Hirdetés

2024. június 12., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60701) jdeutsch válasza Vision (#60697) üzenetére


jdeutsch
tag

Részben igazad van, nekem még "van 2 évem" a szaldóból, ( ha Isten és a kormányunk is úgy akarja) de ha mégse, és akkor kezdenék rohangálni akku után amikor mindenki azt teszi.... lehet picit előre szaladtam...?

(#60702) Strezi válasza jdeutsch (#60700) üzenetére


Strezi
őstag

Én is fosok az akkuk miatt ;] Ja, nem :D

[ Szerkesztve ]

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60703) gorbep válasza Vision (#60697) üzenetére


gorbep
senior tag

A kiegészítő inverternél a kérdés, hogy hogyan számolják a teljesítményt... a jelenlegi két inverterem össz max teljesítménye majdnem fedi a betápomat, kétlem, hogy jóvá hagynának még 1 invertert... :( És kétlem hogy van még 9 évem kitörpölni, merre tovább... de ne legyen igazam! Itt még az idén állandósulni fognak a negatív árak... és akkor a jogalkotó lépéskényszerbe kerül... szerintem a KÁT/METÁR-osok is jobb ha kezdenek aggódni. Az a rendszer sem fenntartható... :U Bár talán a KÁT szerződések nagy része is kifut a szaldóval hasonló időzítéssel...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60704) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

by default én sem fosok. egy villámcsapással megspékelve fosok tőle, bár lehet, hogy ez meg olyan értelemben irracionális, hogy akkor meg "úgy is mindegy".

(egy sziklás, minimális talajú domb tetején lakunk, ami több száz méteres körzetben a legmagasabb pont)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#60705) RicsiSuly


RicsiSuly
aktív tag

Nemtudom ide vagy okosonotthonos csoportba irjak.

Lesz pár hét múlva Deye 5kWh-ás napelemem bruttó elszámolásba akkumlátor nélkü, l tudom akkunlátor, de most másra tudnám költeni azt a pénzt.

Kérdés az lenne. Télen van egy 900literes puffertartályom a fütésnek, ha abba beletolok vízmelegítőt valahogy meglehet azt oldani amit van túltermelésem azonnal tolja rá a plusszot a fütőszálra?

[ Szerkesztve ]

Üdv SRicsi

(#60706) jdeutsch válasza Strezi (#60702) üzenetére


jdeutsch
tag

Feltételezem LIFEPO4 cellák vannak benne, nem gondolnám, hogy kellene aggódnod!
Az enyém még lithium-ion, (Nissan Leaf 24,5 kW pack) a fentebb linkelt teszt videó több mint meggyőző volt számomra a vásárlás előtt.

(#60707) gorbep válasza RicsiSuly (#60705) üzenetére


gorbep
senior tag

Fronius OhmPilot a Te barátod....

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60708) RicsiSuly válasza gorbep (#60707) üzenetére


RicsiSuly
aktív tag

Szuper a másik kérdésem ez deye alá is berakható? :D

Üdv SRicsi

(#60709) január


január
csendes újonc

Sziasztok!

Mely inverterek tudják orvosolni a magas AC feszültséget termeléscsökkentéssel?
pl: SolarEdge és a Fronius (1112: Hálózati feszültségtől függő teljesítménycsökkentés) tudja.
A többi is tudja? Huawei, Growatt...

(#60710) Vision válasza gorbep (#60703) üzenetére


Vision
veterán

Kiegészítő alatt olyan invertert értek, amit nem engedélyeztetnék (galvanikusan leválasztva a hálózatról). Már most is van erre megoldás. Mellette persze mehet a termelő rendszer.

(#60711) gorbep válasza január (#60709) üzenetére


gorbep
senior tag

bármi alá, de kell külön okos mérő neki... onnan tudja mennyi szabad áramod van még

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60712) gorbep válasza Vision (#60710) üzenetére


gorbep
senior tag

ez azért szürke zóna... kérdés mennyire mennek majd rá...

akkor már inkább a házat egy kettős konverziós szünetmentes mögé... a gond, hogy 90% alatt lesz a hatásfok (mármint az árán kívül :W )... az nálam helyből évi 1000 kWh bukta lenne....

Mondjuk a kettős konverzió egyben az aszimmetria problémát is megoldja... kérdés hogy lesznek az árak a szaldóból kiesés pillanatában...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#60713) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

[link] azért a szlovének csak megoldották ezt az olcsóbban tölthet az autós dolgot. Sőt valószínűleg magyar árammal i töltik meg azokat az autókat :)
Bezzeg nálunk "mindenféle technikai akadálya" van egy ilyen megoldásnak.

(#60714) Strezi válasza RicsiSuly (#60705) üzenetére


Strezi
őstag

Deye tudja, csak programozni kell a GEN portot Smart Load-ra. Igaz, ehhez akku kell, mert akku % függvényében lehet ki-bekapcsolni :)

[ Szerkesztve ]

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60715) Strezi válasza január (#60709) üzenetére


Strezi
őstag

Az igazából csak tüneti kezelés, picit lineárisan visszaveszi _előre_ a termelést, ahelyett hogy 253 és felette teljesen leállna. Ugyan ott leszel termelésben, csak más elosztásban. Ugyancsak teljes mértékben a környező más inverterek beállításától is fog függeni. Elég egy nagyobb, ami meglök, akár csak egy fázist izomból.
Ugyanakkor Deye is tud P/U(V) vezérlést.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60716) senki68 válasza Strezi (#60715) üzenetére


senki68
senior tag

Majdnem.
Termelésben sokkal jobb visszavenni a teljesítményt, mintha leállna, mert ha leáll akkor 5 percig állnia kell.

(#60717) kardkovacsi válasza senki68 (#60716) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Meg akkor ha jól tudom csattan a kontaktor. Ami alapvetően nem tesz jót az inverter élettartamának.

(#60718) senki68 válasza kardkovacsi (#60717) üzenetére


senki68
senior tag

Jól tudod. Napi 1 kapcsolást terveztek a tervezett élettartamra.

(#60719) llacee


llacee
őstag

Sziasztok!
Május 25.-én van az első évfordulóm szaldós rendszerben.
Legnagyobb meglepetésemre most jött egy RHD számla 1825Ft.
Azt gondoltam, majd 25.-én levonják a túltermelésből aztán ennyi,de itt mérőállásokról szó sincs.
Ezek szerint az külön jön?
Most esett le, hogy át kell gondolnom a szaldó sciptemet, ami a P1-portos mérőállásból számol, mert itt akkor nem csak egymásból kivonás lesz fordulókor, hanem valahogy rögzítenem kell az "új nullákat".

(#60720) asdf_ válasza llacee (#60719) üzenetére


asdf_
veterán

Ez nem rhd hanem a havi százvalahány Ft. alapdíj. A rhd fogyasztásalapú. Ezt mindenképp fizeted a hálózatosnak, ezért is nem vonják össze, mert a túltermelés az meg az energiakereskedőhöz tartozik, az meg egy másik cég.

[ Szerkesztve ]

(#60721) Strezi válasza llacee (#60719) üzenetére


Strezi
őstag

Ez egy egész éves számla ;) Legalábbis nekem volt két három évem, amikor csak ennyit kellett fizetni szaldóban. Éves elosztói alapdíj.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60722) szilu7 válasza január (#60709) üzenetére


szilu7
senior tag

A Fronius ezt alapból csinálja, vagy valahol be kell állítani?

(#60723) llacee válasza asdf_ (#60720) üzenetére


llacee
őstag

asdf_ , Strezi köszönöm, már levert a víz, hogy esetleg a teljesítménybővítés miatt mégis kiestem szaldóból, de ahogy a kollégám mondja "ne aggódjunk raktárra" :)

(#60724) senki68 válasza szilu7 (#60722) üzenetére


senki68
senior tag

Ha kapott szoftverfrissítést akkor igen.
Azt hiszem 2023 május utániak tudják, a többinek szoftverfrissítés kell.
Nagyon fontos, szoftverfrissítés után újra be kell állítani az országot.

(#60725) Sentosa72


Sentosa72
lelkes újonc

Sziasztok,
Holnap lesz egy éves a rendszerem.
415W Jinko Tiger 11db 25 fokos tetőn, 8 db 10 fokos dőléssel, full déli.Huawei 8KTLM1
9.45MWh - termelt. Február közepe óta optimalizált.
25 fokos tetőn lévő panelek 138kWh t a lapostetőn 123kWh termeltek, február óta.
áprilisban pl. alábbi szerint. Klimás rásegítés miatt télen átlag 4,5m3 gáz fogyott. 15m3 volt előző fűtési szezonban.
Szigetelt ház 100m2 , nest 3 gen termosztátokat használok.

(#60726) tomi07


tomi07
tag

Én csak az órán követem a termelést. 1 hónapja volt leolvasás, előző napon a bojlert átkötöttem a nappalira egy smart vezérlő közbeiktatásával. Program szerint 10-13 óra közt melegíti a vizet.
Ezek után -termelt: 414 kwh
-hálózatból fogyasztott: 156 kwh
-hálózatra visszatermelt: 230 kwh
1 fázisú 2,5 kw-os rendszer 2,91 kwp panel 30°-os tető, -35° azimuth.

(#60727) PBA


PBA
aktív tag

Sziasztok,

ötletet, tanácsot kérnék tőletek. Budapesten családi házra tervezek napelemet, teljesen önerőből, támogatás és visszatáplálás nélkül. Tudnátok ajánlani tapasztalat alapján megbízható, jól dolgozó kivitelezőt? Tudom, nehéz kérdés, de valahol el kell indulni. Nyugodtan jöhetnek a tapasztalatok privátban is, pozitív-negatív egyaránt. Invertert, paneleket szívesen beszerzem...

(#60728) Strezi válasza tomi07 (#60726) üzenetére


Strezi
őstag

A villanybojler a legnagyobb könnyen mozgatható fogyasztás. Én még annó jó áron vettem napi programos "okos" bojlert, de végül inkább ilyen időszakban mennek fixen. Egyik, délre, másik kettőre kell hogy elérje a kívánt hőmérsékletet. + nam ugyanazon a fázison vannak.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60729) Strezi válasza PBA (#60727) üzenetére


Strezi
őstag

Az a gond, hogy a kivitelezők meg szívesen hozzák neked ezeket a hasznkulcsukért. Olyan ez mint a máshol vásárolt klíma szerelés. Valahol meg kell fizetni a védelmi pnzt ;)
Viszont ha már hálózat független, azaz szigetüzem, akkor igen szabadon építkezhetsz, akár magadnak is. FB szigetüzemű napelemrendszerek csoport igen hasznos lehet.
Még olyan akciónk is volt, van, lesz hogy csoportilag, szakemberekkel megyünk építeni, igaz ottt valóban rászorulókról van szó . ..

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60730) tomi07 válasza Strezi (#60728) üzenetére


tomi07
tag

Én csak betettem egy ilyet [link] a megszakító után. A bojlert nem akarom cserélni, mert bent van a csőspirál ami rá van kötve a központi fűtésre. Fűtési szezonban arról megoldott a melegvíz.

(#60731) llacee válasza PBA (#60727) üzenetére


llacee
őstag

Ezt a csoportot ajánlom, itt kimondottan sziget és hibrid rendszerek kivitelezői is jelen vannak.

(#60732) Strezi válasza llacee (#60731) üzenetére


Strezi
őstag

Ez a csoport sokkal jobb :D
Kevésbé tudálékos FB csoport

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60733) Vision válasza Strezi (#60732) üzenetére


Vision
veterán

Uhh, ebben a csoportban azért bőven vannak nagyon suttyó népségek is, ki is léptem belőle évek után. Andi csoportja 100x normálisabb.

(#60734) Strezi válasza Vision (#60733) üzenetére


Strezi
őstag

Ja Andi aki egy pasi a felesége arca mögött posztol :C

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60735) Vision válasza Strezi (#60734) üzenetére


Vision
veterán

Nekem ez mind1, a csoporttagokról beszéltem.

(#60736) Strezi válasza Vision (#60735) üzenetére


Strezi
őstag

Pont Ő a fő tudálékos---icsa. Ja bocs, --asz :))

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60737) Vision válasza Strezi (#60736) üzenetére


Vision
veterán

Akkor legyen az, hogy mindenki eldönti, melyik csopi a számara szimpibb.

(#60738) PBA válasza Strezi (#60729) üzenetére


PBA
aktív tag

Köszi a választ. Persze, tudom én, hogy mindenki szereti maga hozni a cókmókot. Én viszont olyan elemeket szeretnék venni, amikről tudom, hogy jók lesznek nekem, és nem a haszonkulcs miatt sózza rám valaki.

A DC nem játék, akárkivel nem rakatnám össze a rendszert. Nem szeretném ha egyszer arra érnék haza, hogy füstöl a tető. Az sem árt, ha hatékonyan és megbízhatóan működik a rendszer. Az inverter admin lehetőségét is saját kézben szeretném tartani, és nem akarok senkinek könyörögni semmiért. A tető is most lett felújítva, nem szeretném, ha egy kókler banda miatt beázna.

Az akciótok jól hangzik, ilyet mondjuk nyilván nem rászorulóként vennék igénybe, hanem "sorstársként". :)

[ Szerkesztve ]

(#60739) senki68 válasza Strezi (#60736) üzenetére


senki68
senior tag

Valószínű azért mert nagyon ért hozzá.

(#60740) Strezi válasza PBA (#60738) üzenetére


Strezi
őstag

Ezeket soha nem tudod előre, max utólag. Az ára a rendszernek(felár + telepítés leginkább) sajnos nem garancia semmire. Több helyen igyekeztem mostanában grátisz segíteni, mert telepítők otthagyták a félig sem működő rendszert, vagy hobbisták nem tudták rendesen felprogramozni az invertert, vagy eleve rossz komponenseket válogattak össze. PL. tetőre profi csapat kell, de egy képzett tetős csapat jobb lehet megfelelő szakmai irányítással mint egy kutyaütő szezonális napelemes.
Amúgy csak leírtam, én mit látok az árrésekkel mint részben kibic, de egy elégedett saját építésű rendszer felhasználó, aki nagyker áron vásároltam már ezt-azt ;) Mindenki eldöntheti miben bízik, nekem a telepítői garancia nem az amiben hinnék, amikor azt kihagyva vehetek akár még egy garnitúrát mindenből.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60741) kleinguru


kleinguru
addikt

Sziasztok!

Próbáltam informálódni a kereső segítségével kapcsolatban. Nem találtam érdemi választ.

Telepítőket kérdezem inkább, hogy Longi vagy JA solar paneleket érdemes-e tenni.
Mindkét gyártót megbízhatónak ítéli az internet. 1000-es rendelést figyelembe véve 2-3M forinttal drágábbra jön ki a Longi, cserébe 15 év gari van rá a JA-ra pedig 12 év.

Van vele telepítési és üzemeltetési, esetleg garanciáztatási tapasztalat bárkinek :F

Már telepítettünk mindkét félét, de ilyen mennyiségben még soha korábban.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#60742) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Azért anno jól számolták ki, hogy 6 GWp lehet kb. a max napelem az országban 2030-ra. Ma is negatív áramár volt, holnap is az lesz. Mi lesz itt szombaton, ami nem munkanap. Ma még Paksot is letekerték pár száz MW-al.
Valahol érthető az is, hogy be lett szüntetve a szaldó meg a lakossági telepítés. Napelem szempontjából egyelőre megtelt az ország.
Akkor lehetne többet telepíteni ha lenne változó tarifa és át lehetne mozgatni fogyasztást napközbenre.

(#60743) Harkovz


Harkovz
aktív tag

Sziasztok.Mekkora különbség lehet sorba kötött napelemek között teljesítményben és feszültségben.Ja Solar 410-es panelból van 10,ehhez vettem 2db 415-öst,de már csak 420-as kapható,még ebből szeretnék egyet.Ez így még belefér a tűrésbe?

(#60744) Vision válasza Harkovz (#60743) üzenetére


Vision
veterán

Persze. Alapból van szórása a paneleknek.

(#60745) Strezi válasza Harkovz (#60743) üzenetére


Strezi
őstag

Munka áramuk stimmeljen - az az alap felvetés. De ezek minimális eltérések. Legfeljebb az újak is csak a régiekkel megegyezően fognak termelni ;)

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#60746) kardkovacsi válasza Harkovz (#60743) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ahogy írták az áramokat nézd össze, Impp. Ez legyen minél közelebb. Két 410-es is lehet teljesen inkombatibilis, de pl. nekem a régi 330-as, 4 éves paneljaimhoz jó a Trina egyik 420-as panelja mivel az árama pár %-ra van az enyémtől.

(#60747) cdl


cdl
senior tag

Valaki kapott esetleg a Huaweitől ilyen tartalmu emailt?

Üdvözöljük! A Huawei vállalati műszaki támogatási webhelyen lévő ügyfélfiókja hamarosan lejár.....

(#60748) Silberpfeil


Silberpfeil
csendes tag

Sziasztok!

Van egy nagyon amatőr kérdésem, de talán tudtok segíteni:

Adott egy a 80-as évek végén épült családi ház a budai hegyvidéken (Budapesten belül). A ház egy aránylag nagy telken áll, mondjuk kb. 50 méterre az utcától (mert a kertje előtte van, nem mögötte :) ). Bemegy az utcai oszlopról egy alumínium földkábel, és a villanyóra házon belül van. Ahogyan az akkor gondolom, szokás volt...
Felmerült bennem, hogy esetleg felrakatok a tetőre napelemet, de azt olvastam valahol, hogy a napelemnek a szabványos mérőóraszekrény (is) a feltétele, és hogy Budapesten a jelenlegi szabályozás szerint az utcafronton kell a villanyórának lennie.
A kérdés, hogy ha esetleg napelemet szeretnék, akkor tényleg át kéne a házból a kerítés vonalára szereltetnem a villanyórát?
Nem hangzik olcsónak...

(#60749) zhorvath


zhorvath
aktív tag

nem ide akartam írni, bocsi :)

[ Szerkesztve ]

(#60750) kardkovacsi válasza Silberpfeil (#60748) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Alapvetően ha nincs szaldós szerződésed még egy sima telepítés se adja ki a matekot. Egy régi villanyórát meg mindenképp szabványosítani kell ami azonnal több százezer forint.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.