Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59751) cOxeR válasza HunChris (#59745) üzenetére


cOxeR
Ármester

Ezt viszont nem tudod csak a teljes tető bontással feltenni, nem?

(#59752) gzbotii válasza H-Mano (#59750) üzenetére


gzbotii
veterán

Mindkét oldalra lehet, nincs akadálya. Gondolom a D-Ny több értelme lenne.

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#59753) Jolida válasza gzbotii (#59752) üzenetére


Jolida
tag

Az enyém D-Ny-i, teljesen jól termel.
Ahogy @tomi07 írta, a PVGIS rendszerébe beviszed az adatokat, megkapod a becsült kWh/m2 mennyiséget (D-NY az -45 fok), egy adott csúcsteljesítményű napelem rendszerhez (pl. 10kWp) a becsült teljesítményt.

(#59754) HunChris válasza cOxeR (#59751) üzenetére


HunChris
senior tag

Nem látom a tetődet, lehet van rajta. Ha nincs, akkor bontás nélkül nem megy, a cserép, a tetőléc és az ellenléc alatt van.

Új építési fóliák a Lindabtól

Új építési fóliák a Lindabtól

[ Szerkesztve ]

(#59755) H-Mano válasza Jolida (#59753) üzenetére


H-Mano
tag

D-Ny az inkább +45fok(azimut)
"-90° is East, 0° is South and 90° is West."

(#59756) asdf_


asdf_
veterán

Tegnapi panelhez kapcsolódóan (az milyen gyártmány volt egyébként?), itt a Growatt inverter égett ki: https://www.instagram.com/reel/C4gF6hxApvP

[ Szerkesztve ]

(#59757) User_2 válasza asdf_ (#59756) üzenetére


User_2
tag

valószínűleg azt írja túlpanelezték.

The little leaf arrived turned red! It's too much energy, Juninho!

ez is érdekes, DC doboz lenne?
https://www.instagram.com/instaladorzuero/reel/C4k9pxJAqoI/

ez még jobb, szintén DC doboz:
https://www.instagram.com/instaladorzuero/reel/C4ppvUYgOy3/

[ Szerkesztve ]

(#59758) asdf_


asdf_
veterán

Zuhannak a napelemárak, túlkínálat alakult ki a piacon - vg.hu

A világ legnagyobb napelemgyártója, a kínai Longi Green Technology Energy közel harmadával csökkenti alkalmazottai számát, mivel túlkínálat alakult ki az ágazatban.

Hogy itt milyen csődhullámok lesznek majd, szerintem pár kisebb gyártó biztosan repül majd...

Meg ha már jó hírek, ez egy hónapja jött szembe:
SolarEdge’s stock plummets 14% as quarterly sales plunge 60%

[ Szerkesztve ]

(#59759) Gallmix válasza asdf_ (#59758) üzenetére


Gallmix
aktív tag

puff.

(#59760) cOxeR


cOxeR
Ármester

Jöttek kb azzal a lendülettel, valamit akkor csinálnának. Tőlem kérdezték szerintem mi a jó, hát boldog az nem voltam ettől… ez lett végül. Így talán nem torlódik fel a hó, illetve akkor se tömíti el a panel alatti részt, így le tud folyni a víz/olvadékhó. Talán…
[kép] [kép] [kép]
Hoztak kb 5 méteres bitumenes kéményszegélyt, hogy azt majd valahova felragasztják, ami megoldja a víz bejutását a cserép meg a korcolt lemez között, 26m a panelek szélessége… nem is nagyon értettem a dolgot. :U
Illetve javasolták pucoljam meg az alap sort, ha nincs karbantartási szerződésem: [kép] ez mondjuk jogos.

[ Szerkesztve ]

(#59761) asdf_ válasza cOxeR (#59760) üzenetére


asdf_
veterán

Lapos panelhez, hogy az alján ne álljon össze a mocsok, volt már többször: [link]

[ Szerkesztve ]

(#59762) cOxeR válasza asdf_ (#59761) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszi, pont nem láttam sose, hosszanti oldalra mennyi javasolt egy panelra? 3-4 db mondjuk? Reggel rámérek azért a panelra aztán rendelek 3-4 csomagot.
Longi Solar 375W, 35mm-eresnek kellene lennie.

(#59763) asdf_ válasza cOxeR (#59762) üzenetére


asdf_
veterán

2-3-at tippelnék, de gőzöm sincs. Józan paraszti ész szerint akár egynek is elégnek kéne lenni. Keresd meg a legolcsóbbat a legolcsóbb shippinggel, aztán hajrá. De lehet, hogy van itthonról is, fene tudja.

(#59764) Jolida válasza H-Mano (#59755) üzenetére


Jolida
tag

Jogos.

(#59765) HunChris válasza cOxeR (#59760) üzenetére


HunChris
senior tag

Én is ezt csináltam volna. Elvileg a probléma nagy részét meg kellene oldania.

(#59766) kardkovacsi válasza asdf_ (#59758) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mondjuk nem csoda. Amikor 35e egy 430-as panel. 3 éve a 330-as 50e volt. Közben meg a forint is elég rendesen gyengült a dollárral szemben.

(#59767) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Csak ventilálok egyet. Az egész március tök gyenge volt termelésileg, erre ma végre telibe süt a nap, hideg is van....meg áramszünet :)

(#59768) ToMy_


ToMy_
tag

Iparági standard szerint, vagy tapasztalt kivitelezői tanács alapján milyen távolság javasolt maximum az inverter és a napelemek között?
Jelenleg van 1 stringen 14 db déli tájolású 405-ös panelem, tennék a másik stringre 8-10 db nyugati tájolásút, kinyújtandó a napi termelési időszakot.
A bökkenő, hogy a nyugati tájolású tető távolabb van az invertertől.
Egy L alakú épület, a déli tájolás az L hosszabb oldalán jobbra, a nyugati meg a rövidebb oldalán lefelé van. Az inverter a hosszabb oldal felső végén.
Kb. 50-70 métert saccoltam a kábelhosszra. Ez még beleférhet?

(#59769) cOxeR válasza kardkovacsi (#59767) üzenetére


cOxeR
Ármester

Így szokott ez lenni… nekem 2,2 Mwh volt tavaly, most 1,1 Mwh-nál tartok, február is rosszabb mint tavaly, a január volt meglepően jó, kb +60%…

[ Szerkesztve ]

(#59770) edeleny válasza cOxeR (#59769) üzenetére


edeleny
őstag

Nálam csak kilowattok, de most tartok kb a tavalyi márciusi termelés felénél!
Vagy igazából még ott se! :(

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#59771) Strezi válasza ToMy_ (#59768) üzenetére


Strezi
őstag

6mm2 szolár kábellel nem lesz jelentős a veszteség.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#59772) HunChris


HunChris
senior tag

(#59773) asdf_ válasza ToMy_ (#59768) üzenetére


asdf_
veterán

6-os kábel és úgy 2-3% lesz kb. a veszteség. Max annyi, hogy ide lehet, hogy lenne teteje t1+t2 túlfeszültségvédelemet erre a DC körre a sima t2 helyett.

(#59774) f4lcon


f4lcon
őstag

laikus kérdés következik:
ilyen tető mellett van értelme a dél nyugati oldalra is tenni paneleket?
14db panel lenne, szerintem mind elférne a dél keleti oldalon is
az utcában a legtöbb házon is azon az oldalon van napelem
a tető dőlésszöge 35° a hosszanti oldalon

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#59775) Gallmix válasza HunChris (#59772) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Van aki most kap árajánlatot nekik olcsóbb?

(#59776) kanyi51


kanyi51
senior tag

Érdeklödnék, mi a véleményetek erröl? Mai termelés és nem tudom miért tök lapos a teteje? régebben tavaly összel szép kupos volt.
Ez elvileg egy FoxES 2500 as inverter. éa 32600 a 8 db 405 -ös napelem

[ Szerkesztve ]

(#59777) snooze válasza kanyi51 (#59776) üzenetére


snooze
veterán

semmi különleges,csinalta a dolgát,2500w-nál szabályzott az inverter,mivel tul van panelezve,és csak ennyit táplálhatsz a hálozatba..

GO Gunners!!!

(#59778) kanyi51 válasza snooze (#59777) üzenetére


kanyi51
senior tag

Akor e igy jó? Értem kösz

(#59779) cOxeR válasza kanyi51 (#59778) üzenetére


cOxeR
Ármester

Teljesen, ha kevesebb panel lenne, a téli időszakban illetve fel és lemenő nap esetén sokkal kevesebb lenne a termelésed.

(#59780) senki68 válasza f4lcon (#59774) üzenetére


senki68
senior tag

Miből gondolod, hogy az dél nyugat? Az már észak nyugat.

(#59781) mezis válasza senki68 (#59780) üzenetére


mezis
nagyúr

mezis

(#59782) Borisz76 válasza mezis (#59781) üzenetére


Borisz76
veterán

Korábban volt már róla szó.....hogy a fok meghatározására 2 módszer is van.

1. Az észak a 0 fok.
2. Déli irány a 0 fok.
Bár alapvető tanulmányaim folyamán én is az észak , 0 fokra emlékszem....valamiért a napelemes ágazatban ( lehet máshol is ) a déli , 0 fok terjedt el. Az okát nem tudom , annyira nem is érdekel.
Erre írtam ezt : hsz_55594

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#59783) mezis válasza Borisz76 (#59782) üzenetére


mezis
nagyúr

Én csak senki68nak gondoltam jelezni azt, hogy az É-Ny-i irány átellenben (180°-ra) van a D-K-i iránnyal és nem 90°-ra.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#59784) Jolida


Jolida
tag

252 az bőven Ny-DNy.
Én tennék oda paneleket, mert jobban ki lehet használni az őszi-téli délutánokat.
A D-DK-i "főtető" közepén levő kiugrás árnyékhatásával mindenképpen számolni kéne, én attól jobbra a lenti részre csak optimalizálóval raknék panelt.

(#59785) Borisz76 válasza mezis (#59783) üzenetére


Borisz76
veterán

Bocsánat ha megbántottalak.
Nem szándékos volt....
Csak sokszor gond volt / van a szöggel és , hogy mennyi az annyi.

Bár egy helyreigazítás , pontosítás mindig hasznos !

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#59786) senki68 válasza mezis (#59781) üzenetére


senki68
senior tag

Mit szeretnél ezzel a csillaggal?

(#59787) wik_406 válasza Jolida (#59784) üzenetére


wik_406
csendes tag

Esetleg meghagyni egy kesobbi bovitesre? Oda elfer meg eleg sok panel. Mivel masfele nez, igy elegge jol tul lehet panelezni az invertert.

Wik

(#59788) gyulaszu válasza senki68 (#59786) üzenetére


gyulaszu
senior tag

És te mit szeretnél az előző kérdéseddel és kijelentéseddel? :F

gyulaszu

(#59789) Jolida válasza wik_406 (#59787) üzenetére


Jolida
tag

A 14-es darabszámból egy 5k-s inverter némileg túlpanelezve feltételezhető.
Ha ez pályázatos, akkor túl nagy mozgástér -most- nincs (6k a plafon).

(#59790) f4lcon válasza Jolida (#59784) üzenetére


f4lcon
őstag

köszönöm. és 66% pályázatos, igen
a garázs elöl van, oda tervezem az invertert meg az akkut
nem probléma, hogy a hátrafelé (dél-nyugat) néző tető az viszonylag messze van?

#59780 senki68
gyenge vagyok a témából, ezért segítségül hívtam a telefonom, abból vettem a szögeket és az irányokat. szerencsére van az iPhone-nak iránytű applikációja, ami remekül mutat mindent.

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#59791) HunChris válasza f4lcon (#59790) üzenetére


HunChris
senior tag

Vagy oda teszed az összea panelt, ahol többet fog termelni. (közelebb van a teljes déli 180°-hoz) Az aksiba belemegy a többlet.

Vagy vegyesen a nyugati oldalra is, akkor laposabb lesz a görbe és éves szinten kevesebbet termelsz, de egyenletesebben fogyaszthatsz belőle. (később jobban túl lehet panelezni.) Nyáron késő délutánig fogyaszthatsz közvetlenül a napból is, nem kell 5ft-ért odaadni az áramot tele akku esetén.

[ Szerkesztve ]

(#59792) senki68 válasza f4lcon (#59790) üzenetére


senki68
senior tag

Kár, hogy a fotót nem sikerült jó irányba szögbe állítani.

(#59793) Jolida válasza f4lcon (#59774) üzenetére


Jolida
tag

Ez a rész van olyan széles, hogy ráfér a panel?

(#59794) f4lcon válasza Jolida (#59793) üzenetére


f4lcon
őstag

az ott 3,5 méter széles (a tető beugrástól a sarokig, tehát a bal szélső függőleges piros vonal) amiből feltételezem, hogy 3 panel elfér, ha mind külön-külön van rögzítve ilyen lépcsőzetes módon

itt van még két kép, ami segíthet:
dél-keleti homlokzat
dél-nyugati homlokzat

#59792 senki68 ne haragudj, nem látom, hogy segíteni szeretnél. rajtad kívül mindenki érti, miről van szó.

[ Szerkesztve ]

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#59795) asdf_ válasza senki68 (#59792) üzenetére


asdf_
veterán

Miért kellett volna? :U

(#59796) senki68 válasza asdf_ (#59795) üzenetére


senki68
senior tag

Vizuális vagyok.

(#59797) asdf_ válasza f4lcon (#59794) üzenetére


asdf_
veterán

Legyen ez inkább nyugati meg déli (hiszen 20 fokkal sem tér el attól).
És így adja magát, hogy alapesetben nem lenne érdemes két irányba rakni, mert a nyugati oldal úgy 15%-kal kevesebbet hoz majd.
Utána jönnek a kérdések. Szaldós leszel-e gyáltalán? Mekkora teljesítményre van szükség, elfér-e egy oldalon? Lesz-e akksi? Ha nem (bár akkor minek csinál napelemet az ember jelen szabályozás mellett), még akár az sem lehet eretnek gondolat, hogy az északba hajló keleti oldalra ugyanannyit rakni mint a nyugatira és azt párhuzamosítani (megfelelő inverterrrel) és akkor egy egyenletesebb, egész napot lefedő termelés van. Szóval sok itt még a kérdés.

Időbelileg kb. ilyesmi egy nyári eltérés a két oldal között:

[ Szerkesztve ]

(#59798) asdf_ válasza senki68 (#59796) üzenetére


asdf_
veterán

Az építészek is vizuálisak, ezért vízszintesen meg függőlegesen rajzolnak, majd valahol a rajzon rajta van egy nyíl, hogy merre van Észak. Nyilván az övén is rajta volt valahol, csak nem a bescanelt részen, így lemaradt.

(#59799) f4lcon válasza asdf_ (#59797) üzenetére


f4lcon
őstag

nem szaldós, hanem a 66%-os most februári támogatásos balhé
ezáltal akku is lesz, igen

ahogy néztem a nap állását, kb 15:00 után nagyon meredek szögben érné a déli oldalt a sugárzás, ezért gondoltam, hogy esetleg pár panel mehetne a nyugati oldalra, hogy a lemenő nap süsse
mivel abból az irányból semmi nincs, csak puszta (se épület, se fák) így a teraszról látom, hogy a nap eltűnik a horizonton

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#59800) asdf_ válasza f4lcon (#59799) üzenetére


asdf_
veterán

Ha nem csesztem el, akkor elférni amúgy elfér
(a mm-eket gondolja mindenki cm-nek):

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.