Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60851) hevepapa válasza Reynaldo (#60850) üzenetére


hevepapa
senior tag

Ebben teljesen egyetértek veled.
Azt hiszem a valódi környezetvédelemnek legtöbbet az ilyen és hasonló gondolkodású sötétzöldek ártottak. Amit írtam is: vannak akiknek az nem baj ha máshol van szennyezés, csak ő ne érezze a hatását.

[ Szerkesztve ]

(#60852) Reynaldo válasza kardkovacsi (#60847) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Papíron lehet így, aztán a valóság megint más lehet. Sose tudjuk meg. Ugye az ismert mondás szerint: csak annak a statisztikának hiszek, amit én csináltam. Na, mindegy. Az usa palagázt csak az eu-s szankciók miatt lehet eladni. Közben még lehet annak egy része is orosz gázból készül, de a címkén usa van, és az a lényeg. Meg a pénz. Usa megtiltotta az Eu-nak az orosz gázt, hogy sajátját el tudja adni. Szankciók között elveszik az a tény is, hogy EU-nak minden tilos, usa meg mindent vesz az oroszoktól, mert neki nem tilthatja meg senki. Például 5Mrd $-ért uránt, meg ki tudja még mi mindent. De ezzel ők ugye nem támogatják az oroszokat, áááá, dehogy. Csak Európa,ha velük kereskedik, csak az a rossz.

(#60853) kardkovacsi válasza hevepapa (#60848) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én csak a tény közöltem, azt csinálsz vele amit akarsz.Viszont ennek sajnos egy idő után lesz következménye és félek nekünk HMKE tulajoknak ez nem jelent semmi jót.

(#60854) Reynaldo válasza hevepapa (#60849) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Olvastam már, de most nem találtál be vele. 2 laptomom közül egyikben se kell /kellett cserélni.

(#60855) kardkovacsi válasza Reynaldo (#60852) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Usa megtiltotta az Eu-nak az orosz gázt" - tájékozódj a világban, talán angol hírekben és ne a kormánypárti propaganda oldalakon mert méretes butaságokat irkálsz. Az egész amit itt összehordtál zagyvaság és kicsit logikusan végiggondolod akkor rájössz magad is (mi is az EU rész vagyunk és vesszük az orosz gázt).

(#60856) Strezi válasza Parci (#60813) üzenetére


Strezi
őstag

Igen, teljes értékü napelemes sztring inverter. 2-3-4 MPPT modell mérettől függően, 180 - 800V sorokhoz. Panelenkénti optit csak külön hardverrel tud.
Vannak 48V kisfesz (olcsóbb akku) és nagyfesz akkus sorozatok. 3f 5-12, 20kW midellek, amik akár 10 egységig párhuzamosíthatók( még több MPPT is). Igen komoly ipari rendszerek is mennek vele.

[ Szerkesztve ]

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60857) Parci válasza Strezi (#60856) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

akkor azért ez egy jó dolog. ha sikerül idő előtt kinyírni a solaredge inverteremet a napi sokszori túlfesz miatti lekapcsolással :(, akkor ilyen irányba mozdulok el :)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#60858) Reynaldo válasza kardkovacsi (#60855) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Hagyd már el a minősítést, nem ide való az? Ám inkább zagyva butaság amit te mondasz.
Nem kell olvasni, amit írok, csak egyszerűen lépj tovább. Na, de szóval a németeknek szabad orosz gázt venni nyilvánosan, vagy mi? Szerinted önként és dalolva mondtak le a gazdaságukat fellendítő filléres nyersanyagról?
Nem igazán tetszik az a nagy termelő cékeknek se.
Angol hírekben? :DDD Ja nézem a BBC-t, az jaj de szuper, az a tuti. Magyarország gáz felhasználása az nem számottevő Európán belül csak egy porszem vagyunk, nekünk azért engedik meg nyílván, nem oszt nem szoroz az a mennyiség.

[ Szerkesztve ]

(#60859) kardkovacsi válasza Reynaldo (#60858) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Öblíts...

(#60860) Reynaldo válasza kardkovacsi (#60859) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Érvek helyett ez is jó.

(#60861) kardkovacsi válasza Reynaldo (#60860) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem politikai topic, nem fogok veled szájkaratézni, főleg, hogy leírtam az első mondatod már egy önellentmondás, a többi ugyanígy de azokat inkább nem fejtem ki, meghagyom neked.

(#60862) Reynaldo válasza kardkovacsi (#60861) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Bizony, hogy nem az, ebben az egyben igazat adok. A karatét meg magadnak alkottad.

(#60863) Balázzs


Balázzs
senior tag

Sziasztok!
Ma reggel megjött az elszámoló számla, de a nyomtatvány változott.
Már nem szerepel rajta bankszámlaszám, tavaly még volt, nálatok is ilyen?
üdv
B.

(#60864) snooze válasza Balázzs (#60863) üzenetére


snooze
veterán

irdd rá,mert kérnek potlást..

GO Gunners!!!

(#60865) Reggie0 válasza hevepapa (#60840) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem azt irtam, hogy mast boldogitson, hanem azt, hogy mashol legyen. Mashol, nem masnal. Aztan, ha a pusztaba telepitett eromu melle valaki hazat epit es odakoltozik, az mar az onkentes valasztasa.

"De hidd el: akik így fűtenek 99%-ban nem azért teszik ezt mert gonoszul ki akarnak szúrni a könyezetükkel,"
A tudorakot nem erdekli, hogy ki milyen szandekkal szennyezett, szoval ez nem mentseg. Aki leszur a penztarcadert az sem feltetlen gonoszsagbol teszi, csak enni akar, tehat rendben van?

[ Szerkesztve ]

(#60866) Balázzs válasza snooze (#60864) üzenetére


Balázzs
senior tag

Ráírtam természetesen, na de miért kell ez? :F

(#60867) petakpa1


petakpa1
őstag

Van egy 6 Solitek 355W-os bifacial panelből és egy SAJ 2,5 kw-os inverterből álló rendszerem. Némi eső vízszigetelési munkát kellene végezni a panelek azon részénél, ahol a DC vezetékek kapcsolódnak a panelokhoz, de nem közvetlenül a DC csatlakozási pontokon.

Az lenne a kérdése, hogyha az inverter előtti AC megszakítót lekapcsolom, illetve az invertert is kikapcsolom, akkor DC vezetékek panel kapcsolódási pontjai környéke teljesen feszültségmentesek lesznek? Még az esetben is kint százágra süt a nap?

[ Szerkesztve ]

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#60868) Tapsi válasza petakpa1 (#60867) üzenetére


Tapsi
addikt

Nem.

(#60869) 4Grider válasza Balázzs (#60866) üzenetére


4Grider
nagyúr

Engem meg az érdekel, hogy mi az a kötelező melléklet (teljesítésigazolás) amit a hátoldali tájékoztató 3-as pontjában írnak, mint kötelező csatolmány...

(#60870) asdf_


asdf_
veterán

Az elszámoló utolsó oldala vagy mi.

(#60871) Balázzs válasza 4Grider (#60869) üzenetére


Balázzs
senior tag

Szerintem azt az egy oldalt kell visszaküldeni, amin az adataid meg az összeg vannak.

(#60872) 4Grider válasza Balázzs (#60871) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nekem is az a logikus, de olvastad a hátoldalon a tájékoztató 3-as pontját, miszerint ezt a nyomtatványt a kötelező melléklet (teljesítésigazolás) csatolásával kell visszajuttatnod?

(#60873) Balázzs válasza 4Grider (#60872) üzenetére


Balázzs
senior tag

Igen, de tavaly és tavaly előtt is csak ezt az oldalt küldtem vissza és elég volt. Bár MVM művek bármire képes sajnos.

(#60874) K_L_ válasza 313313 (#60773) üzenetére


K_L_
csendes újonc

Olvasd el még egyszer, de most figyelmesen!

Tehát, a teljes áramigénynek megfelelő erőművi kapacitás kell, folyamatosan!
De, ha süt a nap, nem kell az áram, megy a horvátoknak, ingyen;
Ha nem süt, akkor kell nekik!

Óriási üzlet!

Visszatáplálásról szó sem volt az esetükben!

Egy 20nm-es 1fős garzon fogyasztásában 2db balkonszolár legalább annyi, mint ezen gyárak több hektáros napelemparkjai!

Nyilván tudod, ha nem érné meg nekik, 1db-ot sem tennének, nemhogy több száz (ezer) db-ot.

A visszatáplálásról teljesen más esetre írtam!

Szóval, mindenkinek lehet mindent, kivéve a lakosságnak...

De nem ragozom tovább!

(#60875) axioma válasza K_L_ (#60874) üzenetére


axioma
veterán

Miert is nem a gazeromu nem termel aramot? Arra van, hogy kiegyenlitsen, erre amikor kene (visszatekerni), akkor inkabb megy, es eladjuk a draga gazbol keszult aramot ingyen... igy is lehetne nezni, de egyszerubb a napelemre fogni.
[Igen, egyik se helyes nezet onmagaban.]

(#60876) kardkovacsi válasza axioma (#60875) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az összes hőerőműben telepíteni kéne a nagy villanykazánokat. Nem hiszem, hogy ez olyan drága lenne, viszont amikor 10 euró alatt van az áram ára akkor nem kéne a panelok meleg vízéhez gázerőműveket járatni, hanem mehetne áramról. Pár 100 MW-ot elvinne ez is és ugye ott helyben van a kapacitás, CO2 semleges stb. Szerintem elég gyorsan megtérülne, főleg, hogy már munkanapokon is negatív áramár van.

(#60877) robi-k válasza kardkovacsi (#60876) üzenetére


robi-k
őstag

Nettó hülyeség lenne villamos kazánokat (bojlereket) beépíteni a távhőszolgáltatóknál. Más megoldást választott a kormány/minisztérium: rövid távon akkumulátoros tároló egységek, hosszú távon zöldhidrogán előállítása a "felesleges" árammal (ami utána akár a távhőszolgátató meglévő gázkazánjaiban is elégethető :) ) .
De ez itt off téma.

(#60878) kardkovacsi válasza robi-k (#60877) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Amúgy miért lenne hülyeség? Vagy irónia? Azért mennek a gázerőműveink és termelik a negatív árú áramot, hogy hőt termeljenek belőle. Ehelyett negatív áramú árammal termelhetnél hőt és nem kéne a 30 eurós gázt égetni.

(#60879) Reggie0 válasza kardkovacsi (#60878) üzenetére


Reggie0
félisten

Raadasul egy futoszalas akarmi sokkal olcsobb(megvenni es uzemeltetni), mint barmilyen nyomastartaly vagy egyeb hardver. Ennel mar csak a semmi olcsobb.

[ Szerkesztve ]

(#60880) zsiga19 válasza gorbep (#60827) üzenetére


zsiga19
csendes tag

Februárban volt egy éve, hogy beüzemelték a hőszivattyút (150e volt a beüzemelés). 50e volt az éves karbantartás. Javítani még nem kellett.

(#60881) gorbep válasza zsiga19 (#60880) üzenetére


gorbep
senior tag

:R

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60882) hevepapa válasza kardkovacsi (#60878) üzenetére


hevepapa
senior tag

Egyébként szerintem is van ráció abban amit írtál. Esélyesen nagyságrenddel olcsóbb megoldás lehetne, mint az átmeneti aksis tárolás.Párszáz MW aksis tárolásához azért nem kevés aksi kellene. Báááárrrr... minél drágább valami, annál többet lehet belőle, hogyismondjamfinoman... privatizálni.

(#60883) nimfas válasza Reynaldo (#60754) üzenetére


nimfas
addikt

Ezt sajnos rosszul tudod.... ha szabványosítani kell akkor kintre kell tenni, megfelelő értékű földeléssel egyetemben. (Egy regisztált szerelő) ;-)

(#60884) Reynaldo válasza nimfas (#60883) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Lehet, hogy arrafelé úgy kell. Szabványosítattam, és nem került kintre, a regisztrált szerelőmnél még csak szóba sem került, de itt másnál se kellett, na mindegy.

(#60885) 313313 válasza Reynaldo (#60884) üzenetére


313313
addikt

Már Démász is beleáll a dologba.
Mérőóra nem lehet lakáson belül 2024.04.01 óta, illetve kell látható/bontható földelés (2023.09.01 óta), amit ha nem tudnak fotózni, elmennek óracsere és rendszer átvétele nélkül....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60886) snooze válasza 313313 (#60885) üzenetére


snooze
veterán

nekem már 2022-ben is igy kérték..söt,ki kellett az utcafrontra tenni..de akinek bent volt a 3fázis,annak bent lehet ahol volt....érdekes .

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#60887) senki68 válasza snooze (#60886) üzenetére


senki68
senior tag

Nekem bent volt a 3 fázis, csak amperbővítés volt, mégis ki kellett rakni .2021-ben.

(#60888) snooze válasza senki68 (#60887) üzenetére


snooze
veterán

ezaz,hogy nem egységes,néhol lehet,máshol nem..🤔🙂

GO Gunners!!!

(#60889) 313313 válasza snooze (#60888) üzenetére


313313
addikt

Hogy kéllégát idézzem: mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek :D

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60890) senki68 válasza 313313 (#60889) üzenetére


senki68
senior tag

Egy buszon utaznak a fehér és fekete gyerekek, fehérek elöl, feketék hátul, összeverekednek. A tanárnő nem bír velük, megkéri a sofőrt hogy segítsen. A sofőr leszálít mindenkit a buszról, azt mondja:
- Itt nincs megkülönböztetés, felejtsétek el azt, hogy fehér, meg fekete, képzeljétek azt, hogy mindegyikőtök kék! Na, vissza a buszra, világoskékek előre, sötétkékek hátra!

(#60891) Reynaldo válasza 313313 (#60885) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Akkor nem jól értettem vagy nem tudom. Házon belül van(nem lakáson belül), vagyis a ház falán, és nem belső helyiségben. Kapuhoz közel 1 m-en belüli régi fa szekrény. Az ajtaja kicsit korhadt volt, még én hoztam helyre tavaly. Nem kötöttek bele abba sem. Vadiúj földelést csinált a szerelőm, szabványosított, új biztosítékok új dobozokban, meg ilyesmi, fázis és amper bővítés is volt. Április elején átvették, és órát cseréltek, és azóta már 1.05 MWh-t termelt a rendszer.
Mvm-es cheklista első pontja írja, hogy külső épületfalon belüli mérőhely megfelelő, neked is olyanod van talán, amit használsz átvételkor.

(#60892) 313313 válasza Reynaldo (#60891) üzenetére


313313
addikt

Olyan listám van, telken belül lehet villanyóra, csak épületen belül nem. Pl: előszoba, konyha, kisszoba, nappaki, pince, garázs...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60893) senki68 válasza Reynaldo (#60891) üzenetére


senki68
senior tag

"Házon belül van(nem lakáson belül), "

Nagyon belekavarodsz.

Nem lehet lakáson, házon belül. Utcáról láthatónak kell lennie.

Én vitáztam az áramszolgáltatóval, mikor átvették mondták, takarjam le, mert a szabványos műanyag dobozt megeszi a nap. Mondtam nekik, eszetek nem sok van, ajtón belül volt, ott sose enné meg a nap. De nekik látni kell utcáról, ki lopja az áramot. Mondom neki évi 12.000 kWh a fogyasztásom szerinted mennyit lopok belőle? :)
Egyébként most sokkal könnyebben tudnám lopni, mint ha lakáson belül lenne :)

(#60894) Reynaldo válasza senki68 (#60893) üzenetére


Reynaldo
junior tag

Hogyne lehetne, amikor úgy van, hogy még a csukott szekrényt se látják kintről. Előbb írtam az MVM es HMKE átvételi lista első pontját. Errefelé nem kell utcáról látniuk. Csak új háznál kötelező, tehát ahol még nem volt bevezetve az áram.

Nem vagy egy nagy fogyasztó, az tény. Nemcsak, hogy nem érdemes ekkora fogyasztásnál lopni, meg amúgy se nagyon lehet, mert valahogy összesítik a fogyasztást körzetenként( talán a trafóházban vagy nem tudom hol) és összevetik a fogyasztással. Ha érdemben nagy az eltérés, akkor gondolom kinyomozzák honnan ered.

(#60895) senki68 válasza Reynaldo (#60894) üzenetére


senki68
senior tag

Látszik el vagy tévedve rendesen :)
Ha előírás, hogy kint legyen és szabványosítasz, nincs olyan, hogy új vagy régi ház.

(#60896) 313313 válasza Reynaldo (#60894) üzenetére


313313
addikt

Második bekezdés még scifi és távoki jövő....
Ennyire nem kell belegondolni. Előbb-utóbb úgy is kebukik mindenki. Vannak gmdörzsölt kolégák, én se esek hasra bármitől, máskérdés mi üti meg az ingerküszöböm...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60897) 313313 válasza senki68 (#60895) üzenetére


313313
addikt

MVM kivétel, ők nem veszik olyan komolyan a szabványosítást, mint az EON, ugyan ez igaz a mérőhelyekre/szekrényekre ;)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#60898) User_2


User_2
tag

azért kell, hogy utcáról látható legyen a mérőszekrény,
hogy hőkamerával bármikor ellenőrizhető legyen,
hogyan futnak a méretlen vezetékek?

(#60899) snooze válasza User_2 (#60898) üzenetére


snooze
veterán

meg ugye a tüzvédelem miatt is,de azt kapun belül is meg tudják,tudnák oldani..

GO Gunners!!!

(#60900) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Ha már óraszekrény a téma. Nekünk látszik az utcáról, de elég ronda így a ház kinézete. Felette van az inverter is. Szeretnénk az egészet eltakarni. Lézervágott lemezre gondoltunk, persze a megfelelő helyeken kivágva. Ez így akkor most szabályos lenne vagy sem?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.