Hirdetés

2024. június 22., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21951) HunChris válasza K_L_ (#21950) üzenetére


HunChris
senior tag

Itt fele déli, fele nyugati 10,72kWp, és 1,2-hez közelít idén a szorzó. (26fok)
De neki kevés panel, és emiatt sajna nagyobb lesz a veszteség, nem működik optimálisan.

(#21952) #39851264 válasza Zizi123 (#21942) üzenetére


#39851264
törölt tag

Kaptál üzenetet.

(#21953) Zizi123 válasza joghurt (#21945) üzenetére


Zizi123
senior tag

Mai nap:

Amig a regi sz@r elavult halozat volt, cipofuzo vastagsagu utcai gerinchalozattal:
2021.11.16

2021.11.17

En nem latom a kardinalis valtozast... Pedig elvileg ennek kellett volna megoldani az allando 250V+ problemamat.
Az inverter 253V-nal szabalyoz le, ha jol emlekszem, 25%/V fokozatban. (ha jol emlekszem most eppen ezen all, de volt mar 33%/V is az elmult durvan 2 ev alatt, amiota kuzdok).

Mivel a mai nap volt az elso az uj halozattal, es ma osszesen 9,82kWh-t termelt, igy nem merek messzemeno kovetkeztetest levonni, de a 14 leszabalyzas eleg soknak tunik. 1 atlagos napon a regi gerinchalozattal 38 leszabalyzas tortent 30kWh koruli termelesnel.

(#21954) HunChris válasza Zizi123 (#21953) üzenetére


HunChris
senior tag

Ha trafót telepítenek a közeledbe, akkor megoldja a problémát. (vagy ha sok fogyasztót kapcsolsz termelésnél, akkor lejjebb húzza. (pl: HMV, klíma, cekász fűtés)

(#21955) Zizi123 válasza HunChris (#21954) üzenetére


Zizi123
senior tag

En naivan azt gondoltam, hogy ha korszerusitik a halozatot az is megoldja.
Azt sem ertem, hogy ezen az agon vagy 30 hazat el kell mennem, hogy napelemet talaljak, tehat nem tudom, hogy mi a tervuk arra az esetre, ha meg valaki a kornyeken ugy dont, hogy neki is kell napelem...
(vagy ha sok fogyasztót kapcsolsz termelésnél, akkor lejjebb húzza. (pl: HMV, klíma, cekász fűtés)
Ertem en, csak most jelen pillanatban az a gondom, hogy ugy lett kitalalva a rendszer, hogy 0-s lesz 1 ev alatt a termeles es a fogyasztas kulonbozete, tehat nem fogok villanyszamlat fizetni. Erre most majusban jott a kompenzalo, es 90eFt-ot kellett fizetnem elmaradast.
Tehat nem biztos, hogy tovabbi fogyasztokat szeretnek beiktatni....

(#21956) martonz válasza kareszm (#21926) üzenetére


martonz
csendes tag

Én november 25-én kaptam vissza pénzt az Elműtől.
Már nem emlékszem, hogy mikor küldtem be a nyilatkozatokat, mert nem ajánlottan küldtem őket.

(#21957) kardkovacsi válasza Zizi123 (#21955) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nyáron esetleg tudsz mondjuk vele vizet melegíteni. Valami okos megoldással csak akkor ha tényleg süt a nap. Az biztos ha ez most lekapcsol akkor nyáron is le fog. Azzal meg legalább minimalizálnád a veszteséged. A 90e ráfizetés azt jelenti, hogy kb az idő 40%-ban nem termelt amikor termelhetett volna.

(#21958) MrZed001 válasza kardkovacsi (#21957) üzenetére


MrZed001
tag

Na igen ... bár lenne olyan rendszer ami ekkor az "elvesző" termelést elteszi pl aksiba, hogy este amikor nem termel a napelem a ház vagy EV töltésére el tudja használni :D
Sőt, akár aksiból tudja szolgáltatónak termelni az eltett áramot is.
Bár lenne ilyen :D

[ Szerkesztve ]

(#21959) Zizi123 válasza kardkovacsi (#21957) üzenetére


Zizi123
senior tag

Na de akkor ez azt jelenti, hogy az MVM kart okoz / okozott nekem, mert adott nekem engedelyt 1 olyan rendszer telepitesere, amit nem tudok hasznalni.Egyebkent eli is ismertek, hogy nem szabadott volna engedelyt adni ra.

(#21960) chungey9 válasza Zizi123 (#21942) üzenetére


chungey9
tag

Valamelyik szomszédnál megnézném, legalább egy fogyasztásmérőt dugjon már be mikor csúcson termel a rendszered, nála is magas-e. Így kizárod a nálad, vagy közted és a hálózat közti hibát. Aztán ha ott is magas leköveted a trafóig a vezetéket, ami vagy nagyon hosszú, vagy a trafó van magasra állítva. Ha este is magas a feszültség akkor gyanús, vagy az egyik fázis jobban terhelt. Nálam az egyik fázison 218V másikon 241V van este. Nem tudom rá lehet e venni őket hogy felcseréljék a fázisvezetéked a legterheltebbre (gondolom egy fázisod van).

(#21961) chungey9


chungey9
tag

Tegnap eltelt az első 180 nap a termelésből, 5,5kWp, 187 fok, 45 fokos tető, kerek 4500kWh.
Ha így maradna éves 9.000 az 1,63 szorzó lenne ami több mint mesébe illő.

(#21962) Rolly válasza chungey9 (#21961) üzenetére


Rolly
veterán

De az elmúlt 180napodban a legjobb hónapok is benne voltak :)... De az szinte biztos, hogy 1,2 feletti szorzót fog hozni a rendszeres ami már bőven jó... Nálunk 1,1 maximum... :(

(#21963) bb71 válasza chungey9 (#21961) üzenetére


bb71
őstag

Arányosítva 6,2%-kal termel jobban a rendszered a miénknél, DE mi 225°-ra nézünk, ennyit jelent 38° azimuth az optimális irányába.

****** Rolly
milyen szorzóról is van szó?

[ Szerkesztve ]

(#21964) chungey9 válasza bb71 (#21963) üzenetére


chungey9
tag

Ne érts félre, az elvárásaimhoz képest sokkal jobb, valószínű másé is ugyanilyen jó, de engem az nem zavar sőt örülök neki :D

(#21965) HunChris válasza bb71 (#21963) üzenetére


HunChris
senior tag

1 kWp névleges teljesítményű napelemes rendszerrel Magyarországon kb. 1250 kWh/év villamos energia állítható elő. * (Gyakorlatban akár 1400 kWh/év is konzolon.) Emiatt van a 1,2-1,3 szorzó.

(#21966) chungey9 válasza chungey9 (#21960) üzenetére


chungey9
tag

Ha még analitikusabb akarsz lenni olyan szomszéd kellene akinél 3 f van és megnézheted ha lekapcsolod az invertered mennyit esik az a fázis. Amúgy ki tudja melyik szomszédnál van ugyanaz a fázis behúzva... meg mennyire vagy jóban velük.

(#21967) HunChris válasza chungey9 (#21960) üzenetére


HunChris
senior tag

+1
Zizi123-nek:
Annyi, hogy mindhárom fázison kellene megvizsgálni a feszültségeket.
(10-es kábelnél kevesebbet esik a fesz az óra és az inverter között, így jobban tudna feltermelni.)
1 fázison az 5kwos inverter (5,7kwp) azért rá tud pakolni a hálózatra, ha messze van a trafó és nincs fogyasztás.
Ha jól látom 6,33 Mwh termelésed van eddig ebben az évben, ez lehetne akár 7,4 Mwh is decemberig ha minden optimális. A 90 ezres ráfizetés kb 2,4 Mwh, tehát csak csökkentene belőle.

[ Szerkesztve ]

(#21968) rsf válasza apóka (#21940) üzenetére


rsf
senior tag

Húú basszus.. A cserepek tartják az egész napelem keretet!
Ezt ne hagyd annyiban! Most az idő neked dolgozik, mert nem sokat vesztesz ha húzódik az ügyed. Ne írj alá semmit amíg ezt ki nem javítják.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#21969) joghurt válasza rsf (#21968) üzenetére


joghurt
addikt

Esetleg még kártérítés is a szétbarmolt tetőért. Elvileg van felelősségbiztosítása a kivitelezőnek, mehet arra is.

A tej élet, erő, egészség.

(#21970) senki68


senki68
senior tag

Úgy látszik ez nem a mi napunk. Nem lesz csúcsdöntés.

(#21971) bobace válasza K_L_ (#21950) üzenetére


bobace
őstag

Hát így adta meg a riport, kb 20% veszteséget mutat:

HunChris: honnan lenne optimálisabb?

Vagy esetleg emiatt lehet, hogy soká indul be? Lásd kérdésem alant:
A déli tetőmre 6 panel fér fel, ez 203,8-204V környéke, és 200-tól megy az inverter.. Nagy rizikó vagy tud így működni rendesen?

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#21972) Blackmate


Blackmate
senior tag

Megtörtént a napelemes rendszer telepítése és készrejelentése is (tegnap küldte be a kivetelező). Természetesen MGT elfogadva, aláírva, visszaküldve.

Célszerű már most időpontotot foglalni EON-nál szerződésmódosításra, vagy meg kell várni az óracsrét?

(#21973) kardkovacsi válasza Blackmate (#21972) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én úgy emlékszem a óracsere a szerződés módosítás után volt. ELMŰnél biztos.

(#21974) #39851264 válasza Blackmate (#21972) üzenetére


#39851264
törölt tag

ELMŰ>>EON előbb szerződést küld emailben.
Aláírás+scan/fotó+visszaemail után indul a mérőcsere.

(megj: a múlt héten még így működött)

[ Szerkesztve ]

(#21975) BlackJack21


BlackJack21
tag

Sziasztok!
Kaptam egy ajánlatot Jinko Solar 400Wp-s mono félcellás TIger P-tipusú napelemekkel. Én erről nem hallottam semmit, milyen minőségű panelek ezek? Érdemes lenne-e rákérdezni más(ismert) gyártó hasonló tulajdonságú napelemeire?

(#21976) kardkovacsi válasza BlackJack21 (#21975) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A Jinko a világ egyik legnagyobb napelem panel gyártója.

(#21977) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Nézegettem kb. mennyiért mennek a Fronius inverterek használtan és azért érdekes árakat látni. Ha valaki budget rendszert akar akkor még ezzel is számolni. Van pl. 230e-ért két éves 6-os Fronius Symo. Mondjuk elég olcsónak tűnik mivel a következő jelöl 330e de még az is fél áron van az újhoz képest.

(#21978) senki68 válasza #39851264 (#21974) üzenetére


senki68
senior tag

Kérdés, hogy melyik E-on?

Mert itt a tiszántúlon előbb óracsere, aztán valamikor 1-2 hónap múlva jön a szerződés.

(#21979) senki68 válasza kardkovacsi (#21977) üzenetére


senki68
senior tag

5Kw-os Wifis Symo-t tudok 250-ért. 5 éves. 3 fázisú.

[ Szerkesztve ]

(#21980) Rolly válasza kardkovacsi (#21977) üzenetére


Rolly
veterán

nekem van eladó :) 1 fázisos Saj inverterem :D 4k-m csak ugye ezt már nem lehet felrakni új rendszerhez sehova... :( és még 6 év garancia is lenne rá ...

(#21981) K_L_ válasza bobace (#21971) üzenetére


K_L_
csendes újonc

Próbáld meg ezzel:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Ez egyszerre csak 1 tájolást tud, de beírod kétszer (úgyis más a teljesítmény is) és összeadod. :N
Kíváncsi leszek rá.

(#21982) kardkovacsi válasza Rolly (#21980) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Amúgy ez a 6 körüli kategória az amitől mindenki szabadulna. Mert pont akkora, hogy egy házat elvisz, de ha előkerül pár nagyobb fogyasztó mint mondjuk egy tölthető autó, klíma vagy csak a gyerek rákap a játékra akkor mindjárt kevés.
Szomszéd is egy 6-ost cserélt be egy 10-esre. Mondjuk ő nagyon jól járt mert 200e felárért hoztak neki egy 10-est és elvitték a hatos. Persze lehet máshol meg megkeresték a különbözetet.

(#21983) Rolly válasza kardkovacsi (#21982) üzenetére


Rolly
veterán

nekünk 7-es inverter van mivel 3 tájolásunk van (K-D-Ny) így jelenleg 8,23 kWp van rajta és még 2000-2500-at elbír :D be is van tervezve csak nincs már hely a tetőn, így kell egy kocsibeállót építeni a leendő napelem alá :)

(#21984) kardkovacsi válasza Rolly (#21983) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ja, én is néztem, hogy a 8.2-es inverterem amin 7.26 van feltéve, két irányba, még simán elvinne 4 kWp-t...csak én meg már nem kapok olyan panelt :) Bár pár Tigoval meg egy kis átrendezéssel felmenne de így is túltermelek. Majd ha lesz újabb fogyasztó akkor jöhet a bővítés.

(#21985) bobace válasza K_L_ (#21981) üzenetére


bobace
őstag

Igen, ehhez hasonlítottam az eredményeket. Van éves szinten 350kWh különbség. 4900 vs 5260.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#21986) Rolly válasza kardkovacsi (#21984) üzenetére


Rolly
veterán

nálam eredetileg 4,77 kWp volt bővítésnél meg inverter csere és SE inverter lett így a panelek nálunk nem probléma...

még amiben gondolkodom van egy kis faház amire 3 1,7 nm-es panel felférne (akár a régi 265 Wp-s panelek közül ... ráadásul az a tető északi... de 3 fázisra külön külön 3 kis 300 Wh-s inverterrel tudnék még áramot kisajtolni... csak nem tudom mit szólna hozzá az áram szolgáltató :D

(#21987) süti5 válasza Rolly (#21986) üzenetére


süti5
őstag

Pont északi tetőre napelemet? Még a moha is benövi, ami tovább csökkent a hatékonyságon :D

(#21988) Rolly válasza süti5 (#21987) üzenetére


Rolly
veterán

3 db régi panel menne oda... Ha déli hozna évente 700 kwht így eszakikent meg hozna 500at... :)

(#21989) liszkai 2 válasza süti5 (#21987) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Nekem is mohás az északi oldal ami zsindelyes. Hamarosan át kell fedni. Déli oldalon pedig vannak a napelemek és a zsindely még mindíg tökéletes, majdnem olyan mint ha új lenne.

(#21990) #39851264 válasza senki68 (#21978) üzenetére


#39851264
törölt tag

Oda van írva!!!! hogy ELMŰ>>EON
https://www.eon.hu/pestmegyeihalozat.html

(#21991) #39851264 válasza kardkovacsi (#21982) üzenetére


#39851264
törölt tag

Netto 447 EUR az árkülönbség, nem túl sokat kellett megkeresni máshol.

[ Szerkesztve ]

(#21992) K_L_ válasza bobace (#21985) üzenetére


K_L_
csendes újonc

Kíváncsiságból csak beírtam; nekem a délire 2600-at, a nyugatira 3000-et ír, 10%-os veszteséget beállítva.

Vagy olyan helyen laksz, ahol nem sokat süt a nap (pl.: völgy, hegyoldal), vagy alpesi, ill. lapostetőd van.
Ezeket nem írtad.
Azt sem láttam, mekkora lesz az inverter; sokat fog vágni, vagy megy egész nap?

(#21993) bobace válasza K_L_ (#21992) üzenetére


bobace
őstag

A nagy Alföldön, Debrecen.
Szóval Huawei 5KW inverterrel lett számolva. 28-30 fokos a tető.
A dél sem 0 fok, inkább -4. A nyugat így -94. Keleti oldalra rosszabb értékek jöttek ki a telepítőnek, pedig elvileg jobbnak várta, de a szomszéd emeletes háza, ezek szerint sokáig árnyékol. Nyugaton van egy kemény, ami délelőtt szintén árnyékol 1-2 panelre, de nem tudom ezzel kalkulált-e, a képen be van jelölve , mint valami.

Ha érdekel, átküldhetem a riportot, hátha többet látsz. :)

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#21994) liszkai 2 válasza bobace (#21993) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Melyik a jobb, ha keletre van a tájolás 20 fokra, vagy ugyanannyi nyugatra. Nekem nyugati irányba vannak a napelemek 20 fokra.

(#21995) Tony21 válasza liszkai 2 (#21994) üzenetére


Tony21
tag

Keleti oldalt mondják jobbnak, nyáron reggel/délelőtt nincs olyan meleg, mint délután (főleg polikristályosnál számított sokat). Ködös őszi téli napokon jobb a nyugat, mert délutánra általában feloszlik a köd, de ilyenkor már egyébként sem erős a termelés.

(#21996) joghurt válasza Tony21 (#21995) üzenetére


joghurt
addikt

A fő termelés úgyis május-szeptember között van, akkor meg a hőmérséklet számít többet, ahogy írod.

Errefelé télen reggel még deresek a tetők és a panelek. Ez is egy szempont.

A tej élet, erő, egészség.

(#21997) liszkai 2 válasza Tony21 (#21995) üzenetére


liszkai 2
csendes tag

Biztos,hogy legjobb a 12 órás a házat viszont nem tudom elfordítani.

(#21998) senki68 válasza liszkai 2 (#21994) üzenetére


senki68
senior tag

(#21999) joghurt válasza senki68 (#21998) üzenetére


joghurt
addikt

A keleti görbe miért ilyen röcögősen emelkedik középtől a tetejéig?

Amúgy kicsivel lejjebb mutatta, hogy nem pontosan keleti-nyugati a két oldal: [link]
Szerintem az enyhén ÉK-i és DNY-i tájolás okozza a nagyobb délutáni csúcsot.

A tej élet, erő, egészség.

(#22000) #39851264 válasza bobace (#21993) üzenetére


#39851264
törölt tag

Az AZIMUT így értendő .... DÉL=0 fok a a JRC PV kalkulátor esetén.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.