érzékeli a pipresents, és arra indítja a videót.
Az rémlik, hogy a PC-program alapvetően SSH alapon kommunikál a raspberry-vel.
Talán van egy config fájl is, ahova a Raspberry IP-t be kell írni.
Az IP-cím ugyan most MAC alapon fixálódik a routerben, de ezt átírom, és akkor az IP marad ugyanaz.
Viszont ahhoz hogy "ne kérjen be jelszót" az a minimum, hogy ssh-keygen-el új kulcsot kell generálnom és azt bemásolni. De annyira nem ismerem ezt, milyen beállítások lehetnek még SSH kapcsolatnál, ami kellhet ahhoz hogy működjön így automatikusan a kommunikáció ?

Pl. az úgy oké, ha az RPI-n lévő scriptfájl tulajdonosa a pi user ?
Valami visudo beállítás is rémlik, hogy van amit hozzá kellett adni az automatikusan sudo joggal futó alkalmazások/scriptek listájához. De aztán ez lehet már a PC-n van (Debian).

[ Szerkesztve ]

(#38178) vtechun válasza body007 (#38128) üzenetére


vtechun
veterán

egyelőre tesztképp használom, fel is megy szépen ezzel a leírással. Jól is néz ki, viszont nem megy a hassion belül a net, nem értem mi lehet a gond, vagy hogy tudnám beállítani. Én el tudom érni, viszont nem tud updatelni, nem tudja a meteorológiai adatokat lekérni, stb. Nem értem mi baja lehet. konzolban megy a net, névfeloldás is van, böngészőben is megy.

hassio naplója ezeket írja:

2020-06-08 11:36:24 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.updater] Error requesting Home Assistant update data: Cannot connect to host updater.home-assistant.io:443 ssl:None [Try again]
2020-06-08 12:22:42 ERROR (MainThread) [metno] https://aa015h6buqvih86i1.api.met.no/weatherapi/locationforecast/1.9/ returned Cannot connect to host aa015h6buqvih86i1.api.met.no:443 ssl:None [Try again]
2020-06-08 12:22:42 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.met.weather] Retrying in 16 minutes
2020-06-08 12:23:06 ERROR (MainThread) [metno] https://aa015h6buqvih86i1.api.met.no/weatherapi/locationforecast/1.9/ returned Cannot connect to host aa015h6buqvih86i1.api.met.no:443 ssl:None [Try again]
2020-06-08 12:23:06 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.met.weather] Retrying in 20 minutes

(#38179) atesss válasza cigam (#38172) üzenetére


atesss
addikt

Átnéztem, de sajnos nem értem teljesen.
ExecStartPre=/bin/sh -c '/usr/bin/vncserver -kill %i > /dev/null 2>&1 || :'
Nekem ebből az jött le, hogy ez a vncserver indítása előtt lelövi a futó példányokat.
ExecStart=/usr/bin/vncserver -geometry 1800x1000 -depth 16 -dpi 120 -alwaysshared -localhost %i
Majd az utána következő sor újra elindítja a vncserver virtual desktopot-ot, majd így ezzel a
/etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart -ot, amiben ha benne van a vncserver indítása, így ez végül ugyanúgy egy végtelen ciklust jelentene, mindig elindulna-leállna.
Bár van deamon is írva, de sajnos nem világos hogy az pontosan hogyan működik, illetve én hogyan indítanám, és miért csak egyszer futna le.

[ Szerkesztve ]

(#38180) cigam válasza atesss (#38179) üzenetére


cigam
félisten

Nekem ebből az jött le, hogy ez a vncserver indítása előtt lelövi a futó példányokat.

Pontosan. Ezzel biztosítja, hogy csak 1 példány fusson.

a
/etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart -ot, amiben ha benne van a vncserver indítása,

Nem, nincs benne.Vagy ha beletetted, veddni onnan.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38181) atesss válasza cigam (#38180) üzenetére


atesss
addikt

Okés, átnéztem még egyszer, és most már világos, ez akkor service-ként fog futni.
És az X indulással mindig leálló-elinduló problémát is gondolom ez megoldja (mivel a service gondolom nem az X-hez kötött).

"át kell térnem a /etc/rc.local -ból való indításra.
Még mielőtt, áttérsz, felejtsd is el! A systemd-s init rendszer csak kompatibilitási okokból hagyta meg ezt a régi init rendszer emulációját."
Viszont ez a dolog akkor felveti az egész autostart megoldásomnak a problémáját.
Amiben adott esetben ezen a VNC indításon felül még egy csomó minden más is van.
Hogyan tudnám megoldani, hogy a start.sh fájlom (vagy az /etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart) pontosan egyszer fusson le ?
Tehát hogy a rendszerindításkor lefusson, de a virtual desktop-okkal induló újabb X indulásával pedig már nem.
Ellenőrizzem, hogy mi a kijelzőm tulajdonsága ?
Vagy ellenőrizzem hogy nem fut-e már egy realvnc virtual desktop ?
Ezt talán valahogy ps -ef | grep vnc alapon lehetne ?
(Csak itt ugye ki kell deríteni hogy miből látom pontosan hogy a kijelzője az egy virtual példány.)

[ Szerkesztve ]

(#38182) Márton


Márton
nagyúr

CLI-ből szeretnék lejátszani egy youtube videót.
Omxplayer-rel próbálkozom, de a problémám, hogy a live és a timeout 120 paraméter ellenére is azonnal kilép, amint pár mp-re megszakad a stream vagy bufferelni kéne.
Hogy mondjam meg neki, hogy addig ne lépjen ki, amíg én nem mondom?
Esetleg más progi?
köszi

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#38183) cigam válasza atesss (#38181) üzenetére


cigam
félisten

n+1 megoldás létezik rá, és ez attól is függ milyen programokat futtatnál. Milyen jogosultság szükséges a futtatásukhoz, milyen futási szintet igényelnek (meg egy terminál sem kell hozzá, vagy grafikus felületet igenyelnek), hogy a rendszerrel induljon, vagy ha x user belép,...
Itt (és itt)felsorolnak pár módszert, hogy a különböző helyeken hogyan tudsz automatikusan programot indítani.

Fontos hogy ezeket nem szabad keverni! Természetesen használhatod mindegyiket "indítási pontot", de egyszerre ugyanazt ne próbáld elindítani különböző helyekeről. Ezért sem szabad a különböző leírások között ugrálni ha elsőre nem megy ki kell deríteni az okát, vagy visszacsinálni az eddigi módosításokat, hogy azok ne kavarjanak be, ha egy másik leírás máshol másképp indítaná az adott programot. Ezért nehéz okos tanácsot adni amikor nem megy, mert kitudja mit hol mire írtál át.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38184) atesss válasza Márton (#38182) üzenetére


atesss
addikt

Sajnos úgy tudom az omxplayert-t már nem fejlesztik tovább...
Most kipróbáltam, a VLC is lejátssza a youtube videókat (3B+, friss Raspbian és VLC).
És én annó RPI-n VLC-vel és CVLC-vel is csináltam olyat, hogy helyi hálózatos RTSP stream-eket nyitottam meg, nagyon hosszúra állítva a buffert (ami működött is, hirtelen kihúzva a forrás eszközt még ment a PI-n a lejátszás tovább a beállított kb. 3 másodpercig).
De úgy rémlik hogy utána bezáródni az is bezáródott (lltetve a VLC a GUI-n is hibaüzenetet írt ki), bár ez talán kikapcsolható.

[ Szerkesztve ]

(#38185) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló,

Valakinek volt már szerencséje mozgásérzékelő szenzorhoz ?
[PIR mozgásérzékelő szenzor]

Tudtatok belőle kipréselni használható adatot ?
Mert nekem amint mozgást érzékel, utána folyamatosan beragad abba az állapotába, mintha nem lenne olyasmi, h pl 2mp után lekapcsol, és megint csak akkor jelez, ha érzékelt.

Illetve létezhet, hogy a motionsensor api-jából kivették ezt a wait_for_motion() fgv-t ? :F

[ Szerkesztve ]

(#38186) Márton válasza atesss (#38184) üzenetére


Márton
nagyúr

köszi
egy while do scripttel az omx-el is megy végülis :)

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#38187) pube111 válasza asuspc96 (#38185) üzenetére


pube111
senior tag

Nincs rajta jumper? Nekem azzal lehet választani ezt a triggerelést.

Egszer postaládába szereltem be. Mailt küdött, ha jött levél. :)

import RPi.GPIO as GPIO
import time
import subprocess
GPIO.setwarnings(False)
GPIO.setmode(GPIO.BOARD)
GPIO.setup(11, GPIO.IN) #Read output from PIR motion sensor
#GPIO.setup(3, GPIO.OUT) #LED output pin
while True:
i=GPIO.input(11)
if i==0: #When output from motion sensor is LOW
print "nincs posta",i
# GPIO.output(3, 1) #Turn ON LED
time.sleep(5)
elif i==1: #When output from motion sensor is HIGH
subprocess.call(['./mail.sh'])
print "van posta",i
# GPIO.output(3, 0) #Turn OFF LED
time.sleep(5)

[ Szerkesztve ]

(#38188) asuspc96 válasza pube111 (#38187) üzenetére


asuspc96
senior tag

De valóban van, próbáltam mindkét állást...melyikre kellene állítanom szerinted?
Most jelenleg úgy van, hogy a felső 2 tüskét fogja össze a jumper
simán benne van, h valami elvan baszva a kódban.

megpróbálom a Te kódoddal. :R

(#38189) asuspc96 válasza asuspc96 (#38188) üzenetére


asuspc96
senior tag

ubuntu@ubuntu:~/Documents$ python3 motion_sensor.py 
van posta
van posta
van posta
van posta
van posta

Valóban jobb az érzékelési rátája, viszont még továbbra is elég sok a fals pozitív.
Szóval nem csinálok semmit, de mégis triggerelődik valamiért... :F

Nálam most ez a kód fut alatta:
def detect_motion(self):
while True:
    self.motion_sensor.wait_for_active()
    if self.motion_sensor.is_active:
        print("Motion detected!")
        break
    self.motion_sensor.wait_for_inactive()
    if not self.motion_sensor.is_active:
        print('waiting...')
        break

def start_motion_detecting(self):
    while True:
        self.motion_thread.append(
            threading.Thread(
                target=self.detect_motion,
                args=()
            )
        )
    for i in range(len(self.motion_thread)):
        self.motion_thread[i].start()
   for i in range(len(self.motion_thread)):
        self.motion_thread[i].join()
    self.motion_thread.clear()

[ Szerkesztve ]

(#38190) pube111 válasza asuspc96 (#38188) üzenetére


pube111
senior tag

Gondolom az auto reset kell neked.
Igen, alsó 2 .
Vid

[ Szerkesztve ]

(#38191) BalanceR


BalanceR
addikt

OpenMediaVaultban valaki otthon van?

A problémám a következő:
Be szeretnék állítani egy Pi-t OMV-vel NASnak, semmi komoly, otthon több géptő elérni, távolról másolni rá, esetleg torrent...
Ahol megakadtam:
A routeremben van beépített FTP szerver és azt is szeretném megtartani.
A Pi-t belülről elérem, de ha a nertől szeretném, ugye kellene a Port forwarding a 21-es porton, de akkor a router FTP-je bukó..
Próbáltam átpöccinteni az OMV-t másik (8021-es, 2121-es 14147-es) portra, és ennek megfegfelelően a Forwardingot is erre, de nem megy... Addig jó, hogy bekéri a usert, meg a jelszót, aztán connection error... Ötletek? megoldás?
Ezen kívül a sima FTP-port forwarding nem tűnik valami biztonságos megoldásnak, van valami nagyon egyszerű más megoldás?
Bónusz kérdés: addig oké, hogy folyamatosan csatolt lemezek EXT4re lesznek formázva, de szeretnék néha pendriveot is a PI-re dugni, és megosztani a tartalmát , ezeket a driveokat alapból Windowson használom, van olyan filerendszer, amit a Win, és az OMV is megfelelően kezel?

:R :R. :R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38192) weiss válasza BalanceR (#38191) üzenetére


weiss
addikt

Csak egy kósza ötlet: passzívan csatlakozol?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#38193) BalanceR válasza weiss (#38192) üzenetére


BalanceR
addikt

Próbáltam így is, úgy is... Ugyanaz a hiba

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38194) sonar válasza BalanceR (#38191) üzenetére


sonar
addikt

maga az FTP nem biztonságos, ha rám hallgatsz nem csinálod.
Használj SFTP-t, ma már a legtöbb FTP kliens tudja élből.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#38195) BalanceR válasza sonar (#38194) üzenetére


BalanceR
addikt

Megpróbálom azzal, köszi. :R
Valami egyéb tudnivaló, ami beállításban eltér az FTP-től?
Illetve melyik az ajánlottabb? az SFTP vagy az FTPS?

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38196) Fecogame válasza sonar (#38194) üzenetére


Fecogame
veterán

+1, Total Commander-hez az SFTP plugin fog kelleni.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38197) BalanceR válasza Fecogame (#38196) üzenetére


BalanceR
addikt

Már nem, a legfrisseb verzió alapból tudja ;)

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38198) atesss


atesss
addikt

A GPIO pineket a használat után ajánlott lenne felszabadítani (alapra állítani).
Úgy emlékszem ezt egy egyszerű shell script paranccsal meg is lehetett tenni (egy adott pinre).
A GPIO utility (WiringPI) leírásban viszont hiába keresem.
Vagy az ponthogy egy másik utility amiben ez a funkció van ?
Vagy rosszul rémlik, és Python alól működik csak ez ?

MOD:
Ezt a régi scriptet szeretném továbbfejleszteni (amúgy 8db case van, csak a többit kiszedtem hogy rövidebben írjam be ide):
#!/bin/sh
v1() {
echo "1";
gpio -g mode 3 out
gpio -g write 3 0
sleep 1
gpio -g write 3 1
}
v2() {
echo "2";
gpio -g mode 27 out
gpio -g write 27 0
sleep 1
gpio -g write 27 1
}
case "$1" in
  v1)
    v1
    ;;
  v2)
    v2
    ;;
  *)
    echo "Usage: $0 v1-v2| KillRemote | KillAll}"
esac

[ Szerkesztve ]

(#38199) Fecogame válasza BalanceR (#38197) üzenetére


Fecogame
veterán

Hmm, ez nekem új, changelog-ban nem találtam rá utalást.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#38200) sztanozs válasza BalanceR (#38191) üzenetére


sztanozs
veterán

Van OMV topic is :) [link]
Amúgy én is így használom - ftp persze felejtős, miért van rá szükséged?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.