Hirdetés

2024. július 2., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60377) Andras6800 válasza axioma (#60372) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nem zsákutca szerintem kicsit sem, csak nem úgy értelmes, ahogy ithon nálunk sokszor hirdetve van. Illetve ahogy átb***ták a népet vele.

Megfelelően méretezett bruttós rendszerrel még akku nélkül is jó megoldás megfelelő vezérléssel. Azaz ha süt a nap, a termelést el tudod raktározni a ház határoló tömegében (fal, padló, ) mint hő, vagy HMV-ben.. és este amikor nem süt a nap, náll a dolog. A nappal felfütött házban vagy és a nappal felfűtött vizet használod. Nem a mosógép meg a mosogatógép programozott használata fogja megvalósítani a magas helyben fogyasztást napsütéses időben. Bármennyire is jól hangzik amúgy ez. Persze ez a matek tavasszal meg ősszel működik. November - Február nem annyira. Olyankor egyszerűen nem süt eleget a nap, hogy erre is érdemben jusson. De egy jól szigetelt házat évi 4 hónapot vígan ki tudsz fűteni a napok nagy részében. Nyáron meg tudsz vele hűteni. Ehhez az kell, hogy a napelemet is ennek megfelelően terveztzék. Ne csak felszórjanak a tetőre annyit, ami felfér.

Ami nem megy és full ökörség, ami nálunk megy. Pont ahogy te is írod!
Fos energia besorolásű házakra felakasztaniak egy hőszipkát jobb esetben.. rosszabb esetben egy villanybojlert/norvég panelokat. Személyes kedvencem az átverések terén az okosfólia :DDD .. Illetve hozzá még 15 kWp napelemet azt uccu neki... ingyen fűtés. Azt már nem mondják el a népnek, hogy mind a napelemet, mind a fűtést rendszerszinten kell integrálni egy házba, ha a jelen kor követelményeinek akarunk megfelelni. Ellenkező esetben ugyan összehozunk némi javulást, de a technológiák helytelen/előnytelen használata miatt magas a beruházásban az erőforrások pazarlása.

"Amugy gaznal is csak akkor olcsobb, ha eves szinten eleg keves kell belole."

Így van, ezt mondom én is. Ezért is írtam, hogy jóóól szigetelt házban van értelme. Éppenhogynem passzív háznál pl. Ott még a sima ohmikus norvég panel pl sem ördögtől való.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.